Breskensche Courant MO? LIJNEN LISSINGEN NS AUTO'S, RTUIGEN Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De conferentie van Hitler met de gouwleiders. Duitschland vrijwel van zijn overzeesche voorraa'lsbronnen afgesneden eTfcLfcX Engeland zegtDuitschland heeft den oorlog onvermijdelijk gemaakt Vreeselijke toestanden in Warschau. Opschorting van ontslag van dienstplichtigen. Duitsch detachement aan de Moezel teruggeslagen. Twee Groningsche kustvaarders vermist. EERSTE BLAD Eén kilo suiker in drie weken. STADSNIEUWS Vlissingen Ontspanning en ontwikkeling voor militairen. minima ■minima causerie* meert. vondwijding. tie. ziek. ris, 1648 M. ve ontvangen. 456 M. soldt's klein- onmuziek. Musikan- uziek. rkest en concert. 3 >rkest. r"1 brindt's orkest 322 M. onmuziek. >rogramma. Omroeporkest irogramma. jO en 6.20 Gra- mziek. ningspro- voor soldaten programma. •rkest. Ie voor den onmuziek. 484 M. onmuziek. Radio-orkest. Gramofoon- ■kest. onmuziek. ng voor sol- meel. onmuziek. andsender, 1 M. rkest. leinorkest en. n. ziek. Hierna 'i eert* ■iiiiwiiü Meteorologisch Bilt. Ledenmorgen 7.20 matige regen Den Helder: zwak N, 6 gr. 6 gr. 12 m.m. wolkt met opkla- ien, iets kouder, jke wind. eerberlcht. jele gegevens i. Met. Instituut. n van Scandina- plaats en diep- m over ons land richting verder, tweede dat zich ving bevindt en tot ontwikke- vas in ons land ur daalde. In het onweer voor. wam een nieuw uk tot ontwikke- Groenland is de n een naderende Het gebied van Lzoren blijft nog over Zuidwest- af. De depressie ttselijk nog veel het oosten af. van betrekkelijk 1029,8 mbar te 88 mbar te sn mrende schepen. Perim )ct. van Batavia. Batavia 1 12.18 uur 5.13 VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 253 DONDERDAG 26 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, ieder. regel meer 25 cent. Bij abonnement special prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.,Bureaux VValstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oo£ en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Actie tegen den erfvijandEngeland. Er zal op grootscheepsche wijze propaganda worden gevoerd. wordt gegeven van het leed, dat de door Engeland verdrukte volkeren ondergaan, van de wreedheid, waarmede Engeland de geheele wereld zijn hegemonie in den loop der geschiedenis heeft opgelegd enz. Uit drukkelijk zou Goebbels hebben verklaard, dat de persdienst alle berichten van dit genre moest opsporen en over de geheele wereld verspreiden, zonder zich al te veel zorg te maken over het vaststellen van de juistheid, aangezien het. belangrijkste was, dat zonder ophouden dezelfde zaken werden herhaald en dat de wereld er van wordt overtuigd, dat. Engeland den oorlog voert en altijd heeft gevoerd met illegale metho den, met de grootste verachting voor het volkenrecht en voor.de internationale con venties. Uit over het algemeen betrouwbare bron worden,, naar Havas uit Zürich meldt, om trent hetgeen zich afgespeeld heeft in de door Hitier bijeengeroepen conferentie der gouwleiders de volgende bijzonderheden ge geven In strijd met hetgeen tot dusverre is ge publiceerd f werden de gouwleiders geens zins geraadpleegd over de stemming in Duitschland. Het was geen „raad" die bij eenkwam, maar een nationaal socialistische vergadering. Hitier zou hebben aangekondigd, dat een nieuwe phase van den oorlog ging begin nen. Na de bekende stellingen, te hebben herhaald omtrent denoorsprong van den oorlog en in bittere bewoordingen te hebben betreurd, dat het streven naar herstel van" den vrede vergeefsch was gebleven, kwam de rijkskanselier tot de conclusie, dat En geland de voornaamste verantwoordelijk heid droeg voor deze mislukking. De ervaringen, die wy hebben opge daan, zoo zette hij uiteen, toonen na zoovele andere, dat de veiligheid van het rijk nooit zal kunnen worden ver zekerd, zoolang Engeland geen ernstige