[fen SS s BB S SS SS SS ïerman rgsche Stoomvaart TWEEDE BLAD Vlissingsche Courant Gemeentebestuur VRsin®en KENNIS IS MACHT. BINNENLAND RECHTSZAKEN LUCHTVAART Tien oor cent nen oor cent men loor cent ■men foor i cent ■men loor cent BH BH BB kleine ver- hor het op- Istributiebons. heldestraat 7. iMidd.l v.Rott. uur|vm. uur 8 9 8 8 JterdamMid- hgekeerd. lasse f 2.25 3.50 Enkele Retour 2e vervoer billijk. van jterdam Erven et 89, Tel, 22727 BUYTENHEK, j 3521. |/EKS, Tel. 153. JOUT,Tel. 282 dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Breskensche Courant Vrijdag 20 October 1939. No. 248 AFHALEN PETROLEUM- DISTREBUTIEKAARTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan de hoofden van gezinnen en afzonderlijk levende personen, die een vra genlijst terzake van de distributie van pe troleum voor huishoudelijk gebruik hebben ingediend, wonende in ondervermelde stra ten, bekend, dat de petroleumdistributie- kaarten zullen worden uitgereikt op Zater dag 21 October a.s. tusschen 9 en 12i/2 uur vm. en 2 en 4 uur nm. in het Distributiege- bouw aan de Wilhelminastraat aan de aan gegeven loketten. Loket 1. Aagje Dekenstraat, Accacia- laan, Achter de Kerk, Anjelierenlaan, Ar- heidstraat, Asterlaan, Arsenaalstraat, Aza leastraat, Badhuisstraat van no. 1 t/m 19. Loket 2. Boulevard de Ruyter, Bouwen Ewoutstraat, Branderijstraat, Breestraat, Breewaterstraat van no. 1 t/m 35. Loket 3. Eedestraat, Emmastraat, Evert- senstraat, van Galenstraat, Geranium laan, Glacisstraat van no. 1 t/m 127, Fles- schenstraat. Loket 4. St. Jacobstraat, Jan Alleman- straat, Joost de Moorstraat, Kaaskade- straat, Kalkhokstraat, Kanaalstraat, Kas teelstraat van no. 1 t/m 27. Loket 5. Lambrechtsenstraat, Lammen straat, Lampsinsstraat, Lange ZeLke, de Lanoijstraat, Leliënlaan, Lepelstraat, Lom bardstraat, Madelievenlaan, van der Man- derestraat van af no. 1 t/m. 42. Loket 6. Nijverheidstraat, Onderstraat, Oostelijke Bermweg, Oost-Souburgscheweg, Oranjestraat, Dr. Ottestraat, Oude Markt, Oude Middelburgsche weg, Paardenmarkt, Paardenstraat, Palingstraat, Papaverlaan. Loket 7. Scheldestraat vanaf no. 1 t/m 50, Scherminkelstraat, Schotsenhoek, Schuitvaartgracht, Schuitvlotstraat, Serin genlaan, Schoolstraat. Loket 8. Steenhuisstraat, van der Swal- menstraat, Trompstraat, Tulpenlaan, Ver- kuijl Quakkelaarstraat. De aandacht wordt erop gevestigd, dat brj de uitreiking de distributiestamkaart gestempeld met „Hoofd" moet worden overgelegd. De kaarten aan bewoners van huizen gelegen in andere dan bovengenoemde stra ten zullen Maandag 23 of Dinsdag 24 Octo ber worden uitgereikt De namen dezer straten, welke op elk der genoemde data aan de beurt komen zullen tijdig worden gepubliceerd. Vlissingen, 20 October 1939. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. MAAR MACHT IS NOG GEEN KENNIS. In de vorige mobilisatie gebeurde het meNeen, het is niet mijn bedoe ling om wéér over oorlog en dergelijke narigheid te schrijven. Laten we het liever eens over wat anders hebben, er is im mers nog narigheid genoeg in de wereld waarover te praten valt. Maar begin nen moet ik dan toch met een mobilisa tie-herinnering. De landstormlichting-1910 was onder de wapenen en deshalve droeg ik twee dagen 's konings wapenrok, toen ik mét eenige kameraden op het compiesbureau werd ontboden, waar ons werd medegedeeld, dat we, gelet op het vroeger door ons genoten onderwijs, voor de (verplicht gestelde) officiersopleiding waren aangewezen. Het was een slag voor ons. want deze