ma Breskensche Courant O? ISSINGEN IS Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Maandag begint de distributie van suiker. Britsche marine maakt jacht op Duitsch kaperschip. Duitsche aanval in het Westen te verwachten? Finland bereidt zich op het ergste voor. EERSTE BLAD vcsn Jen Jog Het torpedeeren van neutrale handelsschepen. Strijd op de Noordzee. Drogram- st. icert. 's orkest, icert en uziek. acht. üt's 52 M. 6.50 Gra- ik. spro- >r soldaten •oeporkest. imofoon- 4 M. uziek. lio-orkest. ïuziek. orkest. nofoon- voor sol- io-orkest oor. uziek. jsender, >n Géczy's 3t. orkest, berichten), jiierna gegevens !f. Instituut, Inmorgen 7.20 |Den Helder: regen, matig Z.O. 8 gr. 6 gr. 0.1 m.m. fedenavond tot lii' let. Plaatselijk Ltige wind uit l in het noord- [s rendering in rbericht. Meteorologisch Ut. :chfcdruk blijft n. De kern het oosten ken over Fin- [foenland is de depressie in oostelijke [Mngsfront ligt It is iets naar [jar door in het steeg. Ten- Jsnmorgen een |chen De Bilt Dit front ver- bte regen, de Igveld Twente Azoren en fckt langzaam vlak mini- It zware neer- Adriatische Iruk gestegen. I enomen en er ♦35.5 mbar te )11.4 mbar te UJTO'S, TUIGEN 1.45 Ö.43 1.41 .38 VHssingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 241 DONDERDAG 12 OCTOBER 1939 ADonuementsprjjs; 1J ct. pol ween 01 2.2U pej Kwartaal Franco pel post 1 2.60. Aiaonderlflki nummers 5 ct Voor net buitenland neme men een abonnement op bet postkantooi zgnei gemeente Advertentieprijs: Van L5 regels 11.45, iedere regel meei 25 cent Bi) abonnement speciale prijs Kleine advertenties van L—5 regels 50 cent. iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma r v Aft OF V MJJfc Jr„ Bureaus Walstr 58-60. rel 10 <2 lijnen), Giro No.66281 Ëigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat reL21; Oost en West-Souburg. Kanaalstraat t5. Tel 85 V. S AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. Il)t G E S T E Een pond per hoofd per veertien dagen. Deze week mag geen suiker meer worden verkocht. De minister van economische zaken deelt mede, dat met ingang van 16 October a.s. als eerst© artikel met de distributie van suiker zal worden be gonnen. Van dien datum af zal men in den winkel slechts suiker kunnen koopen tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon der rijksdistributiekaart. Het rantsoen, dat men op dien bon, die geldig is van 16 October tot en met 29 October, kan verkrijgen, be draagt i/2 K.G. suiker. De bon is het gebeele land door geldig men kan dus koopen in welke plaats en hij welken winkelier men wil. Niet allen tegelijk om suiker Teneinde een goeden gang van zaken te verkrijgen, is het uiteraard noodzakelijk, dat de winkels op den 16den October in derdaad over voldoenden voorraad suiker kunnen beschikken. Om dit te bereiken is het noodzakelijk gebleken om gedurende vier voorafgaande dagen, n.l. a.s. Donder dag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag (12 tot en met 15 October) aan de winkeliers te verbieden suiker aam de consumenten af te leveren. Deze voor het publiek onaan gename maatregel is helaas onvermijde lijk omdat, wil men de winkels met sui ker vullen, men ze niet van boven kan volgieten en van beneden laten leegloo- pen. Zelfs nu moet het publiek met aan drang verzocht worden om op Maandag a.s. niet dadelijk alle bons tegen suiker in te willen wisselen, want ieder kan be grijpen, dat wanneer alle 8/, millioen Ne derlanders op één dag ieder het hun toe gedachte pond suiker zouden kocpen, geen enkele winkelvoorraad daartegen bestand zou zijn. Het is trouwens ook niet noodig, dat in een gezin van b.v. vier leden, waar men dus over 4 bonnen beschikt, alle vier bonnen tegelijk ingewisseld worden. Men kan als gewoon, den aankoop van suiker over de geheele periode verdeelen. Absoluut zeker kan men er van zijn, dat, al zou het dan