les heeft gekregen. Daarom, zoo zei hij met klem, heb ik besloten, dat van nu af aan het voornaamste streven zal worden gericht tegen den erfvijand van ons vaderland. In deze actie rekent het rijk op de ge heele medewerking van de vertrouwensman nen der partij. De taak zal veelvuldig zijn in het binnenland zullen zij met alle te hun ner beschikking staande middelen een felle beweging der openbare meening tegen Groot-Brittannië in het leven moéten roe pen en aanwakkeren. Bovendien zullen zy de regeering moeten helpen bij het streven om stroomingen van verontwaardiging in de wereld te wekken tegen die mogend heid. Tenslotte zullen zij de noodige maat regelen moeten nemen, opdat de continen tale blokkade verzekerd worden van het geheele land. Vervolgens deed Hitier een beroep op de toewijding van zijn gouwleiders. „Ik stel u persoonlijk verantwoordelijk, zoo zei hij, voor de wijze waarop mijn bevelen zullen worden uitgevoerd. Ieder uwer zal reken schap moeten afleggen van de bijdrage die hij geleverd heeft tot de verdediging van ons volk. Goebbels zal u gedetailleerde in structies geven over de manier, waarop wij willen, dat gij uw taak leidt". De toekomstige propaganda Goebbels gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting in tegenwoordigheid van Hitier. Eerst verklaarde hij welke de thema's moesten zijn van de toekomstige propa ganda. De voornaamste zijn J. Engeland, dat Duitschland verwijt de Tsjechische en Poolsche volken tot slavernij te hebben gebracht, put zijn kracht slechts uit wilde onderdrukking van andere volkenPalestina, Indië, enz. 2. De Engelsche leiders onder drukken hun eigen volk, dat zij een oorlog hebben opgelegd om zich per soonlijk te verrijken. 3. Achter deze winstjagers staat de jood, de eeuwige profijttrekker, de eeuwige vijand van het Duitsche volk, die hardnekkig zijn omsingeling voortzet. 4. De Engelsche aristocratie is geheel corrupt en de High Society vormt een nest van schan dalen. Voortgaande gaf Goebbels een uiteenzet ting van de practische middelen, die de gouwleiders zullen moeten gebruiken om den toorn van het Duitsche volk tegen En geland op te wekken. Zij zullen vergaderin gen moeten organiseeren, niet alleen in het binnenland, maar ook aan het front. Zij zullen ter vergemakkelijking van hun taak fotografische doeumentaties krijgen, waarin beweerde schandalen verhaald worden, die zich hebben voorgedaan in de Engelsche hooge kringen en waarin een beschrijving GOEBBELS. Toen hij afscheid nam van de gouwlei ders, zei hij lachend tot'een hunner Zelfs wanneer wij er niet in slagen het Engelsche volk te overtuigen, dat het bedrogen wordt door zijn leiders, zullen wij ten minste het Duitsche volk immuun hebben gemaakt tegen de geallieerde propaganda. Wanneer Duitschers de radio uit Londen of Parijs aanvallen hooren richten op den Führer of een onzer, zullen zij zich herinneren, dat wij hetzelfde doen in Frankrijk en Enge land. Havas voegt hieraan nog toe, dat hoewel Frankrijk in het algemeen en Daladier in het bijzonder door de Duitsche propaganda zullen worden gespaard, Paul Reynaud voor die propaganda in Frankrijk een gelijke rol zal vervullen als Churchill in Engeland. 338.000 TON GOEDEREN DOOR ENGELAND ONDERSCHEPT. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister voor den economischen oorlog gis teren medegedeeld, dat bij het uitbreken van den oorlog bases voor het toezicht op contrabande zijn gevestigd te Weymouth, Kirkwall, Duins, Gibraltar en Haifa. In de eerste zes weken van den oorlog is een hoeveelheid van 338.000 ton goederen, waarvan bewezen was, dat zij voor Duitsch land bestemd waren, onderschept en in be slag genomen. Daarbij waren 76.500 ton petroleumproducten, 65.000 ton ijzererts, 38.500 tón mangaanerts, 24.500 ton phos- phaten, 21.500 ton aluminiumerts, 16.500 ton bloedsteenerts, 13.000 ton copra, 10.300 ton