Breskensche Courant a a a EERSTE BLAD a E H B 1 Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Italië heeft geen vredesvoorstellen in studie Franschen zouden aan val op Pirmasens hebben afgeslagen. Engeland en de neutrale landen. Een verklaring van generaal Sikorski Sovjettroepen trekken terug. DE OORLOG TER ZEE. Opnieuw Zweedsche schepen opgebracht naar Duitschland. Grieksch stoomschip onder Iersche kust getorpedeerd. De torpedeering van de „Gun". Het torpedeeren van de „Walma" Ook Finland heeft Duitsche waarschuwing ontvangen. Waarom Frankrijk oorlog voert. Slecht weer aan het Westelijk front. UIT DEN OMTREK Middelburg B EH 8 Hi Ylissingsclie Courant 77ste JAARGANG NUMMER 235 DONDERDAG 5 OCTOBER 1939 ^.Donneuientsprys1'/ ct. pel weeh oi 2.20 pei Kwartaal. Franco pel post 1 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor bet buitenland neme meD een abonnement op bet postkantooi zijn®r gemeente Advertentieprijs: Vao l5 regels 1.25, tedere regel meei 25 cent Br) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van iregels 50 cent tedere regel meei 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma VAN OF VELDE Jr., Bureau* Walstr. 58-60, Tel 10 (2 lijnen), Giro No.6628? Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat ret21; Oost- en West-Sonbnrg, Kanaalstraat 45. Fel 85 Weigert de Duce de vredesvoorstellen van Hitier te steunen? Italië schijnt neutraal te willen blijven. Verscheidene Engelsche bladen heb ben de mededeeling gepubliceerd, dat de Duce bezig zou zijn een ontwerp voor een vredesconferentie te bestu- deeren en geven hierbij zelfs een lijst van de mogendheden, welke hieraan zouden moeten deelnemen. Dit bericht is. van allen grond ont bloot, aldus Stefani. In den huidigen stand van zaken zal Italië een derge lijk initiatief niet nemen. In welingelichte kringen te Londen, al dus schrijft de diplomatieke redacteur van Reuter, wordt groot gewicht gehecht aan bovenstaande te Rome uitgegeven officiee- le verklaring. In deze kringen brengt men deze verklaring in verband met het feit, dat na hst bezoek van Ciano aan Berlijn geen communiqué is uitgegeven en ziet men erin, dat dè Duce geweigerd heeft de vredesplannen van Hitier te steunen. Dit is van te meer beteekenis, aldus Reuter, om dat Chamberlain Dinsdag verklaard heeft, ieder voorstel te zullen onderzoeken in het licht van de voorwaarden, die hij tevoren had omschreven. Klaarblijkelijk voldeden de Duitsche plannen aan deze voorwaarden niet en heeft Mussolini besloten geen ver antwoordelijkheid voor het indienen der voorstellen te aanvaarden. Ook de zin snede „in de bestaande omstandigheden" wordt zeer belangrijk geacht, daar deze be staande omstandigheden den staat van oor log tusschen Duitschland en Frankrijk en Engeland, alsmede de neutraliteit van Ita lië, insluiten. Dat na Ciano's bezoek aan Berlijn geen communiqué is gepubliceerd, wordt waarschijnlijk, aldus Reuter, ver klaard door de omstandigheid, dat de bei de regeeringen over de bewoordingen niet tot overeenstemming konden komen en dat een communiqué slechts gepubliceerd zou worden, indien de Duce met de Duitsche voorstellen instemde. Daar hij zijn goed keuring niet heeft gegeven, zal het com muniqué nooit het licht zien. Het zoo besluit de redacteur van Reuter, zeer on gewoon. dat na een dergelijk belangrijk of ficieel bezoek geen mededeeling wordt ge publiceerd. Mededeeling van hei omroep- station Home. Volgens Reuter heeft de omroeper van den zender Homo Woensdagavond voor den microfoon verklaard „De Italiaansche politiek beoogt te voor komen, dat de tweede Europeesche oorlog zich