Reisgids 6 tweede blad DUITSCHLAND ZAL NOOIT CAPITULEEREN". PENING »t regeling cent 12 cent Viissingsche Courant BINNENLAND BUITENLAND Voorbereidingen voor een oorlog van vijf jaar. Land- en Tuinbouw. 8 November a.s. dam, Tel 25918 E GEZONDHEID". u. ezonden na storting A. VAN AARTSEN, raim gesorteerd, ■mtelistan-, Shirar- DE FRUITBEKG" zoo'n sorfeering cht U tot niets d voor 25 cent. roenewoud 53. pontonniers en de /oor het korps pon- 6 November is aan t W. G. Knap van g verleend uit den auwkeurig. verkrijgbaar der Courant ie adressen. TL1JNEN en svarende schepen- tori 7/ York illa w York taps tad Kaapstad van Belawan ibaja dagblad voor Zeelama, waarim opgenomen de Breskensche Courant 0 Donderdag 9 November1939 No.265 POSTBEGROOTING IN DE TWEEDE KAMER AANGENOMEN. Geen uitbreiding van het aantal arbeidscontractanten. Thans is buitenlandsche zaken aan de orde. De postbegrooting is Woensdagmiddag" door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog zeven spre kers hadden het woord gevoerd. De heer Wendelaar (lib.) achtte de gelijktijdige vervulling van het ministersambt met de functie van voorzitter van de Nozema on- gewenscht. Hij doelde daarbij op minister Gerbrandy. In zijn antwoord verklaarde minister van Boeijen, dat prof. Gerbrandy verzocht is, voorlocipig die functe te blij ven bekleeden in verband met zijn groote kenns op dit 'gebied. Voorts kwam de heer Wendelaar op voor vasten zendtijd voor den liberalen radio-omroep. Verschillende sprekers wezen er nog eens op, dat er geen verband mag worden gelegd tusschen de verhoogde uitkeering aan de schatkist en een .sventueele tariefsverhooging, terwijl ook op de belangen van het platteland werd gewezen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen zei in zijn rede o.m. dat de ineenstorting van het internationale verkeer de toekomst voor de bedrijfsresul taten geheel onzeker heeft gemaakt. Het is niet verantwoord de tariefsverlaging van de telefoon die op het program stond, thans te doen plaats hebben. Voor het platteland is reeds veel gedaan, doch wen- schen blijven er altijd. Voorts ontkende de Minister, dat het aantal arbeidscontractan ten zal worden uitgebreid. Wat de wen- schen van een liberalen radio-omroep be treft, merkte de Minister op, dat hij in geen geval een hernieuwden strijd om den zendtijd wenscht. De liberale gedachte heeft voldoende gelegenheid zich te uiten. Nadat enkele kleinere wetsontwerpen zonder debat waren aangenomen (waaron der een ontwerp, waarbij het onder de wa penen blijven van de zgn. wegentroepen werd goedgekeurd) werd een aanvang ge maakt met de begrooting van buitenland sche zaken. De heeren Bongaerts (r.k.), Rutgers van Rozenburg (c.h.), Van der Goes van Na- ters (s.d.) en Bierema (lib.) voerden hier bij het woord. Alle sprekers konden zich volkomen ver eenigen met de door ons land gevoerde zelfstandigheidspolitiek. Zij uitten hun ver trouwen in Minister van Kleffens, op wien zulk een zware taak rust. De stap van H.M. de Koningin en Z.M. Koning Leopold, Dinsdag genomen werd algemeen zeer ge waardeerd, evenals de vroeger gedane vre despogingen. De heer Van der Goes van Naters vroeg, waarom geen telegram ge stuurd was aan de Poolsche regeering. Men waardeerde het standpunt van den Minister dat Nederland aan zijn lidmaat schap van den Volkenbond trouw blijft, hoewel men inzag) dat dit instituut had gefaald. De sprekers drongen er op aan, dat Nederland reeds thans zou overwegen een nieuwe internationale rechtsorde voor ts bereiden. Men erkende dat het verdrag van Versailles geen deugdelijken grondslag voor een dergelijke orde is geweet. De heeren Bongaarts en Bierema wezen op de noodzakelijkheid van een intensieve samenwerking met België, waarmede wij in het huidige conflict zoovele overeenkom sten vertoonen. Het Oranjeboek werd door de sprekers zeer gewaardeerd. Het ver heugde den heer Rutgers van Rozenburg, dat door de regeering krachtig wordt ge