Breskensche Courant EERSTE BLAD burgsche r. Stoomvaart 1I1L Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de V. Geen enkele reden tot ongerustheid Men scheppe zich geen denkbeeldige zorgen. Antwoord van Frankrijk en Engeland ontvangen. Zij zien thans geen mogelijkheid tot vrede. Frankrijk en Engeland antwoorden. §cl»curtewissc« Jew tScmcg De oorlog in de lucht. NK, Nieuwstraat )rschotten tegen idere zekerheid, jdag des avonds urs 1 Wij gaan oven. Vergelijkt taalt niet meer X 8, koper 15 ct. n 5, Hamers 35, :n staal m. gar. Drievoeten 69 -platen. Leer. 'steelstraat hoek Iza-bonnen. eenpijpen 1.25, bberknielaarzen eding, Beenkap- tijlaarzen. Groo- -en Kleeding en nen. „Olympia", Nieuwendijk 9, |v.Midd.| v.Rott. vm. uur 8 9 8 - otterdamMid- imgekeerd. klasse 2.25 3.50 Enkels .35 Retour 2e :t vervoer van er billijk. tterdai» Erven iet 89, Tel. 22727 BUYTENHEK, 3521. DERS, Tel. 153. 3HO(JT,Tel.282. retourbiljetten :kt. i;L#eü, OUBURG issingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 268 MAANDAG 13 NOVEMBER 1939 Abonnementsprijs: 17 et, per week of 2.20 per kwartaal Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentienrys: Van 1—5 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent Br) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van X5 regels 50 cent, iedere regei meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Ditgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr.,Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro.No. 66287. Eigën kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Ooren West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Radiorede van minister-president De Geer. De Minister-president, jhr. De Geer, heeft zich hedenmiddag in een radio-rede gericht tot Nederland en de overzeesche Jhr. de Geer sprak als volgt J Waarde luisteraars in Nederland en in de overzeesche gebiedsdeelen. Het is aan de regeering ge bleken, dat in de laatste dagen geruchten geloopen hebben over een acuut dreigend gevaar voor ons land en dat die geruchten in breede kringen onrust hebben gewekt. En nu wil ik u even komen ver tellen, dat daarvoor geen enkele grond bestaat. De aanleiding tot de geruchten schijnt te liggen in buitenlandsche radio- en pers berichten en ook in enkele daden van onze regeering. Wat de eerste aangaat, wil ik u aanra den nooit te vergeten, dat in oorlogvoeren de landen de begrijpelijke neiging bestaat, steeds de donkerste verwachtingen te koes teren over de voornemens der tegenpartij. Die landen worden daartoe vanzelf ge bracht, vooreerst door het ongunstige oor deel, dat zij over hun tegenstanders heb ben, in de tweede plaats door hun zorg voor eigen veiligheid, een zorg die hen noopt de kwaadste risico's onder de oogen te zien en deze als reeds aanwezig te ver onderstellen. Vandaar, dat onder de oor logvoerende .volken zoo gemakkelijk en geheel te goeder trouw geloofd wórdt aan een schending van ons grondgebied. Dat geloof komt dan tot uiting in hun be richten en kan zich langs dien weg ver spreiden ook onder onze bevolking. Ik raad u aan, daartegen geharnast te zijn en te bedenken, dat de neutraliteit ook in dit op zicht een eigen geestesgesteldheid eischt. Motiveering der militaire maatregelen. Wat mede tot de geruchten aanleiding schijnt gegeven te hebben is, naar ik op merkte, gelegen in enkele daden der regee ring, maar dan verkeerdelijk uitgelegde daden. Ik wil ook daarop uw aandacht vestigen. In een tijd, als wij thans weer beleven, is het voortdurend noodig, ook voor neu trale staten, om de militaire maatregelen aan te passen aan den feitelijken toestand. Toen de oorlog in Polen geëindigd was en na een korte tusschenpooze de spanning in het Westen klaarblijkelijk toenam, ontstond allengs een situatie, die, althans tijdelijk, aan de kracht