Hand- en machinaal breiwerk aan de spits NAJAARSVERKOUDHEID KNIPPATRONEN Heeren-Pullover AARDAPPEL GULASCH Alles voor baby Reeds lange ja ren verheugt de breitechniek zich jn de belangstel ling der dames en nijvere handen weten steeds tijd te vinden om een of ander kleeding- stuk klaar te too- veren. Toen het breien van jumpers en kindergoed nog pas „in de mode" was, waren de modellen geheel anders dan thans het geval is. Materialen zijn in vele mooie uit voeringen te ver krijgen, terwijl de modpllen en beschrijvingen, een groote lei draad vormen. Met reuzen schreden is men op dit gebied vooruitgegaan en de handgebreide kleeding behoeft geenszins onder te doen voor de ge weven stoffen, hetgeen ook geldt voor de mooie tri. cotweefsels. Ook deze laatste ziet men meer en meer en de coupe past zich geheel aan het modebeeld aan, ook wat de garneeringen be treft. Het materiaal, dat men verwerkt, maakt het veelal zelfs mogelyk stofdessins te krij. gen en meermalen ziet men op het eerste gezicht niet dat een kleeding- stuk handgebreid is. Een groot voor deel van dit gen re kleeding is, dat zij practisch is in het dragen, om dat zij niet kreukelt en het doelmatige te vens samen kan gaan met een flatteus ge heel. Voor op reis en om op kille dagen ge dragen te worden is het de meest ideale dracht. Enkele gebreide kleedingstukken geeft deze schets, waarvan links een donker blauwe achtbaans rok in tricot steek met blouse van gemeleerde wol en donkerblau we manchetten en kraag. Een machinaal geweven deux pièces ja pon ziet men in het midden; de. vierkante ruitjes zijn gedeeltelijk met platte steek op gevuld, hetgeen zeer apart werkt. Rechts een effen donkerblauw japonne tje met witte glacé leeren strik en ceintüür en ritssluiting op den rug van hals tot taille. temperatuur Reeds vroeg in het najaar moet men kou vatten trachten te voor. komen door goede klee ding en voeding. Heeft men eenmaal een flin ke kou te pakken, dan is er niet veel meer te doen dan te berusten en zich voor te nemen, in het vervolg beter op te passen. Het laatste bestaat vooral in klee ding, die zich aanpast aan het jaargetijde, iets waarmede men veeal geen rekening genoeg houdt. De vaak wisselende maakt zulks noodzakelijk. Vele menschen, in het bijzonder vrou wen en meisjes blijven te lang zomerklee- ren dragen en laten zich wel eens een wei nig verleiden door het herfstzonnetje, dat weliswaar warm kan zijn, doch slechts ge durende enkele uren van den dag. Vooral moet rekening gehouden worden met ster ke temperatuurswisselingen. De avonden zijn soms reeds bepaald koud en met dun ne kleeding aan heeft men het gauw te pakken. Voor kille dagen is bepaalde win- terkleeding misplaatst, doch worden bij voorkeur toch reeds dunne wollen japon nen gedragen en vóór alles warme onder- kJeeding. Vele vrouwen zijn in dit opzicht zeer achteloos. Warme onderkleeding? Waarom zou ik het doen als ik nog geen last van de kou heb? Altijd weer hoort men de mees ten dit antwoord geven, als men de aan dacht op het nut van warme onderkleeding vestigt. Het zijn in hoofdzaak jonge meisjes, en jonge vrouwen, die dit bepaald onnoodig en overdreven vinden. De practijk leert echter, hoeveel ziekten het gevolg zijn van onvoldoende onderklee ding. Niet alleen de overbekende verkoud heids verschijnselen als niezen en hoesten, keelpijn, bronchitis, e.d., doch ook blaas ontstekingen, maag- en darmstoornissen en verschillende vrouwenziekten; ook rheu- matiek is dikwijls een gevolg van onvol doende kleeding. Het beste is wollen camisoles te dragen op de huid of anders flanel. Men kan