Breskensche Courant mS^mÊÊÈË: EERSTE BLAD gsche aomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Fransch-Britsch- Turksch verdrag onderteekend. De luchtaanvallen op Scapa Flow. Duitsch-Russisch verdrag geratificeerd. Duitsche bommenwerper neergeschoten. Een nieuwe Poolsche staat Russische eischen aan China. Verzoek om verbetering van de ieerlingenschaal. De Noordsche landenwilien in vrede leven. Bedrijvigheid aan het Westelijk front. Duitsche vliegtuigen boven Schotland. Koeden uit onze nieuwe Najaarscoilectie 3 flet»e urlensssen vnn den el «9 Samenwerking tusschen Engelsche en Fransche luchtmacht. Het Engelsch-Poolsche verdrag. s Uw adres aan Potten, Ilen, nieuwe n ook Lood* prijzen. Bel, :lde. jwiellarapen |e Dynamo's Complete 14.95, 5.25, 8.50. Alle Jet., Snoeren 10 ct. Rijks- ppleet 75 ct. Groene- EU'S, Hen belast zich volledige idd.| v.Rott. Iiur vm. uur 9 9 9 9 JamMid- keerd. e 2.25 10 Enkele Retour 2e rvoer van lllijk. am Erven I, TeL 22727 7TENHEK, Tel. 153. LIT,Tel. 282 -biljetten VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 248 VRIJDAG 20 OCTOBER 1939 "N Abonnementsprijs17 ct. per week of 2.20 per b kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. I Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale 1 prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr.,Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lynen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oo£i- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS DE MOGENDHEDEN ZULLEN ELKAAR WEDERKEERIG BIJSTAAN. Het Fransch-Britsch-Turksche verdrag is gistermiddag onderteekend. De diplomatieke correspondent van Reu ter bericht, dat het v.srdrag in groote lij nen zijn oorspronkelijken vorm heeft be houden en slechts onbeteekenende wijzigin gen heeft ondergaan. Het voorziet in het volgende le. De regeeringen van Frankrijk en En geland verplichten zich Turkije bij te staan, op de eerste plaats in geval van een daad van aanval van eenige Europee- sohe mogendheden en op de tweede plaats in geval van een actie van een Europeesche mogendheid, welke zal leiden tot een oor log in het gebied van de Middellandsche Zee, waarbij Turkije betrokken wordt. 2e. Turkije belooft Engeland en Frank rijk te hulp te komen, op de eerste plaats, wanneer door een daad van aanval van een Europeesche mogendheid, vijandelijk heden zich ontwikkelen in bet oosten van de Middellandsche Zee en op de tweede plaats, wanneer Engeland en Frankrijk in vijandelijkheden worden gewikkeld tenge volge van hun garanties aan Roemenië en Griekenland. 3e. De drie regeeringen komen overeen overleg te plegen, over een gemeenschap pelijke actie indien zich een van boven genoemde gevallen voordoet. Het verdrag is geldig voor een periode van vijftien jaar. Het protocol van het verdrag verklaart, dat Turkije niet verplicht is handelend op te treden, indien dit Turkije zou wikkelen in een oorlog met de Sovjet-Unie. Rome en het driezijdig verdrag. Twee factoren in den nieuwen toestand, zooals die geschapen is door het Britsch- Fransch-Turksche verdrag, worden volgens Reuter te Rome met instemming bespro ken. De eerste factor is, dat Turkije, naar men zegt, geweigerd heeft den status der Dardanellen ten gunste van Rusland te wijzigen. Italië wil namelijk niet, dat de Russischs vloot een nieuw machtselement in de Middellandsche Zee wordt. De tweede factor is, dat Turkije zijn beloften jegens Roemenië handhaaft, waarin men de aan wijzing ziet, dat Turkije de Italiaansche belangstelling voor de regeling der Bal kan vraagstukken en voor de organisatie van een vredesblok op den Balkan deelt. In fascistische kringen beschouwt men de onderteekening van het verdrag als een natuurlijk gevolg van de schorsing der on derhandelingen te Moskou, die, anders dan men verwacht had, hebben aangetoond, dat Turkije in zijn betrekkingen tot Rusland onafhankelijk is. Men gelooft, dat Turkije op het standpunt staat, dat de overeen komsten met de geallieerd-en zijn veiligheid voldoende waarborgen en een prijsgeven der samenwerking met Rusland, die vroe ger als een automatisch karakter be schouwd w-erd, mogelijk maken. In politieke Amerikaansche kringen be schouwt men het Fransch-Britsch-Turk sche verdrag als een diplomatiek succes van de geallieerden. Men heeft te Washing ton den indruk, dat het verdrag op de eer ste plaats de neutraliteit van Italië zal verzekeren en zoo de geallieerden zal be vrijden van zware zorgen over de Middel landsche Zee. Minister-president Chamberlain heeft gisteravond den loop der debatten onder broken om .mede te deelen, dat een Britsch- Fransch-Turksch verdrag geteekend was. Het Lagerhuis ontving deze mededeeling met gejuich. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Naar de Duitsche pers bericht zijn Dins dagmorgen Duitsche gevechtsvliegers, die reeds den vorigen dag de Engelschen in de Firth of Forth met bommen hadden be stookt en oorlogsschepen met zware bom- fcreffers hadden geteisterd, opnieuw opge stegen voor een vlucht naar de schuilhoe ken van de Engelsche homefleet. Volgens de persberichten was het weer voor den aanval buitengewoon gunstig. In Scapa Flow lagen niet veel schespseenheden. Op een slagschip werden de bommen zoo snel uitgeworpen, dat het Engelsche luchtdoel geschut niet kon ingrijpen. Twee voltref fers op het schip en hooge rook- en vuur zuilen werden waargenomen. D© Führer heeft gisteren, naar het D.N. B. m-eldt, het 28 September onderteekende grens- en vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie geratifi ceerd. Tegelijkertijd heeft hij ook het bij dit verdrag behoorends aanvullings-protocol van 4 October geratificeerd. In deze aan vulling wordt een nauwkeurige omschrij ving gegeven van de belangengrens m het Poolsche gebied» :f<r Bij een van de jongste aanvallen van Duitsche bommenwerpers op onderdeden van de Engelsche vloot, werd een van de aanvallende vliegtuigen tot dalen gedwongen. Twee leden van de bemanning stappen in een rubberboot om zich in veiligheid te brengen. Deze boot zonk echter. Volgens den correspondent van Politiken te Berlijn zal op 1 November een nieuwe onafhankelijke Poolsche staat worden ge vormd. De correspondent zegt, dat de nieuwe staat ongeveer d-enzelfden omvang zal heb ben als Bulgarije. Warschau zal de hoofd stad zijn. Drie millioen Poolsche Joden, bijeen te brengen uit alle deelen van Polen, zouden worden gekoloniseerd in een specialen Joodschen staat in het oosten, met Lublin als hoofdstad. Het Japansche persbureau Domei meldt: Volgens een bericht uit Hankau zijn de nieuwe eischen, welke de Sovjets aan de regeering van Tsjoengking stellen, gelijk te achten aan een verdeeling van China. Zij zouden nl. het recht opeischen Sovjet troepen te legeren in Binnen-Mongolië en Sinkiang (Chineesche Turkestan) en noord westelijk China willen sovjetiseeren onder de Chineesche communistische partij. Het bericht meldt voorts, dat de Sovjet-Unie dreigt de regeering van Tsoengkiang te isoleeren door een compromis te sluiten met Japan alsmede haar eischen met ge weld uit te voeren, indien de regeering van Tsjoengkiang dit verwerpt. De dreigende verdeeling van het land vreezende, zoo vervolgt het bericht, onderhandelt Tsjang Kai Sjek thans met de regeering te Mos kou door bemiddeling van den leider der Chineesche communistische partij, die zich in de Russische hoofdstad zou betvinden om te trachten matiging in de Sovjet-eischen te brengen. ADRES AAN DEN MINISTERRAAD. Het systeem der kweekelingen met akte is ongewenscht. De commissie van samenwerking uit de hoofdbesturen van 1. den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, 2. ht Katholieke Onderwijzers Verbond in Nederland, 3. het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, 4. de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland en 5. de Vereeniging- van Hoofden van Scholen in Nederland heeft tot den Raad van Ministers een adres gericht, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het uitblijven van maat regelen ter verbetering van de leerling-en- schaal, temeer daar nu door de afwezig heid van de vaders in de gezinnen van vele gemobiliseerden, de taak van de school als opvoedkundig milieu belangrijk is ver zwaard. Nu de regeering maatregelen neemt tot krachtige bestrijding der werkloosheid, mag niet over het hoofd gezien worden, dat iedere aktebezitter, die door schaalver- betering een plaats als onderwijzer ver krijgt, een werklooze minder beteekent, al dus het adres. Hierdoor kan dus tegelijkertijd een eind gemaakt worden aan den hoogst onge- wenschten en met alle begrippen van soci ale rechtvaardigheid strijdenden toestand die ontstaan is door het te werk stellen van zgn. „kweekelingen met akte" tegen geringe of zelfs in het geheel geen beloo ning. De commissie