aanwij zing ontnam ons de kans om na 8 maanden voor zaken- of bijzonder verlof in aanmer king te komen. Weer een paar dagen later stonden we opnieuw op het compiesbureau, waar we moesten worden getest op de mate onzer algemeene ontwikkeling. De geïmprovi seerde examencommissie stond onder lei ding van den kapitein, een beroepsofficier en twee reserve-luitenants van wie de een een bekende advocaat was in het burger leven en de andere een functie placht te bekleeden wélke deze was, weet ik niet precies in een apotheek. De kapitein bepaalde zich tot het toezicht op den gang van zaken. Ik viel in handen van den lui tenant uit de apotheek. Vertel mij eens, zoo begon die, welke de meest zuidelijke staat is van Zuid- Amerika. Ik antwoordde naar waarheid, dat het zuidelijkste deel van Zuid-Amerika ge splitst was in twee deelen, welke respec tievelijk aan Chili en Argentinië toebe hoorden. Mis zei de luit' uit de apotheek. De meest zuidelijke staat van Zuid-Amerika is Vuurland. Ik keek verbijsterd en de luit.-advocaat grinnikte zachtjes voor zich uit. Ik had willen zeggen, dat Vuurland geen staat ■was, maar een eilandengroep, gedeeltelijk Chileensch en gedeeltelijk Argentijnsch bezit. Maar daags te voren waren ons juist de regelen van het krijgsrecht voorgelezen en ik was nog onder den indruk van „den dood door den kogel", waarmee velerlei soort opstand tegen het militaire gezag werd bedreigd. In dienst, zoo herinnerde ik me, heeft de meerdere altijd gelijk en dus slikte ik mijn tegenspraak weg. Maar toch kon ik me niet weerhouden om te vragen Kan de luit' me dan ook zeggen, wie de koning of de president van Vuurland is De luit'-advocaat kneep, zoo verbeeldde ik me, een oogje tegen me, maar de luit' uit de apotheek bulderde me toe Jij hebt mij geen vragen te stellen Ga behoorlijk in de houding staan. "Wat ben jij voor een slappen kerel?! Ik sprong „stram". Wat weet jij, zoo vervolgde mijn examinator, van Hugo de Groot, ja, ik bedoelwat weet je méér van hem dan die geschiedenis met die boekenkist? Niets luit' Niets? Niets? Nou zeg, jij bent me ook geen licht. Heb je welderislaten wij zeg genheb je welderis van Victor Hugo gehoord Nooit, luit'. -TT- Ken je een boek „L'homme, qui rit"? Neen, luit'. Ken je de fabels van Lafontaine? Fabels, luit' Ja, kerel, de fabels van Lafon taine Noem er eens een. Roodkapje, luit'. De advocaat schoot in den lach en de kapitein zei me, dat ik kon inrukken. Ik zou er wel méér van hooren. Terug op de compie, wreef ik in mijn handen en ik verzekerde mijn kameraden blij, dat ik over acht maanden met „bij zonder verlof" kon vertrekken. Maar toen het zoover was, had ik al gouden strepen op mijn mouwen en poog de men mij, gezeten in schoolbanken, voor nog hóóger te bekwamen. Er was toen blijkbaar een nijpend gebrek aan officieren. Iets dergelijks als mij m mijn diensttijd overkwam, geschiedde een dezer dagen een jonge onderwijzeres. Ze is kweekelinge met akte en had gesolliciteerd in een dorpje in Frieslands greidhoek. Ze kwam op een tiental en kreeg in de klas, waar ze werkzaam is, op een goeden dag bezoek van het schooolbestuur de dominee, het schoolhoofd en twee brave burgers. De proefles het duurde nogal lang was eindelijk geëindigd enja, toen kwam het. Ze moets worden getest op algemee ne ontwikkeling, op geestelijke paraatheid en dergelijke dingen. Wat is clearing? klonk haar opeens in de ooren. Ik weet niet, of het de dominee was, die haar de vraag stelde dan wel de kruide nier of de kantoorhouder