Zeeuwsche Reisgids NOOTJES Voor de tweede maal aan den dood ontsnapt. Winterdienstregeling O cent STADSNIEUWS Vlissingen De gemeentebegrooting op de helling. De gebeurtenissen bij de Mij. „Zeeland". UIT D Middell Oost- er Uit Tallinn wordt gemeld, dat generaal Ledener, de Estlandsche opperbevelhebber het gebruik van cijfercode heeft verboden, evenals het naöicrtelefoonverkeer op het buitenland. Ook is verboden te fotogra- feeren en te filmen. Lincolnshire, East Anglia en Kent werd luchtalarm gemaakt. Terstond kwamen de Britsche gevechtsvliegtuigen en luchtaf weer in actie. Een der vijandelijke vliegtuigen werd aan de kust van Yorkshire opgevangen en tot aan de zee achtervolgd. Naar het ministerie van luchtvaart me dedeelde zijn, nadat in den namiddag de vijandelijke luchtmacht bover de Oostkust in actie was geweest, later twee vijande lijke vliegtuigen waargenomen bij de Noordoostkust. Zij werden door Britsche toestellen aangevallen en beide neerge schoten. Zij vielen in zee. De inzittenden van een der vliegtuigen werden gered. De Engelsche machines keerden behouden terug. Gisteren werd o.m. te Chatham lucht alarm geslagen. Een uur later werd het signaal „alles veilig" gegeven. Volgens Havas is een in brand gescho ten Duitsch vliegtuig neergestort bij het eiland Stroma in de Forth of Pentland. Een tweede werd ernstig beschadigd. Het alarm duurde een uur in Wiek. Het s.s. „Stola", varende tusschen Scapa en Thur so, dat werd aangevallen, werd niet ge troffen en de uit twaalf koppen bestaande bemanning bracht de passagiers, onder wie zich vrouwen bevonden, aan land. Duitsch communiqué over den aan val op Scapa Flow. Dinsdag zijn Duitsche luchtstrijdkrach ten tot Scapa Flow doorgedrongen, aldus het D.N.B. De in de baai liggende eenhe den der Britsche slagvloot werden met succes aangevallen. Behalve andere oor logsschepen werd een slagschip getroffen door bommen van zwaar en middelkaliber. 'Bij het luchtgevecht, dat vervolgens ont brandde, werd een vijandelijk jachtvlieg tuig door onze bombardementsvliegtuigen neergeschoten. Het zeer zware vijandelijke afweervuur ten spijt gelukte het allen Duitschen toestellen op een na, hun bases te bereiken. JEUGDIGE OVERLEVENDE VAN DE „ROYAL OAK" VERTELT. Een 18-jarige opvarende van de Royal Oak", die thans met andere geredden in een hospitaal verpleegd wordt, heeft een relaas van den ondergang van het slag schip gedaan. Toen de eerste ontploffing gehoord werd, lag hij in zijn hangmat. Hij rende naar het dek om te zien, wat er gebeurd was. Twintig minuten later volg de een tweede ontploffing en daarna een derde en een vierde. Het schip maakte slagzij en zonk snel. De jeugdige zeeman, die ook op de „Courageous" was, toen dit schip onderging, vertelde verder„Ge dachtig aan hetgeen er op de „Courage ous" gebeurde, trok ik al mijn kleeren uit. Ik bond mij den reddingsgordel om en sprong in het water. Zoeklichten schenen op het water en ik zag honderden hoofden om mij heen. Groote hoeveelheden olie kwamen naar de oppervlakte van het wa ter mijn oogen deden pijn en de gezich ten van de zwemmenden werden vettig zwart. Gedurende verscheidene minuten was ik in de bundels der zoeklichten ge vangen ik zag, dat twee van mijn kame raden naast mij zwommen, doch later kre gen zij kramp en zij verdwenen. Er kwam een bootje voorbij, waaruit geroepen werd, of er nog overlevenden waren, doch men hoorde mij niet en de boot verdween in het duister. Ik weet niet, hoelang ik gezwom men heb, maar ik moet ongeveer anderhal- ven mijl afgelegd hebben. Toen