BUITENLAND LUCHTVAART HEEFT VON RIBBENTROP GEFAALD De reactie in Berlyn. De correspondent van de Daily Telegraph in Kopenhagen schrijft, dat de tegenslagen van Duitschland op diplomatiek en buiten- landsch politiek terrein in den laatsten tijd het dringend noodig hebben gemaakt, dat in de Wilhelmstrasse balans wordt opge maakt. Hitier bevindt thans, dat zijn ver trouwen in Von Ribbentrob ernstig geschokt is. Het plotselinge terugroepen van Von Papen uit Ankara luidt een reeks confe renties op groote schaal in de Wilhelm strasse in, betreffende den nieuwen Euro- peeschen toestand. Er heerscht in Berlijn groote teleurstel ling en bitterheid over de Turksche buiten- landsche politiek. Er bestaat thans geen twijfel meer over het mislukken van Von Papen's missie in Ankara, welke ten doel had Turkije los te maken van de Westelijke entente. De correspondent verneemt voorts, dat Twardowsky, de Duitsche ambtenaar, die belast is met de organisatie van de evacua tie der Duitschers uit de Baltische landen, naar Berlijn heeft moeten terugkeeren voor nieuwe instructies in verband met den om vang van de taak, waarvoor hij geplaatst is. Onder de Duitsche Balten, die losge scheurd worden van hun voorouderlijke haardsteden om naar Hitler's wil te wor den geplaatst in het verwoeste, ongastvrije Polen, zou volgens dezen berichtgever een toestand heerschen, die muiterij benadert. De afsluiting van de Engelsch-Russische handelsovereenkomst is ook slecht ontvan gen in Duitsche kringen, waar men thans inziet hoezeer von Ribbentrop gefaald heeft. In militaire en vlootkringen wordt de critiek op von Ribbentrop en zijn wouldbe „macchiavellistische" diplomatie steeds openlijker. DE CONFERENTIE VAN DE NOQRDSCHE STATEN. Waarover waarschynlyk beraadslaagd zal worden. De agenda van de conferentie der vier Scandinavische landen in Stockholm schijnt volgens Havas, te zullen gaan over 1. Vraagstukken de neutraliteit van de Scandinavische landen en met name van Finland betreffende. 2. De economische zijde van deze neutra liteit, de betrekkingen op economisch ter rein met de verschillende oorlogvoerenden. 3. Kwesties met betrekking tot interna tionale aangelegenheden. Gezien de door de verschillende kansela rijen ingenomen standpunten, heeft men den indruk, dat de conferentie zich er toe zal bepalen eenvoudig den wensch uit te spreken tot een herstel van den interna tionalen vrede. Gisteren hebben de koningen van Zwe den, Noorwegen en Denemarken, de presi dent van Finland en de vier ministers van buitenlandsche zaken twee uur geconfe reerd op het koninklijk slot. Na het noenmaal kwamen alleen de mi nisters bijeen. Zij zouden ook hedenochtend vergaderen en daarna weer met de staats hoofden samenkomen. Vanavond zullen de gasten van Stockholm vertrekken. Kort na den middag zouden de staats hoofden voor den radio-omroep spreken. GEHEIME ORGANISATIES IN HONGARIJE. Vele arrestaties. Officieel werd te Boedapest medege deeld, dat de leden van de onlangs ont bonden Hongaristische beweging hun on wettig werk in Boedapest en elders heb ben hervat, aldus Havas. Zij hebben hier opruiende pamfletten verspreid. Gebleken is, dat deze pamfletten te Boedapest wa ren gedrukt en de drukker en verspreiders zijn gearresteerd, in totaal dertig personen. De politie heeft verder een twaalftal ge heime Hongaristische organisaties ont dekt, o.a. ,en „legioen der Hongaristen", waarvan de leden trouw zwoeren aan de beweging van Szalassy. Het doel van dit legioen was een Hongaristische arbeiders- staat te vestigen door middel van geweld en terreur. In verband hiermede zijn 110 personen gearresteerd, het onderzoek duurt nog voort. de roman van een halfbloed door h. Bettauer. 