Uit Zeeuwsch-Vlaanderen IEUWS UIT DEN OMTREK iegtuig bij leergestort. imsen Middelburg Oost- en West-Souburg Arnemuiden Domburg Goes Breskens Biervliet Hoofdplaat Kloosterzande. Sluis Zuidzande KERK- EN SCH00LNIEUWS MARINE EN LEGER enst meldt 3 bij Roe>rmond een iegtuig gesignaleerd, rouille Nederlandsche r genomen. Het Duit- istort, waarbij de bei •n is gekomen. bische iegerberichten. ^rbericht viain Zater- patrouilles en artille- punten van bet front, [rd gemeldIn den viel niets belangrijks tgegeven communiqué lag. Plaatselijke acti- cveken van den oorlog der Duitscbe koop. er zee door onze pa- verden, verscheidene 1 dan de tonnage der schepen, die door het 3 and verloren gingen. r ferbericht van heden- n loop van den nacht te melden. litsche legerberichten, rn de Duitsche weer- |dag bekend iringe plaatselijke ac- lers. De poging van uigen Wilhelmshaven oor het tijdig in actie :er, verijdeld. Er wer- eworpen. Eigen vlieg-? geheel Frankrijk ver- 1." gedeeld r jn den Boven-Rijn op zijden levendig ma- geweervuur, op de [ihet front rust. Slechts t van artillerie. Het ti verkenningen boven r Duitseh weermacht geen bijzondere ge- jn aangespoeld. 'men zich gaan doen mijnen onze kusten Donderdag de eerste vas aangespoeld, werd vederom een nabij het enomen. Onmiddellijk n hiervan op de hoog ten dobberde het ge ster langzaam met het •der de Westerschelde dokhaven. Hier kwam 'den wal en dreef het jle ongelukken bij een g te voorkomen, werd .r het z.g. Eiland leidt, I' het publiek afgeslo- lers van dit stadsdeel ervonden, daar zij een de sluizen moesten r bij onderzoek bleek foor de Marine onscha- was verkeer van en |r normaal mogelijk. ht schade aan. orm, die Zaterdag en kusten woedde, heelt 5 en te op verschillende iade aangericht. Per hebben zich echter er ons bekend, niet I.at is de schutting bij w zijnden winkel om- geschiedde met de >ulevard de Ruyter bij In de Walstraat werd n deur uit de scharnie- raat geworpen. Voorts imeborden het ontgel- aanplakbord op den werd finaal omverge en Slijkstraat woeien ;erwijl er in de Bree- bn door het dak ging. verschillende plaatsen ipannen op straat ge- ran het electrisch net Koudekerkschenweg en fverden enkele hoornen woning aan het Beurs- van een glazen dak in, In in een slaapkamer de storm nog enkele J haven opgeleverd. De 1 pin-Elbe" van de Steen- liging, die in de buiten- jgszins verlagerd, door- Ij „doorgekomen". Met machine daarop naar gebracht. „de Schelde". ia het beëindigen van afscheid genomen van fe, werkzaam in de ai* -plaatwerkerij der Kon. die na een onafgebro- im 43 jaar deze maat- en ging verlaten. 3 afdeeling de heer C. den scheidende toege* namens bedrijfschef, een aandenken over* Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad zal op Donderdag 23 November -1939, des namiddags 2 uur, en, zoo noodig, om 8 uur, in openbare verga dering bijeenkomen, ter behandeling van fle volgende punten x X. Mededeelingen, II. Over te leggen stukken. DL Te verleenen ontslag. 1. Aan den heer J. Vader, als leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. XV. Benoemingen. 1, Van een tijdelijk wethouder. 2. Van tijdelijke leeraren aan do Avond school voor Nijverheidsonderwijs. De voordracht luidtde heeren J. Ital ian, A. Bertijn, J. van Wageningen en L. Ruibregtse. V. Te behandelen punten Voorstel van Burg. en Weth. tot gewij zigde vaststelling van de verordening rege lende de pensionneering van weduwen en weezen van wethouders. 2. Idem tot wijziging van het tarief der waterleiding voor bedrijven en instellingen van algemeen belang. 3. Idem tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling betreffende den vleeschkeuringsüienst. 