uitbreidt en afmetingen aanneemt, die voor de menschheid noodlottig zouden zijn. De omroeper voegde hieraan toe „Er is geen reden om aan te nemen, dat Italië zich in de krijgsverrichtingen zou mengen, tenzij het dat zou doen tot zijn eigen /er- dediging of tot verdediging van zijn be langen". Hij zei verder, dat de Italiaansche regee ring geen initiatief zou nemen voor het bijeenroepen van een vredesconferentie, of schoon zij bereid is moreelen en diploma- tieken steun te verleenen aan elk initiatief, dat een vreedzame regeling van het con flict zou kunnen brengen. Italiaansche meening over de verklaring van Chamberlain. De „Messagero" en de „Popoio di Roma" wijden, volgens Reuter, talrijke kolommen aan de verklaring van minister-president Chamberlain in het Lagerhuis en aan de debatten in het Lagerhuis, doch zij geven geen commentaar. In Italiaansche kringen maakt men uit de verklaringen van Chamberlain en Chur chill op, dat het einde van den oorlog nog niet in zicht is. Men is evenwel van mee ning, dat wanneer de oorlog zal worden voortgezet, Italië neutraal zal blijven. De krantenlezer is ^troffen door het achterwege blijven van groote koppen na het bezoek van graaf Ciano aan Hitier en trekt hieruit de conclusie, dat welke de voorstellen van Berlijn ook mogen zijn, Ita lië deze niet geheel tot de zijne zou kun nen maken. Men is van meening, dat tus schen Rome en Berlijn' besprekingen wor den gehouden om de voorstellen zoo aan vaardbaar mogelijk te maken, alvorens ze bekend te maken. Het Fransche legerbericht van Woens dagavond luidde Aan verschillende deelen van het front werden patrouilles uitgezonden en hinder lagen gelegd. De vijand heeft een aanval gedaan op Pirmasens, welke werd afge- Een van onze onderzeeërs heeft een Duitsch koopvaardijschip aangehouden en naar een haveai gebracht. Het legerbericht van den ochtend van den 5den October luidt De artillerie was op verscheidene punten van het front bij tusschenpoozen in actie. Tijdens de zitting van het Engelsche Hoogerhuis sprak Lord Ponsonby gisteren over den door de regeering genoemden tijd van drie jaren voor den oorlog. Hij zei o.a.: „Wij hebben eenige verantwoordelijk heid jegens onze oude vrienden België, Ne derland, Denemarken, Zweden en Noor wegen. Hun moeilijkbeden gaan ons aan. Wanneer de oorlog mocht voortduren, zoo voegde Posonby hieraan toe, zou hun han del worden ontwricht, hun bevolking wor den uitgehongerd, hun schepen tot zinken gebracht en zij zouden lijden". De Britscbs minister voor den economi- schen oorlog, Ronald Gross, heeft gisteren een radioredevoering gehouden, waarin hij uiteenzette, dat Engeland van den aanvang af open oog heeft gehad voor de belangen der neutralen, en rekening wil houden met hun gewebtigden handelsbehoeften en niet het verlangen heeft hen te verhinderen levensmiddelen en andere goederen voor hun eigen bevolking in te voeren. Een aan tal missies van neutrale landen bevindt zich in Engeland voor het voeren van be sprekingen, die in vriendschappelijke sfeer gevoerd worden. Men hoopt in zekere ge vallen te komen tot regelingen, die de con- trabandecontröle nog zullen vereenvoudi gen. D© minister besprak voorts Duitschland's houding in den oorlog ter zee en het tot zinken brengen van neutrale schepen, waarna hij de resultaten noemde die be haald zijn bij het onderscheppen van con trabande. „POLEN IS NIET IN EEN EERLIJK GEVECHT OVERWONNEN". De nieuwe minister-president van Po len, generaal Sikorski, opperbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, heeft een verklaring afgelegd aan den vertegen woordiger van Havas, waarin hij