US IES1 Breskensche Courant Cork ar ÏOFLSE, ;ers ■li 1 RUSLAND „HERZIET" ZIJN GRENZEN. EERSTE BLAD schenk mntoffels loet iddelburgsche (pij v. Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Het zal geruimen tijd kunnen stand houden. De Russische overmacht in de lucht is zeer gevaarlijk. De verscherpte blokkade is begonnen. i Wenken voor kustbewoners. Moskou wenscht niet met Helsingfors te onderhandelen. §el»CMfftcnisseM van Len «lag om 8 uur gesloten. Buitengewone dienstplichtigen moeten de ouderen vervangen. ;ren, in 'diverse ;n hakken. SLEFOON 335 20 cent per ons 20 cent per ons HMMEN. e tb akker (T. de de premie- t. Zie dan ook apoentje >r m'n schoentje, ir m'n laarsje, klaasje Als Haardkachels, I, gegarand. 55.—. Plaatsing. Ook uw elen enz. PAAUWE, Il2, Kachelsmederij. ldienst. Dag. dienst Vdam en tusschen- 7erzendt nu met St. Zeeuwsche ljldienst, loote Markt 8. tlkom. En toch, het ir U jaren het meest jzier van heeft is een een Electr. Was- |de Rijwiel Centrale Komt U eens kij- |v.Midd.| v.Rott vm. nut 9 iel Rotterdam—Mid- I en omgekeerd. Ie klasse 2.25 asse f 3.50 Enkele e 1.35 Retour 2e ior het vervoer van en zeer billijk. I bij te RotterdamErven ringvliet 89, Tel. 22727 ,2018. ïebrs. BUYTENHEK, r Teief. 3521. SANDERS, Tel. 153. pSTERli OUT, Tel. 282. luur retourbiljetteD inbeperkt. Vlissingsclie Courant 77ste JAARGANG NUMMER 287 DINSDAG 5 DECEMBER 1939 ADonnementsprgs11 ct. per ween ot J 2.20 pel «wartaal. Franco per post t 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ot Voor het buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 11-25, ledei regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma E. VAM UK VEEDE Jr.,Bureaus Walstr. 58-60, Iel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:BresUens,1orpsstraat>TeL2l; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Het Flnsche leger is ouderwets georganiseerd maar modern bewapend. (Van onzen militairen medewerker). Aller hoop, dat een oorlog vermeden zou kunnen worden, dat een eenigzins schap pelijke regeling tusschen den dwerg en den reus, den vrede zou doen bewaren aan de Botnische- en Finsche Golf, is helaas ijdei gebleken. Rusland, thans in betere conditie dan in 1918 „herziet" zijn westelijke grens regelingen. Ging zulks ten opzichte van de grenslanden Litauen, Letland en Estland van een leien dakje, Finland gaf van be ginne af aan blijk, partij te willen geven en althans tegen sommige eischen van Rus land op zijn stuk te blijven staan. En zoo is thans de oorlogstoestand tus schen beide landen ontstaan met alle vreeseüjke gevolgen vandien. Wij kunnen in onze sympathie voor het stoere sportieve 'Finsche volk niet anders dan de hoop koesteren, dat het in een eer volle verdediging van zijn geboortegrond zoo lang moge volhouden tot een of an dere onvoorziene oorzaak redding brengt en het recht zal zegevieren. De kansen der Finnen. Laten wij de kansen der Finnen eens nader onder oogen zien, Eerstens de strijdmacht. De zeestrijdkrachten zijn ^ij lange na niet opgewassen tegen de Russische, zij zullen dus geen groote rol kunnen spelen. Het leger is onder de kordate leiding van maarschalk Mannerheim veel verbe terd, sedert het land onder bevel van de zen nationalen held in den vrijheidsoorlog tegen den ouden erfvijand Rusland, nu ruim 20 jaar geleden, zijn zelfstandigheid wist te veroveren. Mannerheim heeft dezen inval van Rusland altijd voorzien en heeft gedaan wat mogelijk was om een behoor lijk leger tot stand te brengen en het land zelf zoo goed mogelijk in staat van verde diging te brengen. Thans nu hij den leeftijd van 70 jaar bereikt heeft, is hij belast