Breskensche Courant MANTELS e Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Bekwamer tot vernietigen dan tot leven! Overeenstemming tusschen Finsche regeering en partijen. Twee Italiaansche treinen botsen met 80 K.M. snelheid op elkaar. Duitschland bereidt zich voor op een langdurigen oorlog. AMERIKA WIL GEEN OORLOG. Talrijke schepen tot zinken gebracht. fjjefee urlemssen M«n clem <Ing Nieuwe sorteeriag Maison HOOIJDONK Artilleristen van lichting 1924 gaan naar huis. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ,.D E N EP ER LANDS C HE DAGBLADPERS" lissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 257 DINSDAG 31 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 1—5 regels ƒ1.25, iede'e regel meer 25 cent. Bij abonnement specie .e prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oor - en West-Souburg, Kanaalstraat 15, Tel. 35 LUISTEREN NAAR LUCHTALARM, OMDAT WIJ NIET HEBBEN GELUISTERD NAAR DE STEM VAN GOD. De wonderen der wetenschap Dr. Frank men man neeit Zionaag in Bostin (Vei'. Staten) een radiorede ge houden, waarin hij zei „Ik spreek vandaag", zoo zeide dr. Buch- man, „tot millioenen menschen over de geheele wereld, die in .deze angstige dagen hoe langer hoe meer in moreele herbewa pening de eenige hoop voor de toekomst zien. Terwijl ik spreek, denk ik vocral aan de mannen in de loopgraven aan de fron ten. De mannen, die tegenover de harde werkelijkheid staan, de mannen, die we ten, wat oorlog is, maar waar liggen op het oogenblik de loopgraven? In vele lan den draagt iedere burger een gasmasker bij zich en heeft iedere tuin een schuilkel der. Het is een nieuwe oorlogsphase, waar in iedereen verantwoordelijkheid draagt en ieder huis een voorste loopgraaf is. Ónze bekwaamheid tot verzoenen heeft geen gelijken tred gehouden met onze bekwaamheid tot oorlogvoering. Onze bekwaamheid in het vernietigen begint het te winnen van de bekwaam heid om te leven. Bedenkt, wat de prijs is van haat, angst en hebzucht. Millioenen mannen en vrou wen moeten tegenwoordig gasmaskers bij zich dragen, omdat zij jaren lang achter maskers geleefd hebben. Millioenen man nen en vrouwen moeten tastend hun weg zoeken door verduisterde steden, omdat de volkeren in een geestelijke verduistering geleefd hebben. Heden moeten millicenen mannen en vrouwen naar luchtalarm luis teren, omdat in het verleden de volkeren niet naar de stem van God geluisterd heb ben, toch kunnen duistere nachten van af wachting, een verholen zegen blijken te zijn, want leiding is een eerste levensbe hoefte, die niet gerantsoeneerd is. Het verstand en de denkkracht van de wereld moeten gedurende langen tijd ge saboteerd en verspild zrjn om tot een der gelijke vernietiging van menschen en vol ken te leiden. De oorlog had al lang uit gebannen raceten zijn. Een generaal zei onlangs tegen mij „Een van beide, of ik offer mijn zelfzucht op terwille van mijn land, of ik offer mijn land op terwille van mijn zelfzucht en of wij offeren onze na tionale zelfzucht op of De voorbereiding tot een nieuw vredes verdrag moet inhouden, diat alle contrac- teerende partijen van alle volken gaan leven op den grondslag van geen haat, geen angst, geen hebzucht, en het nood zakelijk voorspel tot dit betere verdrag is, dat ieder individu, ieder volk nu begint met die nauwe levenswijze en het niet uit stelt tot den toekomstigen wapenstilstand. De tijd is nu gekomen om dienst te nemen voor den geheelen duur van dezen oorlog tegen de zelzucht. Ons programma moet luiden „Voor eeuwig strijden in den strijd voor den vrede." De werkloozen moeten de veiligheid en de zekerheid hebben, die zrj