~yerreus WiffigWQ BismaRex LUCHTVAART BUITENLAND Wat men graag wil weten. MARINE EN LEGER DE KOSTWINNERSVERGOEDING. Instructie aan gemeentebesturen te wachten. Naar het Volksblad verneemt, kunnen binnenkort vanwege het departement van defensie nadere aanwijzingen werden ver wacht voor de gemeentebesturen omtrent de wijze van toekenning van kostwinners vergoeding, in verband met de onlangs vastgestelde verhooging van de maximum- uitkeeiïng. Aan dit nieuwe maximum van 3 per dag zal niet worden getornd. De verwachting is, dat voor hen, die in het gewone burgerleven onder de steunre geling voor werklooze arbeiders vallen, re kening zal worden gehouden met de ko- lenbons, die de werkloozen ontvangen bo ven de aan hen uitgekeerde steungelden. Deze regeling zal dan soortgelijk zijn als die, wélke het departement van defensie reeds toepast voor de goedkoope levens middelen. In het algemeen zorgt „Defensie" er voor geljjk op te gaan met de steunrege ling van „Sociale Zaken". Verstrekking van boter aan de weermacht Op 19 Mei j.l. hebben de Algemeene Ne- derlandsche Zuivelbond en de drie centrale landbouworganisaties gezamenlijk tot den minister van economische zaken het ver zoek gericht, dat aan de manschappen van leger en vloot boter in plaats van marga rine zal worden verstrekt, op deze wijze, dat aan defensie de boter zal worden ge leverd tegen den prijs van margarine, en het meerdere zal worden bijgepast uit het landbcuwcrisisfonds. Naar het officieele orgaan van den Alg. Nederl. Zuivelbond meldt, heeft de minis ter van economische zaken thans op het adres geantwoord, dat de huidige toestand in de zuiveïwereld tengevolge van de heer- schende buitengewone omstandigheden der mate onoverzichtelijk is, dat het op het oogenblik niet mogelijk is, een beslissing inzake het vraagstuk van de verstrekking yan boter aan de weermacht te nemen. Zoodra meer inzicht zal zijn verkregen, zal men een definitieve beslissing in dezen tegemoet kunnen zien. Benoemingen bij de landmacht. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 November 1939 I. op het daartoe door hen gedaan ver zoek een eervol ontslag als zoodanig ver leend uit den militairen dienst aan de re- serve-eerste-luitenants J. H. Gimbel, van het 14e reg. inf. J. Wolterbeek, van het 3e reg. inf. E. J. Jonker, van het 3e reg. inf. M. J. Haasdonk, van het 14e reg. inf. II. zijn benoemd en aangesteld, bij het wapen der infanterie, tot le luit., bij het 3e reg. inf., de eervol ontslagen res. le luit. J. Wolterbeek, van dat reg. bij het 14e reg., de eervol ontslagen res. le luits. J. H. Gimbel en M. J. Haasdonk, beiden van diat reg., alsmede E. J. Jonker, van het 3e reg. inf. en J. E. Woortman, van het 6e reg. inf. DRIE SLAGKRUISERS EN 100 BOMMENWERPERS VOOR INDIË. Schepen kosten 71 millioen per stuk. Omtrent de plannen voor uitbreiding van de vloot verneemt de Tel. nader dat de kosten per slagkruiser 71 millioen gul den zullen bedragen. Ten aanzien van de luchtmacht hield de commissie zich aan' de bestaande plannen, n.l. honderd marine- yliegtuig-bommenwerpers. Zeekrijgsraad Willemsoord. De eerste der drie zaken, die Woensdag voor den Zeekrijgsraad te Willemsoord be handeld werden, betrof den zeemilicien- matroos 2e kl. A. S., die terecht stemd terzake desertie. Begin September jl. had S. zich aan zijn dienst onttrokken en was naar huis gegaan. Hij had een dag verlof tot passagieren, doch verlengde dezen ter mijn met niet minder dan een 10-tal da gen. Inmiddels werd