met het opperbevel en al moge het leger, wat sterkte betreft, dan ook nog wel te wenschen laten, het volk heeft een blind vertrouwen in zijn opperbevelhebber eoi zal het leger ten volle blijven steunen. Finland, dat een bevolking heeft van rond 4 millioen, heeft thans een leger van plrru 300.000 man, bestaand© uit 1 lichte brigade en 3 divisies. De organisatie is min of meer ouderwetsch, doch de bewapening is, althans voor enkele soorten, zeer mo dern. De organisatie wijst geheel op ver dedigend optreden tanks zijn er zoo goed als niet daarentegen bezit het vrij veel anti-tank geschut, van 4.5 5 c.m. kali ber, en wel zeer modern anti-tank geschut, dat dan ook reeds dadelijk bijzonder goed werk heeft verricht. Eveneens wijst op het verdedigende doel het bezit van een on evenredig groot aantal mitrailleurs en automatische geweren. De artillerie heeft meest Zweedsch ge schut (Bofors); het aantal vuurmonden wordt geschat op 200 stuks, dit is dus niet zeer veel. De houwitsers van 12 en 15 c.m. moeten van modernen aard- zijn. Ook de organisatie van de lichte brigade (deze wordt nog cavaleriebrigade ge noemd) is zeer ouderwetsch. Zij bestaat nog uit 2 regimenten cavalerie, 1 bataljon jagers te paard, 1 batterij rijdende artil lerie, 1 eskadron pantserwagens en enkele andere kleins formaties. Het luchtwapen beschikt slechts over een kleine 200 vliegtuigen. De luchtafweer heeft 2 c.m. Madsen geschut en 7.5 c.m. Bofors geschut, de hoeveelheid is niet be kend. Al deze gegevens zijn ontleend aan de gewone organisatie getallen, doch men mag er veilig op rekenen, dat gedurende de mobilisatie wel e enige wielrijders ba taljons en auto bataljons voor vervoer van troepen zullen zijn gevormd. Land en grenzen. Wanneer wij nu eens het land zelf en grenzen nader bezien, dan bevinden wij» dat de West- en Zuidgrens, Botnische- en Finsche Golf, als kusten tegen 's vij- a-nds zeestrijdkrachten, verdedigd behooren te worden. Enkele havenplaatsen worden enigermate beschermd door kustforten wij lazen dan ook reeds, dat bij de bom bardementen dezer havens door Russische oorlogsschepen, 2 dier bodems vernield Werden. Wij zouden uit militair oogpunt bezien Finland willen verdeelen in twee «elften. De noordelijke helft, uiterst sehaarsch bewoond, zouden wij onverdedigd laten en de verdediging bepalen tot het jee>l, dat gelegen is ten zuiden der rivier ulea. In het uiterste noorden ligt de ijs- ^ije haven Petsamo, welke slechts door «én enkelen weg van honderden kilometers *6ögte loopende door onbewoonde vlakten, biet het zuidelijk desl van het land verbon den ist De Russen wenschen deze haven te hebben, evenals ook de daar liggende nikkelmijnen. Er ligt wel eenig Finsch garnizoen, dat reeds in strijd is ge weest met de uit Moermansk opruk kende Russen, doch het lot dezer Fin sche havenplaats is reeds tevoren be zegeld. Z\j is niette redden, steun ver- leenen zou bij de toch reeds zwakke Finsche krachten verspilling zijn. Het Zuidelijk deel is „het land der dui zend meren". In het Oosten wordt dit deel begrensd (van het Zuiden aanvangend) door de Kareliesche landengte, zich uit strekkend tusschen Finsche Golf en Lado- gameer, verder door het Ladogameer (het grootste meer van Europa) en verder de Noordwaarts loopende landgrens. De land engte van Karelië voert rechtstreeks van Leningrad naar Helsinki en de belangrijk ste steden van Finland. Het is de natuur lijke invalspoort voor de Russen en het kan dan ook niet verwonderen, dat d>e Finnen deze hebben afgesloten door er een soort Maginot-linie op aan te leggen. De Mannerheim-linie. Naar hun nationalen held hebben zij deze