4. Idem tot wijziging van de Algemeene Politieverordening betreffende het vervoer van pluimvee e.d. 5. Idem tot het handhaven van de be staande regeling van het vervoer met taxi's. 6. Idem tot voorloopige vaststelling van de rekeningen over 1938 van: a. het Grond bedrijf, b. het Waterleidingbedrijf, c. den Reinigingsdienst, d. het Badbedrijf, e. het Woningbedrijf, f. het Vischmjjnbedrijf, g. den Vee- en Vleeschkeuringsdienst en h. het Fonds voor den aanleg en het verbete ren van straten en wegen. 7. Idem tot voorloopige vaststelling" van de gemeenterekening over-1938. 8. Idem tot het eventueel aangaan van een tijdelijke kasgeldleening in 1940. 9. Idem tot het vaststellen der vergoe ding wegens exploitatiekosten der bijzon dere lagere scholen over 1938. 10. Idem tot het verpachten van bouw en weiland. 11. Idem tot het vaststellen van een wij ziging van de gemeentbegrooting dienst 1939. 12. Idem tot het goedkeuren van de be grootingen voor 1940 van a. het Gasthuis, b. het Burger Weeshuis en c. Maatschappe lijk Hulpbetoon. 13. Idem tot het vaststellen van de be grootingen der gemeente en der bedrijven voor 1940, ,met de voorstelen a. tot het vaststellen van de verordening op de hef fing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelastingb. tot het ver- hoogen van de subsidie voor de Vereeniging Vreemdelingenverkeerc. om afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie der R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen. Een benoeming. Onze stadgenoot, de heer L. J. Smith Jr., is benoemd tot administratief ambtenaar bij de Inspectie der Rijksveidwacht te 's-Gravenhage. Badhuis aan de Ronedykestraat. Gèdurende de week van 13 tot 18 No vember werden in het badhuis 645 baden genomen en wel 512 door heeren, 104 door dames en 29 door kinderen. R.K. STATENFRACTIE ZEELAND. Bestuursv emieuwing ïnplaats van de heeren J. A. van Rompu en G. J. h, Goosens zij respectievelijk tot voorzitter en secretaris-penningmeester van. de R.K. Statenfractie Zeeland gekozen de heeren J. W. Vienings, te Clinge en mr. dr. A. Mes te Heinkenszand.. (D.v. N.-B. en Z.) Benoeming substituut-officier van Justitie te Middelburg. Bij K. B. van 17 November 1939, is be roemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Mid delburg mr. J. C. van der Minne, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Assen, ter vervanging van mr. W. F. E. baron van der Feltz, benoemd tot anderen functiën. Insulaire Hypotheekbank. Op de heden gehouden buitengewone al gemeene vergadering van aandeelhouders werden met vrijwel algemeene stemmen tot commissarissen benoemd de heerenmr. C. J. B. du Croo te Zierikzee R. Gerrit sen te Zierikzee en A. A. Mijs te Sommels- atjk. JAARVERGADERING VAN DEN BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINGEN IN ZEELAND. Hot solistenconcours volgend jaar te Goes; hefc Pinksterconcours te Middelburg. Zaterdag kwam de Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zeeland te in jaarlijksche vergadering bijeen. De voorzitter, de heer C. Flipse te Wissen- kerke, kon afgvaardigden van 28 vereeni gingen het welkom toeroepen. De notulen van de vorige vergadering en de jaarver gadering en de jaarverslag-en van penning meester en secretaris werden onveranderd vastgesteld, met dank aan de beide func tionarissen. De bedde aftredende bestuursleden, de beeren F. Laroes te Vlissingen en P. Me- iiefate te Nieuw- en St. Joosland, werden met algemeene stemmen herkozen, waar voor zij hun dank betuigden. Conform het bestuursvoorstel werd besloten het volgend 3&ar weder een solisbsnconcours te houden, het werd vastgesteld op 17 en zoo noodig Februari 1940 en zal te Goes plaats vinden. Inschrijvingen moeten uiterlijk 22 December a.s. in het bezit van den secre- taris zijn. Het Pinksterconcours. .l!j. verband met het feit, dat hij de vast stelling der agenda geen aanvraag om het concours te mogen organiseeren was ont vangen, had het bondsbestuur voorgesteld dit volgend jaar op 2en Pinksterdag te Goes te houden. In verband met de bijzon dere omstandigheden, waarin vele vereeni- gingen door de mobilisatie kwamen te ver- keeren, zou dan ditmaal een wedstrijd ge houden