protesteerd tegen met het volkenrecht strijdige handelingen der belligerenten, die onzen handel bemoeilijken. Naar de keer Bierema meende hebben de protesten tegen schendingen van onze neutraliteit reeds goede gevolgen gehad. Vanmiddag werden de beraadslagingen voortgezet. DE KEURING VAN KOPLAMPEN. In verband met vragen of men met in gang van 1 Januari a.s. de auto's moet doen voorzien van goedgekeurde koplam pen (met rijkskeur), adviseert de K.N.A.C. „Ga niet tot aanschaffing van nieuwe goedgekeurde koplantaarns over, alvorens meerdere zekerheid is verkregen omtrent den datum van invoering van de nieuwe wegenverkeerswet of de eventueele wijzi ging der thans bestaande bepalingen." BERAADSLAGINGEN DER OSLO- STATEN GEËINDIGD. De vertegenwoordigers der Oslo-staten hebben gisteren hun vergaderingen beëin digd. Hen woordvoerder van het Deensche de partement van buitenlandsche zaken heeft tegenover een vertegenwoordiger van Reu ter verklaard, dat geen communiqué zal worden uitgegeven. Hij zei „Technische kwesties, die van belang zijn voor de neutrale mogendhe den", zijn behandeld. WEDEROPNEMING VAN WERKLOOZEN IN HET BEDRIJFSLEVEN. Het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland heeft zich, naar aanleiding van de post ad 1.000.000 op de rijksbegrooting 1940, voor bijdragen en overige uitgaven voor wederopneming van arbeiders in het bedrijfsleven met een adres tot den minister van sociale zaken gewend, waarin betoogd wordt, dat pogin gen in deze richting slechts kunnen sla gen, wanneer aan tewerkstelling in her scholing of training een schifting van de betrokkenen voorafgaat. Gewezen wcrdt op de omstandigheid, dat velen van de thans nog werklooze personen ongeschikt zijn voor de beoefening van het werk, waarvoor zij zijn ingeschreven. MILITAIRE MAATREGELEN VAN GERINGEN OMVANG IN BELGIË. In het kader van de sinds het uitbreken van den Europeeschen oorlog getroffen de fensiemaatregelen zijn in België in de afge- loopen 24 uur een aantal gemobiliseerden, die met verlof waren, en tevens een aantal nog niet gemobiliseerde reservisten opge roepen. De effectieven, welke bij dezen maatregel zijn betrokken, zijn echter geenszins omvangrijk. Het aantal van de Dinsdag en Woensdag gevorderde autobus sen en andere voertuigen is evenredig aan dat van de opgeroepen troepen. Aan het Belgische Telegraaf Agentschap wordt uit bevoegde Belgische kringen nog verklaard „De werkzaamheden tot versterking van het Belgische leger volgen sedert den aan vang van de internationale crisis haar nor maal verloop. Kortelings zijn bepaalde maatregelen genomen, .evenwel van beperkt belang, welke een onderdeel van die werk zaamheden vormen, doch niet op tastbare wijze verandering brengen in den bestaan- den stand van zaken". GEEN GEBREK AAN VLOEIBARE BRANDSTOFFEN IN DUITSCHLAND. Tegenover Engelsche beweringen wordt door het Duitsche Nieuwsbureau verklaard dat de Duitsche situatie ten aanzien van de vloeibare brandstoffen van week tot week gunstiger wordt. Door de beperking van het particuliere verkeer en de rust aan het Westelijke front is het verbruik ongewoon klein. Daartegenover komen de leveranties van Roemenië en Rusland binnen en stijgt dagelijks de eigen productie-van ruwe olie en van synthetische benzine. In de komen de maanden zal een reeks groote fabrieken voor de vervaardiging van synthetische benzine gereed komen en de grondstoffen- basis daarvoor is bijna onbeperkt. Daarte genover staat, dat Frankrijk en Engeland geheel op aanvoer aangewezen zijn. DUITSCHE RESERVISTEN ONDER DE WAPENEN GEROEPEN. Volgens een bericht van den correspon dent van de Deensche Politiken te Berlijn zijn verlofgangers van alle categorieën der weermacht telegrafisch opgeroepen. Deze oproepingen hebben de geheele week plaats gevonden. Het betreft troe pen, welke na de harde campagne in Po len verlof hadden gekregen. Officieren der Duitsche luchtmacht, die het in Polen zoo zwaar te verduren heb ben