Breskensche Courant STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Groote gebeurtenissen aan het Westelijk front verwacht. Ernstige ongeregeld heden te Praag. Brand in de onder- grondsche werken van de mijn Laura. Duitsch vliegtuig aan Engelands Oostkust tot dalen gedwongen. Engelsche verkenningsvluchten boven Duitschland. Is een korte oorlog mogelijk Activiteit van monarchisten. Duitsche duikboot schijnt door de Franschen tot zinken zijn gebracht. Vlissingen SUIKER OP BON No. 2 ¥lissingsche Courant 77ste AARGANG NUMMER 256 MAANDAG 30 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAM DÉ VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oor- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' het weer is echter zeer slecht. Havas meldt uit Parijs Het Duitsche opperbevel heeft, sinds ver scheidene dagen vlak bij de linies alle hulpmiddelen voor een onderneming van grootschep opzet verzameld. Het valt niet te betwijfelen, of het Duit sche opperbevel is bezig het terrein te ver kennen en tracht zoo nauwkeurig mogelijk de kracht der Fransche stellingen te me ten. Tevens neemt de activiteit van de ar tillerie van uur tot uur toe. Het nog steeds slechte weder maakt groote waarnemingen uit de lucht onmogelijk. Echter heeft het Fransche opperbevel het bewijs in handen gekregen, dat Duitsche eskaders zich ver plaatst hebben. Voorts werden nieuwe concentraties van Duitsche troepen opgemerkt in het Duitsche kustgebied, nabij de Neder- landsche grens, ten Westen van Bre men. Doch de beteekenis hiervan is wellicht eenïgszins overdreven. De ver plaatsing van troepen in de richting van dit gebied in Duitschland schijnt niet met groote eenheden te geschie den. Het zijn afzonderlijke regimenten, die achter elkander aankomen. Het zou zeer gewaagd zijn hieruit voor barige conclusies te trekken. Het kunnen evengoed troepen zijn die uit Polen komen en daar rust nemen, alswel stoottroepen, die bestemd zijn voor een inval in Neder land, hetzij men kan niet weten voor een avontuurlijke poging tot herhaling van de actie van Willem den Veroveraar, die in duizend jaar tijds de eenige geweest is die in Engeland voet aan wal zette. De ge schiedenis, zoo besluit Havas zijn overzicht, kent talrijke pogingen van dit soort, die allen op een mislukking zijn uitgeloopen. Het weer aan het Westelijk front wordt iederen dag slechter, in de Vogezen en in het Saargebied sneeuwt het en elders valt een ijskoude regen. Overal is het modderig en de rivieren wassen opnieuw. Deze weersomstandigheden maken niet alleen de plaatselijke operaties gedurende den dag en den nacht onmogelijk, doch ma ken het ook zeer onwaarschijnlijk, dat groote operaties zich ontwikkelen. Het Duitsche oppercommando beschikt thans over alle menschelijke en materieele midde len om een offensief te ontketenen, doch het schijnt, dat het overvallen is door het slechte weer, dat dit jaar buitengewoon vroeg is ingevallen. TSJECHEN BETOOGEN TEGEN DE DUITSCHE SOLDATEN EN DE S.S. De correspondent van Politiken te Ber lijn bericht, dat Zaterdag verontrustende en dikwijls elkaar tegensprekende berich ten zijn ontvangen uit Praag. Ter gelegen heid van den onafhankelijkheidsdag zou een groot aantal Tsjechen met de na tionale kleuren in het knoopsgat in de straten betoogd hebben tegen de Duitsche soldaten en de S.S. Op verscheidene plaat sen hebben zich ernstige botsingen voor gedaan tusschen den Tjechischen orde dienst en de Duitsche politie. De S.S. en Duitsche soldaten moesten ingrijpen en verscheidene personen zouden ernstig ge wond zijn. Vijftien Tsjechen, meest jonge lieden, werden gearresteerd. Tot twee keer toe moest het Wenceslaus-plein voor het verkeer worden gesloten. Kreten als „leve Benesj leve de republiek werden ge hoord. Na de betoogingen is een conferentie van de politie gehouden onder voorzitter schap van Von Neurath en den chef van de politie, generaal Von Comptz, om na te gaan of de betoogingen van te voren waren beraamd en of hierachter buiten- landschen invloed stak. Men weet, dat eenige honderden voor aanstaande Tsjechen onlangs als gijzelaars gearresteerd werden. De correspondent heeft telefonisch in lichtingen gevraagd aan