en intensiteit van onze mo bilisatie andere eischen stelde dan te voren. Eenige maatregelen onzerzijds zijn daarvan het gevolg geweest. Het zou een noodlottige dwaling zyn, hieruit op te malien, dat de bedreiging van onze grenzen grooter geworden is. De beste waarschuwing tegen die dwa ling ligt misschien in een herinnering aan den jongsten wereldoorlog. Er zijn toen verschillende momenten geweest, waarop bijzondere maatregelen, bijv. een plotseling intrekken van periodieke en zelfs van za ken-verloven, zekere vrees en onrust onder de bevolking veroorzaakten. Die maatre gelen werden toen niet genomen, omdat het wezenlijk gevaar zooveel grooter ge acht werd dan te voren, maar omdat be paalde omstandigheden aan onze paraat heid tijdelijk hoogere eischen stelden. De bitkomst heeft destijds in al die gevallen de vrees, die onder de bevolking was opgeko men, beschaamd. .Niet anders zal men het ook nu mogen zien. Geen acuut gevaar. Een acuut gevaar bestaat thans evenmin als in de eerste dagen van September. Toen in die dagen onze ge- heele weermacht werd gemobiliseerd, heeft niemand daaruit een onmiddellijk bedreigd-zijn van ons land afgeleid. Die mobilisatie geschiedde ook niet, omdat gewantrouwd werd het ons van weers- ^jden gegeven woord dat onze neutra liteit zou worden geëerbiedigd, maar omdat wy verplicht waren op alle ge beurlijkheden voorbereid te zyii, ver plicht niet het minst tegenover hen die onze grenzen wilden ontzien en die als belligerente mogendheden vanzelf olkanders woord minder vertrouwen dan wij dit zelf doen. Onze mobilisa tie gaf hun den waarborg die zij be hoefden. Zij bood een wederzijdsche beschutting an allen. Maar wil zij dit b 1 ij v e n 0(m> dan moet haar kracht en. omvang ook afhankelijk zijn van de wisselende om standigheden. Geen oogenblik mag de in druk worden gewekt, alsof onze mobilisatie slechts formeel of symbolisch zou zijn. Van haar ernst moeten wij steeds zelf bewust zijn en moeten anderen overtuigd blijven. Alleen dè,n zal zij doeltreffend zijn. Van daar dat haar kracht niet een stabiele grootheid is, maar zich moet aanpassen aan de hevigheid der spanningen, die zich in de nabijheid van onze grenzen voordoen. Dit is de beteekenis, die aan de recente maatregelen moet worden toegekend. De regeering heeft geen enkele be trouwbare inlichting, die haar geloof aan het wederzyds gegeven woord kan schokken. Ook nu vertrouwt zij in de oprechtheid van dat woord en vindt daarin een spoorslag te meer om, stipt neutraal, naar alle zyden een gelijke waakzaamheid te betrachten. Ik hoop, dat dit woord aan de velen, die in de laatste dagen van onevenwichtigheid blijk gaven, de gemoedsrust en kalmte zal teruggeven, die wij in dezen tijd meer dan ooit noodig hebben. De zorgen zijn waarlijk groot genoeg om zich niet nog denkbeeldige erbij te schep pen. Het is zoo waar, wat een oud lied zegt: Een mensch lijdt dikwijls 't meest door 't lijden dat hij vreest doch dat nooit op zal dagen. Zóó heeft hij méér te dragen, dan God te dragen geeft. Een roeping. Dit is dan ook ondankbaar te genover God. Wij mogen ons niet vergrijpen aan den zegen, dien Hij ons tot hiertoe geschonken heeft en dien wij, wel verre van hem roeke loos in de waagschaal te stellen (want zul ke nervositeit trekt het gevaar aan moeten zien als een roeping ons opgelegd om den vrede te bevorderen en hierdoor anderen te dienen. Het is d i e roeping, welke onze geëer biedigde Koningin en met Haar de Koning van België, hebben gevolgd, toen Zij on langs hun nobele aanbod deden aan de bel ligerente mogendheden. Indien dit pogen ditmaal nog mocht falen, zullen zij en zul len de regeeringen van andere rijken voor wie de vrede bewaard bleef, te gelegener tijd nieuwe stappen in diezelfde richting kunnen doen. Elk neutraal land is thans een