gehad, hebben ook eenig verlof ge had. Zij zijn zoo pas persoonlijk opgeroe pen en zelfs uit de restaurants gehaald met de opdracht direct met den eersten trein naar hun escadrilles te vertrekken. Eten groote ambulancetrein van ongeveer 70 wagons, welke op het station van Pots dam onder stoom stond, is Maandag ver- tricikken. DUITSCH INDUSTRIEEL NAAR OOSTERBEEK? Met spanning kijkt men in de omgeving van Oosterbeek uit of de uit Duitschland gevluchte groot-indüstrieel Fritz Thijssen zijn intrek zal nemen op het landgoed „Sonnenbergh" te Oosterbeek. Er heeft n.l. al eerder een band bestaan tusschen deze plaats en den heer Thijssen, die in 1921 zelfs nog geruimen tijd inwoner dier ge meente was en als eigenaar het prach tige uitgestrekte landgoed „Sonnenbergh" bewoonde. In verband met de verwachting der Oos- terbeekers, heef' de Tijd geïnformeerd in hoeverre de mogelijkheid bestaat dat de heer Thijssen inderdaad in Oosterbeek komt wonen, hetgeen voor deze plaats van belang zou z'Jn. De kans daarop blijkt niet zoo groot meer te zijn, want verleden jaar is het landgoed, dat jai'en terug door de heeren Thrjsren en Krupp gekocht is, over gegaan in handen van de Bataafsche Grcndbezit Maatschappij. Het meubilair is toen uit het moderne „kasteel" gehaald en sedertdien ligt het landgoed eenzaam en verlaten. Op dat moment is tevens de eigenlijke band met den heer Thijssen ver broken. Naar verluidt zou de heer Thijssen ook in de Bataafsche Grondbezit Maatschappij aandeelen hebben, zoodat in Oosterbeek de hoop blijft leven, dat „Sonnenbergh" toch nog door den Duitsehen groct-industrieel bewoond zal worden. MISLUKTE SAMENZWERING IN AFGHANISTAN. Naar gemeld wordt, hebben thans alle leiders der in begin September op touw ge zette samenzwering, die ten doel had een opstand in Afghanistan te bewerken, zich aan de regeering overgegeven. Deze leiders waren Afghaansche aanhangers van den vroegeren koning Aman Oellah. Zij waren uit Kaboel gevlucht en trachtten onlusten te verwekken van Tirah bij den Khyber- pas uit. Nu deze pogingen geheel mislukt zijn, acht men den toestand in liet desbe treffende gebied zeer verbeterd. SCHEEPV AARTBERICHTEN De „Simon Bolivar" te Amsterdam aangekomen. In den afgeloopen nacht is het s.s. „Si mon Bolivar" van de K.N.S.M. van een reis naar de West in de Amsterdamsche haven teruggekeerd. Het schip heeft ln het Kanaal het gebruikelijke oponthoud wegens contrabandecontröle gehad. Daar voor werd het acht dagen te Southampton vastgehouden, waar meer dan de helft van de lading moest werden gelost ter nader onderzoek. Ware men niet tot deze voor- loopige inbeslagneming overgegaan, dan had de „öimon Bolivar" minstens twee weken langer te Southampton moeten blijven. Na de controle te Southampton moest het schip naar de Downs opstooanen, waar het na ongeveer een dag wachten, de reis kon voortzetten. Drie passagiers zijn in Engeland van boord gegaan om op eigen gelegenheid verder te reizen. De overigen zijn vanochtend te Amsterdam ontscheept. Van een neutraal stoomschip, dat Nederland als bestemming aangaf. Blijkens mededeelingen van Nederland- sche dagbladcorrespondenten in Berlijn is in de Duitsche pers een bericht opgenomen over een neutraal stoomschip, met hout ge laden en waarin Nederlanders zouden deel hebben, hetwelk in het Keizer Wilhelm ka naal door de Duitsche controle was vrijge geven, omdat het. Nederland als bestem ming aangaf, doch later door een Duitsch oorlogsschip zou zijn betrapt, wijl het in de Noordzee haar Engeland koers zette. Uit dit bericht zou gelezen kunnen wor den, dat het hier een Nederlandsch schip betrof. Dit is echter" niet het geval. Ons wordt van bevoegde zijde medege deeld zulks mede in verband met den naam van het betreffende schip dat er Slechts één Nederlandsch motorschip „Mar- garetha" bestaat, welk schip in geen jaar in de Oostzee is geweest, doch het laatste jaar geregeld tusschen Kings-Lynn (Wash Bay) en