Breskensche Courant ENGELAND ZET DEN OORLOG VOORT STADSNIEUWS EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland waarin opgenomen de Vijf Duitschers uit het huis van bewaring te Haarlem ontsnapt. De strijd tegen de neutrale schepen in de Oostzee. De onbeperkte duikbootoorlog. Duitsche aanvallen door de Franschen afgeslagen. ATELIER JAN HENNING Vlissing sche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 234 WOENSDAG 4 OCTOBER 1939 ■^.Doaxiementsprys; IV ct. pel week oi I 2.20 pei Kwartaal Franco per post f 2.60. Aizonderl^kc nummers 5 ct Voor tiet buitenland neme raeD een abonnement op bet postkantooi zijner gemeente Advertentieprijs: Van 16 regels 11.25, tedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent tedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma r V AN Ut V Kllifc Jr„ Bureaus Walsti 58-60, Tel. 10 (2 lijnen). Giro No.66281 EigeD kantoren te: Breskens, Dorpsstraat Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel 85 EEN BEWAKER NEERGESLAGEN EN GEBONDEN. In den afgeloopen nacht hehben vijf Duitschers, die in het huis van bewa ring te Haarlem waren opgesloten, kans gezien te ontvluchten. Zij sloe gen den bewaker neer, ontnamen hem zjjn sleutels en wisten met behulp daarvan op een binnenplaats te komen. Een trapje, dat in een kolenbergplaats stond, maakte het voor hen al zeer een voudig om over den muur van het gebouw te klimmen. De ontvluchting is eerst hedenmorgen ontdekt door den tweeden bewaker. Deze wordt 's nachts door zijn collega om de twee uur gewekt en doet dan op zijn beurt de ronde door het gebouw. Hedenmorgen werd deze bewaker ech ter pas omstreeks zes uur wakker en uit de omstandigheid, dat zijn collega hem niet gewekt had, leidde hij af, dat er iets ongewoons gebeurd moest zijn. De man stelde direct een onderzoek in en vond tot zijn ontsteltenis zijn collega, stevig gebon den en met een prop in den mond op den vloer van de cel liggen, waarin de vier Duitschers opgesloten waren geweest. Een vijfde Duitscher, die in een andere cel ge vangen had gezeten, was eveneens ver dwenen. Wat de bewaker vertelde. Nadat de bewaker zijn collega had be vrijd, verklaarde deze, dat hij den vorigen avcind omstreeks twaalf uur naar de cel van de vier Duitschers was gegaan, om dat dezen gebeld hadden. Op het oogen- blik, dat hij de celdeur opende, kreeg hij een hevigen stomp in het gelaat, waar door hij even versuft raakte en op den grond viel. Hiervan maakten zijn vier be lagers gebruik om hem vast te binden en hem een prop in den mond te duwen, zoo dat het den bewaker onmogelijk was om hulp te roepen. Vervolgens droegen zij hem in de cel en namen hem zijn sleutels af. Hun eerste werk was vervolgens een landgenoot te bevrijden, die in een nabij gelegen cel was opgesloten. Door een kolenbergplaats ontsnapt. Met behulp van de sleutels wisten zij in de gang te komen, welke naar den hoofd ingang van het gebouw leidt. Daar de bewaker de sleutels van deze deur echter nooit bij zich draagt, zagen de mannen zich dezen weg versperd. Zij gingen daar om weer terug, forceerden de deur van een kolenbergplaats en wisten vandaar uit op de binnenplaats te komen, nadat zij eerst door verbuiging van de spijlen een opening hadden gemaakt in een ijzeren hek. Met een trapje, dat zij in de kolen bergplaats vcinden, was het tenslotte zeer gemakkelijk over een schutting en den buitenmuur van het gebouw te klimmen en in den nacht te verdwijnen. Opsporingen in vollen gang. Slechts van een hunner meent de politie een spoor gevonden te hebben. Het was bekend dat deze man, voor hij gedetineerd was, omgang heeft gehad met een meisje uit Velsen. Uit het feit, dat in die ge meente in den afgeloopen nacht een fiets gestolen is, leidt de politie af, dat de man in deze richting is gevlucht. Nadat de ontvluchting ontdekt was, heeft de politie direct een uitgebreid on derzoek ingesteld en het signalement der ontvluchten per radio doen verspreiden. Drie mannen hadden communistische sym pathieën, de twee anderen waren natio- naal-socialist. Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij na hun ontvluchting niet bij elkaar zijn gebleven. De bewaker, die door de mannen was overvallen, heeft geen nadeelige gevolgen van dezen sensationeelen overval onder vonden. Hij heeft een wonde aan het hoofd, die niet van ernstigen aard is. WIL DUITSCHLAND DAAR ALLE NEUTRALE SCHEEPVAART STOPZETTEN. Het Duitsche optreden tegen de neutrale scheepvaart in de Oostzee wekt groote op winding te Stockholm, aldus Reuter. Het dagblad „Aftonbladet verneemt uit Duitsche kringen, dat het de bedoeling van Duitschland is om alle neutrale scheepvaart op de Oostzee stop te zetten, niet alleen de scheepvaart naar Engeland, maar ook die tusschen de neutrale landen op het vaste land, waarbij België in het bijzonder wordt genoemd. In een hoofdartikel schrijft hetzelfde blad „Regeeringsmaatregelen zijn noodig om tonnage en levens te redden. Officieele protesten zjjn niet langer voldoende." De Noorsche Minister van Buitenlandsche Zaken, Koht, heeft tegenover een vertegen woordiger van het dagblad „Tidens Tegn" een verklaring afgelegd, waarin hij zei „Het torpedeeren van neutrale schepen, die tusschen neutrale havens varen, vormt een inbreuk op het internationale recht". Koht voegde hieraan toe, dat de Noorsche regee ring wegen zocht om een oplossing te vin den voor den toestand. Zij treedt op in over leg met de andere Noordelijke landen. De toegang tot alle belangrijke Noorsche havens wordt thans gecontroleerd in ver band met het spionnagegevaar. De Duitsche regeering heeft de Zweed- sche een nota doen toekomen, waarin de neutrale scheepvaart wordt gewaarschuwd tegen „verdachte gedragingen" bij de Brit- sche en Fransche wateren. De gezagvoerder van het Noorsche s.s. „Takstaas", dat Vrijdag jl. door een Duit sche duikboot buiten Bergen tot zinken is gebracht, heeft Dinsdag verklaard, dat de commandant van de duikboot geweigerd heeft de scheepspapieren in te zien en zei, dat hij bevel hr.d om alle schepen met la dingen voor Groot-Brittannië in den grond te boren. Het Duitsche Nieuwsburean meldt Ten aanzien van de mededeelïng van Churchill, dat Engeland reeds sinds twee jaren de bewapening der koopvaardijsche pen en de militaire opleiding van de offi cieren en de bemanning van deze s^h^nen heeft voorbereid, stelt de „Berliner Börsen- zeitung" de vraag of ii.nge.and cius wense lijk de misdaad van het Britsche koopvaar dijschip „Manaar", dat een Duitsche duik boot met geschutvuur aanviel en daarop tot zinken werd gebracht, tot systeem wil verheffen. Wanneer dat zoo is, aldus het genoemde blad, dan zal Engeland er zich niet over moeten beklagen, wanneer Duitschland in zijn oorlogvoering ter zee geheel andere snaren aanslaat. Het blad herinnert er verder aan, dat het recht om eventueel over te gaan tot het tot zinken brengen van een schip zonder voorafgaan de waarschuwing, thans ook bevestigd is door drie belangrijke Amerikaansche vol- ke^ vech t s^e1 eerd De waarschuwing, die in deze constatee ring van de pioie^oien Mooie, Boicnard en Hyde ligt, is over Engeland heen ge richt tot alle zeevarende naties, die zich onderwerpen aan Engelsche influisteringen of pressie. De sporen, die Engeland en in het bijzonder Church' -in den wereldoorlog achter zich hebben gélaten en de talrijke voorbeelden van bewezen Engelsche bedoe lingen om voort t gaan met de methoden van een onscrupuleuze zeeschuimerij, zul len nadruk leggen op de noodzakelijkheid van een energiek afstand nemen. Neutrali teit wil tegenwoordig verdedigd worden. Het Dinsdagavond uitgegeven Fransche oorlogscommuniqué heeft den volgenden inhoud „Vijandelijke overvallen werden afgesla gen ten oosten van de Moezel en ten oosten van de Saar. Bedrijvigheid der beid© vijandelijke artillerieën iii dezelfde streken". Het legerbericht van hedenochtend luidt: „De nacht is kalm geweest. De artillerie aan