schijnend licht in de duisternis, die over ons werelddeel gevallen is. Men kan óók zeggen Een maas in het net, waarin de oorlogvoerende volleen, zoo de verschrik king doorgaat, straks dreigen verstrikt te raken. Wil er een dageraad voor Europa zijn, dan zal die, menschelijkerwrjs gespro ken, moeten komen van de neutrale landen. Er zijn er gelukkig nog vele, hoe meer er zullen zijn en blijven, des te grooter is de kans, da.t dit werelddeel en zijn beschaving tijdig van den ondergang gered worden. Ook daarom is onze neutraliteit, en de eer biediging daarvan door de strijdende na ties, een zaak van hoog belang, waaraan wij niet defaitistisch mogen vertwijfelen. De toekomst ligt in Gods hand. Tenslotte ligt wat de toekomst ons bren gen zal in Gods hand. Het is mogelijk, dat ons beproevingen wachten, die wij nu nog niet kunnen voorzien. Maar ook dan zal dit niet mogen leiden tot een wanhoopsstem- ming. Indien wij onzen plicht doen, kunnen wij de uitkomst rustig overlaten aan Hem, die weet wat wij noodig hebben en die zich nooit vergist. Hoe hoog de golven ook gaan, wij weten dat onze Vader aan het roer staat en willen een kalmen en blijmoe- digen geest bewaren, met het lied van Paul Gerhard op de lippen, en vooral in het hart Beveel gerust uw wegen, al wat u 't harte deert, der trouwe hoed' en zegen van Hem, die 't al regeert. HET AANBOD VAN GOEDE DIENSTEN. De wereld moet verlost van de vrees voor Duitsche agressie en Oostenrijk, Tsjecho-Siowakije en Polen moeten worden hersteld. De Regeëringspersdienst meldde Zater dag De Duitsche gezant heeft in opdracht zijner regeering aan minister Van Klef fens medegedeeld, dat de inhoud van het tele gram, dat Hare Majesteit' de Koningin en Zijne Majesteit de Koning der Belgen Dins dag jl. tot den Rijkskanselier hebban ge richt, zorgvuldig zal worden onderzocht. H. M. de Koningin heeft ook uit Neder land talrijke bewijzen van instemming met het hernieuwe aanbod van goed© diensten ontvangen. De Duitsche ambassadeur heeft ook mi nister Spaak medegedeeld, dat de inhoud van het telegram, hetwelk de Koning der Belgen en de Koningin der Nederlanden Dinsdag jl. tot den rijkskanselier hebben gericht, zorgvuldig zal worden onderzocht. Franco ondersteunt den stap. Met het oog op het Belgis Neder- landsch initiatief heeft genera^. Franco een telegram gezonden aan Koning Leo pold, waarin hij uitdrukking geeft aan de belangstelling van Spanje voor alle daden, welke een herstel van den vrede beoogen. De vrede kan verwezenlijkt worden dank zij den goeden wil van allen. Telegram van den Paus aan Koning Leopold. De Paus heeft het volgende telegram ge zonden aan Koning Leopold van België „Wij hebben ten zeerste de nobele gevoe lens gewaardeerd, welke de boodschap van Uwe Majesteit en van de Koningin der Nederlanden geïnspireerd hebben en wij bidden God, die de harten der menschen in handen heeft en de menschelijke ge beurtenissen bestiert, dat hij, in zijn barm hartigheid de wegen moge openen naar een waarachtigen en duiirzamen vrede". De antwoorden van den president der Fransche republiek en van den Britschen koning op het aanbod van goede diensten van H.H.M.M. de Koningin van Nederland en den Koning der Belgen werden Zondag door de Koningin en den Koning ontvan gen. Deze antwoorden zijn aan H.M. regee ring voorgelegd -en worden thans nauwkeu rig onderzocht. Het antwoord van president Lebrun De regeering der republiek en het Fran sche volk brengen eensgezind hulde aan de gevoelens, waardoor de boodschap, welke Uwe majesteit tot mij richtte, is 'bezield. Zy waardeeren er ten volle de hoogheid en den adel van. Geen natie ter wereld is vreedzamer dan de Fransche. Geen enkele natie heeft meer offers voor den Europee- schen vrede gebracht. Frankrijk heeft reeds menigvuldig tot uitdrukking ge bracht