Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Amerika, het reusachtige oorlogspakhuis. Koning Leopold van België in Den Haag. Voor een bespreking met H. M. de Koningim Honderden drijvende mijnen verlammen de scheepvaart in de Sont. Versterkingen aan de Duitsch- Russische grens? Hevig luchtgevecht aan het Westelijk front. Voorloopig geen broodkaarten of oorlogshrood. Manifest van communistische internationale. Rusland neemt niet deel aan den oorlog. In Helsinki is men weer optimistisch. ^dicuricnisscw Jew Jafl Waarom in Nederland wel benzine distributie en in België niet Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 263 DINSDAG 7 NOVEMBER 1939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week ot 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ.1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs- Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Ooren West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers' il WAAR EUROPA KANONNEN, BOMMEN EN VLIEGTUIGEN KAN KOOPEN. De overwinning, door Roosevelt en zijn aanhangers in den Ameri- kaanschen Senaat heeft een zwaren slag toegebracht aan de isolationist ten en zal ongetwijfeld leiden tot aanzienlijke wijzigingen van het economische front. De positie van de West-Europeesche democratieën is door de goedkeuring van de ge wijzigde neutraliteitswet en de daar mede gepaard gaande opheffing van het wapenembargo aanmerkelijk versterkt. Wij bevonden ons in het Congresgebouw op den dag, waarop de beslissing over de wetsontwerpen betreffende de wijziging van de neutraliteitswet viel. Er heerscbte een koortsachtige stemming. De parle mentsleden, omringd door journalisten, ambtenaren van de verschillende departe menten, afgevaardigden van de oud-strij- dersvereenigingen en gedelegeerden van de industrieele trusts liepen, opgewonden pratend, de gangen en hallen van het reusachtige gebouw op en neer. In de koude, leelijke Congreszaal was het' al niet anders. Hier keerde de rust eerst terug, toen de voorzitter zich van zijn zetel ver hief en de stemming aankondigde. Tot de laatste minuut toe hebben de isolationis- ten niets onbeproefd gelaten, om hun te genstanders aan hijn zijde te krijgen en tegen het voorstel te stemmen. Het heeft hun echter niet mogen baten. Met groote meerderheid sprak de Senaat zich uit voor aanvaarding der'voorstellen van Roosevelt en senator Pittman. Geld verdienen zonder risico te loopen. De wetswijziging, zooais deze door Se nator Pittman is voorgesteld en aangeno men, neerkomende op de opheffing van het embargo op wapenen, ammunitie en grondstoffen voor oorlogsdoeleinden, op voorwaarde dat de kooper contant betaalt en zelf voor het vervoer zorgt, beteekent in de practijk een groot voordeel voor de geallieerden. Ex-president Hoover, even eens voorstander van de opheffing van het embargo, heeft de gevolgen van de nieu we wet op typisch-Amerikaansche wijze samengevat in de woorden „De nieuwe wet stelt onze industrie in staat, geld te ver dienen zonder zelf risico te loopen." Van het oogenblik af, waarop de nieuwe wet in werking treedt, staat het nu Engeland en Frankrijk vrij om door hun schepen in de Amerikaansche havens alles te laten halen, waaraan zij behoefte hebben. Na tuurlijk is het risico, dat deze schepen zoowel op de heen- als op de terugreis loepen, niet gering. Men kan veilig aan nemen, dat de Duitsche duikbooten zich geen enkele gelegenheid zullen laten ent gaan, een zoo welkome prooi in den grond te boren. Het feit blijft evenwel bestaan, dat de geallieerden zich, met inachtneming van bovenstaande voorwaarden, alles zul len kunnen aanschaffen in de V. S. Niet alleen wapenen in de meest letterlijke