Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de V. Groote slag aan het Westelijk front te verwachten? Millioenen manschappen staan gereed. Engelsche vliegtuigen boven Daitschland. Gewapende Duitsche treilers en kleine vrachtschepen uitgevaren. Het vraagstuk Wilna. Het Fiusche s.s. „Indra" bij Terschelling op een mijn geloopen. Vrijdag rukken Russische troepen in Estland binnen. Duitschers vertrekken uit Estland en Letland. Drie Duitsche vliegtuigen in Denemarken gedaald. Finland blijft neutraal. Gevechten op de Noordzee. Geen bemiddeling vein de Vereenigde Staten. STADSNIEUWS VUssin%en Ramp van „Binnendijk" kost regeerinsf anderhalf millioen gulden ¥lissf ngsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 239 DINSDAG 10 OCTOBER 1939 ■\Donnementsprus: i< cl. per weeK ol t 2.2U pei KwartaaL Franco per post f 2.60. Afzonderlijke Qummers 5 et Voor bet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van l5 regels 11.25, iedere regeJ meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent iedere regeJ meer L0 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma VAN DE VELDE Jr^ Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.6628? Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat TeL21j Oost- en West-Soubnrg, Kanaalstraat 45. Tel 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS'1 Uitgebreide voorbereidingen worden getroffen. Het Fransche legerbericht van gisteravond meldde Zeer groote activiteit van de vijandelijke patrouilles tusschen Moezel en Saar. Hier en daar artillerievuur tusschen Moezel en Rijn. Op zee hebben onze strijdkrachten met succes een vijandelijken onderzeeër aan gevallen. 9 In een beschouwing naar aanleiding van dit oorlogscommuniqué schrijft Havas o.m., dat van weerszijden de troepen thans beproefde tactische stellingen bezetten, welker permanente versterkingselementen verbonden of gedekt en krachtig geconsolideerd worden door veldwerken. De artillerie staat gereed en bjj de stukken, die reeds in de versterkingen stonden, zijn enorme hoeveelheden veldgeschut, van zwaar en licht kaliber, gevoegd, zonder nog van de troepen te spreken. Aan weerszijden van de contactlinie zijn in de afgeloopen vijf weken millioenen manschappen bijeen gebracht, millioenen tonnen materiaal, mitrailleurs, kanonnen van ieder kaliber, springstoffen van allerlei aard, gelijk men in de militaire geschiedenis nooit opeengehoopt heeft gezien, zelfs niet tijdens de verschrikkelijke materiaal-veldslagen van den vorigen oorlog. Voorts zijn de afgeloopen weken nuttig geweest voor het harden van een zeer groot aantal eenheden en het beproeven van zekere technische wapenen, waarbij bijv. bleek, dat de Fransche aanvalswagens uitstekend voldoen. EEN VERKENNINGSTOCHT DIE VEEL FOTO-MATERIAAL OPLEVERDE. Een „ooggetuige" bij de Britscbe lucht macht in. Frankrijk seinde gisteren Voor het eerst hebben vier Engelsche vliegtuigen overdag een verkenningsvlucht langs de geheele Duitsche grens van Frankrijk tot aan de Noordzee gemaakt. Zij moesten een onderzoek instellen naar de laatste inlichtingen, die het hoofdkwar tier van over de grens or cvangen had. Die geruchten hadden betrekking op de eva cuatie van belangrijke steden, groote troe penbewegingen bij Aken, een aanzienlijke luchtmachtconcentratie en het aanleggen van versterkingen bij de Luxemburgsche grens. De resultaten van de verkennings vluchten worden thans door de deskundi gen bestudeerd. Men gelooft, dat een serie fotos' door twee der vliegtuigen genomen, van groote waarde zullen blijken te zijn. De vliegtuigen vertrokken in twee paren van een der Britsche bases achter de Ma- ginot-linie. Twee toestellen hadden slecht weer en vlogen meestentijds op 2000 me ter hoogte. Zij zetten koers langs den zuidpunt van Luxexmburg en vlogen ver volgens over Coblenz, waar het vuur op hen werd geopend. De granaten barstten rondom de vliegers uiteen, doch hun toe stellen werden niet getroffen. Ook boven Siegburg werden zij zonder resultaat be schoten. Zij zetten hun vlucht naar de Noordzeekust voort en vlagen daarna, met zorgvuldig vermijden van Nederlandsch grondgebied, naar een vliegveld in Enge land, waar zij