Breskensdie Courant EERSTE J3LAP Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Hevige infanterie- gevechten aan het Westfront. De ondergang van de „Courageous". Geen overeenkomst tusschen Turkije en Rusland. Een gevecht ten Noorden van Schiermonnikoog? Nederlandsche vliegtuigen beschoten. HITLER BESLISTE ALLEEN van Len Kustgeschut en zoek lichten voor Curacao en Aruba. Een derde tot een vierde van de Duitsche onderzeevloot tot zinken gebracht? Twee Duitsche luchtaanvallen op één dag. singsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 246 WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week of 2.20 per kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, ieder regel meer 25 cent. Bij abonnement special prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, Tel. 21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel. 35 i i NGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS" GROOT DUITSCH OFFENSIEF OP TIL? Het Fransche ïegerbericht van Dins dagavond luidt Plaatselijke actie aan het geheele front, dat niettegenstaande de heftige infanterie-gevechten op zekere plaat sen, sedert vanochtend niet gewij zigd is. Een Duitsch koopvaardijschip is door onze vloot op den oceaan buit gemaakt. Het Ïegerbericht van hedenochtend luidtIn den loop van den nacht ac tiviteit van verkenners aan beide zijden. Troepen in hinderlaag en over vallingen. Er is een druk verkeer langs de verkeers- en spoorwegen achter de vijandelijke Unies. Het Duitsche offensief, dat in contact is gekomen met den eersten Franschen weerstand, markeert den pas, aldus Havas. De Maandag ontketende Duitsche aanval len, de eerste in het begin van den mid dag in den Moezelsector over een front van zes kilometer, en de tweede ten oosten van de Saar op een front van der tig kilometer, zijn voortgeschreden over de zóne, die te voren door de Fransche troepen was ontruimd. Sinds Maandag avond echter zijn de Duitschers letterlijk in hun voorwaartsche beweging geblok keerd door het welonderhouden vuur der automatische wapenen uit de weerstands- linies, die zorgvuldig, sedert twee weken in orde gebracht waren achter de dekking der Fransche voorposten. Aangekomen voor de uiterst dicht aaneengesloten schootsvelden, die zich voor deze stellin gen uitstrekken, konden de Duitsche in fanteristen, hoe vastberaden van geest ook, niet anders doen dan plat op den grond gaan liggen zonder hoop den be weeglijken muur van staal te kunnen overschrijden. Op geen enkel punt hebben zij contact kunnen vestigen, niet alleen niet van na bij, maar zelfs niet van een voldoenden afstand om den strijd met handgranaten aan te binden met de verdedigers van de Fransche stellingen, zulks tengevolge van het welonderhouden verdedigïngsvuur. De aanvallers kunnen zich slechts ingraven op de punten, waar zij zijr. aangekomen en daar op hun beurt automatische wa pens in stelling brengen om het verdedi- gmsvuur te beantwoorden. Zij worden ech ter niet alleen aangegrepen door direct vuur van de Fransche infanterie, maar ook door een hevig spervuur der artillerie. Onder deze omstandigheden is het waar schijnlijk, dat de Duitsche divisies, die bij deze operatie betrokken zijn, reeds thans gevoelige verliezen hebben geleden temeer, daar zij bij hun opmarsch tot bij de Fran sche stellingen moesten trekken over dicht bezaaide mijnenvelden onder een hevig bombardement uit geschut van ieder kali ber en onder de doodelijke zwermen kogels der zware mitrailleurs, die indirect vuur gaven op een terrein, dat in de afgeloo- pen weken