Breskensche Courant on on De vrede is voor het volk een voorwaarde van leven of dood. iDKIPPEN ie Konijnen, nijnenbout. iTRAAT 73 Jelburgsche v. Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de f v; Koning Leopold vreest geen schending van België's neutraliteit Finsche regeering onderzoekt Russische voorstellen. Duitsche schepen in den Atlantischen Oceaan. Duitsch marinevaartuig liep op een mijn. Sneeuw aan het Westelijk front. I Vragen en antwoorden. j Het oponthoud der Nederlandsche schepen bij Duins. m Hevig gevecht tusschen gewapend koopvaardi'V'ün en Duitsche duikboot. 9 8 9 8 9 8 9 8 9 I gesorteerd in beste tijd uw gwerk te laten [it niet tot het \anbevelend, W. louwestraat 37. lig adres voor ORNUIZEN, ook SPARATIËN. En RIJWIELEN. Krugerstraat 12. ;asgevuldt Gloei- 30, 40 Watt, 1.14, liegellampen 100, 1.56, 1.33, 1.25, Jielampen 86 ct., 10 ct., Kroonlam- /att 55 ct., Me- 40, 25, 15 Watt JAN DE ROOS, |v.Midd.| v.Rott. |vm. uuijvm. uur Rotterdam—Mid- omgekeerd. klasse 2.25 3.50 Enkele 1.35 Retour 2e het vervoer van teer billijk. Rotterdam Erven Ivliet 89, Tel. 22727 BUYTENHEK, hef. 3521. J.NDERS, Tel. 153. ERHOUT, Tel. 282. retourbiljetten i>érkt. Vlissingsclie Courant 77ste JAARGANG NUMMER 254 VRIJDAG 27 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iede regel meer 25 cent. Bij abonnement specie o prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Ditgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Ooren West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel, 35 Een oproep voor de verdediging der beschaving. „Met Nederland vormt België een vredeseiland In het belang van alle volken." in mee gesleurd zyn, zyn grondgebied zou in een slagveld herschapen wor den, met het oog op zyn geringe uit gestrektheid. Een dergelijk lot zou ge- lyk staan met een algeheele verwoes ting, welke ook de uitslag van den oorlog moge zyn. Met Nederland vormt het een vre deseiland in het belang van alle vol keren. Op het kruispunt van de West-Europee- sche landen, vervult een onzijdig, loyaal en sterk België zooals het heden is, een bij uitstek vredelievende zending. Daar door worden het slagveld en de rouwen beperkt. Aldus sticht zij, onder de andere onzijdige staten, een vredesburg en een element tevens van die verzoening welke alleen de beschaving redden kan van de ineenstorting waartoe zij docir een alge- meenen oorlog onverwijld zou gedreven worden. Wij zien met klaarheid onze rechten en onze plichten in, wij zien de toekomst "te gemoet met een kalme vastberadenheid en een geweten dat niets storen kan. Wij zijn bereid onze onafhankelijkheid uit al onze macht te doen eerbiedigen. Koning Leopold van. België heeft in den afgeloopen nacht een via Londen naar de Vereenigde Staten uitgezonden boodschap tot het Amerikaansche vólk gericht. De koning sprak zijn rede in de Engelsche taal uit. De Vlaamsche tekst der redevoe ring luidt als volgt Het is een eer voor mij het woord te voeren op dezelfde tribune als uw door luchtige president. Ik heb met vreugde de uitnoodiging aanvaard die mij door het Forum werd gedaan wanneer het mij ver zocht een korte boodschap tot de Ameri kaansche natie te richten. Door kostbare en trouwe herinneringen zijn mijn mede burgers, mijn familie en ik zelf aan de Vereenigde Staten gehecht. Geen enkele Belg kan den dicelmatigen bijstand en de opbeurende hulp vergeten die het Ameri kaansche volk aan de Belgische bevolking heeft verleend, toen het over zijn appro- viandeiring waakte gedurende jaren van beproeving. Het thema dat mij werd voorgesteld „een oproep voor de verdediging van de be schaving", zie ik als een hulde aan mijn land. Zij die het hebben voorgesteld, heb ben zich herinnerd dat de Belgen steeds een verheven plaats in de geschiedenis -an de westelijke wereld hebben ingenomen, en dat België steeds aangezien werd voor een van de brandpunten vocir den opbloei van de christelijke