Breskensche Courant STADSNIEUWS Vlissingen Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De diplomaten hebben het druk. Duitschland beschouwt het aanbod van goede diensten als afgedaan. Omdat Engeland en Frankrijk geweigerd hebben. Rusland maakt stemming tegen Finland. De oorlog ter zee. Japansche actie in China. Van het Westfront Hervatting Turksch-Russische onderhandelingen EERSTE BLAD Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 271 DONDERDAG 16 NOVEMBER 1939 /- Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.20 per j kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke I nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. I Advertentienrys: Van 1—5 regels 1.25, Iedere j regel meer 25 cent. Bij abonnement special* prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21 Ooren West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 A ANG GROOTE ACTIVITEIT IN HEEL DE WERELD. De oorlogvoerende staten zijn nog altijd bezig met hun voorbereidingen. Die voor bereiding is niet alleen militaire voorbe reiding: het fabriceeren en zich in neutrale landen aanschaffen van zooveel mogelijk oorlogsmateraal, het zich verzekeren van zooveel mogelijk voor die fabricage noo- dige grondstoffen, het groepeeren der strijdkrachten en wellicht het voorberei den van een grootscheepsche offensieve beweging, of oeconomische voorbereiding, het instellen van het bedrijfsleven op den oorlogstoestand, -enz. Zij beteekent in 't al gemeen het zoo sterk mogelijk maken van de eigen positie en omvat daarom ook, en dat niet in de laatste plaats, wat men de diplomatieke voorbereiding zou kunnen noemen het regelen van de betrekkingen tot derden in den meest vriendschappelijken geest en het zoeken van bondgenooten en vrienden onder de neutrale staten. Die laatste voorbereiding beperkt zich niet tot Europa. In de jongste onverwach te gebeurtenissen in Oost-Azië zien we haar werkzaamheid. Het is een poging van beide zijden Japan's welwillendheid te win nen, maar van Duitsche zijde voornamelijk ondernomen om haar uitwerking op Rus land. Dat Engeland zijn troepen uit Noord- China terugtrekt wijst er niet op, dat het geen belang meer zou stellen in dat deel van China. Het is ook meer dan een ge baar en te opvallender na het Engelsch- Japansch incident te Tientsin en de felle anti-Britsche campagne van Japan. Het is een duidelijke en niet te miskennen po ging, de welwillende neutraliteit van Ja pan in het Europeesch conflict te winnen door aan Japan- den voorrang te laten, dien het steeds geëischt heeft, maar die Engeland tot nu toe niet heeft willen er kennen. Deze daad, door een overeenkom stige Fransche gevolgd, zal dan ook niet nalaten in Japan een zeer sterken indruk te maken en de vroegere vriendschap voor Engeland we'r een goede kans te geven. En het is wel waarschijnlijk, dat Enge land door deze daad de tusschenkomst van Japan in het Europeesch conflict heeft uitgeschakeld en zijn belangen in Azië veilig gesteld. De Duitsche werkzaamheid in Oost- Azië heeft niet de deelname aan den oor log van Japan aan Duitsche zijde ten doel. Een dergelijk doel zou na het Duitsch Russische verdrag, dat in Japan heftige ontstemming gewekt heeft, waarschijnlijk moeilijk bereikbaar zijn. Met een welwil lende neutraliteit en een benadeelen van de Engelsche belangen in Azië zou Duitschland zeker gaarne genoegen ne men. Maar wanneer het 'Aph moeite geeft aan de RussischJapansche tegenstelling in Oost-Azië haar scherpen en gevaarlij ken kant te ontnemen en als bemiddelaar tusschen Rusland en Japan op te treden, dan is