voelde ik een rots onder mij. Wat er daarna ge beurde, kan ik mij nauwelijks herinneren. Het was als een nachtmerrie. Ik weet nog vaag, dat ik zeven tot tien meter klom en boven op de rots ging liggen. Ik verloor het bewustzijn en kwam eerst weer bij, toen zes mannen mij voedsel brachten. Zij hebben mij naar een hotel gebracht". Volledig en nauwkeurig. Van heden af verkrijgbaar aan het bureau der Courant en bij de bekende adressen. Voor abonné's der Vlissingsche- Breskensche Courant f* Voor niet-abonné's 12 cent Litteraire avond Nutsdepartement Vlissingen. Vrijdag 10 November a.s. geeft het Nutsdepartement Vlissingen een litterairen avond in het Concertgebouw. Mevrouw E. J. van den Broeckede Man uit Aardenburg zal voordragen uit „De geschiedenis van het geslacht Bjorndal", de bekende trilogie van Gulbranssen en uit „Boerenpsalm" van Felix Timmermans. Voor verdere bijzonderheden verwezen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De zelfstandigheid der gemeente, wethouders-salarissen, pleidooi voor nieuw stadhuis. De leden van den Gemeenteraad hebben diezer dagen, zooals te doen gebruikelijk is, in een niet-officieele raadsbijeenkomst do begrooting voor 1940 besproken. Zooals de lezer zal weten, heeft een en ander tot doel, het gemeentebestuur in staat te stel len verschillende opmerkingen schriftelijk te beantwoorden, zoodat de debatten bij de openbare behandeling der begrooting niet onnoodig uitvoerig worden. Daarom verschijnt van deze besloten „raadsverga dering" een rapport, dat door het college van Burgemeester en Wethouders schrif telijk wordt beantwoord. Wij zullen beide stukken publiceeren. Hier volgt het eerste deel van het rapport Aanwezig waren de heeren E. Andries- sen, W. J. Castel, C. J. N. de Graaff, Mevr. A. D. HartjesNijland, A. R. Kö- nig, A. Korteweg, L. P. van Oorschot, J. Post Jr., J. M. C. de Roo, H. van Roojjen, W. de Ruiter, H. C. V. Sorel, J. L. Ver hagen, J. de Wilde, J. L. de Wit, Ph. J. Woltering, de wethouders W. P. Edelman en A. Rorije, alsmede de burgemeester en de secretaris. Voorzitter de burgemees ter. Als rapporteur treedt op de heer A. de Berjl, hoofdcommies ter secretarie. Algemeene beschouwingen. Verschillende leden bespreken de al of niet wenschelijkheid tot het houden van algemeene beschouwingen. Eén dier leden wijst erop, dat, als gevolg van de tegen woordige buitengewone omstandigheden, de cijfers der begrooting voor een deel geen aanspraak meer op juistheid kunnen maken. Voorts is op de begrooting in den loop van de laatste jaren reeds zooveel besnoeid, dat het wel niet mogelijk zal zijn nog verder te bezuinigen, terwijl an derzijds voor nieuwe uitgaven in het al gemeen wel geen goedkeuring verkregen zal kunnen worden. Op grond van een en ander is hij van oordeel, dat de bespre kingen beperkt zullen kunnen worden. Enkele andere leden deelen deze mee ning niet. Wel zijn zij het er mee eens, dat sommige ramingen niet meer als juist kunnen worden aangemerkt, maar dat neemt niet weg, dat er niettemin verschil lende vraagstukken zijn waaromtrent wel h'-": één en ander in het midden gebracht dient te worden. De zelfstandigheid der gemeente. Eén dier leden wenscht allereerst een opmerking te maken over den geleidebrief bij de begrooting. Hieruit blijkt, dat de begrooting opent met een voordeelig saldo van de rekening over 1938, ad 90.000. In verband hiermede vraagt hij zich af of het wel noodig is een extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds te ramen, waarvoor een bedrag ad 59.000 vermeld staat. Hij