hij ziek, maar van dat alles verzuimde hij kennis te geven aan de kazerne in Amsterdam. Den 14den September werd hij aangehouden door de militaire politie en naar de kazerne ge bracht, aldus de Hld. Crt. De Fiscaal, de officier van administra tie le kl. mr. D. B. A. Franken, vorderde 3 maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. De verdediger drong aan op de grootst mogelijke clementie van den Krijgsraad. Uitspraak 3 maanden met aftrek. De volgende zaak was een vrij ernstige. Zij betrof een affaire, die zich voorgedaan had op 2 September in de Atjehloods. Al daar had verd. J. van B., een zeemilicien matroos 3e kl. zich gepermitteerd te roo- ken. Reeds enkele malen eerder was dsat dien dag gebeurd, en steeds waren de over treders daarvoor op rapport geroepen bij den luitenant ter zee 2e kl. J. N. J. van der Mey. Ook zoo deze verdachte. Hij had zich evenwel verstout een weinig militaire houding aan te nemen en had bovendien den superieur een slag met de vuist ge geven. Een ernstig vergrijp, waarvoor hij terecht stond. De fiscaal vorderde een straf, deels voorwaardelijk, deels onvoorwaardelijk namelijk 6 maanden gevangenis, waarvan 3 maanden onvoorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. Uitspraak 3 maanden met aftrek. De laatste verdachte was de matroos le kl. J. W. de G., die terecht stond in verband met een ernstig verkeers-delict. Op 20 Augustus j.l. reed de G. met zijn motor in Amsterdam, terwijl zich op de dno een getrouwde dame uit Den Helder bevond. Zij reden op de Prins Hendrik kade en bij het passeeren van den Dam geschiedde het ongeluk. Een tram, die paseerde, kon door verd. niet ontweken worden, hciewel deze tram voorrang had. De motor werd van achteren gegrepen, met het gevolg, dat de dame zoo ernstig aan een der beenen gewond werd, dat zij gedurende langen tijd in het hoofdstedelij ke Binnengasthuis verpleegd moest wor den en eerst kortelings daaruit ontslagen werd. De fiscaal vorderde 30 boete subs. 10 dagen gevangenisstraf. Uitspraak con form. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Wereldmissiedag. Zondag 22 October zal de wereldmissie dag worden gehouden. De secretaris van de congregatie van de propaganda, Fide, mgr. Costatini, zal een oproep richten tot de geheele katholieke wereld. Hij zal wij zen op de dringende noodzakelijkheid het aantal missionarissen steeds to doen toe nemen om te voldoen aan de geestelijke be hoeften van een milliard heidenen, die over de woreld verspreid zijn. De Paus keert naar het Vatieaan terug. In Vaticaarusche kringen wordt verno men, dat Z.H. Paus Pius XII 27 October a.s. van zijn zomerresidentie Castel Gan- dolfo naar het Vatieaan terug zal keeren. Examen Schoolraad. Op het te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd de heer W. van Soelen, onderwijzer met hoofdakte aan de Gereformeerde school te Souburg met de aanteekening C.N.S. en G.S. op het diploma. K.L.M. en Sabena. Sinds gisteren vertoeft in Den Haag een vertegenwoordiging der Belgische Lucht vaartmaatschappij Sabena met het doel de verhouding tusschen de Sabena en de K.L.M. aan een bespreking te onderwerpen. Daarenboven zal in overleg met de di rectie der K.L.M. worden nagegaan, welke toekomstmogelijkheden er bestaan gezien den oorlogstoestand in Europa, voor een samenwerking tusschen de beide lucht vaartmaatschappijen. Verliezen der Britsche luchtmacht. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft een lijst van 31 namen gepubliceerd van gesneuvelde of vermiste officieren en minderen van de Britsche luchtmacht. Verongelukte Duitsche vliegers terug naar Duitschland. Den vier Duitschen vliegers, die door een Deensch stoomschip op de Noordzee zijn opgepikt en in Rudkoebing op Lange- land aan land zijn gebracht, is, volgens het D.N.B., door de Deensch e overheid verlof gegeven om weer naar Duitschland te gaan. Er bestond geen aanleiding hen na de vereisehte verhooren verder vast te houden, aangezien zij op internationaal zee- g led neergestreken zijn en vandaar naar Denemarken zijn gebracht. De Duitsche luchtaanvallen. In een schriftelijk antwoord op de vraag, hoe op 16 October Duitsche vliegtuigen de Firth of Forth bereikt kunnen hebben, al- v' rens zij werden opgemerkt, zegt minister Kingsley Wood, dat het vraagstuk van het opvangen van vijandelijke vliegtuigen, wel ke met een snelheid van vier myl per mi nuut of meer op een hoogte van 20.000 voet of meer en met gebruikmaking van het wolkendek naderen, zeer moeilijk is. De Britsche regeering acht haar verdedi gingsstelsel zeer effectief, zooals de feiten ook hebben bewezen, doch zij heeft nooit be weerd, dat niet nu en dan een vijandelijk toestel door de verdediging zal dringen. Niettemin hebben de patrouilles Maandag den vijand met veel uucces opgevangen en aangevallen. Sommige vijandelijke toestel len werden neergeschoten, terwijl zij hun object aanvielen, andere, terwijl zij trach ten te ontkomen. Verder zijn zeer zeker vijandelijke machines beschadigd. Duitsche ballon in Engeland gedaald. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat een Duitsche ballon, die te Cruden in Aberdeenshire gedaald is, voor een deskundig onderzoek naar het Brit sche hoofdkwartier is overgebracht. Aan den ballen zat een lange draad vast, die in aanraking was gekomen met electriscbe kabels, waardoor brand was ontstaan. Ver der werd aan den ballon een waarschu wing, in Duitsch machineschrift, gevon den van de woorden „Pas op, levensge vaarlijk, raak draad of touw niet aan, indien zij over een electrische kabel lig gen. Niet rooken en geen vuur ontsteken bij den ballon. Gevaar voor ontploffing." Den vinder werd gevraagd mededeeling te doen aan een adres in Duitschland. Een belooning werd in het vooruitzicht gesteld. Vier dooden by vliegtuigbotsing. Het Amerikaansche departement van marine deelde Donderdagavond officieel mede, dat vier personen gisteren den dood hebben gevonden, toen twee bombarde mentsvliegtuigen nabij San I>iego in Cali- fornië met elkaar in botsing kwamen en te pletter vielen. Amerikaansch bombardementsvliegtuig verongelukt. Een Amerikaansch bombardementsvlieg tuig is te pletter gevlogen tegen een berg op 15 mijl ten noordoosten van San Diego. De vier inzittenden werden gedood. SCHEEPVAARTBERICHTEN ZWAAR WEER OP ZEE. Een moeilyke overtocht van de „Arcadia". Met het Amerikaansche stoomschip „Ar cadia" zijn 500 vluchtelingen uit Europa aangekomen. Volgens den gezagvoerder was het schip een orkaan gepasseerd, toen het zich ongeveer 300 mijl ten Zuidoosten van Nieuw Schotland bevond. Deze orkaan had een uursnelheid van ongeveer 150 mijl. Zes passagiers en zestien leden der beman ning zijn gewond doch geen van allen ernstig. KUSTVAARDER „ORION" BIJ TERSCHELLING AAN DEN GROND. Bemanning door reddingboot gered. In den afgeloopen nacht is de kustvaar der „Orion" ten Noorden van Terschelling aan den grond geloopen. De uit zeven koppen bestaande beman ning is door de motorreddingboot „Bran- daris" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij na een moeilijken tocht gered. Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE het werkt kalmeerend op Uw ge heele gestel en.... in korten tijd! Wederom door het Suez-kanaal naar Indië. De Rotterdamsche Lloyd deelt mede, dat de volgende afvaarten zijn vastgesteld Van Rotterdam„Sibajak" op 25 No vember „Baloeran" op 12 December „Slamat" op 17 Januari. Van Batavia„Slamat" op 29 Novem ber „Indrapoera" op 13 December. Het ligt in het voornemen dat, behalve voor bovengemelde vaart van de „Baloe ran", de route door het Suez-kanaal zal worden gevolgd. DUITSCHLAND HEEFT VET NOODIG. Moeilykheden by den aanvoer van sojaboonen. Havas meldt uit CernautiDe stilstand in den uitvoer van Roemeensclie sojaboo nen naar Duitschland wekt ernstige be zorgdheid in Duitsche economische krin gen. De Duitschers, die dringend behoefte hebben aan vetten zijn er in de laatste tien dagen slechts in geslaagd om 30 wa gons sojaboonen door Hongarije te vervoe ren. Geen enkel geschikt transportmiddel bestaat op het oogenblik langs waterwe gen, tenslotte kunnen zij niet ernstig den ken aan vervoer over zee. De moeilijkhe den zijn van belang en kunnen den DuitschRoemeenschen goederenruil in gevaar brengen, wanneer de Russen de spoorwegverbindingen niet binnen korten tijd herstellen. Zoo moet Duitschland, dat op economische hulp van Rusland reken de, reeds vergunning vragen om zich te voorzien van goederen op de markt, waar het zyn voorwaarden wilde stellen als eerste klant. RUSSISCH MANGAANERTS VOOR AMERIKA? De Sovjet-Unie heeft, volgens Reuter, aangeboden den Vereenigde Staten een hoeveelheid maingaanerts tot een waarde van bijna vijf millioen dollar te verkoo- pen. Mangaanerts is een product, dat groofce militaire beteekenis heeft. Men ver wachtte, dat Rusland dit product in aan zienlijke hoeveelheden aan Duitschland zou leveren. VREDE IN HET VERRE OOSTEN IN ZICHT? Kringen die den toestand in het Verre Oosten met aandacht gadeslaan wachten volgens Havas met belangstelling op de op 26 October a.s. te Peiping te houden bijeen komst van de gemeenschappeijke commis sie der regeeringen van Peiping en Nan king. De standpunten der beide partijen zouden thans als volgt zijn De Japannee- zen zouden voorstellen de vijandelijkheden te staken. Tsjang Kai Sjek zou van het politieke tooneel moeten verdwijnen. In geval Tsjang Kai Sjek er in zou toe stemmen zich terug te rtekken, zou Tokio zich verplichten direct da vijandelijkheden te staken en zijn troepen uit China terug te trekken. REORGANISATIE VAN DEN ENGELSCHEN LUCHTBESCHER MINGSDIENST. Anderson heeft in het Lagerhuis aange kondigd, dat dc civiele luchtbeschermings dienst gereorganiseerd zal worden, waarbij het aantal gesalarieerden verminderd zal worden. Van zekere zijde was heftige cri- tiek geoefend. Men klaagde er over, dat vele menschen sedert het uitbreken van den oorlog door den staat wcirden betaald voor diensten, die wegens het uitblijven van luchtaanvallen gemist zouden kunnen worden. Anderson antwoordde op heftigen toon „ik kan mij niet vrijmaken van de gedachte, dat wij deze beschuldigingen niet gehoord zouden hebben, indien de nood aan den man zou zijn gekomen. Ik acht het zeer ongelukkig, dat vrijwilligers wcirden gekleineerd en ontmoedigd. Nie mand zegt van een schildwacht, dat hij niets doet. Spoediger wellicht dan wij den ken zullen, zullen wij de gelegenheid voor grootere dankbaarheid hebben." Anderson verklaarde verder, dat