Breskensche Courant STADSNIEUWS EERSTE BLAD §el>e urlenissew van Jen Jog Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 1 Zakenverloven voor gemohiliseerden. Da Britsche controlemaatregelen. Ontspoorde goederenwagon brengt treinenloop in de war. Troepenconcentraties bij Bremen en Hamburg. Meerdere bedrijvigheid aan het Westfront. Korporaal verdacht van moord op veehandelaar. „Het heil zal niet van het zwaard komen". De nieuwe Araerikaansche neutraliteïlswet. Vlisstmen TELEX sijn te vinden in ie Courant" van !.TEN ARD. st dienst, 'an Heemstede :KSEN. erk. 'L. T. KSEN. E. .RT. T. ESTER. van Heemstede IG. neente. RUGMAN. jam tram 1.55 21.55 3.04 22.04 3.13 22.13 £.25 22.25 5.40 22.40 3.45 &.03 9.22 0.42 Pinkster- ¥Iisslngsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 255 ZATERDAG 28 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels ƒ1.25, iedert regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walsfcr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, TeL 21; Oor - en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 85 Voor de beoordeeling van de ingediende verzoeken cm zakenverlof voor gemobili- seerden heeft de minister van defensie zich mede namens zijn ambtgenoot van binnen- landsche zaken in een circulaire tot de burgemeesters gewend met het verzoek, hem in het bijzonder in die gevallen, wel ke betreffen den middenstand en de land- bouw-bedrijven in den meest ruimen zin van het woord, wel van voorlichting te willen dienen. Zoolang de omstandigheden zulks ge- do ogen kan slechts aan 5 van de sterkte der oorlogsonderdeelen tegelijkertijd zaken- verlof worden verleend, zo:dat dit, gelijk gezegd, op zeer beperkte schaal moge lijk is. In verband hiermede is het gewenscht, dat voorloopig slechts diegenen voor za kenverlof in aanmerking worden gebracht, die daaraan zeer dringend behoefte heb ben, waarbij rekening is gehouden met het feit, dat aan officieren en onderofficieren niet dan in de uiterste noodzaak verlof zal worden verleend. In verband hiermede verdient het vol gens den minister aanbeveling, dat tevens wcrdt nagegaan of het wellicht mogelijk zal zijn op andere wijze of ten deele te gemoet te komen aan de bezwaren, welke de gemobiliseerde door zijn verblijf in den militairen dienst ondervindt. De minister denkt hierbij o.m.' aan het tewerk stellen van een vervanger, hetzij voor den gehee- len dag, hetzij voor een gedeelte van den dag, dan. wel aan het verleenen van hulp op andere wijze. Voorop stellend, dat deugdelijke en be trouwbare inlichtingen op prijs worden ge steld, dringt de minister daarnaast om meer dan een reden op eén- spoedige af doening van de te verstrekken adviezen aan. In het bijzonder voer landbouw-ver- loven acht hij het noodzakelijk, dat deze op korten termijn worden verleend. Ia vele gevallen zal aan de belangen van een dienstplichtige tegemoet kunnen worden gekomen door hem slecht^ enkele dagen per week verlof te verleenen. HET NEDERLANDSCHE STANDPUNT WIJ MOETEN ONZIJDIG BLIJVEN. Naar aanleiding van de uiteenzetting, welke van de Britsche marine- en contra- bande-contröle-autoriteiten werd verkre gen omtrent de oorzaken van het langdu rig oponthoud, hetwelk Nederlandsche schepen op de Engelsche kust te verduren hebben, hebben wij ons tot dè bevoegde autoriteiten in Nederland gewend met de vraag, of deze ook opmerkingen hierover hadden te maken. In het algemeen kan gezegd worden aldus werd geantwoord dat de betrok ken Britsche autoriteiten niet nagelaten hebben van de gelegenheid gebruik te maken om de Engelsche controle in een gunstiger licht te stellen dan waarin de gedupeerde Nederlandsche scheepvaart de ze zou vermogen te zien. Men had overi gens niet anders kunnen verwachten. Te genover de voorspiegeling, dat met de on derwerping ook aan zulke eischen, als van