8 (Nadruk verboden) Alia u zoo goed zoudt willen zijn mijn bagage naar het station te laten brengen, dan zou ik vanavond nog den trein naar Macon en vandaar den nachttrein naar Atlanta kunnen halen. In Atlanta hoop ik een dag te blijven om dan den expres naar New York te nemen en vervolgens met de eerste de beste boot naar het ouderwetsche Europa terug te keeren. Diep getroffen, maar correct en welge meend schudde kolonel Whilcox den Duit- schen geleerde de hand, hem daarby de verr .kering gevend, dat hij diens ontijdig afscheid weliswaar ten zeerste betreurde, maar de beweegredenen, welke daartoe geleid hadden, volkomen respecteerde. Nu diende hij nog* afscheid te nemen van miss Harriett, maar zoover kwam het niet. Miss Whilcox liet zich excuseeren, want ze voelde zich tengevolge van de emoties van dezen dag, niet wel, weshalve zij zich te bed had begeven. En zoo reed Zeiler dan een uur later, toen de zon rood gloeiend was ondergegaan, alleen naar Ir- vington, daar hft het aanbod van kolonel Whilcox hem te vergezellen, vriendelijk, maar beslist van de hand had gewezen. Niet ver van de plaats, waar nog slechts enkele uren geleden Sampson's hut had gestaan, liet Zeiler den koetsier halt hou den. Hij stapte uit en gaf den man op- DE TORPEDEERING VAN DE „ROYAL OAK". Verhaal van Duitsche duikbootkapitein. De commandant van den onderzeeër, welke in de bocht van Scapa Flow de „Royal Oak" tot zinken heeft gebracht, heeft gisteren den vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers zijn verhaal ge daan, aldus het D.N.B. De commandant, kapitein-luitenant ter zee Prien zei o.a. r „Ik heb in Scapa Flow een grooter vloot dan ooit tevoren voor mij gezien. De nacht was helder door een sterk noorderlicht. De „Repulse" was duidelijk te herkennen, aangezien het, behalve de „Renown", wel ke deel uitmaakt van een ander smaldeel van de Britsche vloot, het eenige schip van deze soort is, dat twee schoorsteenen heeft. Aangezien de „Royal Oak" voor de „Repulse" lag, was van dit laatste schip slechts de voorsteven te zien. De anker lantaarn, de beide voorste geschuttorens en de voorste gevechtsmast waren duide lijk als silhouet te zien. De eerste torpedo tref de „Repulse" ongeveer twee meter voor den eersten toren. De treffer veroor zaakte een hooge waterzuil. De tweede treffer trof de „Royal Oak". Hetgeen volg de was moeilijk te beschrijven. Het was een reusachtige werveling van vuur en rook, waarin alle kleuren speelden. Toen dit verdwenen was, was de „Royal Oak" verdwenen. Hierna zagen wij het bewijs, dat ook de „Repulse" getroffen was. Het voorschip, waar de torpedo getroffen had, lag diep in het water". Nu begon men onmiddellijk jacht te maken op den onderzeeër, doch deze slaag de erin onbeme-kt weg te komen. Kapitein-luitenant Prien voegde hieraan toe, dat zijn doel was geweest een Britseh slagschip tot zinken te brengen, hoewel een dergelijk schip op volle zee niet te vinden is. Hij meest het derhalve op zijn ankerplaats opzoeken. „Ik heb thans daar, waar eens de Duitsche vloot om haar eer te redden tot zinken moest werden ge bracht, een Britseh slagschip daarnaast gelegd en een ander onklaar voor den strijd gemaakt." EEN BALBANKBLOK ONDER ITALIAANSCHE leiding. Volgens den omroep van Belgrado ver wacht men in Zuidslavische politieke krin gen de vorming van een Balkanblok onder Italiaansche leiding. Gezegd werd, dat po litieke stappen worden gedaan met het doel te komen tot een nauwe samenwerking tusschen de Balkanlanden met bovenge noemd doel. In het bijzonder hoopte men op een samenwerking tusschen Turkije en Bulgarije, aldus de omroeper verder. Het ontworpen blok zou een politiek van strikte neutraliteit jegens den oorlog voeren, zoo werd hier volgens Reuter aan toegevoegd. RUSSISCHE INGENIEURS BIJ FORD ONTSLAGEN. De leiding van de Ford Motor Company te Detroit heeft volgens Reuter gisteren medegedeeld, dat veertig Russische inge nieurs, die verscheidene jaren de Ameri- kaansche productie-methoden