Breskensche Courant EERSTE BLAD STADSNIEUWS Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Finsche steden worden ontruimd. Activiteit der verken ners tusschen Moezel en Saar. Frankrijk houdt voet bij stuk. Voorbarige vreugde in Duitschland Estlandsche regeering afgetreden. Wilna en het gebied van Wilna aan Littauen afgestaan. De inlijving van Westelijk Wit-Rusland. Hitier spreekt voor de „Winterhilfe". Het tot zinken brengen van neutrale schepen. Duitsche lucht aanvallen op Britsche oorlogsschepen. De evacuatie der Duitschers uit de Baltische landen. Sejiettfflewissew van Jen ging Zweedsch schip getorpedeerd Vlissinden VJissing sche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 240 WOENSDAG 11 OCTOBER 1939 ADonnementsprySi i'l CL pei ween 01 2.2Ü pei KwartaaL Franco per post f 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ot Voor liet buitenland neme men een abonnement op bet postkantooi zijnei gemeente Advertentieprijs: Van 16 regels 1.25, tedere regel meei 25 cent Bij abonnement speciale prija Kleine advertenties van 1—6 regels 50 cent, iedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling liltgave: Firma t.vMUtvUlilt Jr., Bureaus Walstr. 58-60, Tel 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, reL21; Oost* en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR ONGERUSTHEID IN DE SCANDINAVISCHE LANDEN. Vrees voor opdringen van het bolsjewisme naar liet Westen. Met het oog op den ernstigen toestand heeft de Finsche regeering besloten tot een vrijwillige evacuatie van Helsinki, Wi- borg, Tammerfors en Abo. Vandaag zou een kwart van de bevolking van Helsinki vertrekken, Donderdag opnieuw een kwart. Naar men verneemt, zijn bij de grens nog geen Russische troepen geconcentreerd, doch de garnizoenenworden versterkt. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, die gisteravond in een radiorede aanspoorde tot evacueeren, verklaarde, dat de politieke toestand niet onrustiger of slechter is geworden, doch het is beter thans de maatregelen rustig uit te voeren, dan later overhaast. Voor het evacueeren van de bevolking der beide steden zullen met ingang van heden bijzondere treinen beschikbaar zijn. Degene, die niet buiten de stad bij familie onderdak kan komen, zal door de regeering: een plaats worden aangegeven. Eigenaars van auto's, die wegens gebrek aan benzine geen gebruik van hun wagen mochten ma ken, kunnen de auto's in de beide komende dagen gebruiken voor de evacuatie. Vele Engelschen, die in Finland verblijf hielden, verlaten deze week het land. De te Kopenhagen verschijnende „Natio nal Tidende" schrijft, dat de onderhande lingen te Moskou niet alleen een probleem zijn voor Finland, maar voor het geheele Noorden. De ernst is des te grooter, omdat deze onderhandelingen deel uitmaken van een veel grooter proces, dat het grootste gevaar voor het noorden en voor geheel Europa inhoudt. Denemarken volgt de ont wikkeling der Finsch-Russische betrekkin gen m-et de grootste aandacht, daar men van meening is, dat door een verder op dringen van Stalin in de Oostzee de Sovjet-invloed mogelijk naar heb westen voortschrijdt en zelfs tot Denemarken zou kunnen doordringen. Volgens te Stockholm ontvangen Duit- sche bladen wordt een wijziging in de Lit- tausche regeering verwacht. De „Boersen- zeitung" zegt, "ab de Russische druk op de Libtausche regeering zóó. sterk is, dat zij er geen weerstand aan kan bieden. De sol daten van het roode leger zullen niet dlléén in de Baltische staten binnenrukken het bolsjewisme marcheert meb hen. Het Fransche legerbericht van Dinsdag avond luidt „De vijandelijke verkenningselementen zijn zeer actief tusschen Moezel en Saar. In deze streek hebben wij v.erscheddene aan vallen, waarvan sommige met vrij belang rijke effectieven gedaan werden, afgesla gen". Het legerbericht van hedenochtend luidt: „Sterke vijandelijke patrouilles zijn van nacht opnieuw teruggedreven ten zuiden van Saarbrücken en in het gebied ten zui den van Pirmasens". Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten naderen de Duitsche troe pen in midden Polen de langs den Boeg loopende grens der Duitsche en Russische belangen. In het Westen Na een rustig verloopen nacht overdag zwakke activiteit der artil lerie. RADIOREDE VAN DALADIER. De Fransche minister-president Daladier hield gisteravond zijn aangekondigde radio rede. Sprekende over de jongste Rijksdag rede van Hitier zei hij o.m. Hoe kan men deze samenvatten Op deze wijze „Ik heb Polen vernietigd, ik ben voldaan. Laten wij den strijd staken. Laten wij een conferentie beleggen om mijn veroveringen vast te leggen en den vrede te organiseeren." Het ongeluk is, dat men deze taal reeds eerder heeft gehoord. Na de annexatie van Oostenrijk heeft Duitschland gezegd „Ik heb Oostenrijk genomen, ik vraag niets meer." Enkele maanden later eischte het de Sudeten op en de leider van Duitschland zei te München tot ons, dat wanneer deze eisch voldaan zou zijn, hij niets meer zou vragen. Enkele maanden later maakte Duitschland zich meester van geheel Tsjecho-Slowakije. In den Rijksdag zei men toen tot de wereld „Duitschland vraagt niets meer". Na de verplettering van Polen is dezelfde verzekering gegeven met niets anders. Zeker, wij hebben steeds een oprechte samenwerking gewenscht tusschen de vol ken en wenschen deze nog, doch wij zijn vastbesloten ons niet te onderwerpen aari „dictaten" van geweld. Wij hebben de wa penen opgenomen tegen den aanval, wij zul len ze eerst neerleggen, wanneer wij zekere garanties hebben voor de veiligheid, een veiligheid, welke niet elke zes maanden in gevaar wordt gebracht. HOE BERLIJNERS OP VREDES- GERUCHTEN REAGEERDEN. De Berlijnsche correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" beschrijft volgens Reuter de tooneelen van vreugde, welke zich gistere .1 in Berlijn afspeelden, toen de geruchten over een wapenstilstand aan het Westelijk front 'en 'den val der. Britsch* |l regeering zich in de stad verspreidden. De correspondent schrijft, dat „het nieuws" een geweldige sensatie verwekte en snel van mond tot mond ging. Steeds aangroeiende groepjes menschen bespraken deze jongste ontwikkeling en op vele plaatsen begon men uitbundig pleizier te maken. Café-eigenaars verstrekten gratis consumpties en vele winkeliers gaven hun klanten een geschenk om het feit te vieren. Daarna kwam de bittere ontgoocheling, toen de avondbladen op straat verschenen, welke de geruchten in groote opschriften tegenspraken. De Estlandsche regeering is gisteravond afgetreden. Geruchten willen, dat de nieuwe premier prof. Jueri Uluots zal zijn, de voorzitter van het Estlandsche parlement, die naar Moskou is geweest om deel te nemen aan de Russisch -Estlandsche besprekingen. Men gelooft, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken prof. Ants Piip zal zyn, eveneens een lid van de delegatie naar Moskou. De onderhandelingen tusschen de U.S.S.R. en Estland zijn thans op bevredigende wij ze afgesloten, zoo is gisteravond, volgens Reuter te Tallinn medegedeeld. m Umar Toenisson, oud 30 jaar, zoon van Jaan Toenisson, den vro-sgeren Estland- schen premier, is gisteren met zes revol verkogels gedood. Omtrent de Russische onderhandelingen met Littauen is gisternacht een communi qué uitgegeven, luidende Van 3 tot 10 October zijn in Moskou, on derhandelingen gevoerd, tusschen volkscom missaris Molotof en den Littauschen minis ter van buitenlandsche zaken, Urbsys, over de afsluiting van een verdrag betreffende overdracht aan Littauen van de stad Wilna en het gebied om Wilna, benevens over een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen de Sovjet-Unie en Littauen. Aan de on derhandelingen namen deel Stalin, Pobem- kin