Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Duitsche luchtaanval op de Schotsche kust. Britsche oorlogsschepen aangevallen. Twee vliegtuigen boven Duitschland neergeschoten. Krachtige aanval ten Oosten van de Moezel door de Franschen afgeslagen. De „Repulse". De kosten van de mobilisatie. Hitier zou bevel gegeven hebben voor den grooten aanval. Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 245 DINSDAG 17 OCTOBER 1939 ■Mjoimeiriemsprya. li CU pel weeü ol I 2.2U pel KW&rta&L Franco per post t Ï2-Ö0. Afzonderlijke nummers 6 ct Voor Pet buitenland neme men eer abonnement op Pet postkantoor zijne: gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 11-25, lede regel meer 25 cent. Bi) abonnement specie e prijs Kleine advertenties van 15 regeis 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma r. VAN lib. V ril.nl'. Jr., Bureaus VValstr. 68-60, teL 10 (2 lijnen). Giro No.66281 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, l'eL21; Oost- en West-Sonburg. Kanaalstraat 45. Tel 85 Enkele vliegtuigen neergehaald. EDINBURGERS WAREN GETUIGE VAN LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE FIRTH OF FORTH. Duitsche vliegtuigen hebben gistermïd- 1 dag gepoogd de Schotsche kust aan te vallen. De Britsche luchtmacht ging de aanval lers tegemoet en bracht hen verliezen toe. De luehtdoelartiUerie rond Edinbrugh is even na twee uur in actie gekomen. Het weer was helder en de ontploffing van de granaten in de lucht was zeer duidelijk te zien. In een gemeenschappelijke mededeeling van de Britsche ministerieën van marine, luchtvaart en binnenlandsche veiligheid wordt gezegd, dat de Duitsche luchtaanval was gericht tegen de schepen in de Firth of Forth en door een twaalftal toestellen werd ondernomen. Geen enkel schip heeft ernstige schade geleden. Een bom, die langs de huid van den kruiser „Southamp ton" schampte, veroorzaakte geringe schade bij den bcieg en bracht de admi raalssloep en een achtriemssloep tot zin ken. Officieel wordt medegedeeld, dat twee vlootofficieren en dertien manschappen gedood zijn bij den luchtaanval. Twaalf manschappen werden ernstig gewond. Tot de dooden. behoort de commandant van de „Mohawk". Tenminste vier van de 12 tot 14 aan vallende toestellen werden neergehaald, waarvan drie door den Britsche lucht macht. Het eerste contact tusschen de Britsche en Duitsche vliegtuigen vond plaats ter hoogte van het eiland May bij den mond van de Firth of Forth. Twee vijandelijke vliegtuigen werden toen ge dwongen tot enkele voeten boven het wa ter te dalen. Zij werden naar zee terug gejaagd. Een ander Duitsch toestel werd boven Dalkeitn aangevallen. Het stortte brandend in zee. Binnen een kwartier was een hevig ge vecht ter hoogte van Crail ontbrand, waarbij een tweede Duitsche machine in zee viel. Een derde aanvaller werd bij de achtervolging vernield. Er zijn geen berichten over verliezen onder de burgerbevolking en ook de Brit sche luchtmacht heeft geen verliezen ge leden. Er i's ook geen schade aan particu liere eigendommen aangebracht. Twee Duitsche vliegers werden door een torpe- dobootjager gered, doch een hunner is la ter overleden. Van de vier leden der bemanning van een der boven de Schotsche kust neei ge schoten bommenwerpers verdronk er een, terwijl twee door kogels werden gedood. De vierde werd met een gewonde arm ge red. De drie leden der bemanning van een anderen Duitschen bommenwerper, die ge dwongen werd in de heuvels van Pentland te dalen, werden gevangen genomen. Nadat het vuren was gestaakt werden in verscheidene deelen van Edinburgh gra naatsplinters gevonden. Luchtalarm werd niet gegeven. Nader vernemen wij Omstreeks half drie werden boven het noordelijk district van Edinburgh geen vliegtuigmotoren ge hoord, noch toestellen gezien. Tien minu ten later zag men drie Britsche gevechts toestellen in Ie lucht. Zoodra deze achter de heuvels waren verdwenen, opende de luchtdoelartillerie het vuur. Even later naderde een Duitsch eenmo- torig vliegtuig op geringe hoogte en toen het achter den héuvel verdwenen was, hoorde men mitrailleur vuur. Toen het toe stel naar het nocrden draaide, ontploften een aantal granaten achter den