deze gemakkelijk zelf breien in alle mooie vor men en van zachte, soepele wol, hetgeen heel weinig kost. Trouwens men kan ver schillende soorten dunne wollen camisoles koopen, die bij de meest gekleede avondja ponnen gedragen kunnen worden. De fa brikanten hebben zich ook in dit opzicht aan de eischen des tijds en aan de mode weten aan te passen. Een voorbehoedmiddel tegen kouvatten is tevens een gezonde harding, d.w.z. dat men zich niet moet laten weerhouden ook bij minder goed weer een dagelijksche wan deling te maken. Vooral de herfstdagen met hun bonte kleurenpracht leenen zich zoo uitstekend voor een flinke buitenwan deling, waardoor de longen gelegenheid krijgen zich volop te vullen met frissche, zuivere lucht. Om het lichaam meer weerstand te ver schaffen zijn gymnastische oefeningen en diepe ademhalingen zeer gewenscht, liefst in een kamer met open raam. De bloedsom loop wordt bevorderd en verbeterd en men gevoelt zich door regelmatige oefeningen inderdaad krachtiger worden. Vele men schen, die zich gedurende de zomermaan den gewend hebben om buiten te zijn, blij ven thans teveel binnenshuis. Indien men overdag geen tijd kan vinden om flink te loopen, dan besteedt men er een avonduur aan, waardoor de frissche lucht eveneens zijn uitwerking zal doen gelden. Werkende vrouwen moeten zich dén tijd gunnen 's morgens en 's avonds raar de plaats hunner bestemming te loopen, of, in. dien de afstand te groot is, te fietsen. Al te gemakkelijk wordt er toe overgegaan om gebruik te maken van trams, met het ge volg, dat men dan weinig of geen beweging heeft. Eèn ding is echter van groot belang, nl. dat men niet met natte of vochtige voeten blijft rondloopen; noch gedurende de werk zaamheden noch thuis. Men voorkomt dit grootend eels door re serveschoenen en kousen bij de hand te hebben bf door overschoenen of kaplaar zen te dragen bij regen. Natte voeten zijn de oorzaak van kouvatten en allerlei andere ziekten. Wij hebben in het bovenstaande den na druk gelegd op het groote belang van doel matige kleeding, die zich aan moet passen aan het jaargetijde, doch niet minder is zulks het geval met de voeding, De herfst schenkt ons nog overvloed van groenten en vruchten en niets is beter voor het or ganisme dan hiervan ruim gebruik te ma ken. Onze gansche waarheid bestaat in den ken; laat ons daarom trachten goed te den ken, want dat is het beginsel der zedeleer. Eeter een leven vol teleurstellingen, dan een leven zonder ideaal! Noodig voor 88 c.M. bovenwijdte pl.m. 210 gr. wol en breinaalden no. 3. Aan de hand van het knipoverzicht wordt een pa pieren patroon geknipt, waardoor men ge makkelijk kan zien waar geminderd moet worden, indien men het werk er mede ver gelijkt. Het overzicht geeft voorpand en rug te zien, beide voor de helft. De rug wordt aangegeven door de stippeltjes, die het ver. volg zijn van de gebroken lijn. Voor den hals worden over een breedte van 12 c.M. de steken in het midden afgekant. Rug en voorpand worden apart gebreid en begon nen wordt met 129 st. op te zetten voor een 7 c.M. hoog boord, dat bij voorkeur op fij ne naalden gewerkt wordt evenals den rand langs hals en mouwen. Het breiwerk kan natuurlijk in verschillende dessins worden uitgevoerd, ook geheel recht en averecht (tricotsteek), worden uitgevoerd, doch het bijgaande patroontje is niet be werkelijk en is bijzonder aardig. Nadat het boord af is, wordt begonnen met een toer: kantsteek, 1 st. recht 1 st. averecht, 1 st. recht 1 st. averecht, 1 st. recht 1 st. ave recht, 10 st. recht x herhalen en eindigen met 2 st. recht. De teruggaande toer breit men de 10 rechte steken averecht. Bij het voorpand werkt men de halsuitsnijding in twee dee- len en breit de schouder op door telkens van het armsgat af eenige steken ongebreid te laten. Afwerken van hals en armsgaten met geribd patroon. Om de ronding in het mid den te vormen, maakt men een dubbele mindering, terwijl aan de schouders even eens aan iedere toer (een steek) geminderd wordt. 