en zij herinnert daaraan thans nogmaals dat zij besloten is en blijft om alle mogelijkheden ter verzekering van een eervollen en duurzamen vrede tusschen de volken te verwelkomen. Een vrede, ge grondvest op recht, is inderdaad alleen, duurzaam. Frankrijk heeft de wapenen op genomen om eens voor al een eind te ma ken aan daden van geweld en macht welke sedert twe© jaren ten spijt van alle plech tige verbintenissen en met schending van het gegeven woord reeds drie Europeesche naties tot dienstbaarheid heeft gebracht of vernietigd en welke thans de veiligheid van alle volkeren-bedreigen.- Een duurzame vrede kan dus slechts tot stand worden gebracht door het herstel der onrechtvaardigheden, welke het geweld aan Oostenryk, Tsjecho- Siowakije en Polen heeft aangedaan. Zij zal dit ook niet anders kunnen, dan naar mate deugdelijke waarborgen van politieken en economischen aard voor de toekomst den eerbied voor de vrijheid van alle volkeren verzekeren. De menschheid zal eerst van haar on rust en haar vrees bevrijd worden, wanneer zij de zekerheid zal hebben, dat nieuwe aanslagen op het recht voortaan uitgebannen zullen zijn. Elke oplossing, dis de overwinning van het onrecht zou wettigen, zou aan Europa slechts een hachelijk bestand schenken, zonder eenig verband met den wettigen en bestendigen- vrede, welks komst Uwe Ma jesteit beoogt. Het staat thans aan Duitschland en niet aan Frankrijk zich uit te spreken voor of tegen dien vrede, waarnaar alle bedreigde landen haken, wier veiligheid en onafhan kelijkheid door zijn toedoen bedreigd wor den. Het antwoord van den Engelschen Ko ning luidt Ik heb met mijn regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Canada, het ge- meenebest van Australië, Nieuw-Zee>land en de Unis van Zuid-Afrika het beroep, hetwelk Uwe Majesteit en Zijne Majesteit den Koning der Belgen op 7 November tot mij gericht hebben, aan een zorgvuldig onderzoek onderworpen. Ik breng in herin nering den oproep, door Z.M. den Koning der Belgen op 23 Augustus, uit naam der staatshoofden van de Oslo-groep gedaan, waarin Zijne Majesteit gepleit heeft voor de onderwerping van geschillen en eischen aan open onderhandeling, ten uitvoer ge legd in een geest van broederlijke samen werking. Zoowel mijn regeering van het Vereenigd Koninkrijk, als de Fransche re geering, hebben gunstige antwoorden op dezen oproep gezonden. Ik breng evenzeer in herinnering het gezamenlijk aanbod van goede diensten door Uwe Majesteit en Z.M. den Koning der Belgen aan mijne regee ring van het Vereenigd Koninkrijk en de Fransche, Duitsche, Italiaansche en Pool- sche regeeringen óp 28 Augustus gedaan.. Dit aanbod werd welkom geheeten door mijne regeering en door de Fransche, Ita liaansche en Poolsche regeeringen. Enkele dagen later heeft de Duitsche regeering een niet uitgelokten aanval op Polen ge daan, hetwelk op de meest ruwe wijze on der den voet is geloopen. Mijne regeeringen waardeeren hoogelijk den geest van Uwe Majesteits aanbod en zij zullen altijd bereid zijn een redelijken en vasten grondslag voor een billijken vrede aan een onderzoek te onderwerpen. Het is en was steeds mijn wensch dat de oorlog geen dag langer dure dan volstrekt noodzakelijk is en ik kan daarom aan stonds antwoorden op dat gedeelte van Uwer Majesteits beroep, waarin U Uwe bereidheid tot uitdrukking brengt om het onderzoek naar factoren tot het bereiken van overeenstemming te vergemakkelijken. De essentieele voorwaarden waarop wij be sloten zijn dat een eervolle vrede verzekerd zal moeten worden, zijn reeds duidelijk be kend gemaakt. De documenten, welke se dert .het uitbreken van den oorlog- open baar zijn gemaakt, verklaren daarvan duide- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Frankrijk en Engeland zien momenteel geen mogelijkheid tot