Zeeuwsohe Reisgids De gemeentebegrooting op de helling. STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK NOOTJES Het afbreken der Turksch- Russische besprekingen. Winterdienstregeling öcent Vlissingen De melk wordt duurder. H. Schoenen voor schoolgaande kinderennieuw gebouw voor nijverheidsonderwijshet Nolleboschklachten over het badbedrijfpapierrommel in de binnenstad. Om de kosten te dekken van het onder 'de wapenen zijn van twee lichtingen reser visten en van de jongemannen, die van 1907 tot 1908 geboren zijn en die vrijge kocht waren van den militairen dienst, heeft de Bulgaarsche regeering nieuwe belastingen op het inkomen ingevoerd. 9 9 Het gezin van den heer J. Hermans te Zieuwent (gem. Ruurlo) is dezer dagen verrijkt met een drieling. Het bestaat nu uit vijftien kinderen, van wie vier twee lingen, Het parket te Brussel heeft, volgens Havas, opdracht gegeven tot het doen van een reeks huiszoekingen in communisti sche kringen, in het bijzonder in de streek yan Charleroi. 999 De speciale correspondent van Reuter meldt, dat de hertog van Windsor, verge zeld van lord Gort, den opperbevelhebber der Britsche strijdkrachten, en van den hertog van Gloucester, een deel van een brigade gardetroepen heeft geïnspecteerd in de frontlijn. 9 9 9 22000 arbeiders van de automobiel-fabrie ken van Dodge, een dochtermaatschappij van Chrysler, te Detroit (V.S.) hebben tot staking besloten. Deze staking heeft tot gevolg dat 35000 arbeiders van nevenbedrij- ven ook in staking gaan. 9*9 Gisteren is volgens het D.N.B. de bewe ging der Russische troepen over de Est- landsche grenzen begonnen. De troepen trekken naar de aangewezen bases. 9 9» Gedurende de week, eindigende op 14 Oc tober, heeft de Britsche contrabande-con trole 23.000 ton goederen, die blijkbaar voor Duitschland bestemd waren, in beslag ge nomen. 9 9 In een fabriek van chemische stoffen naby Savona (Italië) is een zware ontplof fing ontstaan waarbij vijf werklieden op 6lag gedood werden. Er ontstond een brand jyelke evenwel snel gebluscht kon worden. 9 9 9 De eerste encycliek van Paus Pius XH zal, naar in de kringen van het Vaticaan wordt bevestigd, op 29 October worden ge publiceerd. 9 9 9 Bij de torpedeering van de „Royal Oak" ïs, naar thans gemeldt wordt, vice-admiraal Blagrove omgekomen. Hij was 52 jaar oud. 9 9 9 Het repatrieeren van de Duitsche bevol king uit Littauen is volgens Reuter door de Duitsche autoriteiten uitgesteld, omdat zij eerst de resultaten willen bestudeeren van hét repatrieeren uit Estland en Letland. 9 9 9 Bij de overplanting van de Duitschers uit de Baltische landen, welke actief wordt voortgezet, zal de stad Riga ongeveer 35.000 en Reval 10.000 inwoners verliezen, aldus verneemt de „Basler Nachrichten" uit Berlijn. Het betreft hier in hoofdzaak doctoren, advocaten en handelslieden, die zich in Polen een nieuw bestaan moeten scheppen. 9 Vrijdag zullen waarschijnlijk drie sche pen met ongeveer 2000 uit de randstaten geëmigreerde Duitschers te Gotenhafen Gdynia) aankomen. De emigranten zullen daar blijven, tot zij nieuwe bezigheden ge vonden hebben. 