1. Kg. aardappelen. 50 gr. boter, een groote ui. 250 gr. gehakt. y2 L. water, zout en peper. Aardappelen schillen en in blokjes snijden. Gehakt opzetten met V-z L. water en 10 mm. la ten trekken, daarna aardappalblokjes toe voegen, de in de boter gefruite ui, zout en pe per en alles in goed ge sloten pan op kleine pit gaarsmoren. Indien noodig nog een weinig water toevoegen. Bij dit gerecht geeft men zoete appeltjes. Appel-aardappelgebak. 1 Kg. aardappelen. 150 gr. bloem. kg. appelen. 50 gr. suiker. 50 gr. boter; zout naar smaak. 10ö gr. krenten en rozijnen. Aardappelen, die daags tevoren gekookt zijn, malen of raspen en vermengen met boter, bloem en wat zout, daarna een uur laten rusten. Appelen schillen en fijn hakken en ver mengen met de even opgewelde rozijnen en krenten en de suiker. Aardappeldeeg in vieren verdeelen, ieder deel dun uitrollen met bebloemde deegrol en beleggen met vulsel, daarna samenvouwen en de kanten op elkander drukken. Bestrijken met wat melk en in matig warmen oven lichtbruin laten bakken. Vleeschlooze stoofpot van groene kool en selderie. 3 groene kooltjes, 1 selderieknol, Aaltje, het keukenmeisje bedenkt zuinige recepten. li/2 Kg. aardappelen, 100 gram boter, 1 dL. melk, 50 gram geraspte kaas, peper, zout, gehak te peterselie. De kooltjes worden dun geschaafd, na dat alle buitenste bladeren zijn verwijderd, daarna opgezet met weinig water en aan den kook gebracht, in goed sluitende pan. Intusschen de knol schillen en in kleine blokjes verdeelen, boter toevoegen en zachtjes laten stoven, totdat kool en knol bijna gaar zijn, daarna de geschilde en aan blokjes gesneden aardappelen toevoegen, alles tezamen even aan den kook brengen, 1 dL. melk toevoegen, peper en zout naar smaak, en daarna het vuur temperen en ten overvloeide een asbest plaatje onder de pan leggen, en alles nog ong. 25 minuten laten doorstoven. Even voor het opdoen de massa door elkander roeren, doch niet stampen en op een schotel overbrengen, en bestrooien met kaas en peterselie. Men moet vooral zorgen, dat stoofpot niet te nat, maar vooral ook niet te droog wordt opge diend. Waarop kan bezuinigd worden Op alles moeten we thans bedacht zijn en hoe meer we overleggen, hoe meer ons blijkt, dat we toch menigmaal niet op de kleintjes gelet hebben. Papier kost de win keliers een massa geld en ook hierop kan bezuinigd worden, indien de huisvrouw slechts medewerkt. Een boodschappentasch is practisch voor kleine dingen, doch veel doelmatiger zijn de manden, die met een hengsel om den arm of aan de hand worden gedragen. Hierin kan men allerlei dingen tegelijk meenemen, want thuisbrengen verhoogt niet alleen de kosten van een zaak, doch indien de bezorging met auto's of motor fietsen geschiedt, beteekent het benzine ge. bruiken. Iedere huisvrouw weet, dat de overheid het noodig oordeelt hierop te be zuinigen en ieder onzer zal mede moeten werken om dit te helpen bevorderen. Tot nog toe zijn het geen groote dingen, die van ons verwacht worden, doch door aan allerlei kleine dingen ie denken, berei ken we reeds heel veel, gezien het groote aantal huisvrouwen, in ons land. Wie her innert zich het versje uit haar jeugdjaren niet: „Kleine