nauwgezet was geëxploreerd. Duitsch Ïegerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt heden bekend Tusschen Moezel en het Pfalzer Wald hebben de Fransche troepen gisteren nog eenige op Duitsch gebied liggende steun punten langs de grens opgegeven. Er zijn tal van gevangenen binnenge bracht. Op 16 en 17 October heeft de vijand tien vliegtuigen verloren en welBoven Duitsch souverein gebied door luchtdoelartillerie vijf vliegtuigen, waarbij een Engelsch, door jachtvliegers een Fransch en een En gelsch vliegtuig en bij luchtgevechten bo ven Engelsch gebied drie Engelsche vlieg tuigen. De strijd langs den Moezel. Langs den Moezel heeft men volgens Belga gisteravond geschutvuur gehoord, afkomstig uit de streek van de Saar. De nacht is kalm geweest. Vanochtend was in de streek van den Moezel, aan weerszijden artillerie- en mitrailleurvuur. De Duitschers brengen volgens Reuter versche troepen naar het smalle Westelijk front, lederen nacht zijn. de wegen achter de Duitsche linies over een afstand van 20 K.M. zeer druk geweest. Waarnemers aan Fransche zijde hebben koplampen van voertuigen gezien, welke voortdurend aan- en uitgingen. Treinen zijn de stations binnengerold, manschappen en materiaal werden aanhoudend uitgeladen. In de frontlijn gaf het geflikker van eiectrische lantarens aanwijzingen voor be- "fflvigheid. Het is nog steeds niet vastge steld of een nieuw offensief zal worden in gezet dan wel of divisies, welke hebben deelgenomen aan de aanvallen van Maan dag worden afgelost. Opvarenden van de „Veendam" waren getuige. Dinsdagavond is het stoomschip „Veen dam" van de Holland-Amerika-lijn, na een oponthoud van ruim drie weken, in Enge land, te Rotterdam aangekomen. Om zes uur meerde hot schip aan de Wilhelmina- kade en kort daarna deelde de heer F. C. Bouman, directeur van de H.A.L., eenige bijzonderheden over de reis mede. Op 9 September vertrok de „Veendam" van New York naar Eurapo met een lading van 1200 ton stukgoed en 8000 ton graan, bestemd voor Rotterdam en Antwerpen. Het grootste deel van de reis was reeds afgelegd zonder dat men iets bemerkt had van den oorlog, toen men in den morgen van 17 September, op 375 mijl bewesten het Kanaal een vrachtschip zag, dat in nood verkeerde. Het bleek het Engelsche stoomschip „Ka- firistan" te zijn, dat door een Duitsche duikboot getorpedeerd was. Onmiddellijk stoomde de „Veendam" er naar toe, maar toen men in de nabijheid kwam, bleek het Amerikaansche stoomschip „American Banker" de bemanning van de „Kafiristan" reeds te hebben opgepikt, zoodat de „Veen dam" geen hulp behoefde te verleenen. Met behoorlijke snelheid werd verder koers gezet naar Engeland tot men des avonds omstreeks zeven uur op ongeveer zeven mijl vooruit een groot oorlogsschip zag, dat geëscorteerd werd door drie klei nere schepen. De lucht was helder en het zich goed, zoodat men al spoedig kon on derscheiden, dat het groote schip het Brit- sche vliegtuigmoederschip „Courageous" was, dat begeleid werd door drie torpedo jagers. Kort nadat men de schepen in zicht gekregen had, kwamen enkele bombarde mentsvliegtuigen met een groots bocht over de „Veendam" heenzetten en koersten naar de „Courageous", waar zij op het dek landden. Vervolgens l-sgde het groote schip een dicht rookgordijn, dat het volkomen aan het oog onttrok. GETORPEDEERD Op de „Veendam" meende men, dat de schepen zich thans zouden verwijde ren, maar na.ongeveer vijf minuten hoor de men vlak na elkaar twee explosies. Door het rookgordijn kón men niet zien wat er gebeurde, maar