Breskensche Courant ZEELAND IN STAAT VAN BELEG. EERSTE BLAD STADSNIEUWS Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de V. Ook elders in ons land tot dezen maatregel overgegaan. De Finsch-Russisehe besprekingen. Ruim een half millioen ton voor Duitschland bestemde goederen in beslag genomen. De „gebruikelijke activiteit" aan het Westfront Het Britsch-Franscb-Turksche verdrag. Talrijke arrestaties in Roemenië. Duitscb tankschip door eigen bemanning tot zinken gebracht. Britsch schip tot zinken gebracht. wan en Spit, rheumafiek? Neen Akkertje Vlissingen Gemeentebestuur Vlissingen Duitsche piloten in Engelsche gevangenschap. nets. idheid opgeloopen ze tochtband, dan et. Rubber tochtband htstrip 18 ct. p. M. «mers, prima dik ge- 89, 98 ct. Extra rui- .10, 1.20,1.50. Hand- apa m. kap, fijn ge- .49, 3.95. „DE CON- Groenewoud 55. D de „CITY BAR". aat 5. Beleefd aanbe- C. ERASMUS—DU speciaal die STOF- mar U vele jaren ge- ebt, daarom hebben tevreden gebruikers, eens kijken in de NT RALE schuin over en bewaren Voor ian Parnpluie's en en is enkel een be- onderstaand adres mkaartje voldoende) It op het einde der aid en thuisbezorgd. BOSSE, Noordweg urens. flinke partij Buiten- nden. Para wit 1 -25, ara Pure 2.2.25, ibanden 70, 80, 90, ibber Slijklappen 15, ümson solutie 8 ct, ters en ventielslang DE CONCURRENT", Goed en goedkoop. WJissingsclie Courant 77ste JAARGANG NUMMER 259 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1939 N Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, ieder a regel meer 25 cent. Bg abonnement special pr^js- Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oor- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 Slechts enkele gemeenten zijn uitgezonderd. De Regeeringspersdienst meldt Op grond van militaire overwegingen is de noodzakelijkheid gebleken een gedeelte van het Rijk, waarin militaire verdedi gingswerken zijn of worden aangelegd, on derwater-zettingen zijn of worden gesteld, dan wel militaire bewakingsdiensten moe ten worden verricht, in staat van beleg te verklaren. Gisteren is daartoe het Staatsblad 189 uitgegeven waarin het besluit van 1 No vember 1939 tot verklaring in staat van beleg van verschillende gemeenten, wordt medegedeeld. Hieronder zijn begrepen eenige gemeen ten in de provincie Zeeland, Noord-Bra bant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Hol land, Utrecht, Friesland en Limburg. Dit besluit is met ingang van 1 Novem ber 1939 in werking getreden. Welke Zeeuwsche gemeenten in staat van beleg verkeeren. Het besluit is o.m. van kracht voor 85 van de 106 gemeenten of gedeelten van ge meenten in Zeeland, o.m. Aagtekerke, Ar- nemuiden, Baarland, Biervliet, Biggekerke, Borssele, Broskens, Brouwershaven, Brui- nisse, Burgh, Cadzand, Clinge, Colijnsplaat, Domburg, Dreischor, Driewegen, Duiven- dijke, Eikerzee, Ellemeet, Ellewoutsdijk, Goes, Graauw en Langendam, 's-Graven- polder, Groode, Grijpskerke, Haamstede, 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- ksrke, Hoek, Hoofdplaat, Hontenisse, Yer- seke, Kapelle, Kats, Kattendijke, Kerkwer- ve, Kloètinge, Kortgene, Koudekerke, Krab- bendijke, Kruiningen, St. Laurens, St. Maar tensdijk, Meiliskerke, Middelburg, Nieuw en St. Joosland, Nieuw-srkerk, Nieuwvliet, Nisse, Noordgouwe, Noordwelle, Oost- en West-Souburg, Oosterland, Oostkapelle, Öudelande, Ouwerkerk, Ovezande, Poort vliet, Renesse, Rilland-Bath, Ritthem, Scherpenisse, Schoondijke, Schore, Seroos- kerke (Schouwen), Serooskerke (Walche ren), Stavenisse, Tholen, Veere, Vlissingen, Vogelwaarde, Vrouwenpolder, Waarde, We- meldinge, Westkapelle, Wissskerke, Wol- pliaartsdijk, Zaamslag, Zonnemaire en Zou- telande. Verder o.m. nog het watergebied gelegen binnen de grenslijn tusschen de provincies Zuid-Hollapd en Zeeland tot aan de grens lijn tusschen de gemeenten Brouwershaven en Zonnemaire, de westkust van het eiland Schouwen tot de westgrens der gemeente Zierikzee, de westgrens dezer gemeente tot het snijpunt met de grenslijn der gemeente Wissekerke de noordwestgrens dezer ge meente tot de parallel van K.P. 25 (Walche ren) de westkust van