Neen Akkertje: HOE SAM EN SLOKKIE OP REIS GINGEN LUCHTVAART SCHEEPVAARTBERICHTEN DE ONDERGANG VAN DE „ELSIE". Bemanning te Amsterdam aangekomen. Vijftien stoere jonge Finnen, meerendeels gestoken in blauwe overalls en in der haast geleende jekkers en truien met aan fcen scheepstouw een kwispelstaartende hond, stapten gistermiddag het gastvrije Zeemanshuis aan het Kadijksplein te Am- Sterdam binnen. Het waren de opvarenden van de houtboot „Elsie", welke, zooals ge meld, Zondagavond nabij Terschelling aan den grond is geloopen en als verloren is te beschouwen. De mannen zagen er opge wekt uitontbeeringen hebben zij dank zij de waakzaamheid van de Nederlandsche redders gelukkig niet behoeven te door staan. Al him bezittingen raakten zij even wel kwijt. Gisterochtend had de beman ning van de „Elsie", behalve de kapitein, de eerste stuurman en de machinist het eiland Terschelling verlaten om zich in de hoofdstad too te vertrouwen aan de zorgen Van den Finschen consul, die reeds schik kingen had getroffen voor een spoedige terugreis naar Finland. Gisteravond zou een gedeelte van de equipage met het Zweedsche stoomschip „Seagyn" en het Finsche stoomschip „Margareta" naar het hooge noorden weerkeenen. De overigen Vertrekken Vrijdag a.s. met het Finsche Stoomschip Sally''. Het was de gezagvoerder van laatstge noemd schip, onder wiens hoede de man hen worden gesteld. De stranding van de „Elsie". Over de zoo onfortuinlijke reis hadden Wij een kort gesprek met den tweeden stuurman van de „Elsie", die zich echter niet kon uitlaten over de oorzaak van de stranding. Wel kon hij zeggen, dat de weersomstandigheden ongunstig waren Voor een goede navigatie. In verband met het mijnengevaar werd een koers gevolgd, welke zeer dicht langs de kust loopt. Mij nen of andere oorlogsverschijnselen had men op zee niet waargenomen. Op 5 No vember was de „Elsie" van Mariahamn met bestemming Zaandam vertrokken. De route ging door het Kaiser Wilhelmkanaal en het eerste gedeelte van de reis had een Voorspoedig verloop. Te Delfzijl kwam een Nederlandsche Joods aan boord. In de buurt van de Wad deneilanden was een hevige bries opgesto ken en de zee was ruw. Zondagavond om streeks half tien liep het schip aan den grond. Aanvankelijk zag de toestand er hoopvol uit, zoodat men meende de hulp .van de uitgevaren motorstrandreddingboot „Nicolaas Marius" te kunnen afwijzen. In den loop van Maandag veranderde de si tuatie echter. Hooge brekers sloegen over het schip. Het begon te werken en het duurde niet lang of een lek ontstond, dat niet meer kon worden gedicht. Het gat werd hoe langer hoe grooter en het schip brak tenslotte in tweeën. Met veel moeite en niet zonder levensgevaar werden de schepelingen aan boord genomen van de reddingboot, welke op de noodsignalen op nieuw ter assistentie was uitgevaren. Het schip, dat reeds zijn deklast verspeeld had, was reddeloos verloren. De „Elsie", welke toebehoorde aan de reederij Johansson te Mariahamn en ruim 1400 ton mat, was reeds 57 jaar oud, doch nog een goed zeewaardig schip. De kapi tein, de heer Sodrlund uit Mariahamn, had tot dusverre uitsluitend met zeilschepen gevaren. Voor het eerst stond hij thans op de brug van een stoomschip, zoodat het geluk niet met, hem is geweest. De „Sibajak" thuis. Woensdagmiddag is het m.s. „Sibajak" van den Rotterdam schen Lloyd te Rotter dam aangekomen. Het schip is op 11 October van Batavia vertrokken met passagiers en een lading Indische producten voor de regeering. Zon dag jl. kwam het schip in de Downs, waar het reeds Dinsdag verlof kreeg naar Ne derland te vertrekken. Gistermorgen werd de laatste etappe van de thuisreis aan vaard. Amerika gaat twee nieuwe kruisers bouwen. Amerika gaat twee nieuwe kruisers bouwen, de „Columbia" en de „Cleveland". Zij zouden een waterverplaatsing van slechts 8000 ton hebben, maar het is zeer wel mogelijk, dat hun tonnage wordt