staart. In Edinburgh ging het gerucht, dat drie vijandelijke toestellen de Firth of Forth opgevlogen waren. len, maar de brug werd niet beschadigd. Onmiddellijk openden de kanonnen het vu/ur, toen verschenen Britsche vliegtuigen en zij waren in korten tijd vlak bij de aan vallers. Tijdens den overval reed nog een tweede trein over de brug. Een andere ooggetuige vertelde dat het gedonder van het geschut op de oorlogs schepen verschrikkelijk was. „Ik stond verbaasd over de kalmte vak iedereen rondom mij. Granaten ontploften aan alle kanten om de vliegtuigen." Een Duitsche lezing. Het D.N.B. meldtOp 16 October tus schen 14.30 uur en 15.30 hebben dertig Duitsche bombardementsvliegtuigen een aanval gedaan op Engelsche oorlogssche pen, die in de Firth of Forth lagen. Twee Britsche kruisers zijn door bommen van zwaar kaliber getroffen. De aanval werd niettegenstaande het hevige Engelsche af- weervuur gedaan. Van de Britsche jacht vliegtuigen, die opstegen, werden er twee door de Duitsche toestellen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. De Duitsche machines, duikistrijdtoestel- Jen, van groote aanvals- en gevechts kracht, startten Maandag met bedekt weer yoor den vliucht naar Engeland. In zeer korten tijd werd met de uiterst snelle ma chines ondanks den grooten bommenlast deNoordzee overgestoken en de Firth of Forth bereikt, vóór welke de voortdurend op den vijand loerende Duitsche verken ners vijandelijke zeestrijdkrachten hadden waargenomen. Dicht bij de brug lagen Engelsche kruisers van een groote klasse, welker type tengevolge van de groote duiksnelheid der Duitsche machines niet nauwkeurig kon worden uitgemaakt. Bijna alle machines van de groep konden hun bommen op deze of andere eenheden die hier lagen, neerwerpen. De eerste toestel len kregen nauwelijks vuur, zoo groot was de verrassing der Engelschen, toen Duit sche vliegtuigen plotseling op hen af do ken. Reeds het tweede Duitsche vliegtuig maakte treffers op een Engelschen krui ser, welke hooge rookzuilen ten gevolge hadden. Ook door de volgende vliegtuigen konden treffers waargenomen worden. Deze treffers zijn fotografisch vastgelegd en kunnen nu door de Engelschen niet ontkend worden. (De bewering, volgens welke twee Brit sche jachttoestellen neergeschoten zijn, wordt in Londen tegengesproken. Alle Britsche toestellen zijn veilig terugge keerd, aldus Reuter.) Ooggetuigen vertellen. Ooggetuigen op den zuidelijken oever van: de Firth of Forth hebben gezien, hoe de Duitsche bommenwerpers verscheidene pogingen deden om een bepaald object te treffen. Zij werden door een hevig vuur teruggedreven doch keerden herhaaldelijk terug. De bommen vielen in het water, waar geweldige fonteinen opspeten, doch schade werd niet aangericht. Andere bom men vielen nabij de brug, doch deze werd e- ïimin getroffen, daar men spoedig daar na de treinen er overheen kon zien rijden. Vele menschen zochten geen schuilplaats op, doch bleven kijken hoe de Duitsche vliegtuigen werden teruggedreven. In Edinburgh stroomden de menschen samen in de straten. Zij zagen de grana ten in de lucht ontploffen ter weerszijden van de Forth en aanschouwden de span nende luchtgevechten. Granaatsplinters vielen in de straten, doch niemand werd gewond. Een passagier in den trein die over de Forth reed, vertelde Toen de trein lang zaam over de brug ging leken twee vlieg tuigen een nabij den zuidelijken oever en een aan den noordoever van de Forth bo ven ons te duiken. Groote fonteinen water spoten omhoog teen de bommen neervie- Het uitblijven van luchtalarm onderzoek gelast. Het Britsche ministerie van binnenland sche veiligheid verklaart, dat een onder zoek wordt ingesteld naar de reden van het achterwege blijven van eenige waar schuwing, dat een luchtaanval op Edin burgh werd uitgevoerd. Luchtalarm te Hull en Bridlington. Kort na elf uur hedenochtend werd luchtalarm gegeven te Hull en Bridlington. Te elf uur werd ook te Grimsby lucht alarm gemaakt. In Bridlington is na ongeveer een uur het signaal gegeven, dat alles weer veilig was. Er zijn geen vliegtuigen waargenomen. Om 11 uur 40 werd te Huil het signaal gegeven, dat alles veilig was. Er waren geen vliegtuigen