oliehoudende zaden. Onderhandelingen over de controle. De minister zei verder, dat onlangs be sprekingen over kwesties, die in verband met de controle zijn gerezen, zijn aange knoopt met een aantal neutrale regeerin gen. Delegaties van de regeeringen van Nederland, IJsland, Zweden en België be vinden zich thans te Londen. Met andere regeeringen wordt onderhandeld langs di- plomatieken weg. De besprekingen worden in vriendschappelijke sfeer gehouden en vorderen goed. Bij de beschouwing vah den algemeenen toestand kan men zeggen, dat Duitschland thans van vrijwel al zijn over zeesche voorraadsbronnen is afgesneden. Het blijft noodig, dat alle ladingen met de grootste zorgvuldigheid onderzocht wor den en terwijl de Britsche regeering natuur lijk ten volle rekening wenscht te houden met de bonafide handelsbehoeften der neu- tvale landen, aldus de minister, is zij vast besloten haar rechten van oorlogvoerende regeering volledig uit te oefenen en alle contrabande te onderscheppen. ontvangen wij alle nieuwsbe richten van Nederlandsche en Buitenlandsche Persbureaux. De „Vlisslngsche Courant" waarin opgenomen de „Bres- kensche Courant", is „bij' tot de laatste minuut. EEN BRITSCH ANTWOORD OP VON RIBBENTROPS BETOOG. In verantwoordelijke Britsche kringen is men volgens Reuter van meening, dat de beschuldigingen van von Ribbentrop, vol gens welke Engeland al sedert jaren den oorlog voorbereid en alle vredesstappen van Hitier genegeerd zou hebben, kunnen worden weerlegd door de volgende feiten 1. Engeland heeft toegelaten, dat Hitier den dienstplicht heeft ingevoerd, een lucht macht heeft opgebouwd, het Rijnland mili tariseerde, Oostenrijk, het Sudetenland be zette 2. Engeland heeft steeds gestreefd naar een goede verstandhouding met Duitsch land en de tegenwoordige Britsche regee ring heeft uit de Vereenigde Staten en an dere neutrale landen veel critiek moeten hooren, omdat zij bij dit streven zoo ver ging 3. de Britsche garantie aan Polen is op 31 Maart gegeven, nadat Polen Hitiers eischen op 26 Maart had afgewezen 4. Chamberlain keerde het vorige jaar uit München terug met Hitiers belofte, dat kwesties, die tusschen Duitschland en En geland zouden rijzen, door overleg geregeld zouden worden. Chamberlain zei „Dit be- teekent vrede voor onzen tijd". Zes maan den later verried Hitier hem door Tsjecho- Slowakije te nemen 5. zoowel Frankrijk als Engeland heeft een gunstig antwoord gegeven-op het Ita- liaansche vredesvoorstel van 31 Augustus, doch beide staten hebbèn in antwoord op een tweede voorstel van 2 September ver klaard, dat voorwaarde zou zijn, dat Duitschland het Poolsche gebied zou ont ruimen 6. Duitschland zelf heeft op 1 September den oorlog onvermijdelrjk gemaakt door" Polen binnen te vallen. MEN DOODT HONDEN OM ZE TE ETEN. Neutrale reizigers, die uit Warschau te Kopenhagen zijn aangekomen, berichten, volgens Havas, dat de toestand in deze stad ernstig is. De vernieling is zeer groot, niet alleen het koninklijk paleis, de poly technische school en vele andere groote gebouwen zijn vernield, ook de voorsteden Praga, Saska Kempa en Grochon liggen in puin. De electriciteitsvoorziening en de wa terleiding zijn nog niet hersteld, de trams rijden niet en slechts één autobusdienst functionneert Bijna alle winkels zijn ge- sloten. Er heerscht bijna hongersnood in de stad, een kilo aardappelen, dat voor den oorlog acht tot tien zloty kostte, kost thans 250 zloty. Men doodt thans de hon den om ze te eten. Reizigers, die uit Berlijn komen, mogen 's nachts niet in de stad blijven, doch moe ten in hun wagens slapen, aangezien het in de straten niet veilig is. Het burger-co mité, dat door generaal Rumm-el is inge steld om hem te helpen, functionneert nog steeds, doch de voorzitter, Stefan Star- zinski, moet in zijn bureau op het stad huis blijven. Hier eet hij, werkt hij en slaapt hij onder toezicht van