beide zijden heeft in de buurt ten zui den van Zweibrücken geschoten". Het opperbevel van de Duitsche weer macht bericht dat in het Westen, behalve een zwakke activiteit van de vijandelijke artillerie in de buurt van Saarbrücken, bij na volledige rust heerschte. In den handelsoorlog werden sedert 30 September nog 72 stoomschepen door Duit sche zeestrijdkrachten aangehouden. Een gedeelte hiervan werd naar Duitsche ha vens opgebracht wegens het vervoeren van contrabande. Te Parijs is een officieele balans van den luchtoorlog gedurende September ge publiceerd, waarin, volgens Havas, gezegd wox-dt, dat 8 Fransche en 24 Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Uit de Italiaansche bladen. De Italiaansche bladen, die de krijgsver richtingen aan het Westelijk front met levendige belangstelling blijven volgen, maken, volgens Havas, melding van de stelselmatige vorderingen der Fransche troepen. Zij verklaren, dat de Fransche generale staf er naar streeft, het verlies van menschenlevens te voorkomen. Verder spreken zij van reusachtige voorbereidin gen, welke aan iederen aanval voorafgaan. 2»ee iteel kit) zou Uw man aan de grens zijn, als U hem eens een foto stuurde van U met de kinderen. Voor de kosten behoeft U het toch niet te laten, wij maken 6 briefkaart foto's reeds vanaf 1.50. Badhuisstraat 63 De heerschappij van het geweld moet eindigen. Verklaring van Chamberlain voor het Lagerhuis. daden van aanval van Duitschland, welke de vrijheid en veiligheid van alle landen van Europa bedreigen. Hij zette verder uiteen, dat hoewel de weloverwogen aanval op Polen de onmid dellijke oorzaak was van den oorlog, het niet de fundamenteele oorzaak was. Deze oorzaak was het overweldigende gevoel in dit land en in Frankrijk van het ondrage lijke van den stand van zaken waarin de landen van Europa het hoofd moesten bie den aan het alternatief hun vrijheid in de weegschaal te stellen of hun krachten op geregelde tijden te mobiliseeren om deze vrijheid te verdedigen. Na te hebben verklaard, dat de verant woordelijkheid voor den oorlog lag bij den- gene, die de politiek van achtereenvolgen de aanvallen heeft gevoerd, zei Chamber lain „Indien voorstellen worden gedaan, zullen wij deze zeer zeker bestudeeren en wij zullen ze toetsen in het licht van wat ik zoo juist heb gezegd". Chamberlain gaf vervolgens een over zicht van het oorlogsgebeuren en zei o.m., dat de duikbooten zijn verdreven uit de Britsche wateren en gedwongen zijn op te treden op verren afstand. Minister-president Chamberlain heeft gisteren in zijn wekeiijksche verklaring aan het Engelsche Lagerhuis ten aanzien van het Russisch-Duitsche verdrag mede gedeeld „Ik kan beginnen met te zeggen, dat geen bedreiging ooit dit land of Frankrijk ertoe zal kunnen brengen het voornemen op te geven, waarvoor wij in den strijd zijn gegaan". Er is niets in de Russisch-Duitsche overeenkomst, dat voor ons aanleiding zou kunnen zijn om iets andere te doen dan dat wij nu doen Al onze hulp bronnen mobiliseeren en de geheele macht van het Britsche imperium in het werk stellen voor een doeltreffend voortzetten van den oorlog. Vérder zei hij, dat Engeland geen lou tere garanties meer van de Duitsche regee ring kan aanvaarden. Niemand verlangt den oorlog voort te zetten langer dan noodzakelijk is, doch de overgroote meer derheid van de bevolking van dit land en Frankrijk is vast. besloten de verzekering te verschaffen, dat de regel van het ge weld zal ophouden en dat het woord van regeeringen, dat eens gegeven zal zijn, ge houden zal worden. Waarom Engeland in oorlog ging. Hij herhaalde, dat de reden waarom En geland in den oorlog is gegaan, was een In de rede van Chamberlain was giste ren eenige heftigheid te -bespeuren in te genstelling met de gewone kalme wijze van spreken van den minister-president en het Huis juichte, toen hij zei, dat geen be dreiging Engeland of Frankrijk er toe zou kunnen brengen hun doel op te geven en nog