er thans geen sprake kan zijn van een de mobilisatie op groote schaal van het per manente luchtbeschermingspersoneel. Wie kan zeggen, of al of niet een aan val op groote schaal zal worden ingezet? De regeering is voornemens een perma nenten kern voor eiken dienst te handha ven. Zij wil daarnaast de beschikking heb ben over ander personeel vo'or de tweede linie. Een groot deel van dat laatste per soneel zou bestaan uit vrijwilligers, die niet betaald worden en een deel van den t\jd beschikbaar moeten zijn. OFFICIEEL ANTWOORD OP VRAGEN UIT HET PUBLIEK. Geen vrye geneeskundige behan deling enz. voor gezin van gemo biliseerde. Vraag Hebben echtgenooten en kinde ren van gemobiliseerde verlofs-militairen van de landmacht recht op genees- of heel kundige behandeling, inbegrepen zieken- huisverpleging, operatie, geneesmiddelen enz. op kosten van het rijk? AntwoordDe omstandigheid, dat het gezinshoofd is gemobiliseerd, verschaft zijn gezinsleden geen aanspraak op vrije ge-, neeskundige behandeling enz. Is het ge zin niet bij machte de noodza kelijke geneeskundige hulp enz. zelf te be kostigen en evenmin om de kosten van verzekering te dragen, dan kan het zich op grond van bepalingen der armenwet wenden tot het burgerlijk armbestuur of maatschappelijk hulpbetoon, of wel, in ge meenten waar zoodanige instelling ont breekt, tot het gemeentebestuur. Indiende onmacht om de kosten van geneeskundige hulp enz. of van de verzekering tegen ziekte te dragen uitsluitend een gevolg is van de oproeping wegens micbilisatie van het gezinshoofd, zou men zich kunnen wenden tot de Koninklijke nationale ver- eeniging tot steun aan miliciens, afgekort „Stamli", Weteringschans 96, Amsterdam (C.) In andere gevallen wende men zich dus niet tot deze vereeniging. Verlof bij de zeemacht. VraagWelke regeling voor periodiek verlof geldt voor gemobiliseerden bij de zeemacht Antwoord Het periodiek verlof by de zeemacht wordt docr de marine-autoritei ten geregeld en is afhankelijk van de plaatsing der betrokkenen, doch komt neer op een verlof van vier dagen per maand. lepeltje BiSMA- REX zaJ onmiddellijk net beklemde gevoel na den maaltijd wegnemen en overtollig maagzuur neutra- liseeren. Het bestrijdt oprisping en Indigestie en beschermt den maag wand. Gebruik eenigen tijd BIS MA-REX en U zult weer voedsel kunnen verdragen, dat U zich jarenlang heelt moe ten ontzeggen. O kunt -11 het probeeren met eeD L_J proef flacon van 25 ct. De groote flacoD t. 1.25 is voordeeliger voor regelmatig ge bruik. RexaU MAAGPOEDER Verkrijgbaar te Vlissingen by Drogisterij F. VAN DEN HEUVEL, Walstraat 70. ^^^^^DEROMAN VAN EEN HALFBLOED g door H, Bettauer. Nadruk verboden)* En snikkend en lachend van geluk vlijde Karola zich aan zijn borst, terwijl zijhem de eerste Duitsche woorden toe fluisterde.: Ik dank jou en den lieven Heer New Yorksche Kerstmis in een sneeuw storm. 's Morgens was het nog zoo zacht zoel geweest als op een Mei-dag in Cen traal Europa, 's middags daalde de ther mometer tot eenige graden beneden het vriespunt en bij zonsondergang brak plot seling een hevige sneeuwstorm los, welke de reuzenstad in den kortst mogelijken tijd onbegaanbaar maakte. Alle verkeer moest worden stopgezettrams noch rij tuigen zagen kans door de geweldige sneeuwmassa's heen te komen en onop houdelijk voerde de tot een orkaan aange groeide noorderstorm millioenen nieuwe vlokken aan, welke de voorbijgangers schier verblindden en die zich aan een zijde van de straat opstapelden