o.m. zei Polen is niet in een eerlijk gevecht over wonnen, het werd overweldigd door hor den zonder eer en recht. Door tegenstand te bieden, zooals het heeft gedaan, toonde Polen de moreele en geestelijke waarden, welke de grootheid uitmaken van be schaafde volken. Het heeft zijn plicht ge daan. Het heeft tot het uiterste van zijn kracht weerstand gebeden aan bijna de geheele Duitsche strijdkracht waardoor het de mobilisatie en concentratie van zijn groote bondgenooten vergemakkelijkte. Ik ben hier op Franschen bodem opgenomen om de faikkel brandende te houden, welke mij door de soldaten en de bevolking van Polen, welker meed hun verleden waardig was, is toevertrouwd. Mijn kabinet is een oorlogs- en vereenigingskabinet en heeft tot taak zonder te talmen een Poolsch leger te vormen om den strijd voort te zetten tot de overwinning zal zijn behaald, den strijd vande beschaving tegen het barbarendom. Ik voel geen behoefte hier in enkele woerden uiteen te zetten, wat wij ver wachten. Het is intusschen duidelijk, dat de' wereld verlost moet worden van de voortdurende bedreiging met oorlog en van de zware last der bewapening. Een levensvatbaar Europa moet hersteld wor den, waarin alle volken, die thans onder drukt worden door Duitschland of Rus land, zooals Polen en Tsjecho-Slowakije, volledige onafhankelijkheid en veiligheid vinden. UIT GEBIED TUSSCHEN OOSTPRUISEN EN LITTAUEN. De Sovjettroepen trekken zich thans, naar Reuter meldt, terug uit een groot ge bied in Polen tusschen Oost-Pruisen en Littauen, dat toegekend is aan Duitschland bij de Moskousche deelingsovereenkomst. Hst gebied van Wilna is nog volkomen af gesneden van Litauen. Verklaard wordt, dat daar levensmiddelen en andere goede ren uiterst schaarsch zijn. Het Zweedsche schip „Krosholm" is volgens Havas voer Sandham op volle zee aangehouden door een Duitsch oorlogs schip en naar een Duitsche haven ge bracht. Het schip was met een lading houtpulp en papier op weg naar Wilming ton (Delaware). De „Goeteborgs Handelstidtng" meldt, dat het Zweedsche stoomschip „Aarne", dat van, Gothenburg met een lading hout op weg was naar Antwerpen, acht mijl van Vinga ten westen van Gothenburg door een Duitschen torpedicfoootjager in beslag genomen en in zuidelijke richting opgebracht is. Duitsche lorpedobootjagers zijn volgens hetzelfde blad waargenomen in de internationale wateren tusschen Var- berg en Vinga. Volgens Reuter zou nog een stoomschip, welks naam onbekend is, gisteren door een Duitsch oorlogsschip in beslag zijn genomen. Gisteravond zijn 28 rverlevenden van een Grieksch stoomschip, de „Diamantis", dat naar verklaard wordt ter hoogte ~ran Landsend door een Duitsche duikboot tot zinken was' gebracht, aangekomen in Ven- try Bay, in het Iersche graafschap Kerry. Iersche burgerwachten hadden de duik boot zien onderduiken, doch zij waren te laat om het schip vast te houden. De over levenden waren 36 uur op de duikboot geweest waar zij, naar zij verklaren, hof felijk waren behandeld. Zij werden aan land gezet. Zes hunner moesten zich naar een ziekenhuis begeven, doch de toestand van geen der gewonden is ernstig. De overlevenden v;vi de „Diamantis" kwamen aan wal met een wankele boot, welke afkomstig was van de dux.iboot. Zes man werden naar het ziekenhuis van Dingle overgebracht. Zij waren weliswaar niet ge wond, doch waren wel ernstig geschokt. In het ziekenhuis werd aan Reuter verklaard, dat het schip door een duikboot was tot zinken gebracht en dat dé mannen waren opgepikt door de duikboot, welke hen op vier a vijf mijl buiten de stad had aan larid gezet. Zes werden hier ondergebracht