Breskensche Courant HENNING EERSTE BLAD delburgsche ij v. Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Grensincident tusschen Rusland en Finland. Finland ontkent dat zijn troepen hebben geschoten. Polen in het roode leger Nederlandsche regeering protesteert te Berlijn. Aanvallen van Duitsche bommenwerpers op Britsche vlooteenheden. Duitsch stoomschip aan de kust van Schiermonnikoog gestrand. De oorlog ter zee eischt wederom slachtoffers De aankomst van de „Oranje Nassau" Betrekkelijk stil aan het Westelijk front. §clieurScn!sscn «on Jen Jaq Hel meetsle geschenk, dal k«| 5 Deeember krijgen kan Daar behoeft U niet lang naar te zoeken. Zonder twijfel rekent hij erop, een foto van zijn meisje te krijgen. Atelier Badhuisstraat 63 WEER EEN NEDERLANDSCH SCHIP VERONGELUKT. De „Spaarndam" van de Holland-Amerika Lijn. Bemanning nabij Theemsmond in reddingbooten. ïS. de 10 >pe aanbieding in we NAAIMACHÏ- Trapmachines, machines, 10 jaar U. ERRES NAAI- EL E N O", [oper 12, chroom 1 17 ct., platte 59 ct., complete :r, gebruineerd of ipleet 97 ct., Gor- aat, koper 30, ge- p. meter. Spiraal- rdijnringen, Steu- scherpe prijzen. Groenewoud 55. ie beste tijd uw ha-gwerk te laten cht niet tot het Aanbevelend, W. frouwestraat 37. ibber, diverse dïk- rrubber, fijne kwa- ins. Prima Rubber- 20 ct., Schoenlees- loenhamers 39 ct., 29 ct., Tax 10 ct., CONCURRENT" |v.Midd.| v.Rott. dv. |vm. uur 8 vm. uur :f Rotterdam—Mid- en omgekeerd. Ie klasse f 2.25 sse 3.50 Enkele 1.35 Retour 2e )r het vervoer van n zee. billijk. bij RotterdamErven ingvliet 89, Tel. 22727 018. ïbrs. BUYTENHEK, elef. 3521. SANDERS, Tel. 153. )STERHOUTTel 282. uur retourbiljetten ibeperkt- Ylisstngsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 280 MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 Abonnementsprys: 17 ct. pei weeK of J 3.20 pei Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels f 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement special' prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens, dorpsstraat, Tel. 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Rusland sommeert Finland zijn troepen 25 kilometer van de grens terug te trekken. Molotof heeft den Finschen gezant in Moskou Zondag een nota overhandigd, waarin de Finsche regeering gesommeerd wordt onmiddellijk haar troepen 25 kilo meter van de grens terug te trekken. Een en ander betreft de Karelische land engte. De aanleiding in dezen opzienbarenden eisch moet worden gezocht in een officieel Sovjet-Russisch, van militaire zijde uitge geven communiqué, dat de Finnen ervan beschuldigt gevuurd te hebben, op Sovjet- Russische troepen, die nabij de grens ten noordwesten van Mainil gestationeerd wa ren. Het communiqué luidt als volgt Zondag om 15.45 uur werd plotseling artillerievuur geopend van Finsch gebied tegen de Sovjet-troepen, die gestation- neerd waren op een kilometer ten nóord- westen van Mainil. In bet geheel werden zeven granaten door de Finnen afgevuurd. Drie manschappen van het roode leger en een jonge bevelvoerder werden gedood, en zeven manschappen van het roode leger, een jonge bevelvoerder en een jonge luite nant werden gewond". Het Sovjet-Russische protest verklaart, dat de Sovjet-regeering het belang niet wil overdrijven van het incident. Zij wenscht echter de zekerheid te hebben dat een dergelijke aanslag niet zou worden herhaald. FINLAND ONTKENT DAT GESCHOTEN IS Het Finsche Nieuwsagentschap publi ceert het volgende omtrent het standpunt van het ministerie van buitenlandsehe za ken De Finsche overheid heeft na een onder zoek van het door Sovjet-Rusland gemelde voorval vastgesteld dat van Finschen kant geen schot gelost is aan de grens. Het communiqué verklaart verder, dat „daarentegen van Sovjet-Russische zijde aan gene zijde der Finsche grens naar het