be- teekenis, doch ook vliegmachines, waar aan zij nog steeds gebrek hebben en vooral' grondstoffen, waarvan Amerika een om zoo te zeggen onuitputtelijkenvoor raad bezit, met uitzondering van rubber. Amerika, het warenhuis der wereld. Katoen en petroleum kan het in onbe perkte hoeveelheden leveren. Koper even eens meer dan de helft van de totale koperproductie van de geheele wereld komt uit de V. S. Aan ijzer en kolen zullen En geland en Frankrijk wel niet zooveel be hoefte hebbendoch wel aan tin, lood, aluminium, fosfaat, zwavel, natuurgas, bruinkolen, waarvan Amerika hen even eens kan voorzien. Op het gebied van de productie van zilver en kwikzilver neemt Amerika de tweede plaats ter wereld in, op dat van goud de derde. En wat autos' betreftde Amerikaansche auto-industrie is in staat, 90 van de behoefte der ge heele wereld te dekken. De Amerikaan sche machine-industrie fabriceert 60 van al de groote en kleine machines, waaraan de wereld behoefte heeft, alsmede bijna de helft van de electrische machines en toe stellen, van de chemische stoffen en het papier. Dit zijn cijfers die, in de schaal van den economischen oorlog geworpen, van overwegend gewicht zijn. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de uitslag van de stemming in den Amerikaanschen Senaat door Londen en Parijs met groote voldoening is ontvan gen. Of men daarbij wellicht niet een wei nig te veel de schaduwzijde van de zaak uit het oog verliest het onverbiddelijk optreden van de Duitsche duikbocten is een vraag, welke op het oogenblik niet te beantwoorden is. Men is tevreden over de behaalde overwinning op economisch gebied in de groote zaal van het Ameri kaansche Congres. Z. M. Koning Leopold der Belgen ïs gisteravond te Den Haag aangekomen en heeft zich naar het paleis van H. M. de Koningin begeven. Naar verluidt, zou het doel Zijner Majesteits komst zijn om met H. M. de Koningin van gedachten te wisselen over eenige aspecten van den Internationalen toestand. Minister Spaak vergezelt den Koning. Ook minister Van Kleffens was gisteravond ten paleize. Verwacht wordt, dat de Koning en zijn minister nog in den loop van den dag zullen vertrekken. Naar Belga meent te kunnen bevestigen, houdt het bezoek geen enkel, verband met eventueele bemiddelingsvoorstellen. Naar schatting bevinden zich thans 300 drijvende mijnen in de Sont. Maandag waagden zich maar wejnig schepen in dit vaarwater. Verscheidene mijnen zijn aan gespoeld en ontploft, zoodat veel ruiten vernield werden. Het geluid der ontplof fingen werd tot in de buitenwijken van Kopenhagen gehoord. Tct dusverre zijn minstens 30 dooden aan de Deensche oost kust aangespoeld. In verband met de aanwezigheid der mijnen is bet passagiersvervoer tusschen Kopenhagen en het eiland Bomholm in beide richtingen gestaakt. De hotels aan de kust doen steeds minder zaken, aangezien verscheidene op de kust aangespoelde mij nen tot ontploffing zijn gekomen. Een aam Reuter gezonden telegram van de PoolschRoemeensche grens meldt, dat de werkzaamheden aan de versterkingen ter weerszijden van de grensafbakenings- lyn tusschen Duitschland en Rusland ver haast worden. Aan den Sovjet-Russischen kant van de lijn zijn groote aantallen ar beiders aan het werk gezet. Volgens welingelichte kringen wordt de jacht op Oekrainsche nationalisten, die on der Duitschen invloed hebben gestaan, voortgezet ir de door de Russen bezette gebieden. NEGEN DUITSCHE TOESTELLEN NEERGEHAALD? Het Fransche legerbericht van Maan dagavond luidt „Groote bedrijvigheid der wederzydsche luchtmacht. In een hevig gevecht hebben negen Fransche jachttoestellen een aanval gedaan op een groep van 27 Duitsche jagers. Negen Duitsche toestellen werden neergehaald tenminste' zeven kwamen op ons gebied terecht. Onze patrouille keerde voltallig en ongedeerd terug." Het legerbericht van oen ochtend van den zevenden November luidtEen kalme nacht. Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In het westen, behalve geringe activi teit van verkenners en zwak artillerievuur aam beide zyden, geen noemenswaardige gevechtshandelingen. Bij luchtgevechten werd een Britsch vliegtuig bij Mainz en twee Fransche vliegtuigen by Saarlautern omlaag ge schoten. Naar wij vernemen is er geen aanleiding te verwachten, dat broodkaarten op kor ten termijn zullen worden ingevoerd. De regeering zal trachten de invoering zoo lang mogelijk uit te stellen. Mede dank zy de vóór den oorlog aange legde voorraden is de tarwepositie op dit oogenblik van dien aard, dat er evenmin aanleiding is tot het voorschrijven van oorlogsbrood. Het departement van Economische Za ken heeft echter inmiddels in samenwer king met deskundigen uit het bakkersbe drijf reeds een aantal groote en kleine bakproeven genomen. Dat het eventueele ooriogabrood niet ie kwaliteiten zal hebben 'van het normale brood, behoeft geen toelichting. Het ligt voor de hand, dat het streven der regee ring er op gericht zal zijn, dezen achter uitgang tot het noodzakelijke te beperken. Verwacht mag worden, dat men bij invoe ring van het brood, zal bedenken, dat het gaat om een maatregel, welke niemand wenscht, doch welke noodzakelijk is. Indien voor een geheel jaar oorlogs brood zou moeten worden verstrekt van esn samenstelling 60 tarwe, 25 rogge, 15 aardappelmeel, dan zal ongeveer 500.000 ton tarwe, 225.000 ton rogge en 90.000 ton aardappelmeel noodig zijn. TEGEN ENGELAND, FRANKRIJK ENDUITSCHLAND Aan den vooravond van den 22en ver jaardag der bolsjewistische revolutie, heeft de communistische internationale te Mos kou een manifest gepubliceerd, waarin zoowel Duitschland als Frankrijk en En geland worden aangevallen. In dit manifest worden do „bourgeois"- regeermgen gelaakt, die in oorlog zijn en wordt een beroep gedaan op de arbeiders der oorlogvoerende landen in opstand te komen tegen hun regeeringen. Het heeft te Moskou, volgens Reu- terj eenige verrassing gewekt, dat het manifest blijkbaar ook gericht is tot de Duitsche arbeiders. Ook Italië wordt beschuldigd omdat het aizijdig staat en afwacht om zich bij de winnende partij te scharen. Engeland, Frankrijk en Duitschland, zoo vervolgt het manifest, voeren oorlog om de wereldoverheersching, de kapitalistische landen, die laat in de arena der koloniale expansie getreden zijn, strijden tegen de Engelsche, Fransche en Amerikaansche wereldhegemonie. Zij wenschen in hun voordeel een nieuwe verdeeling te bewerk stelligen van de grondstoffen, de levens middelen, het goud en de koloniën. Dat is de ware beteekenis van dezen oorlog, welke onrechtvaardig, reactionair en imperialis tisch is. Zulk een oorlog kan door de ar beidende klassen niet gesteund worden. MOLOTOF BEVESTIGT HET HERHAALDELIJK. In een Maandag te Moskou gehouden bijeenkomst ter gelegenheid van den 22en verjaardag der revolutie van 1917, heeft de Russische volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Molotof, het woord ge voerd. Molotof begon zijn met een requisitoir tegen de kapitalistische en imperialistische landen, die, naar hij zei, geen andere mid delen hebben om hun buitenlandsche moei lijkheden te verbergen, dan hun toevlucht te nemen tot internationale avonturen. 