>ngers een GLOBE. Iedje, rE VLISSINGEN TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant BINNENLAND LUCHTVAART BUITENLAND ;r met een pakje .MING is om te ot Meisjesjurken, ot Jongenspakjes, I IJ 0.80 tot 12.50, rlichting. diandel at 68. ÏDJE oi SLAAP- jES, BELLAMYPARK 5CHÈLDESTRAAT Kon. Meteorologisch De Bilt. hedenmorgen 7.20 *«n Den Helder zwaarbewolkt [itig Z. krachtig Z. L gr. O gr. L gr. 1 gr. (van hedenavond tot p 19 uur ïperatuur om het zwaarbewolkt, droog atige Zuidelijke wind. temperatuur, betrok- F tijdelijk mist, waar- Fof motregen, meest tot Westelijke wind. luwingsdienst. li 5 uur werd 1st op uw hoede, Weerbericht. \>fficieele gegevens Kon. MetInstituut [ogen luchtdruk trekt weg. De kern ligt pi van omstreeks 1039 Susland. De lucht is |n, met hier en daar Ook op het Iberisch e omgeving van de chtdruk boven 1030 gt een depressie van terwijl het minimum, 1 may en gelegen was, rgen bevindt, en wei rd is. Tengevolge van krachtige wind is de mayen flink gedaald, e storing over Scan- ie aan de Noorscho ieden neerslag heeft Viel 44 m.m. Over de zwak storingsfront loed hiervan nam de in ons land, en werd lelijk gedeelte van de jna het geheele land 1 geloop en nacht, alleen in minimum tempera- espunt. Wel was do minder dan gisteren. lid-Italië is opgevuld, ilde de temperatuur het vriespunt. Van sneeuw gemeld. ÏSKENS dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Donderdag 23November'39. No. 277 h.m. DE KONINGIN TEGENWOORDIG BIJ OVERDRACHT VAN GEDENKRAMEN. Plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. In tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin zijn vandaag tijdens een plechtige bijeenkomst in de Nieuwe Kerk de ge brandschilderde ramen ter herinnering aan het veertigjarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin overgedragen aan het kerkbestuur. H.M. de Koningin ariveerde om onge veer kwart over elf bij het paleis op den Dam. Te voet begaf Hare Majesteit zich met haar gevolg naar de Nieuwe Kerk, waar zich inmiddels de burgemeester van Amsterdam en de leden van het comité hadden verzameld. Aan den ingang van de kerk werd de Koningin ontvangen door mr. L. J. A. Trip, die Hare Majesteit naar de voor haar bestemde plaats begeleidde. De organist van de Nieuwe Kerk prelu- dieerde op het motief van „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckclanck. Nadat allen hun plaatsen hadden inge nomen werd het woord gevoerd door mr. Trip. Vervolgens sprak mr. J. C. W. N. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, als voor zitter der kerkelijke commissie der Ned. Herv, gemeente en tevens namens den algemeenen kerkeraad. H.M. de Koningin begaf zich na deze rede op eenigen afstand van de ramen, welke zijn aangebracht boven het graf van den Nederlandschen zeeheld Jan V£i Galen. Hare Majesteit liet den schilder Willem van Konijnenburg en den glazenier Joep Nicolas bij zich ontbieden en betuig de haar tevredenheid over hun fraaie werk. Terwijl de organist het Wilhelmus speel de begaf Hare Majesteit zich naar buiten waar de auto's gereed stonden om naar Den Haag terug te keeren. Het spreekt vanzelf, dat zich veel publiek op den Dam verzameld had, teneinde Hare Majesteit bij haar vertrek toe te juichen. Om onge veer kwart ever twaalf reden de auto's in de lichting Den Haag. GEZANT TE BERLIJN TERUG GEKEERD. Na beëindiging van zijn verlof is de Ne- derlandsche gezant te Berlijn jhr. mr. H. M. van Haersma de With gisteren naar Berlijn teruggekeerd. ST. NICOLAASPOSTPAKKETTEN VOOR GEMOBILISEERDEN. Beneden den rang van officier half tarief. Voor St. Nicolaaspostpakketten, bestemd voor onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van officier wordt slechts het halve tarief berekend voor pakketten t/m. 1 kg. dus 10 cent, t/m. 2 kg. 12^ cent, enz., tot een maximum van 10 kg. voor 40 cent. Deze St. Nicolaaspakketten voor mili tairen moeten aan het „veldpostadres" van de betrokkenen worden geadresseerd, zooveel mogelijk met vermelding van het nummer van het veldpostkantoor, in welks rayon de militair is gelegerd zij worden uitsluitend ter verzending aangenomen op 27, 28, 29 en 30 November en zooveel mo gelijk met St. Nicolaas uitgereikt. Teneinde deze Inilitaire pakketten voor de post duidelijk kenbaar te maken, moe ten over het adres op het pakket en op de bijbehoorende adreskaart met inkt twee elkaar schuin snijdende lijnen worden aan gebracht. 11.37 0.02 0.36 1.14 1.52 2.30 3.05 12.15 12.48 13.27 14.05 14.45 15.26 BEWAKING VAN GEBOUWEN IN DE HOOFDSTAD OPGEHEVEN. Circa veertien dagen geleden besloot de hoofdcommissaris van politie te Amster dam de hulp van de rijkspolitie in te roe pen voor de- bewaking van verschillende belangrijke gebouwen. Gelukkig is sindsdien de situatie ten goede gewijzigd, zoodat de bewaking weer opgeheven kon worden en de rijksveld wachters weer naar hun standplaatsen in Noord-Holland konden terugkeeren. Al ve rens zij de hoofdstad verlieten, hebben zij er echter pry9 op gesteld, van den hoofd commissaris afscheid te nemen.. Om half elf vanmorgen waren de 50 manschappen onder bevel van den deta chementscommandant, den commandant van het achtste district te Leeuwarden, den heer D. W. Toussaint, op de binnen plaats van het hoofdbureau van politie, samengekomen, waar zy zijn toegesproken doer commissaris Versteeg. De heer Toussaint uitte namens de man schappen zijn dankbaarheid voor de goed:; verzorging en inkwartiering. CONFERENTIE VAN NIEUWS AGENTSCHAPPEN. Vertegenwoordigers van de volgende na tionale nieuwsagentschappen Agence Te- legraphique Suisse (Bern), A.N.P. (Am sterdam), Belga (Brussel), Finska Notis- byran (Helsinki)Norsk Telegrambyra (Oslo), Ritzaus Bureau (Kopenhagen) en Tidningarnas Telegrambyra (Stockholm) hebben in Amsterdam vergaderd op 22 en 23 November om vraagstukken te bespre ken in verband met de wederztfdsche voor lichting in oorlogstijd. FEDERATIE VAN CHRISTELIJKE VEREENIGINGEN VAN EN VOOR VROUWEN EN MEISJES. Woensdagavond is te Den Haag de jaar- l'rjksche vergadering gehouden van de Fe deratie van Christelijke vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes. Na gemeenschappelijk gezang opende de Presidente, mevrouw A. Reigersberg Ver- sluys-baronesse Schimmelpenninck van der Oye de vergadering met Psalmlezing. Vier bestuursleden waren aan de beurt van aftreden. Herkozen werd jkvr. M. A. W. van Asch van Wijck, terwijl nieuw wer den benoemd mevrouw M. Bierens de HaanWaller, mevrouw M. C. Calliber Brouwer en mej. dr. W. A. Lub. De jaarverslagen werden goedgekeurd, waarna een aantal huishoudelijke aangele genheden werden besproken. De vergadering is vervolgens verdaagd tot hedenochtend. BIJZONDERE BRIEFKAARTEN TEN BATE VAN HET ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. Bij K. B. is bepaald, dat gedurende een door den minister van binnenlandsche za ken te bepalen tijdvak van rijkswege ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 byzondere briefkaarten verkrygbaar ge steld zullen worden. Deze briefkaarten zullen worden uitge geven in de frankeerwaarden van 2, 3 en 7% cent. Zij zullen worden verkocht met een toeslag van onderscheidenlijk 5, 5 en 7 y2 cent per kaart bexven de frankeer- waarde. De kaarten zullen dezelfde zegelafdruk- ken dragen als die, welke op de gewone briefkaarten voorkomen. PERSOONLIJKE DIENSTEN. Ontworp-verordening van den Opperbevel hebber van Land- en Zeemacht. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft aan de raden der gemeenten hetontwerp van een verordening toege zonden, welke hij op grond van de Oorlogs- wst wil vaststellen. Blijkens artikel 1 dezer verordening kun nen inwoners van elke gemeente worden opgeroepen of aangewezen tot het verrich ten van persoonlijke diensten voor hulp bij militaire werkzaamheden tot het herstel len van schade aan wegen, bruggen en daarmede verband houdende werken, ver oorzaakt door militaire operaties, lucht bombardementen of militaire transporten. Volgens verdere artikelen in dit ontwerp moet elke gemeente een register aanleggen, waarin vermeld worden de namen der man nelijke inwoners, die 1 Januari 1939 den 18-jarigen leeftijd hadden bereikt en op dien datum hst 59ste levensjaar nog niet hadden voleind en naar het oordeel van den burgemeester of aangewezen ambtena ren. geschikt zijn, persoonlijke diensten te verrichten. In het register worden niet opgenomen a. de leden van en de ambtenaren in vas ten dienst by overheids- en semi-overheids- lichamen b. geneeskundigen, apothekers en vee artsen c. degenen, die een functie hebben te vervullen bij een luchtbeschermingsdienst d. diegenen, die een verklaring van ten minste twee geneeskundigen overleggen, waaruit blijkt, dat zij wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken blijvend ongeschikt zijn om de in artikel 1 dezer verordening bedoelde persoonlijke diensten te verrich ten. Vóór of op den vijfden van de maanden Maart, Juni, September en December moet het register worden herzien. Ieder die in het register is vermeld, als mede, indien dit register nog niet gereed is gekomen, ieder, die voor vermelding in dat register in aanmerking komt, is verplicht om op eerste bevel, op tijd en plaats bij dat bevel bepaald, aanwezig te zijn en de hem alsdan op te dragen werkzaamheden overeenkomstig de daarbij te stellen eischen te verrichten. De persoonlyke diensten, worden betaald met een loon, dat wordt berekend haar de normen welke ter plaatse gelden voor het loon, hetwelk wordt betaald aan arbeiders, die in werkverschaffing arbeid verrichten. Indien in de voeding en legering geheel of ten deele wordt voorzien op de wijze, als in artikel 6 bedoeld en zulks voor het Rijk kosten met zich brengt, worden deze kosten afgetrokken van het loon, hetwelk volgens de normen van het eerste lid wordt toegekend. Het niet voldoen aan de bevelen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden. Vóór 1 December dienen opmerkingen van de gemeentebesturen over dit ontwerp aan den Opperbevelhebber ter kennis te worden gebracht. De K.L.M. brengt 49 passagiers van de „Simon Bolivar" terug. Op hun verzoek heeft de directie van de Bataafsche Petroleum Maatschappij het mogelijk gemaakt, dat 49 employé's van de B.PJM., die als opvarenden van de „Si mon Bolivar" in Engeland hun reis naar West-Indië'onderbraken, per vliegtuig naar Nederland terugkeeren. Het geheele gezel schap zal per K.L.M. worden vervoerd. Gevolgen van plotseling opkomenden mist. Gistermiddag kwam boven Amsterdam plotseling een dichte mist opzetten, die vooral voor de luchthaven Schiphol veel last tengevolge had, ondanks het beperkte luchtverkeer, dat in deze dagen nog ge handhaafd wordt. De K.L.M.