Nederlandsch standpunt onaanvaardbaar zijn, de Nederlandsche reeders in den ver volge Oponthoud voor hun schepen zouden kunne afkoopen, kan intusschen verzekerd worden dat de Nederlandsche regeering, wat haar betreft, zich niet leent tot bevor dering van procedures, die geacht zouden moeten worden neer te komen op bevorde ring van oorlogsmaatregelen van welken belligerent ook. De begrootfng In de Tweede Kamer. DE EERSTE RONDE DER ALGEMEENE BESCHOUWINGEN TEN EINDE. De algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting zijn Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer voortgezet. In eerste in stantie is thans minister de Geer aan het woord gekomen, die Dinsdagmiddag de twaalf sprekers zal beantwoorden. De sociaal-democratischè fractie-voorzit ter, de heer Drees, voltooide zijn Donder dag afgebroken rede. Hij bepleitte o.m. een vast systeem voor duurtebijslagen en een oorlogswinstbelasting. Deze laatste werd ook nog door eenige andere sprekers bepleit. Uitvoerig behandelde die christelijk-histo- rische woordvoerder, de heer Tilanus, de formatie van het kabinet. De principieele bezwaren, die de heer Schouten had tegen het samengaan met de sociaal-democraten kon, spreker onder de gewijzigde omstan digheden niet deelen. Spr.'s partij blijft echter vasthouden aan den ehristelijken grondslag van onzen staat. Dit kabinet wordt door spr. en zijn politieke vrienden met sympathie begroetzijn daden zullen werden afgewacht. De vrijzinnig-democratische fractievoor zitter, de heer Joekes, betoogde dat aan de indiening van de motie-Deckers geen overleg tusschen de voorstemmende par tijen was voorafgegaan. De samenstelling van het kabinet en de aangekondigde plan nen doen de vrijzinnig-democraten er in het algemeen hun steun aangeven. Evenals enkele andere sprekers had ook de- heer Jioekes bezwaar tegen den staat van beleg als middel om voor de neutraliteit scha delijke persuitingen te weren. De communistische woordvoerder, de heer de Visser, diende twee moties in, die bij de beraadslagingen in behandeling zul len komen. De eerste beoogt er bij de re geering op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk maatregelen te treffen vocir een extra-heffing op vermogens, grooter dan 50.000 gulden met een sterke progressie naar boven om de kosten van de mobili satie te laten betalen door hen, die hiertoe in staat zijn. De tweede motie beocgt ver- hooging van de loonen van arbeiders in rijksdienst en seml-overheidsdienst met 10 procent, evenals de steungelden en de loo nen in de werkverschaffing. De tweede roomsch-katholieke spreker, de heer Teulings, betuigde instemming met de instelling van ten leeningsfonds en bepleitte een oorlogswinstbelasting. Deze spreker hoepte, dat de regeering verschillende onderdeelen van de belasting- ontwerpen van oud-minister de Wilde, wel ke zijn ingetrokken, zou gebruiken. In het algemeen bepleitte deze spreker een actie ve belastingpolitiek, rekening houdend met de economische eischen. Defaitisme op financieel gebied, zooals uit het manifest der negen mannen bleek, schaadt ons staatscrediet. Spreker achtte het gewenscht, dat het beleid van de di rectie der Nederlandsche bank inzake de deconfiture van Mendelssohhs bank open baar wordt gemaakt. Ook de christelijk-histxrische fractie had een tweeden spreker, n.l. den heer Rut gers van Rozenburg. Deze waarschuwde in hoofdzaak tegen te groot optimisme met betrekking tot onzen financieelen toe stand. Hij kon zich vereenigen met het algemeene financieele beleid van de re geering, met name betreffende het niet toelaten van nieuwe uitgaven. Tot slot voerden nog het woord dehee- ren van Hcuten (c.d.u.) en Zandt (Staatk. geref.). De eerste verklaarde, het kabinet in het algemeen te kunnen steunen, de laatste betoogde, dat het kabinet niet op ehristelijken