van de posterijen. Eerlijk gezegd, weet ik zelfs heelemaal niet, welke ambten de leden van het dorp- sche schoolbestuur vervulden, wanneer ze niet als schoolbestuurders q.q. optraden. Maar de gestelde vragen zijn in elk geval écht, want die ontleen ik aan het orgaan van de Unie van Christ, onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland. Wat is clearing? Ik kan me voorstellen hoe de dreumes- sen in de klas van de kweekelinge met akte, mét hun juffrouw verbleekten. Wie was Haneman? Zou de juffrouw er een antwoord op hebben geweten? Zelf zou ik het niet heb ben gekend. Ik heb er een encyclopaedie op nageslagen en daar vond ik wél hanebalk en hanedoes en hanekam en hanepoot, maar van Haneman vond ik niets. Mis schien is het de slager in het dorpje uit Frieslands greidhoek, wie weet Wanneer is Colijn geboren? Wat ko3t 1 K.G. goud? Zou de vragensteller zich een verband hebben gedacht tusschen de beide vragen? Colijn en de gave gulden, 't is nog zoo gek niet. In elk gevalde onderwijzeres zal wel kennelijk in verwarring zijn geraakt onder dit kx*uisverhoor, terwijl de kinderen in stillen huiver moeten hebben neergezeten bij de geestelijke vivisectie, door de greid- bezoekers toegepast op hun juf. Wie was de stiefmoeder van Izaak? Is het niet griezelig, zoo'n verhoor? Welke duikbooten zijn pas veronge lukt? Van welk land? Alles tezamen genomen er werden nog veel méér dwaze vragen gesteld zou ik willen weten wat doen zulke greid- hoekers op dit terrein? Dat men voor het vei-geven van bepaal de baantjes diploma's vereischt, is natuur lijk noodig. Dat een schoolbestuur zich wil vergewissen, of een candidaat over vlot heid beschikt om van zijn (haar) weetje uit te gieten in kinderhersentjes, kan ik me voorstellen. Maar. al dat getest op algemeene ont wikkeling een vuurproef, waaraan velen tegenwoordig in het maatschappelijk leven worden onderworpen is aanstellerij. A 1- g e m e e n e ontwikkeling veronderstelt een massa wetenschap, die nog door geen duizend stellen uitnemende hersenen is te omvatten. Ieder tracht het een en ander op te deen van wat hem interesseert en heet zich dan algemeen ontwikkeld Om dat de kruidenier-schoolbestuurder uit een Friesch dorp nou toevallig wat weet an een zekeren Haneman, gaat-ie daar over pochen tegenover een onderwijzeres in een anderen uithoek ter wereld en matigt hij zich een oordeel aan over de „parate ken nis" van slachtoffers. De eischen voor vakbekwaamheid zijn tegenwoordig hóóg, naar veler meening té hoog opgevoerd. De examens zijn zwaar, echter, weet men tenminste nog waar men Tegenover bevoegde examinators staande aan toe is en kent men de grenzen, waar binnen hun nieuwsgierigheid zich zal bewe gen. Maar als onbevoegden gaan examineeren en dan op het onbeperkte ter rein der wetenschap in het algemeen, dan wordt het leven in zijn bestaansmogelijk heid een dwaas kansspelletje. Kennis is macht, maar macht is nog geen kennis. m. HOFBERICHT. Van officieele zijde meldt men dat H.M. de Koningin hedenmiddag te Apeldoorn persoonlijk het geschenk zou. aanvaarden van de studentencorpora uit Leiden, Utrecht, Groningen, Amsterdam en Delft, hetwelk werd aangeboden ter gelegenheid van het veertigjarig regeeringsjubileum. Dit geschenk bestaat uit een gebrand schilderd raam, vervaardigd door Joep Ni colas, hetwelk is geplaatst in de Groote Kerk in de Loolaan te Apeldoorn, alwaar Hare Majesteit aanwezig zal zijn om het na aanvaarding over te dragen aan de kerkvoogdij van de Nederlandsch