en de overigen ingekwartierd in enkele in de buurt gelegen hotels. Het is mogelijk, dat zij eenige tijd later op den dag het ziekehuis zullen kunnen verlaten, doch twee of drie personen zijn tamelijk ziek tengevolge van schok en hooge temperatuur. Havas meldt uit Stockholm De kapitein van het Zweedsche schip „Gun", dat door een Duitschen onderzeeër is getorpedeerd, heeft medegedeeld, dat een Duitsche patrouille aan boord van zijn schip was gekomen en de bemanning dwong de springlading te plaatsen. Zij dreigden bij den minsten tegenstand den kapitein en twee man, die als gijzelaars aan boord van den onderzeeër waren ge bracht, te dooden. Onder bedreiging met de revolver lieten de manschappen van de patrouille zich naar een kast brengen. Zij braken deze open om zich meester te maken van de sigaretten. De commandant van de duikboot poogde verscheidene malen den Zweedschen kapi tein te dwingen een verklaring te onder teekenen, waaruit moest blijken, dat de lading niet voor België bestemd was. GEEN DRINGENDE MILITAIRE NOODZAAK Het Britsche ministerie van voorlichting verklaart, dat er klaarblijkelijk geen drin gende militaire noodzaak is te vinden voor het tot zinken brengen van het Finsche schip „Walma". dat 23 September door een Duitschen onderzeeër tot zinken is ge bracht. Het ministerie voegt hierbij een vertaling van de verklaring, welke de com mandant van den duikboot aan den kapi tein van de „Walma" heeft gegeven. Hier in wordt gezegd, dat het schip tot zinken moest worden gebracht op grond van de bestemming van de lading. Het ministerie van voorlichting verklaart te dien aanzien, dat alleen uiterste militaire noodzaak het tot zinken brengen van een neutraal schip kan rechtvaardigen. Het vervoer van con trabande is niet voldoende. Finland heeft uit Berlijn een waarschu- ming ontvangen, gelijkluidende aan die, welke gezonden is aan de Vereenigde Sta ten, Zweden, Denemarken, betreffende vrachtschepen, di© verden Vug wekken door te trachten aan de Duitsch© controle te ontkomen, zoo ïeldt het dagblad Svenka- pressen. EEN UITEENZETTING VAN MINISTER PRESIDENT DALADIER. De Fransche minister-president Daladier heeft gistermiddag in de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer een ampele uiteenzetting gegeven van de oor zaken van den oorlog en de diplomatieke actie van Frankrijk sedert het uitbreken van de vijandelijkheden. Ten slotte gaf hij een uiteenzetting van het doel van Frank rijk in den oorlog. Frankrijk wil niet langer leven in de onzekerheid van de laatste jaren en liet weigert te bukken voor het geweld en het voldongen feit. Ieder denkbeeld van over winning en overheersching is haar verre. Zij wil geen wapenstilstand tusschen twee aanvallen, doch een duurzamen vrede, wel- keke volledig de nationale veiligheid ga randeert in het kader van de veiligheid voor alle mogendheden. Havas meldt Sinds een paar dagen is het slecht wet*' in het gebied van het front, waardoor niet alleen eenige operaties der grond strijdkrachten werden beperkt, doch ook de operaties der luchtmacht. Er valt veel regen, doch er is ook een krachtige wind. Het wolkendek hangt laag. Het Duitsche legerbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten werd de gisteren begon nen zuivering van het gebied ten Oosten van den Weichsel van op zichzelf staande Poolsche troepenafdeelingen voortgezet. In het Westen slechts geringe activiteit van artillerie en verkenningsvliegtuigen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen §cl»curlcwMSC« wan «leafing Italië verklaart geen vredesvoorstellen in studie te hebben. (Pag. 1, eerste blad); 2 