krijgen als zij weten, dat zij noodig zijn en dat er werk voor hen is. God heeft een programma, die het geheele volk omvat en dat allen voor ziet van inspiratie en vrijheid en alle an dere politieke programma's is. Een leider van de arbeiderspartij zegt „ik heb de arbeidersbeweging zien zegevieren en te midden vtn de overwinning voelde ik toch de leegte. Moreele herbewapening heeft aan mijn leven een nieuwen inhoud gege ven. Ik zie in deze boodschap de eenige mogelijkheid voor de toekomst van de ar beidersbeweging en van het bedrijfsleven over de geheele wereld. Ais arbeid, be drijfsleiding en kapitaal onder God's lei ding gaan samenwerken, dan neemt de industrie zijn ware plaats in het nationale leven in." Het Roomsch Katholieke Werklieden verbond van een Europeeschen sta-t ver gaderde kort geleden naar aanleiding van den oproep tot moreele en geestelijke her bewapening, gedaan door bet hoofd van dien staat„In de geheele wereld", ver brachten geen vrede en geluk. klaarden zij, „en in ons eigen land bemer ken wij met vreugde de neiging tot een nieuw geestelijk leven. In deze nieuwe ge meenschap zal noch persoonlijk belang, noch verlangen naar winst de overhand hebben. Sociale rechtvaardigheid en sociale liefde zullen de pilaren zijn, waarop de gemeenschap van de toekomst zal rusten." Deze wereld heeft een wondei' noodig. De wonderen der wetenschap hebben deze eeuw verbaasd doen staan, maar al deze wonderen hebben geen viede en geen ge luk in onze gezinnen en aan onze volke ren gebracht. Een wonder van den geest is hetgeen wij noodig hebben. Er moet een geestelijke stuwkracht komen, die de men- schelijke natuur zal veranderen en men schen en volkeren zal herscheppen. Er moet een gezag van geestelijken aard ko men, dat door elkeen en overal aanvaard zal wfirden. Slechts op deze manier zal uit den chaos orde ontstaan in aangelegenhe den van nationale- en wereld beteekenis. Wil dit wonder in de wereld gebeuren, dan moet een volk de leiding nemen. Het een of andere volk moet Gods wil als zijn be stemming aanvaarden en door God geleide menschen kiezen als zijn vertegenwoordi gers in binnen- en buitenlandsche zaken. Wij hebben getracht te denken en te leven, zooals wij dit wenschten. Tracht te denken en te leven, zoo als gy wenscht, dat een ander volk leeft, dan zal ons land de baanbreker zjjn van de nieuwe wereldorde. Het geheim ligt in het luisteren naar God. Waar God de leiding heeft, ont staat een waarlijk eensgezind volk. De mensch alleen kan geen vrede ma ken. Een volk moet geoefend worden om vrede te maken en te handhaven. Wij moe ten beginnen de menschen te vormen, die den rechtvaardigen en duurzamen vrede van de toekomst zullen maken. Denk aan de millioenen menschen, die op het oogenblik gedwongen zijn tot waak zaam wachten gedurende lange perioden, wat deze angstige dagen noodzakelijker wijs met zich brengen en die wanhepig verlangen naar een oplossing voor angst, zinloosheid en teleurstelling. Wij staan op den drempel van een nieu we wereldorde. Het is noodig, diat wij een drachtig de wereld terugwinnen voor een programma van gezond verstand en ze kerheid. De eenige normale menschen in een waanzinnige wereld, zijn zij, die door God geleid worden. Wij hebben de groote scheppende bronnen van God's geest neg niet aangehoord. God heeft een philosophie en de vereenigde moreele en geestelijke krachten der volkeren zuilen deze philo sophie vinden, die opgewassen is tegen een wereldcrisis." De besprekingen, welke Zondag zijn ge voerd tusschen de Finsche regeering en de leiders van de politieke partijen over de Sovjetrussische voorstellen