schijnt schietoefeningen zijn gehouden met mortieren". Te Cernauti verblijvende Poolsche vluch telingen hebben volgens Havas dezer dagen van hun in het door de Sovjeta bezette deel van Polen wonende ouders een brief ontvangen, waarin bun wordt meegedeeld, dat binnenkort alle strijdbare mannen tus schen 18 en 50 jaar in het roode leger zul len worden opgenomen. Deze maatregel zou van toepassing zijn op de geheele bevolking van Zuidoostelijk Polen. INZAKE HET GEBEURDE BIJ VENLO. De Nederlandsche regeering is, na het geen door het D.N.B. gepubliceerd is ten aanzien van het gebeurde bij Venlo op 9 November jl., thans overgegaan tot een protest bij de Duitsche regeering. De Nederlandsche regeering zoo ver nemen wij heeft gemeend dit protest te moeten indienen, omdat zij van oordeel is, dat uit de publicaties van hst D.N.B. is gebleken, dat men hier te doen heeft met handelingen vanwege Duitsche organen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Zaterdag hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen verscheidene bomaanvallen onderno men op Engelsche zeestrijdkrachten in het noordelijk deel van de Noordzee, 900 kilo meter van de Duitsche Noordzeekust ver wijderd. Volgens duidelijke waarneming hebben vier Engelsche oorlogsschepen voltreffers gekregen. Alle Duitsche vliegtuigen zijn, ondanks het zee krachtige luchtdoelge schut, veilig naar hun bases teruggekeerd. De Britsche admiraliteit deelt daarente gen mede, dat de Duitsche vliegtuigen twee bomaanvallen hebben ondernóm-sn. Er werden vele bommen uitgeworpen, maar er werden geen treffers bereikt en ook geen slachtoffers gemaakt. HET SCHIP ZAL WAARSCHIJNLIJK NIET MEER GEBORGEN KUNNEN WORDEN. Bemanning gered. Aan de oostkust van Schiermonnikoog is het plm. 6000 ton groote Duitsche stoom schip „Gerrit Fritzen" gestrand. Het schip behoort thuis te Stettin. De „Gerrit Frit zen", die geladen is, zit tamelijk hoog op de ruggen. Naar verluidt bevond het schip zich reeds Vrijdag in deze positie. Een aantal Duitsche sleepbooten, waaronder de ts Hamburg thuisbehoorende „Enak" zijn ter assistentie aanwezig. De reddingboot „Insulinde" van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij voer Zaterdagmiddag ter assis tentie uit. Vier krachtige Duitsche zeesleepbooten hebben Zaterdagavond en ook Zondagoch tend bij hoog water tevergeefs getracht de „Gerrit Fritzen" vlot te sleepen. Tengevolge van den zuidwester storm was gistermiddag de verbinding tusschen het schip en de sleepbooten verbroken. Tengevolge van het krachtige stooten en de tegen het schip bonkende golven, is de „Gerrit Fritzen" gistermorgen lek gesla gen. De positie van het schip werd daar door zoo gevaarlijk, dat de leden der be manning het raadzaam achtten het te ver laten. Met het oog op den oorlogstoestand gaven de schipbreukelingen er de voorkeur aan te worden opgepikt door een Duitsche reddingboot. De kapitein van de motor- reddingboot „Insulinde" welk schip den ge- heelen nacht in de nabijheid van de „Ger rit Fritzen" was gebleven, heeft daarop zijn collega van de te Borkum gestation- neerde Duitsche reddingboot „Hindenburg" verzocht zich verder over het lot van de opvarenden van de „Gerrit Fritzen" te wil len ontfermen. De „Hindenburg" heeft de geheele bemanning aan boord genomen en is gistermiddag om half zes naar Duitsch- land vertrokken. Aangezien de zee in ruwheid toenam, scheen het Zondagavond onmogelijk, dat de .Gerrit Fritzen" nog geborgen zou kun nen worden. Poolsch s.s. „Pilsoedski" op mijnen geloopen. Zondagochtend is het Poolsche schip „Pilsoedski", metende 14.300 ton voor de noordwestkust van Engeland op mijnen ge loopen en gezonken. Een Britsche torpedojager heeft 103 overlevenden van de „Pilsoedski" aan land gebracht en een Britsche treiler heeft 68 schipbreukelingen aan boord genomen. Vele