beschaving. Overtuigd als ik ben dat mijn land de beschaving verdedigt door de aangenomen houding ten overstaan van het conflict dat in Europa losgebroken is, meen ik mij te mogen beperken bij de toelichting van deze houding welke geheel en al strookt met den wil, den miced en de eer van mijn volk. In mijn hoedanigheid van staatshoofd verheugt het mij dat mij de gelegenheid werd geboden de volgende feiten met klaarheid vast te stellen. België neutraal. In 1937 heeft België zijn onafhankelijk heidspositie afgekondigd en zijn drie mach tige geburen hebtfen. er acte van genomen. Zij zijn zelfs verder gegaan toen zij ons spontaan de uitdrukkelijke verzekering ga ven dat zij ons grondgebied zouden eerbie digen en de onafhankelijkheid van België zouden waarborgen. De neutraliteitsverklaring van de Belgi sche regeering, bij den aanvang van den oorlog afgelegd, was de logische uitkomst van deze politiek! De toestand van onzijdigheid, trouwens, stemt overeen met de overleveringen en de verzuchtingen van het Belgische volk, wiens gevoelens en geestesgesteldheid in den loep van eeuwenlange strijden geves tigd werden. Het was ten koste van zijn bloed en met een onwrikbare wil zichzelf te blijven dat de Belg, die in zoo hooge mate den zin van de indivïdueele vrijheid bezit, de verovering van zijn instellingen heeft bepaald. De onzijdigheid is bovendien een levens element voor de belangen van zijn land. Het bestaan van België, gebied van ge ringe uitgestrektheid, maar wiens bevol king een der,meest drukke van de wereld ls: hangt hoofdzakelijk af van den arbeid zijner inwoners, deze arbeid, vervolgens, is afhankelijk van de handhaving van onzen exporthandel en van het vrij verkeer van onze nijverheids- en voedingsapproviandee- nng. Vrede een voorwaarde van leven of dood. De vrede is dus voor het Belgische volk een voorwaarde van leven of dood. Wij doen niet de minste territoriale aanspraken gelden. Wy zyn noch van verre noch van dichtby betrokken ge weest by de oorzaken van het conflict dat Europa verdeelt. Moest België er 25 jaar geleden.. Het zal vandaag precies 25 jaren gele den zijn dat het Belgische leger, na een harden strijd, onder het bevel van koning Albert, mijn vader, de koers van een wree- den inval stuitte. En mcesten wij aangevallen worden God beware ons van een dergelijke ramp in weerwil van de plechtige verbinte nissen tegenover ons in 1937 aangegaan en aan den vooravond van den oorlog her nieuwd, dan zouden wij zonder aarzelen strijden, maar met vertienvoudigde mid delen. En ditmaal ook zou het gansche land achter het leger staan. Koning Leopold gelooft niet in neutraliteitsschending. Maar wij kunnen niet gelooven dat onze neutraliteit door de oorlogvoerende mo gendheden niet zal geëerbiedigd worden. Wij hebben vertrouwen in het woord dat zij ons in aanschijn van de wereld gege ven hebben, zooals zijzelf mogen vertrou wen in onze loyauteit, loyauteit die ik, naar het voorbeeld van mijn geliefden va der, en als vorst van een vrij en trotsch volk, besloten ben steeds na te leven. Laat ik hopen dat de Amerikaansche natie waaraan wij door gemeenschappelij ke verzuchtingen en zelfde instellingenoo nauw verbenden zijn, ons helpe en ons steune in onze houding ten bate van clen vrede in dienst van de beschaving. Na hun terugkeer uit Moskou zijn de Finscbs ministers Paasikivi en Tanner gistermorgen om 10 uur ontvangen door president Kallio, waarbij de minister van Staat Kajander en de minister van buiten- landsche zaken, Erkko, aanwezig weren. De Russische voorstellen zullen door de Finsche regeering grondig bestudeerd wor den. Besluiten zijn, volgens het D.N.B., nog niet genomen. Het tijdstip van den terug keer der Finsche delegatie naar Moskou staat nog niet vast. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, heeft gisteravond een rede voering uitgesproken, waarin hij o.m. zei Finland is niet bereid tot opoffering van wat het ook zij, dat van wezenlyk belang is voor zijn vrijheid en bestaan. De uit gebreide voorzorgsmaatregelen van Fin land bedreigen niemand, maar zijn geno men om de neutraliteit te bewaken. Het land moet er voor waken, niet op wegen te worden geleid, die naar vernieling leiden. Volgens welingelichte Fransche kringen schijnt het thans vast te staan, dat twee Duitsche slagschepen van het z.g. „zak- model", de „Admiraal Scheer" en de „Deutschland" in den Atlantischen Oceaan opereeren. WILT U IETS ANDERS? Iets, waar U niet iedereen mee ziet Dat apart is en toch niet opzichtig Een reden temeer om eens by ons binnen te stappen. In ieder artikel brengen wy „iets anders". Of het nu een hoed, over hemd, shawl of das moet zyn, steeds vindt U dat wat niet algemeen is. Als U iets op heerenmodegebied zoekt, komt U dan eens bij ons binnen. Een heer met smaak, koopt in die zaak. VIJFTIG OPVARENDEN VERDRONKEN Groote waardeering Voor de hulp der Denen. Over het vergaan van een Duitsche voor postenboot op 21 October 1939 maakt het opperbevel van de Duitsche oorlogsmarine bekend Als gevolg van aanraking met een mijn is op. 21 October tegen den middag in de buurt van het Deensche eiland Moën een Duitsche voorpostenboot gezonken. Van de 55 koppige bemanning konden slechts vijf leden worden gered. Bij de reddingsactie door een Deensch vliegtuig verdient het optreden van den Deenschen luitenant-vlieger Helvard vol- ledigerekennin g. Helvard is er ondanks de slechte weersomstandigheden in geslaagd vier leden van de bemanning van de ge zonken voorpostenboot, die hy drijvende op een vlot aantrof, na herhaalde pogingen bij zich aan boord te nemen. Het vliegtuig was daardoor zoo overbelast, dat hét niet meer kon opstijgen en zich op het water moest laten drijven totdat een ander vlieg tuig te hulp kwam. Een vijfde lid der bemanning redde zich door in tién uren naar de kust te zwem men.'De geredden werden in het zieken huis te Stege (eiland Moën) opgenomen. De geneesheer-directeur, dr. Hempel, heeft de Duitsche soldaten óp voorbeeldige wijze behandeld en laten verzorgen. Wat de overige leden der bemanning betreft, de lijken var 23 slachtoffers kon den aan de kust van Moën worden gebor gen. Ook hier zorgt de geneesheer-direc teur van he.t ziekenhuis te Stege voor de plechtige opbaring in een waardige ruimte. 22 leden der bemanning worden nog ver mist. De bevolking van Stege heeft op zeer hartelijke wijze door hulpverleening van allerlei aard bij de verzorging der gered den en berging der dooden uitdrukking gegeven aan haar bijzondere deelneming. In de stad Stege hangen de vlaggen half stok. De bijzetting der geborgen slachtof fers zal heden op plechtige wijze geschie den. De Deensche marine zal daarbij te genwoordig zijn. De opperbevelhebber der oorlogsmarine, groot-admiraal dr. H. C. Rader, laat door den Duitschen marine-attaché een krans, leggen op het graf der gevallenen. De op perbevelhebber heeft den chef der konink- lijk-Deensche marine, vice-admiraal Rech- nitzer zijn dank laten betuigen voor de deelneming en grootmoedigen en kame- raadschappelijken steun der Deensche ma rine. De vijf geredde leden der bemanning zullen waarschijnlijk Zaterdag naar Duitsehland terugkeeren. Het Fransche legerbericht van. Donde. dagavond luidde „Handgemeen tusschen verkenningsafdeelingen en wederzijdsch ar tillerievuur op verschillende punten van het front." Het legerbericht van hedenochtend meld de „Geudrende den macht plaatselijke ac tiviteit van verkenners. Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Tusschen Moezel en Warndt valt op som mige plekken een oplevende bedrijvigheid van de artillerie waar te nemen. Overigens aan het front slechts plaatselijke actie van verkennigsafdeelingen en hier en daar ver- ontrustingsvuur. In het Saargebied is het naar Havas meldt slecht weer. Het heeft gisteren ge sneeuwd. Niettemin duurt de activiteit der Fransche patrouille voort. Over de verlie zen der Duitsche troepen op 16 en 17 Oct. varieeren de schattingen tusschen de 2000 en 3000 man. Volgens de commandant van een Fransch bataljon in de streek ten Oosten van Satrbduscken hebben de Duit- schers daar over een fontbreedte van en kele honderden meters 150 tot 200 man ver loren. Volgens inlichtingen, welke den Franschen staf hebben beeikt, zijn ver scheidene tremen met gewonden over Trier geleid. Havas meldtAlle operaties aan het front worden gehinderd door het slechte weer. Er worden wel verkenningen uitge voerd. De rivieren blijven wassen. De Rijn is gisteren in den loop van den dag plotse ling met 57 cM. gestegen. De overstroo ming strekt zich uit tot de oevers en maakt iedere eventueele operatie vrijwel onmogelijk. De Fransche vliegers hebben vijf verkenningsvluchten uitgevoerd, waar van vier vlak boven de vijandelijke linies en een verder het land in. 1 1 NOVEMBER WORDT ER MEE GESTOPT. Zooals reeds eenige malen voor den g Ëj microfoon 'van de omroepvereenigin- gen is bekend gemaakt, zal de door j= H bemiddeling van de radio-omroep H controle-commissie verzorgde offi- cieele rubriek „vraag en antwoord" met ingang van 1 November a.s. g H worden stopgezet. y-g Iminimiminimiimmuunui UITEENZETTING VAN BRITSCHE ZIJDE. In verband met het langdurige opont houd van Nederlandsche schepen bij Duins werd van Britsche zijde de volgende uit eenzetting ontvangen „De reden, waarom sommige Nederland sche schepen, geruim en tijd door de Brit- sce autoriteiten worden vastgehoudei. in de bases tot ocntróle van de contrabande is ons door een gezaghebbend woordvoor- der medegedeeld. Deze zette uiteen, dat in sommige ge vallen de contrabande-commissie het nood zakelijk acht een garantie te vragen van den geadresseerde van de goederen of van de regeering van het neutrale land, dat noch de goederen, noch de producten, wel ke hiervan worden gemaakt of het equi valent hiervan zal worden uitgevoerd naar Duitsehland. Ten einde vertraging te voor komen hebben sommige scheepvaart maat schappijen de belofte gegeven, dat indien hun schepen toestemming krijgen door te varen, zij de goederen waaromtrent twij fel bestaat, zullen vasthouden tot een be slissing is genomen, zooals ook in den vorigen oorlog is gedaan. Andere maat schappijen doen dit niet en indien hun schepen toestemming krijgen door te va ren, dan bestaat geen garantie, dat de contrabande niet zal worden doorgevoerd naar Duitsehland. Inderdaad heeft een schip dat onlangs zonder goede garantie toestemming kreeg om door te varen *en einde lang oponthoud te voorkomen een lading vervoerd, welke naar bekend is, later werd doorgevoerd naar Duitsehland. Men hoopt evenwel, dat van nu af de toestand beter zal worden tenge volge van een overeenkomst, welke met sommige scheepseigenaren is ge troffen en waarbij de scheepspapieren zoo spoedig mogelijk voor het binnen varen van de Britsche wateren vooruit zullen worden gezonden aan de Brit sche autoriteiten. In vele gevallen zal dit mogelijk maken het noodzakelijk onderzoek naar het verdachte deel van de lading in te stellen, voor het schip werkelijk in de controlehaven aankomt. Men hoopt, dat dit systeem de voornaamste reden tot klagen ocik van de Nederlandsche scheepseigenaars weg zal nemen. Wat betreft het oponthoud van passa giers op de vastgehouden schepen wordt gezegd, dat men hoopt in de toekomst een regeling te treffen, waarbij de passagiers onmiddellijk aan land worden gezet en toestemming krijgen hun reis voort te zet ten op de snelst mogelijke wijze. Men hoopt, dat dit gebaar ook in Nederland zal worden gewaardeerd. Iedere vertraging en ieder ongemak, dat niettegenstaande deze pogingen ze te ver mijden, toch ontstaat, wordt te Londen- beschouwd als een betreurenswaardige noodzakelijkheid in de poging te voorko men, dat goederen van essentieel belang Duitsehland bereiken. In verband hiermede is