worden, die voor één jaar geheel op zichzelf staat. De vereenigingen zijn dan in de gelegenheid zelf de afdeeling te kiezen, waarin zij wenschen uit te komen. Nadien dienden de drie Middelburgscbe vereenigingen „Crescendo", „Excelsior" en „O.N.D.A." nog een aanvraag in om dit concours te Middelburg te mogen houden. De voorzitter deelde mede dat deze aan vraag in een korte bestuursvergadering besproken is. Het bestuur meende het ini tiatief dezer vereenigingen te moeten steu nen. Deels om financieele redenen. De fi nanciën van den bond zijn zoodanig, dat het houden van een concours voor rekening van den bond in deze bijzondere omstandig heden een riskante onderneming wordt. Daarnaast achtte het bestuur deze aan vraag een prachtig staaltje van solidariteit der drie vereenigingen. Met groote dank baarheid maakte spr. vervolgens gewag van de groote medewerking, die de bond de laatste jaren van de zijde der Middel- burgsche autoriteiten geniet. Het bestuur meende dat de bond deze aanvraag met beide handen most aannemen. Verschillende afgevaardigden zeiden hun meening, waarbij de vraag naar voren kwam, of het wel aanbeveling verdient vol gend jaar een concours te houden. De ver gadering hiernaar gevraagd, bleek hier tegen geen enkel bezwaar te hebben. De voorzitter bracht daarop het voorstel om het concours te Middelburg t9 houden in stemming. Het werd met algemeene stem men aangenomen, zoodat Middelburg vol gend jaar den bond zal ontvangen. Over de voorgestelde regeling werd daar na nog uitvoerig van gedachten gewisseld. Verschillende mogelijkheden werden aan de hand gedaan, doch het resultaat was, dat het bestuursvoorstel onveranderd werd aangenomen. Op voorstel van het bestuur werd daar op besloten de eene-afdeelingen A, B en C te doen vervangen door een hoogste eere- afdeeling. „Excelsior" te Middelburg had voorge steld art. 19 van het reglement in dien zin te wijzigen, dat verkiezing van bestuurs leden ook bij acclamatie mogelijk wordt. Conform het pré-advies van het bestuur werd besloten geen verandering in dit ar tikel aan te brengen. Het voorstel van „Euterpe" te Heinkens zand om een regeling te treffen die voor komt dat bondsvergaderingen elkaar bij prijsopgaaf voor muzikale medewerking benadeelen, lokte een uitvoerige bespreking uit. Hieruit bleek dat er nog vele misstan den op dit gebied bestaan en dat de mu ziekverenigingen in het algemeen maar stiefmoederlijk bedeeld worden. Het bonds bestuur zag echter geen kans deze kwestie te regelen. Algemeen is men van oordeel dat de vereenigingen dit onderling zullen moeten vinden. Laat men als maatstaf aannemen, dat een vereeniging, die een verzoek om medewerking van elders krijgt, zich met de daar gevestigde mu ziekvereniging in verbinding stelt. Doen zich nog moeilijkheden voor, dan is de bondssscretaris bereid zijn bemiddeling te verleenen. Met de strekking van het voorstel van „Crescendo" te Middelburg om aan eerst- optredende vereenigingen op esn concours den voorrang te verleenen voor het gebruik van een repetitielokaal kon het bondsbe stuur zich wel verenigen. Controle van bovenaf is echter onmogelijk. De vereeni gingen zullen zich onderling met elkaar dienen te verstaan. De verenigingen „E.M.M." te Kortgene en „Wilhelmina' 'te Colijnsplaat hadden beide een voorstel ingediend om voortaan éénmaal in de 8 resp. 10 jaar een concours op Noord-Beveland te houden. Het bonds bestuur en ook de vergadering achtte dit redelijk en aldus werd besloten. Het werd in het reglement vastgelegd. Zulk een re geling zal echter alleen voor Noord-Beve land kunnen gelden. Het voorstel van „Excelsior" te Middel burg om leden in militairen dienst vrijstel ling van bondscontributie te verleenen vond geen steun. Na toelichting door den afge vaardigde werd het ingetrokken. Vele afgevaardigden hebben daarna nog van de rondvraag gebruik gemaakt. Op humoristische wijze deelde de afgevaardig de van „Excelsior" te 's-Heer Arendskerke in dichtvorm mede welke uitwerking de mobilisatie op zijn vereeniging had. Tenslotte dankte voorzitter Flipse allen voor de aangename besprekingen en de genomen besluiten, die in goede harmonie en in het belang van den bond genomen werden. Maatschappy-Ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland". Zaterdag vergaderde het Mij. Zieken fonds Zuid- en Noord-Beveland, en wel in drie verschillende gedeelten. Eerst kwam de vergadering van deelgenoten aan de beurt,speciaal voor de verkiezing van deel- genooten en plaatsvervangers. De afd. Wemeldinge en Kapelle-Bieze- linge kwamen thans in aanmerking (door toename van ledental) om elk nog één ver tegenwoordiger en pl'verv. te doen verkie zen. Gekozen werden de heeren Adr. Veer- hoek te Wemeldinge en L. de Rijder te Kapelle-Biezelinge, plv. resp. C. J. Schip per Cz. en Joh. de Jager. Vervolgens werden de acht aftredende vertegenwoordigers en hun pl.v. herkozen. Na rondvraag werd deze vergadering gesloten om vervolgens over te gaan tot de vergadering van vertegenwoordigers der deelgenooten. De periodiek aftredende, de heer J. Pieterse van Heinkenszand werd daar met op 2 na algemeene stemmen her kozen. Thans kwam de derde vergadering aan de beurt, nl. de buitengew. algem. vergade ring, belegd voor de behandeling der regle mentswijzigingen, welke door het hoofdbe stuur van de Ned. Mij. t. b. d. Geneeskunst waren aangebracht in het reeds ter vorige vergadering gewijzigde reglement. Deze wijzigingen werden alle z.h.st. aangenomen. Vervolgens werd mede met algem. st. aangenomen een voorstel van het bestuur, behelzende een verandering in de tandheel kundige hulp enz. Het meest ingrijpende hierin is wel, dat vanaf 1 Jan. 1940 voor nieuwe deelgenooten -nschrijving voor tand heelkundige hulp verplichtend is. De con tributie daarvoor wordt alsdan van 0.02 op 0.01 per psrsoon gebracht tot een ma ximum van 0.10 per gezin. De prijs der gebitten wordt ook wederom verlaagd en wel tot 50 voor een vol boven- en onder gebit en 25 voor een vol boven- of onder gebit. Echter zal de prijs voor het vullen van tanden of kiezen (zonder zenuwbehan deling), hetwelk tot heden gratis geschied de, voortaan 1 wox'den en zal dientenge volge het vullen mèt zenuwbehandeling (thans 2.50) 3.50 kosten. De overige tarieven blijven onveranderd. De collecte en speldjesverkoop ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939. De Zaterdag" gehouden collecte voor het Algemeen Steuncomité 1939 is een groot succes geworden, als men rekening houdt met het feit, dat reeds drieduizend perso nen op andere wijze om steun voor het Al gemeen Comité was verzocht en zeker velen daaraan hebben voldaan. In groote en kleine offers was in de bus sen een bedrag aanwezig van 1188.501/2. Tijdens den arbeid op het stadhuis, van waar de collectrices vertrokken werd de voorzitter van het comité, mr. F. B. Evers, ongesteld en kon zijn werk niet voortzet ten. Op medisch advies is mr. Evers per auto naar zijn woning vervoerd. Stormschade. Geheel Walcheren heeft speciaal gister nacht en in de vroege morgenuren zwaar geleden van den hevigen storm, die vele boomen ontwortelde, schade toebracht aan schoorsteenen en daken, tei*wijl ook mili taire barakken enz. schade opliepen. Middelburg zelf telde gistermorgen ver schillende schoorsteenen, die gevaar ople verden of reeds naar beneden waren geko men. Verschillende daken zagen zich van een deel der pannen beroofd. Een groote tak raakte los van een der boomen in den Kanaalweg en bracht in zijn val schade toe aan het dak van het vei lingsgebouw daar ter plaatse. Op het Noordbolwerk en op enkele andere plaatsen moesten boomen het ont gelden. Ook het stadhuis heeft, geringe schade opgeloopen van den storm. Een burger vond een kogel, een bovenstuk van een der 3 siertorentjes aan de zijde van de Noord straat. Het steenen stuk lijkt ons weinig beschadigd en zal dus wel spoedig weer op zijn verheven plaats worden teruggebracht. De storm. De storm, die jl. Zondag woedde heeft in onze gemeente voor zoover tot nogtoe bekend, geen ernstige ngelukken tot gevolg gehad en zich slechts bepaald tot mate- rieele schade aan daken e>n schoorstenen, terwijl hier en daar een oude schutting het moest begeven enz. Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Huijssen vergaderde de vereeniging „Het Groene Kruis" Vrijdagavond in het Veree- nigingsgebouw. Als bestuurslid werd her kozen de heer J. Langebeeke, terwijl in de vacature B. Franse, die 28 jaar bestuurslid geweest is en zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer J .de Hamer werd gekozen. Tot leden der kascommissie werden ge kozen de heeren C. Mulder en J. J. Allaard. Met algemeene stemmen werd de begroo ting 1940 goedgekeurd. De magazijnmeester-bode werd met al gemeene stemmen herbenoemd. W. Kesteïoo f Zondagmiddag is alhier op 93-jarigen leeftijd overleden de heer W. Kesteloo. De overledene was tal van jaren raadslid, nl. van 13 September 1882 tot 1 September 1919, terwijl hij het wethouderschap be kleedde van 19 October 1894 tot zijn af treden als raadslid. Schade door den storm veroorzaakt. De storm in den vroegen ochtend van Zondag heeft heel wat schade aangericht. Behalve omgewaaide Schoorsteenen en afgewaaide dakpannen werd op den Ouden Singel een aantal boomen ontworteld. Uit een der lokalen van de Christelijke school aan de Westwal werd een groot raam weggerukt, waardoor wind en regen vrij spel kregen. Voor de militairen. De heeren H. van Bentham, J. Donner, E. Klinkert, J. M. Meijer en L. J. Verwer hebben zich tot een commissie vereanigd, die zal zorgen voor ontwikkelings- en ont spanningsbijeenkomsten voor de militairen. Een ontspanningsavond voor militairen. Zaterdagavond werd in de zaal Krijger een door den heer S. J. Tamminga geor- ganiseerden ontspanningsavond voor de mi litairen gehouden. Ook de commandant en andere officieren woonden den avond by. Het programma bestond uit zang en mu ziek. De bijeenkomst werd zeer op prijs gesteld. Hoornblazer in het water. Zondagmorgen vroeg is een militaire hoornblazer, die de reveille zou blazen door den krachtigen wind met zijn fiets in da watergang, even vóór de spoorlijn, gesme ten. Hij kwam er met den schrik en een nat pak af. Van auto gevallen. Zaterdagmiddag viel het zoontje van den heer F. de Back van een auto met het ge volg, dat hij zijn rechterarm brak. De jon gen werd naar het Gasthuis vervoerd, waar de arm is gezet. Knaapje van verdrinkingsdood 'gered. Zaterdagmiddag om vier uur liep het vijfjarig zoontje van den heer B. Brand met zijn broertje op den duiker aan de leiding alhier, toen hij er plotseling aftui melde en in het water terecht kwam. Ge lukkig zag de gemeente-opzichter Orné het ongeval. Deze begaf zich direct te water en mocht het genoegen smaken het ventje van een wissen dood te redden. Visschers beeren terug uifc IJmuiden. Den laatsten tyd zijn van Breskens 7 vischersvaartuigen naar IJmuiden vertrok ken om daar tijdelijk hun bedrijf uit te oefenen. De vangsten te IJmuiden vallen echter dermate tegen, dat een 4-tal schip pers besloten heeft terug te keeren naar Breskens. Zaterdag of Zondag hadden de schepen te Breskens kunnen zijn, maar door het slechte weer hadden zrj natuurlijk veel oponthoud, zoodat hun aankomst wat vertraagd werd. De storm. 