tot ber gen, welke de huisdeuren versperden, zoo dat zij, die in en uit moesten, letterlijk tot hun middel in de sneeuw wegzonken. Moeizaam baande professor Zeiler zich een. weg van de universiteit naar het kleine huis, dat hij aan het einde der Co lumbus Avenue had gehuurd en waarin hij sinds zijn huwelijk met Karola, dat voor den Engelschen magistraat in Ca nada was gesloten, bijna afgezonderd van de wereld woonde. Hrj was oprecht ver baasd over het weer, waarin hij iets on natuurlijks zag. New York ligt op den zelfden breedtegraad als Napels en is dus in elk opzicht een zuidelijke stad, terwijl de streek een zeeklimaat toekomt waarom dan in den zomer een tropische hitte en in den winter Siberische sneeuw stormen Het vooruitzicht spoedig zijn behaaglijk home te zullen bereiken, deed hem bij deze overwegingen echter niet lang stilstaan. Zeiler had den geheelen uag in de Univer siteitsbibliotheek doorgebracht om het botanische werk, waarop zijn uitgever in Jena wachtte, te voltooien, maar nu, op dezen avond voor Kerstmis, wachtten hem minstens drie vrije dagen, waarin hij zich geheel aan Karola zou kunnen wijden, die bovendien overmorgen haar 21sten ver jaardag zou vieren. Steeds wilder huilde de stormhij trachtte den eenzamen wandelaar omver te werpen, verblindde hem en slingerde hem sneeuwklompen in het gelaat. Het was zoo donker, dat de geleerde slechts met moeite zijn woning kon vinden en het wias een halsbrekende toer de vijf treden, welke naar de huisdeur leidden, te be klimmen. Maar nauwelijks had hy deze achter zich gesloten, of twee zachte ar men vlijden zich om zijn hals en het vol gende oogenblik stond hij mèt Karola in den behaaglijk warmen salon, waarin een fraai versierde, groote kerstboom met wel honderd kaarsen prijkte. De geschenken werden uitgedeeld. De oude, zwarte gedienstige kreeg geld en versnaperingen, alsmede een ketting van bonte steenen, zooals ze zich die reeds zoolang gewenscht had. Professor Zeiler echter werd door zijn jonge vrouw bedacht met een paar mooie, smaakvolle dassen in fijne, harmonieerende tinten, want Karola had de negervoorliefde voor bonte, schrille kleuren spoedig afgelegd, huldigde een schier burgerlijk-eenvoudigen smaak en duldde aan haar kleeding geen opzichtige versiersels. Zeiler haastte zich naar een andere ka mer en keerde terug met een groote, witte doos, welke hij Karola overhandigde. En toen zij het touw had losgeknoopt en het deksel had opgetild, lag daar een kostbare nerzmantel met bijpassende mof en muts. Karola juichte en danste van blijdschap, liet zich schielyk in den prachtigen man tel glijden, stootte ongearticuleerde, kir rende geluiden uit, atavistische klanken uit het donkere werelddeel en vlijde zich daarop tegen den schenker aan, wien ze in haar grappig Duitsch met vermakelij ken ernst toefluisterde Rudolf, ik dank je uit den gremd van m'n hart en ik zal lief voor je zyn tot in alle eeuwigheid Zeiler trok haar op zijn knie, kuste haar en zei hartelijk Zoo, Karola en nu blijven we drie dagen lang bij elkaar. Drie dagen lang zet ik geen voet buiten de deur Het jonge vrouwtje keek hem kwasi- pruilend aan. Wat zeg je, Rudolf, drie dagen maar? En ga je daarna van me weg? Zeiler streelde haar over het blauw zwarte haar, staarde droomerig voor zich uit en zei met een innig gelukkigen klank in zijn stem Nee, Karola, ik ga nooit van je weg. Waar we ook ter wereld heen trekken, wij blijven samen Daarcp sloeg het jonge vrouwtje spontaan haar armen om