Breskensche Courant Bloedige prijs voor Polen.... EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de f 10572 dooden, 30322 gewonden, 3409 vermisten Düitschland eischt alleen nog koloniën Sovjet-Rusland op het politieke oorlogspad. De laatste Poolsche strijders ontwapend. Rust aan het Westelijk front. De scheepvaart wordt verlamd. 7lu is het beslist geen meer De Duitsche plannen met Polen. Engeland en Frankrijk zouden Amerikaansch mailschip willen torpedeeren. Vlissingsche Courant VRIJDAG 6 OCTOBER 1939 ADounementsprijSi id cl. pei wee* 01 2.20 pei KwartaaL Franco per post t 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor bet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijnei gemeente. Advertentieprijs: VaD l5 regels 1.25, tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 16 regels 50 cent, tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma rV AN DF V FLDF Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No. 68287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat ret21; Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel 35 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERL ANDSCHE DAGBLADPERS" Hitier spreekt in den Rijksdag Waarom zou de oorlog voortduren? vraagt Hitier. Het Polen van Versailles zal nooit meer opstaan. De Führer heext in zijn vandaag in den Rijksdag uitgesprol en redevoering o.m. verklaard Ik heb u vandaag opnieuw laten ontbie den om u een blik in hst heden en voor zoover dat mogelijk is de toekomst te kunnen geven. Onder klokgelui viert het Duitsche volk een groote, naar zijn aard slechts een keer in de geschiedenis voor gekomen overwinning. Een staat van toch nog in ieder geval 36 millioen menschen, een leger van ongeveer vijftig infanterie- en cavaleriedivisies, stond tegenover ons aangetreden. Na veertien dagen waren de grootste gedeelten van het Poolsche Leger uiteengeslagen, gevangen genomen of om singeld. De Duitsche legers evenwel had den in dezen tijd afstanden afgelegd en gebieden bezet, voor de voltooiing waar van 25 jaar geleden meer dan veertien maanden noodig ijn geweest. Ik heb verboden meer menschen op te offeren dan strikt noodzakelijk was. Het zou voor ons geen probleem zijn geweest, den tegenstand van Warschau, zooals wij deze van 25 tot 27 Sept nber hebben ge broken, van 10 tot 12 September te bre ken. Ik heb nu in de eerste plaats Duit sche menschenlevens willen sparen en in de tweede plaats mij de zij het het ook ijdele hoop overgegeven dat ook aan Poolsche zijde tenminste eenmaal het zich van zijn verantwc rdelijkheid bewuste ver stand zou winnen an onverantwoordelijke Waanzin. Ik heb eenvoudig uit medelijden met vrouwen en kinderen den machthebbers te Warschau aangeboden, tenminste de bur gerbevolking te laten wegtrekken. De trotsche Poolsche plaatselijke com mandant heeft ons niet eens een antwoord waardig geacht. Hitier sprak vervolgens woorden van lof aan het adres der Duitsche infanterie, het pantserwapen, de vliegen.1'ers en het duik bootwapen en gaf verschillende voorbeel den van ten toon gespreiden moed en uit houdingsvermogen. Het aantal dooden en gewonden. Wanneer ook dit aantal nauwelijks het twintigste deel uitmaakt van dat, wat wij bij den aanvang van den veldtocht meen den te moeten vreezen, dan willen wij toch niet vergeten, dat ieder individueel, die hier zijn leven heeft gegeven het grootste offer heeft gebracht dat de man aan zijn volk kan geven. Volgens de opgaven van 30 Septem ber 1939, waarin in feite niet veel verandering zal komen, van leger, oorlogsmarine en luchtwapen, met in begrip van de officieren, gevallen 10.572, gewond 30.322, vermist 8409 man. Met den val van de vestingen Warschau, Modlin en de overgave van Hela is de Poolsche veldtocht geëindigd. De verzeke ring van het land tegen rondtrekkende stroopers, rooverbenden en individueele terroristen, zal met vastbeslotenheid wor den ten uitvoer gelegd. 