Breskensclie Courant HOEDEN Aanslag op Adolf Hitler mislukt MEUWSEN DID? EERSTE BLAD S t AUTO'S, ERTUIGEN IfLISSINGEN ENS Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Bom ontplofte toen de Führer juist vertrokken was. Zes dooden en ruim 60 gewonden. Hoe de aanslag plaats had. Het vredesinitiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. - Vele blijken van instemming. De Finsch-Russische onderhandelingen. Normale activiteit aan het front. Britsche duikboot door ontploffing vernield. De „Ark Roval" maakt Duitsch schip buit. STADSNIEUWS Vlissingen ■•■•■•■•■HM -uitzending, uurtje. -Theater* ;ooneeI. eelingen. nvoordracht. concert. avondwijding. -Harmonie- ooneel of geva- programma. luziek. ten. aris, 1648 M. rave ontvangen. n, 456 M. Feestdag der .D.A.P. el, 322 M. foonmuziek. porkest. d.50 en 6.20 Gra- ïmuziek. nningspro- a voor soldaten ooneel. porkest (met ting). foonmuziek. 484 M. 4.20, 5.35 en ■amofoonmuziek. ling voor sol- c d'amour",; oonmuziek. ilandsender, 71 M. Feestdag der D.A.P. on. MetInstituut >e Bilt. edenmorgen 7.20 Den Helder betrokken krachtig Z. 12 gr. 10 gr. 0.1 m.m. S.W. in hedenavond tot 9 uur j:en tot zwaarbe- arend. Nu en dan jr. Krachtige tot idwestelijke wind. Weerbericht. ieele gegevens on. Meteorologisch Russische hooge- :-Europa nam nog is het hoofgedruk- llandsche Zee en ft nog steeds een ^an diepte veran- aaar het Noorden de gebieden trekt van het Zuidwes ten. De storing, 'and lag, bereikte van Noorwegen swaren regenval, kt- een volgende, ïel van ons land wijl zich verinoe- •ankrijk voortbe- telijke strooming jsa's aangevoerd, hier weer be was zij vanoch- maal. (Te Maas- Hoogste barome- Boedapest. Laag- mbar te Thors- 4.49 4.47 4.45 4.44 23.06 23.54 Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 265 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentienrys: Van 1—5 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement specia!.: prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.,Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oor - en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 V» i 1 ANGES LOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS' J i V., TALRIJKE ARRESTATIES. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De Führer is gisteren ter gelegenheid van de herdenkings plechtigheid der oude strijders voor een kort bezoek in München aangekomen. In plaats van partijgenoot Hess hield de Führer zelf in München de toespraak. Aangezien de staatszaken den Führer dwongen nog in den nacht naar Berlijn terug te keeren, verliet hij vroeger dan oorspronkelijk bepaald was den Bürger- braukeller en begaf zich naar het station in den daar gereedstaanden specialen trein. Kort na het vertrek van den Führer ontstond in den Bürger- braukelier een ontploffing. Van de nog in de zaal aanwezige oude strijders der beweging werden er 6 gedood en ruim 60 gewond. De aanslag waarvan de sporen wijzen op buitenlandsche aan stichting, heeft in München onmiddellijk een fanatieke veront waardiging gewekt. Voor het ontdekken van den dader is een belooning van 500.000 RM. uitgeschreven. Het bericht, over den aanslag is in Ber lijn t.e laat bekend geworden voor do eerste ochtendbladen. Alleen het 12 uur avond blad kon het bericht nog publiceeren. Het blad schrijft dat het geen twijfel lijdt, dat dei Engelsche: geheime, dienst de hand in het spel heeft. De heeren in Engeland hebben zich ditmaal evenwel grondig ver rekend. Met de staatsvijanden in Duitschland, die meenen in dienst van den Secret Service hun misdadig spel te kunnen spelen zal nu met Duitsche grondig heid een hartig woord worden gespro ken. Commentaar van Dienst". „Deutscher Deutscher Dienst schrijftToen wij gis teravond het bericht ontvingen van de aan- slagpoging op de Buergerbraeukeller stok te onze adem.. Toen evenwel doorstroomde ons een gevoel van onzegbaren dank aan de voorzienigheid. De Führer