Polen zijn gewond, anderen lijden ernstig door koude en ontbering. De overlevenden verhaalden, dat een vreeselijke ontploffing het schip naar stuurboord deed overhellen. Twee minuten later vernielde een tweede ontploffing het schip geheel. De kapitein gaf toen bevel het schip te verlaten, waar op de booten snel uitgezet werden. Men gelooft, dat het schip op twee mijnen is geloopen. De kok, die eerst door de tweede ont ploffing wakker werd, toen ieder het schip reeds verlaten had, wist in een boot te ko men, waarin bij vijf uur ronddreef vóór hij tenslotte toch nog gered werd. Men gelooft thans, dat slechts 7 opvaren den van de „Pilsoedski" vermist worden. Het schip was een der grootste en mo dernste van de Poolsche vloot en is in 1935 op de scheepswerf van Monfalcone in Italië gebouwd. Het deed dienst op de lijn GdyniaNoord-Amerika en werd sedert den oorlog door de Engelschen bevracht. De kapitein die het laatst het schip heeft verlaten, de chef-kok en een scheeps jongen zijn om het leven gekomen. Duitsche kustwachter aan Deensche kust vergaan. Zaterdagmiddag is naar Havas uit Ko penhagen meldt, een vaartuig van de Duit sche kustwacht nabij het Duitsche mijnen veld in de omgeving van de vuurtoren Kjeldsnor op het eiland 'Langeland, op een mijn geloopen en binnen drie minuten ge zonken. Het schijnt, volgens Reuter, dat 33 man ger-ed zijn van den Duitschen kustwachter welke op een mijn geloopen en gezonken is. Een twaalftal zou verdronken zijn. Een Deensche torpedobool heeft hulp verleend. Britsche hulpkruiser gezonken. De Britsche admiraliteit deelde Zondag mede dat de hulpkruiser „Rawalpindi", vroeger van de Peninsular and Orient Line, is gezonken. Gevreesd wordt, dat alle officieren en andere opvarenden op zeventien na, omge komen zijn. De „Rawalpindi" mat 16.000 ton. Fransche treiler door duikboot getorpedeerd. De Fransche treiler „Sainte Claire" werd vorige week Maandag in het Kanaal door een Duitsche duikboot getorpedeerd. De bemanning w-erd door Spaansche visschers aan boord genomen. Het vaartuig werd vernield door een ont ploffing juist in het midden. De lijken der twee vermiste matrozen zijn gevonden en naar een Engelsche haven gebracht. Zweedsch schip op een mjjn geloopen. Het Zweedsche petroleum tankschip „Gus- taaf Reuter" is volgens Havas Zaterdag avond benoorden Engeland op een mijn ge loopen en ernstig beschadigd. De „Dagens Nyheter" deelt mede, dat Zondagochtend te vier uu; nog S.O.S.-seinen werden ge hoord. Het schip was op weg naar Cu rasao. Britsch schip gezonken. Zaterdag werd vernomen dat twee man verloren zijn gegaan, toen het Britsche stoomschip „Roakwood" jl. Donderdag op een liep en zonk aan de kust van Kent. Een oorlogsschip begaf zich naar de plek des onheils en pikte bij het licht van lan taarns 14 overlevenden op. De opgeroepen reddingboot kwam eveneens op de plek aan, maar zag toen, dat het reddingswerk al verricht was. Een groep geredden van de Simon Boli var" van de K.N.S.M. welk schip Zaterdag 18 November nabij de Engelsche kust op een myn is geloopen, is te Vlissingen terugge keerd met het s.s. „Oranje Nassau" van de Stoomvaart-Maat schappij „Zeeland". Het ontschepen van de geredden. Britsche koelschip door mijn licht beschadigd. Het koelschip „Sussex" (11066 ton) is Vrijdag in het Kanaal door een mijn licht beschadigd. Begeleid door sleepbooten is het vaartuig Zaterdag de Theems binnen gekomen. De „Adolf »*oermann" door eigen bemanning tot zinken gebracht. Het Duitsche schip „Adolf Woermann" dat 18 November jl. uit Lobito Baai is vertrokken, is volgens Reuter in het mid den van den Atlantischen Oceaan tot zin ken gebracht. Nader wordt vernomen, dat het schip door de bemanning zelf tot zinken is ge bracht, aangezien zij wilde voorkomen dat het schip in vijandelijke handen zou vallen. De geheele