Breskensche Courant STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de v. Onrust in Bohemen en Moravië. Een Spaansch-Italiaansche stap te Berlijn Het vredesinitiatief en de Noordsche landen. Een geweldige volksverhuizing. Normaal leven keert terug in Helsinki. Tijdperk van onder handelingen afgesloten De verdediging van onze koloniën. Gemeenschappelijke verklaring van Chamberlain en Daladier. Negen maanden gevangenis. V lissin en De Zeelandzet den dienst stop. VJissingsche Courant 7/Ste JrtAKUrti^lU ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 Abonnementsprijs: 17 et. per week of ƒ2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 et. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DB VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren teBreskens, Dorpsstraat, Tel. 21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 NEGEN TSJECHEN GEFUSILLEERD. TALRIJKE ARRESTATIES. Hoogescholen voor 3 jaar gesloten. De correspondent in Kopenhagen van de Daily Telegraph meldt, dat volgens in de Deensche hoofdstad ontvangen berichten nat. see. formaties ter sterkte van 5000 man op motoren en in pantserwagens met machinegeweren en veldgeschut Vrijdag morgen Praag zijn binnengerukt. Deze be richten maken melding van ernstige on rust in Tsjeeho-Slowakije, waarin de oor zaak zou zijn gelegen van de versterking door de Duitschers van hun binnenland- sche veiligheidstroepen in het protectoraat. De correspondent meldt verder, dat de colonne tientallen arrestaties heeft ver richt onder Tsjechische studenten en pa triotten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Ten aanzien van de in een deel der bui tenlandsche pers verschenen geruchten over beweerde onrust in het rijksprotecto raat Bohemen en Moravië, werd Vrijdag van bevoegde zijde aan de vertegenwoor digers der buitenlandsche pers medege deeld, dat in het protectoraat orde en rust heerscht. Wel, zoo verklaarde men, kan het er van komen, dat de Tsjechische re geering bepaalde noodig wordende maat regelen neemt tegen zekere kringen, die getoond hebben, dat zij blijkbaar meer houden van wanorde en onrust. Deze krin gen zijn echter onbeteekenend en klein. Zij bevinden zich uitsluitend onder intel- lectueelen. Het betreft hier een deel van die lieden, die tot den vroegeren kring van aanhangers van den mislukten emigrant Benesj behoorden. Negen Tsjechen gefusilleerd. Later meldde het Duitsche nieuws bureau Sinds eenigen tijd probeert een groep Tsjechische intellectueelen, in samen werking mefc den gevluchten ex-presi dent Benesj, door kleine of grootere daden van tegenstand, rust en orde in het protectoraat Bohemen en Moravië te verstoren. Daarbij kon worden ge- stateerd, dat de raddraaiers van deze daden van tegenstand vooral ook aan de Tsjechische hoogescholen te vinden zijn. Daar deze elementen zich op 28 October en 1 November er toe hebben laten verleiden handtastelijk tegen in- dividueele Duitschers op te treden, werden de Tsjechische hoogescholen voor den duur van drie jaren geslo ten, werden negen daders doodgescho ten en werd een vrij groot aantal be trokkenen gearresteerd. Moord op Weensch politieman. Volgens een in Maribor ontvangen Ha- vas-bericht is Donderdagmorgen een po- litie-ambtenaar te Weenen vermoord. De aanslag zou verband houden met talrijke arrestaties, welke dagelijks in Oostenrijk verricht worden sedert den bomaanslag te München. Aangezien, naar de Gestapo be weert, de moordenaar in de richting van de Joegoslavische grens is gevlucht, is deze grens Donderdag den geheelen dag hermetisch gesloten geweest. Te Spielfeld werd de sneltrein WeenenTriest ver scheidene uren opgehouden. De reizigers moesten uitstappen en werden door de S.S. nauwlettend gefouilleerd, OVER BELGIË EN NEDERLAND. Havas meldt uit Madrid Inlichtingen uit zeer goede bronbeves tigen het te Brussel gepubliceerde bericht volgens hetwelk Spanje en Italië gezamen lijk een diplomatieken stap zouden hebben ondernomen bij de Duitsche regeering om deze mede te deelen dat zij groot belang hechten aan de handhaving der onschend baarheid van België en Nederland. Gezaghebbende kringen bevestigen