verwacht werden. De beide andere toestellen stegen voor den dageraad op en waren reeds een aan zienlijk stuk in Duitschland, toen de zon opkwam. Deze vliegers hadden beter weer. Zij konden de foto's nemen, waarvoor zij hun vlucht hadden ondernomen. Visschersschepen, die door het Skager- rak naar de Noordzee voeren, hebben vol gens Reuter, in Goeteborg gemeld, dat groote aantallen gewapende Duitsche trei lers en kleine vrachtschepen in noordelijke richting voeren. De bestemming en de taak dezer schepen is onbekend, doch men veronderstelt, dat zij zullen deelnemen aan een poging tot een blokkade van Enge land of dat zjj zullen dienen als voorraad schepen voor duikbooten in de Noordzee. RUSLAND ZOU TOT AFSTAAN BEREED ZIJN. Ih Littausche politieke kringen verluidt, dat de Sovjet-Unie onder zekere voor waarden zou toestemmen in het afstaan van Wilna aan Littauen. De Scvjet-Unie moet dan evenwel het recht hebben een garnizoen in de stad te leggen en een groote mate van cultureele en sociale autonomie moet worden verleend. Men wijst erop, dat met het afnemen van den Duitschen invloed in de Oostzee landen, het Russische overwicht hier een feit is geworden. De onderhandelingen tusschen de Sovjet-Unie en Littauen kun nen noig een dag of twee duren. OPVARENDEN IN IJMUIDEN AANGEKOMEN. Twee leden der bemanning verdronken. Omtrent het mijnongeluk van de Fin- sche houtboot nabij Terschelling kan na der-^ worden gemeld, dat het schip inder daad de „Indra" is. De motorreddingboot „Nicolaas Marius" is in den laten middag op haar post te Midsland teruggekeerd. Gerapporteerd werd, dat niemand van de bemanning van de „Indra" meer aan boord was. Men neemt aan, dat alle opvarenden met de reddingsloepen, die ook -iet meer werden aangetroffen, zich naar de beide andere schepen, die inmiddels de reis hebben voortgezet, hebben begeven. De „Indra" ligt met het voorschip onder water en helt sterk voorover, maar voor zinken schijnt geen gevaar te bestaan. Het Finsche schip bevindt zich zes mijl uit den wal, dus juist in het Engelsche mijnenveld. Ondanks deze gevaarlijke situatie is de sleepboot „Stortemelk" van de reecjerij Doeksen ter assistentie uitgevaren. Indien het zou gelukken een verbinding tot stand te brengen, lag het in de bedoeling de „Indra" naar IJmuiden te sleepen. De motorreddingboot „Brandaris", die op weg was naar Harlingen, om te wor den gerepareerd, is nog teruggeroepen, doch men durfde het schip, dat een diep gang heeft van 1 M. 50 niet naar de Fin te sturen in verband met het mijnenge vaar. De „Indra" is een schip van bijna veer tig jaar oud. Het heeft een inhciud van 2072 bruto ton en is eigendom van de Nautic Steamship Company te Aboe. Het is van oorsprong een Nederlandsch schip, n.l. de „Loppersum" en is eenige malen van nationaliteit veranderd. Twintig opvarenden te IJmuiden aangekomen. Gisteravond om kwart over elf zijn de twee houtbocten, die zich in de nabijheid van de „Indra" bevonden, toen deze op een mijn liep, te IJmuiden binnengeloopen. Het zijn de Zweedsche vrachtschepen „Eriksborg" en „Karin". Op de „Eriks borg" bevonden zich twintig opvarenden van de „Indra" van wie er zes gewond zijn. Onmiddellijk nadat het schip in de sluis was gemeerd, begaf zich een ge neesheer aan boord om medische hulp te verleenen. Twee der gewonden zijn op advies van den geneesheer in het ziekenhuis te IJmuiden opgenomen. Zij waren er even wel niet ernstig aan toe, zoodat zij zich te voiet erheen konden begeven. Naar de schepelingen mededeelden zijn bij de ramp van de „Indra" twee opva renden, nl. de eerste machinist en de tremmer, verdronken. De „Eriksborg" is hedennacht om even over twaalven met de overige achttien geredden van de „Indra" opgestoomd, met bestemming Amsterdam, waar het schip in de Coenhaven ligplaats zou nemen. De „Karin", welke bestemd is voor Zaandam, is van Finsche nationaliteit. Vrijdag zullen de eerste Russische troe pen Estland binnen marcheeren om zich naar de aan de Sovjet-Unie toegekende vloot- en luchtbases te begeven. ZIJ MOETEN NAAR POLEN VERHUIZEN. Officieel wordt door het D.N.B. mede gedeeld, dat overeenkomstig de door den Führer aangekondigde