leeft. In eer bied neigen wij ons voor de jongste dooden der beweging. Zij stierven in den waarsten zin des woords voor den Führer. Want hem gold deze misdaad. Hem wilde men vermoorden, omdat men meende daarmee Duitschland in het hart te kunnen treffen. Wie zijn de moordenaars? Thans weten wij nog niet in bijzonderheden ho-e deze mis daad werd voorbereid, hoe zij mogelijk was. Een ding weten wij evenwelde aan stichters, de geldgevers, degenen die tot een zoo afschuwwekkende gedachte in staat zijn, dat zijn dezelfden, die steeds met sluipmoord in de politiek hebben ge werkt: het zijn de agenten van de Secret Service. Achter hen staan de Britsche oor logsophitsers en als oorblazers Juda. Wan neer één gebeurtenis de vastbeslotenheid van de Duitche staatsleiding, de onwrik bare wil van het Duitsche volk, te over winnen, da trouw van elk onzer tot den Führer zou kunnen doen toenemen, dan zou dit zeer zeker deze poging tot moord op Adolf Hitler zijn. Maar Engeland moet ons leeren kennen. Halverwege blijven wij niet staan dat is de eed aan de baar der dooden. In den strijd, die thans begint, treedt het Duitsche volk waarlijk goed voorbereid in. Wanneer wij tot nu toe nog consideratie hebben gehad met staatsvijan den dan zal hct wel duidelijk zijn, dat van vandaag af met hen zoo zal worden ge handeld, dat van hun zijde het leven en de veiligheid van nationaal-socialisten niet meer kunnen worden bedreigd. Sujetten, d'e voor Engelsch goud tot misdaad over gaan, zal men in de toekomst anders dan tot nu toe behandelen. Wanneer het oog op den vijand is gericht, moet de rug vrij zijn. Engeland moge het zich voor gezegd hou den, aldus besluit de Deutscher Dienst, dat "Nii vastbesloten zijn thans den vijand niet het oog te verliezen. Wij weten na dezen daad het gaat om het geheel. Groote belangstelling in de Londensche bladen. pe aanslag te München neemt meer ruimte in beslag in de Londensche ochtend bladen dan de redevoering van Hitier wel ke naar de meening der artikelenschrijv-ers uiets nieuws bevat, behalve de onthulling dat Goering opdracht heeft gekregen een oorlog voor den duur van vijf jaar voor te bereiden. Nederlandsche gelukwenschen. H.M. de Koningin heeft aan rijkskanse lier Hitier een telegram gezonden, waarin H.M. den rijkskanselier geluk wenschtmet zijn ontsnapping aan den aanslag te Mün chen. De Nederlandsche regeering heeft den Ne- derlandschen gezant te Berlijn opdracht gegeven hij de Duitsche regeering uitdruk king te geven aan haar voldoening over het mislukken van den aanslag op de per soon van den rijkkanselier. Hedenochtend heeft de minister van bui tenlandsche zaken, mr. E. N. van Klef- fens, een bezoek gebracht aan den Duit- selien gezant om hem de voldoening der regeering over het mislukken van den aanslag op rijkskanselier Hitier kenbaar te maken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt ons op grond van het officieelc onderzoek thans de volgende bijzonderheden van d.en aan slag De ontploffing geschiedde gisteravond te omstreeks 21.20 uur, o: een tijdstip, dat de Führer de zaal reeds verlaten had. Bij na alle leidende personen uit de beweging, rijksleiders en gouwleiders, hadden hem naar het station vergezeld, maar hij, in verband met dringende staatszaken, direct na het uitspreken van zijn rede, in den trein naar Berlijn stapte. Men kan het slecht een wonder noemen, dat de Führer aan dezen aanslag op zijn leven, is ontkomen, welke aanslag gelijk tijdig een aanslag op de verliglreid van het rijk is. Het Duitsche Nieuwsbureau voegt hier aan verder toe, dat het tot dusver elk jaar de gewoonte was, dat de Führer on geveer tegen 20.30 uur met zijn groote rede begon, welke meestentijds eerst te 22 uur eindigde. In verband met den beperkten tijd voor zijn verblijf te München, ving hij zijn rede ditmaal een half uur eerder aan. De rede, die anders anderhalf uur duurde, had gis teravond nauwelijks