dat in de hoop, dat Rusland, wan neer het van alle zorgen ten aanzien van Oost-Azië bevrijd zou zijn, eerder geneigd zou zijn in den oorlog in Europa daadwer kelijk Duitschland's zijde te kiezen. Het lijkt er wel op, dat zijn bemiddelingspo gingen succes hebben, al lijkt het onwaar schijnlijk, dat de toestand in Oost-Azië zoodanig zal veranderen, dat Rusland van zijn Aziatische zorgen bevrijd wordt. Maar of dit succes de hoop van Duitschland op Russische hulp zal verwezenlijken, lijkt fr Tijfelachtig. Rusland kan tevreden zijn met de winst, die het uit het verdrag met Duitschland gehaald heeft. Het zal er niets voor voelen die winst door een deel name aan den oorlog te wagen, wat het ook door een volstrekte overwinning van Duitschland zou doen. Het heeft het trou wens nog steeds te druk met het binnen halen en uitbreiden van die winst dan dat het zich om Duitschland's zcirgen zou kunnen bekommeren. Het Finsche avon tuur verloopt niet zooals de Russische re geering zich dat had voorgesteld. De Fin nen weigeren, op het voorbeeld van de Baltische staten, zich aan de Russische wenschen te onderwerpen. En voorloopig zal daarom Rusland wel al zijn kracht gebruiken om Finland gedwee te maken, wat het waarschijnlijk niet door een oor log maar doicir een aanhoudenden druk, die Finland oeconomisch uitput, zal trachten te bereiken. In deze omstandigheden zal het er wel niet aan denken, aan den oor log aan Duitsche zijde deel te nemen, welke deelname ook buiten het Fransche avontuur, weinig aantrekkelijks kan heb ben. Ook van Italiaansche zijde schijnt Duitschland geen hulp te kunnen verwach ten, Het DuitschRussisch verdrag heeft de vriendschap tusschen Duitschland en Italië ongetwijfeld aanmerkelijk bekoeld, al loochent men dat te Berlijn en Rome hardnekkig. Steeds duidelijker neigt Italië ertoe met Spanje en den steun van Bal- kan-staten een Middellandsche Zee-blok te vormen, dat een uitgesproken anti-com- hiunistische kleur zou hebben en dat het in staat zal stellen zijn belangen in de "Middellandsche Zee, nu Engeland en Frankrijk zich daar slechts zwakjes kun nen laten gelden, steviger te vestigen. ANTWOORD DOOR MINISTER VON RIBBENTROP MONDELING GEGEVEN. De Regeeringspersdienst meldt Woensdagavond omstreeks half zeven hebben de gezanten van Nederland en België zich op uitnoodiging van minister von Ribbentrop naar de Wilhelmstrasse begeven, waar de minister hun namens den rijkskanselier mededeelde, dat, na de bruuske weigering van het aanbod van goede diensten van H.H. M.M. de Koningin en den Koning der Belgen door de Britsche en Fransche regeeringen ook de Duitsche regeering het aanbod daarmede als afgedaan beschouwt. REGEERING ZAL IN CONTACT TREDEN MET DE BELGISCHE REGEERING. Naar aanleiding van het antwoord van den Duitschen rijks kanselier op de aanbieding van goede diensten door onze Konin gin en den Belgischen Koning vernemen Wij, dat onze regeering thans de situatie overweegt en zich daarover met de Belgische regeering in verbinding zal stellen. Het Russische telegraafagentschap Tass publiceert een lang telegram uit Helsinki, waarin gezegd wordt, dat leidende kringen in Finland voortgaan met aanmoediging van de anti-Sovjetpropaganda en dat de pers daarbij een bijzonderen ijver toont. „Het wordt als een rechtstreeksche plicht beschouwd om voortdurend en stelselmatig allerlei leugens te schrijven over de Sovjet- Unie en haar staatsorganen te beleeaigen. De meest reactionnaire elementen, die droomen van een uitbreiding der grenzen van Finland tot aan den Oeral, zijn de eer sten in deze leugenachtige