Rotterdam heeft gevaren. Het in de Duitsche -pers vermelde kan- dus niet slaan op een Nederlandsch schip. Boven dien deelt dezelfde bevoegde zijde mede, zich niet te kunnen voorstellen, wie be doeld kunnen zijn met Nederlanders die in het schip zouden- deel hebben. De torpedeering van de „Royal Oak". MEN DACHT EERST AAN EEN LUCHTAANVAL. Bemanning ging naar de stalen schuil plaatsen en verdronk daar. De minister van marine, Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de torpedeering van de „Royal Oak". Een gelijke mededeeling werd gedaan door lord Chatfield in het Hooger- huis. De minister zei Geen treffender maatstaf kan gevonden worden voor het sterke gevoel van veiligheid tegen duikboo- ten dan het feit, dat nadat een torpedo de „Royal Oak" had getroffen, geen der waak zame ervaren officieren zich voorstelde dat het een torpedo kon zijn. Het gevaar uit de lucht was het eerste waarvoor men be vreesd was. Een groot deel der bemanning begaf zich naar de stalen schuilplaatsen, waar zij zouden omkomen, terwijl de kapi tein en de admiraal een onderzoek instelden naar de mogelijkheid eener inwendige ont ploffing. In deze omstandigheden loste de duikboot een tweede salvo torpedo's. De admiraliteit, aldus Churchill, op wie een zware verantwoording rust, heeft deze bittere les moeten leeren, dat in dezen nieuwen oorlog, met zijn vele nieuwe com plicaties, niets mag worden verzuimd, en dat elk scharnier in ons harnas beproefd en versterkt moet worden, voor zoover de hulpbronnen en het vernuft dit toelaten. Belgische motorkotter in moeilijkheden. De Belgische motorkotter Z. 63 is in den afgeloopen nacht nabij Castricum, tenge volge van het slechte weer in moeilijkhe den geraakt. Aangezien het schip gevaar liep te stranden, werd de noodvlag geheschen. Daarop is de sleepboot „Nestor" van IJmuiden uitgevaren die het scheepje op pikte en het thans naar IJmuiden sleept. De reddingboot „Neeltje Jacoba". was eveneens van IJmuiden uitgevaren, doch haar hulp was niet noodig. Duitsch schip bij Finsche kust aangehouden. Het Duitsche schip „Blumenthal", dat met een lading hout op weg was van Fin land naar Duitschland, is volgens Reuter door de Finsche kustwacht in de nabijheid van Degerby aangehouden wegens het ge bruik maken van de draadlooze installatie in neutrale territoriale wateren. Het schip zou zijn reis waarschijnlijk vandaag mogen voortzetten. Overschrijving van Amerikaansche schepen. Van de zijde der Standard Oil Co. of New-Yersey is medegedeeld, dat tenminste zes tankschepen der maatschappij gedu rende de laatste zes weken onder Pana- meesehe vlag zijn gebracht. In totaal zal men misschien vijftien schepen laten over schrijven. Britsche contrabandecontróle. In de week, eindigend 4 November, heeft de Britsche- contrabantecontröls 19.500 ton goederen aangehouden, welke voor Duitsch land bestemd waren, deelt het ministerie voor economische oorlogvoering mede. Hierbij bevond zich 11.500 ton graan. In de eerste negen weken van den oorlog zijn 420.500 ton goederen aangehouden. In de week, die op 4 November geëindigd is, heeft de contrabande-commissie 137 nieuwe gevallen onderzocht, terwijl nog 77 die van de vorige' week overgebleven wa ren, afgehandeld werden, aldus het mini sterie voor de voorlichting. Het totaal dezer schepen omvatte vaartuigen van de volgende nationaliteiten: 41 Nederlandsche, 35 Italiaansche, 28 Noorsche, 14 Grieksche, 13 Deensche, 11 Amerikaansche, 10 Zweed- sche en 7 Finsche schepen. In deze periode werden vier ladingen in haar geheel in be slag genomen en 102 geheel vrijgegeven. In 33 gevallen werd een deel van de ladingen in beslag genomen. In vier gevallen werden van neutrale schepen onderdeelen der la ding vastgehouden voor nader onderzoek. Op 7 November lagen 76 n-sutrale sche pen in drie contrabandecontrölebases in het Vereenigd 'Koninkrijk, 38 van deze schepen hebben hier korter dan esn week gelegen. Van dit totaal aantal