grondslag steunt en dat de op. leming van sociaal-democraten voor hem een beletsel vormen om het te steu nen. Met enkele woorden maakte minister de Geer een aanvang met zijn rede, welke hij Dinsdagmiddag zal voortzetten. Een ontspoorde goederenwagen heeft het treinverkeer tusschen Amsterdam Centraal Station en Utrecht Vrijdagavond volkomen geblokkeerd en het treinverkeer tusschen Centraal Station en Hilversum belangrijk gestagneerd. De bewuste goederenwagen, ongelukkigerwijze ook nog een circa 20 meter lange, visrassige Fransche truck wagen, ontspoorde op het moment, dat het convooi, waarvan hij deel uitmaakte, en dat van het rangeerterrein Nieuwe Vaart gereden werd naar het rangeerterrein de Rietlanden, de twee hoofdsporen kruiste, waarover het treinverkeer van het Cen traal Station naar en van Hilversum en Utrecht wordt geleid. Het gevolg van deze ontsporing, die waarschijnlijk het gevolg is van het te vroeg overschakelen van een wissel, was voor het treinverkeer zeer funest. Het Centraal Station was voor alle trei nen naar en van Utrecht volkomen geblok keerd. Reizigers, die bij het Centraal Sta tion kwamen en in de richting Utrecht wilden gaan, werden door de stad met ge meentebussen naar het Amstelstation ge bracht, vanwaar de treinen naar Utrecht en verder vertrokken. Treinen uit de rich ting Utrecht gingen uit den aard der zaak ook niet verder dan het Amstel Station. C het treinverkeer van het C. S. in de richting Amersfoort en omgekeerd on dervond van kwart over negen af belang rijke stagnatie, aangezien het slechts mo gelijk was om deze treinen over een nog vrij zijnd goederenspoor te leiden. Tusschen Amstelstation en Muiderpoort- station werd van genoemd tijdstip af een pendeldienst onderhouden. Het opruimingswerk nam niet alleen den geheelen avond, maar ook een gedeelte van den nacht in beslag. De schade be perkte zich zooals gisteravond viel te constatesren tot eenige verbogen stuk ken rails en een aantal vernielde trekdra- den. van de seininstallaties. Behalve de truckwagen liep nog een tweede goede renwagen uit de rails. Te Londen ontvangen berichten over Duitsche troepenconcentraties in Noord- Duitschland, bij Bremen en Hamburg, heb ben levendige belangstelling gewekt in mi litaire kringen, aldus Havas. Aangezien echter verscheidene belangrijke spoorlijnen uit Midden- en Oost-Duitschland door deze streek leiden, is men van oordeel, dat geen overdreven beteekenis moet worden ge hecht aan deze troepenbewegingen. De gemelde concentraties hebben aanlei ding gegeven tot een diepgaand onderzoek en doen blijken, dat de Duitschers waar schijnlijk het voornemen hebben deze troe pen naar het Westelijke front te zenden. Deze troepenbewegingen hebben zich regel matig voorgedaan in den loop der laatste weken. Het Fransche legerbericht van Vrijdag avond luidt Toegenomen activiteit van de verken- ningselementen en van de artillerie aan beide zijden. Het legerbericht van hedenochtend luidt Een kalme nacht aan het geheele front. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekendIn het Westen tusschen Moezel enPfaelzer Wald een wat levendiger activiteit der artillerie dan de voorafgaan de dagen. Een plaatselijke aanval van zwakke vijandelijke krachten werd in het grensgebied ten westen van de Waradt af geslagen. De ontmoetingen tusschen vijandelijke patrcnilles in de zóne tusschen de weder- zijdsche stellingen worden, volgens Havas, steeds veelvuldiger en de gevechten, die er het gevolg van zijn, steeds levendiger. Van beide kanten brengt men steeds tal rijke troepen in het veld voor patrouille- operaties, welke van de tegenpartij ge schutvuur uitlokken. Intusschen hebben de operaties, ondanks de nervositeit, die ten gevolge van deze omvangrijke incidenten voor de linies niet uitblijft en die haar natuurlijken uitweg