anti-Sovjet campagneHet telegram wijst dan verder op buitenlandschen, Engelschen in vloed, waarna het als volgt eindigt„De bladen trachten reeds van tevoren de zaak zoo voor te stellen, alsof de U.R.S.S. de schuld draagt van de onderbreking der be sprekingen, aangezien zij „onmogelijke eischen" stelde. Zij twijfelen er reeds aan of men de besprekingen kan voortzetten. Weliswaar herhalen Finsche officieele kringen nu nog, dat zy streven naar een accoord met de U.R.S.S. en dat de onder breking van de besprekingen in het Krem lin van tijdelijken aard zal zijn, maar dat is niets anders dan een truc, die ten doel heeft de openbare meening in de wereld te misleiden. Het is duidelijk, dat de leidende kringen van Finland geen accoord met Rusland wenschen, dat zij zich houden aan hun anti-Sovjetpolitiek. De groote massa's der bevolking willen oprecht vriendschap pelijke betrekkingen met de Sovjet-Unie vestigen. De vijandige anti-Sovjetpolitiek heeft zich niet gerechtvaardigd. Die poli tiek is mislukt en het Finsche volk steunt haar niet. Eenige uren na den terugkeer van de Finsche delegatie te Hensinki, heeft de Moskousche radio een feilen aanval op de Finsche regeering geopend en o.a. gezegd, dat zij door Engeland gesteund wordt. KLEINE ENGELSCHE TANKBOOT GEZONKEN. Negen opvarenden verdronken, He.t 794 ton metende Engelsche kust vaartuig „Woodtown" is na een ontplof fing gezonken. Van de uit 13 personen be staande bemanning zijn er negen verdron ken. De „Woodtown", een kleine tankboot, werd opgeblazen en zonk binnen een mi nuut, slechts een rookwolk achterlatende. GRIEKSCH SCHIP OP EEN WRAK GESTOOTEN EN GEZONKEN. Opvarenden gered. Het Grieksche stoomschip „Georgios" is Woensdag aan de Noordoostkust van En geland gezonken. De uit 22 koppen be staande bemanning is gered. Geen hunner werd gewond. Het schip is in de duisternis in aanvaring gekomen met een gedeeltelijk onder water zittend wrak. Het schip had een inhoud van 2216 ton en was geregistreerd in den Piraeus, de haven van Athene. De bemanning is opge pikt door een reddingboot van de Engel sche kustboot, welke twaalf uur lang in zee is geweest om de mannen te redden. Toen de boot bij de „Georgios" kwam, was de bemanning al van het schip af. Een aanzienlijken' tijd heèft de reddingboot het Water afgezocht, alvorens zij een sloep van de „Georgios" vond, waarin de bemanning had plaats genomen. LITTAUSCH SCHEP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het 1900 ton groote Littausche stoom schip „Nida" is volgens Reuter bij de Estlandsche kust tot zinken gebracht. TWEE FINSCHE SCHEPEN IN DE OOSTZEE AANGEHOUDEN. Twee Finsche schepen, t.w. de „Verna" van 1450 ton en de „Flora" van 2025 ton, zijn door de Duitschers in de Oostzee aan gehouden en naar Swinemuende opge bracht. De „Verna" was met een lading cellulose op weg naar Engeland. De „Flo ra" had een lading hout aan boord, be stemd voor Nederland. DUITSCH SCHIP BUITGEMAAKT. Een Duitsch stoomschip van 909 ton, dat naar met meent „Leander" heet, is als prijs een haven van West-Engeland binnen gebracht. Men denkt, dat het schip de ha ven van Vigo binnengeloopen was, toen de oorlog uitbrak, en dat de bemanning be sloten heeft te trachten Duitschland te be reiken, toen zij geen levensmiddelen meer kon krijgen. Nader wordt gemeld, dat tusschen de 20 en 30 man van het buitgemaakte Duitsche schip aan land zijn gezet. De Duitschers le den onder groote ontberingen, voor zij be sloten te trachten hun land te bereiken. Blijkbaar was de „Leander" vermomd als een Russisch schip. De letters USSR waren aan de