hebben be studeerd, mededeeling hebben ontvangen, dat zij niet langer vrijen toegang tot de fabriek hebben. Zij stonden in verbinding met de plaatselijke communistische partij en maakten van hun voorrechten misbruik. GEEN STEUN VAN BRITSCH-INDIË Het toont zich teleurgesteld. Ghandi heeft gisteren gezegd, dat een verklaring die de onderkoning van Britseh Indië dezer dagen heeft afgelegd, diep te leurstellend is. Hij voegde hieraan toe „Het zou beter geweest zijn, wanneer de Britsche regeering geweigerd had een ver klaring af te leggen. De lange uiteenzet ting van den onderkoning bewijst alleen, dat de oude politiek van verdeelen en heer schen zal blijven bestaan. Voor zoover ik zie, zal het Congres hieraan niet deelne men. Noch kan Indië, dat de opvattingen van het Congres huldigt, deelgenoot zijn van Engeland, in zijn strijd tegen Hitier. De verklaring van den onderkoning toont duidelijk, dat voor Indië geen demo cratie kan bestaan, zoolang Engeland het kan verhinderen. In het Hoogerhuis heeft lord Zetland in dit verband gisteren gezegd, dat naar het standpunt der Britsche regeering het eind punt van de Indische ontwikkeling de do- minionstatus zal z;jn. dracht zijn koffers aan het station in depot te geven en daarna terug te rijden, daar hij hoofdpijn had en den weg te voet wilde afleggen. Het scheen echter, alsof de zwarte koetsier vermoedde, dat er iets bijzonders stond te gebeuren hij keek den gast van zijn meester althans met trouw hartige oogen aan en zei hoofdschuddend God moge Uw genade zegenen en behoeden, want U bent niet zoo als de heeren hier te lande, die de negers haten uit het diepst van hun ziel Met kloppend hart begaf professor Zei ler zich naar de plaats in het bosch, waar hij den laatsten tijd zoovele romantische uren met Karola had doorgebracht. Tever geefs trachtte hij in het halfduister iets van haar te ontdekkende natuurbank, waarop zij samen zoo vaak hadden geze ten, terwijl Karola, dicht tegen hem aan gevlijd, van haar leven vertelde, was leeg. Er heerschte een doodsche stilte de lucht scheen als stoom te borrelen. Toen Zeiler echter met luide en van angst vervulde stem „Karola" riep, ritselde er iets en uit het dichte struikgewas maakte zich de gestalte van het meisje los, dat het vol gende oogenbldk snikkend aan zijn hals hing. Terwijl hij haar kuste en troostte, ver telde Karola hem, dat haar moeder naar familie in de stad was gevlucht, maar dat zij zich nu reeds urenlang in het struikgewas verborgen had gehouden, - ast besloten zich met haar tanden de pols aderen open te rijten, als haar achtervol gers haar zouden ontdekken. Hartstochte lijk verzekerde en bezwoer de jonge vrouw hem bij alles wat haar heilig was, dat zij totaal niets afwist van een ontmoeting tusschen haar stiefvader en miss Whilcox en zij hoorde zelfs voor het eerst van Zei ler waarom men Sampson op zoo gruwe lijke wijze van het leven had beroofd. Nu kwam het er echter op aan geen minuut te verliezen. Zeiler had alles nauw keurig overlegd. Karola mocht zich onder NEDERZETTINGEN VAN DUITSCHE JODEN. Op de Phi lippijnen en in de Dominicaansche republiek. De uitvoerende commissie van het inter- gouvernementeele comité voor het vluch telingenvraagstuk te Washington heeft Woensdag besloten onverwijld een begin te maken met permanente „massa-neder zettingen" van Duitsche Joden op de Phi- lippijnen en in de Dominicaansche repu bliek. Aangevangen zal worden met voor- loopige nederzettingen voor Joden, die een toevlucht in neutrale landen hebben ge zocht. De commissie was het er over eens, dat voorrang behoort te worden gegeven aan Duitsche Joden, afkomstig uit Polen, en in hoofdzaak aan hen die de wijk hebben genomen naar België, Nederland en Zwitserland. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BIJ DE BRITSCHE KUST. Op de Orkaden is Woensdag tweemaal luchtalarm gemaakt. Een groot bombar dementsvliegtuig vloog op groote hoogte over Kirkwall naar Scapa Flow, waar een hevig vuur op het toestel werd geopend. Hoewel het naar schatting ruim 8000 me ter hoog was, kon men zien, dat het toestel vreemde bewegingen maakte. Later werd gemeld, dat het voor de Schotsche kust had moeten dalen, doch een bevestiging daar van werd niet verkregen. Te Kirkwall werd gistermorgen lucht alarm gegeven. Een uur later werd gemeld dat alles veilig was. MILITAIRE MAATREGELEN IN NOORWEGEN. De Noorsche minister van landsverdedi ging, Monsen, heeft aan de pers medege deeld, dat Noorwegen onlangs de voorzorgs maatregelen in het Noorden heeft versterkt. De troepen van land- en zeemacht, welke daar zijn gelegerd tot het beveiligen van de neutraliteit, hebben versterking gekre gen. BIJEENKOMST VAN DE VOLKEN- BONDSVERGADERING VOORGESTELD. Het secretariaat van den Volkenbond heeft voorgesteld de vergadering van den bond op 4 December bijeen te roepen. De vergadering zou tot taak hebben twee of drie zaken van inwendig belang te bespre ken, nl. de benoeming van enkele rechters van het Permanente hof van Internationale Justice te 's Gravenhage, de begooting \70or het jaar 1940 en de binnenlandsche hervorming. ERNSTIGE RELLETJES IN POOLSCHE GEMEENTE. Ontsnapte gevangenen kwamen in opstand. Uit Lwow worden thans de bijzonderhe den vernomen over de bezetting van Stanis- lawow in Oost-Galicië, door de Sovjet-Rus sische troepen, aldus Havas. Op 18 Septem ber werd in de gevangenis van Stanislawow bekend dat de SoVjet-Russische troepen Polen waren binnengedrongen. In deze ge vangenis boetten verscheidene communis ten een straf uit. Deze kwamen in opstand, overmeesterden de cipiers en forceerden de deuren. De aldus bevrijde en gewapende gevangenen begaven -zich naar de vrouwen gevangenis, waar zij ook de gedetineerden bevrijdden. Vervolgens ging men naar het stadhuis, waar de roode vlag werd gehe- schen en hierna werd het politiebureau be stormd. Hierbij werden twee personen ge dood. Den geheelen dag werd gevochten, in het bijzonder bij het station, waar zich Oekrainers, die tot de rechtsche partijen behoorden, hadden verschanst. Een arbei dersgarde, welke gevormd werd, poogde het station te bestormen, doch slaagde hierin eerst den volgenden dag, nadat de Russische troepen voorafgegaan door ge vechtswagens de stad binnenrukten. Men weet niet, wat het lot is van de Oekrainers, die tgenstand hebben geboden. SCHEEPVAARTBERICHTEN „NEUTRALE" PASSAGIERS VAN „NOORDAM" EN „JUNO" TE ROTTERDAM AANGEKOMEN. Ook het s.s. „Zaandam" gearriveerd. Woensdag zijn vijftien „neutrale" passa giers van het s.s. „Noordam" van de Hol- geen voorwaarde op den naar de stad lei denden landweg vertoonen, omdat zij daar elk oogenblik door een van de lynchrech- ters zou kunnen worden gegrepen. Zij moest onverwijld dwars door de plantages het eerstvolgende spoorwegstation zien te bereiken, waar de om 9 uur van Irving- ton naar Macon vertrekkende boemeltrein stopte. Met dezen trein,waarin ook Zeiler zich zou bevinden, moest zij dan, gebruik makend van den voor kleurlingen be stemden wagon, naar Macon reizen, waar zij elkaar dan weer op het perron zouden ontmoeten. Zeiler gaf het meisje dat alles goed vond, wat geld, kuste haar en spoed de zich daarop langs den landweg naar Irvington, terwijl Karola dwars door het kreupelbosch en de katoenaanplantingen naar het, op meer dan twee uur afstand gelegen stationnetje sloop. Alles verliep vlot. In net stadje Macon vonden Zeiler en Karola elkaar op het perron en beiden stapten zij daarna inden sneltrein naar Atlanta, zij het dan hij in den Pullman- en zij in den negerwagon. Het was bijna middernacht, toen zy daar het stationsplein betraden. Hier echter begon het probleem. Wat nu? De expresse naar New York vertrok eerst om acht uur 's morgens