het artikel van den bekenden economist sir William Be- veridge in de „Times" opmerkelijk. Hij wijst er op hoe noodzakelijk het is, dat Duitsehland geen vet wordt geleverd, aan gezien vet onmiddellijk voor de bewape ning kan worden gebruikt. Hij voegt hier- aaL toe Het is niet waarschijnlijk, dat iets, wat wij door de blokkade kunnen doen, het voor de Duitsche regeeringon mogelijk zou maken de burgerbevolking behoorlijk te voeden, indien zij voor dit doel een voldoende hoeveelheid van de hulpbronnen aan werkkrachten, materiaal en geld besteedt. Indien zij dit niet doet, dan zal het Duitsche volk door het be sluit van zijn eigen regeering tot honger worden veroordeeld." Beveridge voegt hieraan toe, dat het dilemma tusschen den honger van het volk en den honger van de kanonnen het punt is, waartoe de eene oorlogsvoerende den moet driiven. Dit nummer bestaat uit 3 bladen QeliCMrlcwUscw van den dog Kloeke rede van Koning Leopold van België. (Pag. 1, eerste blad). Hevig gevecht tusschen bewapend koopvaardijschip en Duitsche duikboot. (Pag. 1, eerste blad), Critiek en lof op bet kabinet-de Geer in de Tweede Kamer. (Binnenland1^ Het sneeuwt aan het Westelijk front. (Pag. 1, eerste blad), Grieksch stoomschip met 35 opvaren den vergaan. (Scheepvaart)] Een encycliek van Z.H, den Pans, voornamelijk gewijd aan vredes- en oorlogsproblemen. (Kerknieuws), ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN 1 een passende, hoed. Keus uit allerlei modellen en tin ten en beslist het nieuwste. Prijzen 3.75—4.50. Echt Haarvilt reeds voor 5.25 en 5.90 Mayser 6.25 Wilke 7.50 Wacht niet langerKoop zoo'n moderne hoed in het speciale HEERENMODEHUIS WALSTRAAT 32. Leden der bemanning van een koopvaar dijschip, dat erin geslaagd is een Duitsche duikboot tot zinken te brengen, hebben bij hun aankomst in een Engelsche haven ver teld, hoe het gevecht verloopen is, aldus Havas. Het koopvaardijschip voer onge hinderd in een gevaarlijke zóne. Plotseling verscheen de duikboot aan stuurboordzijde, voor en bijna onder het voorschip. „Onze matrozen, die de wacht hielden, zoo vertel de een der officieren, konden duidelijk zien, hoe manschappen uit de opening van den toren naar de kanonnen renden. Wij wa ren niet gewaarschuwd voor de aanwezig heid van de duikboot. Alles speelde zich zoo vlug af, dat het verschijnen van den onderzeeër een zekere onbehaaglijkheid veroorzaakte. De Duitschers vuurden acht granaten af, die door het tuig floten zon der ons te treffen. Wij richtten het kanon en begonnen bijna a bout portant te schie ten. De strijd was levendig en snel. Onze kanonniers werkten als bezetenen en de rest der bemanning stond te trappelen dat zij niet aan de kanonnen kon raken. Onze projectielen ontploften zoo. dicht bij de duikboot, dat de waterzuilen die ont stonden, in een waterval op de brug neer vielen. De kanonniers van de duikboot werden door het water overstroomd en werden gewond. Dat was te veel voor de aanvallers die zich nooit zoo dicht bij ons gewaagd zouden hebben als zij hadden vermoed, dat wij gewapend waren. Plotse ling renden de mannen, die op de brug van den onderzeeër waren naar de toren. Het luik werd gesloten en de duikboot begaf zich onder water. Wij waren allemaal in spanning of de duikboot opnieuw zou aan vallen. Inderdaad verscheen hij weer op 2i/2 3 myl afstand. Wij voeren op volle stoom maar hij hervatte den strijd en wij beantwoordden elk schot. De Duitsche granaten waren te ver weg of te dicht bdj gericht. Geen enkele trof doel. De toestand van de duikboot werd ernstig. Vruchteloos was kostbare tijd. verloren. Voor zoover wij konden beoordeelen waren sommigen zijner mannen buiten gevecht gesteld. De onzen waren ongedeerd. Onze granaten vielen rondom den onderzeeër neer. Na anderhalf uur verspreidde zich een groote plek wit schuim rondom de duikboot die in zee verdween."

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1