zijkanten geschilderd, terwijl de Russische vlag werd gevoerd. DE LANDING BIJ PAKHOI. De vlootafdeeling van het keizerlijk hoofdkwartier te Tokio heeft vanochtend om kwart voor twaalf in verband met de bij Pakhoi ingezette operaties medege deeld, dat de Japanneezen een eiland heb ben bezet, welks naam niet wordt bekend gemaakt. Het communiqué vermeldtEen Japan sche militaire afdeeling, geëscorteerd door oorlogsschepen, heeft gistermiddag haar basis verlaten en derizelfden avond een zeker eiland bezet. De Japansche oorlogs schepen hebben de landing van de militaire afdeeling gedekt door bombardeering van de Chineesche militaire stellingen op het eiland. De legerafdeeling van het keizerlijke, hoofdkwartier deelt mede, dat de Japan sche legerafdeeling tien uren noodig had om over de woelige zee een zeker eiland te bereiken, waar de troepen aan land gin gen, nadat de tegenstand der Chineezen was gebroken. Het communiqué verklaart, dat de lan dingsoperaties bij Pakhoi gisteren om streeks het middaguur vrijwel voltooid waren en dat de hoofdmacht der Japan sche troepen binnen schotsafstand van zekere plaats was genaderd. Volgens een telegram van het leger te velde heeft een Japansche militaire afdeeling gisteravond om acht uur een strategisch belangrijke stad in het zuidelijk deel der provincie Kwantoeng bezet. De naam van de stad wordt niet medegedeeld. Dit nummer bestaat uit 2 bladen In ieder middenlicht HUHitet«4 150 dekalumen! „PLAATSELIJKE ACTIE DER ARTILLERIE". Fransch legerbericht. Het Fransche legerbericht van gister avond luidtContact tusschen patrouilles, plaatselijke actie van de artillerie. Het legerbericht van hedenochtend luidt: In den loop van den nacht viel niets te ver melden. Duitsch legerbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend „Gisteren geen bijzondere gebeurtenissen". De correspondent van de „Daily Herald" in Istanboul meldt aan zijn blad Sovjet-Rusland stelt Turkije voor de on derhandelingen, die eenige weken geleden werden afgebroken, te hervatten. De Sov jet-ambassadeur, Torentsjef, heeft de Turk- sche regeering gevraagd, of zij er in zou toestemmen weer bij het begin te beginnen. Hij gaf te kennen, dat Rusland bereid zou kunnen zijn een Russisch-Turksch pact te onderteekenen in den eerst voorgesteldAi vorm, wanneer Turkije nog bereid was de „reserves" te maken betreffende het En- gelsch-Fransch-Turksche pact, waarom Molotof gevraagd heeft. Indertijd hebben Frankrijk en Engeland toegestemd in deze reserves. De onderhan delingen werden slechts afgebroken, omdat Rusland vasthield aan zekere andere wijzi gingen, die Turkije niet kon aanvaarden. Ik verneem, dat de Turksche regeering geantwoord heeft, dat zij eerst Londen en Parijs moest raadplegen. Een vredesfront aan den Balkan Dezelfde correspondent seint verder Tegelijkertijd heeft Roemenië een nieu wen, belangrijken stap gedaan door Turkije voor te stellen een onmiddellijke byeen- komst van den Balkanbond te houden en Italië, Hongarije en Bulgarije uit te noodi- gen zich bij de Balkanentente aan te slui ten in een poging tot vorming van een vredesfront van den Balkan. De Turken overwegen het voorstel. Op het oogenblik zijn zij reeds bezig met het denkbeeld om alle zeven mogendheden er toe te brengen hun troepensterkten aan elkanders grenzen tot normale vredessterk- §clicufflcn«sscn van Len Duitschland beschouwt het aanbod van goede diensten als afgedaan. (Pag. 1, eerste blad)^ Rusland maakt stemming tegen Fin land. (Pag. 1, eerste blad)] Er zyn weer verschillende schepen vergaan. (Pag. 1, eerste blad). Mijn aangespoeld