Breskensche Courant ÜRSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Vrijwillige burgerlijke dienst. Vreemd vliegtuig boven ons land. Finsche delegatie uit Moskou vertrokken. Duitsch vliegtuig door eigen luchtdoel-geschut omlaag geschoten. De oorlog is nog nauwelijks begonnen. Na de torpedeering van de Royal Oak". Het optreden der luchtmacht. SUIKER OP BON 1. De Duitschers zijn actief tusschen Moezel en Saar. Duitsche militaire actie verwacht. Een Russische garantie voor de grenzen van Roemenië en Turkije? VJissingsclie Courant 77ste JAARGANG NUMMER 244 MAANDAG 16 OCTOBER 1939 ADoauemeatsprysi li cl. pel we ei-, ol Z.ZO pei Kwartaal Franco per post t 2.60. Afzonderlijke nummers 5 oL Voor net buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 15 regels 11-15, iedere regel meer 25 cent Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l6 regels 50 cent tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma o VAM OE VELDE Jr- Bureaus WaJstr. 58-60, Tel 10 (2 lijnen), Giro No.66281 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat TeL21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, Tel 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOORPUBLICITEITSWAARDE. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING ..DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' HET VIERDE FRONT. Men schrijft ons van officieele zijde Er is niets op dit ondermaansche, dat steeds blijft zooals het geweest is. Alles is aan verandering onderhevig. Op dezen regel is de oorlog niet de bevestigende uit zondering. Integendeel, de krijgsgeschiede nis toont op iedere bladzijde aan, hoe de voortschrijdende ontwikkeling en ontdek king zich ook in de wijze, waarop oorlog gevoerd wordt, sterk kon doen gelden. Lang liggen de trjden achter ons, dat de ridders met hun onderzaten ten krijg togen. Hoe waren zij uitgerust? Wat voor strijdmiddelen stonden hun ten dienst? Nu gaan de aanvoerders met legercorpsen ten strijde in geheel andere uitrusting en met totaal andere strijdmiddelen. Vroeger had men twee fronten, waarop gestreden kon wordente land en te wa ter. Onze vaderlandsche geschiedenis heeft ons geleerd, dat de Nederlanders in oude dagen onverschrokken strijders geweest zijn. Speciaal menige zeeslag getuigt daar van en onze zeehelden zijn zoo talrijk, dat in onze groote steden in bepaalde wijken straat bij straat naar een zeeheld genoemd kan worden. Zoovelen zijn er. In den wereldoorlog 19141918 is daar nog een front bijgekomen het front in de lucht. Sedert echter is de luchtvaart met reuzenschreden vooruit gegaan en deze vooruitgang wordt gedemonstreerd in de vrees, die alom gevoed wordt voor de ver schrikkingen, welke vanuit dit nieuwe derde front de menschen bedreigen. De illustraties van de verwoestingen, aangericht door de luchtbombardementen te Warschau, zeggen sprekender dan welk betoog dan ook, dat deze verschrikkingen nog erger zijn dan de stoutste vermoedens doen verwachten. 'En van deze aanvallen uit de lucht is ook de burgerbevolking het slachtoffer. Men dient dit goed te begrijpen. Want het be- teekent ditHet is niet meer zoo dat er gens in de verte gestreden wordt in het vijandelijke of in het eigen land, maar het is zoo geworden dat ieder land, dat in oorlog komt, gehéél oorlogsterrein worden kan. Dat heeft het derde front, dat in de lucht, bewerkstelligd. Het vierde front. Het derde front schiep meteen het vier de de bevoking van ieder land, dat in den krijg wordt betrokken. Nog andere gevaren dan die uit de lucht bedreigen dit vierde frontde gevolgen een er blokkade, de afsnijding van voedsel- toevoer, kunnen zulke afmetingen aanne men, dat het front achter de troepen ineen stort. Dat was de ervaring in Duitschland in 1918. Het verschrikkelijke is, dat het vierde front geen strijdmiddelen ter beschikking heeft om offensief op te treden. Zijn hou ding is een zuiver defensieve. Er is echter geen wezen op aarde, dat zich niet op de een of andere manier ver dedigen kan. Zoo ook de burgerij het vierde front in. oorlogstijd. En het is zeer noodig, dat het op zelfverdediging bedacht is, want dit vierde front is