9*9 President Roosevelt heeft gisteren de havens en de territoriale wateren der Ver- eenigde Staten voor duikbooten van oor logvoerenden gesloten verklaard. TÜRKSCH—FRANSCHE TOENA DERING. De Fransche correspondent van de Daily Telegraph in Parijs verneemt, dat het be sluit tot staking der Turksch-Russische onderhandelingen in Moskou genomen is door de Turksche regeering op eigen initi atief en geenszins een gevolg is geweest yan druk der geallieerden. De verdragen van Turkije met Frankrijk en Groot-Brittannië zullen nu terstond on derteekend worden. Het meest interessante punt, aldus de correspondent, is, dat Turkije vrij blijft om de Zwarte Zee open te stellen voor de En- gelsch-Fransche vloot. Dit beteekent in de practijk, dat de verzending van voorraden naar Duitschland over de Zwarte Zee niet onder alle omstandigheden zal ontkomen aan de Engelsch-Fransche blokkkade. Het schijnt, dat in Berlijn op Von Ribbentrop steeds heviger critiek wordt uitgeoefend op grond van de concessies, die hij Sovjet- Rusland in de Baltische landen heeft ge daan. Hij moest derhalve in Moskou uit eenzetten, dat iedere Russisch-Turksche overeenkomst langs de lijnen, die vastge steld zijn door Rusland, nl. dat de U.S.S.R. nooit zou afstappen van haar neutraliteit in den tegenwoordigen oorlog en boven dien, dat zij zou samenwerken met Turkije voor de bescherming van de Balkan-staten, een doodelijken slag zou zijn voor de Rus- sisch-Duitsche betrekkingen. Turksch-Fransch pact tot weder- zijdschen bijstand. De Fransche generaal Weygand en de Engelsche generaal Wavell zijn Woensdag middag volgens het D.N.B. per vliegtuig in Ankara aangekomen. Generaal Weygand zal volgens een Reuter-telegram uit Ankara binnenkort een Turksch-Fransch pact tot wederzijd- schen bijstand onderteekenen. Tijdens zijn overleg met de Turksche legerleiders zal Weygand beraadslagen over gemeenschappelijke defensieve maat regelen. Bevoegde kringen te Ankara zjjn van meening, dat het Fransch-Turksche en het Engelsch-Turksche verdrag tot weder- zijdschen bijstand gelijktijdig zullen worden onderteekend. Volgens het Turkscho dagblad «Aks» ham" zullen de overeenkomsten tusschen Turkije en Frankrijk en Engeland reeds vandaag om 18 uur pl. tijd worden onder teekend. Naar in welingelichte kringen te Berlijn by informatie wordt bevestigd, is de Duit sche ambassadeur te Ankara, Von Papen, naar Berlijn ontboden om rapport uit te brengen. Volledig en nauwkeurig. Van heden af verkrijgbaar aan het bureau der Courant en bij de bekende adressen. Voor abonné's der Vlissingsche- Breskensche Courant O Voor niet-abonné's 12 cent LEZING C.K.W.O. Over „Judas Iskarioth". Gisteravond trad voor de vereeniging C.K.W.O. in het Concertgebouw als spre ker op ds. E. J. Bik, Evang. Luth. predi kant te Amsterdam, met het onderwerp „Judas Iskarioth". De voorzitter, de heer J. Marijs, opende de goed bezochte bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze en heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den spreker. Voorts kapitein Sliepenbeek en de vele militairen. Spr. sprak de hoop uit dat de tijdsom standigheden het mogelijk zullen maken het voorloopig vastgestelde winterprogram- ma uit te voeren en gaf vervolgens het woord aan ds. Bik. Spreker begon zijn rede met terug te gaan in de gewijde geschiedenis tot aan het hof van koning David, waar de raads heer Achitofel om zijn groote wijsheid in hooge eere was. Toch handelde Achitofel uit eigen belang, hetgeen bleek bij den opstand tegen koning David door diens zoon Absalom, bij wien hij macht en aan zien dacht te verwerven. Eens David's ver trouweling, werd hij nu Absalom's raads heer. Totdat de Almachtige zelf ingreep, en Achitofel's raad aan Absalom te niet maakte. Hierna hing Absalom zich op en dit was het einde van den Judas uit het Oude Testament. Wij leven thans in een ontzettenden, duisteren tijd een Judas-tijd. De Judas- figuur en het Judas-optreden wordt in on zen tijd in alle landen spr. zegt dit zon der namen te noemen waargenomen. Ook worden in