noch ontkennen dit bericht. Voor het oogenblik wenschen zij geen mededeelingen dienaan gaande te publiceeren. EEN GEFANTASEERD BERICHT. Te Kopenhagen werd volgens Reuter ge beld, dat Koningin Wilhelmina en Koning Leopold geïnformeerd hebben bij de Ko ningen van Noorwegen, Zweden en Dene marken, of zij bereid zijn mede te werken aan het opstellen van vredesvoorstellen. Deze inlichting zou zijn ingewonnen door bemiddeling van de diplomatieke verte genwoordigers dezer landen te 's-Graven- nage en te Brussel. (Dij informatie te bevoegder plaatse in s-Gravenhage bleek bovenstaand bericht geheel uit de lucht gegrepen te zyn. Red.) IN POLEN TE VERWACHTEN. Duitsch-Russische commissie bereikt accoord. De gemengde Duitsch-Russische commis sie tot uitwisseling der bevolking is tot overeenstemming gekomen. De Duitsche commissieleden zijn Donderdagavond naar Berlijn teruggekeerd. Volgens het accoord zullen naar Duitschland worden overge bracht 115.000 personen van Duitsche af stamming, wonende in de vroegere Pool- sche provincies welkethans door de Rus sen bezet zijn. Naar Rusland zullen worden overgebracht een millioen Oekrainers, Roe- thenen, Wit-Russen en Russen in het deel van Polen, dat onder Duitsche bezetting staat. Er wordt niet gesproken over de Joden en de Polen. Naar men gelooft zullen de Duitschers een aanzienlijk aantal van deze dwingeA Oekrainer of Rus te worden, teneinde voor Duitschers plaats te maken. Daar de Finsche regeering van meening is, dat de onderhandelingen met Rusland niet zijn afgebroken, zal de jongste stand der onderhandelingen, volgens Reuter, waarschijnlijk niet door het parlement in openbare zitting besproken worden. De Finsche parlementsleden zijn hiervan in kennis gesteld. De meeste menschen, die uit Helsinki waren vertrokken, hebben hun woningen weer opgezocht. Het leven in de hoofdstad begint zijn normale aanzien terug te krij gen. - President Roosevelt heeft op een pers conferentie verklaard Er is niets waar van de verhalèn; dat Finland zijn houding jegens Rusland heeft verstijfd na beloften van economische of financieele hulp uit de Vereenigde Staten gekregen te hebben. Zulk een steun is niet toegezegd. ALLEEN DE WAPENEN KUNNEN EEN BESLISSING BRENGEN. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" wijst er op, dat na de periode der NederlandschBel gische vredesstappen, de oorlog thans in een phase getreden is, waarin alleen de wapenen en de overwinning" een beslissing kunnen brengen. Voor het Duitsche rijk is het tijdvak van onderhandelingen afgeslo ten. KAMERLEDEN VRAGEN ZICH OF WEL GENOEG WORDT GEDAAN. Van verschillende zijden gaf men in de Tweede Kamer blijkens het Voorloopig Ver slag over de begrooting van koloniën uiting aan een gevoel van - ongerustheid over de toereikendheid van de tegenwoordige de- densiemiddelen van Suriname en Curasao. Naar men meende, waarborgen deze mid delen niet een voldoende veiligheid. Vele leden meenden bij de behandeling van het onderhavige hoofdstuk der rijksbe- grooting opnieuw een wijziging te moeten bepleiten in de regeling, welke thans be staat met betrekking tot de verdeeling van de kosten der Indisché defensie. Het ook nu wederom aangevraagde bedrag' van 5 millioen als tegemoetkoming aan Nederl.- Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine achtten deze leden, in het bijzonder in de huidige situatie, te eenen- male onvoldoende. Verscheidene 'leden herinnerden aan het feit, dat met betrekking tot het vraagstuk der slagkruisers in de pers in haar verschillende vormen herhaaldelijk op eenzijdige en tendentieuze wijze over het parlement wordt gesproken als een sta in den weg voor een behoorlijke verdediging van den Indischen archipel. Voorzoover deze feitelijk zoo onjuiste uitin gen afkomstig zijn van niet-ambtelijke schrijvers, valt daartegen, zoo zij de gren zen van het door de wet verbodene niet overschrijden, weinig te doen. Anders staat de zaak echter, zoo die uitingen van bur gerlijke of militaire ambtenaren afkomstig zijn. Deze behooren zich in hun openbare beschouwingen te onthouden van een. be oordeeling, en zeker van een beoordeeling in demigreerenden