570 millioen menschen zijn op dit oogenblik be trokken bij een oorlog, in het Verre Oosten en in Europa. Eenerzijds zien wij Frankrijk en Groot-Brittannië, die niet slechts hun eigen bevolking in den oorlog betrekken, maar ook die van hun koloniën. Tegen deze landen verheft Duitschland zich, dat op het oogenblik de tweede Europeeschs mo gendheid is. De pogingen der kapitalistische en imperialistische landen, om de Sovjet- Unie in den oorlog te betrekken, zijn mislukt. Wij hebben opnieuw aange toond, dat de Sovjet-Unie zich niet Iaat leiden 'door den geest van anderen, doch op eigen kracht vertrouwt, terwijl de kapitalistische wereld zich steeds meer moeite geeft het aantal oorlog voerenden te verhoogen en de neutrale landen in den oorlog te betrekken. Indien deze oorlog moet voortduren de leidende kringen in Frankrijk en Enge land doen al het mogelijke om het zoover te krijgen zal het aantal neutrale lan den steeds kleiner worden. Hieraan moet echter worden toegevoegd, dat sommigen gebruik maken van hun neutraliteit om uit den oorlog zekere geldelijke voordeelen te behalen, ten koste van het ongeluk van an deren. Indien men zich niet tegen den oorlog verzet, zal hij worden tot een broederstrijd in de geheele wereld. De oorlog zou zich dus kannen uit breiden, waarmede tevens de kapitalis tische heerschappij zich zou uitbreiden. De Sovjet-Unie is besloten zich er te gen te verzetten, daarmede handelend in het belang van de geheele mensch- heid. Het ligt voor de hand, dat de binnen- landsche consolidatie van de Sovjet-Unie en de versterking van haar internationale positie, niet slechts een plicht is van het Sovjet-volk, maar ook in het belang van al degenen, die een spoedig einde wenschen van dezen oorlog. Wij weten niet, voor welke beproevingen wij in de toekomst nog zullen komen te staan. Wel weten wij, dat wij de defensieve kracht van ons land steeds verder gaan opvoeren. Voor geen enkele beproeving, welke uit het buitenland komt, zijn wij be vreesd. Wy weten, dat de beste politiek der Sovjet-Unie de vredespolitiek is, die ons reeds talrijke successen bezorgd heeft. Daaraan zullen wy vasthouden. Dat is de wil van het volk, bezield door de politiek van de partij, van Lenin en Stalin. Wy zullen den weg volgen, welke Lenin heeft uitgestippeld, want die voert naar de definitieve overwin ning van onze macht. De rede van Molotof heeft anderhalf uur geduurd. VRIENDELIJKER TOON IN MOSKOUSCHE PERS. Volgens te Helsinki ontvangen inlichtin gen nemen de Russische bladen niet den toon over van de anti-Finsche artikelen van de „Pravda". Integendeel, de pers toont over het algemeen aan, dat een vriendschappelijker geest in de onderhan delingen is teruggekomen en de laatste redevoering van Erkko, den Finschen mi nister van buitenlandsche zaken, wordt opgevat als een bijdrage tot ontspann&g van den toestand. In Helsinki trad Maandag een grooter optimisme aan den dag, dat de Russisch- Finsche onderhandelingen op vriendschap pelijke: wijze kunnen worden geregeld. Controle op post en telefoon. Op grond van een verordening van den president der Finsche republiek wordt met ingang van heden en tot nader order con trole geoefend op het geheele post-, tele foon en telegraafverkeer tusschen Finland en het buitenland. De rijksinformatiecen- trale deelt in. verband daarmee mede, dat telefoongesprekken met het buitenland waarschijnlijk slechts in het Finsch, Zweedsch, Duitsch, Fransch, Engelsch, Italiaanisch en Estlandsch gevoerd zullen rncgen worden. Veiligheidsmaatregelen te Helsinki. Het Finsche ministerie van defensie heeft zekere besluiten genomen met het oog op de bescherming der bevolking. Zoo zijn de inwoners van Helsinki uitgenoo- digd zich in bepaalde uren van den nacht niet op straat te begeven. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Koning Leopold bezoekt H. M. de Ko ningin. (Pag. 1, eerste blad} Manifest van de communistische inter nationale o.m. tegenDuitschland. (Pag. 1, eerste blad)_ Over twee maanden is benzine-distri- butie te verwachten. (Pag. 1, eerste blad), Weer wat meer optimisme in Finland. (Pag. 1, eerste blad), Nadere bijzonderheden over de nieuwe regeling der kostwinners-vergoeding. (Marine en Leger} ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN OVER 2 MAANDEN ZAL DE REGELING IN WERKING TREDEN. Nederland zal een benzinedistributis kry- gen en heeft al het rijverbod op Zondag. In België daarentegen, waar men minder voorraad heeft en minder aanvoer, acht men deze maatregelen niet noodig. Doet de regeering dan geen overbodige moeite?, Zoo neen, waarom zijn er dan geen vol doende voorraden? En waarom duurt het zoo lang, eer de distributie van benzine wordt ingevoerd? Op deze en dergelijke vragen, den Mi nister van Economische Zaken op een pers conferentie gesteld, heeft de bewindsman in dezen geest geantwoord Uiteraard kan de minister niet in een oordeel treden over het beleid van een andere regeering. Bij een vergelijking van de voorraad- en importcijfers mag men niet alleen zién naar de benzine, maar moet men afgaan op de geheele oliepositie. Het is geenszins de bedoeling der regeering de voorraden overbodig hoog op te voeren, doch zij wil anderzijds ook geen lichtvaar dige politiek voeren. Waarom er vóór den oorlog geen vól* doende voorraden zijn aangelegd, kan hier uit verklaard worden, dat het onmogelijk is, ook in verband met de beschikbare op slagruimte, zooveel aardolieproducten op te slaan, dat hieruit de behoeften van het N.ederlandsche volk voor langen tijd zouden zijn gedekt. Van veel meer belang dan de voorraden, zijn dan ook de vooruitzichten op de regeilmatige aanvulling daarvan. In- tusschen had het overleg tusschen regee- ring en importmaatschappijen reeds tot vergrooting der voorraden geleid. De moeilijkheden voor het gereed maken van de distributieregeling van benzine zijn grooter dan voor petroleum voor huishou delijk© gebruik en voor suiker. Bij deze laatste producten kan men uitgaan van een- bepaald gemiddeld verbruik per persoon of per huisgezin onder bepaalde omstandig heden. De hoeveelheden benzine echter, welke de verschillende automobilisten ver bruiken, en de doeleinden, waarvoor de benzine wordt verbruikt, varieeren zeer sterk. De regeering had hier. de keuze tus schen een eenvoudige en een meer gediffe rentieerde distributieregeling. Bij de eerste zou men zich moeten baseeren op een al* gemeen geldend aantal af te leggen kilo meters. In het tweede geval wordt de dis tributieregeling afgestemd op de indivi- dueele behoeften der autogebruikers. Of schoon de eerste methode het voordeel heeft, dat zij binnen enkele weken tot uit voering had kunnen komen, heeft de regee ring aan de tweede methode de voorkeur gegeven, omdat men daardoor in veel rui mere mate met de positié der verschillende categorieën van automobilisten rekening kan houden en de belangen van het be drijfsleven zooveel mogelijk kan ontzien. De keuze van dezen weg was mogelijk, doordat de benzinevoorraden hier te lande ruim genoeg zijn om de voor de voorbereiding der gedifferentieerde regeling benoodigde langere tijdsperiode te overbruggen. In verband met onzekerheid ten aanzien van een regelmatigen aanvoer van benzine was niettemin een direct ingaande beper king noodzakelijk. Naar verwachting zal over 2 maan den tot invoering der distributie kun nen worden overgegaan). De volgorde van voorkeur bij de ben zinedistributie zal iiv het algemeen zijn, dat de openbare diensten in de eerste plaats komen, daarna hot bedrijfsautoverkeer en daarna het particuliere verkeer,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1