gezien. Zondagnacht is volgens het D.N.B. in het gebied Mainz-Frankfurt een Britsch bombardementsvliegtuig van het type Whitley II door een batterij luchtdoelartil lerie ten zuidwesten van Grossgera om- laaggeschoten. Een der inzittenden is om gekomen, drie anderen zijn gevangen ge nomen. Gisterochtend vroeg werd in hetzelfde district nabij Germersheimeen Fransch verkenningsvliegtuig, een Potez 63, door de luchtdoelartillerie omlaag geschoten. Een der inzittenden is gedood, twee ande ren, die gewond werden, zijn onmiddellijk in een hospitaal opgenomen. Britsche verkenningsvlucht. Het Britsche ministerie van voorlichting deelde gisteren mede, dat niettegenstaan de het slechte weer de Britsche luchtmacht Zondagnacht met succes een verkennings- vluht heeft uitgevoerd boven centraal- en noord-Düitschland. Het begin van het Duitsche offensief Het Fransche legerbericht van Maandag avond luidde als volgt Vanochtend hebben de Duïtschers een aanval ondernomen, gesteund door artille rie onmiddelijk ten oosten van de Moezel, het front van den aanval was zes kilome ter breed. De aanvallers bezetten den Schnesberg, waar wy lichte bewakings detachementen hadden liggen, beschermd door mijnenvelden. Door ons vuur moest de vijand den aanval staken en zelfs moest by zich ten noorden van Apaeh, waar hy een oogenblik was binnengedrongen, terug trekken. In de tweede week van October heeft de Fransche marine 25.000 ton goederen, be stemd voor Duitschland, aangehouden. Een tweede Duitsche aanval. Het legerbericht van hedenochtend luidt: Gisteren aan het einde van den middag hebben de Duitschers in de streek ten Oos ten van de Saai' over een front van onge veer 30 K.M. een tweeden aanval ontketend, eveneens gesteund door krachtig artillerie vuur. Onze lichte verkenningstroepen trokken zich strijdend terug, in overeenstemming met hun taak. Ons vuren heeft den vijand tot staan gebracht op de tevoren bepaalde linie. Meer dan veertien dagen geleden had het Fransche opperbevel besloten de Fransche divisies, die op Duitsch gebied een offensief hadden ondernomen om de Poolsche legers indirect te verlichten, op andere stellingen terug te trekken, daar het deze hervatting van het offensief door de Duitschers had voorzien. Op 3 October waren alle noodige bewe gingen geëindigd. Wij hadden sindsdien slechts lichte ver- kenningsafdeelingen voor het contact ach- tergelatèn, zoomede eenige dekkings- groepen. Duitsche legerbericht. Hc, opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In den loop van gisteren hebben de Fran sche troepen het grootste deel van het tot dusver door hen bezette Duitsche gebied, gelegen voor onze vestingwerken, ontruimd en zich over de grens teruggetrokken. Tijdens de bewaking van het Duitsche luchtruim werden gisteren vijf vijandelijke vliegtuigen, waaronder twee Engelschen, omlaag geschoten. Volgens bericht van den Duitschen duik bootcommandant hebben de torpedeeringen van het slagschip „Royal Oak" en van den slagkruiser „Repulse" plaats gehad in de baai van Scapa Flow. De handelsoorlog in de Noord- en de Oostzee heeft in de afgeloopen week doel treffende resultaten opgeleverd. In den Atlantischen Oceaan zijn, volgens berichten uit Engelsche bron, alleen, tusschen den 13en en den 15en October zeven schepen met 54.396 ton tot zinken gebracht, waaronder de grootste Fransche tankboot „Emile Mignet". Operaties op groote scliaaL Gelijk alles dit Zondag liet verdachten, hebben de Duitschers Maandagmorgen den eersten grooten aanval van den oorlog ont ketend, aldus Havas. Het betreft niet meer kleine overvallen door zwakke troepenaf- deelingen, maar een operatie van vrij groo ten omvang, met machtige middelen van infanterie en artillerie op een front van ongeveer zes kilometer. Het gebied vormt den sector ten oosten van de Moezel, on middellijk aan de oostzijde van dezen stroom, die van den aanvang der vijande lijkheden af het zenuwknooppunt vormt, waar de tegenstanders herhaaldelijk op elkander zijn gestooten tijdens de kleine plaatselijke overvallen. Zoo waren de Duit schers er in deze streek in de eerste dagen van den oorlog in geslaagd om, gebruik makende van terrein-faciliteiten, op