agenten van de Gestapo. Tezamen met Starzinski zijn prins Lubomirski, oud-burgemeester van Warschau tijdens de Duitsche bezetting in 1915, en de directeur van het socialistische blad Robotnik Mieczyslaw Niedzialkow- ski, aangewezen als gijzelaars. WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot opschorting van ont slag aan dienstplichtigen. De memorie van toelichting luidt als volgt Krachtens art. 43, eerste lid, der dienst plichtwet zou met ingang van 1 October 1939 ontslag uit den dienst plaats hebben van dienstplichtigen a. voor zoover zij den rang van onder officier of dien van officier niet bekleeden, b. voor zoover zij den rang van onderof ficier of dien van officier bekleeden, indien zij in 1939 45 jaar oud worden. De buitengewone omstandigheden, op grond waarvan tot algemeene mobilisatie is overgegaan, hebben het raadzaam ge maakt, de sterkte van de land- en de zee macht voorshands niet belangrijk te ver minderen. In verband hiermede is gebruik gemaakt van de in art. 45, eerste lid, der dienstplichtwet neergelegde bevoegdheid om het ontstaan van de hiervóór bedoelde dienstplichtigen tot nader order uit te stellen. De datum, met ingang waarvan het ont slag eerlang zal kunnen worden verleend, hangt ten nauwste samen met de ontwikke ling van den internationalen politieken toe stand. Het wordt daarom niet wenschelijk geacht, dezen datum thans reeds vast te leggen. EEN KALME NACHT. •Het Fransche legerbericht van Woens dagavond luidt Gedurende den dag hebben onze verken- ningsafdeelingen en die van den vijand een zekere activiteit getoond. In het gebied, grenzende aan de Moezel, werd een Duitsch detachement teruggeslagen. Het legerbericht van hedenochtend luidt: Een kalme nacht aan het geheele front. Slecht weer. GENERAAL GEORGES de chef- van den Franschen generalen staf. Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend De vijand heeft gis teren getracht de twaalf kilometer ten westen van Völklingen dicht aan de grens gelegen hoogte, welke onze troepen den vorigen dag genomen hadden, terug te winnen. Zijn aanval, ter sterkte van een bataljon, bleef nog op Fransch terrein in ons artillerie- en machinegeweervuur lig gen. Overigens vallen er geen noemens waardige gevechtshandelingen te vermel den. Havas meldt dat de Duitsche troepen Maandag en Dinsdag gepoogd hebben zich meester te maken van een klein dorp bij het bosch van Warndt. De heftige tegen stand van de Fransche troepen heeft hen evenwel afgeschrikt en Woensdag hebben zij in dezen sector geen actie ontplooid. Woensdag was de krachtigste actie van de Duitsche troepen langs de Moezel. Zij zon den een verkenningsafdeeling naar de Fransche linies voor het grensdorp Apach aan de monding van een lang en diep ra vijn, dat in de richting oostwaarts loopt, loodrecht op de Moezel. Dit detachement werd door het automatisch vuur van de Franschen gemakkelijk teruggeworpen. Aan de rest van het front was de activi teit ongewijzigd. De tegenstanders tasten wederkeerig naar eikaars linies met ver- kenningsafdeelingen en kleine patrouilles. De Duitschers pogen zooveel mogelijk in lichtingen te krijgen en de Fransche troe pen ondeihouden het contact zooveel moge lijk, teneinde gewaarschuwd te worden bij iedere .wijziging binnen de Duitsche linies en vooral gewaarschuwd te worden," wan neer nieuwe Duitsche troepen aan het front komen. OOK ONGERUSTHEID OVER EEN AMSTERDAMSCH SCHIP. Het te Gasselternijeveen thuisbehoorende motorschip „Tsgri", kapitein Eeftingh, dat thans meer dan vier weken onderweg is van Gothenburg naar Amsterdam, kan wel als verloren beschouwd worden. liet schip was o.m. geladen met ammunitie en is op. 25 September uit Gothenburg vertrokken. Aan boord bevonden zich zeven personen. De „Tegri" was van het type der Groninger vloot en is gebouwd in 1938. Er heerscht verder ongerustheid over het motorschip „Safe", dat