schepen, aldus de mededeeling van het ministerie verder, wa ren 19 Nederlandsch (hiervan bevonden zich tien korter dan een week in de con- trölebases), 10 Grieksch, (3 korter dan een week in de basis), 15 Noorsch (7 korter dan een week in de basis), 8 Deensch (3 korter dan een week in de basis), 6 Zweedsch (5 korter dan een week in de basis), 2 Finsch (1 korter dan een week in de basis), 7 Belgisch (3 korter dan een week in de basis) en 4 Amerikaansch (2 korter dan een week in de basis)Een Por- tugeesch, een Zuid-Slavisch en twee Spaan- sche schepen hebben alle korter dan een week in de basis gelegen -en een Italiaanch schip heeft er ruim een week gelegen. „Ergens in Nederland" worden schuiten met nieuwe kribben gelost. Tijdens het lossen der nuttige soldatenmeubelen. Volgens de nationaal-socialistische tradi tie is Woensdagavond, op den vooravond yan den marsch naar de Feldherrnhalle, in den Buergerbraeukkeller te München het „appèl der oude garde" voor Hitier gehou den. Volgens de niet-officieele lezing, die van zijn rede uitgegeven is, heeft de Eiihrer en rijkskanselier o.m. herinnerd aan de ne genden November 1923, waarna hij, spre kende over de oorlogsscüuld, zeide, dat de Duitsche rijksregeering van 1914 slechts één schuld had, nl. niet gedaan te hebben wat noodzakelijk was voor hst geval van een oorlog en zich op het meest ongunstige oogenblik in den oorlog te hebben laten sleepen. Dezelfde tegenstanders als thans hebben toen met dezelfde frases en dezelf de leugens den oorlicg tegen Duitschland ingezet. De Duitschers zijn niet op het slagveld verslagen, maar er door een leugen toe ge bracht de wapens neer te leggen. Het groote zelfvertrouwen, dat Hitier gevoelt, heeft hij op het slagveld zelf ver worven. Thans komen dezelfde mannen met dezelfde leugens en in zooverre is alles gelijk gebleven. Eén ding echter is anders, in plaats van een zwakke regeering is er thans in Duitschland een andere, die toentertijd te velde tegenover de Engel- schen lag. Wij hebben daarom jegens hen niet meer respect dan men voor een ander soldaat behoeft te hebben, maar niet het gevoel van minderheid, doch eerder het ge voel van superioriteit, aldus Hitier. Vervolgens behandelde spreker de Engel sche stelling, volgens welke toen gestreden werd voor de vrijheid der kleine naties en voor de rechtvaardigheid en het zelfbe schikkingsrecht, waarbij hij uiteenzette, dat daarvan in de practijk niets ten uitvoer is gelegd. Voorts hekelde hij de bewering, dat Engeland streed voor de beschaving en d© humaniteit en zich niet keerde tegen het Duitsche volk of den Duitsehen handel en de Duitsche koloniën. Wat het vertrouwen in het gegeven woord betreft zei Hitier, dat ook hij 'gaar ne een overeenstemming met de Ehgel- selieh tot stand zou brengen, wanneer Duitschland slechts vertrouwen kon hebben in het woord van de Engelsche leiding. Ieder artikel van het verdrag van Ver sailles is een beleediging en een provocatie voor Duitschland. Het gevolg was de tijd van ellende, inflatie, groote werkloosheid, langzaam uithongeren van het volk. Uit die ellende is de nationaal-socialistische be weging ontstaan. Scherpe taal aan het adres van Engeland. Voortgaande zette Hitier uiteen, dat de geheele doelstelling beperking van de Duitsche politiek in den zin van een over eenstemming mét Engeland en ook met Frankrijk was. Van zeer veel werd af stand gedaan, maar geen Duitsche regee ring kan afstand doen van het leven en de nationaal-socialisten denken er in het ge heel niet aan, want zij zijn voortgekomen uit den afstand van het leven, die gedaan werd door de Duitsche democratische we reld. „Ik denk er niet aan", aldus Hitier, „uit te spreken dat Duitschland afstand doet van zijn Leven, integendeel ik zal de veiligheid van het Duitsche volk en rijk doorzetten. Re heb mij nooit aangematigd in Britsche of Fransche belangen een woord te zeggen. Wanneer er thans een Engelschman is, dia zegtwij, Engelschen, zijn