vindt in vuur uit de automatische wapens en verschillende punten van het front, slechts een strikt plaatselijk karakter gehad en hebben zij niet meer dan een tactisch belang. Elk der tegenstanders tracht de bedoelingen te doorgronden van den ander en door steeds veelvuldiger contacten de sterkte te be palen van de tegenover hem liggende stel ling, evenals den omvang en de juiste sa menstelling der in die stelling zijnde troe pen. Alle inlichtingen, zelfs de geringste, te dien aanzien zijn van bijzonder belang in de huidige periode van afwachten. IN EEN AUTO OP KLAARLICHTEN DAG. De burgemeester vaiï'Leidschendam ver zoekt opsporing, aanhouding en voorgelei ding van een onbekenden militair, gekleed in de uniform van korporaal, die Vrijdag middag omstreeks vier uur van de richting Stompwijk, via de Kniplaan gekomen is in een zwarte vierpersoonsauto mot het num mer H 72524 (het cijfer 4 kan ook anders zijn, aangezien er een papier overheen was geplakt). In de auto was een groote plas t'^ed. De auto werd gevolgd tot den nieu wen weg Den HaagGouda en verdween in een van beide richtingen. De Onbekende militair wordt van moord verdacht. Veehandelaar vermoord. Om kwart voor 4 belde Vrijdagmiddag de als korporaal gekleede man, aan de wo ning van den veehandelaar C. v. d. H. in Leidschendam. De heer des huizes was niet thuis, maar de huishoudster, die ópen- deed, zei, dat hij om 4 uur thuis verwacht werd. V. d. H. was naar de Leidsche vee markt gegaan en kwam inderdaad om 4 uur thuis. De korporaal wachtte hem in zijn woning. De huishoudster had dit toe gestaan en had hem zelfs een kop thee ge geven. De korporaal zei tot van der H. dat zijn kapitein hem wilde spreken over een leve rantie van koeien voor het leger en hij verzocht van der F. met hem in zijn auto naar den kapitein te rijden. De veehande laar voldeed aan dit verzoek en reed om even 4 uur met den korporaal weg in een zwart of donkerblauw gelakte Ford of Chevrolet. Om half vijf vonden voorbijgangers te gen den berm van den Oostvlietweg het lijk van Van der H. Zij waarschuwden de politie, die het lijk naar het gemeentehuis vervoerde. Onmiddellijk begonnen de rijks- en gemeentepolitie een uitgebreid onder zoek. De burgemeester van Leidschendam nam hiervan de leiding. In den loop van het onderzoek bleek, dat de door den kor poraal bestuurde auto is gereden via Wils- veen, Nootdorp naar den nieuwen weg Den HaagGouda. Een automobilist heeft dit gezien, maar heeft de auto op den nieuwen weg uit het oog verloren. Hij reed den wagen na, omdat bij bloed in de auto zag en behalve den bestuurder een man in een hem vreemd voorkomende houding zag. Op grond van deze mededee- ling wordt vermoed, dat de veehandelaar in de auto is vermoord. Later zou het lijk dan aan den kant van den weg zijn gelegd. Wanneer de moordenaar alleen heeft ge handeld moet hij wel heel sterk zijn, want de veehandelaar was een krachtige zware man, die 300 pond woog. Hij was 48 jaar oud, ongehuwd en hij stond zeer gunstig bekend. De op het raadhuis ontboden dokter heeft vastgesteld, dat v. d. H. vermoord is door afsnijding van den halswervel. Van daag zou dr. Hulst uit Leiden de sectie verrichten. Gisteravond heeft de burge meester op het raadhuis esn langdurig on derhoud gehad met den rechter-commis- saris uit Den Haag en met den substituut- ofiicie. Van justitie bij de Haagsche recht bank. In alle omliggende gemeenten is de po litie via de radio van dezen moord in ken nis gesteld. Tot nu toe is de dader nog niet aangehouden. De verdachte moet ongeveer 24 jaar zijn. Hij draagt een pleister onder den neus en een bril met zwart montuur en donkere groenachtige glazen. DE NIEUWE ENCYCLIEK. De encycliek „Summi Pontificatus" telt 10.000 woorden: Donderdagochtend beeft Z.H. de Paus de encycliek doorgelezen en rucig enkele