zin, van constitutionee- le instellingen en derzelver handelingen en beslissingen. Zoo zij zulks niet doen, ligt het, naar men meende, op den weg der re geering, hen daartoe te nopen. De eerste ministers van Engeland en Frankrijk hebben Vrijdag een gemeen schappelijke verklaring doen publiceeren, waarin gezegd wordt, dat de regelingen, welke reeds door beide regeeringen in toe passing zijn gebracht, thans zijn versterkt en voltooid ter verzekering van het ge meenschappelijke beleid op het gebied van luchtmacht, munitie, grondstoffen, petro leum, voedselvoorziening, scheepvaart en economischen oorlog. Hooge raad van oorlog bijeen. Downingstreet 10 heeft gisteren het vol gende officieele communiqué gepubliceerd „De Hooge raad van oorlog heeft vandaag te Londen een vergadering gehouden. De bijeenkomst werd bijgewoond door Dala dier, generaal Gamelin, admiraal Darlan en generaal Vuillemïne aan Fransche zijde en door den minister-president en de mi nisters van buitenlandsche zaken, coördi natie der defensie en luchtvaart aan En- gelsche zijde. De raad kwam te 11.15 uur bijeen en heeft den militairen toestand en zijn mogelijke verdere ontwikkeling bestu deerd. Men kwam tot volkomen overeen stemming ten aanzien van de beste methode voor een gecombineerd gebruik der Fran sche en Britsche strijdkrachten, met het doel de operaties zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn." VOOR VROUW, DIE NAAR BUITEN LANDSCHE RADIO-UITZENDING HEEFT GELUISTERD. De correspondent te Berlijn van de Deensche Politiken meldt, dat een Duitsche vrouw tot negen maanden gevangenisstraf is veroordeeld, omdat zii naar een..buiten landsche radio-uitzenaing heeft geluisterd. De politie heeft toevallig de radio in het huis -hooren aanstaan, toen zij een inspec tietocht maakte door Aschersleben tijdens de luchtverduistering. De vrouw voerde ter verontschuldiging aan, dat het buiten landsche radiostation bij vergissing was aangezet. HEDENOCHTEND LAATSTE SCHIP VERTROKKEN. Naar wij van de directie van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" vernemen, is heden ochtend besloten den dienst op Engeland tot nader order stop te zetten. Wij teekenen hierbij nog het volgende aan Hedenmorgen is nog een mailboot naar Engeland vertrokken. Dit is dus voorloopig het laatste schip, dat uit Vlissingen naar Tilbury Docks vertrekt om vandaar a.s. Dinsdag terug te keeren. De regeering heeft nog steeds geen be slissing genomen ten aanzien van de wijze waarop het bedrijf van de „Zeeland" zal worden gesteund. Het vervoer van en naar Engeland is onder de huidige omstandig heden echter van zóó geringe beteekenis, dat dit ongetwijfeld als de oorzaak moet worden beschouwd van het thans gevallen besluit, den dienst voorloopig stop te zetten. Tenzij zich zeer bijzondere gebeurtenis sen voordoen die de internationale verhou dingen een geheel ander aanzien geven, moet dus worden verwacht, dat voor den duur van den thans woedenden, oorlog, de verbinding met Engeland van Vlissingen uit, niet zal worden onderhouden. Hoewel het zeer te betreuren ïs, dat op deze wyze voor het oogenblik althans een einde moet komen aan den eenigen dagdienst van Nederland op Engeland, zal men zich hier bij moeten neerleggen, daar ook het onderhouden van den be perkten dienst groote verliezen oplevert. Het eenige lichtpuntje dat wij in deze kwestie voor Vlissingen en Zeeland kun nen zien, is het feit, dat de directie ons uitdrukkelijk heeft verzekerd, dat de stop zetting van TIJDELIJKEN aard zal zyn het bedrijf wordt hervat, zocdra de om standigheden een loonend of althans te verantwoorden vervoer, weer mogelijk zullen maken. De discipline bij de Rijksopieiding voor verkeers vlieger niet in orde. HET ONGEVAL MET HET „KREKELTJE". Dit nummer bestaat uit 3 bladen Uitspraak van den Raad voor de Luchtvaart. Op 10 Juni 1939, omstreeks 16.20 uur, is het vliegtuig,type Koolhoven FK 43, ge merkt PHAJK, „het Krekeltje" wan de K.L.M., met als bestuurder de heer R. van Tijen, leerling bij de Rijksopleiding tot be stuurder van verkeersvliegtuigen, bij het maken van- een overlandvlucht in het les- verband van