13e hevige storm die Zaterdagnacht op stak heeft te Brekens nog al wat schade aangericht. De friteswagen van den heer Brouwer, die aan den Boulevard staat, was door den hevigen wind omvergewor pen. Zondagmorgen vroeg sloeg de motor- botter BR. 20 van den visscherssteiger los, waar het vaartuig gemeerd lag. Het schip liep recht op de in de nieuwe haven liggen de ponton aan. Van een daar liggend jachtje werd het touw afgevaren en het dekzeil beschadigd. Daarna werd de leu ning der pontonbrug geramd die indeukte en op een paar plaatsen afknapte. De BR. 20 liep wat averij aan het net op, doch verdere schade was niet te bespeuren. Ter wijl men de BR. 20 op de nabijgelegen raat haalde, sloeg van den visscherssteiger weer een motorbotter los ditmaal de BR. 22. Ook dit schip ramde de leuning van de brug doch liep zelf geen averij op. De ferry-boot „Prinses Juliana" die even na 8 uur de haven binnenliep kon op den vastgestelden tijd niet vertrekken en ver liet de haven pas om half elf. De beide beurtschippers op Rotterdam, die steeds Zondagsmorgens vertrekken, moesten in de haven blijven om beter weer af te wachten. Aan den visschersteiger was men Zon dagmorgen druk in de weer om de sche pen waarvan meertouwen waren èfgeknapt beter vast te leggen. Ook in de oude haven zagen wij een schip, geladen met bieten, dwars in de haven aan den steenen steiger liggen. De aanhoudende regen had de omgeving aan de Zeestraat blank gezet, zoodat de menschen die daar wonen weer door het water moesten gaan om hun woningen te bereiken. Op den dam tusschen oude en nieuwe haven stonden twee hokjes waarin mate rialen enz. geborgen worden voor het bie- tenlossen. Een hokje is in elkaar gewaaid en het andere ligt omver. Verschillende dee- len van de dakbedekkking zijn in de haven terecht gekomen. Bovendien zijn wat man den aan de andere zijde der haven gevon den, die in het water gewaaid en naar den Oostdam gedreven zijn. Mijn aangespoeld. Toen Maandagmorgen enkele personen langs het strand liepen ontdekten zij een mijn, die aangespoeld was op den West- havendam, waar het gevaarlijke voorwerp nog tusschen de palen lag te werken. Na waarschuwing werden direct schildwachten uitgezet, zoodat niemand de plaats waar de mijn lag, kon naderen. Aan den over kant van den dam, waar men met de stoomkraan bieten loste, moest men het werk staken, zoolang de mijn niet stil lag. Toen het water wegliep bij eb en de mijn tusschen de palen op den bazaltsteenen dam bleef liggen, kon men het werk her vatten. Drukte op het strand. Zaterdagmiddag was het op het strand een heele drukte. De militairen kwamen" daar hun Zaterdagmiddag doorbrengen met voetballen. Behalve deze tak van sport waren andere groepjes bezig met speer werpen en discuswerpen. Het prachtige harde strand leende zich hier uitstekend voor. Luchtbeschermingsdienst oefent. In een gebouw aan de Weijkmanlaan hebben Zaterdag verschillende ploegen van den luchtbeschermingsdienst oefeningen gehouden met gasmaskers en traangas. Nog steeds goede pufvangsten. De garnalenvisschers blijven nog steeds groote hoeveelheden puf aanvoeren. Dit is een zeer gelukkige omstandigheid, daar zoo goed als geen consumptie-garnalen gele verd mogen worden. De afgeloopen week is wel een van de beste geweest, wat de puf vangsten betreft. Als Sint Nieolaastyd aanbreekt. Nu het zoo tegen Sint Nicolaas loopt, maken vele winkeliers iets extra's van hun etalage's. Vooral de speelgoedwinkels oefe nen op de jeugd een groote aantrekkings kracht uit. Uitvoering zangvexeeniging „Excelsior". Zaterdag hield de zangvereeniging „Ex celsior" haar jaarlijksche uitvoering in „het Oude Raadhuis". De voorzitter de heer Adr. Faas sprak het openingswoord, waarna voor een goed gevulde zaal een begin werd gemaakt met het afwerken der zangnummers. Deze vielen allen zeer in den smaak, vooral het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied, dat de directeur, de heer Jas Anthonisse voor een vierstemmig koor ha-d bewerkt, Na de pauze werd opgevoerd het tooneel- spel „Ronkende Motoren". De vertolkers ontvingen, na ieder bedrijf een dankbaar applaus. Na afloop was er nog een gezellig dansje, dat tot in de kleine uurtjes voortduurde. Alles bij elkaar genomen was het een zeer goed geslaagde avond. Vrij ernstige botsing tusschen wielrijders. Toen Vrijdagavond de 20-jarige rijwiel hersteller A. Blaakman zich per rijwiel huiswaarts zou hegeven, kwam hij in volle