Fransch gebied door te dringen. Zij waren er onmiddellijk weer van verdreven door een Franschen tegenaanval, die het gebied bevrijd had en waarbij de Franschen op hun beurt doordrongen op Duitsch gebied. Zij drongen toen door tot het dorp Perl, op den weg van Borg. Bij een tweede onder neming hadden de Franschen twee weken geleden zich met steun van de artillerie meester gemaakt van een klein bosch. Overvallen en patrouilles waren in dezen sector gewoon, evenals afmattingsvuur van de artillerie. Duitsche aanval niet onverwacht. De Duitsche aanval in deze streek heeft de Fransche bevelvoering niet verrast. De laatste dagen hadden de Duitsche troepen hier een koortsachtige bedrijvigheid aan den dag gelegd. Reeds aan het einde van de eerste week in October had de zware Duitsche artille rie hevig vuur gericht op de streek achter de Fransche frontlinie, o.m. op het dorp Rustroff aan den Moezel, tusschen Sierck en Apach. Eveneens in dezen sector hadden "7"h aan het einde van de vorige -week krachtiger Duitsche overvallen voorge daan, die ten doel hadden den Duitschen generalen staf inlichtingen te verstrekken. Met het oog op den dreigenden aanval had de Fransche bevelvoering alle voorzorgs maatregelen genomen en de vooruitgescho ven posten doen evacueeren. Verschil met 19141918. Er moet op gewezen worden, dat het frontbeeld in het geheel niet gelijkt op dat, hetwelk de soldaten in den loopgravenoor log van 19151917 leerden kennen. De stellingen zijn aan weerszijden niet ge vormd door aaneengesoten loopgraven- linies, maar vormen een opstelling in de diepte van posten, die vaak los van elkaar staan en die elkander flankeeren met bui tengewoon wel onderhouden vuur uit auto matische wapenen. De bezetting van de hoogte van Schnes- burg door de aanvallers heeft zich bijna zonder strijd moeten voltrekken, aangezien de stelling tevoren was ontruimd. De aan vallers stieten echter op hun eigen oor logsmiddelen de mijnen, waarvan zij zoo overvloedig gebruik hadden gemaakt om den Franschen opmarsch in de eerste da gen der vijandelijkheden te hinderen. Waar gestreden wordt. Het terrein over een breedte van zes ki lometer van de Moezel af, dat wordt aan gegeven als het tooneel van den Duitschen Dit nummer bestaat uit 2 bladen aanval, wordt gevormd door een golvend plateau met de hoogte van den Schnesberg als hoogste punt, dat op eenige honderden meters ten zuiden van de Fransche grens doorsneden wordt door een diep ravijn. Het dorp Apach, waarin de Duitschers volgens het Fransche communiqué van gisteravond een oogenblik bij huri aanval zijn doorge drongen, ligt aan het einde van het ravijn, aan de samenvloeiing van de kleine beek, die door het ravijn stroomt, met de Moezel. Voor den oorlog was Apach, dat in de frontlinie ligt, een douanepost aan den grooten weg van Thionville naar Trier. De aanvallers, die door de Franschen onder vuur werden genomen, moesten ten noorden van het dorp terugtrekken, d.w.z, naar het Duitsche gebied op de hoogten, die de noordelijke hellingen van het ravijn vormen. Er zijn nog geen bijzonderheden bekend over den aard van deze offensieve Duit sche operatie, zooals de gebruikte troepen sterkte en de soort troepen, die in den strijd werd geworpen. Het is meer dan waarschijnlijk, dat zware aanvalswagens er aan hebben deelgenomen. Aan den anderen kant is het onmogelijk aan te geven, of het hier gaat om een onderneming met be langrijke middelen, maar van plaatselijken aard, dan wel om het voorspel van een reeks felle aanvallen, die dan over het ge- heele front zouden worden ontketend. WAAROM ENGELAND NIET INGAAT OF DUITSCHE BEWERINGEN. In zijn commentaar op de Duitsche be weringen, dat de Britsche slagkruiser „Re pulse" zou zijn tot zinken gebracht, het geen door de Britsche admiraliteit wordt ontkend,schrijft de „Daily Telegraph" Een van de voornaamste redenen, waarom Duitschland beweert schepen van Britsche slagvlooten te hebben tot zinken gebracht, is dat het hoopt uit de Britsche ontkennin gen te vernemen, waar de vloten zich be vinden. Wanneer een vloot op zee is, zwijgt de radio en indien een directe ontkenning volgt op berichte: over tot zinken bren gen, bewijst dit den