wijzigingen aangebracht. Ver volgens werd het órigineele handschrift naar de drukkerij van het Vaticaan ge bracht, waar des middags vijf vertalingen verschenen, n.l. een Italiaansche, Fran sche, Duitsche, Engelsche en Spaansche. Bovendien verscheen een officieel uittrek sel in het Nederlandsch en het Poolsch. Op uitdrukkelijk verlangen van den Paus heeft de Pauselijke gendarmerie ge durende 24 uur de wacht betrokken bij de drukkerij," ten einde iedere indiscretie te voorkomen. Alle personen, die de drukkerij verlieten werden nauwkeurig onderzocht. Deze encycliek is de tweede, welke ge dateerd is te Castel Gando^fo. Paus Pius XI heeft hier in October 1937 zijn ency cliek ever de rozenkrans uitgegeven. In de encycliek zegt Z.H. de Paus, dat de fundamenteele plicht van zijn aposto lische bediening zal zijn, de waarheid te getuigen in een geest van liefde die lief de, welke ernstig is aangetast door de ontketening van den oorlog, welke hij met alle middelen heeft geprobeerd te bezwe ren. Tot een gunstiger tijdstip wenscht hij uit te stellen het bepalen van een stand punt tegenover de moderne verwarring. De Paus merkt evenwel op, dat de diepe ei. laatste wortel van het tegenwoordig kwaad zich bevindt in de weigering den regel te erkennen van de universeel e mo raliteit, op grend van liet feit, dat men God, de christelijke godheid en leer heeft verloochend. Vandaar de smartelijke terug keer tot het heidendom, vergezeld van stoornissen in het bewustzijn en in de staten. Uit dit godsdienstige en moreele ag nosticisme komen twee fundamenteele dwalingen voorthet vergeten van de wet der menschelijke solidariteit en liefde eenerzijds en anderzijds dè dwaling, welke het burgergezagwil ontdoen van iedere soert afhankelijkheid jegens God en van iederen band met de bovennatuurlijke wet, welke den staat opheft tot de opperste waardigheid, het leven tot opperste crite rium van orde en juridische moraal. De Paus merkt op, dat absolute staatsautonomie strijdig is met de be ginselen der natuurlijke religie en het christelijk geweten, waarbij alles wordt herleid tot de moraal van het nut en waarbij het recht van den mensch wordt beroofd van het moreele gezag, dat er den grondslag van vormt. Wat de toekomst aangaat, betoogt de Paus, dat het heil niet zal komen van het zwaard, doch slechts van de eerbiediging van het natuurrecht en het licht dei God- delyke openbaring. De menschheid moet volgens de leer van het evangelie met htet oog op Godsbestuur opnieuw godsdienstig en geestelijk worden opgevoed. De voornaamste punten van de nieuwe neutraliteitswet, zooals deze door den Se naat is aangenomen, zijn 1. de wet staat den verkoop van wape nen tegen contante betaling toe aan oor logvoerenden 2. het vervoer van wapenen met Ame- rikaansche schepen naar eenig deel der wereld is verboden 3. het verveer van goederen en passa giers naar havens van oorlogvoerende lan den is, op enkele uitzonderingen na, voor Amerikaansche schepen verboden 4. de uitvoer van materiaal naar oorlog voerenden is verboden, zoclang het eigen domsrecht niet is overgedragen aan de regeering in kwestie, met uitzondering van bepaalde gebieden 5. het is verboden in de Vereenigde Sta ten obligaties en andere vaste rente ge vende stukken uit te geven. Het wetsontwerp werd aangenomen met 63 tegen 30 stemmen. VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING. Een bestuursvergadering. Gisteravond vergaderde ten stadhuize het bestuur 'der af deeling Vlissingen der Vereeniging voor Luchtbescherming, onder voorzitterschap van den heer F. C. Matzin- ger, die de aanwezigen welkom heette. Slechts ongeveer de helft der bestuurs leden was aanwezig. Na lezing der notulen der vorige verga dering door den secretaris, den heer P. L. Abrahamse, gaf de penningmeester, de heer B. J. Dijkdrenth, een