Her vormde Gemeente. H. M. DE KONINGIN NAAR APELDOORN. H. M. de Koningin is hedenochtend met den gewonen trein van kwart voor acht van het Staatsspoorstation te Den Haag naar Apeldoorn vertrokken. Vijf minuten voor het vertrek van dezen trein arriveerde H.M. per auto aan het station. Aan het station was o.m. ter ont vangst aanwezig de directeur van de Ne- derlandsche Spoorwegen, prof. dr. ir. J. Goudriaan. H. M. van gekleed in een eenvoudige grijze reis-eape met grijs bont afgezet. Zij droeg een daarbij passende grijze hoed. Na een kort begroeting in de wachtka mer stapte H. M. en haar gevolg in den gereedstaande» trein, waarin een rijtuig voor haar was gereserveerd. Het was geen salonrijtuig, waar deze trein een Diesel- trein was en het aanhaken van een salon- rijtuig daarbij niet mogelijk is. Om precies kwart voor acht vertrok de trein in de richting Utrecht. Koninklijk bezoek aan het leger. H. M. de Koningin heeft heden, verge zeld van haar adjudant generaal-majoor tit. jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet eenige legeronderdeelen in Gelderland be zocht. PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden de wekelijksche hoofdbestuursvergadering van het Roode Kruis bijgewoond. DE PRINS BEZICHTIGT HOSPITAAL SCHEPEN. Z. K. H. Prins Bernhard heeft heden na mens H. M. de Koningin, vergezeld van zijn waarnemenden adjudant majoor H. J. Phaff, eenige in aanbouw zijnde hospitaal schepen bezichtigd. RADIOTOESPRAAK VAN DEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Op Dinsdag a.s. zal de minister van economische zaken van 8 uur 10 tot 8 uur 30 voor de microfoon een radiotoespraak houden over de economische omstandig heden in den land- en tuinbouw onder de huidige verhoudingen. Deze toespraak zal het karakter dragen van een persoonlijk woord tot de land- en tuinbouwers. FILMKEURING EN OORLOGS JOURNAALS. De heer Schaepman heeft aan den Mi nister van Binnenlandsch-s Zaken de vol gende vragen gesteld 1. Heeft de Minister kennis genomen van het veranderde inzicht van de huishoude lijke commissie uit de rijkscommissie voor de filmkeuring met betrekking tot het ver- toonen van oorlogsjournaals in de bioscoo- pen? 2. Weet de Minister, dat op het oogen- blik in de Nederlandsche bioscopen nog vele films loopen met een propagandistisch karakter ten voordeele van een der oorlog voerende partijen? 3. Indien de voorgaande vragen in be vestigenden zin moeten worden beant woord, heeft een en ander den Minister dan aanleiding gegeven tot de overweging, dat de genoemde oorlogsjournaals, hoe neu traal de gekozen beelden ook mogen zijn, en evenzeer de genoemde films aanleiding kunnen, geven tot verstoring van de orde als gevolg van bijvals- of afkeuringsbetui gingen, en dat daaruit ernstig gevaar kan ontstaan, voor de stipte handhaving van onze neutraliteit? En heeft de Minister dan eveneens gedacht aan het groot© ge vaar, dat, van nationaal standpunt bezien, gelegen is in de vertooning van films, die het kennelijk doel hebben aan het Neder landsch© volk een bepaalde meening ten aanzien van andere landen op te dringen 4. Is het den Minister bekend, dat juist dezer dagen elders, met name in Zwitser land, bijzondere maatregelen worden ge troffen om oorlogsjournaals en vooral ook films van een karakter als het bovenver melde te weren? 