zou hiervan zoo mogelijk willen afzien, ten einde de gemeentelijke zelfstan digheid te herstellen. Voorts zou hij gaar ne zien, dat er een andere financieele verhouding tusschen het rijk en de ge meente geschapen werd. Een ander lid zcu genoemd batig riot aangewend willen zien voor extra-aflos sing op een viertal lang loopende leenin gen, hetgeen in de toekomst tot belasting verlaging c.q. voorkoming van belasting- verhooging zou kunnen leiden. Pleidooi voor een nieuw stadhuis. Eén der leden merkt op, dat hij er de laatste jaren op aangedrongen heeft de noodigc plannen te ontwerpen, ten einde te trachten te komen tot den bouw van een nieuw gemeentehuis. In dit verband wijst hij ook op de plan nen tot den bouw van een brandvrije ar chiefbewaarplaats, welke blijkbaar bij Ge deputeerde Staten bezwaren ontmoeten. Hij is van oordeel dat de vraag naar een nieu" gemeentehuis steeds meer klemmend wordt. Bovendien zou deze bouw, vooral nu het zich laat aanzien dat de bouwvakar beiders niet voldoende werk zullen houden, in de tegenwoordige omstandigheden een uitstekend werkobject zijn. Hij dringt er dan ook op aan de even tueele plannen voor een nieuw stadhuis op korteren termijn in te dienen dan onder normale omstandighede wellicht in de be doeling lag. Eén der leden bespreekt de salarieering van de wethouders. Hij brengt in herinnering, dat Gedepu teerde Staten ten aanzien van de pogingen om de salarissen der wethouders te verhoo- gen, een afwijzend standpunt ingenomen hebben. Daar spreker echter op het stand punt staat, dat bedoelde salarissen te laag zijn, wenscht hij op deze zaak terug te ko men en kondigt hij een voorstel aan tot verhoging van deze salarissen overeen komstig de regeling, welke terzake in de gemeente Middelburg geldt. Een ander üd informeert naar de moge lijkheid tot het brengen van differentatie in de bezoldiging der wethouders. Hij kan zich byv voorstellen, dat het mogelijk is, dat de taak van den wethouder van finan ciën en sociale zaken omvangrijker is dan die va zijn ambtgenoot van openbare wer ken Eén der leden vraagt of het advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de commissie van samenwerking voor actie voor kindertoelage spoedig kan wor den tegemoet gezien. Een lid is het opgevallen, dat de trouw zaal niet gebezigd wordt voor het doel, waarvoor zjj bestemd is. Hij dringt erop aan. dat deze zaal, na restauratie, meer voor het voltrekken van huwelijken in ge bruik genomen wordt. Hij wijst erop, dat het voor oude menschen, die huwelijks plechtigheden bijwonen, veelal moeilijk is, trappen naar de raadzaal te beklimmen. Eén der leden merkt op, dat voor de levering van brandstoffen steeds een in schrijving werd gehouden. Nu de prijzen echter officieel vastgesteld worden, zou hij de levering btf toerbeurt willen gun nen. Hij wijst er in dit verband op, dat hij vernomen heeft dafc de levering thans is opgedragen aan een handelaar, die het voor-vorige seizoen daarmede ook was be last. Enkele leden bespreken de plannen voor den bouw van een brandvrije archiefbewaarplaats. Gevraagd wordt hoe het thans hiermede staat. Een dier leden betwijfelt het of Ge deputeerde Staten wel voldoende op de hoogte zijn van den plaatselijken toestand. De eventueele bouw van een nieuw stad huis schijnt, naar hem ter oore kwam, ook als motief te gelden voor het door Gedepu teerde Staten ingenomen afwijzend stand punt. Hij zou gaarne zien, dat genoemd colllege de positieve vraag gesteld werd hoe deze kwestie naar zijn oordeel dan op gelost zou dienen te