ver hoogd. Volgens bevoegde kringen zouden deze eenheden een düidelijken vooruitgang beteekenen op de vestzakslagschepen „Deutschland" en „Admiral Scheer". Gistermiddag is een Amerikaansche tor pedojager van het modernste type, de „Benson", te water gelaten. De Belgische koopvaardijvloot. De Belgische Kamer en Senaat zijn gis termiddag in de afdeelingen bijeengeko men om de begrootingsontwerpen te bestu- deeren. In de vierde afdeeling bracht Koelhman het vraagstuk van den scheeps bouw ter sprake. Hij drong er op aan, dat de regeering zou bewerkstelligen, dat de Belgische schepen niet gedurende langen tijd bij Duins worden opgehouden. De minister van verkeer, Marck, ver klaarde over dit punt in de Kamer een vol ledige mededeeling te zullen doen. De on derhandelingen met de Britsche regeering over het onderzoek der sche'epsladingen zgn op den goeden weg. In verband met de scheepstonnage, die België noodig heeft, zei Marck, dat de re geering overweegt een zeker aantal Ame rikaansche schepen, die zich niet in de Europeesche wateren mogen ophouden, on der Belgische vlag te doen varen. Zekere leden bepleitten een bevordering van den scheepsbouw, die, zoo zeiden zij, België een goede vlooit zou verschaffen, zonder dat er gevaar op verspilling bestaat. Amerikaansche schepen onder Belgische vlag? De kwestie van een mogelijken over dracht van Amerikaansche schepen onder Belgische vlag is gisteren besproken door den Belgischen ambassadeur te Washington met Sumner Welles, den onderstaatssecre taris. Na het onderhoud verklaarde de am bassadeur, dat hg trachtte het standpunt van het staatsdepartement ten aanzien van een dergelijken overdracht te vernemen. Sumner Welles verklaarde later in een persconferentie, dat hij dacht, dat de Bel- bische ambassadeur de zaak bespreken zou met ds Amerikaansche scheepvaartcom missie. Expeditie Byrd naar de Zuidpool vertrokken. Woensdagmorgen is het motorschip „North Star", het eerste voor de Zuidpool bestemde vaartuig van den Amerikaan- schen ontdekkingsreiziger Admiraal Byrd, uit Boston vertrokken. Het tweede vaar tuig, de „Barquentine Bear" vertrekt de volgende week. Verwacht wordt, dat beide schepen elkaar in het Poolgebied om streeks 1 Januari zullen ontmoeten. Byrd I zal zich later bij de expeditie aansluiten. Dit wordt de eerste expeditie in honderd jaren welke de Amerikaansche regeering financiert. Zij zal voor de Vereenigde Sta ten de gebieden aan de Zuidpool opeischen, welke Byrd reeds ontdekt heeft. Aan boord van de „North Star" bevinden zich voor raden, uitrustingsstukken, honden en ook een voertuig, dat 27 ton weegt en genoemd wordt „sneeuwmobiel". 6500 ton contrabande in Engeland in beslag genomen. In de afgeloopen week heeft de Brit sche contrabandecommissie 6500 ton goe deren, waarvan men vermoedde, dat zij voor Duitschland bestemd waren, in be slag genomen. Tot deze goederen behoor den 2200 ton copra, 3500 ton koffie en verder katoen, vezel, huiden en vellen, ertsen, rubber, petroleumproducten en vet ten. Ook is een bedrag van ongeveer 500 pond sterling in contant geld in beslag genomen. verfd militair toestel. De belde laatste ble ken bij bepaalde belichting een zeer donker effect te maken, op het zwarte af. De oranje kleur van de „Mees" was echter on der alle omstandigheden zeer duidelijk te onderscheiden. De proef was dus volkomen geslaagd en de K.L.M. deed daarvan mededeeling aan haar zustermaatschappijen in de neutrale landen. Daarop is dezer dagen het hier boven vermelde definitieve besluit ge nomen. De „Mees" vliegt reeds aanstaande Maandag in oranje uitmonstering naar Kopenhagen. Aan het einde van deze maand zullen de burgerluchtvloten geheel in deze kleur uitgerust zijn. Wij herinneren er aan, dat zoowel de Duitsche als de Fransche en Engelsche autoriteiten aan dit plan hun goedkeuring hebben gehecht. Duitech vliegtuig op zee neergekomen. Een Duitsch vliegtuig, dat