van de grootste beteekenis voor de drie andere fronten, welke geroepen zijn gewapender hand het vaderland te verdedigen. Echter en dit is een zeer mooie kant aan de werkzaamheid van het vierde front, het behoeft niet te wachten, totdat inder daad de nood aan den man gekomen is, maar het kan nu reeds de handen uit de mouwen steken. Derhalve werd het nu reeds gemobiliseerd, wordt de burgerij, die niet het offer van gemomiliseerd te worden hoeft te brengen, nu reeds georganiseerd in den „Vrij willigen Burgerlijken Dienst", daartoe door de regeering in het leven ge roepen en gesteld onder een specialen re- geerings-commissaris. Over dezen dienst en haar organisatie vertelt een volgend artikeltje het een en ander. De regeeringspersdienst meldt Gisteravond laat is langs de Noordzee kust achtereenvolgens op verschillend© plaatsen motorgeronk waargenomen. Blijk baar is een vreemd vliegtuig, dat zich door den mist niet oriënteeren kon, boven ons grondgebied verdwaald geraakt. Op verschillende plaatsen is het vliegtuig onder vuur genomen. Hoop op een regeling blijft bestaan. MOBILISATIE WORDT VOORTGEZET. Het beroep van president Roosevelt op Kalinin en de sympathieke houding van de niet-Duitsche pers heeft volgens Reuter de hoop in Finland op een vreedzame regeling van het FinschSovjet-Russische geschil doen herleven. Toch zet Finland zijn voor bereiding tot een verdediging met kracht voort. Uit alle deelen van het land komen de reservisten onder de wapenen en kleine re zaken zijn door gebrek aan personeel genoodzaakt te sluiten, terwijl de diensten van trams en autobussen beperkt zijn. De gedetineerden in de gevangenis van Hel sinki zijn overgebracht naar Turku. De mannen van de kustwacht en hun fa milie hebben besloten hun horloges, ringen en andere waardevolle voorwerpen ter be schikking te stellen voor de nationale zaak. Zaterdag zijn honderden boeren met paard en wagen naar Helsinki gekomen om transporten voor het leger te vervoeren. De burgers hebben den raad gekregen des avonds zoo veel mogelijk thuis te blijven. Tot nu toe is nog niets gepubliceerd over de besprekingen met de Sovjet-Unie. De president lieert volgens het D.N.B. bij decreet de reeds bestaande wet op den algemeenen arbeidsdienstplicht in oorlogs tijd terstond in werking gesteld. De wet schrijft arbeidsdienstplicht voor aan de mannelijke en vrouwelijke bevolking tus- schen 18 en 60 jaar. De Finsche mobilisatie gaat stelselma tig door. De Finsche delegatie vertrokken. Zaterdagavond is de Finsche delegatie na des middags op het Kremlin een confe rentie te hebben gehad, uit Moskou ver trokken. Het Finsche Nieuwsbureau zegt, dat dit niet beteekent, dat de onderhandelingen zijn afgebroken. Naar verluidt zullen zij over eenige dagen worden voortgezet. De Russische eischen. De correspondenten van de Deensche bladen in Moskou berichten, dat de Sovjet- regeering vier eischen heeft gesteld aan Finland en wel Ten eerste Afstand van de eilanden Ty- taesaari, Lavansaari, Seiskaari en vermoe delijk ook Surrsaari. Deze eilanden beheer- schen den toegang tot de Baai van Kroon- stadt in de Finsche Golf. Als schadeloos stelling zou Finland gebied in Oost-Karelië krijgen. Ten tweede Finland is niet gerechtigd de Aalandseilanden te versterken en de Sovjet-Unie zal het recht krijgen op gere gelde tijden te kunnen vaststellen, dat hier aan de hand wordt gehouden. Ten derde Finland moet een militair verdrag sluiten met de Sovjet-Unie. De Deensche correspondenten voegen hieraan toe, dat het vierde punt onbeken de bijzonderheden behelst en dat dit punt de reden is, waarom de Finsche delegatie naar Finland is teruggekeerd. In Finsche officieele kringen wordt ech ter verklaard, dat de berichten over de eischen der Sovjet-Unie, zooals deze in het buitenland gepubliceerd zijn, niet juist zijn. Men weigert evenwel te zeggen, wat de ze eischen wel omvatten. Z. K. H. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de stelling Den Helder. De inspectie van de staf wacht onder commando van kapitein L. E. van der Eist, Links de schout-bij.