worden. m Enkele leden bepleitten wederom de wen schelijkheid aan de onbezoldigde ambtena ren van den burgerlijken stand een kleine vergoeding toe te kennen. Genoemde leden dringen er dan ook op aan ondanks het af wijzend standpunt van Gedeputeerde Sta ten te dezer zake een bedrag op de begroo ting te brengen. Andere leden zouden gaarne zien, dat de huismimmering in de oude stad herzien werd. De boven woningen zouden van een rood nummer of een bis-nummer voorzie kunnen worden. Gevraagd wordt of deze aangelegenheid wellicht bij de a.s. 10-jaarlijksche volkstel ling onder het oog gezien kan worden. Eén der leden zou gaarne ingelicht wor den omtrent de calorische waarde van het gas na de ingebruikstelling van het meetin strument. Voorts verzoekt hij mededeeling te mogen ontvangen van de arbitrale uit spraak van de daartoe ingestelde commis sie. Een ander lid bespreekt eveneens een gas kwestie, te weten den onvoldoenden druk van het gas vooral op de zoogenaam de spitsuren. Hij dringt erop aan omtrent deze kwestie in overleg te treden met de Z.E.G.A.M. Eén der leden wijst erop, dat hij, als lid der commissie voor de strafverordeningen, tengevolge van de vele wijzigingen en aan vullingen bijna geen wijs meer kon worden uit de politieverordening. Hij is dan ook van oordeel, dat het hoog tijd wordt deze verordening aan een algeheele herziening te onderwerpen. Een ander lid vraagt inlichtingen over de vrijwillige brandweer. Een der leden informeert naar te ver strekken gratis lichtpunten. Hij zou gaar ne verbetering in de verlichting aange bracht zien, speciaal aan den Boulevard de Ruyter en de Coosje Buskenstraat. Een ander lid verzoekt een lantaarn te willen plaatsen aan den Koudekerkscheweg bij de grensscheiding van VlissingenKou- dekerke. Een der leden vraagt of er van de bios coopcommissie ook een jaarverslag ver schijnt. Verscheidene leden vragen inlichtingen over den luchtbeschermingsdienst onder mser ten aanzien van het maken van schuilloopgraven, eventueele evacua tie, enz. Een dier leden is van meening, dat de veiligheid medebrengt, dat de betrokken post, welke op 29.200 geraamd is, niet besnoeid wordt. Een ander lid brengt in herinnering, dat het salaris van den secretaris van dezen dienst het vorig jaar slechts voor één jaar genoteerd is, terwijl dit voorts niet ten laste der 'gemeente zou komen. Thans constateert hij, dat deze post op de be grooting voorkomt. Volksgezondheid. Een der leden zou gaarne zien, dat de subsidie aan de vereeniging tot bestrijding der tuberculose weder op 2000 werd ge bracht, welk bedrag deze vereeniging voor heen ook genoot. Een lid zegt, dat de subsidieering voor de vereeniging voor Kinderherstellings- en Vavantiekolonies hem niet bevredigt. Een ander lid betreurt het, dat de hier- bedoelde subsidie weder lager is uitgetrok ken. Voorts bevreemdt het hem, dat over het jaar 1938 slechts 474.75 aan subsidie uitgegeven is. Hij zou hieromtrent gaarne nader worden ingelicht. Een der leden bepleit verhooging van de subsidie aan de Zeeuwsche Hervormde Dia conessen-inrichting, welke zeer met moei lijkheden te kampen heeft. Dit lid zou deze subsidie ook weder op het oorspronkelijk bedrag ad 1000 gesteld willen zlsn. Een lid herinnert eraan, dat het vorig jaar bij de behandeling der begrooting de concurrentie tusschen de Vlissingsche Zwemclub en de Vlissingsche Reddingsbri gade ter sprake is gekomen. Door Burge meester en Wethouders is in de memorie van antwoord toegezegd hieromtrent met de betrokken veresnigingen in overleg te zullen treden. V