hebben volgens het D.N.B. tot een volledige overeenstem ming geleid. De Finsche delegatie zal van avond met een door de regeering in over leg met de leiders der Rijksdaggroepen uit gewerkt schriftelijk antwoord naar Mos kou vertrekken. Boodschap van Roosevelt, De plaatselijke pers te Helsinki bericht volgens Reuter, dat een hoog ambtenaar van de Amerikaansche legatie Paasikivi, tijdens zijn laatste besprekingen te Moskou een persoonlijke boodschap van president Roosevelt heeft overhandigd, waarin deze uitdrukking gaf aan zijn symphatie voor Finland en waarin hij vroeg op de hoogte te worden gesteld van den voortgang der onderhandelingen. TALRIJKE DOODEN EN GEWONDEN. Bij Milaan is Maandagavond een van Venetië komende expresstrein in botsing gekomen met den electrischen trein Mi laanRome. De trein uit Venetië is door een onveilig sein gereden. De Italiaansche minister van verkeer, Benni, heeft zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven. Tot dusver zijn elf lijken geborgen. Het ongeluk geschiedde te Orica, op 4 KM. van het station van Milaan, terwjjl de beide treinen een snelheid hadden van 80 KM per uur. De schok was zeer hevig. Twee rijtuigen van den sneltrein werden in twee- en geslagen terwijl de locomotief en de eerste goederenwagen van den trein uit Venetië in de volgende rijtuigen schoven. Een en twintig zwaargewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Het aantal lichtgewonden is veel grooter. De beproevingen van den buitenlandschen correspondent. De rede van Von Ribbentrop opende het volk de oogen. De beproevingen van den buitenland schen correspondent in Berlijn zijn vele. Daartoe behoort ook het telefoonverkeer met het buitenland. Vroeger kon men, wanneer men een of- ander belangrijk be richt had mede te deelen, vlug ergens in de buurt, bijv. in een café, opbellen doch de laatste dagen kan men alleen aansluiting krijgen op zijn eigen telefoonnummer. Dit nu is geen kleinigheid, want de meeste buitenlandsche correspondenten hebber er de voorkeur aan gegeven om onderdak te zoeken in Griinewald, Steglitz of Ruhleben. Nu is,het een heele toer om, wanneer men in de Wilhelmstrasze bijzondere mededee- lingen heeft ontvangen, de reis naar huis te maken, om vandaar te telefoneeren. Daarvoor komt uitsluitend de Untergrund in aanmerking, want de trams worden nu er zooveel autobusdiensten zijn opgehe ven letterlijk bestormd. Tal van corres pondenten zullen dus wel genoodzaakt zijn, hun aangename woning in een der voorste den op te geven, om in de stad, zoo dicht mogelijk in de nabijheid der Wilhelmstras ze, een onderkómen te zoeken een wei nig aanlokkelijke ruil. Contröle op berichten voor het buitenland noodzakelijk. Nog erger er aan tos waren aanvanke lijk de vele bijzondere correspondenten, die hier op het oogenblik vertoeven en met hst oog óp hun tijdelijk verblijf hun ten ten meestal in een pension of hotel heb ben opgeslagen. Zij zijn nu verplicht een eigen telefoon aan te vragen maar het tot stand brengen van een verbinding duurt drie weken. Voor ben heeft men in- tusscben de mogelijkheid geopend van de ministeries van buitenlandsche zaken of propaganda uit op te bellen. De objectieve beoordeelaar mag d;n Duitscher dezen maatregel niet kwalijk hemen. Voor een land, dat zich in oorlog bsvindt, is het noodzakelijk, dat het de berichten, welke naar het buitenland gaan, controleert. En deze censuur is niet mogelijk, wanneer juf frouw Schmidt of Müller van een café of telefooncel uit de gelegenheid heeft, een adres in Boedapest mede te deelen; dat er in Berlijn een revolutie uitgebroken zou zijn. De censuur op hst