niet dadelijk Maandag zijn, iedereen in den loop van deze periode de toegewezen hoeveelheid suiker zal kun nen krijgen. Geen suiker-gebrek, doch ieder moet zyn deel hebben. Deze distributie van suiker immers ge schiedt niet omdat er werkelijk suiker gebrek is in Nederland, maar alleen om te zorgen, dat iedere Nederlander een ge lijke hoeveelheid suiker zal kunnen ver krijgen. De suikerbietenoogst is in vollen gang en alléén omdat zij nag niet ver werkt is, wordt begonnen met een niet te groote hoeveelheid te distribueeren. Dit kwantum vam '/2 ^g. in de veertien dagen of wel 250 gram in de week is ongeveer van het normale huishoudelijk verbruik, dat gemiddeld op plm, 330 gram per hoofd der bevolking per week wordt geraamd. Naar het zich laat aanzien, zal spoedig, wellicht reeds in November, het rantsoen verhoogd kunnen worden. Aparte regelingen voor zieken enz. Aparte regelingen zullen nog getroffen worden voor zieken, die extra suiker noo dig hebben, voor militairen met zaken- of ziekteverlof en hier te lande verblijvende vreemdelingen, die niet in het bevolkings register staan ingeschreven. Ook de hotels, café's, restaurants en de groote cantines vallen onder een aparte regeling. Zij ontvangen nl. van het cen traal distributiekantoor rechtstreeks toe wijzingen voor het verkrijgen van suiker. Deze toewijzingen zullen hun in den loop van deze week toegezonden worden. De zeer kleine café's, die slechts uiterst wei nig suiker gebruiken, zullen echter geen toewijzingen toegezonden krijgen, doch zul len bij de distributiekantoren van de ge meente, waar zij gevestigd zijn, losse bon nen voer het verkrijgen van suiker vanzelfsprekend in een gering aantal kunnen ontvangen, indien hiertoe naar het oordeel van den distributiedienst aanlei ding bestaat, instellingen, als ziekenhui zen, werkkampen, kookscholen enz. zullen toewijzingen rechtstreeks van het centraal distributiekantoor ontvangen. „Bonnenjacht" geeft den winkelier geen voordeel. De winkeliers hebben reeds van het centraal distributiekantoor toewijzingen, gebaseerd op hun omzet voor het verkrij gen van suiker bij grossier en fabrikant, toegestuurd gekregen, terwijl zij binnen enkele dagen een tweede toewijzing kun nen verwachten. De bedoeling is, dat de voorraden bij de winkeliers zoo tijdig en zoo ruim zullen worden aangevuld, dat zij te allen trjde over voldoenden voorraad zullen kunnen beschikken om niet alleen aan de normale vraag te voldoen, maar ook een uitbreiding van cmzet op te van gen. Van 12 October af zullen de winke liers alleen nog suiker kunnen betrekken op grond van de hen verstrekte toewijzin gen. Een nauwkeurige instructie hoe de winkelier te handelen heeft, ontvangt hij tegelijk met zijn eerste toewijzing. Zoo noodig kan hij inlichtingen vragen bij het plaatselijk distributiekantoor of zijn stands- of vakorganisatie. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het een misvatting is als zou een .winke lier den geheelen distributie tijd er voor deel van hebben als hij in de eerste week den verkoop sterk stimuleertaan „bon nenjacht" is geen voordeel verbonden. Banketbakkers, bakkers. De suiker-verwerkende industrieën, waar onder begrepen de banketbakkers en bak kers, krijgen hun toewijzingen niet van het centraal distributiekantoor, doch van de Nederlandsche meelcentrale. Ook voor hen geldt, dat met ingang van 12 October sui ker slechts betrokken kan worden op grond van genoemde toewijzingen. Deze toewijzingen zullen uiterlijk Za terdag 14 October a.s. aan de suikerver werkende industrieën, die het enquête formulier tijdig aan de meelcentrale heb ben ingezonden, worden toegestuurd. Voor de grossiers. De grossiers ontvangen niet onmiddelijk toewijzingen, doch ontvangen op aanvrage aan hun leverancier de benoodigde suiker, de eerste week (d.i. tot en met 14 Octo ber) 100 van hun weekomzet in 