onzen tijd karakters ge vormd, doch ook karakters vernietigd. Spr. is blij, dezen avond ook voor vele militai ren te mogen spreken. Onze jongens heb ben het in vele opzichten moeilijk, doch spr. kan uit overtuiging zeggen dat zij niet bang zijn en goed en bloed over heb ben voor Koningin en vaderland. Na het gemeenschappelijk zingen van ,,Hoe zalig is het volk, dat naar Uw klan ken hoort", stond ds. Bik vervolgens stil bij den Judas van het Nieuwe Testament. In denzelfden tijd, dat Gods engelen het Hossana in Excelsis zongen over de ge boorte van Jezus, was er ook vreugde in een stulp te Karioth, waar verheugde ouders hun geboren kind Judas (Godlover) noemden. Van Judas jeugd weten wij niet veel, alleen uit de apocriefe evangeliën is hoewel slechts legendarisch iets be kend over Judas Iskarioth. Spr. citeerde uit het apocriefe boek „De kindsheid van Jezus" enkele gedeelten. Uit hetgeen het Nieuwe Testament echter van hem mededeelt, kan wel geconcludeerd worden, dat Judas verstandelijk zeer ont wikkeld was en bezield met den wil om iets te worden in de wereld. Hij was ont vankelijk voor edele indrukken, maar te gelijk een mensch die hierop negatief kon reageeren. Het was geen wonder, dat Judas zich aangetrokken voelde tot Jezus, den edelste aller menschenkinderen. Het is voor ons wonderlijk, dat Jezus, die wist dat Judas hem verraden zou, hem in den kring der apostelen opnam, ja zelfs als penningmeester der kleine groep aanstel de. Doch laten wij niet vragen naar het waarem, want ook in onzen tijd zijn er onder de zgn. kerkmenschen duizenden Ju dassen, die vaak in den Christelijken kring een hooge plaats bezetten, aldus ds. Bik. Van stap tot stap volgde spr. de figuur van Judas op zijn weg van afval tot den verraderskus, doch met ernst waarschuw de spr. er zijn gehoor voor, voorzichtig te wandelen, want wie meent te staan, zie toe dat hij niet valle. Met meerdere voor beelden betoogde spr., dat ook thans de Judas-figuur in de kerk gevonden wordt. Op ontroerende wijze schilderde spr. den laatsten avond, dat Jezus met zijn discipe len vertoefde en de ontmaskering van den verrader in de opperzaal waar het Pascha gehouden werd. Daar stond de vreeselijk- ste mensch, die ooit op aarde geleefd heeft, tot blijdschap van alle helsche demo nen, verradende het onschuldige bloed. Vreeselijk was de wroeging van den ver rader, toen tot hem doordrong, dat het op Jezus' dood zou uitloopen. Het verraders- geld brandde hem in de hand, en der wan hoop ten prooi sloeg hij de hand aan zijn eigen leven. Deze aangrijpende figuur en het tragisch levenseind zy, aldus eindigde spreker zijn onder stille aandacht aangehoorde rede, een ieder ter waarschuwing. Na samenzang van Ps. 42 1 eindigde sgr. met dankgebed. Een der leden bespreekt de bezetting der scholen door militairen. Hij betreurt het zeer, dat school D. aan de Bonedijkestraat wederom gevorderd is. Hij dringt er bij Burgemeester en Wethou ders op aan om alsnog te trachten deze school weder vrij te krijgen. Hij vraagt waarom de militairen niet in barakken ondergebracht kunnen worden, zooalis ook elders geschiedt. Hij wyst erop, dat de gezondheid der kinderen op het spel staat en merkt op, dat thans in de Bouwen Ewoutstraat 53 kinderen in één lokaal zitten, dat daarvoor niet geschikt is, zoo dat sommige leerlingen het bord zelfs niet goed kunnen zien. Een der leden vraagt hoe het staat met de plannen tot oprichting van een school voor zwakzinnige kinderen. Een der leden merkt op, dat de subsi dieregeling voor de bewaarscholen hem geen bevrediging kan