de Mannerheim-linie gedoopt. De Manner heim-linie bestaat uit elkander steunende, door beton gedekte mitrailleur- en geschut- opstellingen, over de geheele breedte der landengte en over een diepte van minstens 5 KM. De Russen hebben dezè linie met al le soorten strijdmiddelen aangevallen, be schieting door marineschepen vanuit zee, infanterie gesteund door tanks, en vanuit de lucht met bommenwerpers. Tot dusver re zonder succes. Dat de landmijnenver sperring en het anti-tank geschut goed hun plicht hebben gedaan, blijkt uit de berich ten, volgens welke50 en meer groote Rus sische tanks vernield zijn. Als eerste begin is dit succes natuurlijk heel aardig voor de Finnen, doch de Russen bezitten 8000 tanks, meest zware, bewapend met een of twee lichte kanonnen en enkele mitrail leurs. Het anti-tank geschut gebruikt bri- sant-pantser granaten, die door het zwaarste tankpantser heen dringen en bin nen in de tank springen deze werken by juist treffen uiterst vernielend. De Russen laten zich echter niet afschrikken, telkens worden versche troepen tot den aanval aangezet, tot dusverre echter vergeefs. Zonder twijfel hebben zij zich echter door breking der Mannerheim-linie als hoofd doel gesteld. Zonder deze linie te kennen (anders dan uit courantenberichten) ach ten wij toch het op verdediging gerichte leger der Finnen goed in staat om in hun linie nog geruimen tijd te kunnen blijven stand houden. Het terrein helpt de Finnen. En thans de grens ten Noorden van het Ladogameer. Het terrein is geheel bedekt met meren en bosschen, met slechts de noodzakelijke wegen voor verband tusschen de weinige plaatsen of kleine steden. Dit terrein leent zich al heel slecht voor den aanvaller om Finland binnen te ruk ken. Tanks zakken weg in den slappen bodem, zware artillerie idem. De aanvaller moet zich dus houden aan de wegen en dan is het voor den verdediger een kleine moeite hem tegen te houden. Juist met het oog op deze terreinen is het Finsche leger sehaarsch uitgerust met gemechaniseerde troepen en heeft het slechts weinig zware artillerie, doch veel draagbaar infanterie-geschut en granaat werpers, zoomede veel mitrailleurs. Toch hebben de Russen ook deze grens overschreden en Susjarvi genomen, doch of zij veel verder kunnen binnendringen valt te betwijfelen. De- Finnen beschikken over voldoende spoorwegen in de zuidelij ke helft om hun troepen naar alle zijden te kunnen verplaatsen waar deze momen teel noodig zijn, doch de Russen zullen wel bezig zijn deze verbindingen met bommen werpers te vernielen. Hun groote overmacht in de lucht kon den Finnen wel eens noodlottig worden. Bestond deze niet, dan gaven wjj hun nog een redeljjke kans. De Russische luchtmacht, alleenheer- scheres in de lucht, bombardeert, zonder militair nut, steden en havens geheel vol gens zijn theorie terroriseering der bur gerbevolking met het oog op uitlokken van revolutie's. Een zwak punt voor de Finnen is hun munitieaanvulling. Deze moet worden aan gevoerd uit Zweden en daar zullen de Rus sen wel een stokje voor steken. WEER VERSCHILLENDE SCHEPEN VERGAAN. De schepen der Britsche en Fransche marine hebben juist te middernacht een draadlooze mededeeling ontvangen de verscherpte blokkade tegen Duitschland te beginnen „als repressaille tegen de na- tionaal-socialistische willekeurige en mee- doogenlooze mjjnenoorlog." Thans zullen alle schepen worden aan gehouden en alle goederen van Duitschen oorsprong of bezit worden in beslag ge nomen. Duitsch kustwachtschip op een mijn geloopen. Ten zuiden van het Deensche eiland Lan- geland is volgens Reuter een Duitsch kust wachtschip op een mijn