in Vlissingen. (Stadsnieuws)] De Zuidpool-expeditie van admiraal Byrd is gisteren vertrokken. (Scheepvaart) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN te te verminderen. Dit is reeds gebeurd aan de Turksch-Bulgaarsche grens en aan de Grieksch-Italiaansche (Albaneesche). Tur kije zou zeer gaarne zien, dat Italië zijn garnizoenen zou verminderen op de Dode- kanesos, terwijl dan Turkije zijn garnizoe nen aan de kust van Klein Azië, tegenover deze eilanden verminderen zou. Klok van de burgerij aan de Kustartillerie aangeboden. Geschenken onderhouden de vriendschap. Het is daarom een goede gedachte ge weest van den Bond van Buurtverenigin gen om ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het regiment kustartillerie in Januari 1.1., het Vlissingsche garnizoen na mens onze bevolking een geschenk aan te bieden als een stoffelijk blijk van waar deering voor de goede verstandhouding die steeds tusschen de burgerij en het gar nizoen heeft bestaan. Bij het overbrengen van de gelukwen- schen tijdens de serenade die op den avond van den feestdag, 9 Januari, op het plein voor de Bomvrije kazerne werd gebracht, deed men de toezegging dat een electri- sche klok voor het nieuwe kazernegebouw geschonken zou worden. Dit nieuwe ge bouw is thans gereed gekomen, doch zoo- als bekend, is de officieele ingebruikstel ling door omstandigheden uitgesteld moe ten worden. Niettemin vond gisteravond de aanbieding van het moderne uurwerk, dat niet alleen de uren, doch ook de dagen en den datum aangeeft, plaats. Hiertoe hadden zich in de smaakvol in gerichte en met vlaggetjes versierde man- scbappencantine in het nieuwe gebouw verzameld burgemeester van Wcelderen, wethouder Edelman, het hoofdbestuur van den Bond van Buurtvereenigingen, be stuursleden van de buurtvereenigingen en als gastheer de commandant van de 4e depotcompagnie van het regiment kust artillerie. Nadat allen plaats hadden genomen ver kreeg de heer F. G. Lemmers, voorzitter van den Bond van Buurtvereenigingen, het woord, die zijn verheugenis erover uit sprak dat de buurtvereenigingen thans voor de tweede maal in de Bomvrije ka zerne vereenigd waren. Spr. herinnerde hierna aan de serenade by het 125-jarig bestaan der kustartillerie en de totstand koming van de plannen, een blijvend aan denken te schenken om hiermede te too- nen hoe Vlissingen gesteld is op het gar nizoen en als blijk van de goede verhou ding tusschen burgerij en militairen. Nu het oogenblik was gekomen dat de kazer ne officieel in gebruik genomen zal kun nen worden, kwam de B. v. B. zijn belofte vervullen door het cadeau aan te biedem Hierna verzocht spr. den burgemeester die zich bereid had verklaard, de klok of ficieel te overhandigen, hiertoe over te gaan door de Nederlandsche driekleur die de klok aan het oog onttrok, te verwij deren. Na hieraan voldaan te hebben, sprak de burgemeester enkele woorden. Het was hem een groot voorrecht deze klok na mens den Bond van Buurtvereenigingen te mogen aanbieden. De Vlissingsche bur gerij heeft bij het 125-jarig bestaan niet willen volstaan met een gelukwensch, doch wilde daaraan een blijvende herinnering vastknoopen. De kustartillerie is nog geen 125 jaar in Vlissingen gevestigd, doch van het begin af dat zij aan de Scheldemonding gelegerd werd, heeft steeds een bijzonder goede verhouding tusschen burgerij én kustartillerie bestaan. Dit zal ook zoo blij ven omdat het onze eigen mannen zyn die hier dienen. Verschil tusschen burgers en militairen is er niet meer. En de kust-

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1