-machine uit Stockholm kon op de hoofdstedelijke luchthaven niet meer te- vliegveld Eede,waar het zicht nog goed vliegveld Eede, waar hst zich nog goed was en waar de machine vlot kon landen. Verschillende militaire vliegtuigen, die in de lucht waren, zagen den mist aankomen en konden tijdig naar Schiphol terugkeeren, terwijl enkele eveneens een toevlucht op een der andere vliegvelden zochten. Een eenpersoons toestel, dat hierin niet slaagde, probeerde een noodlanding te ma ken op een weiland aan den uitweg bij Sloterdijk. De landing verliep vry gunstig, doch bij het uitloopen sloeg de machine over den kop. De inzittende bestuurder bleef ongedeerd. Duitsch vZiegtuig op Belgisch gebied neergestort. Een Duitsch vliegtuig, dat boven Fransch gebied een gevecht had geleverd, is vol gens Belga gisteren in de omgeving van Thourout (België) neergestort. De vlieger wist zich met zijn parachute te, redden, de drie ander inzittenden zijn omgekomen. Zy waren tijdens het gevecht door kogels getroffen. Het toestel is geheel vernield. Verschillende Duitsche vliegtuigen neergeschoten. De speciale correspondent van Reuter bij de Britsche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat Woensdag aan het Westelijk front zeven Duitsche vliegtuigen zyn neer geschoten, zes door geallieerde gevechts toestellen en één door het Fransche af weergeschut. Het hoofdkwartier had Woensdagavond de volgende rapporten ont vangen Noordelyke zóne Een Heinkel-verken- ningstoestel dóór een Britsch gevechts vliegtuig neergeschoten. Het toestel kwam op Belgisch gebied berecht. Een ander vliegtuig van nog niet geïdentificeerd type werd neergeschoten, vermoedelijk door Britsche gevechtsmachines. Zuidelijke zóne Drie Messerschmidt-ge- vechtstoestellen door Fransche vliegtuigen neergeschoten bij Straatsburg, Werth en Remering. In - hetzelfde gebied een ander Duitsch toestel door een Fransche ge vechtsmachine vernield. Ten noorden van Sedan is een vierde Messerschmidt-toestel door Fransch afweergeschut neergehaald. De Engelschen hebben, naar men ver klaart, geen verliezen geleden. De Fransche gevechtstoestellen hebben in twee dagen vijf Messerschmidts vernield, doch men meldt, dat gisteren boven Straatsburg twee Fransche vliegtuigen ver loren zyn gegaan. De bestuurders van bei de toestellen sprongen uit hun machines, doch de parachute van een hunner weiger de, zoodat de man om het leven kwam. Drie Duitsche piloten sprongen uit hun vliegtuigen, vóór die neerstortten. Zij kwa men op Franschen bodem neer en zijn ge vangen genomen. De „Excelsior" vlot gebracht. Het Nederlandsche motorschip „Excel sior", dat Zondagochtend aan den ingang van de buitenhaven alhier omhoog is geva ren is vanmorgen met behulp van de dra vende kraan Kolossus 22 en het bergmgs- vaartuig „Bruinvisch", beiden van Van der Tak's g3ërgingsbcdrii£ N^V sleepboot „Rotte" van de N.V. v/h P. Smit Jr. in diep water getracht. De „Excelsior" welke lek is, zal waar schijnlijk in een droogdok opgenomen moe ten worden voor volledige reparatie. „Zwarte Zee" uitgerust als mijnenvegger. Naar de „Msb. verneemt wordt de zee sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's internationalen Sleepdienst uitgerust met paravanes, teneinde op aanvraag pa* paglsrs- en vrachtschepen in de gevaarlijke zfees vooruit te varen en eventueele mij- nen te vegen. De „Jeannette" misschien toch nog vlot te brengen. De pogingen om het bij Vliehorst g* strande Nederlandsche s.s. "J®3™6"® weer vlot te krijgen, hebben tot nog toe, door de ongunstige weersomstandigheden, geen succes gehad. Het schip zit nog steeds zeer hoog op het strand. Men is er, dank zij de verbeterde weers omstandigheden van de laatste dagen, in geslaagd de ankers in zee te brengen en draden te bevestigen. Met behulp van enkele op het schip ge monteerde blokken hoopt men het schip bii springtij naar zee te kunnen trekken. Voorloopig