een uur geduurd. Daar door was de Führer reeds kort na negen uur met zijn verklaringen gereed. Niet zooals anders bleef hij gisteren nog lang in kameraadschappelijke geprekken met zijn oude strijdmakkers. Hij nam in tegen deel vlug van de in zijn nabijheid zittende partijgenooten afscheid om zich met de overige leiders der beweging naar het sta tion te begeven. Hierdoor alleen is het te verklaren, dat bij de ontploffing geen van de leidende mannen van de nationaal-socia- listische beweging gewond werd. Wanneer de bijeenkomst op de zelfde wyze zou zijn verloopen als in vroege re jaren, dan zouden op de plaats, waar de bom ontplofte, alle leiders der party gezeten hebben. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt ver der, dat de zaal gisteravond een groote ruïne was. Dit wordt in de eerste plaats verklaard door het feit, dat de eenige het plafond dragend-e zuil door de ontploffing door midden drak, zoodat zij het gewicht van de balken niet meer kan dragen en met alle steenen, dragers en balken naar beneden stortte. Op de plaats, waar de leiders der be weging gedurende de rede van den Führer gezeten hadden, ligt thans een drie meter hooge puinhoop. Zes dooden zijn door deze misdaad te be treuren, onder wie een vrouw. 25 zwaar gewonden liggen in de ziekenhuizen te München, onder wie eveneens een aantal vrouwen. Rudolf Hess heeft tezamen met de lei ders der partij in München de eerste maat regelen tot redding en berging der slacht offers bevolen. Als een beschikking der voorzienigheid wordt het gevoeld, dat de Führer reeds in den trein stapte, op het oogenblik, dat de aanslag in de historische vergaderzaal der beweging hem zou treffen. Eerst op weg naar Berlijn bereikte den Führer het be richt van de misdaad. Toen Adolf Hitler vanmorgen in Berlijn aankwam, werd hij op het Anhalter Bahn- hof ontvangen door generaal-veldmaar- schalk Goering, en rijksminister Lammers. De weinige menschen, die vanmorgen toevallig op straat waren, waar de Führer op weg naar zrjn werkkamer passeerde, groetten hem spontaan, getroffen en met een dankbaar gevoel voor de voorzienig heid. Verscheidene arrestaties. De bergingswerkzaamheden in den Bür- gerbaukeller zijn volgens Stefanl reeds afgeloopen. Het schijnt, dat een helsche machine tijdens de redevoering van Hitier op het dak van het gebouw was geplaatst boven de tribune vanwaar af de Führer sprak en dat het uurwerk op 21 uur 22 was gesteld. Hitler was tien minuten tevoren met zijn gevolg vertrokken. De leider van de Gestapo heeft zijn plaatsvervanger opdracht gegeven de lei ding van het onderzoek op zich te nemen. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Er zijn speciale maatregelen genomen tegen vreemdelingen. De bladen schrijven de organisatie van den aanslag toe aan Engeland. Voor den eersten keer sinds 3 September werden de stadslichten direct na den aan slag ontstoken, teneinde de daders de mo gelijkheid te ontnemen in het donker te ontvluchten. Door een vrijwillige bijdrage van particu liere zijde is de voor de opsporing van de daders van den dynamietaanslag te Mün chen uitgeloofde belooning van vijfhonderd duizend Rijksmark met honderduizend Rijksmark verhoogd. De verwachtingen niet hoog gespannen. De Regeeringspersdienst meldtDat de koningen van Denemarken, Noorwegen en Zweden evenals de president van Finland aan H. M. de Koningin en aan Koning Leopold telegrammen hebben doen toeko men, waarin deze staatshoofden hun ad- haesie betuigen met het initiatief ter be vordering van bet herstel van den vrede, hetwelk Dinsdag door ue souvereinen van Nederland en België is genomen. De Italiaansehe bladen geven aan het Nederlandsch-Belgische initiatief een eere plaats. Zij publiceeren het op de eerste pa gina met foto's van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Zij onthouden zich evenwel van rechtstreeksche commentaren. Hoe het Vaticaan er over denkt. Ten aanzien