het eiland Walche ren, de zuidgrenzen van de gemeenten Rit them, 's-Heer-Arendskerke, Borssele, de westgrens van de gemeente Ellewoutsdijk, de noordgrens van de gemeente Hoofdplaat, de grenslijnen tusschen de gemeenten Hoofdplaat en Breskens en Hoofdplaat en Schoondijke, verder de Westgrens van Zeeuwsch-Vlaanderen tot aan de territo riale grens. Van de 106 gemeenten in Zeeland vallen er 85 onder de bepalingen van „In staat van beleg". Het zijn alle gemeenten op Walcheren, Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Schou wen en Duiveland. Van de gemeenten op Tholen zijn St. Annaland en Oud-Vossemeer niet vermeld en ook is dit het geval met St. Philipsland. Rest nog Zeeuwsch-Vlaanderen. Hier zijn het de aan de k.ust van de Noordzee en de Westerschelde grenzende gemeenten, die zijn opgenomen. De gemeenten langs de Belgische grens en die meer in het land vallen er buiten. Dit zijn in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren Aardenburg, Eede, Oostburg, Sluis, St. Kruis, Retranchement, IJzendijke, Wa terlandkerkje'1 en Zuidzande. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen: Axel, Hulst, Koewacht, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Janssteen, Westdorpe en Zuiddorpe. De staat van beleg van de» navolgende gemeenten betreft alleen het gedeelte in de Westerschelde vanaf de laagwaterlijn Biervliet, Clinge, Graauw en Langendam, Hoek, Hoofdplaat, Hontenisse, Neuzen, Schoondijke, Vogelwaarde, Zaamslag en van de volgende gemeenten voor zoover betreft het gedeelte in de Oosterscheids vanaf de laagwaterlijn St. Maartensdijk, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Tholen. FINLAND STOND OP HET PUNT DE ONDERHANDELAARS TERUG TE ROEPEN. Vertraging in de onderhandelingen verwacht. De inlichtingscentrale van den Finschen Staatsraad heeft gisteren de volgende me- dedeeling verstrekt aan de vertegenwoordi gers van de pers „De Finsche regeering nam vannacht te een uur kennis van de rede van volkscom missaris Molotof. Do eerste reactie was, de Finsche delegatie, welke op weg was naar Moskou, onmiddellijk terug te roepen om met de regeering den nieuwen toestand te besproken. In overeenstemming hiermede kregen de kranten de mededeeling, dat de afgevaardigden opdracht hadden gekregen naar Helsinki terug te keeren. Nadat de regeering bijeen was gekomen, kwam zij deels tot de piotsom, dat de toe stand niet zoo veranderd was, dat de on derhandelingen afgebroken zouden moeten Worden. Echter wordt verklaard, dat de Finsche regeering niets er van bekend is, dat eon derde macht ,druk zou hebben uitgeoefend op Finland. Finland verlangt niets anders, dan vreedzaam te onderhandelen met ds Sovjet-Unie. Door het standpunt van de Sovjet-Unie openbaar te maken op het oogenblik, waarop de Finsche gevolmachtigden uit' Helsinki vertrokken om hst antwoord van de Finsche regeering te. gaan overhandi gen aan de regeering der Sovjet-Unie, heeft Molotof een geheel nieuwen toestand in hst leven geroepen. Tot nu toe waren de besprekingen vertrouwelijk geweest. Het is nog te vroeg om te zeggen, welke Wijzigingen de verklaring van Molotof met zich kan brengen voor het standpunt van de Finsche regeering. In ieder geval zal deze rede vertraging brengen in de onder handelingen. Het Finsche ministerie van buitemland- sche zaken verklaart, dat de regeering der Sovjet-Unie bij het verdrag, dat in 1922 met Finland is gesloten, zich verplicht heeft de grens tusschen beide landen, zoo als deze is vastgesteld bij het verdrag van Dorpat te eerbiedigen en de geschillen te regelen door vreedzame onderhandelingen. De Finsche openbare meening verzet zich tegen het afstaan van een gebied aan de westkust van Finland voor het aanleg gen van een Russischen vlootbasis. Deze maatregel zou alle verbindingen ter zee met de Oostzeelanden in gevaar brengen, terwijl de hoofdstad van Finland erdoor zou worden bedreigd. De toestemming van Finland om te helpen bij het beveiligen van de hoofdstad van de Sovjet-Unie, mag niet de hoofdstad van Finland in gevaar bren gen. Duitschland en de elschen van Rusland. De Berlijnsche correspondent van „Af- tenbladet" meldt, dat Duitschland, onge rust over de Russische expansie in de Oost zee, te Moskou eenige voorzichtige stappen heeft gedaan om. verzachting der Russi sche eischen aan Finland te verkrijgen, echter zonder resultaat. De Britsche minister voor den economl- schen oorlog, Cross, heeft gisteren in een radiotoespraak medegedeeld, dat de hoe veelheid voör Duitschland bestemde goe deren, die in beslag genomen zijn, thans het half millioen ton ruimschoots overtreft. Tot deze goederen behooren benzine, ijzer, aluminium, koper en phosphaten. Dit ver tegenwoordigt, aldus de minister, slechts eenv klein gedeelte van Duitschlands werke lijke verliezen door de Britsche hegemonie ter zee, daar vele verzenders overzee zelfs niet probeeren goederen naar Duitschland te zenden. Ten aanzien van de Duitsche klachten over het onmenschelijke karakter der contróle zei Cross, dat slechts 14 van de in beslag genomen goederen als levensmiddelen geclassificeerd zou kunnen worden. Daarbij zou nog 9 oliën en vet ten zijn, die door de Duitschers in gelijke mate voor munitie en voedsel gebruikt worden. Een groot deel van de overblijven de 5 bestaat uit graan, dat als voedsel gebruikt, doch ook tot motorbrandstof ver werkt kan worden. Het Fransche legerbericht van Woens dagavond luidt als volgt Gedurende den dag de gebruikelijke acti viteit van delichte infanterie afdeelingen aan beide zijden op verschillende punten van het front. Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front". Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel yan de Duitsche weer» macht maakt bekend „In het Westen slechts op enkele plaat sen zwak artillerievuur". EEN REDE VAN ISMET INONOE. Bij de opening van de zestiende zitting van de groóte 'nationale vergadering heeft de president van de Turksche republiek, Ismet Inonöe, een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd over het Britsch- Fransch-Turksche verdrag „Door dit ver- dag streven wij ons doel na om ons te ver zetten tegen de uitbreiding van'het treur spel van den oorlog door een gebied van veiligheid te scheppen in Europa, dat wor stelt in de verschrikkingen van den oorlog. Het verdrag zal alleen in werking treden, wanneer een staat poogt onze wettige ver langens te beknotten". OPTREDEN VAN HONGAARSCHE MINDERHEDEN. De Röemeensche militaire justitie houdt zich op het oogenblik bezig met een ern stige aangelegenheid, die ontdekt is in Transylvanië, betreffe. Je het optreden van zekere Hongaarsche minderheden, die ge bruik makende van de faciliteiten, die haar verleend waren door haar recente toetre den tot het front der nationale wederge boorte, in overeenstemming met zekere in Hongarije werkende revolutionnaire par tijen, een zelfde actie voerden, rechtstreeks gericht tegen de belangen van den Roe- .meenschen staat. Te Satu Mare, Ora dea Mare, Chuc en in andere steden in Trans- sylvanië zijn zeer talrijke arrestaties ver richt. Huiszoekingen hebben geleid tot de ontdekking van opslagplaatsen van wapens en munitie: De actie had, naar men gelooft, twee doelstellingen 1. Een eventueel op treden van het Röemeensche leger te be lemmeren, 2. moeilijkheden in het leven te roepen voor de regeeringen in Boedapest en Boekarest. Zooals bekend is streeft men in de Hon gaarsche zoowel als in de Röemeensche hoofdstad op het oogenblik naar een zoo groot mógelijke verbetering van de betrek kingen tusschen de beide landen. In Roe menië wekt deze politiek algemeene in stemming, in Hongarije is dat echter niet zoo. Daar zouden zekere revolutionnaire elementen ten voordeele van Duitschland de revisionnistische actie willen hervatten. OM TE ONTKOMEN AAN OPBREN GING DOOR ENGELSCHEN KRUISER. Volgens een bericht van den correspon dent te Panama van de „New York Times" heeft een Duitsch tankschip, de „Frie- drich", dat getracht had door te gaan voor een neutraal schip, zich zelf tot zinken gebracht, ten einde te ontkomen aan op brenging door een Engelschen kruiser. De Engelsche kruiser had op 24 October de „Friedrich" op de Caraïbische Zee ont moet. Het tankschip voer met gedoofde lichten. De commandant