zal de lading niet gelost wor- den. Het wichten is dus op sprmgty. Heb©" veilig en wel te Londen. Het'vermoeden, dat de Groningsche kwt- vaarder Hebe" tijdens den storm van Za terdag op Zondag op de Noordzee vergaan zou zijn, is gebleken ongegrond te zijn. De Hebe" 'ligt veilig en wel in de plaats van bestemming, Londen, zoodat een wrak, dat voor de haven van IJmuiden gesignaleerd is een ander vergaan schip moet zijn 'Men acht het echter ook niet uitgesloten, dat de mededeeling omtrent een wrak op een misverstand berust, aldus de Tel. Het loodswezen heeft een onderz.™kve^|e^ doch geen spoor van een drijvend wrak kunnen vinden. n Ook de Nederlandsche kustvaao-ders ,.Oa- ribia" Lena" en „Tilly", die 18 en 19 No vember" jl. van IJmuiden vertrokken, zijn behouden op de plaats van bestemming aangekomen, terwijl het mede vertr®!^f m.s. „Helvetia" elk oogenblik op de plaats van bestemming kan arriveeren. De „Vredenburg" als verloren beschouwd. Het Nederlandsche vrachtschip „Vreden burg", dat Zondag bij het eiland Lota ge- strand was, is tengevolge van een storm geheel overspoeld door de golven die over de brug slaan. Men wacht op kalm weer om de bemanning te redden. Het schip wordt te Montevideo als verloren schouwd. de ramp van de philegone. Lading geborgen. De lading van het sleepschip „Philegone", hetwelk in den jongsten stonn op de Oos- terschelde met man en muis is vergaan, wordt geborgen door het bergingsbedrijf van de N.V. W. A. v. d. Tak te Rotterdam. Het schip is op twee plaatsen gebroken. Het lijk van de vrouw van schipper De Roeck, die bij de ramp van de PMegone^ om het leven kwam, is volgens het D. v. Nbr en Z. te Wemeldinge aangespoeld. Het lijk is geborgen en naar het dooden- huisje overgebrachtna te zijn wordt het naar Steendorp overgebracht om aldaar ter aarde te worden besteld. wapenstilstand tusschen nederlandsche en belgische havens. Tal van Nederlandsche en Belgische autoriteiten en vooraanstaande pef«>n«j uit Belgische kringen van nijverheid en handel waren hedenmiddag bijeen m hotel Métropole te Brussel, gevolg gevende ami de uitnoodiging van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Belgpe en Luxem burg te Brussel tot deelneming aan door deze Kamer georganiseerde zaken- lunch, waarbij als spreker was ultgenoo- digd ir. A. Plate uit Rotterdam, voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die sprak over „ue SI■■■rvx-Jii:-:-.cI2VX-'X.V» v tXS fi ..y'vxfe 1 - vti.&'-A.*..? Maassluis, eens een bloeiende visschersplaats, zal thans een dood plaatsje worden, als het gemeentebestuur er niet In slaagt van Maassluis een industrieplaats te maken. De laatste reederjj, welke thans nog over is, zal ook de iaatste twee loggers uit de vaart nemen, zoodat er van de 110 loggers, welke Maassluis vroeger bezat, niets meer overblyft. Overzicht van de haven. economische verhouding tusschen Neder land en België". Een gebeurtenis van recenten datum stemde spreker hoopvol ten aanzien van de mogelijkheid om tot reëele oplossingen te komen en doet hem gelooven, dat de moei lijkheden, welke niet te overwinnen schij nen, toch overwonnen zullen worden. Die gebeurtenis is het in April van dit jaar ge sloten havenaccoord. Vrij onverwacht is langs diplomatieken weg iets tot stand gekomen, dat men ge rust een wapenstilstand tusschen de Belgi sche en Nederlandsche havens mag noemen eh wel een, di~ kans heeft van heel langen duur te zullen worden. Ten aanzien van het vraagstuk van de surtaxe d'entrepot, van de Rijnvaartpremies, van de haventarieven, werden bij tractaat regelen gesteld. Spr. weet, dat men in Antwerpen over dit verdrag niet tevreden