briefverkeer schijnt thans aanzienlijk verscherpt te zijn. Terwijl men zich tot voor eenige dagen klaarblij kelijk beperkte tot het nemen van stesk- proeven en de meeste brieven uit Holland geadresseerden reeds anderhalven dag na het oogenblik van verzending bereikten, blijven de poststukken op het oogenblik veel langer onderweg. Dit geldt ook voor drukwerken, zooals couranten, enz. Neder landers, die mededeelingen hebben te doen aan verwanten of kennissen in Duitsch land, kunnen dit nog het beste doen per briefkaart, daar deze door de censuur het kortst wordt opgehouden. Uit het feit, dat Berlijn zooveel later dan Londen en Parijs tot het nemen van der gelijke maatregelen is overgegaan, mag men niet concludeeren, dat Duitschers zoo veel meer vertrouwen in de buitenlanders hebben gehad dan hun vijanden. Ook hier weet men, dat in tijd van oorlog de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden is. Het verschil in tempo is dan ook slechts te ver klaren door de omstandigheid, dat men hier nog zeer lang heeft verwacht, dat de oor log in het Westen spoedig beëindigd zou kunnen worden. Men maakt zich vertrouwd met het denkbeeld van een lang durigen oorlog. Het langst heeft deze hoop wel geleefd in het hart van den man van de straat, die er nog een week geleden vast aan ge loofde, dat de strijd spoedig afgeloopen zou zijn. Den Nederlander, die nauwkeurig weet, wat er in het buitenland omgaat, mag dit optimisme onverklaarbaar tos- schijnen maar voor hem, die de Duitsche pers sinds het uitbreken van den oorlog met aandacht gevolgd heeft, is het volko men begrijpelijk. Daarin toch werd de in druk gewekt, dat de geheele wereld achter het vredesoffensief van den Führer stond en zeker niet zou nalaten, in dien zin druk op Londen en Parijs uit te oefenen, terwijl men het tevens deed voorkomen, alsof de Franschen liever vandaag dan morgen de wapens zouden neerleggen. De scherpe rede van Von Ribbentrop heeft aan het optimisme van den Duitschen burger een eersten slag toegebracht en sindsdien trachten de autoriteiten de bevolking met alle mogelijke middelen met het denkbeeld van een langdurigen oorlog vertrouwd te maken. Pers en radio gaan daarbij natuur lijk voor en doen den Duitscher eigenlijk eerst thans den oorlog ontdekken. Boven dien zijn nu in hst geheele land de waar schuwingsborden verschenen, die de men schen aanmanen tot voorzichtigheid in hun gesprekken, wijl „de vijand meeluistert." Op eiken brief, dien men ontvangt staat au naast het poststempel te lezen „Thans luidt het paroolje plicht doen en niets xnaers ongetwijfeld zullen de Duitschers dit doen en de propaganda zorgt er wei voor, dat dit plichtsgevoel tot den hoog- sten graad wordt opgevoerd, want de Duitschers beheerschen, de kunst der pro paganda uitstekend. HET YANKEE-BLOED IS TE GOED VOOR EUROPEESCHE SLAGVELDEN. Een medewerker schrijft ons uit New- York Ondanks het gebeurde met de „City of Flint", waarvan men zich in Europa voor stelt, dat het de gemoederen in Amerika sterk in beweging heeft gebracht wat echter slechts tot enkele kringen beperkt blijft voelt het groote Amerikaansche publiek er niets voor, op eenigerlei wijze bij den oorlog te worden betrokken. Van den daktuin af heeft men een wijd uitzicht op het wonderlijkste eiland ter wereld, Manhattan. In 1626 kocht een ze kere Peter Minnewit het eiland voor zestig Hollandsche guldens en een vat brandewijn van de Indianen. Nu leven we drie eeuwen later. Manhattan is uitgegroeid tot een ontzaggelijke menschenmierenhoop, waarin de aan den Westelijken Hudsonoever ge leden stadsdeelen meegerekend meer dan tien millioen