Breskensche Courant iiliiliilisiill unt STADSNIEUWS Viissingen EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK Machine- rijksters ngen. delburg lurgsche Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Hitier roept leiders naar Berlijn. Duitsche luchtaanval op Britsch convooi in de Noordzee. Zeeslag bij de Deensche kust De Duitsche nota inzake het convoyeeren van neutrale schepen Duitsch wachtschip op een mijn Aan het Westfront is het vrij kalm. Meer optimisme in Finland. De Nederlandsche Pers De schrijfwijze van de Nederlandsche taal. De leerlingenschaal. Vrijgezellen zullen meer belasting moeten betalen. DE 0.21 TE WATER GELATEN. WÊtKÊÊÊ/ÊÊttfÊÊÊÊÊÊIKÊÊIÊIKÊÊÊÊÊÊÊÊ!IÊÊÊ/ÊKÊSBBBÊÊSS^S^SBÊS^M enwater 87, urg. voldoende e kwaliteit ELITE, naksigaartje, IGNON, de Senoritas, stuks 30 ct. >or Zeeland LAGAAY, Viissingen. joed. ■aat 47-49. Wand- en gers, Wasch- is Uw voordeel. gevulde Gloei- 40 Watt, 1.14, ;ellampen 100, 156, 1.33, 1.25, ampen 86 ct., ct., Krooniam- tt 55 ct., Me- 25, 15 Watt AN DE ROOS, K, Nleuwstraat schotten tegen iere zekerheid, dag des avonds is Uw adres ss aan Potten, stellen, nieuwe s en ook Lood- prijzen. Bek VELDE. rijwiellampen osse Dynamo's \50. Complete 0, 4.95, 5.25, .50, 8.50. Alle 15 ct., Snoeren ht 10 ct. Rijks compleet 75 ct. NT", Groene- v.Midd.l v.Rott. /m. uur|vm. uur 8 O 9 O 8 9 9 tterdamMid- mgekeerd. lasse 2.25 3.50 Enkele 35 Retour 2e vervoer van billijk. tterdam Erven iet 89, Tel 22727 BUYTENHEK, 3521. jEJttS, Tel. 153. ftHOUT.Tel. 282 «tourbUjetten kt. I VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 250 MAANDAG 23 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of ƒ2.20 per kwartaai. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux VValstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Ool - en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers' HIJ ZOU HET GEVOELEN VAN HET VOLK WILLEN KENNEN. De diplomatieke correspondent van de „Observer" meldt, dat Hitier alle districts leiders voor een conferentie naar Berlijn heeft geroepen. Hij heeft, aldus de correspondent, beslo ten persoonlijk kennis te nemen van het gevoelen van het Duitsche volk. Hitier heeft een dergelijken stap nooit eerder ge daan. De districtsleiders staan het nauwst met het volk in contact en daarom lijkt het, aldus de correspondent, of Hitier be sloten heeft over de hoofden van Himmler en de Gestapo heen, zelf achter de waar heid te komen. De correspondent meldt verder, dat Hit- Iers aandacht overigens geconcentreerd is op het diplomatieke front, gedeeltelijk in verband met het driezijdige verdrag. Dat Duitschland over dit verdrag bezorgd is, blijkt uit het feit, dat de ambassadeurs te Moskou, Rome en Ankara naar Berlijn zrjn ontboden. Men heeft dus vastgesteld, dat Italië, verre van naar toenadering met Rusland te streven, zooals Von Ribbentrop hoopte, de gelegenheid heeft gekregen het initiatief op den Balkan, dat het in het voorjaar aan Duitschland had verloren, te herwinnen. Bovendien is de beveiliging der belangen in de Middellandsche Zee door het driezijdige verdrag zoozeer in het voordeel van een Italiaansche regeling met Frankrijk en Engeland, dat Von Macken- sen, de Duitsche ambassadeur te Rome, het waarschijnlijk even moeilijk als Von Papen zal hebben bij de- reeks conferenties, welke thans Hitiers tijd in beslag nemen. Reuter meldtHet ontbieden der stad houders en gouwleiders naar Berlijn betee- kent, dat Hitier alle hoop op vrede heeft opgegeven, aldus berichten, die Zondag avond uit Berlijn te Kopenhagen zijn ont vangen. Hitier wil derhalve de partijlei ders raadplegen over de maatregelen om den oorlog voort te zetten. De laatste be richten uit Berlijn geven steun aan de mee ting, dat de Duitschers in de eerste plaats bun kracht zullen richten op een energieke Wokkade van Engeland en op felle lucht aanvallen. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelde Zaterdag mede Vanochtend werden op de Noordzee vijandelijke vliegtuigen waargenomen door een convooi. Gevechtsvliegtuigen werden uitgezonden. De vijand trok hierop weg. Des middags werd het convooi door vijandelijke vliegtuigen aangevallen. De es- corteerende vaartuigen openden het vuur en Britsche gevechtsvliegtuigen brachten den vijand verliezen toe. Later werd medegedeeld, dat de aanval op het convooi in 'de Noordzee is uitge voerd door twaalf vijandelijke vliegtuigen. De toestellen werden aangevallen door ge vechtsvliegtuigen en de convoyeerende oorlogsbodems. Tenslotte werden drie vijandelijke toe stellen door de Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag gehaald, een vierde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie gedwongen te dalen. Het ministerie van luchtvaart maakte Zondag bekend, dat sedert den aanval op 't convooi in de Noordzee vijf Duitsche vlie gers werden opgepikt en door treilers te Grimsby aan land gezet. Twee vliegers werden ernstig gewond aan land gebracht. Drie anderen werden Zondagochtend vroeg in een rubberboot aangetroffen, een dezer was gewond. Sinds Zaterdagmiddag hadden zij rondgedobberd. Boeren en visschers uit Hirsthals (Noord Jutland) maken volgens Reuter melding van een zeeslag tusschen niet geïdentifi ceerde oorlogsschepen aan de Deensche kust. Kijkers verklaren, dat een klein oor logsschip of een duikboot een koopvaardij schip aanhield, toen twee grootere oorlogs schepen aan den horizon verschenen. Een kwartier lang werd heftig gevuurd. Intusschen kon het stoomschip ontkomen. Rookwolken hebben de waarneming moei lijk gemaakt, doch de toeschouwers geloo- ven, dat alle drie schepen zijn weggevaren. DOOR DE REGEERING IN STUDIE GENOMEN. Zooals eerder gemeld, heeft de Duitsche ^egeering Vrijdag aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota doen over handigen, waarin wordt gewaarschuwd tegen het doen convoyeeren van onze sche pen door Engelsche oorlogsbodems. Wij ver hemen dat deze nota, die in vriendschap pelijke termen is gesteld, in studie is ge nomen en dat het nog wel eenigen tijd zal duren alvorens er door de Nederlandsche regeering op zal worden geantwoord. Voorts vernemen wij, dat van Engelsche zijde geen enkel aanbod ontvangen is aan onze schepen convooi te verleenen» GROOT AANTAL OPVARENDEN OMGEKOMEN. Zaterdagmiddag is een Duitsch wacht schip tusschen Falsterbo en Mön op een mijn geloopen en vernield. Naar Reuter verneemt zijn 71 personen omgekomen. Vijf zijn er in geslaagd zich met een vlot te redden. Een Deensch vliegtuig is op zee gedaald om te pogen de vijf Duitschers aan boord te nemen. Het gewicht werd even wel te zwaar. Een tweede vliegtuig is toen hulp gaan halen en een motorboot is uitge zonden om hulp te bieden. Een der mannen op het vlot is omgekomen eer hulp kwam. Een der overlevenden zei, dat het aantal opvarenden van het wachtschip dichter bij de 80 dan bij de 70 was. Naar het bureau Ritzau meldt, is een der opvarenden van het Duitsche wachtschip er in geslaagd, zwemmende het eiland Mön te bereiken. Vrijdagavond is een waarschuwing gepu bliceerd om het gebied te mijden, waar mijnen ronddrijven, die zijn losgeslagen van het mijnenveld in de Ulfsont. Op een rif van Aegholm, een eiland ten noorden van Mön, zijn later vijftig lijken aangetroffen. Tot nu toe konden 29 lijken worden geborgen. De nasporingen door schepen en watervliegtuigen worden voort gezet. Fransche Iegerberichten. Het legerbericht van Zaterdagavond luidt De dag werd gekenmerkt door een ze kere activiteit van de artillerie aan beide zijden. Het legerbericht van Zondagochtend luidt„Aan het geheele front was de nacht vrij kalm". Het Zondagavond uitgegeven commu niqué luidt „Kalme dag, patrouilles en hinderlagen op verschillende punten van het front". Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Een kalme nacht aan het geheele front". Duitsche Iegerberichten. Het Duitsche legercommando deelde gis teren mede „In het Westen geen bijzondere gebeur tenissen, afgezien van geringe activiteit van artillerie en verkenningsafdeelingen". Het opperbevel der weermacht maakte hedenochtend bekend Aan het Westelijk front behalve activi teit van artillerie en verkenners geen ge vechtshandelingen. Op 21 October om 12 uur 45 vloog een driemotorig Britsch vliegtuig uit Oostelij ke richting komende, boven het station Konzen (25 KM. ten Z.O. van Aken) en over de zich in de onmiddellijke nabijheid bevindende Belgische grens naar het Wes ten terug. Artillerievuur op Perl. Zaterdagmorgen tusschen 6 en 7 uur heeft een hevig Fransch artillerievuur van alle kalibers plaats gehad op Perl en op den weg van Perl naar Sehndorf. Luxem- burgsehe ooggetuigen gelooven dat het hier een Duitsche aanval gold, welke later zou zijn afgeslagen. Tevens wordt een groote bedrijvigheid van de luchtmacht waargenomen. ONDERHANDELINGEN TE MOSKOU HERVAT. De Finsche delegatie is Zaterdagavond onder leiding van Paasikivi weer naar Mos kou vertrokken. Bij het vertrek zong een groote menigte vaderlandsche liederen. Erkko heeft verklaard, dat Finland na de conferentie der Scandinavische landen te Stockholm meer vertrouwen heeft. Geheel Scandinavië en het Amerikaansche conti nent hebben begrip getoond voor zijn po sitie en hebben Finland volledigen moree- len steun toegekend. Met betrekking tot de militaire voorbe reidingen van Finland zei Erkko, dat de jongste ontwikkeling in het Oostzeegebied Finland heeft genoopt de noodige voor zorgsmaatregelen te nemen ter bescher ming van zijn onafhankelijkheid en neutra- lieteit. Buitenlanders, die juist teruggekeerd zijn van de grens in Karelie, vertellen, dat het gebied daar lijkt op een reusachtig, doel matig en welgedisciplineerd soldatenkamp. Volgens een bericht uit Moskou zijn, de Russen verbaasd over de Finsche maatre gelen. Het Kremlin beweert alleen nauwere vriendschap met Finland te wenschen. Met het lot van Polen en de randstaten voor oogen geeft Finland er echter de "voorkeur aan op alles voorbereid te zijn. Afkondiging van den staat van beieg De redacties hebben het in de hand, dit te voorkomen. Dat de positie van onzijdige, welke ons land in de huidige oorlogsomstandigheden inneemt, ook de noodzakelijkheid mee brengt van een zekere beperking van mee- ningsuiting in de pers, vooral wat den vorm aangaat, waarin deze gegeven wordt, wordt door de regeering beaamd, aldus de memorie van antwoord van den minister van Algemeene Zaken. Verreweg de meeste organen der publieke opinie houden daar mede ook in lofwaardige mate rekening. Indien de uitzonderingen, die hierop nog voorkomen, tenslotte een optreden van de regeering onvermijdelijk moch ten maken, zaï dit naar de bestaande wetgeving alleen afdoende kunnen ge schieden door de afkondiging van den staat van beleg. Indien noodig, zal van dit middel worden gebruik gemaakt. INDIENING VAN WETSONTWERP TE VERWACHTEN. Het ontwerp van een wet, die het in het algemeen verslag over de rijksbegrooting met klem gevraagde in zake de schrijfwijze van de Nederlandsche taal zal verzekeren, is reeds geruimen tijd geleden opgemaakt. Omdat deze wet voor het geheele konink rijk zal moeten gelden, is het ontwerp aan de regeering der overzeesche gewesten om advies toegezonden. Zoodra de adviezen zul len zijn ontvangen, zal de verdere behande ling zooveel mogelijk worden bespoedigd, aldus deelt de regeering mede in haar me morie van antwoord op bovengenoemd ver slag. OP HET MOMENT IS GEEN VERBETERING TE VERWACHTEN. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der rijksbegrooting zegt de re geering, dat zij het verlangen naar ver betering der leerlingenschaal deelt. Zij hoopt dan ook op dit gebied iets tot stand te kunnen brengen. Maar op dit oogenblik ontmoet dit bezwaar, aldus de regeering. Indien de verbetering thans werd aange bracht, zou de kans groot zijn, dat zij straks weer ongedaan zou moeten worden ge maakt. De wenschelijkheid zegt de regeering nog iets voor de werklooze onderwijzers te doen is, _iu door de mobilisatie ver scheidene onderwijzers tijdelijk aangesteld zijn, minder acuut dan het bij deze aan gelegenheid betrokken onderwij sbelang. In de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk 1 der begrooting deelt de regeering mede dat het voornemen be staat, bij de aanstaande herziening van de rijKSinkomstenbelasting nader rekening te houden met de gezinsbelangen, zoowel door in de heffing onderscheid te maken tusschen gehuwden en ongehuwden als door aandacht te wijden aan een .verster king van den kinderaftrek. dat politiehulp werd ingeroepen. De loods werd ter ontnuchtering in bewaring ge steld. Een tijdje later deed een groenteboer aangifte dat hij aan den Spuiboezem was aangevallen. Een dadelijk ingesteld onder zoek deed den dader vinden die onzen groenteboer ervan verdacht... te vriendelijk tegen zrjn vrouw te hebben gehandeld. Daar de man onder drankinvlood was ge weest, zag hij zijn onjuist© verdenking in en bood den groenteman zijn verontschuldi gingen aan, waarmede deze en de politie gaarne genoegen namen. Voorts deed een man aangifte dat hij in een café waar hij rustig stond te biljarten, van een bezoeker een klap op zijn oog had gekregen waardoor hij bloedend werd «ver wond. Een juffrouw ging naar de politie omdat een vreemde man spiedend rond haar huis liep, waardoor zij angstig geworden was. Zoo kwamen er Zaterdag nog meer van dergelijke klachten binnen welke alle we zen op de onrust die in de menschen was gevaren, al kan niet ontkend worden, dat in de meeste gevallen gebruik van drank aan de onrust zeker niet vreemd is ge weest. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een onrustige Zaterdagavond. Het is vreemd en een verklaring is er niet voor te geven, zoo zegt de politie, maar het is een feit dat het op een Za terdagavond waarop de politie eenmaal heeft moeten optreden, onrustig blijft en dat dan telkenmale assistentie wordt inge roepen, zelfs op plaatsen, dikwijls verafge legen van de plaats van het eerste politie optreden en dan ook meermalen voor ge vallen handelend over burenruzies. De on rust zit in de lucht en schijnt dan aanste kelijk op de menschen te werken. Ook jl. Zaterdag bracht weer zulk een avond. Het begon al vroeg. Een Middel- burgsche taxichauffeur vroeg politiehulp omdat hij een man naar hier had vervoerd, die zijn rit niet wilde betalen. De politie trof den man dronken aan in een café en bracht hem naar het bureau. De tapper die den man in dronken toestand nog bier had verstrekt, kreeg een bekeuring. Een uur later veroorzaakte een loods die eveneens te diep in het glaasje had geke ken, 'volksoploopen, hetgeen tot gevolg had Rijverbod op Zondag overtreden. Gisternamiddag constateerde de politie dat van een motorrijwiel gebruik werd ge maakt. De aangehouden berijder, een in gezetene dezer gemeente, beweerde dat hij gebruik had gemaakt van het motorrij wiel op Zondag, om zijn zieke moeder elders te bezoeken, hoewel hij erkende p andere wijze gelegenheid te hebben gehad dit bezoek af te leggen. Wegens overtre ding van het verbod voor het benzinege- bruik op Zondag, is proces-verbaal tegen dezen motorrijder opgemaakt. fj§el»e ufflewUsew iicm den Afkondiging van den staat van beleg te verwachten als de Pers niet voldoen de de onzijdighéidspolitiek der regeering steunt. (Pag. 1, eerste blad), Binnen