verzoekt daarom alsnog gelden beschikbaar te stellen, waardoor het mogelijk zal zijn, ingaande 1 Januari 1940 een verbetering der huidige schalen tot stand te brengen. ZIJ BLIJVEN STRIKT NEUTRAAL. Donderdagavond werd te Stockholm een communiqué gepubliceerd, waarin o.m. het volgende werd medegedeeld De koningen van Denemarken, Noorwe gen en Zweden, alsmede de president van de republiek Finland, vergezeld van de mi nisters van buitenlandsche zaken van hun landen, zijn 18 en 19 October 1939 te Stockholm in conferentie bijeen gekomen. De conferentie heeft eerst den algemee- nen toestand bestudeerd van het stand punt der genoemde staten. Zij heeft vooral de moeilijkheden onder de oogen gezien, welke de huidige internationale toestand in den weg kan leggen aan het bewaren van het recht zelf te beschikken over hun neu trale positie, welke deze landen steeds hebben opgeëischt en bij het begin van den oorlog hebben bevestigd door hun neutrali- teitsv-erklaring. De conferentie stelde eenstemmig- vast, dat de vertegenwoordigde regeeringen in nauwe samenwerking besloten zijn zich te houden aan een strikte neutraliteit. Zij eischen het recht op deze houding, welke berust op de oprechte vreedzame be trekkingen met de ander© mogendheden, geëerbiedigd te zien. De op de conferentie van Stockholm vertegenwoordigde regeeringeh zijn over eengekomen, dat voor den duur van den huidxgen oorlog, Denemarken, Fin land, Noorwegen en Zweden in hun po litiek dezelfde gedragslijn zullen volgen als die, welke met succes, dank zij een nauwe samenwerking is toegepast ge durende den oorlog van 1914 tot 1918. De conferentie heeft zich bovendien be zig gehouden met de moeilijkheden, welke handel en scheepvaart van de neutrale mo gendheden treffen tengevolge van de maat regelen van de oorlogvoerenden. Zij is over eengekomen op dit gebied samen te werken en om voort te gaan met het toepassen van de beginselen, welke zijn geformuleerd in het communiqué van Kopenhagen van 19 September 1939, hierbij met alle landen de traditioneele handelsbetrekkingen hand havend en elkaar wederkeerig steun ver- leenend om de ravitailleering van de noor delijke landen te verzekeren. De conferentie is eveneens overeengeko men te besluiten de tob stand gekomen sa menwerking tusschen de staten der. Oslo- groep voort te zetten, alsook met de ove rige neutrale landen, tot beveiliging van de gemeenschappelijke belangen. De Scandinavische regeeringen herinne ren aan het verlangen bij te dragen tot het uit den weg ruimen van de internationale moeilijkheden, dat reeds voor het uitbre ken van de vijandelijkheden tot uiting is gekomen door het feit, dat de staatshoof den zich hebben aangesloten bij den op roep van koning Leopold ten gunste van den vrede. Gistermiddag hebben de Scandinavische staatshoofden voor de radio gesproken. De president van de Finsche republiek zei bij deze gelegenheid o.m. te vertrouwen op God, opdat de rechtvaardige zaak van Finland zal zegevieren. „Finland", zoo besloot hij zijn toespraak, „is bereid zijn onafhankelijkheid en vader lijk erfdeel te verdedigen. Het wil in vrede leven op eigen grond. Het vertrouwt, dat zijn machtigen buur de verdragen, welke reeds zijn gesloten, zal eerbiedigen, opdat een vreedzame regeling wordt getroffen voor de geschillen". DOCH EEN KALME NACHT. Het Fransche leg.erbericht van gister avond zegt Vandaag groote activiteit van patrouil les van weerskanten, vooral in het gebied ten Oosten van de Moezel. In dezelfde sti eek was onze artillerie buitengewoon be drijvig. Het geheel der ontvangen inlich tingen bevestigt, dat de Duitschers op 16 October krachtig hebben aangevallen over een front van ongeveer zes kilometer oos telijk van de Moezel en 30 kilometer ooste lijk van de Saar. Deze aanvallen waren tegen een ledige ruimte gericht. De cava lerie af deelingen, die met enkele infanterie detachementen gebleven waren na het te rugtrekken vain het gros der divisies, welxe wij voor offensieve doeleinden in begin September gebruikt hadden, aanvaardden overeenkomstig de ontvangen orders den terugtocht bij het inzetten van het voorbe reidende artillerievuur. Over het geheele front had deze beweging welke op zekere punten een diepte van bijna tien kilometer had, een geslaagd verloop. De af deelingen konden zich legeren op een van tevoren bereid terrein voor de permanente verdedi gingswerken. Zij leden