en de Russische zaakgelastigde in Lit tauen, Pozdnyakof, aan Russische zijde en de Littausche vice-premier Bizauskas, de Littausche opperbevelhebber,, generaal Ras- tikis en de Littausche gezant ln Moskou, Natkevicius, aan de andere zijde. De onder handelingen zijn op 10 October geëindigd met de onderteekening van een pact be treffende overdracht aan de Littausche re publiek van de stad Wilna en het Wilna- sche gebied en een pact tot wederzijdschen bijstand tusschen Littauen en de Sovjet- Unie, aldus meldt het Russische persbureau Tass. boeren gemobiliseerd zijn en hun wachtje kloppen ergens aan Nederlands blijft er voor moeder de vrouw niets anders over dan een groot gedeelte zware werk ter hand te nemen. Een tijdsbeeld 1939. De vrouw achter de ploeg, welke bespannen is met twee paarden. Op 22 October zullen verkiezingen ge houden worden voor d.s National© Verga dering van Westelijk Wit-Rusland. Deze vergadering zal de inlijving van dit gebied bij de Sovjet-republiek moeten bekrachti gen,-alsmede de verdeeling van den grond, de nationalisatie der banken en van de groote industrie. Voorts worden toebereid selen getroffen voor de bijeenroeping eener Nationale Vergadering tot bekrachtiging van de vereeniging van de Westelijke Oekraine met de Oekrainische republiek. „DUITSCHLAND WIL LEVEN ZONDER VOORTDUREND LASTIG GEVALLEN TE WORDEN". Bij de opening van de campagne der „Winterhilfe" heeft de Duitsche Führer en rijkskanselier, Hitier, gisteren een rede gehouden, waarin hij onder meer zei „Door den oproep, die wij tot de bevol king richten, willen wij haar een kijk geven op den werkelijken noodtoestand, waarin vele volksgenooten verkeeren. Nood is er altijd geweest. Nog maar enkele dagen ge leden heb ik streken gezien, waar het ge middelde levenspeil ver ligt beneden het niveau, dat wij als den grootsten nood be schouwen. Wanneer wij de resultaten van onze sociale opvoeding van de laatste jaren beschouwen, dan kan niemand ons betwis ten, dat de ingeslagen weg tot succes ge leid heeft. Nu heeft het noodlot ons ge dwongen ter bescherming van ons rijk naar de wapenen te grijpen. Ik heb uiting gegeven aan onze bereid heid tot vrede. Duitschland heeft tegen de Westelijke tegenstanders in het geheel geen oorlogsmotief. Zij hebben voor belachelijke doeleinden oorlog ontketend. Duitschland is echter vastbesloten, indien zijn bereid willigheid wordt afgewezen, den strijd te aanvaarden en, hoe dan ook, door te strij den. Nóch de schrik van het oogenblik, nóch de aankondiging van den duur van dezen strijd zal ons vermoeid of zelfs maar bang kunnen maken. Vóór ons staat een eeuwig leven van ons volk. Wat de rest van de wereld uitkiest, kan zij krijgen. Als wij niet versaagd hebben op den weg, dien wij reeds afgelegd hebben, zullen wij te minder versagen op den weg naar de toekomst. De tijd, die voor ons ligt, zal eerst recht medehelpen aan de versterking en de ver dieping der nationaal-socialistische volks gemeenschap. De „Winterhilfe" in den oor log is ditmaal tegelijkertijd een hulparbeid voor het Roode Kruis. Elkeen denke slechts aan de grootte van het gemeenschappelijke offer en van het offer van degenen, die zich voor hun volk hebben gegeven en zich nog moeten geven. Vergeleken met die op offeringen zijn alle offers tehuis niets. Zij kunnen echter er toe bijdragen het bewust zijn van de onverbrekelijke gemeenschap in ons volk te versterken. De beslissing over den oorlog ligt niet meer bij ons, maar bij de rest der wereld. Wij hebben slechts het besluit elke beslis sing te aanvaarden en dan uit te voeren tot de laatste consequentie. Hoe krachtiger wij de offers op ons nemen, die de oorlog kan vragen, met des ^te meer zekerheid zullen wij den vrede bevechten, dien ons volk noodig heeft. Want eens, dat is ook mijn overtuiging, moet aan den tijd van onze kerheid een