wel zag men de torpedojagers hun snelheid vermeerderen. Toen de rook een weinig was opgetrok ken, zag men, dat de „Courageous" aan bakboordzijde door een torpedo moest zijn getroffen. Het schip wendde zich op zij, vlak daarop verhief de voorsteven zich bijna rechtstandig omhoog en toen zonk het kolossale vaartuig binnen en kele minuten weg. Intusschen was op de „Veendam" bevel gegeven dis sloepen gereed te houden en werden veertien reddingbooten gestreken. Op het water was toen reeds niets mesr t zien dan een dikke laag olie, die zich zeer ver uitstrekte en op sommige plaatsen een dikte had van vijf centimeter. Wat wrakhout en gereedschappen dreven rond. REDDINGSPOGINGEN NUTTELOOS. Spoedig bleek, dat de reddingspogingen vrijwel tevergeefsch zouden zijn. Een aan tal opvarenden van de „Courageous" had zich met sloepen in veiligheid kunnen bren gen, de anderen kwamen in het Vuile water terecht. De meeste van hen werden in de diepte gezogen toen het vliegtuig-moeder schip zonk, enkelen werden door de torpe dojagers opgepikt, maar degenen, die zich nog drijvende konden houden, stikten in de olie. Van de torpedojagers waren reddings sloepen uitgezet, terwijl ook een Britsch vrachtschip hulp bood, maar veel drenke lingen konden niet worden gered. OMGEKOMEN OFFICIER OPGEPIKT. Een der sloepen van de „Veendam" vischte nog een officier van de .„Coura geous" op, die door de vuile olie zwaar vergiftigd was en geen teekenen van leven meer gaf. Hoewel de scheepsarts van de „Veendam" nog geruimen tijd poogde de levensgeesten weer op te wekken, mocht dit niet gelukken. Het stoffelijk overschot werd aan boord gekist en meegenomen naar Enge land. Ook had men het scheepsjournaal van het getorpedeerde schip, welk boek in de olie ronddreef, bij een der sloepen opgepikt. Dit journaal werd door den kapitein van de „Veendam" ingepakt en verzegeld, om later in Engeland te worden afgegeven. Toen bleek, dat verdere reddingspogin gen geen resultaat zouden opleveren, zette de „Veendam" omstreeks 2 uur s' nachts koers naar de Downs, nadat het Engelsche patrouillevaartuig „Ivanhoe" langszij was gekomen en een der officieren den kapitein van de „Veendam" bedankt had voor de verleende hulp. Ruim zeven uur had met met zoeklich ten naar overlevenden gespeurd, maar zon der resultaat. Op 20 September kwam men in de Downs aan en daar ging de „Veendam" voor anker om de instructies van de Brit- sche admiraliteit af te wachten. Het stof felijk overschot van den officier, die de be taalmeester van de „Courageous" bleek te zijn, werd aan wal gebracht, terwijl het verzegelde journaal aan de autoriteiten werd overgegeven. De Engelsche passa giers werden met een patrouillevaartuig van boord gehaald, maar de andere passa giers mochten niet aan land gaan. De Turksche eerste minister Saydan heeft gisteravond laat in een rede tot de parlementsfracties der republikein- sche volkspartij verklaard, dat geen overeenkomst bereikt is na de onder handelingen in Moskou, Toen Saradjogloe naar Moskou vertrok, aldus verklaarde de eerste minister o.m., hadden de beide regeeringen reeds van ge dachten gewisseld over de essentieele pun ten betreffende de afsluiting van een ver drag. De onderhandelingen te Moskou heb ben geen overeenkomst tot resultaat kun nen hebben. De reden daarvan is, dat de Sovjet-regeering onzen minister van bui- tenlandsche zaken volkomen nieuwe voor stellen voorlegde. Het was niet mogelijk deze nieuwe voorstellen in overeenstem ming te brengen met de verplichtingen, die, naar Rusland wist, aangegaan