generaal Von Camptz. Deze bevestigde, dat enkele inci denten zich hebben voorg'edaan, doch deze waren van weinig beteekenis. Alleen te Praag hebben zich deze betoogingen voor gedaan. Een Duitsche lezing. Het Duitsche nieuwsbureau meldde Zon dag omtrent het gebeurde In Bohemen en Moravië wais gisteren de vroegere na tionale feestdag, evenals verleden jaar een dag van £en arbeid. Overal in het pro tectoraat waren de zaken geopend. Alle fabrieken en bedrijven arbeidden als op een werkdag. Alleen in Praag probeerden opgestookte jeugdige elementen van ver schillende politieke groepen na winkelslui ting betoogingen te houden. Arbeiders na ppen daaraan niet deel. Op het Wences- usplein verzamelde zich een vrij Toote groep jongelui. Zij werden door de Tsje chische politie uiteengejaagd. Een aantal onruststokers is vastgehouden. Overigens ad de Zaterdagavond een normaal ver- machinist om het leven gekomen. Een zeer ernstige brand woedt op het oogenblik op de 378 meter verdieping in de ondergrondsche werken van de mijn Laura te Eijgelshoven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is deze brand ontstaan in een peiler op deze verdieping. Zondagochtend werd bij de gebruikelijke controle de brand ontdekt. Inmiddels was reeds een machinist, dis 's Zondags de pompen controleert, afgedaald. Hij meldde zich niet op het overeengekomen uur, waarop een reddingsbrigade met een zuur stofapparaat afdaalde. De machinist werd op vrij grooten afstand van de brandhaard aangetroffen. Hij was blijkbaar door kool- monoxyde verrast en aan. vergiftiging overleden. Het slachtoffer, de 32-jarige Hongaar O. Janusch uit Chevremont, gemeente Kerk- rade, was gehuwd envader van esn kind. Op het oogenblik woedt de brand nog voort. De reddingsbrigade tracht het vuur in te dammen door het maken van muren in de ondergrondsche gangen. De Maandagmorgenploeg is niet afge daald. TWEE INZITTENDEN OMGEKOMEN. Zaterdagochtend werd in de streek van de Firth of Forth luchtalarm gemaakt. Na een half uur volgde het signaal, dat het gevaar geweken was. Ook werd luchtalarm gemaakt op de Orkadèn, aangezien men een vliegtuig laag boven de eilanden had zien vliegen. Het werd achtervolgd en op de vlucht gedreven. Esn Duitsch vliegtuig dat probeerde verkenningen uit te voeren, werd volgens Reuter, door Britsche gevechtsvliegtuigen ten Oosten van Dalkeith (Schotland) tot dalen gedwongen. Een honderdtal personen heeft de ach tervolging van het Duitsch© vliegtuig ga degeslagen. Verscheidene Britsche ge vechtsvliegtuigen zaten het Duitsche toe stel achterna, dat na vergeefs gepoogd te hebben te ontkomen, daalde en een muur raakte. Nog trachtte de bestuurder weer op te stijgen, doch na zich op eenige hon derden meters te hebben voortbewogen, sloeg het tosstel te pletter. Het vliegtuig had een bemanning van vier personen aan boord. Twee hiervan bleken dood te zijn, een was gewond, de piloot was ongedeerd. De beide overleven den zijn naar Edinburgh overgebracht. Luchtalarm in Kent. Vanochtend werd aan de kust van Kent alarm gemaakt. Tegen negen uur werden twee vliegtuigen waargenomen boven een stad in Noordoost Engeland. Er werd ma chinegeweervuur gehoord. Tien minuten la ter werd het waarschuwingssein gehoord in een andere stad in Kent. Het sein „allss veilig" kwam tien minuten later. Ook in een derde plaats in Kent werd luchtalarm gemaakt. Nauwelijks waren aan de Z.O. kust de voorzorgsmaatregelen tegen den luchtaan val genomen of het sein werd gegeven, dat alles veilig was. 3000 schoolkinderen werden in minder dan vier minuten geëvacueerd. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op. Hoewel de vliegtuigen door de laaghan gende wolken aan het oog onttrokken wa ren, kon het gebrom van vele vliegtuigen worden gehoord. De beide vliegtuigen, welke boven steden aan de noordoostkust werden waargeno men, vlogen in noordelijke richting. De menschen stonden op straat te kijken, ter wijl uit machinegeweren werd geschoten. Reuter meldt nader dat vanochtend vier maal luchtalarm werd gemaakt. Het be trof 1. een gevecht tusschen Britsche en Duitsche vliegtuigen boven een stad aan de Noordoostkust 2. een waarschuwing voor het gebied van de Firth of Forth 3. waarschuwingen in vier steden in het Z.O. des land 4. alarmeeringen bij vergis sing in verschillende wijken van Londen, o.m. Kings Cross, St. Pancras en het mi nisterie van voorlichting. Naar de oorzaak der verkeerde alarmee ringen wordt een onderzoek ingesteld. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Zaterdag mede In den afgeloopen nacht heeft de lucht macht verkenningsvluchten uitgevoerd over bepaalde deelen van Zuid-Duitsch- land. Al onze toestellen zijn naar hun bases teruggekeerd. caillaux zegt ja. Joseph Caillaux, de oude Fransche staatsman, die voorzitter is van de Se naatscommissie voor financiën, is de eer ste prominente staatsman, die openlijk de mogelijkheid van een korten oorlog onder oogen ziet, aldus Reuter. In de Paris Soir schrijft hij over de Duitsche kansen om noodzakelijke leveringen voor de voortzet ting van den oorlog te verkrijgen. Hij ver klaart, dat wanneer de geallieerden zouden weten hoe zij gebruik moeten maken van hun voordeelen en zich concentreerden op benzine, hun triomf in korten tijd zeker zou zijn. Caillaux legt er dsn nadruk op, dat de leveranties van benzine en minerale ertsen sleutels vormen van het huidige conflict aangezien de meests benzine over zee moet worden aangevoerd, moet de partij, die de zeeën beheerscht, die leve ranties controleeren. Caillaux .voegt hieraan toe, dat het waardevolle, prima minerale erts uit Zweden via den Atlantischen Oceaan wordt aangevoerd door de Noor- sche haven Narvik. Transport over de Oostzes zou eerst den aanleg van een spe ciale spoorlijn noodig. maken. ,,De Weste lijke mogendheden zouden een ontstellende incompetentie moeten toonen om den oorlog te verliezen". in londen, parijs en rome. De „Sundey Despatch" schrijft, dat de monarchisten te Londen, Parijs en Rome zeer actief zijn. De Habsburgers werken in het openbaar en de Hohenzollern in het geheim, omdat verscheidene leden van deze familie in Duitschland vertoeven en bloot staan aan represailles. Het blad bericht vervolgens, dat Otto van Habsburg een legioen vormt om met het Fransche leger te strijden. Hij heeft een gebsim memorandum overhandigd aan de Fransche regeering en het Vatikaan, waarin hij zijn plannen tot een nieuwe orde in Midden-Europa uiteenzet, nl. een nauwe samenwerking tusschen de staten, welke zijn voortgekomen uit het oüde Oos- tenrijk-Hongarije. Prins Starbsmberg voert een levendige politieke actie met de drie genoemde regeeringen. Hij beeft ook een onderhoud gehad met Benesj, die eertijds een tegenstander was van Habsburg, doch die thans, tezamen met talrijke Tsjechische emigranten bereid schijnt tot verzoening en samenwerking. Ook zouden geheime be sprekingen worden gevoerd tot herstel van de Habsburgers in Hongarije. Het schijnt, dat de Fransche marine Donderdag een groote Duitsche duikboot tot zinken heeft gebracht, aldus Havas. Fransche torpedojagers en gewapende treilers, gespecialiseerd in den strijd tegen onderzeeërs en krachtdadig gesteund door eskaders watervliegtuigen, zijn de laatste dagen vooral in de Noordzee, zeer ijverig geweest. Verscheidene aanvallen werden tegen de Duitsche duikbooten ondernomen en het schijnt, dat minstens een dezer aan vallen met succes bekroond is geworden. Op de plek heeft men de lijken van Duit sche officieren en matrozen drijvende ge vonden. Uit Duinkerken meldt Havas voorts, dat een treiler de lijken van een Duitschen officier en drie matrozen heeft opgevischt. en aan land gebracht. Waarschijnlijk be treft het hier leden der bemanning van een onlangs tot zinken gebrachte duikboot. De lijken hadden niet lang in het water gele gen. Ook zijn aan het strand twee lijken van Duitsche matrozen aangespoeld. Motordriewieler contra personenauto. Zaterdagmiddag had op den hoek Nieu wendijkBellamypark een botsing plaats tusschen een motordriewieler welke van den Nieuwendijk kwam en een personen auto die van het Bellamypark kwam ge reden. De driewieler botste tegen de auto ter hoogte van de portier, tengevolge waarvan een ruit brak en de chauffeur van dezen wagen eenige schrammen op liep. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 23 tot 28 Octo ber werden in het badhuis 588 baden geno men en wel 431 door h©eren, 125 door da mes en 32 door kinderen. Mutaties personeel Loodswezen. De te Antwerpen gedetacheerde binnen loods J. A. Korteweg wordt met ingang van 1 November a.s. te Vlissingen terug geplaatst. a De Minister van Economische Za- J ken deelt mede, dat gedurende het J tijdvak van Maandag 30 October tot q en met Maandag 20 November de J met 2 genummerde bon van de rijks- distributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram suiker. a O ®©oeooo0o0ooo©ooooooo©©o©@©0 Vergadering gemeenteraad. Vrijdag 3 November a.s., des namiddags te 2 uur, komt de gemeenteraad in open bare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. IH. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan van eene geld- leening groot 153.000, tegen een rente van 414 's jaars a pari. 2. Idem tot gewijzigde vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1939 en van eene afzonderlijke wijziging van die be grooting. 3. Idem tot het vaststellen van eene wij ziging van de begrooting van den kapi- taaidaenst van het waterleidingbedrijf voor 1939. 4. Idem tot het bekrachtigen van eene regeling, waarbij o.m. de gemeente Vlis singen zich verbindt in de uitkeeringen ingevolge de wachtgeldregeling van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" bij te dragen. 5. Idem tot het plaatsen van het stand beeld van Frans Naerebout op een hoe.ger niveau met daaraan verbonden werkzaam heden in werkverschaffing. 6. Idèm tot het inrichten van de kaze matten in het Roeiershoofd tot schuilplaat sen voor den luchtbeschermingsdienst. 7. Idem tot het aanleggen van eene rio- leering en bestrating van een gedeelte van de Boschjeslaan en van de straat aanslui tende op de Bloemenlaan. 8. Idem tot het verkoopen van een stuk tuingrond aan den heer Dr. J. Spuijman, Koudekerkscheweg West 2. Brand in een magazijn van de „Vlismar". Zondagmorgen omstreeks negen uur be merkte personeel van de „Vlismar" dat zich rook ontwikkelde in een op het terrein staand magazijn, waarin o.m. op de vlie ring een aantal oude zakken, lappen, een partij stroo enz, waren opgeslagen. Bij on derzoek bleek dat er brand woedde. Het vuur dat waarschijnlijk door broeiing ont staan is, vond gretig voedsel in de brand bare waar. Onmiddellijk kwam de fabrieks- brandweer in het geweer die met één straal op de waterleiding het vuur be streed, in afwachting van de komst van de brandweer, waarvoor om 9.20 uur groot alarm was gemaakt. Om op alle even tualiteiten voorgereid te zijn rukte de brandweer met alle beschikbare materiaal naar het terrein van den brand uit en nam daar het werk van de bedrijfsbrandweer over. Nadat nog een slang was uitgelegd van de oude automotorspuit had men den brand reeds na ongeveer twintig minuten spuiten onder de knie. Hierna heeft men alle brandbare materiaal uit het magazijn gehaald, hetgeen uiteraard nogal eenigen t(jd vergde, zoodat de brandweer eerst te gen half twaalf kon indrukken. Feestelijke bijeenkomst Vlissingsche Bestuurdersbond. Zaterdagavond had in het Concertge bouw een feestelijke bijeenkomst plaats van den Vlissingschen Bestuurdersbond, welke bijeenkomst was georganiseerd ten einde de werkers te huldigen die hadden deelgenomen aan de progaganda-actie. De voorzitter van den Vlissingschen Be stuurdersbond, de heer J. van der Peijl, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom, in het bijzonder het gezelschap Willem van Iependaal, en den spreker van den avond, den heer B. van Pelt, uit Til burg, bestuurder van den Textielarbeiders- doel van deze bijeenkomst uiteen, welke bond. Hierna zette spreker in het kort het door verschillende omstandigheden enkele malen moest worden uitgesteld. Het was hem een genoegen te kunnen mededeelen dat aan 75 werkers een vanwege het N.V.V. beschikbaar gestelde beeldje, kon worden uitgereikt. Na deze opening werd een aanvang ge maakt met het programma, hetwelk inzet te met een pittigen marsch door een accor deon-trio, gevolgd door de ouverture „Or pheus in de onderwereld". Het applaus dat op dit nummer volgde bewees dat het ge- bodene zeer in den smaak van de talrijke aanwezigen viel, evenals de xylophoon- en marimba-soli. Het was aan