geloopen en ge zonken. Vernomen wordt, dat slechts twee leden der bemanning, die uit vijftig koppen be stond, tot dusverre zijn gered. Het schip zonk in vier minuten. Dit is het vierde Duitsche schip, dat in het Duitsche mijnen veld ondergegaan is. Het ongeluk van Maandag gebeurde nabij de plaats, waar negen dagen geleden nog een Duitsch wachtschip op een mijn liep, waarbij twaalf man om het leven kwamen. Twee Deen sche en drie Duitsche schepen zijn naar de plaats des onheils uitgevaren. Er stond een ruwe zee. ZWEEDSCH EN BRITSCH SCHIP VERGAAN. De reddingboot van een plaats aan de oostkust van Schotland is gistermiddag tegen twaalf uur gealarmeerd en uitgevaren óm te zoeken naar de leden der bemanning van een Zweedsch stoomschip, de „Rudolf". Men gelooft, dat acht opvarenden van dit schip opgepikt zijn door een treiler uit Huil en dat de overige schipbreukelingen, nog in een boot rondzwalken. Het Britsche. s.s, „Eskdene", metende 3800 ton, is gezonken na op een mijn te zijn geloopen. De bemanning, bestaande uit 29 koppen, is in een Schotsche haven aan land gezet. IN VERBAND MET HET MIJNENGEVAAR. H Nu de laatste weken tientallen mijnen op de Nederlandsche kust H aanspoelen en daar al dan niet ont- nj ploffen, hebben wij ons tot de Marine-autoriteiten gewend met de H vraag of zij in dit verband eenig ad- B vies konden geven dat de veiligheid M der burgerbevolking ten goede kan komen. B Naast de maatregelen die van militaire zijde worden genomen (af- 1 zetting van bedreigde punten, de- B monteeren en vervoeren der mijnen) raadt een alleszins bevoegd deskun- S dige van den Mijnendienst aan B le. Beplak de ruiten met strooken g papier. Het staat niet mooi, maar voorkomt goeddeels het springen der ruiten als de mijn. niet ar te dichtbij gj ontploft. Bovendien blijven de stuk- ken bijeen als een ruit breekt, zoo- P dat de kans, binnenshuis door glas- g scherven te worden gewond, vermin- dert. B 2e. Het openzetten van ramen en g deuren aan zeezijde is aan te beve- len, maar zal in dit seizoen om voor de hand liggende redenen in het be- g lang der gezondheid in den regel achterwege moeten blijven. 3 e. Wie over stevige rolluiken be- g schikt, vindt daarachter ongetwijfeld eenige beschutting tegen de gevolgen B van den luchtdruk wanneer een mijn g Dntploft. 4e. Als een mijn in de onmiddellijke B nabijheid ligt, is het verstandig de g vertrekken aan de straat te mijden tot de mijn is gedemonteerd. B 5e. Men blijve rustig. De meeste g aanspoelende mijnen zijn onschadelijk. ■iiiieiiiniiiiwiiiBiiiiKiiiiwiiiHiiiiBiiiiniiimimiiiBiiiii „Doric Star" aangevallen en. waarschijnlijk gezonken. Het Britsche stoomschip „Doric Star" is aangevallen en vermoedelijk gezonken. De „Doric Star" meet 10.086 ton en was op de thuisreis van Nieuw-Zeeland en Australië. De bemanning van het schip be stond uit zeventig koppen, doch te Londen is niet bekend of zich passagiers aan boord bevonden. Er is accommodatie voor 6 pas sagiers. RUSLAND NIET NAAR DE VOLKENBONDS VERB ADERING. DE FINNEN HEBBEN EEN BONDGENOOT IN DEN WINTER. De zender te Moskou heeft gisteravond te half twaalf het volgende communiqué omgeroepen „Molotof heeft in den ochtend van den 4en December den Zweedschen gezant -te Moskou, Winter, ontvangen, die hem mede deelde, dat de zoogenaamde Finsche regee ring nieuwe onderhandelingen met de Sov jet Unie wenscht aan te knoopen. Molotof heeft verklaard, dat de Sovjet regeering 'deze zoogenaamde Finsche regeering, die reeds met onbekende bestemming uit Hel singfors is vertrokken, niet erkent. Er kan dan ook, aldus heeft Molotof gezegd, van eenige onderhandeling geen sprake