slachtoffers van de ramp met de „Jan van Gelder" ten grave gedragen. (Pag. 2, eerste blad); Opnieuw Zweedsche schepen naar Duitschland opgebracht. (Pag. 1, eerste blad); Hevige stryd in China. (Buitenland^ ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN AFD. ZEELAND VAN DEN CHR< BOEREN- EN TUINDERSBOND. Teleurstelling over de richtprijzen. In de te Middelburg onder voorzitter schap van den heer C. de Putter uit Axel gehouden vergadering van de afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond werd medegedeeld, dat Zeeland in aanmerking komt voor de levering van 1500 ton hooi voor de militairen. Tot lid van de hooivorderingscommissie werd aan gewezen de heer J. Bosselaar te Aagten kerke. Met het voorstel van den Minister van Economische Zaken inzake het te stichten pachtbureau voor Zeeland werd accoord gegaan. Dq voorziter werd aangewezen als lid van de provinciale commissie tot uitvoe ring van de bodemproductiewet. Waardeering werd uitgesproken voor da wijze van werken van de vlasstichting. Diepe teleurstelling werd uitgesproken over de vastgestelde richtprijzen voor de producten van den oogst 1939, vooral van peulvruchten en fijne zaden. Men was van oordeel, dat alleen bij een zeer groote oogst de productiekosten- worden vergoed. Getracht zal worden iandbouwverlof te verkrijgen voor de militairen in, den a.s. zaaitijd. Besmettelijke ziekten in Zeeland. Gedurende de week van 24 tot en met 30 September 1939 werden 5 gevallen van roodvonk aangegeven, nl. 4 te Groede en 1 te Vlissingen. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Staat, minister van Fi nanciën, maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde be lastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij uen ontvanger der di-: rectie belastingen te Hulst 12, 7.20 J Sas van Gent f -8.-*l, 6.70 Terneuzen 7.44, 4 Zierikzee 293.56 bij den ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Sluis 6.49. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de Avioïanda-vliegtuigenfabriek te Papendrecht, waar gewerkt wordt aan een groote order voor Defensie. Z. K. H. bezichtigt een der vrijwel gereed gekomen vliegbooten, welke voor Nederlandsch-Indië zijn bestemd. GEMEENTERAAD. In principe besloten tot bouw van een abattoir. Verschillende maatregelen op lucht- beschermingsgebied. Militairen vrijgesteld van vermakelijkheidsbelasting. De gemeenteraad van Middelburg hield gisteren van 2 tot 7 vergadering met als hoofdschotel het voorstel tot stichting van een abattoir op een terrein aan den Seisweg, het verleenen van een crediet daarvoor van 250.000, daarvoor een lee ning aan te gaan met de commissie voor werkverruiming en het terrein te koopen van het bestuur der Godshuizen voor een maximum bedrag van 8000. Dit voorstel heeft discussie van een paar uur uitgelokt, doch alleen de heer Schot (St. Geref.) heeft zich als beslist tegen stander doen kennen. Van de 16 aanwezige leden de heer Onderdijk kan de verga deringen nog niet bijwonen hebben er 14 het woord gevoerd of met den burgemeester 15 personen. Het slot van alle besprekingen was, dat het voorstel als bovengenoemd met 15 te gen 1 stem, die van den heer Schot, werd aangenomen. Het ontwerp-besluit, dat ook de mede werkende kringgemeenten, nl. St. Laurens, Grijpskerke, Meliskerke, Veere en Nieuw- land, reeds aannamen, is met dezelfde stemmenverhouding ook hier aangenomen. Bij de discussies io o.a. ook de weigering van medewerken van Arnemuiden bespro ken, maar men achtte het geenszins uit gesloten nog weer eens met die gemeente te gaan praten.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1