waren tussvhen Turkeije en Engeland en Frank rijk. De eischen van den Sovjet werden niet vereenigbaar geacht met de Turk sche politiek. Ten aanzien van de Dar- danellen was Turkije van meening, dat het van essentieel belang was, dat het zich niet zou binden aan andere bepalingen dan die, welke zijn voor zien in zijn internationale verbintenis sen van algemeenen aard. Onze betrekkingen met Sovjet-Rusland blijven niettemin berusten op een hechte basis van vriendschap, aldus Saradjogloe. Bijstandspacten tusschen Turkye, Engeland en Frankrijk. Een Reuter-telegram uit Ankara meldt, dat in welingelichte Turksche kringen ver nomen wordt, dat de definitieve pacten tot wederzijdschen bijstand tusschen Engeland en Turkije en tusschen Frankrijk en Tur kije voor het eind van deze week zullen worden onderteekend. Op het eiland Schiermonnikoog neemt men aan, dat vanmorgen omstreeks elf uur ten noorden van Schiermonnikoog op vrij grooten afstand van de kust, ver buiten de territoriale wateren, een gevecht heeft plaats gehad tusschen oorlogsbodems en vliegtuigen. Voor zoover door ooggetuigen kon worden gezien, zouden zes oorlogsschepen zijn aan gevallen door een twaalftal vliegtuigen. Omtrent den uitslag van het gevecht kan niets worden gemeld, daar de oorlogssche pen na eenigen tijd uit het gezicht ver dwenen. DOOR DUITSCH LUCHTDOELGESCHUT DE TOESTELLEN WERDEN NIET GETROFFEN. Dinsdagmorgen te ongeveer 11.15 uur zijn Nederlandsche, langs de grens pa trouillerende vliegtuigen, uit de richting Emden door luchtdoelgeschut beschoten. Dit geschiedde toen de vliegtuigen zich bevonden boven de plaatsen Weiwerd, He- veskes en Oterdum. De vliegtuigen werden niet getroffen. Enkele projectielen ontplof ten boven Nederlandsch grondgebied. Naar wij vernemen wordt te Berlijn ge protesteerd. Een ooggetuige te Woldendorp, gemeente Termunten, geeft omtrent het schieten op drie Nederlandsche vliegtuigen door het af weergeschut te Emden het volgende ver haal aan. het Hdbl. Ongeveer tien uur kwamen uit de rich ting Eelde vliegtuigen; zooals duidelijk aan hun Oranje-vleugels waarneembaar was, Nederlandsche. vliegtuigen. Ze kwamen uit de richting Eelde en gingen over Wolden dorp in de richting van het water, dat ons land daar van Duitschland scheidt. Nog voor zij daar waren, werd er op hen van Duitsch gebied af geschoten. Zij trok ken daarop weer landwaarts, maar vjjf minuten later gingen zij terug in de richting Emden en trachtten door duikvluchten naar de ooggetuige meent te laten zien, dat zij oranje vleugels hadden en zich niet lieten bedreigen als zij boven eigen land waren. Zij gingen tot aan Fimel, de landpunt die het dichtst tot ongeveer vijf K.M. tot Em den nadert. Daarop keerden zij weer terug. Op hun terugtocht werden zij opnieuw onder vuur genomen. Terwijl de ooggetuige de vliegmachines nastaarde bij haar trekken over land, zag hij nog de projectielen plof fen, die op haar waren gericht. Hij meent dat dit optreden het gevolg zou zijn geweest van de opwinding te Emden over een luchtaanval, die in den vroegen ochtend moet hebben plaats gehad, omdat hij toen ook reeds hevig kanonvuur aan de overzijde van den Dollard heeft gehoord. Henderson brengt rapport uit ff Goering„Als er een beslissing moet worden genomen, is niemand van ons meer waard dan de steenen, waarop wij staan." Reuter meldt uit Londen „Uit de betreffende zinsneden in het eindrapport, dat sir Nevile Henderson, de vroegere Britsche ambassadeur te Berlijn, heeft uitgebracht en dat Dins dagavond in den vorm van een witboek