evenbèdoelde opleiding van Haamstede'naar Vlissingen. op het strand te Vlissingen neergestort. De bestuurder en- de beide mede-inzitten den, t.w. de heeren G. Faber, eveneens leerling van bovengenoemde opleiding en A. de Visser, radiotelegrafist-observator 2e klasse bij' den- rijksluchtvaartdienst ter standplaats Haamstede, werden hierbij ge dood. Het vliegtuig, dat na de botsing met den grond "in brand geraakte, werd geheel vernield. Schade aan derden werd niet toe gebracht. Het onderzoek in deze zaak had plaats ter openbare zitting van den raad voor de luchtvaart op 26 October 1939, in tegen woordigheid van den directeur van den luchtvaartdienst, H. Ch. E.- van Ede van der Pais. Uit een en ander is den raad het volgen de gebleken. De heer Van Tijen, 19 jaar oud, had op 26 Mei 1939 bij een poging om op het luchtvaarterrein Texel te landen, een on geval gehad met een vliegtuig van hetzelf de type (Koolhoven FK 43), waarbij het vliegtuig over den kop sloeg en vrij ernstig beschadigd werd. Hij zelf bleef bij dit on geval ongedeerd. Op 10 Juni 1939 waren des morgens te ongeveer 9 uur vanuit Schiphol een aantal leerlingen van de Rijksopieiding tot be stuurder van verkeersvliegtuigen onder leiding van de instructeurs C. Chr. Steens- ma en A. "K. Bosman met de vliegtuigen, gemerkt PH—AEB, PH—AJK en PH— ASO naar Haamstede vertrokken voor het maken van les- en oefenvluchten. Nadat de oefenvluchten te Haamstede waren beëindigd, gedurende welke vluchten de instructeur Bosman persoonlijk met Van Tijen geoefend heeft en een bevredigenden indruk van diens geoefendheid had verkre gen, heeft deze instructeur aan Van Tijen opdracht gegeven met als tweeden bestuur- der G. Faber en met een passagier, den heer A. de Visser, van Haamstede naar Vlissingen te vliegen. Van Vlissingen naar Amsterdam zou Faber het vliegtuig moe ten besturen. De instructeur voegde aan zijn opdracht, Van Tijen kennende, nog de opmerking toe „Geen eigenmachtig afwijken". De oorzaak van het tragische ongeval. De raad is van oordeel, dat het ongeval is veroorzaakt, .doordat de .bestuurder een scherpe bocht met te weinig snelheid heeft gemaakt, waardoor het vliegtuig is over trokken en weggevallen, terwijl de hoogte te gering was om het vliegtuig te redres- seeren. Opgemerkt zij hierbij, dat de bestuurder door het vliegen op geringe hoogte boven het strandgedeelte, het verbod, vervat in artikel 60 bis, eerste lid, onder b van het luchtverkeersreglement, heeft overtreden. De raad moge in dit verband met klem wijzen op het belang, dat aan voorschriften als hier bedoeld stipt de hand worde ge houden. Het onderzoek heeft geen enkele aanlei ding gegeven tot de onderstelling, dat het vliegtuig niet in orde zou zijn geweest. Er zijn geen aanwijzingen, dat de bestuurder op het strand of bewesten daarvan heeft willen landen. Landingsruimte was daar in den eigenlijken zin van het woord ook niet aanwezig. Belading niet geheel in orde. Wel is den raad gebleken, dat het vlieg tuig achterlijker beladen was, dan volgens het bewijs van luchtwaardigheid was toe gelaten. Het is komen vast te staan, dat de monteur De Bruyn, die het vliegtuig heeft beladen, daarbij is uitgegaan van de onderstelling, dat de bestuurder aan de belading geen aandacht zou besteden en daarom de belading heeft afgesteld op het grootste traject, dat dien dag nog zou worden gevlogen, nl. VlissingenAmster dam. Hij heeft nagelaten den bestuurder er op te wijzen, dat het vliegtuig weliswaar op deugdelijke wijze was beladen voor het traject VlissingenAmsterdam, doch dat de belading waarschijnlijk te achterlijk was voor het traject HaamstedeVlissingen. Het behoeft geen betoog, dat de raad een dergelijke handelwijze ontoelaatbaar acht. Overigens meent de raad, dat ook de be stuurder en de instructeur hier niet vrij uit gaan. De bestuurder heeft als gezagvoer der den plicht,, alvorens een vlucht aan te vangen, zich te overtuigen, dat het vlieg tuig met inbegrip van de belading in orde is, terwijl de instructeurs dienen toe te zien of door. hun leerlingen alle voor schriften worden nagekomen. De raad is tevens van meening, dat het beter ware