olkshuisvesting. Een der leden heeft de indruk, dat de architectuur hier ter plaatse ten achter staat bij steden van gelijken omvang. In dit verband bespreekt hij dj werkwijze van de Provinciale Zeeuwsche Schoonheidscom missie. Hem bereiken steeds klachten om trent het inzenden van ontwerpen van bouwplannen waarin dikwyls veranderin gen aangebracht moeten worden, welke veelal geen verbeteringen genoemd kunnen worden. Hrj stelt de vraag of het geen aanbeveling zou verdienen indien de ge meente voorschriften uitvaardigde betref fende aan gevels enz. te stellen eischen. Een ander lid vraagt of het wel gewenscht is, dat de directeur van gemeentewerken zitting heeft in bedoelde commissie. Naar aanleiding van het raadsbesluit dd. 26 Mei jl., waarbij besloten werd de beslissing inzake den bouw van 130 wo ningen door St. Wiliibrord, aaQ te houden, dringt één der leden er op aan een onder zoek te laten instellen betreffende het aantal krotwoningen, opdat indien bedoelde bouwplannen te- zijnertu'd weder aan de orde komen, de benoodigde gegevens t«r beschikking staan. In dit verband wijst hij erop, dat de post „Bedrage in de kosten van het aanbrengen van verbeteringen aan arbeiderswoningen" op memorie geraamd staat. Bij bedoeld on derzoek kan wellicht blijken, dat verschillen de woningen voor verbetering in aanmer king komen en daardoor een beter aazien kunnen verkrijgen. Mogelijk kan zulks voor belanghebbenden een aansporing worden om een verzoek tot toekenning van een bij drage in te dienen. Openbare werken. Verschillende leden bepleiten verbetering van onderscheidene straten. Een dier leden bespreekt den slechten toestand van ver schillende straten op het Eiland, alsmede van de kruin op den dijk, alwaar zich ver schillende putten en gaten bevinden. Voorts wordt aldaar veel last ondervonden van het stof en gruis, hetwelk tegen de gevels waait. Hij dringt op verbetering aan, speciaal van bedoelde kruin. Een an der lid verzoekt de bestrating in de Prin senstraat en Onderstraat te willen laten nagaan. Weer een ander lid vraagt of het niet mogelijk is de woestenij bij de Paul Krugerstraat te verbeteren, opdat het ter rein aldaar de bestemming krijgt, die er uiteindelijk aan gegeven moet worden. Een der leden brengt in het middent dat er reeds eenige jaren gesproken is over de vervanging van het houten bruggetje aan de Ridderspoorlaan door een grootere brug. Spreker zou hier gaarne een betonnen brug aangebracht zien. Hetzelfde lid vraagt wanneer de riolee- ring in de Bonedijkestraat verbeterd zal worden, zulks mede met het oog op de ver- breeding van de straat aldaar. Voorts her innert hij er aan, dat het een lang gekoes terde wensch is, dat er meer en betere urinoirs geplaatst worden. Hieromtrent zijn trouwens reeds toezeggingen gedaan in de Commissie voor de gemeentewerken. Een ander lid sluit zich hierbij aan. Vooral in de buitenwijken treedt dit gemis sterk naar voren. Het hier aan het woord zijnde lid wijst er verder nog op, dat in het Nolle- bosch zich geen enkele dergelijke gelegen- he' 1 bevindt, noch voor mannen, noch voor vrouwen. Hij dringt er sterk op aan hierin te voorzien. Wat de stad betreft geeft hij in overweging te doen onderzoeken of het niet wenschelijk zou zijn nieuwe urinoirs togen transformatorhuisjes te doen bouwen, waardoor de omwonenden er het minst last van zouden ondervinden. Een der leden is van meening, dat de oever van den watergang vanaf de Bad huisstraat tot de Anjeliereinlaan noodza kelijk verbeterd dient te worden. Een ander lid bepleit de