-nacht H. Jolles, Het D.N.B. meldde Zaterdagavond laat dat een onbekend vliegtuig, dat wegens de groote hoogte, waarop het vloog, slechts door zijn motorgeronk kon worden vastge steld, Zaterdagavond op zijn vlucht op ver schillende plaatsen onder vuur werd geno men. O.m. zou volgens andere berichten te Berlijn het vuur zijn geopend. De „Basler Nachrichten" schreef hier over „Om 21 uur 30 werd alarm gegeven en onmiddellijk begonnen de schijnwerpers der luchtafweerartillerie te werken in wes telijke en noordwestelijke richting, van waar men het geluid van ontplolffende pro jectielen vernam. Geen enkel vliegtuig werd waargenomen. De bedrijvigheid van artillerie en schijnwerpers werdverschei dene malen herhaald". Zoowel Reuter als Havas hebben ver klaard dat op genoemd tijdstip Engels.che noch Fransche vliegtuigen zich hoven Ber lijn hebben bevonden. Zondagmiddag deelde het Duitsche Nieuwsbureau mede dat een Duitsche vlie ger Zaterdagavond op een thuisvlucht was verdwaald en binnen het verboden gebied boven Berlijn was gekomen. Tengevolge van het wolkendek kon hij niet herkend worden en de luchtdoelartillerie opende het vuur. Het vliegtuig werd getroffen en stortte omlaag. De vlieger slaagde er in met zijn parachute ongedeerd den grond te bereiken. Verklaring van generaal Gamelin. De Fransche generaal Gamelin heeft op zijn hoofdkwartier den vertegenwoordiger van de „Temps", Jacques Boulenger, ont vangen en hem verzocht het publiek mede te deelen, dat de oorlog nog nauwelijks be gonnen is en dat het geduld, veel geduld moet hebben. De concentratie van het leger is in volmaakte orde vprJoopen en wanneer thans de Duitsche kanonnen schieten, dan komen de granaten op Duitsch terrein terecht. De generaal zei verder, dat de opmarsch op Duitsch gebied met geringe verliezen tot stand gebracht is onder dekking van sterke gepantserde eenheden. De Duitschers lieten alles springen, in de dorpen waren tallooze hinderlagen gelegd. Wanneer men een steen, een plank of een deurknop aan raakte, vloog een helsche machine in de lucht. Deze helsche machines moeten met zorg door de genie worden opgeruimd. Vervolgens zei de generaal, dat de huidige oorlog een geduld-oorlog is. NAMEN VAN RUIM 400 OVERLEVENDEN GEPUBLICEERD. D© Britsche admira 'teit heeft in den loop van Zaterdag en Zondag verschillende lijsten met namen van het gezonken slag schip „Royal Oak" gepubliceerd. Het aantal geredden bedroeg gisteravond 414. Op een der lijsten komen voor de namen van den commandant, Benn en van com mander Nicbolls. In vlootkringen te Londen denkt men er niet aan, na het torpedeeren van de. „Royal Oak" het belang van dit verlies te ver kleinen, aldus Havas. Men merkt intusschen op, dat de „Royal Oak" 25 jaar oud is en in 1934-1935 de reparatie onderging, welke bij de Britsche vloot elke vijf of zes jaar gebruikelijk is. Het schip is niet zoo gemoderniseerd als bijvoorbeeld de „Qucen Elisabeth" en de bescherming was niet zoo volmaakt als van de nieuwere schepen. Het ministerie van marine heeft geen mededeelingen verstrekt omtrent de plaats, waar het schip tot zinken is gebracht, noch wanneer. Men veronderstelt evenwel, dat een der drie duikbooten, welke Vrijdag tot zinken werden gebracht, dit slagschip heeft getorpedeerd. De maritieme medewerker van de „Sun day Times schrijftHet komt redelijk voor te veronderstellen, dat een duikboot zich plotseling zeer dicht bij het pantser- schip heeft bevonden en snel minstens twee torpedo's heeft kunnen lanceeren. Reuter herinnert eraan, dat het slag schip indertijd het stoffelijk overschot van de Noorsche koningin Maud van Engeland naar Oslo heeft overgebracht. De activiteit van de Fransche lucht macht sedert het uitbreken van den oor log is gekenmerkt door het achterweje blijven van bombardementen, aldus Havas. Ook van Duitsche zijde werd niet gebom bardeerd. De Fransche luchtmacht heeft tusschen 2 en 7 October meer dan 200 verkenningsvluchten uitgevoerd overdag en meer dan 60 des nachts. De vliegtuigen stegen tot een hoogte van 8000 meter. Overal ontmoetten zij krachtigen tegen stand van de luchtdoelartillerie en de jachtvliegtuigen van den vijand. De jachtvliegtuigen hebben talrijke