schenken. Het sub sidie toch is in maximum gebonden aan 100 leerlingen. Voor de leerlingen boven de 100 wordt dus niets betaald. Dit acht hij onbillijk. Hij dringt er op atan pogingen aan te wenden opdat de volle pond be taald worde ongeacht de grootte van de school. Schoenen voor schoolkinderen. Een der leden herinnert eraan, dat er in den raad op aangedrongen is aan de daarvoor in aanmerking komende school kinderen schoenen te verstrekken in plaats van klompen, zooals thans geschiedt. Hij zou dezen wensch nogeens willen onder strepen. Voorts stelt'hij de vraag of de inko- mengrens voor de kindervoeding niet ver laagd zal dienen te worden. Hij wijst erop, dat de waarde van het geld nu reeds ge daald is. Een ander lid merkt op, dat de vrouwen bij de kindervoeding, die een weekloon van 10.50 genieten, gedurende de zomerva- cantie geen locin ontvangen. Hij vindt dit zeer onbillijk, daar toch anderen hun sa laris tijdens de vacanties ook doorbetaald krijgen. Hij zou gaarne zien, dat zijn be zwaar opgeheven werd. Nijverheidsonderwijs. Een der leden vraagt of de mogelijk heid onderzocht kan worden, om binnen afzienbaren tijd een nieuw gebouw voor het nijverheids onderwijs te krijgen, waaraan zijns inziens dringend behoefte bestaat. Thans is de school niet eens onder één dak gehuisvest. Een lid bespreekt ten aanzien van leer lingen, die vanuit deze gemeente de Am bachtsschool te Middelburg bezoeken, het aldaar verblijven gedurende den middag en vraagt dienaangaande inlichtingen. Ondersteuning aan behoeftigen. Eenige leden bespreken het inrichten van kamertjes in het Gasthuis voor het onderbrengen van oude echtparen. Zij be treuren het, dat deze zaak nog steeds niet geregeld is en dringen er met klem op aan, dat thans spoed betracht wordt. Een der leden brengt de plannen tot wijziging van den bestuursvorm van het Gasthuis zooals deze door zijn fractie naar voren zijn gebracht, in herinnering. Nu de raad en het college van Burgemeester en Wethouders weder opnieuw zijn samenge steld, zou hij deze kwestie weder aan de orde willen stellen. Een der leden is van meening, dat de bijdragen, welke terzake van de verpleging van arme krankzinnigen, van onderhoudsplichtigen gevorderd wor den, te hoog zijn, ook al is spreker er van overtuigd, dat de kosten dier verpleging groote offers van de gemeente vorderen. Hy dringt er dan ook op aan om te on derzoeken of het niet mogelijk is een mil deren maatstaf aan te leggen. Ondersteuning aan werkloozen. Een der leden wijst erop, dat in de maand Februari van dit jaar reeds een verzoek is ingediend om te trachten de gemeente Vlissingen voor de rijkssteunre geling in een hoogere klasse gerangschikt te krijgen. Spreker zou gaarne vernemen in welk stadium deze aangelegenheid thans verkeert. Een der leden is het opgevallen, dat in het Nollebosch zich veel steenen onder de boomen bevinden. Hij zou gaarne zien, dat deze geleidelijk opgeruimd werden. Voorts wijst hij op de leelijke kleur (oranje), waarin de papierbakken geschil derd zijn. Subsidie voor vreemdelingenverkeer. Verschillende leden bespreken het voor stel van Burgemeester en Wethouders tot verhocging van het subsidie aan de ver eeniging voor het vreemdelingenverkeer van 225 op 1000 per jaar. Sommigen van hen wijzen erop, dat bedoeld subsidie zoo aanmerkelijk verhoogd zal worden. Zij achten zulks niet billy k ten aanzien van andere vereenigingen hier ter stede, waar van het subsidie de laatste jaren noodge dwongen meermalen verlaagd is moeten worden. Een der leden stelt de vraag of het niet mogelijk is te bevorderen, dat