noodzakelijkheid tot het maken van een afrastering langs den dijk nabij het Haventje van Meyer, in verband met de duizelingwekkende hoogte aldaar. Ook oppert hij het idee een afras tering te maken voor den aldaar aangeleg- den duiker. Hetzelfde lid dringt aan op verbetering van den toegang naar het kinderstrandje nabij het standbeeld „Naersbout". Een ander lid is het opgevallen, dat de glooiing van de oeververdc diging bij Bri tannia" in een slechten toestand verkeert en ondermijnd schijnt te worden. Hij vraagt hieromtrent ingelicht te worden. Voorts vraagt hij in verband met de plannen tot wijziging in den toestand bij het standbeeld van Naerobout of het de be doeling is de weg aldaar recht door te trekken en of het torentje, hetwelk zich aldaar bevindt, alsdan niet in het gedrang komt. Tenslotte wijst dit lid erop, dat, blijkens de kort geleden plaats gehad hebbende promoties onder de ambtenaren van ge meentewerken, ambtenaren in voorkomen de gevallen in rang kunnen stijgen, terwijl de werklieden de gelegenheid daartoe mis sen. Hij verzoekt in verband hiermede Burgemeester en Wethouders te willen na gaan of het niet mogelijk is werklieden met de noodige vakkennis ook een kans op promotie te geven door ze ts bevorderen tot bijv. voorman-metselaar, enz. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd een bruin etui, inhoudende 2 rozenkransen een gou den damesring, z.g.n. „kcgelring" huis sleutel en een donkere band van een man tel en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen boodschappentasch bij J. van de Ketterij, Palingstraat 27 bruine rechter glacé heerenhandschoen bij Schun- selaar, Slijkstraat 34 vulpenhouder (zon der merk) bij C. M. Kole, van der Swal- menstr. 4bruine mantelceintuur bij W. Michielse, Arbeidsstraat 7 ring met 3 kleine sleuteltjes en een huissleutel bij J. van As, Singelweg 14 kinderportemon- naie met inhoud te bevragen Postkantoor; hoofddoek bij Lute, Bouwen Ewoutstraat 29 bovensleutel bij Brugwachterswacht aan de Keersluis bruine damesportemon- naie met inhoud bij C. J. Üleising, Nijver heidstraat 10 ledieren padvindersriem bij Meijls, Singelweg 3bruine damesporte- monnaie inhoudende een rozenkrans bij Maas, van der Swalmenstraat 24wit kinderschoentje bij Lassche, Winkelman- straat 13 bovendameshandschoen (gla cé) by Blom, Paul Krugerstraat 74 straat 13 zwarte alpinomuts bij Roelse, „T.M.S. Bond" bij N. Roelse, Hurgronje- straat 13 zwarte alpinemuts bij Roelse, Dortmanstraat 5vermoedelijk gouden oorbel bij van Hercules, Palingstraat 24 tortelduif bij Loekemeijer, Bankertstraat 34 rijwielbelastingmerk bij Bo9telaar, Oude Middelburgscheweg i06 te Souburg groene dameskap bij L. Wegeling, Korte Zelke 1kleine zwarte langharige hond bij J. de Houk, Breewaterstraat 22 ben. blauw wollen dameshandschcen met rood en groen afgezet bij J. Hendrikse, Wilhel- minastraat 1zwart psalmboekje bij J. Kooman, Koudekerkscheweg (O.) 44 huissleutel bij J. Pihl, Seringenlaan 2 blauw regenkapje bij E. van der Weijde, Bouwen Ewoutstraat 26 roode autostep met luchtbanden bij C. Schout, Tulpenlaan 10beige mantelceintuur bij J. Dekker, Slijkstraat 10 broche (hondenkop) bij M. Barten, Leliënlaan 8 rittenkaart Badhuis- Remise, paar grijze heerensokken, grijze handschoen en damesparapluie bij kantoor P.Z.E.M., Koningswegvoorts nog aan het bureau gedeponeerd een damesrijwiel en een armband-horloge. NOG GEEN STEUNREGELING VOOR HET PERSONEEL. Verschillende couranten (Nieuwe Rot- terdamsche Courant, Algemeen Handels blad, Middelburgsche Courant, Dagblad van