afzienbaren tyd is indiening te verwachten van een wetsontwerp in zake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. (Pag. 1, eerste blad), Verbetering van de leerlingenschaal ïs momenteel niet te verwachten. (Pag. 1, eerste blad)! Ergerlijke tooneelen op een Zeeuwsch voetbalveld. (Sportnieuws), Duitsch wachtschip op mijn geloopen,, ruim 70 slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad), De Sultan van Djocja is overleden. (Binnenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 16 tot 21 Octo ber werden in het badhuis 602 baden ge nomen en wel 459 door heeren, 116 door dames en 27 door kinderen. Het heeft hard werken geëischt, maar de O 21 is Zaterdagmiddag toch nog op «vlotte wijze van stapel geloopen. Onder de kiel heerschte een heele bedrijvigheid en van tijd tot tijd deed de hydraulische pers haar werk. De genoodigden namen de werk zaamheden met groote belangstelling in oogenschouw en kortten zich den tijd met geanimeerde gesprekken. Van weggaan was geen sprake, daar alles in orde was en het afloopen ieder oogenblik verwacht kon worden. Tegen kwart over één hadden de pogin gen der technici succes. Weer werkte de pers... in gespannen aandacht keek men toe--, en toen kwam er beweging in het ranke schip. Onder luid gejuich gleed de onderzeeboot met een flinke vaart van de helling de stapelloop was geslaagd. Mevrouw KwakBout, de echtgenoote van den inspecteur van de Marine Stoom vaart Dienst, werd door de na het lange wachten ©enigszins onverwacht komende stapelloop ietwat verrast. Weliswaar wierp zij de champagneflesch tegen den romp, maar blijkbaar niet hard genoeg. Want de flesch bleef heel, bengelde lustig langs de scheepshuid terwijl de O 21 tewater ging. Het werfpersoneel heeft de flesch toen „in veiligheid" gebrachtwat met den inhoud gebeurd zal zijn? Mevrouw Kwak en de Schelde-directie kregen het na de tewaterlating druk met het in ontvangst nemen van gelukwenschen der aanwezige dames en heer-en. Vervol gens brachten de autobussen de genoodig den naar het kantoorgebouw van „De Schelde" waar ververschingen werden aan geboden. De heer Wesseling heeft de gasten daar nog toegesproken. De inspecteur van den. M.S.D., hpofdofficier le kl. D. W. Kwak, heeft „De Schelde" geprezen waarmee de Marine reeds zoo lang samenwerkt. Hij wees hierbij o.m. op het groote succes der te Viissingen gebouwde onderzeeboot-mo toren nummer 13 van de in aanbouw zijn de reeks heeft juist de vorige week met uitstekend gevolg proef gedraaid. De hoofdingenieur der Marine ir. G. de Rooy heeft bij deze gelegenheid op geestige wijze in dichtvorm den lof van „De Schel de" gezongen. Natuurlijk heeft de directie vervolgens gedankt voor hetgeen de al dan niet dichterlijke sprekers aan haar adres hebben gezegd. Frysverhooging drogerygarnalen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de aankoopprijs van gedroogde garnalen, welke de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee van de garnalendrogers overneemt, verhoogd van 12.25 tot 14 per 100 kg. Ook de minimumprijs, voor welken de garnalenvisschers hun product aan de garnalendrogers verkoopen, heeft een verhooging ondergaan, nl. van 1.75 tot 2, en van 2.10 tot 2.42i/2 per 100 kg., respectievelijk voor ongekookte en ge kookte garnalen. Deze verhoogde prijzen gelden alleen voor die garnalen, welke de garnalenvis schers na 23 October hebben aangevoerd. Voor de overige garnalen zal nog de oude prijs worden vergoed. Eeryol ontslag deurwaardere De minister van Justitie heeft met in gang van 1 Januari 1940 aan J. de Regt op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van deurwaar der bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg en het kantongerecht te Zierik- zee, ter standplaats Zierikzee.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1