694.000 man gevangenen zijn den marsch naar Berlijn begonnen. De buit aan mate riaal is nog niet te overzien. Waarom zou de oorlog voortduren? In het vervolg zijner rede zeide de rijks kanselier, dat men de Duitsche natie er geen verwijt van kan maken, als zij te ruggave van de gestolen kolonies eischt. Ik heb echter aldus Hitier gewei gerd erom te smeeken. Waarom, zou deze oorlog voortduren? Het Polen van Versailles zal nooit meer opstaan. Het uiteindelijke vraagstuk van den Poolschen staat zal door Rusland en Düitschland worden geregeld. Teneinde te geraken tot het doel van een continentalen vrede, moeten de groote na ties in conferentie bijeenkomen. Dit zal natuurlijk omvangrijke voorbereidingen noodig maken. Het is echter onmogelijk zulk een conferentie bijeen te roepen on der den druk van een oorlog of zelfs maar van gemobiliseerde legers. WAT DÜITSCHLAND WIL. Hitier vervolgde De doelstellingen van de Duitsche regeering zijn de vol gende 1. Billyke regeling van de Duitsche grenzen, we Jee in Overeenstemming is met de ethnologische en sociale situ atie. 2. Verscheidene rassen in het »e- heele onder Duitsche souvereiniteit staande gebied en in geheel Zuid-Oost Europa moeten de hun toekomende plaats krijgen. 3. Streven naar regeling van het Joodsche vraagstuk. 4. Het opnieuw opbouwen van de handelsbetrekkingen met alle landen. 5. Het opbouwen van een Poolschen staat, welks veiligheid door Düitsch land en Rusland zal worden gewaar borgd en welks regeering geen intri gues tegen een van deze landen zal toestaan. Na zijn zinsneling op de conferentie zei Hitier „Zou Churchill dit weige ren, dan zal deze, mijn verklaring, de laatste zijn". Hitier zeide, dat de Duitsche voorstellen overwogen zouden kunnen worden in een internationale conferentie, ofschoon zij door haar niet geregeld kunnen worden. Geen eischen meer, behalve koloniën. Hitier zei voorts „Düitschland ver klaart, dat de door Versailles geschapen situatie niet langer bestaat en dat het aer- halve geen eischen meer in de wereld te stellen heeft behalve die van een billijk koloniaal gebied. Na aangedrongen te hebben op een re geling van de valutakwestie, zei Hitier „De regels van den oorlog moeten even eens herzien worden. Wij moeten erin sla gen, nauwkeurig het doel te omlijnen van de luchtmacht, van den duikbootoorlog en contrabande te omschrijven, teneinde den oorlog minder verschrikkelijk te maken voor hen, die er geen deel aan nemen. Doch dit alles kan slechts door samenwerking tot stand worden gebracht. Eén ding is zeker. Nooit in de geschiedenis zijn er twee zegevierende naties geweest, doch vaak zijn er twee verliezers geweest. Ik kan slechts den Almachtige verzoeken, ons in de toekomst evenals in het verleden den juisten weg te toonen, zoodat Europa we der vreedzaam zal kunnen zijn". RUSLAND ZOU LUCHTBASES IN LITTAUEN VERLANGEN. Volgens betrouwbare, niet officisele in lichtingen behelzen, naar Reuter meldt, de Sovjet-Russische voorstellen aan Littauen een pact tot wederzijdsehen bijstand en be schikbaarstelling van twee bases voor de Sovjet-Russische luchtmacht in Littauen. Bij Finland aangedrongen de Aalands- eilanden niet te versterken. Te Helsinki wordt ontkend, dat ook de Finsche regeering een ütnoodiging zou hebben ontvangen een vertegenwoordiger naar Moskou te zenden. Wel heeft de Sovjet Unie het verzoek hernieuwd de Aalands eilanden niet to versterken. De veiligheid van de Zwarte Zee. Officieele kringen in Belgrado verne men, dat de Sovjet-Unie het behoud van den status quo op den Balkan beschouwt als een onmisbare voorwaarde voor de vei ligheid van de Zwarte Zee. Pact van wederzijdsehen bijstand. Donderdag is een pact van wederzijd sehen bijstand tusschen Sovjet-Unie en Letland onderteekend. Artikel 3 hiervan luidt o.m. Ten behoeve van de waarborging van de veiligheid der Sovjet-Unie en ter consoli deering van haar eigen onafhankelijkheid verleent de Letlandsche republiek de