bemanning, bestaande uit 127 koppen en 35 passagiers, waaronder 18 vrouwen, is gered. Er zijn geen menschen- levens verloren gegaan. Wrakken in de Hum bermonding. Naar eerst thans bekend wordt zijn op 12 November jl. de Britsche schepen „Clayton", „Bordfield" en „Dryburgh" uit de Schotsche haven Leith vertrokken om naar Antwerpen te stoomen. Een uur na het vertrek liep d „Oordfild" op een mijn en zonk en wederom een uur later liep de „Dryburgh" op een mijn. Het schip werd door twee Britsche torpedobooten op sleep touw genomen en bij North Berwick op het strand gezet. Het schip is- verloren. De kapitein van het Deensche schip „Kanada" heeft voor de zeerechtbank te Kopenhagen verklaard, dat d-e monding van de Humber vol wrakken ligt. Volgens Zweedsche berichten zijn 26 wrakken ge teld. Finsch schip opgebracht. Het 1436 ton groote Finsche stoomschip „Anton H.", dat met een lading papier op weg wa.s naar Amsterdam, is in de Oostzee door een Duitsch schip aangehouden en naar een Duitsche haven opgebracht. Nabij de Zweedsche kust hebben de Duit- schers het Finsche schip „Britannic" (3100 ton) op 26 November aangehouden. Het schip had een lading cellulose aan boord en was op weg naar de Zweedsche haven Gothenburg. De „Borkum" in brand geschoten. Het Duitsche koopvaardijschip „Bor kum", dat door een Britsch oorlogsschip werd buitgemaakt, is door een Duitsche duikboot aangevallen en in brand gescho ten. De Britsche prijsbemanning heeft geen verliezen geleden, doch vier Duitschers werden gedood. De „Borkum" werd verlaten. Het schip is aangedreven. Het incident heeft zich voorgedaan, toen het schip naar een haven werd overgebracht. Bewoners van het Moezelgebied vertel len, dat zij Vrijdagnacht voortdurend ge schut hebben hooren dreunen. Zaterdag morgen zouden eenige granaten ontploft zijn in het district Hammelberg. In het afgeloopen weekeind hebben ver der geen noemenswaardige gevechtshande lingen plaats gehad. De Legerberichten ma ken geen melding van feiten van betee- kenis. Dit nummer bestaat uit 2 bladen De oorlog ter zee eischt nieuwe slacht offers. (Pag. 1, eerste blad), De „Spaarndam" van de Holland-Ame- rika-lijn op een myn geloopen. (Pag. 1, eerste blad)] De „Oranje Nassau" behouden thuis ontroerende tooneelen bij de aankomst. Stadsnieuws)] By Schiermonnikoog is een Duitsch schip gestrandhet schip is waar schijnlijk verloren. (Pag. 1, eerste blad)] Tal van ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws), Stoffelyk overschot gevonden van be stuurder van by Hillegersberg veron gelukt vliegtuig cockpit was 5 PI. in de klei gedrongen. (Luchtvaart)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Bij de directie van de Holland-Amerlka Lijn is hedenmorgen' bericht ontvangen, dat het stoomschip „Spaarndam" van dezei maatschappij vanmorgen voor den Theemsmond ongeveer twee mijl ten noordoosten van het Tongue lichtschip op een mijn is geloopen. Verschillende schepen in de nabijheid vingen de S.O.S.-signalen van het schip op. De bemanning is in de reddingbooten gegaan. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. HET WRAK NOG DRIJVENDE. Omstreeks elf uur hedenmorgen was het door de opvarenden verlaten wrak van het op een mijn geloopen Nederlandsche s.s. „Spaarndam" nog drijvende. Door den krachtigen noordooste lijken wind dreef het in westelijke richting. De zee was ruw. Da „Spaarndam" is op 22 September met een lading stukgoed aan boord uit New Orleans vertrokken en arriveerde op 10 October in de Downs. Nadat het schip door de Britsche contrabandecontröle was vrijgegeven, stoomde het op naar Grave- send, vanwaar het heden in den vroegen ochtend is vertrokken, De „Spaarndam" is in 1922 gebouwd en meet 8857 ton. (Men zie ook onze rubriek „Laatste Berichten"},

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1