5. Is de Minister bereid de noodige maat regelen te nemen, opdat ook hier te lande de vertooning van journaals en films als de genoemde onmogelijk worde gemaakt? AANSCHAFFING GASMASKERS. Zooals gemeld zal de regeering op groo te schaal gasmaskers beschikbaar stellen voor de burgerij. De P.T.T. zal ter distri butie worden ingeschakeld. De regeering is, volgens den Regeeringspersdienst, tot dezen maatregel overgegaan omdat door hen, die voor eigen gebruik een gasmas ker willen aanschaffen, moeilijkheden wor den ondervonden, verband houdende met de omstandigheid, dat in den handel geen gasmaskers in voldoende hoeveelheid be schikbaar zijn. Teneinde de verzendkosten zooveel mo gelijk te beperken, worden de ingekomen bestellingen door den directeur van het (hoofd) postkantoor tweemaal per week, n.l. des Woensdags en des Zaterdags na aflocp van den dienst geplaatst. Deze plaatsing geschiedt door tusschenkomst van den inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, die op deze wijze bij een tijdelijke opeenhoo- ping van bestellingen kan zorgdragen voor een redelijke verdeeling van den onmid dellijk beschikbaren voorraad over de daar voor in aanmerking komende gemeenten. De leveranciers zenden de gasmaskers toe aam de postkanberen, waar de bestellingen rijn opgenomen. Deze kantoren zorgen voor de uitreiking aan belanghebbenden. De regeling treedt op 23 October a.s. in werking. ZANDZAKKEN VOOR LUCHT BESCHERMING. De Stichting Luchtbeschermingsmateria- len („Lubema"), de door de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in het leven geroepen verkoopsorganisatie, waar over wij reeds eerder hebben bericht, schrijft ons Uit verschillende berichten, die dezer da gen door middel van pers en radio werden verspreid, kon men opmaken, dat de voor raad zandzakken voor luchtbeschermings doeleinden in ons land zou rijn uitgeput, en dat de verkoop van dit artikel voorloopig zou moeten worden stopgezet. Deze berich ten behoeven in zooverre verbetering, dat Het doorgaand treinverkeer tusschen Berlijn en Oost-Pruisen, dat over de beroemde brug bij Dirschau ging, is hersteld. Naast de door de Polen opgeblazen spoorbrug hebben de Duitsche geniesoldaten een noodbrug geslagen. er geen sprake is van uitputting van den voorraad. Dat de verkoop werd stopgezet vond zijn oorzaak in het feit, dat de Regee ring de distributie van zandzakken van hoogerhand wilde regelen. De voorbereidin gen hiertoe zijn thans getroffen en een groot, zij het niet onbeperkt, aantal zand zakken is thans ter beschikking gesteld, doch uitsluitend ten behoeve van de zelf bescherming van particulieren en van par ticuliere bedrijven. Zandzakken, in verschillende soorten, kunnen van heden af, bij minimum afname van 100 stuks worden besteld bij de plaat selijke af deelingen van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, waar inlichtingen betreffende prijs en kwaliteit te verkrijgen rijn. HET MANIFEST VAN HET I.V.V. Het Tweede Kamerlid, mr. Rost van Ton ningen heeft, nadat een verzoek om inter pellatie over het manifest van het I.V.V. en de houding van de S.D.A.P. en de daarbij aangesloten ministers in verband met de neutraliteit van ons land, werd afgewezen, zich thans met schriftelijke vragen over hetzelfde onderwerp tot den voorzitter van den raad van ministers en de ministers van buitenlandsche zaken en justitie gericht. HULPAGENTEN VAN POLITIE IN DEN HAAG. Wegens ds buitengewone tijdsomstandig heden is het Haagsche politiecorps aange vuld met 15 hulpagenten, die de bevoegd heid hebben van een gewonen agent en van esn onbezoldigden gemeenteveldwachter. Zij hebben geen uiform, maai een gewoon pak aan. Om den linkerbovenarm dragen zij een witten band, waarop in zwarte let ters het woord „politie", dat ook staat op hun platte uniformpet. Zij zijn uitgerust met een revolver en een gummistok. RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van heden. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. P. M. J. d. B„ 23 jaar, autogenisch bran der te Hoek, had zich te verantwoorden we gens het aan zijn schuld te wijten hebben dat een ander zwaar lichamelijk letsel be komt. Verdachte heeft namelijk op 11 Augustus jl. te Terneuzen, toen hij bezig was een stuk ijzer door te branden van een op de scheepshelling staand schip te Terneuzen, waartoe hij een autogenisch brandapparaat bezigde, na dat apparaat te hebben aange stoken, dat werktuig gestoken in de rich ting van zijn medearbeider D. Elve, die vlak bij hem werkzaamheden verrichtte, tengevolge waarvan genoemde Elve ern stige brandwonden aan den schouder opliep. De getroffene Elve en een zekeren Kouijzer werden als getuigen gehoord. Getuige Elve (de getroffene) verklaarde op ongeveer een halven meter van verdach te te hebben afgestaan, toen deze de brand- vlam op hem richtte. Tengevolge van de opgeloopen brandwonden heeft hij 14 dagen lang niet kunnen werken. Verdachte heeft hem niet gewaarschuwd om oprij te gaan. Getuige Kouijzer stond volgens zijn ver klaring ongeveer drie meter van de plaats toen het feit plaats greep. Hij zei van het gebeurde zelf niets te hebben gezien, omdat hij met zijn werkzaamheden bezig was. De officier van justitie zei in zijn re quisitoir, dat het hier een soort van bal dadigheid gold tusschen jonge werklieden. Hij bezag het voorgevallene in dat licht. Verdachte staat gunstig bekend, doch is alleen een beetje ruw. Eisch één maand hechtenis voorwaar delijk en ƒ25.boete of 20 dagen hech tenis. Diefstal van mosselen. Ph. D., 41 jaar, electricien en A. d. W., werkman, beiden wonende te Gent in Bel gië, hebben op 28 Juli jl. gezamenlijk onge veer 25 K.G. mosselen ontvreemd van een mosselperceel in de Braakman, toebehoo- rende aan H. van Wijnsberghe te Philippine. Eisch no. 1 10 b. s. 5 d. h. en no. 2 10 b. of 3 weken tuchtschool. Ongeoorloofde prijsopdrijving. J. M. O., 65 jaar, grossier te Axel, heeft op 26 September jl. te Axel een tweetal bollen kaas aan zekeren R. Staal verkocht tegen een te hoogen prijs. Hij maakte zich daardoor schuldig aan ongeoorloofde prijs opdrijving en had rich daarover heden te verantwoorden. Verdachte door den president onder vraagd, gaf het voorgevallene toe. Het be trof hier twee Edammer kaasjes tegen 76 cent per K.G. De prijscourant welke hij aan de recht bank overlegde, was gedagteekend 22 Sep tember, dus vóór de prijs verhooging. Op 25 September d.a.v. kocht hij kaas voor 33 cent de K.G. Op een vraag van den officier van justitie gaf hij toe toen nog kaas in voorraad te hebben gehad. Verdachte zei evenwel, dat 'het hier gaat om de vervan gingswaarde der kaas, waaruit naar zijn meening volgt, dat hij zich op 26 Septem ber op den prijs waarop hij op 25 Septem ber kocht, moest baseeren. De prijs van de kaas wordt gebaseerd op de geldende markt. Daalt de marktprijs, dan verlaagt hij ook den prijs van de kaas. Stijgt de marktprijs, dan stijgt dus ook de kaasprijs; Volgens verdachte is de prijsstijging ge- legen in het feit, dat de regeering hon derduizenden kilo's kaas heeft opgekocht en naar België en Duitschland heeft ge ëxporteerd. Oude voorraad, oude prijzen laat zich bedrijfseconomisch niet verdedigen. De middenstand mag niet tot