verantwoordelijk voor. het lot der vol keren in Midden-Europa, yoor het lot van Oost-Europa, kan ik hem slechts antwoor den precies zoo kunnen wij zeggen, dat wij Duitschers verantwoordelijk zijn voor de volkeren van Palestina, voor d© volkeren van Egypte en mijnentwege voor de vol keren ook in Indië. Wanneer een Engelsch man zegt': „Onze grens ligt aan den Rijn" en de volgende zegt„Onze grens ligt aan den Weiehsel", kan ik slechts zeggen: Let u er op, dat gij terug komt naar de Thesms, anders zal ik u helpen uw grens te vinden. Het tegenwoordige Duitschland is in ieder geval van zins en vastbesloten om zijn grenzen veilig te stellen en zijn levensruimte te behoeden. De oorlogsopruiers hebben tot hun spijt gezien, dat het nieuwe Duitschland niet meer het oude is, want niet alleen cultu- reel, maar ook ten aanzien van de macht heb ik er naar gestreefd Duitschland te ontwikkelen en wel op grondige wijze. Er is een weermacht opgebouwd, zooals er geen tweede in de wereld is, daarachter staat esn aaneengesloten volk en daarbo ven staat een regeering met een fanatieke wilskracht, zooals in eeuwen niet gebeurd is. Dit nieuw© Duitschland had geen oor logsdoel- tegen Engeland of Frankrijk. Wanneer men ons toch aanviel kan dat niets uit te staan hebben met de kwestie Oostenrijk, Tsjechië of Polen, want zoo noodig is die snel vergeten. Polen toont bovendien hoe weinig Enge land gelegen is aan bet bestaan van sta ten, want anders had Engeland ook Rus land moeten aanvallen, aangezien Polen immers is gehalveerd. Overigens, aldus spr., zijn wij er vait overtuigd, dat er zoolang oorlog zal zijn als de goederen der wereld niet rechtvaar dig verdeeld zijn en niet uit vrijen wil en met rechtvaardigheid deze verdeeling van goederen is geschied. Sprekende over Rusland zei Hitier „Ik heb het niet als een succes van de Duit sche politiek, maar als een succes van het verstand beschouwd, dat het ons gelukt is met Rusland tot esn overeenstemming te komen. Eenmaal hebben' beide volkeren, oorlog tegen elkander gevoerd tot dood bloeden toe. Wij zijn thans overeengekomen den heeren in Londen en Parijs dit genoe gen een tweeden maal niet meer te doem Het Duitschland van 1939, 1940, 1941 en 1942 kan niet vergeleken worden met het Duitschland van 1914, 1915, 1916, 1917 en 1918. Wat toeh kon gebeuren is in ds toe komst onmogelijk. Wij zullen en daarvoor staat mij de partij borg, er zorg voor dra gen, dat verschijnselen zooals wij ze in den wereldoorlog helaas moesten beleven, niet meer in Duitschland kunnen optreden. On ze wil is precies even onbuigzaam naar buiten als hij eens onbuigzaam was om de macht in het binnenland. Toen heb ik reeds gezegd „Alles is denkbaar, behalve dit eene, dat wjj capituleeren. Als nationaal-socialist kan ik althans slechts tegenover de wereld herhalenAlles is denkbaar, een capitulatie nooit Wanneer men tegen mjj zegt: dan zal de oorlog misschien drie jaar du ren, dan antwoord ik daarop hoe lang de oorlog duurt speelt geeu rol, maar capituleeren zal Duitschland nooit, nu niet en nooit in de toekomst. Men zegt tegen mij Engeland heeft z'ïch voor bereid op een driejarigen oorlog. Ik heb op den dag van de Britsche oor logsverklaring aan veldmaarschalk Goering het bevel gegeven onmiddellijk alle voorbereidingen te treffen eerst voor den duur van vijf jaren. Niet om dat ik geloof, dat deze oorlog vyf ja ren duurt, maar omdat wij ook in vjjf jaar niet zullen capituleeren. Ik kan u thans de verzekering geven4 dat zij ons noch militair, noch economisch, noch ook maar in het geringste op de knieën kunnen, dwingen. Hier kan maay één overwinnen en dat zijn wij. Steunverleening aan kleine landbouwers In 1940 voortgezet. Het reglement voor steunverleening aan kleine landbouwers is, met eenige kleine wijzigingen, door de ministers van Econo mische en Sociale Zaken, ook voor 194Q van kracht verklaard.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5