en Zeiler dacht er niet aan de hulpelooze vrouv* in een der twijfelachtige negerherbergen on der te brengen. Ook in een gewoon hotel echter kon hij geen onderdak voor haar vinden, want als kleurlinge was haar het recht ontzegd gebruik te maken van het zelfde établissement, waarin ook blanken afstapten. Maar Zeiler wist raad. Na alle emoties, die wij vandaag be leefd hebben, Karola, zal er van slapen wel niet veel komen. Wy zullen dus maar ergens iets gaan eten en dan maken we een flinke wandeling naar het Centiaal park, dat ik in m'n gids vind aangetee- kend. Daar zullen we dan maar het aan breken van den dag afwachten. In geen geval laat ik je nu nog alleen. land-Amerika-Lijn in ons land gearriveerd. Sedert 25 September jl. wordt de „Noor- dam" in de Downs vastgehouden. Vrijdag jl. kwam echter een beambte van den immigratiedienst aan boord met de mede deeling, dat het den „neutralen" passa giers was toegestaan de reis voort te zet ten. In verband met het ongunstige weer is de overtocht eerst gisteren geschied per Batavierlijn. Aan boord was alles wel. Ook kwamen met de Batavier vier passagiers mee van het s.s. „Juno" van de K.N.S.M., welk schip eveneens in de Downs ligt Aan boord van beide schepen is alles wel. Tegelijk met de Batavierboot arriveerde te Rotterdam het s.s. „Zaandam", dat sa men met de „Noordam" in de Downs lag. De „Zaandam" had slechts een opont houd van acht dagen in de Downs gehad, hetgeen te danken is geweest aan de lading, die bestond uit 7900 ton graan, meel, lijn koeken en olie voor de Nederlandsche re geering. Korten tijd nadat het schip in de Rijnhaven ligplaats had genomen, hadden wij een onderhoud met den heer Henken van den H.A.L., die namens kapitein Stam- perius enkele bijzonderheden over den over tocht mededeelde. Het schip vertrok 3 Oc tober van New-York en kwam na een voor spoedige reis op 11 October in de Downs aan. Daar werden de papieren door een Britschen officier van boord gehaald en had men niet anders te doen dan te wach ten. Behalve het verschijnen van enkele Duitsche vliegtuigen op een flinken afstand, gebeurde er niets bijzonders. Dinsdagmiddag kreeg men verlof om te vertrekken. Ook de thuisreis bracht geen emoties, een Duit sche bommenwerper vloog even over het schip en verdween na kennis te hebben ge nomen van de nationaliteit. Het schip zal in den loop van deze week worden gelost en zal daarna in den nacht van Donderdag 26 op Vrijdag 27 October a.s. met een lading stukgoed en ongeveer 140 passagiers naar Amerika vertrekken. LEMMER BOOT „HOLLAND" VAART OP VOLENDAMMER BOTTER. Botter ernstig aan den boeg beschadigd. Vannacht te ongeveer half twee is de Lemmer boot, welke den dienst Lemmer Amsterdam onderhoudt, het s.s. „Holland", kapitein Doomspleet, in de ondoordring bare duisternis welke eenig zicht schier onmogelijk maakte, ter hoogte van Mon nikendam tusschen Urk en Marken öp een Volendammer botter gevaren. De boeg van den botter werd aan weerszijden ernstig beschadigd een zwaard werd gedeeltelijk afgerukt. Daar men meende, dat de botter lek was gestooten, werd een deel van de bemanning aan boord van de „Holland" genomen. Dit was echter niet het geval. De Lemmer boot heeft daarop de visschers- boot naar Marken gesleept, vanwaar de botter verder op eigen kracht is verder ge varen. Het s.s. „Holland" dat niet noemens waardig was beschadigd, de verf was al leen wat van de scheepswand gekrast en de touwen van het want waren gebroken, kwam na dit nachtelijk oponthoud ongeveer drie uur later dan den vastgesbelden tijd te Lemmer aan, tegen acht uur in plaats van om vijf uur. De „Djambi" gerepareerd. Het Nederlandsche vrachtschip „Djam bi" van den Rotterdamschen Lloyd, dat, zooals gemeld, op den grooten Oceaan om onmiddellijke assistentie verzocht wegens het onklaar raken van de stuurinrichting, is gerepareerd en