vroeg den kapi tein van het tankschip, waarom h\j zonder licht voer, waarop werd geantwoord, dat de verlichtingsinstallatie defect was. De kruiser gaf toen bevel te stoppen, doch de „Friedrich" gaf hieraan geen gehoor en be weerde, dat de machines niet werkten. Toen de kruiser het bevel herhaalde, stopte de „Friedrich". Een detachement gewapen de manschappen begaf zich aan boord. De bemanning van bet tankschip, een veertig tal Duitsche zeelieden, bevond zich bij de reddihgbooten. De Engelschen gelastten de Duitschers zich van de booten te verwijde ren, doch deze weigerden. Toen verscheen de kapitein van de „Friedrich", die den Engelschen officier mededeelde, dat de waterdichte schotten waren geopend en de kleppen kapot ge maakt. „Wij zinken dus en doen het beste met de sloepen neer te laten". Het Engel sche detachement verliet de „Friedrich", welke zonk met een lading van 40.000 bar rels Mexicaansche petroleum, welke op 19 October aan boord waren genomen. Het blad voegt hieraan toe, te gelooven dat de bemanning van het Duitsche schip aan boord van den kruiser naar Jamaica werd overgebracht en daar geïnterneerd. Men heeft Woensdag vernomen, dat het Britsche stoomschip „Bronte", dat 4317 ton meet en te Liverpool thuisbehoorde, op den Atlantischen Oceaan na een duikbootaan- val is gezonken. De .uit veertig leden be staande bemanning en een passagier zijn door een ander schip gered en in een Brit sche haven aan wal gebracht. De aanval moet reeds eenige dagen geleden gedaan zijn. De „Br on to" bleef nog een aanzien lijken tijd drijven en men heeft zelfs nog getracht haar naar een haven te sleepen. Noodseinen van een Engelsch schip De noodseinen, die men gisteren aan de Amerikaansche kust heeft opgevangen, wa ren, naar thans verklaard wordt, afkom stig van een Engelsch schip. In het radio bericht kwamen de woorden „duikboot in zicht" voor. Na deze woorden zweeg het schip. Later werd gemeld, dat het Amerikaan sche stoomschip „Bibb" de opgegeven plaats bereikt had, doch geen schip of op varenden gevonden had. De „Bibb" seinde, dat er een storm van middelmatige kracht uit het zuiden woei en dat hefc zoeken zou worden voortgezet. Het Amerikaansche ministerie van ma rine deelt mede, dat torpedojagers en vliegtuigen „aan het reddingswerk deel nemen". Dit nummer bestaat uit 2 bladen gl»e urUwïssew d Zeeland in staat van beleg. (Pag. 1, eerste blad)] Talrijke arrestaties in Roemenië. (Pag. 1, eerste blad)] Finland stond op het punt de onder handelaars uit Moskou terug te roepen, (Pag. 1, eerste blad). De vierde der Duitschers die indertijd uit de Haarlemsche gevangenis ont vluchtten, is gearresteerd. (Gemengd nieuws)] STAAT VAN BELEG. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat bij Koninklijk Besluit met in gang van 1 November 1939 deze gemeente in staat van beleg is verklaard en vestigt de aandacht op het overzicht van de voor naamste wetsbepalingen betreffende den thans ingetreden bij zonderen rechtstoe stand, hetwelk op de daarvoor bestemde plaatsen is aangeplakt. Opening nieuw kazernegebouw» Naar wij vernemen zal het nieuwe kazer negebouw voor de kustartillerie dat nabij de Bomvrije kazerne verrezen is, Donder dag 1 3 November des middags 2 uur wor den geopend. De plechtigheid zal verricht worden door den waarnemend inspecteur van de artillerie, kolonel jhr. K. F. Quar-i les van Ufford uit Den Haag, In dienststelling nieuw loods vaartuig. De nieuwe loodsboot-mrjnlegger die mo menteel in aanbouw is bij de N.V. Boele's scheepswerven en machinefabriek te Bolnes en eind Juni te water werd gelaten, zal naar alle waarschijnlijkheid begin Decem ber a.s. bij het Loodswezen te Vlissingen in dienst worden gesteld. De aanvallen, die de Duitsche luchtmacht op Britsche eilanden ondernomen heeft, waren natuurlijk niet zonder risico. Het is althans een feit, dat eenige Duitsche vliegtuigen door de Engelschen tot dalen gedwongen en dat daarbij Duitsche piloten gevangen gemaakt zjjn. Op deze foto ziet men twee leden der Duitsche luchtstrijdkrachten als gevangenen te Londen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1