ge vechten geleverd1. De Minister van Economische Za ken deelt mede, dat op bon 1 der rijksdistributiekaart met ingang van heden suiker kan worden betrokken. Deze bon is uitsluitend geldig in de periode van 16 tot en met 29 October a.s. en geeft recht op het koopen van y2 K.G. suiker. Plaatsen langs Luxemburgsche grens ontruimd. Het Fransche legerbericht van Zaterdag avond luidde Vijandelijke patrouilles heb ben zich actief betoond in de streken ten Westen van de Saar en ten Zuiden van Zweibrücken. Zij werden afgeslagen. Er is tamelijk hevig artillerievuur ten Zuidwesten van Saarbrücken. Zondagochtend werd gemeld „In den afgeloopen nacht hebben vijan delijke patrouilles tusschen Moezel en Saar aanvallen gedaan, die zonder resultaat bleven. Aan het geheele front zijn onze ver- kenningsafdeelingen actief. Westelijk van Saarlautern is de artillerie aan beide zijden bedrijvig. Het legercommuniqué van Zondagavond luidt Regenachtig, mistig, weer. Een dag zon der groote bedrijvigheid aan het front. Ten Noordwesten van Wissembourg hebben onze hinderlagen een opsporingsresultaat behaald. Het legetbericht van hedenochtend luidt Groote activiteit in de vijandelijke linies tusschen Moezel en Saar. Optreden der wederzijdsche patrouilles in de streek ten Westen van Wissembourg. Duitsche legerberichten. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede In het Oosten geen bijzondere gebeurte nissen. In het Westen zwak vuur van de* vijandelijke artillerie, dat beantwoord werd. Op 13 October is in de buurt van Birken- feld opnieuw een vijandelijk vliegtuig neer geschoten. Op 14 October geen vijandelijke of eigen actie van beteekenis. Motorgeronk, dat in den nacht van 14 op 15 October boven Noordduitsch gebied ge hoord werd, heeft op eenige plaatsen tot activiteit van het eigen luchtdoelgeschut geleid. Hedenochtend maakte het opperbevel der Duitsche weermacht bekend De Duitsche troepen hebben hun bewegin gen voor de bezetting van de belangenzöne in Polen voltooid. Voortaan zal het hoofdkwartier geen en kel communiqué meer uitgeven over het Oostelijk front. Aan het Westelijk front slechts zeldzame patrouillegevechten en zwak artillerievuur. Aan den Rijn, ten Zuidwesten van Ra- stadt, werden de Franschen door den was van het Rijnwater gedwongen een pantser fort te ontruimen. Aan beide zijden geringe activiteit van de luchtmacht. Havas over den militairen toestand. Het lijdt geen twijfel, dat eenige onzeker heid bestaat over de voornemens van den vijand, aldus Havas. Vrij omvangrijke troe penconcentraties worden gemeld in de Rijn- landzöne en de activiteit van de Duitsche infanterie tegen de Fransche voorposten, evenals van de artillerie op de zone achter het Fransche front kan een klassiek voor teeken zijn van een ophanden zijnd Duitsch offensief. Aan den anderen kant schijnt de krijgslogica aan te geven, dat het ontkete nen van snelle, felle operaties de eenige mogelijkheid is voor de Duitsche comman danten in verband met den Duitschen econo- mischen toestand. De hardnekkigheid, waarmede de Duit sche bevelvoering er door veelvuldige over vallen naar gestreefd heeft Fransche krijgs gevangenen te maken, toont aan hoezeer zij tot iederen prijs inlichtingen wilde verkrij gen over den staat der defensie der Fran sche voorposten tusschen de Manigot- en Siegfriedlinie. Onder die omstandigheden was het voor het Fransche commandno volstrekt noodzakelijk eveneens krijgsge vangenen te maken, ten einde te trachten door handige ondervragingen van hen in lichtingen te krijgen. Er werd resultaat ver kregen door de talrijke patrouilles, die in het niemandsland rondtrekken, hinderlagen te leggen. Opmerkelijk is, dat het gebied, waar de hinderlagen met succes bekroond werden, de streek van Wissembourg is, waar het Lotharingsche front aansluit op het front van den Elzas. Het is bijna dezelfde streek, waar gisteren de Fransche patrouilles een zeer levendige activiteit toonden langs de Lauter, die de vlakte van den Elzas dekt en aan welks overzij op Duitsch gebied het dichte en uitgestrekte bosch van Bien ligt, dat bijzonder gunstig is voor eventueele Duitsche