was, dat er zelfs ontstemming over bestond. Hjj kan tot troost zeggen, dat zulks in Rotterdam eveneens het geval was. En nu? Beide havens maken door den oorlog 'n zware depressie door. Moeilykhe- den van geheel anderen aard en veel groo- ter omvang, hebben zich opgedrongen. De mentaliteit richt zich daarop. Ir. Plate achtte het géén optimisme te zeggen, dat straks, als het scheepvaartverkeer zich weer op beide groote ereldhavens zal kun nen richten, de geschillen van vroeger »rij- wel vergeten zullen zjn. 441.000 ton contrabande in Engeland aangehouden. Het Britsche ministerie voor den econo- mischen oorlog deelt mede, dat de contra bandecommissie in de week, eindigende op 18 November, byna 14.000 ton goederen, waarvan men vermoedde, dat ze voor Duitschland bestemd waren, in beslag ge nomen, waaronder 3100 ton potroleumpro- ducten, 2900 ton katoen, 1500 ton oliehou dende zaden, 1200 ton koffie, 1100 ton ertsen en metalen, 800 ton oliën en vetten, 600 ton rijst, 575 ton huiden en vellen, 400 ton looistoffen, 375 ton vezel. Verder zyn hoeveelheden chemicaliën, wol, rubber, le vensmiddelen en machineonderdeelen in be slag genomen. In de eerste elf weken van den oorlog is in totaal 441.000 ton aangehouden. Gedurende de week, eindigende op 18 November, heeft de contrabandecommissie in 131 nieuwe en 74 van de voorgaande week aangehouden gevallen een onderzoek naar de lading van schepen ingesteld. Tot de gecontroleerde schepen behoorden 50 Nederlandsche, 30 Engelsche, 26 Noorsche, 23 Italiaansche, 16 Zweedsche, 13 Griek- sche, 12 Deensche, 9 Belgische, 8 Ame- rikaansche en 5 Zuid-Slavische schepen. Een lading werd geheel in beslag genomen, 114 ladingen w-erden geheel vrijgelaten. In 20 gevallen is een deel van de lading vast gehouden. VEILIGE ZONE IN HET KANAAL. Lichtschepen en lichtboeien uitgezet. De rampen, waardoor de laatste dagen enkele schepen in en nabij de Duins ge troffen zyn, hebben de Britsche admiraliteit aanleiding gegeven, een vaargeul in het Kanaal ter hoogte van Folkestone af te bakenen, waar de scheepvaart het minst van het mijnengevaar te duchten zal heb ben. Daartoe zijn, hier enkele lichtschepen en lichtboeien uitgezet, die een flikkerlicht uitstralen. Het afgebakende gebied zal dan steeds nauwkeurig op de aanwezigheid van mijnen kunnen worden geïnspecteerd. Voorts is volgens de Tel. tot de visschery een waarschuwing gericht, om in die stre ken van de Noordzee, waar het mijnen gevaar groot is, geen netten meer uit te gooien. Koopvaardijschepen zyn gewaar schuwd buiten de afgebakende veilige zone niet voor anker te gaan. DE GEARRESTEERDE LEDEN VAN DE INTELLIGENCE SERVICE. Er zijn thans van welingelichte zijde bij zonderheden bekend gemaakt over de twee gearresteerde leden van den Intelli gence Service, aldus het D.N.B, Het zijnRichard Henry Stevens, gebo ren 1893 in Athene, bezocht in Heidelberg van 1909 tot 1911 een Duitsch-Engelsche school, legde in Engeland het politie-exa- men af, begaf zich in 1913 naar Indië, kwam in 1930 naar Europa en dook daar eerst in Estland op. Daarop begaf hy zich weer naar Indië en werkte voor den En gelschen berichtendienst. Na zijn terugkeer werd hij leider van den Intelligence Service voor Europa. De tweede gearresteerde is Sitismund Payne Best, geboren 1885 in Engeland. Best leidde tijdens den wereldoorlog dt berichtenafdeeling by den Engelschen ge- neralen staf. DE ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR JODEN IN DUITSCHLAND. Mannen tot 70 jaar moeten werken aan wegenaanleg. Het agentschap Belga verneemt uit par ticuliere Duitsche bron hoe het „Semieti- sche reservaat" in het district