de binnen stad meer bezocht wordt en of een deel der eventueel toe te kennen verhoogde subsidie niet bestemd kan worden voor propaganda voor de binnenstad. Een der leden is van meening, dat het niet doenlijk is een deel van het subsidie speciaal te bestemmen ten behoeve van de propaganda voor den middenstand in de binnenstad. Een der leden bespreekt nog eens de leges, welke geheven wordt van bewijzen van Nederlanderschap. Hy oppert het idee den geldigheidsduur van 5 jaar op 1 jaar terug te brengen en bedoelde bewijzen alsdan tegen een lager bedrag beschikbaar te stellen. Het Nollebosch. Een der leden wijst erop, dat voor het bezoeken van het Nollebosch een kaart benoodigd is, welke 0.25 kost. Hij stelt de vraag of het niet mogelijk is de toe lating kosteloos te doen geschieden. Een ander lid zou gaame zien, dat het Nollebcsch het volgend jaar ook in den voormiddag opengesteld wordt, speciaal met het oog op de ouden van dagen. De kermis. Een der leden zal het in verband met de nieuwe samenstelling van den raad op prijs stellen, indien een prineipieele beslis sing uitgelokt wordt met betrekking tot de opheffing der kermis. Een ander lid wijst erop, dat in verband met de buitengewone omstandigheden, er waarschijnlijk geen kermissen gehouden zouden mogen worden. Het tapverbod. Een der leden zal gaarne van Burge meester en Wethouders vernemen of van het college voorstellen te verwachten zijn inzake wijziging van het tapverbod. Een lid vraagt of Burgemeester en Wet houders de aanstaande verdwijning van de Jachthaven reeds onder het oog hebben gezien. Heeft het college reeds plannen beraamd om deze moeilijkheid in het be lang van de gemeente tot een goede op lossing te brengen? Belastingen. Een der leden deelt mede, dat hij tegen de zakelijke belasting op het bedrijf prin eipieele bezwaren heeft. Hij zal het op prijs stellen van Burgemeester en Wethou ders te mogen vernemen hoe het college in principe over deze belasting denkt, en of zij bereid zijn voorstellen te doen om in de toekomst tot geleidelijke afschaffing van deze belasting te komen. Een der leden zal gaarne inlichtingen ontvangen met betrekking tot het sys teem, hetwelk Burgemeester en Wethou ders toepassen bij de splitsing tusschen den gewonen dienst en den kapitaaldienst. Waterleidingbedryf. Een der leden vraagt hoe het nu staat met het rapport betreffende den prijs van het water, te weten de verlaging van den minimum-prijs van 1 op 0.50. Een lid heeft het kantoor der waterlei ding bezichtigd, waarbij hem gebleken is, dat dit in zeer slechten toestand verkeert. Naar spreker's oordeel zal hierin noodza kelijk verandering moeten komen. Een ander lid stelt de vraag of het niet mogelijk is de kantoren der verschillende bedryven te combineeren. Een der leden merkt op, dat een tijd geleden de vraag gesteld is of het moge lijk zou zijn de raadsleden in de gelegen heid te stellen, het bedrijf van de Water leiding Maatschappij Midden-Zeeland te bezichtigen. Hij zal gaarne vernemen of hiertoe alsnog overgegaan kan worden. Papierrommel in de binnenstad. Een der leden klaagt over den geweldi gen papierrommel, welke men iederen Zon dag in de binnenstad kan aantreffen. Hij zou gaarne zien, dat hierin verandering kon worden gebracht. In dit verband wijst hij erop, dat in de groote ïteden des avonds laat, speciaal des Zaterdags, werklieden met pimtstokken de stad doorgaan om het papier van de straat op te ruimen. Hy vraagt of iets dergelijks hier wellicht ook mogelijk is. Een ander lid zou in verband met het hiervorenvermelde den