Sov jet-Unie het recht tot het hebben van vlootbases in pacht en tegen redelijken prijs in de steden T iepaja (Libava) en Ventspils (Windawa) en van verscheidene vliegvelden. De verhouding tot Roemenië. In welingelichte kringen te Boekarest verluidt, dat d.e Roemeensche regeering, die op de hoogte wordt gehouden van de besprekingen van Saradjogloe te Moskou, ervan in kennis gesteld is, dat Rusland be reid is den status quo in Zuid-Oost-Europa te erkennen en zijn betrekkingen met Roe menië op de basis van feoede buurschap in te richten. Deze mededeeling heeft bij de Roemeensche regeering groote voldoening gewekt. Volgens het jongste legerbericht van de Duitsche weermacht hebben vanochtend om tien uui bij Koek, ten oosten van Deblin, de laatste overblijfsel van het Poolsche leger, ongeveer acht duizend man, onder den Poolschen generaal Kleber, de wapenen neergelegd. Ten oosten van den Weichsel is gisteren de voorwaartsche beweging begonnen tot bezetting van het gebied tot de grens der Duitsche en Russische belangen. In het Westen zwakke bedrijvigheid der artilkrie. Overigens is de dag rustig ver- loopen. Het Fransche legerbericht van gister avond luidde „Een kalme dag aan het geheele front, op verschillende deelen van het front wa ren de verkenningsafdeelingen actief. Het legerbericht van hedenochtend luidt: Een kalme nacht. Activiteit van patrouil les, met name ten zuidwesten van Saar- brücken. EEN SENSATIONEELE ONTSNAPPING. Uit de gevangenis te Haarlem zijn vijf gevangenen van Duitsche nationaliteit op sensationeele wijze ontsnapt. Na het neerslaan van den bewaker ontvluchtten zii door het kolenhok, waarvan de tralies verbogen werden, klommen toen over een hooge muur (zie stippellijn) en kwamen zoo op straat terecht. De plaats waar de uit brekers de vrijheid herkregen. OVERAL MIJNEN DE LICHTBAKENS VERDWIJNEN. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat bijna veertig waarschuwingen aan de scheepvaart zijn ontvangen van Europee- sche naties sinds de' oorlog is begonnen. De laatste was de waarschuwing van Düitschland van Maandag tegen „onbe hoorlijk gedrag" van Amerikaansche sche pen in de wateren rond Groot-Brittanmë en Frankrijk. Frankrijk heeft het degp-rtement er van in kennis gesteld, dat dè lichtseinen zou den worden gestaakt en dat geen buiten landsche schepen binnen d^. driemij lsgrens mogen komen zonder speciale., vergunning of binnen zes mijl van een^zestal nader genoemde marinehavens.- ^frankrijk heeft ook verklaard, dat in de" wateren bij Mar seille mijnen zijn geleg<L^-* Groot-Brittannië heeft medegedeeld, dat tal van scheepslichten niet meer werken en dat mijnen zijn gelegd in de buurt van Dover, de Firth of Forth, bij Helgoland en elders. In Marokko zijn beperkingen op het ankeren en het naderen van de kust. Egyp te heeft een groot gedeelte van zijn kust voor de scheepvaart gesloten. Ook Canada, Letland en Denemarken hebben beperkin gen gemaakt. De' Sovjet-Unie heetf het departement van buitenlandsche zaken doen weten, dat de ingang van de Witte Zee verboden zóne is en dat een aantal lichtbakens in de Wit te Zee is weggenomen. Uw hoed ligt bij 9 Uw hoed voor dit seizoen, bruin of blauw, haarvilt of gladUw hoed ligt bij „PECA". En dit dur ven wij met zorstelligheid be weren, omdat onze collectie Heeren- hoeden dit najaar zoo bijzonder is. Wij hebben weer de bekendste wereldmerken in voorraad, in iedere maat en kleur. Komt U even passen HEERENMODEHUIS WALSTRAAT 32. Dit nummer bestaat uit 3 bladen §ci>CMrIcwasscw UKKOT clcw «£t»fg Sensatie in Amerika over een Duit sche waarschuwing dat Amerikaan sche mailboot zal worden getorpe deerd. (Pag. 1, eerste blad), Uitspraak van den Raad voor de Luchtvaart inzake de Ekster-ramp oefening onvoldoende voorbereid en niet verantwoord. (Luchtvaart), Rusland ontruimt bezet gebied ten gunste van Düitschland. (Pag 2, eerste blad), In Russische havens worden veel bui tenlandsche