troepenconcentraties. Plaatsen langs de Luxemburgsche grens ontruimd. De plaatsen op den Duitschen oever van de Sauer en de Moezel zijn volgens Havas de een na de ander ontruimd, de douane is vervangen door militairen. Luxemburgers, die eigendommen hebben op Duitsch ge bied, hebben in verscheidene gevallen toe stemming gekregen hun oogst binnen te halen* Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»e urlewtssew van den dag Noorech stoomschip op een mijn ge. loopen. (Pag. 2, eerste blad)] Zware brand te Rotterdamtwee da. mes uit het publiek bij ontploffing ge. wond. (Gemengd nieuws)J Hankau is hevig gebombardeerd. (Pag. 2, eerste blad)] Op het station te Eindhoven is een! reiziger door eigen schuld verongelukt. (Gemengd nieuws)] Duitsch vliegtuig door eigen afweeg, geschut omlaag gehaald. (Pag. 1, eerste blad)] Euwe bljjft Nederlandsch schaakkam. pioen. .(Sportnieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN GEEN STEUN VAN RUSLAND? In fascistische kringen te Rome is men volgens Havas van gevoelen, dat in Berlijn iets wordt voorbereid, waarvan de k>op van den oorlog zal afhangen. De belangstelling der Italiaansche kringen wordt meer en meer geconcentreerd op de bedrijvigheid van Hitier en op de belangrijke beslissin gen, die hij op het punt zou staan te nemen. De Berlijnsche correspondenten van de fascistische bladen schijnen van meening te zijn, dat zich ieder oogenblik nieuwe groote feiten van Duitschen kant kunnen voordoen op militair gebied. Vooral melden zij, dat binnenkort een geheime raad in Berlijn bijeen zal komen, waaraan deelge nomen zal worden door de hevelhebbers der Duitsche strijdkrachten. Deze geheime raad zou ten doel hebben de hooge Duitsche militaire autoriteiten op de hoogte te bren gen van de beslissingen, die door Hitler; zullen zijn genomen. In welke mate rekent Hitier, om zijn doeleinden te bereiken, op Russischen mi litairen steun? Voor de Italiaansche waar nemers lijdt het geen twijfel, dat de regee ringen van Berlijn en Moskou elkander krachtens het Duitsch-Russische accoord van 28 September zullen raadplegen. De zelfde waarnemers echter brengen met een zekeren nadruk de volstrekte reserve naar voren, die men te dien aanzien in Berlijn en vooral in Moskou handhaaft. Tegelijk maken zij melding van de ont wijkende antwoorden, die de laatste dagen door de woordvoerders van de Wilhelm- strasse worden gegeven over de eerstvol gende ontwikkeling van de Duitsch-Russi sche vriendschap. Reuters Parijsche correspondent meldt, dat het Duitsche offensief aan het Weste lijk front zeer spoedig schijnt te zullen be ginnen. De Duitschers, zoo schrijft hij, treffen uitgebreide voorbereidingen voor een aan val aan het geheele front. Er zijn troepen naar de frontlinie gebracht. De Fransche artillerie heeft hevig gereageerd. Vliegtuigen der geallieerden hebben troe penconcentraties ontdekt tot bij Keulen^ Bonn, Koblenz, Mainz en Mannheim, waar toe, naar men gelooft, dertien gemotoriseer de divisies behooren uit Polen. Andere berichten maken melding van sterke concentraties artillerie achter de lijn Merzig - Saarbrücken - Zweibrücken- Berza- bern, met veel tanks en vliegtuigen. In totaal wordt berekend, dat de Duitschers thans 800.000 tot 900.000 man, gereed voor den aanval, hebben opgesteld. Algemeen wordt verwacht, dat zij de zelfde tactiek zullen gebruiken als in Polen* nl. eerst een aanval met tanks, daarna aan vallen door de stoottroepen, onder dekking van spervuur der artillerie en vaii bommen werpers. De tijd van het jaar wordt steeds ongun stiger voor krijgsverrichtingen te lancL Reeds worden de bewegingen dooi; zware regens belemmerd. Volgens gewoolijk goed ingelichte Duit sche kringen te Boekarest is Sovjet Rus land voornemens Roemenië een waarborg te geven voor zijn grenzen, aldus Reuter. Daartegenover zou Roemenië dan den Russischen invloed op den Balkan moeten erkennen. Van dezelfde zijde wordt verzekerd, dat Rusland volledige waarborgen geeft voor de grenzen van Turkije en Roemenië, waar tegenover de Dardanellen zouden moeten, worden gesloten.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1