desbetreffenden post op de begrooting van het bedrijf zoo noo- dig willen verhoogen. Een der leden zou ten aanzien van de beide nieuwe vuilnisauto's gaarne verne men welk type het meest economisch is en welke het meest practisch is in het gebruik. Het Badbedryf. Een der leden wenscht den slechten toe stand, waarin de cabines van het volksbad zich bevinden, onder de aandacht van Bur gemeester en Wethouders te brengen. Zoo verkeeren de plafonds in verschillende ca bines in een slechten staat, blijkbaar als gevolg van lekkage. Ook ontbreken in sommige cabines de vcetplanken. Een ander lid uit een klacht over de 60 badkoetsjes, welke er eveneens zeer slecht zouden uitzien. Waar deze koetsjes wel reeds lang afgeschreven zullen zynen ze veel aan onderhoud kosten, zou hij ze willen opruimen, te meer daar deze ouder- wetsche koetsjes uit den tijd zijn en ver vangen dienen te worden door vaste cabi nes. Dit lid zou voorts nog gaarne verne men waarep de hoogere raming van ver schillende ontvangstposten gebaseerd is. Het vischmynbedrijf. Een der leden vraagt hoe het komt, dat het salaris van den mijnmeester niet op d'e begrooting van het bedrijf voorkomt. Een ander lid heeft gelezen, dat Burge meester en Wethouders voorstellen aan den kassier van het gemeentelijk bureau voor Sociale Zaken, aan wien het kasbe heer van het vischmijnbedryf is opgedra gen, een salaris toe te kennen van 100 tot een maximum van 300 per jaar. Hij stelt de vraag of deze werkzaamheden in of buiten de gewone diensturen verricht worden. In eerstgenoemd geval zou hy tegen het voorstel bezwaar moeten maken. Ingeval er echter overwerk verricht moet worden, dan zou hij een afzonderlijke belooning wel billijk achten. Staten-Centrale Vlissingen, Woensdagmiddag kwam de A.R. Staten- Centrale in ledenvergadering byeen onder leiding van den voorzitter, den heer G. van de Putte. Zoo goed als alle kiesver- eenigingen zonden in de antwoorden op de vragenlyst van het provinciaal comité. Een drukke bespreking volgde. Als afgevaardigden naar het a.s. cen- tralen convent werden gekozen de heer G. van de Putte van Vlissingen en ds. Vreugdenhil van Meliskerke, De komende en gaande man. Gedurende de le helft van de maand October hebben zich in onze gemeente Gevestigd Th. W. v. d. Vekken, vertegenw., Wal- straat 22, van Zevenbergen. J. de Boks, klinker, v. d. Spieghelstraat 67, van Middelburg. I. F. Faber, kwartierm., Schuitvaart» gracht 219, van Den Helder. W. F. Minneboo, machinist, Scheldestr. 37, van Den Helder. J, Koppejan, opperman, Cruijslaan 6, van Middelburg. C. v. d. Matten, kwartierm. K.M., Bou wen Ewoutstraat 17, van Den Helder. I. Kooyman, machinist N.L., Riebes- straat 18, van Delfzijl. J. S. C. van Ham, schipper, Dykstraat 137, van Terneuzen. J. L. Meeusen, bankwerker, Nijverheid-» straat 7, van Sas van Gent. In dezelfde periode Vertrokken P. G. Oopier, handelsreiziger, Noord straat 71, naar Amsterdam. M. F. Rouw, monteur, Dijkstraat 133, naar O. en W. Souburg. W. J. Netten, bankwerker, Lambrecht- senstraat 9, naar O. en W. Souburg. J. M. v. Pienbroek, adj. commies P.T.T., Badhuisstraat 57, naar Amsterdam. J. J. Andriessen, zonder, Singel 50, naai; Wassenaar. C. W. de Wit, machinist, Boulevard de Ruyter 16, naar Rotterdam. W. A. Blansaart, adj. commies P.T.T., Bellamypark 2, naar Amsterdam. L. Bosselaar, metaaldraaier, Droogdok 1, naar Koudekerke. B. C. van 't Wel, bankwerker, Meidoorn- laan 14, naar Hilversum. A. Sturm, landbouwersknecht, Koude- kerksche weg 156, naar Koudekerke. J. Idema, magazynbediende, Sottegem- straat 46, naar