Noord-Brabant en Zeeland) bevatten een bericht, dat voor het personeel van de Maatschappij „Zeeland" te Vlissingen een steunregeling tot stand is gekomen en dat het ontslagen personeel weer in dienst wordt genomen en betrokken in een toe te passen rouleersysteem. Dit „nieuws" is niet alleen voorbarig maar bovendien van az onjuisten ge vaarlijk tevens omdat over de wijze waar op de regeering de in moeilijkheden ver- keerende reederij zal steunen, de onder handelingen nog in vollen gang zijn. Deze weinig aanbevelenswaardige journalistieke werkmethode kan alleen verklaard worden uit spijt, dat wij indertijd de primeur brachten van het feit dat de regeering besloten had, de „Zeeland" bij te staan. Met alle geweld wilde men nu het eerst verder nieuws publiceeren over de nadere uitwerking van deze steunverleening. En de heetgebakerde primeurtjes trekt er zich niets van aan, dat de betrokken maatschappij door deze onverantwoorde lijke manier van doen in ernstige moei lijkheden wordt gebracht. Er is namelijk öp dit moment nog geen sprake van, dat er een steunre geling voor het personeel tot stand is gekomen, noch dat het ontslagen per soneel weer in dienst wordt genomen. Met deze voorbarige berichtgeving wordt slechts bereikt, dat de commissie uit de 4 Departementen die de steunverleening aan de „Zeeland" niader moet uitwerken, uit de dagbladen en bovendien nog op on juiste wijze kennis kreeg van een basis waarop men zou willen onder handelen En het behoeft geen betoog, dat dit bij de vertegenwoordigers der re geering geen aangenamen indruk maakt, terwijl overigens natuurlijk allerminst vast staat, dat het te nemen besluit er zal uit zien als werd gepubliceerd. Zelfs kan in dit verband eigenlijk niet van voor stellen worden gesproken, aange zien een onderhandelaar momenteel met den voorzitter der interdepartementale commissie voor deze aangelegenheid, deze ingewikkelde zaak bespreekt en van alle kanten beziet. Uit deze conferentie zal misschien een omlijnd voorstel aan de re- geeringscommissie worden geboren. En dan zal de beslissing bij de commissie lig gen. Zoover zijn wij dus nog niet. Wat in verschillende couranten Dinsdagen hedenochtend werd gepubliceerd is in feite niets anders dande wachtgeldregeling die de Minister van Sociale Zaken d.d. 27 Mei 1935 heeft gepubliceerd en die 1 Juli van genoemd jaar in werking trad deze heeft betrekking op bedrijven met meer dian 25 arbeiders en kan worden toegepast wanneer tijdelijke stilstand of slapte de onderneming in moeilijkheden brengt. In zulke gevallen k n vanwege rijk en gemeente tesamen 50 van het uit te keeren wachtgeld (dat 70 van het loon niet te boven mag gaan) worden uitbe taald. De ca. 80 man die bij de in dienststel- ling der nieuwe mailschepen werden ont slagen, zagen per 1 September j.L him wachtgeld ingetrokken. Of zij evenals het dezer dagen ontslagen personeel weer in dienst zullen worden genomen, staat zoo min vast, als dit voor het ove rige personeel het geval is. Het is te ho pen dat het zoover komt, maar het is journalistiek niet te verantwoorden, de betrokkenen, die waarlijk al moeilijkheden genoeg hebben, blij te maken op een mo ment dat nog geen beslissing is gevallen. Het kè.n meevallenmaar het is ook anders mogelijk. Hetzelfde geldt voor hetgeen ten aan zien van het gedachte rouleersysteem wordt gepubliceerd 1 maand werken en twee maanden thuis blijven. Een en ander op een basis van 70 van het loon met een maximum van 19,80 per week. Ook te dien aanzien staat nog niets vasten op het oogenblik dat