op 11 Novem ber boven Duinkerken heeft gevlogen, heeft daarbij volgens Havas ernstige beschadi gingen opgeloopen als gevolg van de actie van de luchtdoelartillerie. Volgens de J „Grand Echo du Nord" is dit vliegtuig op zee neergekomen. De eerste bestuurder is verdronken, terwijl de drie andere inzit tenden van het toestel door een vrachtboot zouden zijn opgepikt. Geen Engelsche vliegboot vernield. De Britsche admiraliteit en het minis terie van luchtvaart spreken de Berlijn- sche berichten, volgens welke Duitsche vliegtuigen Maandag bij hun aanval op de Shetland-eilanden twee vliegbooten vernield zouden hebben, tegen. Schepen noch vlieg tuigen zijn beschadigd. door G. TH. ROTMAN. Nadruk verboden. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit van 14 November is be noemd en aangesteld, bij het reserve-per soneel der landmacht, bg het dienstvak der reserve-officieren voor algemeenen dienst, tot reserve-majoor, de heer prof. dr. ir. J. Goudriaan. KERK- EN SCH00LN1EUWS ORANJE DE KLEUR DER NEUTRALE BURGERLUCHTVLOOT. Thans is, naar het Volksblad meldt, de finitief besloten, dat alle vliegtuigen van de Nederlandsche K.L.M.de Belgische Sabena en de Zweedsche A.B.A. met in gang van 1 December het burgerluchtver- keer zullen onderhouden met geheel oranje geschilderde vliegtuigende Deensche D.D.L. zal zich daar zeer waarschijnlijk ook bij aansluiten. Dit besluit is Maandag genomen, nadat men uitgebreide proeven op dit gebied had genomen. Men zal zich herinneren, dat met deze experimenten begonnen is, kort nadat de „Mees" nabij Helgoland was beschoten. De K.L.M. heeft diezelfde „Mees" oranje laten schilderen en de deskundigen hebben de machine gadegeslagen, terwijl ze zich in de lucht bewoog in gezelschap van een zilverkleurige Douglas en een donkerge- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw- en St. Joosland cand. G. J. A. Gymink te Ugchelen. Middenstandsexamen. Gisteren slaagden voor het middenstands diploma C. J. van Leerdam te Nieuw- en Sint Joosland mej, H. C. v. d. Linde, W«- meldinge J. Maljaars, Oostkapelle P. Me- liefste, Nieuw- en St. Joosland J. Melse, Oostkapelle J. Muller, Seherpenisse J. W. van Poelje, HansweertP. Poortvliet, KloetingeW. F. Quakkelaar, Goes mej. S. Reijerse, GoesJ. A. Rijstenbil, Scherpe- nisse A. Sinke, Wolfaartsdijk L. J. van Sluijs, Gapinge A. P. Smallegange, Drie wegen L. W. Traas, Baarland E. J. van Veizen, Krabbendijke C. D. Vermeulen, Wilhelminadorp A. D. Vleugel, Goes M. J. van der Weele, GoesJ. C. M. Speckens, Vlissingen mej. M. S. van Zweeden, Goes- en J. W. van Swigchem, Middelburg. To taal zijn 102 candidaten geëxamineerd, van wie er 23 zijn afgewezen. Najaarszitting Algemeen® Synodale Commissie. Onder presidium van ds. J. W. J. Ad- dink van Heeze is in het gebouw van de Synode der Ned, Herv. kerk te 's-Graven- hage aangevangen de najaarszitting van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk. Tot lid van de commissie voor de wedu wen- en weezenbeurs werd benoemd ds. J. W. Dippel te Middelburg. Als correspondent voor de hulpbehoeven de gemeenten en de uitkeeringen uit ds ge nerale kas werd voor Zeeland benoemd ds. K. H. E. Gravemeijsr. Ds. J. W. Dippel zal den collecte brief voor noodlijdende kerken en personen op stellen. Schele hoofdpijn P 17. Een hunner had Slokkie zelfs zo ste vig om zün nek te pakken, dat hij bijna stikte. Maar nu bracht Stapman redding. Hij nam de staart van den aap tussen zijn tanden en trok, zo hard hij kon. De aap viel nu Stapman aan kortom het was een gevecht van je welste, en ze begrepen al gauw, tegen zo'n overmacht niet opge wassen te zijn. 18. Plotseling echter gaf een der apen een geweldige schreeuw en binnen drie tellen was de hele massa apen spoorloos in het oerwoud verdwenen. Wat was er aan de hand? Dat bleek onze drie vrienden gauw genoeg toen ze de oorzaak van de vlucht der apen Ontdekten, stolde het