1938. Ook in de week van 16 tot en met 21 Oc tober ontvangen zij de bovenbedoelde 100 terwijl zij tevens in de gelegenheid zijn de van een detaillist ontvangen toe wijzingen in te wisselen bij de distributie kantoren tegen de blauwe bestelbonnen. Bonboeken voor grossiers zijn op aanvra ge te verkrijgen bij de plaatselijke distri butiekantoren. Het vervoer van suiker naar de detaillisten is zonder geleidebiljet vanaf 12 October verboden. Vervoer van fabriek naar grossier kan geschieden zon der geleidebiljet tot 30 October a.s. Hebt U moeilijkheden. Het is vanzelfsprekend niet uitgesloten, doch zelfs waarschijnlijk, dat zich in den beginne nog moeilijkheden en wrijvingen zullen voordoen. Indien uit betreft winke liers, hotels, instellingen e.d. richte men zich tot de plaatselijke distributiekantoren of het centraal distributiekantoor te 's-Gravenhage (uitsluitend vragen naar het bureau inlichtingen). Betreft het de suiker-verwerkende industrieën, grossiers, banketbakkers, bakkers etc., dan lichte men zich tot de Nederlandsche Meelcen trale te Den Haag. In zeer dringende ge vallen kan men zich wenden tot de ge westelijke distributie inspecteurs. Dit laat ste echter alleen in werkelijk dringende gevallen, b.v. indien een ziekenhuis niet over suiker kan beschikken. Indien ieder medewerkt en de op hem betrekking hebbende voorschriften ten aanzien van de distributie nauwkeurig op' volgt, is het mogelijk, dat zelfs een on aangename noodzakelijkheid, als distribu tie der eerste levensbehoeften nu eenmaal blijft, met een minimum aan ongerief ver loopt. 12.30 13.12 13.57 Het zou de slagkruiser „Admiraal Scheer" zjjn. Hoewel de grootste geheimhouding in acht wordt genomen over de plannen van de Britsche marine om het Duitsche kaper schip in het zuiden van Üen Atlantischen Oceaan te vernietigen, werd toch gister avond te Londen vernomen, dat thans door Britsche kruisers naar het schip wordt ge zocht. Het eenige, tot nu toe bekende slachtoffer van den kaper, welke vermoe delijk de slagkruiser „Admiral Scheer" is, is het Britsche vrachtschip „Clement", dat in het begin van deze maand tot zinken werd gebracht. Dit vermoeden is gegrond vest op de verklaringen van de opvarenden van de „Clement". Hel eene Sriiiscsjc pos! op hclaiJcrcJ „De oudste-zijn'legt zware verplichtingen op Prinses Beatrix is zich. hier van bewustmaar acht het daarom nogniet noodig, er een ernstig gezicht bij te zettenOpgewekt past zij hier op het kleine zusje Prinses Irene. Sedert dien is niets meer vernomen van de „Admiral Scheer", noch van eenig ander op dezen kruiser gelijkend schip. Blijkbaar poogt het schip niet langs draadloozen weg in verbinding te komen met den Duitschen marinestaf, aangezien hierdoor gemakkelijk zijn positie te bepalen zou zijn. Naar vernomen wordt heeft de „Admiral Scheer" voldoende brandstof voor een tocht van 10.000 mijl aan boord en indien het geen gelegenheid heeft zijn voorraad bij te vullen, mag men veronderstellen, dat men spoedig weer van het schip zal hooren of dat het zal pogen een Duitsche haven te bereiken en de kansen op ontsnappen zijn dan gering, aldus Reuter. Prins Bernhard maakte deze aardige foto. ER ZIJN TEEKENEN DIE IN DEZE RICHTING WIJZEN. De Berlijnsche correspondenten van de Zwitsersche bladen zijn volgens Havas van meening, dat Duitsehland een heftigen aan val in Westelijke richting zal ondernemen. Zij verduidelijken, dat dit optreden meer tijd kost dan men zich voorstelt, te meer, daar groote beperkingen kortelings zijn ingesteld in de ravitailleering met olie van de gemotoriseerde troepen en de lucht macht op grond van het onverwachte enor me verbruik. Grootere Duitsche activiteit waar te nemen. Het schijnt wel, zoo schrijft Havas nog uit Parijs, dat op het grootste deel van het front de Duitsche troepen voor goed de houding van lijdelijkheid hebben