Willem van Iependaal volkomen toevertrouwd om met een praatje en een liedje een gezellige stemming in de zaal te brengen. De heer van Pelt sprak een propaganda- rede uit, waarin hij er op wees, dat men juist nu niet bij de pakken moet neerzitten. Hierna bracht de heer A. Rorije een kort verslag uit over de resultaten van den ge houden bazaar ten bate van de verschillen- Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9cl»e urlcnssscn van «tem Jog Groote gebeurlijkheden aan het Wes- telijk front verwacht. (Pag. .1, eerste blad)] Ernstige ongeregeldheden te Praag. (Pag. 1, eerste blad)] Talrijke ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws)] Hoe een aardbeving in Ned.-Indië een heel gehucht liet verdwijnen. (Gemengd nieuws)] Een beroep op het publiek in verband met den Amsterdamschen koffermoord, (Gemengd nieuws). Ernstige brand in de mijn Laura. (Pag, 1, eerste blad)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN de plaatselijke moderne cultureels 'vereeni- gingen. Het verdere deel van den avond werd gevuld door het gezelschap IependaaL De door den voorzitter gesproken woor den van dank tot het gezelschap werden door een warm applaus onderstreept.. Het was een in alle opzichte geslaagden avond. Na afloop was er gelegenheid tot gezel lig samenzijn. Een afscheid bjj „de Schelde". Zaterdag 11. hadden zich na het beëindi gen van den werktijd velen in de afdeeling scheepsbouw van de N..V Kon. Mij. „de Schelde" vèreenigd, om tegenwoordig te zijn bij het afscheid van den heer P. Bras ser, die de maatschappij met pensioen gaat verlaten. De heer J. van den Berg, baas in de af deeling scheepsbouw, sprak den scheidende toe, waarbij hij o.m. wees op de prettige verstandhouding die altijd heeft bestaan, zoodat men steeds met genoegen en tot ve ler tevredenheid met den heer Brasser heeft samengewerkt. Namens collega's, bazen en bedrijfslei ding bood spr. hem een paar mooie cadeaus aan, daarbij den wensch uiitsprekende dat de heer Brasser nog vele jaren van zijn pensioen zal mogen genieten. Nadat de heer Brasser den heer van den Berg en verder allen op aardige en humo ristische wijze had dank gezegd voor deze nuttige geschenken, was deze plechtigheid ten einde. Café-restaurant „Monopole" heropend. Duo Martron-, Zaterdagavond is het geheel gemoderni-. sesrde café-restaurant „Monopole" aan den Nieuwendijk heropend. Noodt de mooi in gerichte zaal, die zeer zeker aan gezellig heid en intimiteit heeft gewonnen, reeds tot een. bezoek, op den openingsavond en ook gisteren vormde het duo Martron een extra trekpleister. Den bezoekers werd een aardig cabaretprogramma voorgezet, ter wijl een onvermoeide driemansband da stemming in niet geringe mate verhoogde. Bij zijn eerste optreden had het duo Mar tron reeds direct met een paar aardigs liedjes en later met de vroolijke schets „Frits gaat naar school" het publiek voor zich gewonnen. Afgewisseld met de vroo lijke opgewekte muziek heeft het den be zoekers van Monopole in dit weekend eeni ge gezellige uurtjes bezorgd. Mandoline-vereeniging „Apollo'4 Men schrijft ons Het was Zaterdagavond een gezellige drukte in het C.J.M.V. gebouw. Velen had den gevolg gegeven aan„ de uitnoodiging van het „Apollo"-bestuur om met de leden en cursisten het uitgestelde jaarfeest van dezen zomer te vieren. Na een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen door den voorzitter, werd een programma van acht nummers door het thans uit 24 leden bestaande mando line-ensemble uitgevoerd. Een gezellig thee-halfuurtje volgde. Hierna werden eeni ge leuke schetsen ten tooneele gevoerd en tenslotte vrtoond Apollo" zich rond een kampvuur waarbij zang, muziek en dans de aanwezigen verleidden tot meedoen. Er was dezen avond veel applaus. De direc teur en mevrouw Oorschot werden door de twee jongste werkende leden met een leuk speechje in de bloemetjes gezet. Ook mej. Van Aartsen kreeg bloemen als blijk van waardeering van de cursisten. Tenslotte werden eenige gezellige uurtjes aan Terpsichore gewijd en het was twee uur toen de voorzitter met enkele harte lijke woorden afscheid van de zeer talrijke aanwezigen nam.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1