levende wezens dooreen krioelen. De levenskracht, die dag aan dag in deze steenwoestijn wordt tentoon gespreid, is ondanks alle narigheid van werkloosheid en andere crisisverschijnselen ongebroken. Ook de Amerikaan heeft zich in zekeren zin aangepast bij de nieuwe omstandighe den. De jacht naar onmetelijke rijkdommen behoort vrijwel tot het verleden en heeft plaats gemaakt voor een tijdperk van be zinning, waarin de Amerikaan zich wenscht te beperken tot het veroveren van een bepaalden welstand. Het verwerven van een bescheiden, naar Europeesche begrippen echter nog zeer hoogen welstand, is heden ten dage het pa rool, dat in alle bevolkingslagen is uitge geven. De „college-girl" debatteert er min stens even ernstig over als de „geweldi gen" van Wallstreet, als een Chineeesche waschbaas, een Iersche politie-agent of een Italiaansche kapper. En merkwaardig het is het parool, dat eveneens maatgevend is geworden voor een ander thema, waarvan de kranten vol staan en waarover iedereen spreekt en redetwist. Hoe staat Amerika tegenover den Europeeschen oorlog? Verlangen naar vrede. Hoewel sommige bladen zich wel eens te buiten gaan aan onvriendelijke opmerkin gen jegens een der oorlogvoerende staten, leeft in de overgroote meerderheid der be volking toch het verlangen naar vrede. „Wij willen geen oorlogswinsten, die op den duur onbetaalde schulden en econo misch verval beteekenen en wij willen geen oorlog, omdat het Amerikaansche bloed te goed is om op de Europeesche slagvelden te vloeien", dat is de sterk overheerschen- de. meening. Slechts in de zeer kapitaal krachtige kringen der bevolking is de meerderheid op de hand van de geallieer den. Komt men echter in de café's en de kleine eethuizen, waar dagelijks millioenen haastig een kop koffie of een maaltijd ko men verorberen, dan hoort men andere ge luiden. O, ja, men weet wel, dat Engeland en Frankrijk eventueele wapenleveranties van Amerika kunnen betalen met het „doode" kapitaal, dat in de Vereenigde Staten ondergebracht is maar als de Amerikaansche oorlogsindustrie de ge vraagde opdrachten wil uitvoeren, dan moet zij eerst ontzaggelijke kapitalen uit- geve voor de uitbreiding der fabrieken en het inslaan van grondstoffen. Wanneer dan op een kwaden dag de goudvoorraden zijn uitgeput en men neemt aan, dat dit vóór hst einde van den oorlog zal gebeu ren, dan staan de fabrieksdirecteuren voor de keuze öf le deuren te sluiten, het personeel te ontslaan en een nieuwe crisis ts ontketenen, óf van de regeering te ver langen, dat zij de „cash-and-carry"-theorie opgeeft en de geallieerden weer op crediet gaat leveren, waarbij men het gevaar zou loopen, deze nieuwe schulden evenmin be- taald fe krijgen als die uit den vorigen oorlog, nog afgezien van het gevaar dat men zou loopen, tenslotte zelf in den strijd betrokken te worden. Daarom acht de kleine man van Ame rika het verstandiger zich met de heele Europeesche tragedie niet te bemoeien en de aandacht te concentreeren op Zuid- Amerika, waar de oorlog onverwachte mo gelijkheden voor de Amerikaansche indus trie heeft geopend. OOK NEUTRALE VAARTUIGEN. Tengevolge van een ontploffing is het Finsche s.s. „Juno" uit Helsinki Maandag op de Noordzee in ongeveer tien minuten gezonken. Van de 24 opvarenden ging een aantal, onder wie vijf vrouwen, in de reddingboot, doch anderen moesten twintig minuten rondzwemmen, alvorens zij werüen gered door het Noorsche schip „Mimosa' dat ook de inzittenden van de boot aan boord nam. Negentien overlevenden zijn Maandagavond in een haven aan de Engelsche Oostkust aan land gebracht, negen hunner moesten wegens kleine verwondingen