bevindt zich thans op weg naar Manilla. Nederlandsche kustvaarders naar Engeland verkocht. De volgende Nederlandsche kustvaarders zijn volgens de Tel. onder voorbehoud van inspectie en goedkeuring van onze regeering naar Engeland verkocht Het motorschip „Dr. Colijn", bruto 322 en netto 154 ton, gebouwd in 1936, en toebehoo- rende aan M. Oosterhuis te Delfzijlhet kortgeleden door J. L. Groot te Kampen aan N. Muller te Groningen verkochte stoomschip „Zeester", bruto 379 en netto 187 ton, gebouwd in 1918 bij Gebr. Fikkers te Muntendam het motorschip „Pallas", bruto 288 en netto 138 ton, gebouwd in 1939, van N. Engelsman te Delfzijlhet bij Bodewes te Groningen voor kapitein Waker in aanbouw zijnde motorschip „Venus", groot 430 ton dw. Zij antwoordde niet. Zwijgend drukte zij z'n hand aan haar bevende lippen, zich vol vertrouwen overgevend aan den blan ken man, in wien zij na alles wat er ge beurd was, nog slechts haar levensredder en haar beschermer zag. In een twijfelachtig restaurant verwekte Zeller's verschijning met de kleurlingeden lachlust der eenzame kellners, maar daar stoorde hij zich niet aan. Spoedig werden beefsteak, eieren en fruit opgediend en daar zij beiden in meer dan twaalf uren niet hadden gegeten, vond een en ander een gretig onthaal. Eerst tegen twee uur begonnen zij hun wandeling naar het Central park, dat zij in den lauwen nacht hand in hand door kruisten om tenslotte op. een bank nog eenige uren rust te vinden vóór de trein hen verder naar de Metropool bracht. In New York nam professor Zeiler, evenals vóór eenige maanden, zijn intrek in Waldorf Astoria, destijds het grootste en meest luxueuze hotel ter wereld, ter wijl hij voor Karola onderdak vond bij een zwarten methodisten geestelijke, wiens echtgenoote zich onmiddellijk over de jon ge vrouw ontfermde. Een samenkomst in het openbaar was ook hier onmogelijk, want al was het den kleurlingen in New York, zooals trouwens bijna overal in het Noorden van de Vereenigde Staten ver oorloofd, van dezelfde tram gebruik te maken, dat hield nog geenszins in, diat men hen in het dagelijksch leven als ge lijkwaardig beschouwde. De scheidings muur was hier weliswaar lager, maar daarom nog niet minder hechtzwart en blank, dat was hier geen probleem, maar een feit, waaraan niets te veranderen viel. Zeiler overdacht de naaste toekomst, die hem voor groote moeilijkheden plaat ste. Hij hield van Karola, zooals hij nog nooit eerder een vrouw bemind had en al was hij er voor zichzelf van overtuigd, Bronzen plaquette in de Zeevaartschool te Rotterdam. Zaterdag 11 November a.s., des namid dags 4 uur, zal in de gemeentelijke zee vaartschool te Rotterdam namens oud-leer» lingen en leerlingen dezer instelling een bronzen plaquette worden aangeboden aan het gemeentebestuur van Rotterdam, sym- boliseerende de band van vriendschap tus schen de Nederlandsche en de Belgische koopvaardijofficieren. STORM OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Verschillende passagiers van de „President Harding gewond. Op hefc noordelijk gedeelte van den At- lantischen Oceaan woedt een hevige storm, waardoor verscheidene schepen in gevaar zijn gebracht. Tot die schepen behoort de „President Harding", die 600 passagiers aan boord heeft. De „President Harding" heeft draadloos geseind, dat 45 passagiers en 28 leden van de bemanning tijdens het zware weer ge wond zijn. De vroegere Belgische minister-! president Van Zeeland, die de reis mede- maakt, behoort ook tot de gewonde pas sagiers. Hij kreeg schaafwonden in het ge zicht en verscheidene kneuzingen. Men ge looft niet, dat zijn. toestand ernstig is. Men gelooft, dat een kellner overboord geslagen is. Een kotter van de Amerikaan- sche kustwacht heeft het schip bereikt en medicamenten aan boord gebracht. Deze kotter, de „Hamilton", ging daarna het Britsche stoomschip „Blairbeg", dat ge seind had het roer te hebben verloren, hulp brengen. Later werd gemeld, dat hst stoomschip ,,Blaerbeg" geen assistentie noodig had, WEER TWEE BRITSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT? Driehonderd Britsche schipbreukelingen aan boord van een Amerikaansch schip. De zeevaartcommissie van de Vereenig de Staten heeft medegedeeld, dat hetAme- rikaansche schip „Independence Hall" driehonderd overlevenden van de Britsche schepen „City of Mandalay" en „Yorks hire" aan boord heeft genomen. Zij zou den vandaag aan land worden gezet. De „City of Mandalay" is eigendom van de Ellerman Line en de „Yorkshire" van de Bibby Line. De Bibby Line heeft, naar later wordt gemeld, de officieele mededeeling gekre gen, dat de „Yorkshire" gezonken is. Bij zonderheden zijn echter niet bekend. Belgische commissie voor transport over zee. Gistermorgen is door de Belgische reeders en im- en exporteurs, onder toezicht van den minister voor het verkeerswezen, Marck, een gemengde commissie voor het vervoer over zee gevormd. Deze commissie heeft tot taak België het tonnage te ver zekeren, dat het voor zijn ravitailleering noodig heeft. De speciale kindervlucht NapelsBatavia gaat door. De plannen der K.L.M. om een speciaal vliegtuig van Napels naar Batavia te zen den om daardoor ouders in Indië in de ge legenheid te stellen in een week tijds hun in het moederland studeerende kinderen te laten overkomen, zullen verwezenlijkt wor den. Het toestel is volgeboekt. Duitsche bommenwerper omlaag- geschoten. Officieel wordt medegedeeld, dat twee Duitsche vliegers vandaag te Whitby zijn aangespoeld, nadat het bombardements vliegtuig, waarin zij zich bevonden, boven de Noordzee was neergeschoten, meldt Reuter. De mannen bevonden zich in een op vouwbaar Dinghy. Zij waren uitgeput. Een hunner had een beenwonde. Zij bevinden zich thans onder de hoede van de politie. De beide andere leden der bemanning van het vliegtuig waren gedood. De bommen werper was Dinsdag ornlaaggeschoten. dat zij geen levensgezellin in ideëelen zin voor hem zou kunnen zijn, hij kon en wilde haar niet meer missen. In haar aan wezigheid vergat hij alle aardsche zorgen en voelde hij zich gelukkig, met haar zou hij in staat zyn alle moeilijkheden, die hem in den weg traden, het hoofd te bie den, haar bloeiende, exotische jeugd maakte hem jonger, haar aanhankelijk heid en haar grenzenloos vertrouwen in zijn geheelen persoon, dat alles maakce, dat hij zich onafscheidelijk met haar ver bonden voelde. Maar wat was de conse quentie van deze liefde? Over twee of drie weken moest hij terug naar Europa om zijn leerstoel in Praag te gaan bezet ten. Zou hij Karola als zyn vrouw mee nemen om haar in Europa als een soort wonderdiertje te moeten laten bezichtigen of was het noodzakelijk zich hier van haar los te scheuren en haar onder de hoede van haar rasgenooten achter te laten? Zou hij dat laatste wel kunnen doen, zon der Karola, die aan hem hing met een zoo innige genegenheid, als een Europee- sche vrouw stellig nooit gegeven zou zijn, psychisch doodelijk te kwetsen? Al deze vragen vonden echter plotseling een verrassende oplossing. De dagbladen hadden van Zeller's aankomst in New York melding gemaakt, reporters inter viewden hem over zyn studies en zijn be vindingen in het Zuiden, een groote, we tenschappelijke vereeniging benoemde hem tot haar eerelid en op zekeren dag, nau welijks een week na zyn aankomst ont ving h\j van het directorium der Columbia Universiteit te New York net vereerende aanbod tot een professoraat. Dat was een speling van het lot. Zeiler spoedde zich naar het bruinsteenen huis in de 48e straat, waar Karola woonde, zwaaide haar als een kind door de lucht en juichte Karola, wij bly ven bij elkaar I Voor goed i pVordt vervolgd.^

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 6