schepen vastgehouden. (Pag 2, eerste blad)' meer, om zonder hoed te loopeiu Bovendien is er geen enkele reden om geen hoed te dragen. De vlotte» modellen, die wq dit seizoen brengen, zullen U heusch flatteeren. Zoowel wat sportieve, als wat „gekleede" hoeden betreft, is onze collectie dad ook bijzonder geslaagd. Komt U eens binnenloopen, dan kunt U de verschillende modellen eens; passen Van 2.75 tot ƒ8.50. Een heer met smaak, koopt in die zaak. Het omroepstation Rome heeft gister avond, volgens Reuter, melding gemaakt van Duitsche persartikelen, volgens welke een nieuwe kleinere Poolsche staat onder Duitsch protectoraat sleccts zou worden opgericht op voorwaarde, dat de vijande- lijkhedi in het Westen zouden eindigen- Indien Engeland -en afwijzende .-ouding zou aanemeii, zou Duitschlaid onmiddellijk be sprekingen met i a Sovjet-Unie aanknoo- pen krachtens de Duitsch-Russische over eenkomst. Düitschland waarschuwt de Vereenigde Staten. Amerikaansche regeeringskringen zien in deze mededeeling slechts een propaganda-manoeuvre. Volgens een verklaring van het Witte Huis heeft de commandant der Duitsche vloot de Vereenigde Staten ervan in kennis gesteld, dat het Ame rikaansche stoomschip „Iroquois", dat met Amerikaansche burgers van Euro pa onderweg is, tot zinken zal wor den gebracht, wanneer het de Ameri kaansche kust nadert, aldus Reuter. De secretaris van Roosevelt, Stephen Early, zei, voor hij deze verklaring aan de journalisten overhandigde, dat de aange legenheid volledig besproken is in de bij eenkomst van het kabinet en dat men be sloten heeft alle feiten bekend te maken. Early verklaarde, dat admiraal Raeder, de Duitsche vloctcommandant, de mededee ling aan den Amerikaanschen marine attaché te Berlijn gedaan had. Roosevelt is er Woensdagavond van in kennis ge steld. In de verklaring van het Witte Huis wordt gezegd, dat admiraal Raeder de Vereenigde Staten ervan in kennis had gesteld, dat „volgens een inlichting waar aan hij geloof hechtte, de „Iroquois" tot zinken zal worden gebracht, wanneer het schip de Amerikaansche Oostkust nadert. Het tot zinken brengen zou worden vol bracht door een herhaling van de omstan digheden, die den ondergang van de „Athe- nia" kenmerkten." Het Witte Huis deelt in de verkla ring verder mede, dat een vaartuig van de kustwacht en verscheidene vlocteenheden de „Iroquois" tegemoet zouden varen en het schip naar een Amerikaansche haven zouden convo- yeeren, louter bij wijze van voorzorgs maatregel. Men heeft den gezagvoer der den raad gegeven nauwkeurig te onderzoeken of zich wellicht ontplof bare stoffen aan boord bevinden. Het Witte Huis heeft later te kennen gegeven de verklaring ongeloofwaardig te achten. Early zei „Wij gelooven niet, dat er veel menschen in de Vereenigde Staten zijn, die denken, dat het bericht waar is of waar kan zijn." De bijeenkomst van het kabinet was vrijwel geheel aan de bespreking van deze aangelegenheid ge wijd. „Wij kunnen ons niet voorstellen, aldus zei Early nog, dat Engelsche, Fransche of ai dere schepen zouden doen, wat het be richt inhoudt." Het Witte Huis wil vol gens Early geen sensatie verwekken. Het verhaal van de „Iroqouis" heeft te Washington niet weinig opwinding ver oorzaakt, hoewel de algemeene opvatting in regeeringskringen is, dat het bericht een ongebruikelijke propaganda-manouevre be- teekent doordat het uitgaat van de ge dachte, dat het Amerikaansche publiek gelooi heeft gehecht aan de Duitsche be wering, dat Churchill de „Athenia" heeft tot zinken doen brengen. Dit is, aldus zegt men met nadruk, niet het geval. Vandaar dat men zich te Washington, afvraagt, wat het rijk probeert te winnen met de uitwerking van een nieuwe pro paganda op een grondslag, welke reeds nieJ als echt wordt erkend. De „Iroqouis" heeft 584 personen aan ooord, passagiers en bemanning, die allen van Amerikaan sche nationaliteit zijn.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1