slechts zeer geringe verhezen. Niettemin werd een der detache menten, bestaande uit een officier en vijf tig onderofficieren en manschappen, door den vijand afgesneden. De mannen verde digden zich moedig. Na eenig heen en weer golven strekt het gevechtsfront zich thans langs de tevo ren vastgestelde lijn uit. Wij hebben op verschillende punten gevangenen gemaakt. Het communiqué van hedenochtend luidt Een kalme nacht. Regenachtig weer. Op tal van punten activiteit van patrouilles aan weerszijden. Duitsch ïegerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend In het Westen is na het afsluiten der gevechten in het grensgebied zuidoost waarts van Saarbrücken weer stilte inge treden. Afgezien van activiteit van de artillerie en van de verkenningstroepen, vallen aan het geheele front geen bijzondere gebeur tenissen te vermelden. Het Fransche gedeelte van Mondorff ontruimd. Het Fransche gedeelte van het dorp Mondorff dat door de Fransch-Luxemburg- sche grens in tweeën wordt gesplitst en het plaatsje Evrange zijn, volgens Belga, geheel geëvacueerd. De meubelen zijn naar het groothertog dom Luxemburg gezonden, terwijl het vee naar het binnenland is gebracht. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakt bekend, dat vanochtend vroeg in de streek van dé Firth of Forth lucht alarm werd gegeven. In een district werd later een tweede alarm gegeven, doch reeds tien minuten later klonk het sein, dat het gevaar geweken was. Havas verneemt dat vanochtend in Zuid en Oost-Schotland luchtalarm werd ge maakt. Volgens Reuter werden Duitsche vlieg tuigen boven Schotland waargenomen. Na dat het signaal „alles weer veilig" was ge geven, kon nog steeds het gezoem van Britsche vliegtuigen worden gehoord. Kanonvuur was hoorbaar, terwijl ook verdedigende vliegtuigen gezien werden vóór de sirenes loeiden. Een half uur later werd het signaal ge- -geven, dat alles veilig was. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Best Quality, in grijs 2.75 Helmmodel, in blauw, grijs en bl.grijs - 3.25 Denham, sporthoed in 3 kleuren -3.25 Oxford, in grijs, bruin en bl.groen... -3.50 Böhm, een vlot model in 2 kleuren...-4.50 Böhm, voor oudere heer, in 2 kleuren - 4.75 Majestic, prima haarhoed in 2 kleuren - 6.25 Broadway, in grijs en bruin -7.50 Naar een nieuwen Poolschen staat? (Pag. 1, eerste blad')' Fransch-Britsch-Turkscb verdrag van büstand geteekend. (Pag. 1, eerste blad) Verzoek der onderwijs-organisaties tot verbetering der Ieerlingenschaal. (Pag. 1, eerste blad) Meer bedrijvigheid aan het Westfront. (Pag. 1, eerste blad) De Noordsche landen blijven strikt neutraal. (Pag. 1, eersté blad) ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN KINGSLEY WOOD IN FRANKRIJK. Havas meldtD-s ministers van lucht vaart van Frankrijk en Engeland hebben gisteren op Franschen bodem een samen komst gehad. De conferentie, die een ver volg was op de bijeenkomsten van 12 Sep tember in Frankrijk en 22 September in Engeland, vormde een nieuwe manifestatie der Fransch-Britsche samenwerking. De Britsche minister, Kingsley Wood, was de gast van zijn Franschen collega, Guy La- chambre. Beide ministers wisselden uitvoe rig van gedachten en kwamen tot volledige overeenstemming. Dinsdag heeft Wood een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van het En gelsche expeditieleger. Er zijn volledige vliegende Fransche hospitaaleenheden gereed voor een spoedige evacuatie naar Engeland van gewonden en zieken en ten tweede zal bloedtransfusie voor spoedoperaties uitgevoerd worden ter- wijl de patiënten per vliegtuig naar de basishospitalen gebracht worden. De mi nisters deelen mede, dat onderhoud en le vensmiddelen voor de Engelsche lucht macht in Frankrijk gedurende bijna twaalf dagen na het uitbreken van den oorlog door de lucht aangevoerd zijn. Slechts één vliegtuig van het groote aantal, dat bij hefc uitbreken van den oorlog naar de oorlogs stations was gevlogen, had een tegenslag het vie* in zee, maar zoowel het toestel als d bemanning werd gered. ALLEEN VAN TOEPASSING BIJ AANVAL VAN DUITSCHLAND. In antwoord op een vraag in het Lager huis heeft Butler gisteren verklaard, dat het verdrag van wederzijdschen bijstand tusschen Engeland en Polen slechts van toepassing was bij een -juitschen aanval. De Poolsche regeering, aldus Butler, be vestigt deze interpretatie.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1