vrede. (Pag. 1, eerste blad). Jhr. de Geer Er is geen enkele reden tot ongerustheid. (Pag. 1, eerste blad), De RussischFinsche onderhandelin gen Joopén vast. (Pag. 2, eerste blad); Intrekking voorgesteld van de korting op de spoorwegpensioenen. (Binnenland), Ernstige treinbotsing in Duitschland. (Pag. 2, eerste blad) De K.N.V.B. schenkt 500 voetballen voor de militairen. (Sportnieuws) ZIE VERVER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN lijk den oorsprong en stellen de verant-. woordelijkheid van het uitbreken ervan vast. Mijne volkeren hebben de wapens eerst opgenomen, nadat alle pogingen ge daan waren om den vr-ede te behouden. De onmiddellijke aanleiding tot ons besluit om oorlog te voeren is Duitschlands aanval op Polen geweest. Doch deze aanval was slechts een nieuw voorbeeld van de Duit sche politiek tegenover zijne naburen. De ruimere doeleinden, waarvoor mijne volke ren thans strijden, zijn te waarborgen dat Europa, om de woorden te bezigen van mijn eersten minister van het Ver eenigd Koninkrijk, moge worden verlost van de altijd weer terugkeerende vrees voor Duitsche agressie, ten einde de vol keren van Europa in staat te stellen hun onafhankelijkheid en hunne vrijheden te be waren en voor den vervolge te verhoeden het gebruik van geweld in stede van vreed zame middelen ter beslechting van interna tionale geschillen. Deze doeleinden zijn bij verschillende gelegenheden aangevuld en verruimd] in het bijzonder in de verklarin gen dóór mijn eersten minister van het Ver eenigd Koninkrijk afgelegd in het Lager huis op 12 October en door mijn minister van buitenlandsche zaken in het Hooger- huis op 2 November. De factoren, welke naar het oordeel van mijn regeeringen van elke regeling deel behooren uit te maken, zijn uit deze verklaringen onzer politiek helder en duidelijk aan den dag getreden, Mocht Uw© Majesteit in staat zyn mij mededeeling te doenvan eeniger- lei voorstellen van Duitschland, van een zoodanigen aard, dat zij een wer kelijk vooruitzicht bieden op verwezen lijking van het door mij boven om schreven doel, zoo kan ik reeds aan stonds verklaren, dat mijne regeeringen daaraan de meest ernstige aandacht zullen schenken. DE DEUR GEENZINS GESLOTEN GEACHT. Bij informatie naar den indruk in re- geeringskringen van de antwoorden, wel ke de president der Fransche republiek en de Britsche koning op het aanhod van goede diensten van H.H.M.M. Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold gezonden, bleek ons, dat de regeering door de beide antwoorden de deur geens zins gesloten acht. Een Duitsch vliegtuig zou Zaterdag kort na het vertrek van een Fransch stoomschip uit een haven aan het Kanaal naar Engeland twee bommen in zee heb ben laten vallen. Aan boord van het schip 0 bevonden zich negentig personen. Niemand werd gewond. Het schip had den over tocht kunnen voortzetten. Drie jachttoe- stellen zouden het Duitsche toestel heb ben verdreven. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt echter ten aanzien van dit bericht mede dat een vliegtuig, dat klaarblijkelijk in het ongewisse verkeerde ten aanzien van zijn positie, tengevolge van de laag hangende wolken gedaald is en over de verboden streek in Boulogne heeft gevlo gen. Fransch luchtafweergeschut opende onmiddellijk het vuur en granaatsplinters die in het water vielen gaven aanleiding tot het bericht over een bombardement. Er werden echter geen bommen neerge worpen. Britsche verkenningsvluchten boven Duitschland. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Zaterdag mede De Royai Air Force heeft vannacht suc cesvolle verkenningsvluchten uitgevoerd boven zuidwest-Duitschland. Gevlogen werd o.a. over Stuttgart, Mannheim en Neurenberg. Een toestel is niet teruggekeerd.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1