reeds veertien dagen onderweg is van Antwerpen naar Riga en in het Oostgat waargenomen. De „Safe" waarvan sedert het vertrek niets meer is verromen. Het laatst werd het op 8 October was geladen met stukgoed. De bemanning bestaat uit zeven personen, o.w. de kapi tein-eigenaar J. Salomons uit Groningen. De „Safe" meet bruto 374.84 en netto 183.10 reg. ton, heeft een motor van 300 P.K. en werd pas dit jaar gebouwd. Nog een vrachtschip vermist. Sedert 19 October heeft men ook niets meer vernomen van het vrachtschip „On derneming" van den Hoogeveenschen mo- torbeurtdienst te Amsterdam, welk schip met een lading suiker van Rotterdam op weg naar Leeuwarden, op dien datum het laatst gezien is in de Oranjesluizen. Aan boord bevinden zich de schipper G. Bruinsslot en zijn gezin en een knecht. Het schip is 188 ton groot, Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cliCMrlew«s$c« van dag In Rotterdam is ruim ƒ1 millioen hij-' eengebracht voor luchtverdediging. (Binnenland); Wetsontwerp ingediend tot opschorting van het ontslag van diverse dienst plichtigen. (Pag. 1, eerste blad)j Drie Nederlandsche schepen worden vermist. (Pag. 1, eerste blad)] Herkeuring van eenige lichtingen zou worden overwogen. (Marine en Leger)] Voorstellen aan de Kamer te wachteit over vernieuwing van de K.L.M.-vloot met inschakeling Uer Nederlandsche industrie. (Luchtvaart)j ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN De Minister van Economische Za- o ken maakt bekend, dat voor het 0 tijdvak van Maandag 30 October a.s. tot en met Maandag 20 November o a.s. tegen afgifte van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributie- q O kaart één kilogram suiker beschik- baar wordt gesteld. Talrijke aanbiedingen van vele zijden. ER IS CA. 700.IN KAS, MAAR MÉÉR NOODIG. Binnenkort bieden de militairen den burgers een bijeenkomst aan. Gisteravond vergaderde het comité Ont spanning en Ontwikkeling voor militairen, in de Jeugdherberg alhier, onder voorzit terschap van den heer F. G. Lemmers, die de aanwezigen welkom heette, o.a. den eere-voorzitter burgemeester C. A. van Woelderen, den commandant van Hr. Ms. wachtschip en enkele officieren der land macht. De tweede secretaris, de heer F. Luijk, las de notulen der vorige vergadering, wel ke onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter wees er op, dat de voor gaande vergadering feitelijk een oriëntee- ringsbij eenkomst is geweest. Na dien tiid zijn er al meerdere uitstekend geslaagde avonden, voor de militairen gehouden, wel ke bij de aanwezige manschappen over het; algemeen zeer in den smaak vielen. De penningmeester, de heer J. j. Bur gers, deelde mede dat tot nu toe de onkos ten voor deze avonden 250 hebben bedra gen. Er is nog ongeveer 700 in kas. Dit is wel een mooi bedrag, doch het is nood zakelijk dat de kas versterkt wordt, daar nog veel geld noodig zal zijn. Dank zij de medewerking van de af deeling Vlissingen van het Roode Kruis zijn voldoende dames collectanten voor de Woensdag a.s. te hou den collecte aanwezig. Veel medewerking. De voorzitter deelde mede, dat nog meerdere toezeggingen gedaan zijn voor het organiseeren van avonden, o.a. een filmavond door de S.H.V., de vereeniging A.G.O., welke 450 plaatsen beschikbaar stelt voor gemobiliseerden bij haar eerst volgende lezing evenzoo het departement Vlissingen van het Nut van 't Algemeen met 250 kaarten. Ook C.K.W.O. heeft plaatsen voor verschillende avonden toege zegd. In de maand November zal een zgn. „bonte avond" gegeven worden, georgani seerd door de buurtvereeniging Groote Markt.. Een kapitein deelde mede, dat eind No vember of begin December door het le bat. van het 4e reg. inf. een avond zal worden geboden aan de burgerij van Vlissingen. De voorzitter z-eide, dat het bestuur bij zonder dankbaar is voor al deze toezeg gingen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1