overzicht van den stand der kas. Het bezit bedraagt op het oogenblik 650.25. De voorzitter zei, dat de contributies Dit nummer bestaat uit 2 bladen „Het heil zal niet van het zwaard komen", zegt de Paus in zyn ency cliek. (Pag. 1, eerste blad), Meerdere bedrijvigheid aan het West front. (Pag. 1, eerste blad); Belangrijke storing in den treinenloop tusschen Amsterdam en Utrecht. (Gemengd nieuws) Nienwe neutraliteitswet door den Se naat aangenomen. (Pag. 1, eerste blad) Veehandelaar te Leidschendam ver moord. (Gemengd nieuws) ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN ontvangen wij alle nieuwsbe richten van Nederlandsche en Buitenlandsche Persbureau* De „Vlisslngsche Courant' waarin opgenomen de „Bres kensche Courant", is ..bil' tot de laatste minuut. vlot zijn binnengekomen. Het ledental be draagt ongeveer 600. Het is eenigszins ge daald door het vertrek van verschillends marinemensehen. Spr. hoopte dat het ech ter weer zal stijgen mede aangezien de mi* nimum-contributie slechts 25 cent per jaar bedraagt. Voorts herinnerde de voorzitter aan de dit jaar gehouden tentoonstelling. Deze was interessant en is eén groot succes ge worden. Het aantal bezoekers bedroeg 3000 en 160 nieuwe leden werden ingeschreven. Hierna kwam in bespreking het rapport der staatscommissie Quarles van Ufford, Met de strekking van het rapport kan het bestuur zich vereenigen, doch de financieele regeling is een groot bezwaar. Mocht deze regeling doorgevoerd worden, dan zou de contributie belangrijk moeten worden ver hoogd, hetgeen niet wenschelrjk wordt ge acht, daar deze vermoedelijk een groote daling van het ledental tot gevolg zou hebben. Intusschen is er van een nadere regeling nog niets bekend, zoodat over het rapport nog geen beslissing werd genomen. De secretaris deelde mede hetgeen door het- bestuur gedaan is in het belang der voorlichting der bevolking. Bij het begin der mobilisatie zijn 6000 circulaires onder de ingezetenen verspreid met uitvoerige voorschriften betreffende luchtbescher ming. Ook zijn instructieve wandplaten voor geringen prijs beschikbaar gesteld, doch de verkoop is slechts gering. De voorzitter deelde mede, dat tot op heden 35 personen zich hebben aange meld voor het volgen van een instructeurs cursus. Na afloop van den cursus zullen de instructeurs inlichtingen aan d$ bevolking dienen te geven. Hiervoor zal contact ge zocht worden met de besturen der hier be staande buurtvereenigingen. Het is sprekers overtuiging dat de zelf beschermingsgedachte bij de bevolking slechts langzaam groeit en dus een inten sieve en regelmatige voorlichting drin gend noodig is. Op een vraag deelde de voorzitter mede, dat de verloting ten bate van de Algemee ne Vereeniging voor Luchtbescherming nog niet heeft plaats gehad. Spr. noemde dit een vervelende geschiedenis. Tenslotte demonstreerde de heer Van Zadelhof op welk een eenvoudige wijze de bevolking bij verduistering en met hoe wei nig kosten zij haar woningen afdoende kan verduisteren. Denkt om de belasting. De ontvanger der directe belastingen te Vlissingen maakt bekend, dat ter voorko ming van vervolging vóói 4 November a.s. 5/7 op de personeele belasting 1939, aan slagbiljetten gedagteekend Mei 1939, en 1/4 op de inkomstenbelasting 1939/40, aan slagbiljetten gedagteekend Augustus 1939, betaald moet zijn. Een arbeidsongeval. In de gereedschapswerkplaats van üe Koninklijke Maatschapij „de Schelde" heeft zich gistermiddag een ongeval voorge daan. De arbeider U„ kreeg bij het schoon maken van een werkstuk den steel van een kwast welke hij hierbij gebruikte en die doctr het draaiwerk van een bank waaraan de man stond te werken, werd gegrepen, met zoodanige kracht tegen den binnenkant van de hand dat de steel er aan den buitenkant uitkwam.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1