maatregelen tot re- patrieering van Duitschers, besprekingen zijn geopend tusschen de Duitsche regee ring en de regeeringen van Estland en Letland, welke ten doel hebben deze repa- trieering tot stand te brengen met handha ven van de vermogens. Volgens een Reuter-bericht uit Riga zijn de bijna 50.000 Duitschers in Letland be gonnen hun koffers te pakken. Te Riga, Libau en Windau zijn Duitsche schepen aangekomen. Terwijl de meeste jongemen- schen bereid zijn terug te keeren naar Duitschland, willen anderen, en vooral ouderen, hun haardsteden niet verlaten. In Littauen is men een week geleden met de voorbereidingen begonnen, aldus wordt uit Kaunas gemeld. Men gelooft, dat de evacuatie zal beginnen, zoodra de DuitschLittausche onderhandelingen ge ëindigd zullen zijn. In Littauen, waar de Duitschers tot verschillende Evangelische kerken behooren, is een aanzienlijk verzet tegen de evacuatie waa.r te nemen. De meerderheid der 16000 Duitschers in Estland bereidt zich voor op vertrek naar Duitschland. Volgens geruchten wachten buiten de Estlandsche havens reeds Duit sche schepen om de Duitschers aan boord te nemen. Volgens een officieele Duitsche door de radio verspreide mededeeling zullen de Duitschers, die uit de Baltische landen worden gerepatrieerd, gevestigd worden in de „herstelde Duitsche provincies" in Po len, aldus meldt Reuter. DB INZITTENDEN C EïNTERNEERD. Een Duitsch militair ïesvliegtuig heeft, naar het D.N.B. bericht, een noodlanding gemaakt op het Deensche eiland Laaland. De bestuurder, een korporaal, had in slecht weer den koers verloren en ten slotte wegens gebrek aan benzine een lan ding moeten maken. Hij is geïnterneerd, terwijl het toestel in beslag is genomen. Een Duitsch militair vliegtuig met vier inzittenden heeft gistermiddag om vijf uur een noodlanding gemaakt nabij Nyminde- gab aan de westkust van Jutland, op 27 mijl ten noorden van Esbjerg, zoo meldt een telegram uit Ringkobing, dat volgens Reuter voorts mededeelt, dat de vliegers hun toestel hebben verbrand. Zij vertelden de politie, dat zij vertrokken waren van de Luneburger Heide ten zuiden van Ham burg „voor een vlucht over de Noordzee" en dat zij op hun terugreis gebrek aan benzine kregen. Zij zullen in Varde in Zuid-Jutland geïnterneerd worden. Gisteravond is op het Deensche eiland Fanoe een Duitsch militair vliegtuig ge daald. Een lid van de bemanning bleek gewond te z\jn en is in een ziekenhuis opgenomen. De drie andere inzittenden zijn geïnterneerd. Men acht net mogelijk, dat het toestel bij een gevecht in de nabijheid getroffen is, doch bevestiging van dat ver moeden heeft men niet gekregen. MEER RESERVISTEN ONDER DE WAPENEN GEROEPEN. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erko, heeft in een verklaring tot Zweedsche journalisten verklaard, 'dat Finland op het gebied van de neutraliteit dezelfde politiek zal volgen als de overige Scandinavische landen. Finland moet na tuurlijk het verlangen van de Sovjet-Unie om besprekingen te voeren, nakomen, overeenkomstig het gewone diplomatieke verkeer, doch de te behandelen vraagstuk ken zijn niet nader omschreven. Welke deze vragen ook mogen zijn, Finland blijft ten aanzien van de neutraliteit een gelijke politiek volgen'als de overige Scandinavi sche landen. De Zweedsche pers voegt hieraan toe, dat Finland zal weigeren ieder „dictaat" te aanvaarden, dat in strijd is met de strikte neutraliteit. De juridische positie van het land is sterk in verband met het non-agressie-verdrag met de Sovjet-Unie en de internationalisatie van het vraag stuk der Aalands-eilanden, overeenkomstig de conventie van 1921. Velgens de Zweed sche pers zou Rusland de beschikking wil len hebben over de eilanden Lavansaari, Tyrarsaari.S iejari en Hogland. Terwijl de Finsche gedelegeerde Paasa- kivi op weg is naar Moskou op uitnoodi- ging van het Kremlin, is Finland voort gegaan met het onder de wapenen roepen van reservisten. In Finsche politieke krin gen wordt er den nadruk op gelegd, dat dit zuiver een voorzorgsmaatregel is, aan gezien men hoopt, dat de Mcskousche be sprekingen een vriendschappelijke over eenkomst tot resultaat zullen