druppels water, Vele korrels zand, Vormen saam de oceaan En het groote strand." Laten we hieraan denken bij alles wat we in onze huishouding gebruiken, dan zal de besparing over langeren tijd in het ge heele land groot zijn. Hoeveel zakken van fruit, kruideniers waren enz. worden niet weggegooid, al hoewel ze nog heel goed dienst zouden TWEE IN ééN PA TROON 3448. Prijs f 0.30 plus 5 cent voor porto en omz.bel. Rechts een zeer ge kleede middagjapon van effen stof of zwart velours chiffon met ge- plisseerde ruche uit de V-vormige halsopening. Ingehaalde ruimte on der het aan rugpand aangeknipte schouder- deel en boven de opge knipte rok. Links. Jonge dames japon met hóogsluiten- de hals en vestje, dat uit ruches bestaat, die op tulle gewerkt zijn; dit garneermateriaal koopt men van het stuk en kleedt aardig. Ben. stof 4 M. van pl.m. 1 M. Patronen 40 —46. Besteladres: Het Prac tisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. Bij bestelling het verschuldigde be drag in postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of per giro kunnen doen voor zout, soda, zand e.a. din gen. Oude couranten worden, voor zoover ze niet in de huishouding gebruikt worden, nog in dank aangenomen in groentenwin- kels voor verpakking van aardappelen, uien en groenten. Welke a.s. moeder, grootmoeder of tante zet zich niet gaarne aan het werk om ba bykleertjes te maken voor een a.s. wereld burger (es). Het kleine „poppen"goed is zoo aardig om te zien en het merken ervan animeert in hooge mate. Kleine welkome geschenkjes, die met el kander een uitzetje vormen, waar het jon ge moedertje trotsch op is. We zagen kort geleden een alleraardigste babymand met bijpassende luiermand, terwijl in de groote mand een apart bovendeel was om kleine stukjes in te bergen. De mand was van fijn oud blauw stroo gemaakt en bewerkt-met bloemen en schaapjes van witte en ge kleurde wol. Een sieraad voor de kinderkamer, inder daad! Onze afbeelding geeft in de eerste plaats een hemdje te zien, dat aan den achterkant open is en volgens knipoverzicht IV ge knipt wordt. De rugzijde is over de geheele lengte open, terwijl het motief links op ware grootte is weergegeven en met be hulp van carbonpapier op de stof wordt overgebracht. Borduren met wit glansga ren no. 40. Hals en armen festonneeren. Het slabbetje is 23 x 30 c.M. en de hals uitsnijding is 9 x 3 c.M. Afwerking langs de kanten met open zoom. Biesje langs den hals stikken. Het zelfde motiefje kan op het slabbetje gewerkt worden. Babyschoentjes, noodig 15 gr. witte en 25 gr. rose of blauwe wol, haaknaald no. 3. Rose. 10 lossen, 3 vasten in de voorlaatste losse, 1 vaste in de overige lossen, 3 vaste steken aan den anderen kant der lossen en voorthaken in spiraaltoeren tot men een vlak heeft in ovalen vorm 4% x 8y2 C-M. Vervolgens haakt men toeren "voor de op slaande kanten en wel afw. 1 st. 1 schelpje. Men slaat voor het haken van deze pa troontjes, de draad om de naald, haalt hem door de vaste der onderliggende toer en herhaalt dit tweemaal, daarna haakt men eerst 6 omsl. af en met een nieuwen om slag de overige twee. Voor de punt van de voorzijde slaat men in de 2e, 3e en 4e toer 1 steek over en haakt alleen de schelpjes, niet de stokjes. Vanaf de derde toer schelpjes, haakt men met witte wol verder en wel 3 toeren, zoo dat men totaal 5 toeren heeft. Zesde toer 1 stokje, 2 lossen en zevende of laatste toer: 7 dubbele stokjes om de lossen. Men haalt door de voorlaatste toer een snoer van lossen en werkt deze af met kleine balletjes.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 10