het hoofd van Jut gemaakt worden om de slagen op te vangen. Volgens verdachte heeft hij zich niet aan prijsopdrijving schuldig gemaakt, doch hij was genoodzaakt den prijs te ver- hoogen. Hij ontving van de N.V. Calvé te Delft ook strookjes om die op den aan wezigen voorraad te plakken, waarop de verhooging stond aangegeven. Hij schreef daarover aan den Minister van Economi sche Zaken met de vraag of hij dat doen mocht, doch ontving geen antwoord. Ge dachtig aan het spreekwoord Wie zwijgt stemt toe, ging hij van de veronderstelling uit, dat hij dat doen mocht, maar hij. rliet het tot nog toe na, om geen kans te loo pen opnieuw te worden verbaliseerd. Als een ervaring uit den vorigen crisis tijd en ter staving van zijn opvatting, ver telde verdachte, dat hij in dien tijd b.v. aan suiker 5000 verdiende, maar aan koffie en kunstmest 8000 verloor. De Officier van Justitie was van oordeel, dat de vele argumenten die verdachte aan voerde, onjuist rijn. Het gaat hier uitslui tend en alleen over de vervangingswaarde. De prijsbepaling behoort volgens het O.M. gebaseerd te rijn op vraag en aanbod. Ingaande op het verdere standpunt van verdachte zei het O.M. dat volgens die theorie het mkomen van zakenmenschen s'-eeds op peil zou blijven en van degenen die van een vast inkomen moeten leven zou dat verminderen. Dat is volgens den Officier een onsociale opvatting. De gan- sche bevolking dient op dit punt gelijk te staan en op één lijn. De Officier meende dan ook dat hier c .i ontoelaatbare prijsopdrijving heeft plaats gehad en vorderde op dien grond tegen verdachte 25 boete of 10 dagen hechtenis. De zgn. smokkelaffaire in verdoovende middelen en spiritus. De rechtbank te Middelburg deed heden uitspraak in de zaak tegen C. M., 43 jaar, autohandelaar Th. V., 30 jaar, koopman J. K. K., 42 jaar, koopman, allen wonende te Middelburg en thans in voorarrest, al len verdacht van oplichting van eenige personen voor vrij aanzienlijke geldsbedra gen door deze personen te interesseeren voor een sluw opgezetten zgn. smokkel- hanc 1 in cocaine en spiritus. De rechtbank veroordeelde C. M. tot een gevangenisstraf van 10 maanden Th. V. tot een gevangenisstraf van 2 maal 6 maan den en J. K. tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, alles met aftrek van het voorarrest. De mede-verdacht© J. Th. V., fotograaf fce Bergen op Zoom, werd bij een dezer dagen bij vervroeging gegeven uitspraak, vrijgesproken. Gaat Fokker voor de K.L.M. bouwen? Gistermiddag heeft in het bovenrestau- rant van Schiphol een bespreking plaats gehad, waaraan o.m. is deelgenomen door de heeren A. Plesman, directeur der K.L, M„ J. E. van Aijen, directeur van de Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, H. Veenendaal, algemeen technisch advit seur van d© K.L.M. Over de redenen en de eventueele resul-i taten van deze besprekingen waren uitere aard geen mededeelingen te verkrijgen, al dus bet Vad. Dat zulk een bespreking wordt gehouden kort nadat de Nederlandsche regeering een door de K.L.M. aangevraagd crediet van 3.000.000 heeft willen garandeeren is op vallend. Naar men weet, is het niet onmogelijk, dat de vliegtuigleveranties uit Amerika t.z.t. in het gedrang zoudm komen, door dat weinig verschepingsgelegenheid zal be staan, terwijl aan verscheping zeer zeker de noodige risico's z\jn verbonden. Deze moeilijkheid zou kunnen worden omzeild, wanneer Fokker de Douglas-toe-» stellen in licentie zou gaan houwen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5