zijn. De Sovjet regeering erkent slechts het kabinet- Kuusinen, met hetwelk zij een overeenkomst van wederzijdschen bijstand en vriendschap heeft gesloten, die de eenige waarborg voor vreedzame betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en het democratische Finland is." Rusland niet naar de Volkensbonds- vergadering. Volgens een mededeeling van den radio zender van Moskou verklaart Molotof in zijn telegrafisch antwoord aan Avenol, dat de Sovjetregeering niet kan deelnemen aan de vergadering van den Volkenbondsraad en van de Assemblee. In antwoord zegt de Sovjetregeering dat er geen enkele reden is den Raad en de Assemblee bijeen te roepen. De Sovjet Unie verkeert niet in staat van oorlog met Finland en bedreigt het Finsche volk niet met oorlog. Derhalve is een beroep op art. 11 van het hand vest niet gerechtvaardigd. Aan dit antwoord voegt de Sovjetregee ring nog toe, dat de personen, namens wie het verzoek tot bijeenroeping der Volken bondsorganen was gedaan, niet de echte vertegenwoordigers van het Finsche volk zyn. Zweedsche hulp. Ongeveer vijftienhonderd Zweden hebben reeds den wensch te kennen gegeven om voor Finland te strijden. Velen zijn op eigen kosten vertrokken na zelf een uit rusting te hebben gekocht. De Zweedsche studenten hebben een petitie aan den ko ning gezonden, welke een ontzaglijk aantal handteekeningen bevat en waarin zij een beroep doen ten behoeve van actieven steun aan Finland. Ook zijn in verschillende plaat sen betoogingen gehouden met dit doel. De Aalandseilanden worden bewapend. De Finnen hebben kennis gegeven van hun voornemen, de Aalandseilanden te remilitariseeren. Zij zeggen, dat Finland bij zijn tegenwoordige positie geen reden heeft alle plannen tot remilitarisatie van de Aalandseilanden -liet ten uitvoer te leggen temeer daar de eenige natie welke er zich dit voorjaar tegen heeft verzet, de Sovjet Unie was. De diensten der Finsche propaganda or- ganiseeren sinds gisteren radio-uitzendin gen in de Russische taal. De Russen stuiten op moeilijkheden. De Finsche troepen hebben gisteren in de buurt van Salmi ten noordoosten van het Ladogameer een succes behaald. In het groote woud aldaar hebben eenige botsin gen plaats gehad tijdens zeer slecht weer. De snelheid der van ski's voorziene Finsche troepen in de sneeuw en hun bekendheid met het woud en alle eigenaardigheden van het terrein hebben hun veroorloofd de Rus sische troepen in vallen te lokken, waarin een leger dat alleen in aantal superieur is, alle voordeelen van zijn massa verliest. De Russische troepen die in actie kwamen in een moeilijk terrein, waarvan zij slechts een zeer middelmatige kennis hadden, wer den door de Finnen omsingeld, die 1500 ge vangenen hebben kunnen maken. Op de landengte van Karelië zijn de Rus sische troepen eenige kilometers langs de kust opgerukt. Hun opmarsch is evenwel zeer langzaam en het is waarschijnlijk dat de wijze, waarop de Finnen het terrein voor de verdediging hebben voorbereid, er toe heeft bijgedragen, de vorderingen der Rus sische troepen te vertragen. De Finsche troepen zijn aan de kust wei nig talrijk, doch de Russen hebben geen groote aantallen troepen in dezen corridor kunnen inzetten, omdat het onmogelijk is er te manoeuvreeren. Het schijnt dat de winter alles langzamer doet verloopen. De dagen zijn slechts 5 uur lang en de weersomstandigheden zijn er onbarmhartig. Er zijn dagen waarop men tot volkomen bewegingloosheid wordt ge dwongen. Intusschen zijn de sneeuwstormen van daag opgehouden Het weer is beter ge worden- Men verwacht nieuwe Russische aanvallen na het intreden van den dooi. Te Londen ontvangen berichten melden, dat het aantal slachtoffers onder kinderen, gevallen tijdens luchtaanvallen op Helsinki en Viborg tot Zondag jl. geraamd wordt op 200 tot 250. De stad Salmijaervi, het centrum der nikkeizóne in het noorden van Finland, staat in brand. Groote rookzuilen zijn waar genomen uit Svanvik. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De verscherpte blokkade ter zee is be gonnen. Weer verschillende schepen vergaan. (P&g. 1, eerste blad)j Rusland wil niet met Finland onder handelen. (Pag. 1, eerste blad» Eenige lichtingen buitengewoon dienst plichtigen worden opgeroepen. (Pag. 1, eerste blad)] Italiaansch passagiersvliegtuig *cgen bergwand gevlogen. (Luchtvaart)] Ontploffende mijn richt op Texel groote schade aan. (Gemengd. nieuws); Heden St. Nicolaasavond WALSTKAAr GEEN ALGEMEENE VERGOEDING VOOR BEDRIJFSSCHADE TE VERWACHTEN. Er zullen sperballons worden aangeschaft. In dé memorie van antwoord inzake de Defensiébegrooting voor het komende jaar zegt de minister o.m. het volgende Het ligt in het voornemen eerlang een aantal buitengewone dienstplich tigen, behoorende tot de jongste lich tingen, in werkelijken dienst te roepen. De regeering acht het gewensebt, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de lich ting 1924 met onbepaald klein verlof ge zonden, terwijl meerdere ploegen van die lichting binnenkort zullen volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zullen kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks geheel afhanke lijk is van den duur der mobilisatie. Er kan in verband met het voor de opleiding be schikbare kader en materieel echter geen sprake van zijn, om buitengewone dienst plichtigen maar dadelijk in grooten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemo-. biliseerden zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen werk- loozen op te roepen ter vervanging van an dere dienstplichtigen. Tot een mogelijke opheffing van de ten aanzien van het lidmaatschap der N.S.B, geldende oepalingen kan de regeering thans nog niet overgaan. Onder de huidige omstandigheden kan nog niet worden overzien of in het jaar 1940 gebruik zal worden gemaakt van de bevoegdheid om den duur dei; eerste oefening tot 3 jaar te verlengen. Het ligt niet in het voornemen tot den aanleg van ondergrondsche hangars over te gaan. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoedingen vastgesteld, waardoor meer uniformiteit wordt bereikt. De kostwinnersvergoeding. In November is een nieuwe regeling van de kostwinnersvergoedingen vastgesteld, waardoor meer uniformiteit wordt bereikt.- Volgens deze regeling wordt bij het be palen van het vergoedingsbedrag ook reke ning gehouden met mogelijke vermindering van inkomsten, voor zoover deze uit de af wezigheid van den dienstplichtige voort- s ^ruiten, doch een algemeene vergoeding voor bedrijfsschade moet men hiervan niet verwachten. Het advies van de Indische regeering over de plannen tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch Indie kan binnenkort worden verwacht. Het ligt in het voornemen, met de behandeling van dit vraagstuk grooten spoed te be trachten. De minister wenscht zich, alvorens de regeering te dien aanzien haar houding' heeft bepaald, thans nog niet verder uit te laten over het vraagstuk van de slag kruisers. Het ligt, aangezien Nederland geen oor logvoerende is, uiteraard niet in het voor- nemen thans over te gaan tot het defensief bewapenen onzer handelsschepen. De ingekomen vrijwillige bijdragen voor de defensie zullen worden bestemd voor de aanschaffing van sperballons.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1