gepubliceerd is, blijkt, dat naar de op vatting der nationaal-socialistische lei ders alleen Hitier aansprakelijk is ge weest voor het besluit tot het voeren van oorlog. Ten aanzien van de houding van Goering zegt Henderson „Ongetwijfeld zou Goering de voorkeur hebben gegeven aan een vredelievende oplossing, doch in aangelegenheden als deze telde alleen de beslissing van Hitier en, wat Goering er zelf van gedacht mocht hebben, hy was slechts de trouwe en onderdanige dienaar van zijn meester". Goering heeft mij eens gezegd „Als er een beslissing moet worden genomen, is niemand van ons meer waard dan de steenen, waarop wij staan. Alleen de Führer beslist". Meeningen van militaire raad gevers waren in tel. Indien nog iets meetelde, was dafc de meening van zijn militaire raadgevers. Men heeft altijd geloofd, -t zij de afkondiging van een protectoraat over Bohemen heb ben aangeraden. In Augustus van dit jaar d .lden zij Hitier mede, dat een verder uitstel fataal zou zijn, omdat het seizoen van slecht weer in Polen hun berekeningen voor een snel succes in de war zou sturen. De Poolsche nota van 10 Augustus deed de deur dicht. Ten aanzien van de Poolsche nota van 10 Augustus, waarin verklaard werd, „dat iedere verdere Duitsche inmenging ten na- deele van de Poolsche rechten en belangen te Danzig zou worden beschouwd als een daad van agressie", schrijft Henderson „Het staat voor mij vrijwel vast, dat deze laatste zinsnede meer dan iets anders heeft bijgedragen tot de ontketening van den laatsten storm in Hitler's geest, waarvan de wereldvrede afhing. Het is de tragedie van een dictator, dat terwijl hij voortgaat, zijn omgeving voortdurend en onverbidde lijk slechter wordt. Doordat men niet de vrijheid heeft om zijn meening te uiten, verlies'; hij de diensten van zijn beste men- «chen. Tenslotte is de dictator omringd door louter jabroers, wier vleierij en raad gevingen het eenige zijn, dat hij kan ver dragen", „Ongelukkige resultaten van het huwelijk van Von Blomberg". Sprekende over de „ongelukkige resulta ten van het huwelijk van Von Blomberg" zei Henderson „Meer dan ooit ben ik er van overtuigd, dat deze op zichzelf onbe- teekenende gebeurtenis een groot onheil heeft veroorzaakt, doordat Hitler's meer gematigde en onafhankelijke raadgevers, zooals Von Blomberg, Von Neurath, de generaals Fritsch en Beek, uit Hitler's om geving verwijderd werden. Na Februari 1938 werd Hitier meer en mesr onbereikbaar voor de invloeden van buiten-af hij stond boven de wet". Hitler in een moeilijke bui. Henderson doet dan mededeelingen over zijn besprekingen met Hitier te Berchtes- gaden op 23 Augustus. Hij vertelt daar over „Hitier was dien dag in een bui van de grootste prikkelbaarheid. Toen hij mij bij het tweede onderhoud zijn antwoord overhandigde, i hij zijn kalmte herwon nen, doch hij was niet minder onbuigzaam. Hij zei mij, dat hij Chamberlain niet langer vertrouwde. Hij had liever een oorlog op 50-jarigen dan op 55-jarigen of 60-jarigen leeftijd en altijd had hij gestreeft naar vriendschap met Engeland en .in de moge lijkheid daarvan geloofd. Gaf Von Ribbentrop den Führer verkeerde inlichtingen? Een van de grootsts nadeelen voor Hit- Ier is, aldus Henderson, dat hij, afgezien van zijn twee officieele bezoeken aan Ita lië, nooit in het buitenland geweest is. Voor zijn kennis van de Britsche menta liteit vertrouwde hij derhalve op Von Rib bentrop, die ambassadeur te Londen is geweest, die Engelsch en Fransch spreekt, die eenige jaren in Canada heeft doorge bracht en dien hij beschouw*" als een man van de wereld. Indien de inlichtingen juist zijn, gaf Von Ribbentrop hem verkeerde raadgevingen ten aanzien van Engeland, terwijl zijn opvolgers in andere kringe Hitier er toe brachten, zich te beschouwen als een tweeden Bismarck, een overtuiging, welke Von Ribbentrop waarschijnlijk deelde. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elic urlewissew «9 Nederlandsche vliegtuigen door Duitsch luchtdoelgeschut onder vuur genomen» (Pag. 1, eerste blad). Geen overeenkomst tusschen Turfeye en Rusland. (Pag. 1, eerste blad} Bijzonderheden over het vergaan van de Courageous" en de „Royal Oak'% (Pag. 1, eerste blad)] Hevige gevechten aan het Westfront» (Pag. 1, eerste blad)j Italiaansch vliegtuig ïn Spanje veron gelukt 14 dooden. (Luchtvaart)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN HET IS REEDS AANGESCHAFT. Bij de Tweede Kamer is een aanvullings* begrooting van het departement van Ko loniën voor 1940 ingediend. Aangevraagd wordt een crediet vaH 2.000.000 voor aanschaffing en opstelling van kustgeschut met bijbehoorende zoek lichten ter bescherming van de omvang rijke oliebedrijven op de eilanden Curasao: en Aruba. Door de maritiem-strategische betéeke- nis, welke deze eilanden in den loop der; jaren als bunkerstations hebben verkregen# is het thans noodzakelijk geworden aan de verdediging van deze oliehavens de noo- dige aandacht te schenken en op korten termijn te voorzien in de meest urgente defensiemaatregelen. Op jaarlijks wederkeerende kosten voor deze batterijen en zoeklichten behoeft niet te worden gerekend, aangezien de bedie ning van dit materiaal zal plaats vinden door het waldetachement mariniers, voor zooveel noodig aangevuld met zich in Cu rasao bevindende dienstplichtigen. Op grond hiervan en mede in verband met de omstandigheid, dat Curasao zijn jaarlrjksche bijdrage aan het rijk in de kosten van de defensie van dat gebieds deel van f 100.000 tot 240.000 heeft ver hoogd, kan de uitgave van 2.000.000 ten laste van den kapitaaldienst worden ge bracht. De Minister acht zich verplicht hierbij aan te teekenen, dat in verband met de tijdsomstandigheden de aanschaffing van het kustgeschut reeds is geschied en dat tot de opstelling binnenkort zal worden overgegaan. MEDEDEELING VAN CHURCHILL. De Britsche minister van marine, Chur chill, heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij o,m. zei s „Wanneer we de balans opmaken van de eerste zes weken duikbootoorlog tegen de Britsche koopvaardij, dan moeten we con- stateeren, dat een derde tot een vierde van de geheele onderzeevloot van Duitschland tot zinken is gebracht (waarschijnlijk 13 stuks plus verschillende zwaarbeschadigde onderzeeërs) en dat het gat, dat is gesla gen in de grondig opgeleide officieren en bemanning, niet gemakkelijk kan worden aangevuld. De Britsche koopvaardij, welke in totaal 21.000.000 ton telt, heeft door het optreden van de duikbooten 156.000 ton verloren, waarbij moet worden toegevoegd, 18.000 ton welke door mijnen verloren is gegaan." IN DEN NAMIDDAG WERDEN GISTEREN DE ORKNEY-EILANDEN BESTOOKT. De Britsche admiraliteit deelde gister avond mede, dat des middags van onge veer half een tot half drie twee formaties van 6 resp. 4 vliegtuigen boven de Orkney- eilanden een tweeden luchtaanval hebben ondernomen. Er werd geen schade aange richt en er vielen geen slachtoffers. Een der Duitsche vliegtuigen is, naar gerappor teerd wordt, vernield. In sommige districten aan de kust yan

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1