van het Nederlandsch-Bel gische initiatief verklaart men in vaticaan- kringen, dat de Heilige Stoel eerst uit de pers van den stap kennis heeft gekregen en het initiatief succes toewenscht, even als iederen anderen stap, die beoogt den vrede in de wereld te herstellen op den grondslag van gerechtigheid. Het Vaticaan toont zich gereserveerd over de mogelijk heden van succes van den Nederlandsch- Belgischen stap, en beperkt zich tot de op merking, dat het succes van een dergelijke onderneming minder afhangt van hen die daartoe het initiatief namen, dan wel van de oorlogvoerende regeeringen. De Osservatore Romano brengt hulde aan de menschelijke gevoelens, waaruit het gebaar van de beide vorsten is voortge vloeid en merkt op, dat deze stap in we zen erop gericht is de procedure van een eventueel in contact treden der partijen te vergemakkelijken. Een beroep op président Roosevelt. George Lansbury heeft een telegram aan president Roosevelt gezonden, waarin hij diens „machtigen steun voor Koning Leo pold en Koningin Wilhelmina brj hun nobel streven naar hst onmiddellijk bijeenroepen van een conferentie en het doen eindigen van een rampzaligen oorlog" vraagt In een persconferentie heeft de Ameri- kaansche minister Huil verklaard, dat de regeeringen van Nederland en België de Amerikaansche regeering niet rechtstreeks mededeeling hebben gedaan van het initia tief van Koning Leopold en Koningin Wil helmina. De regeering had ook niet het verzoek gekregen mede te werken bij de pogingen tot het herstel van den vrede. In politieke kringen te Washington be schouwt men de elders in ons blad gepu bliceerde rede van Hitier als een antwoord op het voorstel van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. De inhoud en de toon van de rede, zoo zegt men, sluiten de mo gelijkheid van vredesonderhandelingen uit. De rede van Hitier brengt een nieuw be wijs, dat alle pogingen, strekkende tot het doen staken van den oorlog, tot misluk ken gedoemd zijn onder de huidige omstan digheden. De indruk in Spanje. Het initiatief van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold neemt een belangrijke plaats in in de Spaansche dagbladen die de desbetreffende berichten met vette kop pen afdrukken. De A.B.C. en de Arriba spreken er hun voldoening over uit, dat een nieuw gebaar ten gunste van den vrede wordt ondernomen. Zij zijn echter pessimistisch over het resultaat. „Weder om, zoo schrijft de A.B.C., is er hoop op vrede, maar de hoop is problematiek". Duitschland verwacht geen resultaat. De Duitsche pers komt algemeen tot de conclusie, dat het Belgisch-Nederlandsche vredesinitiatief, gezien de houding van En geland, maar ook van Frankrijk, geen kan sen op succes heeft Te Berlijn wordt bevestigd, dat de rijks- regeering langs diplomatieker weg aan de regeeringen van België en Nederland zijn standpunt zal kenbaar maken over het aanbod van goede diensten der souvereinen van deze beide landen. Er zal tot uitdrukking worden gebracht, dat Duitschland den goeden wil der beide souvereinen te streven naar een herstel van den «vrede begrijpt en waardeert, doch dat moeilijk te gelooven is aan een practisch resultaat, aangezien de operaties tusschen de oorlogvoerenden in hevigheid toenemen. Ook Frankrijk denkt er zoo over. Ook d'e Fransche avondbladen bespreken uitvoerig het vredesinitiatief. De Temps schrijftAl kan men uit zuiver Belgisch en Nederlandseh oogpunt het initiatief der beide vorsten verklaren en al zijn de rede nen, welke hen er toe gebracht hebben respectabel, van algemeen standpunt moet men sceptisch staan wat het nuttig effect van het initiatief op dit oogenblik betreft. De oorlogsdoeleinden van Frankrijk en En geland zijn nauwkeurig door Daladier en Chamberlain omschreven. De Temps be sluit Er kan geen rechtvaardige én duur zame vrede bestaan, welke gevestigd is op de verloochening en den oneer van de vrije volkeren. De „Intransigeant" schryftZoolang de oorlogsdoeleinden niet bereikt zijn, kunnen wij niet denken aan het staken dér vijan delijkheden. Ook „Paris Soir" verklaart, dat thans een rechtvaardige vrede slechts mogelijk is na de nederlaag van Duitschland. De nieuwe instructies voor dé onder handelaars te Moskou zijn door den pre sident der Finsche republiek bekrachtigd. Men is van meening, dat tijdens de laatste besprekingen in de Russische hoofdstad een grondslag vooa* onderhandelingen ge vonden is. In welingelichte kringen te Helsinki zegt men, dat de nieuwe instructies het Sovjet- Russische verzoek tot het hebben van een vlootbasis aan den ingang van de Finsche Golf niet inwilligen. Terwijl de autoriteiten in Helsinki anti- Sovjet-boeken uit de boekhandels bannen, onderhoudt Molotov de Finsche gedele geerden met uitstapjes, caviaar en andere weeldezaken, zoo schrijft Aftonbladet, dat daaruit afleidt, dat hierin een aanwijzing gelegen is voor het naderen van harmonie in het RussischFinsche concert, Het Fransche legerbericht van gister avond luidtNormale activiteit aan het front. Reuters speciale correspondent bij de Britsche luchtmacht ergens in Frankrijk meldt, dat de Engelsche vliegers gisteren verklaarden achter de Maginot-linie een Duitsch verkennings-bombardementsvlieg- tuig van het type Dornier te hebben ver nietigd na een hevig gevecht. Binnen een uur zag men van een geheim Engelsch vliegveld drie afzonderlijk vliegende Dor- niertoestellen. Zij werden beschoten door het Fransche afweergeschut en door Engel sche jagers aangevallen. Een der Duitschers werd neergeschoten en kwam midden in een dorp terecht Dé drie inzittenden kwa men om het leven. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9 cl»c urlcnïsscn van den «log Aanslag op Adolf Hitler misluktveie anderen gedood en gewond. (Pag. 1, eerste blad); Ingrijpende reorganisatie van de ZEGAM te verwachten, Ged. Staten willen er een geheel provinciaal bedryf van maken. (Stadsnieuws), Engelsche duikboot door ontploffing vernield. (Pag. 1, eerste blad), Duitschland treft voorbereidingen voo^ een oorlog van vijf jaar. (Pag. 1, tweede blad)] Britsche vlieghoot van verkeersdienst door Japanners tot dalen gedwongen. (Luchtvaart); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN DIE GOED KLEEDEN vanaf 2.50 WALSTRAAT 66. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chur chill gisteren medegedeeld, dat de Britsche duikboot „Oxley" is vernield door een ont ploffing, welke aan een ongelukkig voorval te wijten is. Het ongeval is geschied in om standigheden, welke publicatie op het tijd stip, dat het gebeurde, ongewenscht maak ten. De admiraliteit heeft een lijst gepubli ceerd van de namen dergenen, die eenige weken geleden om het leven zijn geko men bij den ondergang van de „Oxley"E Vier officieren en 49 manschappen heb ben bij het ongeluk het leven verloren. De Britsche minister van marine, Winston Churchill, heeft gistermiddag verklaard, dat het vliegtuigmoederschip „Ark Royal", dat v'olgens de Duitschers gebombardeerd en zwaar beschadigd zou zijn, een 'mooie vangst hééft gedaan, meldt de Tel. Het ruim 6000 ton metende Duitsche stoomschip „Uhen- fels" is namelijk door de „Ark Royal" in beslag genomen en vervoerd naar Free town in Sierra Leona (Afrika's Westkust) j De „Uhenfels" verliet vorige week een ha ven in Oost-Afrika op weg naar Bremen* waar het schip thuis hoorthet werd in 1931 gebouwd. Wachtgeldregeling Zeeland-personeel. Naar wij vernemen is de wachtgeldrege ling voor het Zeeland-personeel zooals die voorloopig zal gelden, thans als volgt 70 voor gehuwde en ongehuwde kost winners, 60 voor ongehuwde kostgan gers en 50 voor de overige ongehmvden. Een en ander met een maximum van 22.50 per week. Dit geldt voor het personeel tusschen 21 en 65 jaar, voor zoover het minstens een jaar bij da „Zeeland" in dienst is.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1