bloed hun in de aderen van angst j DE GEZONDHEID VAN MOEDER EN KIND. door MARTINE WITTOP KONING. Het goede voorbeeld van anderen maakt in ons het verlangen wakker om zelf ook op die manier tot goede resultaten te ko men. Dat geldt voor ons persoonlijke leven, maar het laat zich evenzeer toepassen op gezin, gemeente en natie. Dédrom kunnen maatregelen en ervaringen, van, over onze grenzen tot ons gebracht, vaak in het eigen land het verlangen levendig maken in dezelfde omstandigheden soortgelijke voorzieningen te treffen en ons voordeel te doen met de ondervinding, die in andere streken reeds is opgedaan. De studie over de voedingspolitiek in verschillende landen, neergelegd in het rapport van de Volkenbondscommissie, dat in November 1938 werd uitgebracht, is rijk aan zulke voorbeelden, die navolging ver dienen. Van bijzondere beteekenis is o.a. de aan haling uit het rapport, dat door Engeland en Schotland werd uitgebracht over de in het Britsche koninkrijk getroffen maat regelen ter verbetering van de gezond heid van zuigeling en kleuter, met inbegrip van die der aanstaande en der zoogende moeder. Over dit onderwerp wordt het volgende gezegd. De autoriteiten, belast met de bescher ming van de moeder en het jonge kind, zijn bevoegd om met toestemming van het ministerie voor hygiëne beschikkingen te treffen, teneinde bijvoeding te verstrek ken aan de aanstaande en de zoogende moeder en aan het kind onder de vijf jaar. Sedert April 1930 hebben de plaatselijke autoriteiten, die met goedkeuring van den minister voor dit doel een bepaalden dienst hadden ingesteld, volledige bevoegdheid om naar hun inzicht dezen vorm van steun uit te breiden, zoowel wat omvang als wat werkwijze betreft. Sinds dien datiyn is het aantal aanvragen sterk gestegen. Door bijna alle instanties, die zuigelin gen- en kleuterzorg in hun programma hebben, wordt melk verstrekt aan de aan staande moeder, de zoogende moeder en het kind onder den vijfjarigen leeftijd hetzij kosteloos hetzij tegen verminderden prijs. In vele gevallen worden ook andere voedingsmiddelen verstrekt, soms zelfs samengevoegd tot volledige maaltijden. Huisbezoeksters lichten de moeder in over de voeding, terwijl (evenals tg ons) con- sultatiebureaux en moedercursusssn de vrouwen juiste begrippen trachten bij te brengen. Op 1 April 1937 werd een circulaire gericht tot alle vereenigingen op het ge bied van zuigelingen- en kleuterzorg, om hun aandacht te vestigen op het eerste rapport van de voedingscommissie en hen uit te noodigen tot een snelle herziening van hun bemoeiingen inzake de „Maternity and Child Welfare Act" (wet tot behar tiging van de gezondheid van moeder en kind) met dien verstande, dat de voeding van de aanstaande moeder op het juiste peil zou worden gebracht en dat het ge bruik van melk,, vooral door het jonge kind, zou worden bevorderd. In deze circulaire werd tevens aanbevolen het uitschakelen van verschillende beper kende maatregeleno.a. werd een wijzi ging voorgesteld in de op de loonstaten gebaseerde voorwaarden, noodig voor het verkrijgen van kostelooze of tegen ver minderden prijs beschikbaar gestelde melk en andere levensmiddelen. Aan het bestuur van de betreffende lichamen werd ver zocht, aan de hand van de inkomsten-lijs ten, dusdanige voorwaarden op te stellen, dat niemand, voor wien deze levensmidde lenverstrekking noodzakelijk was, ver hinderd zou zijn er gebruik Van te maken. De met genoemde circulaire verkregen resultaten mogen zeer voldoende worden genoemd de autoriteiten, wier beheer nog op het een of ander punt te wenschen overliet, hebben voor het meerendeel deze gelegenheid aangegrepen om hun regle menten opnieuw in studie te nemen en er de noodige verbeteringen in aan te bren gen. HET LEveNSLlCHTJH PAT DREIGT ff UIT TE GAAN J 6/ mei Uajj $loe<L tVi tijd Van rtoo9 &et -êetsen Van iU>3 Gwnmen&c&s •WiidtK. In tijd van oorlog zullen zoowel mill- tairen als burgers gewond worden. Het bloed van 100.000 mannen en vrouwen zal noodig zijn om het leven van de gewonden te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis orga niseert den bloedtransfusiedienst over het geheele land. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prfnsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 138132 v DE ROMAN VAN EEN HALFBLOED door H. Bettauer. 32 '(Nadruk verboeten)1 November had zijn intrede gedaan en Carlo zat, niettegenstaande cr een fgne motregen viel, op een bank in het Battery Park, uiterlijk verwaarloosd, ongeschoren en met den kraag van zgn jas opgesla gen, omdat hij geen boord drceg. Sinds zijn tragisch vertrek bij de „International Book Company" had hij geen werk meer gevondenhij had er trouwens bijna niet eens meer naar gezocht, omdat hij nu wel wist, dat een werkkring onder blanken, zoj hij die al mocht weten te bemachti gen, van korten duur zou zijn. Toen de paar dollars, welke hem nog restten, waren uitgegeven, verkocht hij geleidelijk alles, wat hrj nog aan kleeding- stukken bezat, zijn toiletnécessaire, twee paar schoenen, eenige Duitsche en Fran sche boeken, welke hij uit Weenen had meegebracht, omdat ze hem na aan het hart lagen en tenslotte zelfs zijn scheer- apparaat. Het eenige, wat hij nog bezat, was zijn. kleine styrr-repeteerrevolver. Dezen ochtend had hij zijn laatste vgf cent voor een kop koffie uitgegeven en nu stond hrj huiverend en hongerig op om te zien of hij nog ergens wat eten zou kunnen bemachtigen. Met de listen en methoden der werkloo- zen was hg reeds sinds lang vertrouwd geraakthij wist hoe deze lieden er zich doorheen sloegen om niet te verhongeren. Derhalve slenterde hij langs de vele bier hallen, steeds door de deur of het raam naar binnen glurend, tot hij er eindelgk een vond, welke zoo vol was, dat hij zijn voornemen zonder gevaar voer ontdekking ten uitvoer kon brengen. Hij betrad het groote, uitsluitend door mannen bezette lokaal. Aan de bar dron ken de bezoekers hun schuimend bier of hun whiskey eolda, daarna gingen zij naar het, tegenover de bar gelegen buffet, waar zij hun honger stilden aan de sneden brood met worst, kaas en haring, welke in groote manden lagen opgestapeld om ten slotte opnieuw aan de bar een glas bier te drinken of te vertrekken. Het betrof hier een uitvinding van eenige groote brouwerijen, welke speculeerden op de dorstverwekkende eigenschappen van de door hen in deze „Saloons" gratis ter be schikking gestelde gerechten, welke vooral den omzet in bier in niet geringe mate bevorderden, een z.gJh „vrijlunch", welke evenwel tevens een ware uitkomst bood voor hen, die niet meer dan vijf cent be zaten en jaarvoor met een glas bier hun honger wilden stillen. Carlo mengde zich dus in het gedrang rond de bar en begaf zich vervolgens naar het buffet, waar hij in alle gemoeds rust een stuk of tien boterhammen met worst, en kaas verorberde. Nu was hg tenminste weer verzadigd, zij het dan waarschijnlijk niet voor lan gen tijd. Zijn brandenden dorst zou hg aau een der bronnen in het Batterypark kunnen lesschen om daarna op zgn gehavende zo len stadwaarts te sloffen en zich in de groote bibliotheek van het „Cooper Union Institut" achter boeken en tijdschriften te verschansen tot het zes uur werd. Hierna werd nogmaals een „saloon" op gezocht, waar hij zich aan de luttele kaas- resten te goed deed en tenslotte legde hg den langen weg naar Hotel St. Helena te voet af. Toen Carlo aan de Hoteloffiee voorbij wilde sluipen can doodmoe zijn kamer op te zoeken, trad de hier dienstdoende klerk hem in den weg. Het sprjt me wel, Mr. Zeiler, maar u hebt bij ons geen kans meer. Sinds acht dagen hebt u geen cent meer betaald, voorwerpen van waarde bezit u niet en daarom hebben we beslag moeten leggen op uw leege koffers, die we zoolang hier zullen houden tot u ons de acht dollars, welke u ons schuldig