hebben. De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat Zondag door den Britscher pa- trouilledienst een vijandelijk vlooteskader ten zuidwesten van Noorwegen werd ge signaleerd. De Britsche strijdkrachten trachtten tot een gevecht te komen, doch in de duisternis kon de vijand ontsnappen. Maandag is het in het noordoostelijke deel van de Noordzee herhaaldelijk tot een tref fen tusschen Duitsche bombardements vliegtuigen en Britsche kruisers en torpe- dobootjagers gekomen. Geen enkel En- gelsch schip heeft schade opgeloopen. Het is niet bekend, of de Duitschers verliezen hebben geleden. Naar aanleiding van het gevecht dat zich Zondagmiddag op de Noordzee heeft afgespeeld, tusschen Britsche oorlogsbo dems en Duitsche bombardementsvliegtui gen, meldt Reuter, dat twee Duitsche toe stellen een noodlanding hebben verricht in Denemarken, een derde toestel daalde in Noorwegen en een vierde machine, die zeer laag over Denemarken vloog, werd door het Deensche afweergeschut bescho ten. Een vijfde toestel is, naar men ge looft, op zee neergekomen aan de Deen sche kust. Een lid der bemanning van de machine, die daalde op het eiland Sfanoe, was gewond en is in een hospitaal opge nomen. De bestuurder van dit toestel gaf toe, dat hij had deelgenomen aan een ge vecht op de Noordzee. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §elieurlew»ssew van Jen stag Groote slag aan het Westelyk front in voorbereiding. (Pag. 1, eerste blad)j Geen bemiddeling van de Vereenigde Staten te verwachten. (Pag. 1, eerste blad)] Duitschers in Estland en Letland ver huizen naar Polen. (Pag. 1, eerste blad)] In Denemarken zijn 3 Duitsche vlieg tuigen gedaald. (Pag. 1, eerste blad)] Vrijdag zullen Russische troepen Est* land binnenrukken. (Pag. 1, eerste blad)] Drie der te Haarlem gevluchte Duit* schers zijn weer aangehouden. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het agentschap Dowjcmes bericht.- datj volgens een verklaring van het Witte Huis, de Vereenigde Staten geen verzoek hebben ontvangen op te treden als bemid delaar in het Europeesch conflict. De secretaris van president Roosevelt, Stephen Ea.rly, heeft verklaard, dat voor zoover hem bekend was, de regeering geen andere mededeelingen had ontvangen dan de publicaties in de pers over de aanduW dingen, dat Hitier gaarne zou zien, dat president Roosevelt een wapenstilstand zou voorstellen. Beleedigend geschrift. Naar wij vernemen heeft een dezer da gen een ingezetene bij de politie een klacht ingediend dat in een boekwinkel hier ter stede een geschrift was geëtaleerd dat zich in beleedigenden vorm uitliet ever een groep der bevolking, nl. over de Joden. Dit geschrift, „De Misthoorn", zich noe mende „onafhankelijk en onpolitiek orgaan tot wering van den Joodschen invloed", is in handen der politie gesteld, waarna in opdracht van den commissaris van politie proces-verbaal is opgemaakt en aan de Ju stitie is toegezonden. Zooals gemeld is het stoomschip „Bin nendijk" van de Holland-Amerika-Lijn in het Kanaal op een mijn geloopen en ge zonken. De „Binnendijk", tijdens de tewaterlating in 1921. Naar de Tel. verneemt wordt in scheep vaartkringen de schade, veroorzaakt door het verloren gaan van het stoomschip „Binnendijk" van de H.A.L. op ten minste anderhalf millioen gulden geschat. Dit be drag wordt althans ter beurze genoemd. Deze schade komt geheel voor rekening van den Staat, aangezien zoowel het casco als de lading op het zgn. regeeringstarief verzekerd waren. Omtrent de lading van het schip verne men wij verder nog, dat de „Binnendijk" behalve de groote partij graan voor de Ne- derlandsche regeering een vrij aanzienlijke hoeveelheid suiker, katoen en wol vervoer de. Hierin ligt mogelijk een verklaring voor het feit, dat de brand, die na de explosie op d© „Binnendijk" ontstond, zulk een snelle uitbreiding onderging. De directie van de Holland-Amerika-Lijn deelt ons mede, dat de officieren en be manning van het stoomschip „Binnendijk'* met uitzondering van de twee gekwetsten, waarschijnlijk vandaag naar Londen reizen. Het ligt in de bedoeling hen met de „Sta tendam" naar Rotterdam te laten komen.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1