Duitschers, dat de vloot in verbinding staat met de admirali teit en zich derhalve niet op zee bevindt. Het kan om deze reden zijn, dat de admi raliteit in de toekomst geen tegenspraken zal publiceeren en dat Duitschland voort zal gaan onjuiste berichten uit te zenden, die niet zullen worden weerlegd. §cl»c urUwisscn van •te dos Buitengewoon crediet van 100 mil- lioen gevraagd voor bestrijding der mobilisatiekosten. (Pag.l, eerste blad)j Groote Duitsche aanval op het West front. (Pag. 1, eerste blad), Duitsche luchtaanval op de Schotsche kust. (Pag. 1, eerste blad), Verschillende zeer ernstige verkeers ongevallen. (Gemengd nieuws); De Chineezen hebben een Japanschen militairen trein in de lucht doen vlie gen. (Buitenland), BUITENGEWOON CREDIET VAN 100. MILLIOEN AANGEVRAAGD. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk (defensie) der rijksbe- grooting voor 1939 (buitengewoon crediet); ingediend. Aan de toelichting ontleenen wij het volgende Tijdens het aanhangig maken van het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk der rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1938 met een bui tengewoon crediet van honderd millioen gulden, welk crediet bij de wet van 30 Sep tember 1938 werd toegestaan, kon er van een becijfering van de buitengewone uitga ven, die het gevolg zouden zijn van den plotseling ontstanen toestand, geen spra ke zyn. Zooals reeds in de memorie van toelich ting, behoorend bij de inmiddels tot wet verheven suppletoire begrooting voor het dienstjaar 1939 werd medegedeeld, is het mogelijk gebleken de uitgaven in Septem ber 1938 tot een bedrag van ongeveer 3 millioen te beperken. Het restant ad 97 millioen werd bij Koninklijk besluit van 24, Juni 1939 toegevoegd aan de defensiebe groting voor het dienstjaar 1939. Inmiddels staan den minister van Defen sie meerdere gegevens ten diensté om al thans eenigermate den omvang te kunnen overzien van de geldelyke gevolgen der in April jl. genomen bijzondere maatregelen. De uitgaven, gedaan en nog te doen door de verschillende onderdeelen, be last met de kust- en grensbeveiliging, zullen einde September 1939 een be drag van rond 21 millioen beloopen» Hierboven komen nog de uitgaven, welke een gevolg zijn van de recht streeks door den minister en zijn ambtsvoorganger gegeven opdrachten, zooals den bouw van kazematten en verdere veldversterkingen, noodzake lijk ter verbetering van de kustver dediging, aanschaffing van intendan cegoederen, van grondmijnen en diep tebommen, enz. Deze uitgaven bedroe gen op 24 Augustus 1939 (tijdstip van uitzending van het telegram „vóór mobilisatie") rond 24 millioen. Op het tijdstip van de afkondiging der zgn. vóórmobilisatie was derhalve van het buitengewone crediet nog ongeveer 52 millioen beschikbaar. De geldelijke gevolgen van het afkondi gen van de vóórmobilisatie en van de alge- meene mobilisatie zijn nog niet in hun vol len omvang te overzien. Wel kan worden gezegd, dat ten behoeve van het op voet van oorlog brengen en van de legering en de verpleging van de verschillende onder deelen van de gemobiliseerde weermacht voor de eerste 30 dagen gerekend wordt op een totaal bedrag aan uitgaven van on geveer 37 millioen. Dit bedrag moet worden vermeerderd met de benoodigde bedragen voor de vorming van noodzake lijke voorraden en de kosten, welke overi gens uit den gemobiliseerden toestand voortvloeien, welke bedragen en kosten thans nog niet onder cijfers zijn te brengen. Het lijdt echter geen twijfel, dat de hierbovengenoemde 52 millioen bin nen korten tijd zullen zijn verbruikt. Derhalve zijn de ministers van Defen sie en van Financiën van oordeel, dat thans het tijdstip is aangebroken voor de indiening van een wetsontwerp tot verhooging van het buitengewoon cre diet met een bedrag van wederom 100 millioen. Volgens den Berlijnschen correspondent van de „National Tidende" zou Hitier de hoop op interventie van een neutrale mo gendheid ten gunste van den vrede hebben opgegeven en definitief bevel hebben ge geven voor een grooten aanval. Hitier heeft gisteren een langdurige con ferentie gehad met leiders van leger en vloot.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1