vaart in botsing met een anderen wielrij der die uit een dwarsstraat kwam. B. tui melde over het st'ur van zijn fiets en kwam daarna op de steenen terecht. Hierbij be zeerde hij zich dusdanig, dat hij per auto huiswaarts gebracht moest worden. De ontboden geneesheer Brauwer constateer de een beenbreuk in den schouder. Het slachtoffer zal eenigen tijd gedwongen rust moeten nemen. Motorrijder botst tegen verhuiswagen. Zaterdagavond te Kloosterzande de 18- jarige motorrijder J. R. uit Hoogewaarde met groote snelheid tegen een stilstaan- den verhuiswagen opgereden. R. die o.a. een zware hersenschudding opliep, is, aangezien hij niet vervoerd mocht worden op medisch advies het café van den heer Mei binnengebracht, alwaar hij thans nog wordt verpleegd. Stormschade. Hier ter plaatse heeft de storm in den nacht van Zaterdag op Zondag danig huis gehouden. Van een boom op de Groote Markt werd de kroon afgerukt, terwijl op de Beestenmarkt een heel oude lindeboom ontworteld word. Deze laatste was dwars over de tramrails gevallen, zoodat men 's Zondagsmorgens vroeg direct met man en macht aan het werk moest gaan om de rails vrij te maken. Bovendien zijn op de stadswallen nog een paar boomen ontworteld. Ook van vele daken zijn pannen afge rukt, terwijl de schoorstenen het eveneens zwaar te verduren hebben gehad. Van het postkantoor o.a. is er van den schoorsteen niet veel meer overgebleven. Varken doodgereden. Een varken van den landbouwer M, dat uit een weide is g-ebroken, werd op den openbaren weg nabij het kerkhof door een onbekend voertuig aangereden en gedood. Eerste win terconcert „Veronica", Men schrijft ons Zaterdagavond gaf de muziekvereeniging „Veronica" alhier haar eerste wintercon- cert in de voormalige militaire cantine van den heer De Witte. Dat het programma wat lang was, kwam doordat aanvankelijk geen toestemming was verleend tot een bal. Het aantal belangstellenden was slechts matig te noemen. De verschillende nummers genoten over het algemeen een goede uitvoering. Jammer echter dat dit anders zoo aardige zaaltje zich in het ge heel niet leent voor een uitvoering van een harmonievereeniging. Het klinkt veel te hard. Een harmoniegezelschap is al reeds geen kamermuziekvereeniging en wanneer de zaal dan niet dempend optreedt maar alles nog wat verscherpt, wordt het er niet beter op. Wanneer dit zaaltje echter in zijn geheel met een geluiddempende stof werd bekleed als bijv. een goedkoope jute- stof, dan zou hieraan veel te verbetern zijn. De drie solo's die uitgevoerd werden met pianobegeleding klonken goed. Ondanks het kleine gehoor werd de uit voering met een gezellig bal besloten. Binnenkort conferentie der bisschoppen te Berlijn De Berlijnsche correspondent van de Deensche National Tidende meldt, dat de katholieke kerk van Duitschland een con ferentie van bisschoppen voorbereidt, wel ke op 24 en 25 November te Berlijn zal worden gehouden. H. M. de Koningin ter kerke. H.M. de Koningin heeft Zondagochtend de godsdienstoefening bijgewoond in de Kloosterkerk te Den Haag, onder gehoor van ds. G. Bos. Examens. Te 's-Gravenhage is voor wiskunde lager onderwijs geslaaagd de heer G. Broenink te Nieuwlande (gem, Krabbendijke). Benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te Wolf aartsdijk mej. E. Minderhoud te Middelburg. Mej. J. de Ridder te Middelburg is be noemd tot onderwijzeres aan de „Koningin Wilhelminaschool" te 's Gravenhage. Korporaal Bart van Dijk bevorderd tot sergeant. De dienstplichtige korporaal Bart van Dijk die met groot gevaar voor eigen leven een aantal voor een munitiewagen gespannen op hol geslagen paarden tot staan wist te brengen, terwijl de projectie-? len in dien wagen stuk voor stuk ontplof ten en die op deze wijze wellicht een ramp heeft voorkomen, is Zaterdag" door de mi litaire autoriteiten daarvoor op welverdien de wijze onderscheiden.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 3