Lublin wordt georganiseerd. Het aantal hierbij betrokken Joden bedraagt ongeveer 150.000 in Bohe- men en Moravië, 65.000 in Weenen, 30.000 in Posen en Oost-Pruisen en 240.000 in het oude Duitschland. De Joden mogen niet meer dan 300 mark meenemen. Alle steden en dorpen in het voor het reservaat bestemde gebied, dat 80 tot 100 vierk. K.M. omvat, moet binnen een maand omruimd zijn. Het gebied zou door prikkeldraad worden omringd. De leiding berust bij den gouverneur-generaal van het bezette Polen, minister Franck. Alle Joden tot 70 jaar moeten werken, voornamelijk aan het aanleggen van wegen en het droogleggen van moerassen. De vrouwen moeten tot 65-jarigen leeftijd arbeiden, voornamelijk in den landbouw. Nauwkeurig is omschreven, wat dege nen, die naar het „reservaat" komen, mee moeten brengen en verder is bepaald, dat zy thuis afscheid moeten nemen van hun familieleden. Zij mogen niet worden weg gebracht. TWEE DUITSCHE DUIKBOOTEN VERNIELD. Door Fransche torpedoboot. Het Fransche legerbericht van Woens dagavond luidt De dag werd gekenmerkt door activiteit van de luchtmacht aan beide zyden. Twee vijandelijke onderzeeërs, waarvan een werd ontdekt door een marinevliegtuig, zijn in drie dagen tyd door dezelfde torpe- doboot tot zinken gebracht. FRANSCH LEGERBERICHT. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidtAan het front een tamelijk kalme nacht. Op verscheiden punten heeft de artillerie geschoten. Op 22 November hebben onze vliegtuigen vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag geschoten, die op ons grondgebied zijn neergekomen. Verder werd een Duitsch vliegtuig dat door onze vlieg tuigen werd aangevallen, boven Grevelin- gen verjaagd. Het is op Belgisch grond gebied neergekomen. Wij hebben een jacht vliegtuig verloren. MEER BRITSCHE TROEPEN NAAR FRANKRIJK. De minister van oorlog, Hore Belisha, heeft in het Lagerhuis een verklaring over den oorlog te land afgelegd. Hy zeide o.m. Toen ik bij de vorige gelegenheid in het Huis sprak, waren er 158.300 man Britsche troepen in Frankrijk. Sindsdien zijn zij wekelijks met eenige dui zenden versterkt. In het volgende voorjaar zullen zij met een niet onaanzienlijke wa pening uitgebreid zijn. Zoo zal het door gaan, tot de oorlcg gewonnen is. SCHOLEN IN FINLAND WORDEN HEROPEND. De schoolbesturen in Finland hebben last gegeven de scholen te heropenen. Met verlof van den minister van binnenland sche zaken kunnen, volgens het D.N.B., geëvacueerde schoolkinderen en hun fami lieleden naar hun woonplaatsen terugkee ren, in zooverre deze niet van hoogerhand ontruimd moeten blijven. COMMUNISTISCHE ACTIE IN JOEGO-SLAVIË. Verscheidene arrestaties. De Sloweensche politie is een coimmu- nistische actie op het spoor gekomen, wel ke zich verborg onder den naam van „Boeren- en Arbeidersparty van Slowenië". Verscheidene personen zijn gearresteerd. Zij hadden een pamflet uitgegeven, waarin de demobilisatie geëischt werd van het Joego-Slavische leger, handhaving der neu traliteit, toenadering tot Rusland en ver deeling van Joego-Slavië in vijf autonome eenheden. ROEMEENSCHE REGEERING AFGETREDEN. De Roemeensche regeering is heden af getreden. Vanmiddag om 4 uur zou de Roemeen sche kroonraad bijeenkomen. DE ZETEL DER POOLSCHE REGEERING. De Poolsche regeering met minister-pre sident generaal Wladislas Sikcirski aan het hoofd, is te Angers aangekomen, dat haar zetel zal zijn tot een terugkeer naar Polen mogelijk is. De Fransche autoriteiten hebben de le den der Poolsche regeering hartelijk ont vangen. Generaal Sikorski heeft de eere- wacht geïnspecteerd.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5