verlaten, die zij sedert den aanvang van de vijande lijkheid hadden aangenomen. In de tweede en derde week van den oor log ondernamen de verdedigers der stellin gen van de Siegfriedlinie wel hier en daar operaties, o.m. in de streek van de Moezel, en in den sector, die daar bijna direct ten oosten op aansluit tusschen het bosch van Wamdt en den loop van de Nied. Maar daarbij ging het uitsluitend over plaatse lijke reacties, die ten doel hadden den Franschen opmarsch zooveel mogelijk te stuiten. De operaties, die thans aan den gang zijn, zijn echter van anderen aard. Het zijn geen operaties van grooten om vang, gezien de geringe troepensterkten, die in het veld worden gebracht, maar zij worden toch ondernomen over een breed front van de Moezel tot de Saar, zooals het Fransche oorlogscommuniqué van gis teravond zegt en met een tot dusverre on- gebruikelijken nadruk van Duitsche zijde. Vooral in de streek tusschen Saar en Moe zel, welke den linkervleugel der Fransche stellingen vormt, is in den loop van den dag de activieit gebleken van Duitsche patrouilles en artillerie. Uiteraard is daar op van Fransche zijde met geschut en automatische vuurwapens geantwoord. Ten aanzien van het duidelijke voorne men van de Duitsche bevelvoering om te trachten krijgsgevangenen te maken, wordt •in gezaghebbende Fransche militaire krin- %en verklaard, dat met uitzondering van de vliegers, wier toestellen tijdens verken ningen boven Duitsch gebied getroffen werden en die er in slaagden met het val scherm te dalen, bij de laatste operaties geen enkele krijgsgevangene in Duitsche handen is gevallen. Wanneer de Duitschers in den aanvang der vijandelijkheden enkele Fransche infanteristen gevangen hebben kunnen nemen, betreft het uitsluitend de zeldzame gewonden, die tusschen de vijan delijke linies opgepikt zijn bij de eerste operaties tijdens het contact zoeken. Sinds dien heeft geen enkele gevangenneming hen in staat gesteld te hopen eenige in lichtingen te verkrijgen, noch over de al- gemeene linie-richting der Fransche troe pen, noch over de juiste plaatsen en posi ties, noch zelfs over de troepencorpsen. Eveneens om inlichtingen te krijgen, heeft de Duitsche bevelvoering ondanks de laaghangende wolken, het uiterst slechte zicht en het gevaar van verkenningsvluch ten onder deze omstandigheden, talrijke luchtverkenningen uitgezonden. In strijd met hun gewoonte tot dusverre, zijn de Duitsche piloten buiten hun linies gekomen en trachtten zij te opereeren boven de Fransche linies. INTUSSOHEN WORDT TE MOSKOU ONDERHANDEL# Paasikivi, de gemachtigde vertegenwoor diger dm Finsche regeering, is gisteren te Moskou aangekomen. Havas wijst er op, dat hij niet de be voegdheibezit, definitieve schikkingen te treffen, aangezien een dergelijke bevoegd heid alleen aan de Kamer is voorbehouden. Men erkent over het algemeen de moge lijkheid van onderhandelingen met Rusland over de Hogland-eilanden. in de Finsche Golf, waar men het 1 van gegronde Russische belangen erkent. Anders is het gesteld met de kwestie der Aalandseilan- den en den aanleg van Russische forten op deze eilanden beschouwt men als een ondragelijke bedreiging voor de veiligheid van Finland. Voorts spreekt men reeds van de aanspraken, die Rusland zou kun nen willen doen gelden op het ijzererts in Noord-Zweden en op de Noorsche haven Narvik. Volgens Deensch© Derichten zijn tot gis teren bijna 30.000 personen uit Helsinki geëvacueerd. Den geheelen dag vertrekken treinen. Alle scholen te Helsinki en Viborg zijn gesloten. Overal zijn zandzakken aan gebracht. Men heeft tusschen Finland en Zweden met het oog op het transport van de ge- evacueerden extra chepen en vliegtuigen in dienst gesteld. Volgens te Kopenhagen gepubliceerde berichten van Deensche correspondenten bereidt Finland zich op alle gebeurtelijk- heden voor en zijn tnans 100.000 man