geweest, indien de instructeurs Van Tijen niet voor het uitvoeren van de vlucht naar Vlissingen hadden aangewezen. §elieuHeiiisscii u«aw dien dnq Geweldige volksverhuizing in Polen te verwachten. (Pag. 1, eerste blad) Ontspanning in Finland. (Pag. 1, eerste blad1). Onrust in Bohemen en Moravië. (Pag. 1, eerste blad),' De Tweede Kamer bespreekt den nood toestand in de visschery. (Provineienieuws) Raad voor de Luchtvaart maakt K.L.M. verwijten in verband met het verongelukken van het Krekeltje. (Stadsnieuws)' Ook ernstige tekortkomingen by het verongelukken van de „Nachtegaal". (Luchtvaart)" Nadere bijzonderheden over het ver ongelukken van een Glenn Martin in NetL-Indië. (Luchtvaart) Het was hun immers bekend, dat Van Tijen de hem gegeven opdrachten meer dan eens had overschreden. Door hem te laten vlie gen naar Vlissingen de woonplaats van zijn ouders heeft de instructeur hem onnoodig in verleiding gebracht zijn in structie te veronachtzamen. Ernstig verwijt aan de K.L.M. Zoowel op grond van hetgeen hierboven omtrent de belading werd opgemerkt, als van de omstandigheid, dat Van Tijen noo- deloos van zijn route is afgeweken en bo ven het Vlissingsche strand op lage hoogte gevlogen heeft, kan de raad zich niet ont trekken aan den indruk, dat de discipline bij de door de K.L.M. verzorgde Rijksop leiding tot bestuurder van verkeersvlieg tuigen te wenschen overlaat. De raad ver trouwt intusschen, dat vanwege de K.L.M, de noodige maatregelen zullen worden ge nomen om hierin verbetering te brengen. „Luxor"-theater. GassicLy zegeviert William Boyd heeft allengs vermaard heid gekregen door zijn uitbeelding van de Hopalong Cassidy-figuur in de serie Cas- sidy-films, gebaseerd op de Wild-West- boeken van Clarence E. Muiford. In deze Paramount beleeft hij weer nieuwe avon turen. Hij rijdt en schiet, wreekt onrecht enzegeviert. Dat zijn vrienden, .Tim. my Ellison en George Hayes, niet op het appèl ontbreken spreekt vanzelfMuriel Evans speelt de vrouwelijke hoofdrol. De tweede hoofdfilm, De "bruigom in angst. een Ufa, uitnemend geregisseerd door Wolfgang Liebeneiner, wordt op origiheele wijze ingeleid door een „Sehnitzelbank", waardoor de voornaamste figuren meteen liedje en een refreintje, dat in de zaal spoedig daadwerkelijke medewerking ver kreeg, begeleid door draaiorgelmuziek aan het publiek worden voorgesteld. De vroo- lijke stemming is daarmede van stonden aan vastgelegd en dank zij Heinz Rüh- mann, die met het onnoozelste gezicht van de wereld zijn opmerkingen, tot zijn gehoor richt en dit van de zaak, waar het feitelijk om gaat, op de hoogte brengt, blijft zij ook bewaard. Heinz Rühmann is de model-vrijgezel, die op zekeren dag werkelijk verliefd wordt en nu gaat trou wen. Dit gaat echter met de noodige moei lijkheden gepaard, waarbij een Florentijn- sche stroohiced telkens weer oorzaak wordt va±. nieuwe verwikkelingen en verrassin gen, geestige misverstanden en dolle si tuaties, zoodat de bruigom heel wat ang sten doorstaat, alvorens hij zijn bruid voorgoed bezit. De film is één daverende klucht, overvloeiende van humor en non sens en al gaat het er wel eens al te luid ruchtig naar tóe, dóórdat er meer dan eens, ja bijna doorlocpend, onbedaarlijk wordt gelachen, mist deze kostelijke co- medie met Heinz Rühmann op z'n best haar uitwerking niet, welker effect nog verhoogd wordt door net vlotte tempo, de voortreffelijke typeeringen en montage, benevens hét buitengewone spel der ver dere artisten als Herti Kirchner, Christl Mardayn, Victor Janson, Paul Henckels, Hans Hermann Schafuss enz. In het voorprogramma binnenland sch nieuws van Polygoon en een bewonderens waardige, gekleurde teekenfilm van Wait Disney^ NV. Kon. Mij. „De Schelde". In een gistermiddag gehouden algemee- ne vergadering- van aandeelhouders van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" zyn tot commissarissen gekozen de heeren J. J. C. van Dijk, oud-minister van Defensie, en G. J. Bensink, lid der directie Win. H. Müller Co. en voormalig bedrijfsleider van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" alhier.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1