Amsterdam. P. Schuls, smid, Scheldestraat 70, naai! Den Haag. L. Everaars, zonder, Molenstraat 55, naai' Koudekerke. J. v. d. Broek, metaaldraaier, Molen straat 40, naar Koudekerke. jtï. Willemsen, gereedschapmaker, Bree- waterstraat 36, naar Hengelo. A. Blesing, loodgieter, Cruijslaan 5, naar Kcudekerke. C. de Kruijter, bankwerker, Beursplein 5, naar Breskens. J. P. de Wolff, monteur, Meidoornlaan 19, naar Middelburg. H. Koops, metaaldraaier, Boulevard de Ruyter 78, naar Hengelo. WAAROM DE PRIJS VERHOOGD MOET WORDEN. De Rijkszuivelconsulent voor Zeeland schrijft ons Het besluit van onze Regeering om on gemotiveerde prijsopdrijving met de krach tigste middelen tegen te gaan vertegen woordigt een volksbelang en wordt vrijwel algemeen toegejuicht. De vorige oorlog heeft ons geleerd hoe funest een onbe- heerscht prijsniveau in tijden van onrust en schaarschte is. Dit mag echter niet tot een ander uiter ste overslaan, in dien zin, dat men zou meenen dat voor alle goederen en levens behoeften dus het prijsniveau van den af- geloopen zomer zou zijn te handhaven. Bij veranderde verhoudingen en gestegen productiekosten kan een prijsverhooging onvermijdbaar en volkomen gemotiveerd zijn. Ja zelfs dringend noodzakelijk om de nu zoo waardevolle productie op peil te houden. Zulke gemotiveerde prijsverhoo- gingen krijgen de goedkeuring der Regee ring en worden niet belemmerd. Nu is de consumptiemelk een product waarvan de verhoudingen en de productie kosten, sedert het begin van den oorlog, sterk gewijzigd zijn. De prijs van de consumptiemelk stelt zich altijd in op die van den zuivel en dus op de zgn. industriemelkprijs. Nu is vanaf Juli tot de eerste helft van October de kaas- prijs ongeveer 1% maal zoo hoog gewor den, terwyl die voor melkpoeder verdub belde en ook de condensprys heel wat steeg. Het gevolg was bijv. dat in Fries land van Juli tot October de zuivelwaarde der melk steeg van nog geen 5 tot 8 cent per liter. Ook in Zeeland waar 1/3 der melk voor de consumptie dient (in dezen tijd van het jaar bijna de helft) steeg de waarde dezer melk zeer belangrijk, door hoogeren boterprijs maar vooral doordat de ondermelk nu er te weinig kracht voer is voor varkens en kalveren een zeer hooge waarde verkreeg. Zeker zou geen boer deze nu voor 2/2 3 cent per liter afstaan. Een normale toestand was dat de con sumptiemelkprijs ontstond uit zuivelwaar de der melk plus ongeveer 1 cent als ver goeding voor meerdere productie- en trans portkosten plus de slij tersvergoeding, die gewoonlijk in Zeeland om de 3 cent ligt. Zoo komt men tot 8 4-3 1 cent 12 cent. We hebben dus een andere industrie- waarde der melk gekregen die een ver hooging der consumptiemelkprijs onver mijdbaar maakt. Men kan zich nog de vraag stellen of die verhooging dan bij de melkproducenten geen onredelijke winsten brengt. Die vraag moet ontkennend beantwoord worden, om dat de productiekosten abnormaal stegen en nog zullen stygen. De melkproductie verkeerde reeds lang op de grens van rentabiliteit. Een jaar of drie mond- en klauwzeer, lage vee-, melk en zuivelprijzen veroorzaakten dat. Daar komt nu een slechten hooioogst bij. Zeeland, dat normaal 75 millioen kg hooi wint, won dit jaar wegens de droogte 2/3 van den normalen weihooioogst en wegens vorst 1/5 van den normalen klaverhooi oogst. Totaal is er dit jaar in Zeeland 40 millioen kg hooi. Daar komt nu nog de groote schaarschte aan krachtvoer bij. De ze draagt het meest tot productiekosten- yerhooging jbij. Zooals hekend wordt het

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2