ge mobiliseerd. Verklaard wordt, dat de positie van Finland thans zeer verschilt van dien van 1J18, daar Finland thans veel vliegtuigen, kanonnen, geweren en munitie heeft. De Finnen richten versperringen op tegen tanks. De correspodent van National Tidende meldt, dat gisteren 21 Russische vliegtui gen buiten de territoriale wateren langs de Finsche kust hebben gevlogen tusschen Borga (30 Km. van Helsinki) en Lovisa (in de Finsche Golf). Met ingang van heden gelden in Finland ook verscherpte bepalingen voor het tele grafische verkeer met het buitenland. Vreemdeligen moeten zich bij het opgeven van telegram- sn legïtimeeren. Eventueel moet de gebruikte code worden verklaard. Behalve de scholen blijven met ingang- van heden ook de iui-^rsiteiten en de schouwburgen gesloten. In de steden wor den schuil; 'aatsen in gereedheid gebracht. Hedenavond houdt de Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, een ra dioredevoering tot de Vereenigde Staten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9c8»eurlc«»sse« EEN PROTEST VAN DE SCANDINAVISCHE LANDEN EN BELGIË. Naar wij vernemen hebben de Scandi navische staten besloten zich tot de Duit sche regeering te wenden met een protest terzake van het torpedeeren van neutrale handelsschepen. Voorts vernemen wij, dat België zich bij dit protest aansluit, doch dat voor Neder land op het oogenblik nog geen redenen bestaan zich bij zulk een dergelijk protest aan te sluiten. Maandag begint de distributie van suiker. (Pag. 1, eerste blad); Britsche marine maakt jacht op Duitsch kaperschip. (Pag. 1, eerste blad), Parijsche trein op onbewaakten over weg teger vrachtauto gebotstloco motief ontspoord, chauffeur gedood. (Pag. 1, tweede blad) Te Hilversum is een brandweer-auto gekanteld 10 gewonden. (Gemengd nieuws) Er zijn teekenen die er op wijzen dat in het Westen een Duitsche aanval verwacht moet worden. (Pag. 1, eerste blad), ZIE VERDEK EV ENT HEEL LAATSTE BKKH HTEN DUITSCHERS BOMBARDEEREN ENGELSCHE OORLOGSSCHEPEN. In de afgeloopen dagen is ter controle van het handelsverkeer op de Noordzee een actie ondernomen van zware en lichte strijdkrachten, waarbij men tot in het noorden van de Noordzee kwam, aldus het D.N.B. Terwijl de lichte strijdkrachten een groot aantal stoomschepen aanhielden en naar contrabande doorzochten, werden zij daarbij gedekt door de zware strijdkrach ten. Vijandelijke strijdkrachten werden niet ontmoet. In den ochtend van 9 October ont dekten verkenners vijandelijke zeestrijd- krachten ten westen van de zuidpunt van Noorwegen. Eenige eskaders van een lucht vloot en van de zee-luchtstrijdkrachten startten om de Engelschen te bombardee ren. Met slecht weer drongen de Duitsche vliegers tot het noorden van de Noordzee door. Een groep ontmoette op den 61sten breedtegraad, d.w.z. verder dan de Shet- land-eilanden een groep zware Engelsche zeestrijdkrachten, die zij bombardeerden. Het succes bleek uit sterke rookontwikke ling, zware explosies en duidelijk zichtbare branden. Zes treffers van zwaar kaliber en vier van middelbaar kaliber kwamen op de zware Engelsche kruisers neer. Eerst laat, deels na een ononderbroken vlucht van acht tot tien uur keerden de Duitsche vliegers terug. De Duitsche verliezen wa ren gering. Slechts op den terugweg vielen vier vliegtuigen uit, twee daarvan hebben een noodlanding gemaakt op neutraal ge bied. o 9 v Na dit strijdrelaas vervolgt dit D.N.B.- bericht letterlijk De voortdurende maatregelen van de oorlogsmarine, met het doel te komen tot controle op het handelsverkeer door de Noordzee en verhindering van de versche ping van contrabande naar den vijand, en de nieuwe tocht van Duitsche luchtstrijd krachten tot in het noorden van de Noord zee hebben bewezen, dat de Noordzee een gebied is, waar de heerschappij te water en

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1