zyn hals, trok zijn hoofd naar zich toe en fluisterde hem iets in het oor, dat Zeiler deed opspringen van vreugde. Karola, kind, is het waar? Werkelijk, liefste, een mooiere Kerstverrassing had je me niet kunnen bereiden 1 Hy kuste haar onstuimig en toen Ka rola zich eindelijk aan de liefkozingen van den zeldzaam ontroerden man had weten te onttrekken, vroeg ze ernstig Zeg me eens Rudolf, is het mogelijk, dat ons kindje geen neger, geen mulat en geen tercercin wordt, maar een heel blank mensch, zooals jij? Mogelijk? Nee, meisje, dat is vrijwel uitgesloten. Het kind mag veel, veel lich ter zijn dan jij, zij, die een klein beetje thuis zijn in rassenkunde, zullen steeds onmiddellijk het zwarte bloed in hem zienmaar dat hindert niets, Karola Ons kind zal niet hier opgroeien, maar ergens in het goede, oude Europa, waar men dergelyke vooroordeelen gelukkig niet kent en waar niemand het om zijn af stamming minder zal achten. En nu zul len we je moeder in Irvington eens een briefje schrijven en haar vragen hierheen te komen cm haar dochter bij te staan, als het kleinkind verwacht wordt Maanden gingen voorbij. Moeder Sarah Sampson had reeds lang haar intrek genomen in de geriefelijke woning van het echtpaar Zeiler, waar men thans eiken dag de blijde gebeurtenis te gemoet zag. En er kwam nog een blizzard en nog een, daarna werd het plotseling behaag lijk warm en toen de Meimaand zich ein delijk als een Italiaamsche zomer open baarde, was ook Karola's moeilijkste en laatste uur gekomen, want de Duitsche arts, dia met de verpleegster, welke by voorbaat was gewaarschuwd, zoojuist een flanken jongen zijn entrée in de wereld mogelyk had gemaakt, zei zachtjes tot den vader Ik vrees, professor, dat het lieve moedertje u door den dood zal worden ontnomen. En er was juist nog tijd genoeg om een Duitschen notaris te waarschuwen, die weliswaar verwonderd en misprijzend, maar tenslotte toch overeenkomstig zijn ambts voorschriften het Engelsche huwelijk ook voor de Duitsche wet geldig verklaarde. Toen verloor Karola het bewustzijn, haar bruine wangen werden grijs, haar oogen braken en de kleine Rolf Carlo Zeiler, die juist als een jong haantje begon te kraaien, had zijn bruin moedertje verloren. Professor Zeiler bleef niet lang meer in Amerika. Het verhaal van zijn huwelijk met een kleurlinge lekte uit en op de uni versiteit toonden de heeren zich weliswaar vol hartelijke deelneming, maar tevens toch ook zoo koel en gereserveerd, dat aan hun ware gevoelens niet te twijfelen viel. Reeds eenige weken later diende Zei ler zijn ontslag in, hij engageerde een flin ke, jonge zwarte min, nam een benoeming al® hoogleeraar aan de Weensche univer siteit aan en keerde het land, dat welis waar geen oude kasteelen, maar tcch zijn genoegelijke, ouderwetsche vooroordeelen had, den rug toe. TWEEDE DEEL. Carletto. Het was om het middaguur van een zonnigen Weenschen Meidag, toen Carlo Zeiler, door zijn vrienden bij voorkeur Carletto genoemd, en Clemens von Ströbl de Herrengasse afliepen _n de richting van de Michaelerplatz. Zij kwamen uit het ouderwetsche, grijze gebcuw, waarin de juridische examens worden afgenomen en waar Carlo juist zijn candidaats had door staan. Hoewel hij zich niet direct door een overmaat van kennis had onderscheiden, waren zijn examinatoren het er toch over eens geworden, dat het er mee door kon, zoodat hij zich nu als geslaagd mocht be schouwen, £Wordt vervolgd.);

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 6