bent, hebt betaald. Carlo wilde om uitstel vragen, er op wijzen, dat hg twee maanden lang prompt had betaald, maar hij vermocht geen woord over zijn lippen te brengen, zijn keel was hem als dichtgeschroefd en schouder ophalend liet hij den man staan om elders zgn geluk te beproeven. Terwijl hg vermoeid en doelloos door de nu vrijwel verlaten straten van de bene denstad hep, greep hij van tijd tot tijd naar zijn achterzak, waarin zijn revolver was verborgen. Hij kwam voorbij een bel- verlichten uitdragerswinkel en bleef staan. Voor die revolver zou ik twee dollar krijgen. Ik zou dan in een of ander loge ment een bed kunnen huren, mergen weer eens behoorlijk ergens kunnen eten, maar 's avonds zou het zoover zgn als nu Neen, in deze miserabele, vijandige we reld is die revolver mijn laatste vriend... Hg ging westwaarts naar de handels kade aan de Hudson. Men was juist bezig een vrachtschip te laden. Eenige bootwer kers rolden schreeuwend en vloekend een aantal balen en vaten naar de hgsch- kraan, die tien of twaalf stuks tegelijk aaneen gebonden, gierend door de lucht zwaaide om ze dan in de ruimen van het schip te laten zakken. Aan de geweldige deuren van de goe derenloods was een bord bevestigd, waar op in groote letters te lezen stond „Morgen vroeg vertrek van het s.s. „Missouri" naar Rotterdam. Nog eenige stokers gevraagd. Vrije reis en twintig dollar." In gespannen aandacht staarde Carlo naar deze kennisgeving. Hij, met zijn jong, krachtig lichaam zou het zware werk aan de ketels zeker kun nen doorstaan. En twintig dollar daar mee zou hg zich in Rotterdam behoorlijk in de kleeren kunnen steken en gemakke lijk naar Weenen kunnen komen. Maar wat dan? Wat zcuden zijn vrien den zeggen, als hij verwaarloosd en gede genereerd, vermagerd en met grove werk handen voor hen zou staan en hen om hulp zou smeeken? Een rilling hep hem over den rug. Neen, liever hier omkomen als een hond dan in het weelderige, luchtige Weenen als een bedelaar van de genade van anderen te moeten leven. Langzaam hep Carlo een steenen trap af, welke naar het water leiddehij staarde in de, met olievlekken en afval bedekte, duistere rivier, die traag naar zee stroomde. Als ik me voorover buig en me ten kogel door het hoofd jaag, is alles voorbij. Een nikker minder op de wereld, dat is alles Was het zijn koortsachtige fantasie, die hem parten speelde of was het werkelijk heid? De stroom voerde een hjk met zich mee, het lijk van een man met uitge strekte armen. Vol af gr q zen boog Carlo zich verder naar vorenhg zag een groenachtig, gezwollen gelaat met wijd opengesperde oogen, sluik, gedeeltelijk over het voorhoofd hangend haar en een vertrokken geopenden mond met tlauw-i aehtige lippen Nee, dat toch niet, mompelde Carlo voor zich heen daarvoor heb ik nog tgd, morgen of overmorgen, als ik niet verder kan Het werd lateropnieuw daalde de re gen neer, thans echter vermengd met de eerste sneeuwvlokken. Carlo huiverde de koude dreef hem tot spoed aan en ten slotte draafde hg bijna in de richting van de stad. Hij kwam in de Welt Houston- street terecht en richtte vandaar instinc tief en door een zeldzame nieuwsgierig heid gedreven, zijn schreden naar die stra ten, waarvan hg wist, dat zij vrijwel uit sluitend door negers we^en bewoond. Mijn volk, dacht hij, terwijl zijn mond vertrok tot een spottende grijns. De men- schen, waartoe ik behoor en onder wie ik, als ik dat wilde, stellig een heel goed leven zou kunnen hebben. Plotseling ging hem een gedachte door het hoefd. Waar behoort de mensch eigen lijk Daar, waar hij door de anderen wordt geplaatstWelnu, hier wordt ik ingedeeld b(j de kleurlingen. Ik behoor dus van rechtswegen tot hen. Ls het mis schien niets anders dan een soort naïeve hoogmoed als ik mg daartegen verzet en persé naar hen wil, tot wie ik niet be hoor? (Wordt vervolgd.)]

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 12