of uitputting naar een ziekenhuis vervoerd worden. Later is gemeld, dat zeven leden der bemanning van de „Juno" Maandagavond laat in Huil aan land zijn gezet. Verklaard Dit nummer bestaat uit 2 bladen Talrijke schepen (waaronder neutrale) tot zinken gebracht. (Pag. 1, eerste blad), Amerika wil geen oorlog. (Pag. 1, eerste blad), Meer actie aan het Westelijk front. (Pag. 2, eerste blad)', Twee Italiaansche treinen op elkaar gebotsttalrijke slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad), Wederom talrijke ernstige verkeers ongevallen. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Ontvangen: Hendrikstraat 20 werd, dat de bemanning was opgepikt door twee schepen, het Finsche s.s. „Vaunh" en het Noorsche schip. Onder bovengenoemde zeven personen bevonden zich de eerste officier Gunnar Gustafson en de hofmeeste ressen Neimi en Signe Abero, die naar het ziekenhuis werden gebracht. Gustafson en Neimi hadden verwondingen aan rug en beenen bekomen. Ds. Palmen, van de Fin sche zending der haven, heeft verklaard, dat men vreest, dat er by de ontploffing menschenlevens verloren zijn gegaan. Noorsch schip tot zinken gebracht. Het Noorsche schip, dat Zondag op de Noordzee tot zinken is gebracht, was het stoomschip „Vavanomalm", metende 3618 ton. Men weet niet of het schip op een mijn is geloopen, dan wel door een torpedo tot zinken is gebracht. De kapitein zei„Er was een ontplof fing, welke de tweede reddingboot weg sloeg en de mannen in de machinekamer werden door den ontsnappenden stoom verbrand. Sommige mannen werden in het water geworpen, de anderen gingen in de overgebleven reddingboot en namen de drenkelingen aan boord. Allen werden door een motorschip opgepikt. Duitschers brengen Britsche treiler tot zinken. De te Grimsby thuisbehoorende treiler „Lynx II" is volgens Reuter op de Noordzee door den vijand tot zinken gebracht. De uit 10 koppen bestaande bemanning is in, Schotland aan land gekomen. Nog een drama op zee Te Withernssa in Essex zijn gisteren twee vlotten, elk plaats biedend voor twin tig personen, aangespoeld. Een groote hoe veelheid beschuit, een voorraad water, vuur pijlen en fakkels benevens een Scandina vische krant werden op de vlotten gevon den, Er waren echter geen opvarenden en de vlotten konden niet geïdentificeerd worden. NIEUWE PLOEGEN WORDEN OPGEROEPEN. De regeeringspersdienst meldt Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, ligt het in het voornemen om de dienstplichtige korporaals en soldaten, be- hoorende tot de hierna genoemde lichtings- ploegen op de daarachter vermelde data in het genot van onbepaald klein verlof te stellen. Lichting 1924, bereden artillerie 15 No vember 1939 lichting 1924, motorartille rie 15 November 1939 lichting 1924, kust- artillerie 15 November 1939 lichting 1924, luchtdoelartillerie 5 Januari 1940. Voorts ligt het onvoorziene omstandig heden voorbehouden in het voornemen om de dienstplichtigen van de hierna genoem de lichtingsploegen op de daarachter ver melde data voor eerste oefening in werke- lijken dienst te roepen. Lichting 1939, bereden artillerie 18 De cember 1939 lichting 1939 (2), pioniers 5 Februari 1940 lichting 1939 (2) verbin dingstroepen 20 November 1939 lichting 1939 (2) torpedisten 20 November 1939 lichting 1940, motordienst 20 November 1939 lichting 1940 (1), kustartillerie 18 December 1939 lichting 1940, motorartiL lerie 18 December 1939 lichting 1940, luchtdoelartillerie 8 Januari 1940 lichting 1940, artilleriemeetdienst 8 Januari 1940 lichting 1940, eskadronpantserwagens 15 Januari 1940,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1