einde komen. Het moet moge lijk zijn, dat ook het Duitsche volk, zonder voortdurend door anderen lastig gevallen te worden, zijn leven kan leiden binnen zijn levensruimte, naar eigen wensch, en het aandeel aan de rijkdommen der wereld zaJ hebben, waarop het op grond van zijn getal en zijn waarde aanspraak maken kan, aan spraak maakt en aanspraak zal maken". Ineen vergadering van de Belgische so cialistische Senaats- en Kamerfracties heeft de Minister van Buitenlandsche Za ken, Spaak, te kennen gegeven, dat de neutrale staten te Berbjn een stap zouden doen tegen het tot zinken brengen van neutrale schepen en dat België zich waar schijnlijk daarbij zou aansluiten. Britsche admiraliteit„Geen scnip werd geraakt of beschadigd". Duitsche opperbevel „Ontploffingen aan boord en rookontwikkeling bewijs van succes". In een beschrijving van acties van niet al te grooten omvang op de Noordzee zegt een communiqué van de Britsche admirali teit Een vijandelijk eskader, dat door onze patrouillediensten Zondagmiddag was ont dekt en dat geschaduwd werd, terwijl het er zich van bewust was, dat zijn aanwezig heid bekend was, schijnt des nachts te zijn teruggekeerd. Het is ontkomen aan onze strijdkrachten, die het niet in zicht kregen. Maandagmorgen kreeg een Britsche tor- pedobcotjager een .-ijandelijk vliegtuig in zicht, en maakte zich ger- het te be strijden. Het toestel deed een bomaanval van een hoogte van 5000 voet, waarbij een bom ontplofte op 'oijna 400 meter af stand van stuurboord. Een tweede, grooter vliegtuig werd waarschijnlijk door ons ge schut getroffen, toen het een soortgelijken aanval ondernam. Drie vrij groote bommen werden neergeworpen, doch kwamen ook ditmaal ver van het schip, ongeveer een halven mijl afstand, neer. Het eerste toe stel trachtte toen een duikbomaanval te ondernemen, doch het werd door ons vuur verdreven. Het vliegtuig kan getroffen zy'n. Twee neergeworpen bommen kwamen op 200 meter afstand neer. Denzelfden midd?g werd een Britsch kruisereskader aangevallen door bommen werpers, met wie het den strijd aanbond gedurende ruim „-en uur. Bij geen van deze gevechten werd een Britsch schip geraakt of beschadigd. Er vielen geen dooden of gewonden. Het aan tal der vijandelijke verliezen is onbekend, doch berichten van neutrale zijde geven te kennen, dat verscheidene machines niet naar Duitschland teruggekeerd zijn. Het opperbevel van het Duitsche leger deelfc daarentegen mede, dat Maandag Duitsche vliegtuigen bij verrassing een aanval hebben gedaan op Britsche oor logsschepen aan de westkust van Noorwe gen. De aanvallers plaatsten zes zware treffers op Britsche kruisers, de ontplof fingen aan boord en de rookontwikkeling waren een bewijs voor het Duitsche succes. Twee Duitsche vliegtuigen moesten een noodlanding maken op Deensch gebied, de bemanning is ongedeerd. 60 .000 MENSCHEN GAAN VERHUIZEN. Veerti-en Duitsche schepen zijn. aangeko men in Riga, Libau en andere Letlandsche havens voor de evacuatie van de Duitsche minderheid, die in totaal ongeveer 60.000 menschen omvat. Er worden spoedignog meer schepen verwacht. De geheele eva cuatie zal waarschijnlijk in twee of drie weken voltooid zijn. Het 11.453 ton metende Duitsche stoom schip „Der Deutsche" nam gisteren te Tal linn de eerste 1000 Duitschers aan. boord om hen naar Duitschland ts repatrieeren. De andere schepen liggen te wachten in Tallinn, Paemu en Kuressaare op het eiland Oesel. Duizenden Duitschers zpn bijeengekomen in Tallinn, wachtende op hun vertrek. Velen slapen des nachts op stroo in de gesloten Duitsche scholen. De Duitsche banken en zekere andere zaken blijven open. Na Maart zal geen Estland sche Duitscher de Duitsche nationaliteit meer mogen verwerven. De Berlijnsche correspondent van de „Basler Nationalzeitung" schrijft, dat de door Hitier aangekondigde repatrieering van Duitschers zich over verscheidene ja ren zal uitstrekken. Het uiteindelijke doel der maatregelen is alle in het buitenland wonende Duitsche minderheden in het groot-Duitsche rjjk te brengen. De gerepa- trieerden uit de Baltische landen zullen zich vooral gaan nederzetten in den vroe- geran corridor en het door Duitschland geannexeerde Poolsche gebied. Gauwleider Bürkel is met de organisatie belast. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verscheidene Finsche steden worden ontruimd. (Pag. 1, eerste blad), Wilna aan Litauen afgestaan. (Pag. 1, eerste blad). De Estlandsche regeering is afgetreden. (pag. 1, eerste blad)j Daladier bevestigt in een radiorede, dat Frankrijk naast Engeland blyffc staan. (Pag. 1, eerste blad)j ZIE VERDER EVENT DEEL LAATSTE BERICHTEN Het Zweedsche Telegraafagentschap Tdiningarnas Telegrambyra meldtHet Zweedsche stoomschip „Vistula", dat met een lading stukgoederen op weg was naar Hull, is getorpedeerd op 40 mijl ten noord oosten van de Shetland-eilanden. Een sloep is in Haroldswick aangekomen met negen van de achttien opvarenden. Er wordt gezocht naar de tweede sloep met de overige leden der bemanning. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Van 7 October af hebben gemeenschappe lijke operaties plaats gehad van zware en: lichte marine-strijdkrachten alsmede van luchtstrijdkrachten in het noordelijk deel van de Noordzee en aan de westelijke kust van Noorwegen. Den in het verloop dezer operaties gebruikte luchtstrijdkrachten is het gelukt Engelsche zeestrijdkrachten op te houden en, zooals reeds gemeld, te be schadigen. De krijgsverrichtingen worden voortgezet. Lezing C.K.W.O. Woensdag 18 October a.s. zcl de weleerw, heer ds. E. J. Bik, Evamg. Luth. predikant te Amsterdam, in het Concertgebouw een lezing houden voor C.K.W.O. over het on derwerp „Judas Iskarioth." Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin- gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerdeen damesrij wiel; bruine mantelceintuur; bruine lederen damesportemonnaie met inhoudeen klem fietstaschje met inhoud zinken plaatje, gemerkt M.V.S. 10 een broche doosje inhoudende medicijnen (capsules des dames) en dat inlichtingen zijn te beko men omtrentrijwielbelastingmerk t/n van J. Corbijn, Duinweg 28 te Zoutelande bij Geldof, Schotsenhoek 7 rijwielbelasting merk, rood lederen portemonnaie, doosje „Awulda"-pasta en spiegeltje bij firma Bisschoff, Walstraat 15 kindersokje bij van Rijswijk, Breestraat 3 padvinders- riem met sleutels bij dr. Henrard, Boul. Evertsen 38 bruin zadeldekje bij P. Lieu- wen, van Nispenplein 20 blauw kinder truitje bij C. Buijs, Hobeinstraat 38 dag stempel bij J. Post, Nieuwstraat 54 ijze ren stookhaak, lang 65 cM„ bij H. Bos, Kleine Kerkstraat 5 rijwielbelastingmerk in étui bij Marchand, Anjelierenlaan 52 koperen passer bij Joziasse, Weststraat 13 te Souburgkaartje krulspelden bij C< Wanst, Achter d Kerk 7 rijwielbelasting merk in étui bij C. F. Vetter, Vlissingsche- straat 274 te Souburg; donkerblauwe man telband bij van der Lee, Breestraat 5 da mesfietskapje (wollen) bij Scheers, Koren straat 13 bruine padvindersportemonnaie met inhoud bij Kogelenberg, Lambrecht- senstraat 15zwarte dameshandschoen (glacé met witte steken versierd) bij Ja cobs, Emmastraat 16 gele doorzichtige meisjesparapluie bij Louwerse, Verkuijl Quakkelaarstraat 17 Lip-Sleutel no. 1014 bij B. van Vlijmen, Vrouwestraat 20 paar bruine nappa heerenhandschoenen bij mej. C. M. Slot, Hendrikstraat 10 bruin lede ren tabakszak met ritssluiting bij B. C. den Hollander, soldaat, school Bonedijkestraat; nieuw zijden doekje bij Visser, Scheldestr. 35 oud bruin bordpapieren koffertje bij kantoor Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde 12i/2 cent in papiertje bij Visser, Verkuijl Quakkelaarstraat 85.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1