de couranten over deze kwestie schreven moesten de onder handelingen zelfs nog beginnen. Dat de „Zeeland" van de eventueel uit te keeren wachtgelden de helft zal betalen en re geering en gemeente de andere helft is nieuws van1935, daar dit voor geval len als waarin de Mij. „Zeeland" thans verkeert, reeds toen is vastgelegd in de eerder genoemde wachtgeldregeling van den Minister van Sociale Zaken. Ook staat nog niet vast (dit in tegen stelling tot hetgeen bovengenoemde bla den publiceeren) dat de thans geldende dienstregeling met regeeringssteun zal worden gehandhaafd, doch dat onderhan delingen worden gevoerd over een uitbrei ding van den dienst. Het is best mogelijk diat het zal gebeuren het is ook mogelijk van niet. Er is nog geen besluit genomen, zoodat iedere mededeeling te dien opzichte minstens voorbarig moet worden genoemd. Intusschen is het voor het talrijke per soneel te hopen, dat de beslissing spoedig valt en dan in gunstigen zin. Want de nood stijgt en het heden gepubliceerde overzicht der Vlissingsche arbeidsbeurs vermeldt dat er gisteren weer 27 werk zoekenden méér stonden ingeschreven dan een week geleden van die 27 behooren er25 tot het „Zeeland"-personeel De werkloosheid in onze gemeente. Bii den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier stonden gisteren als werkzoekenden ingeschreven Mannen 1 boekbinder, 1 drukker, 2 let terzetters, 12 grondwerkers, 1 mastieker, 3 metselaars, 6 opperlieden, 5 schilders, 1 stucadoor, 8 timmerlieden, 1 verver, 1 ma chinaal houtbewerker, 1 mandenmaker, 1 politoerder, 1 stoffeerder, 2 kleermakers, 3 schoenmakers, 34 etaalbewerkers, 3 brood/banketbakkers, 5 koks, 1 sigarenma ker, 7 slagers, 1 tuinman, 5 magazijnbe dienden, 7 reizigers/agenten, 4 winkelbe dienden, 2 chauffeurs, 11 kellners, 26 loo kers, 3 portie Kantoorbedien stuurlieden, n zen enz.) en Vrouwen houdsters, 1 d derwijze ressen Totaal 441 414, waarvan werkverschaff crisissteuntrek wege Maatsch Alzoo een zoekenden. Spreekuur v De wethouc zaken zal mo den. Het 125-jari Op 26 Octo der Koninklijk rig bestaan, jubileum in tijdsomstandig opgemerkt vo< Ber Benoemd tot bij den post-, te Kloetinge d aldaar. Verb Gisteravond woorden „La schijnbaar doo d ,n verspreid, luid te komen kelders, die oj waarop luchtk De inspectei seerden, steld( den kelder k\ een goéde sch den gezonden. B Gisteravond uitgaande var een samenkon willige Hulpv den rijksinspe dienst, kapitei onderwerp ,,he De heer va burgemeester geleid, sprak van de bur; komstoorlog, de zoo verand waarbij sprk," komen tot de ben jnaast hee schaduwzijde, vernietiging ir dringend nocdi voor men ze z een gebrek, d' de gevaren w steeds gedacht afstand zou b'. Daarom is 1 'gerbevolkinig, strophe te voc men tot verw< bij het gezin. Spr. durft t< landers over schikken, maa diep begraven den dag wordt nen. moed en naast de woor ook in een van den gew< „Ik dien". De burgeme zegde, sprak De vrijwill groote kracht len bij ieder vragen of mei derlanders wil beter. Men m schen, maar - als ieder werl tig ware. De Naar wij den gemeente centrale slach king stellen daarvoor, reeds men was, door Men is van de uitvoer derdeelen van Een Gistermiddag jongen op het nabij het paard kreeg van het hoofd en werd wond. Op me gasthuis overgi zieh niet direc Goec Met de Staa den afdrukken de statuten de en instandhoi Kweekschool Middelburg. Bloedtrar Gisteravond der leiding va een algemeen bespreking er transfusiediens een door den 1 culaire van h< zich op zijn v<

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2