luider was het gejuich, toen hij zei, dat de heerschappij van het geweld moet eindigen. Na afloop van de rede drong Lloyd Georere er op aan, dat geen overhaast antwoord zou worden gegeven op eenig vredesvoorstel, waarop Onambeiuain zei „Hiermede ga ik volkomen accoord. Ik zie geen reden waarom we ons zouden haasten een antwoord te geven op eenig voorstel, dat werkelijk ernstige overweging vraagt. Chamberlain herhaalde evenwel, dat tot nu toe een dergelijk voorstel nog niet is ont vangen en op dit oogenblik zou het voor tijdig zijn eenige hoop te bouwen op de aannemelijkheid van een dergelijk voor stel, hoewel het huis zal begrijpen, dat niemand dan spreker hartelijker een voor stel zou begroeten, waardoor werkelijk het doel, dat de regeering zich heeft gesteld en waarvoor de oorlog is aanvaard, zou worden bereikt. Dit nummer bestaat uit 2 bladen VUss'moen DE MILITAIRE MACHINES BOVEN VLISSINGEN. In de jongste vergadering van den ge meenteraad is gesproken over den overlast dien ingezetenen ondervinden van de mili taire machines die dikwijls vrij laag boven de stad kruisen en daar ook herhaaldelijk onder vervaarlijk motorgeronk spiegelge vechten ten beste geven. Wij hebben er in eerste instantie de voor keur aan gegeven, over deze kwestie niet te schrijven maar contact te zoeken met verschillende militaire instanties die hier voor in aanmerking komen dit is gerui- men tijd geleden reeds gebeurd. Hedenochtend werden wij verrast met een bezoek van den sinds eenige dagen nieuw benoemden commandant van het vliegveld Vlissingen, die in gezelschap van den waarnemenden commandant zijn op wachting kwam maken. Het doet ons ge noegen den ingezetenen te kunnen mede- deelen, dat ons uit het gesprek dat wij met deze heeren hadden, gebleken is, dat zij gaarne alle medewerking zullen verleenen. Voor zoover dat mogelijk is zal overlast voor de bevolking worden vermeden de commandant onderschreef ten volle ons oordeel, dat militairen en burgerij elkaar noodig hebben en dat een goede verstand houding tusschen beide groepen van groote beteekenis moet worden geacht. Om misverstand te voorkomen, voegen wij hier aan toe, dat het bovenstaande niet beteekent, dat nu niet meer boven de kom der gemeente zal worden gevlogen. Dit zal zooveel mogelijk worden vermeden, maar het vliegveld ligt zóó dicht bij de stad, dat het bij zekere windrichtingen on vermijdelijk is bij het starten en landen boven de gemeente te komen. Daarnaast moet men beneden de 400 Meter vliegen (om de afweerbatterijen herkenning onzer machines mogelijk te maken) en moet men het vliegveld in geval van nood in glij vlucht kunnen bereiken. Het laatste be perkt den afstand dien men zich van het vliegveld kan verwijderen, zoodat de jon gelui (het betreft hier een vlieg school) al gauw even boven de stad kemen. De spiegelgevechten die men enkele ma len boven Vlisringen kon waarnemen, wer den uitgevoerd Co or een inmiddels weer vertrokken opleiding voor jachtWieger het zal wel eenigen tijd duren vóór zulk een opleiding hier weer komt. Zal het dus niet altijd te vermijden zijn, dat de bevolking eenig n overlast onder vindt van de nabijheid dezer militaire vliegschool, wij hebben na het prettige ge sprek van hedenmorgen de absolute over tuiging dat de command .t van het vlieg veld en zijn naaste medewerkers volkomen oprecht zijn in hun toezeggging, dat zij al het mogelijke zullen doen om te bevorde ren, dat onnoodige vluchten boven de stad achterwege blijven. Iets waaivan onze in gezetenen ongetwijfeld met instemming en genoegen kennis zullen nemen. Passagiers van „Statendam" en „Tabian" per Zeeland-boot naar Nederland. De directie der HollandAmerika-lijn maakt bekend, dat van het s.s. „Staten dam", dat 16 September jl. van New-York vertrokken is, ongeveer 75 passagiers die Dinsdag met de Batavierlijn Engeland ver laten hebben, vandaag te Rotterdam ver wacht werden. De overige passagiers zou den vandaag aa.n boord van de „Oranje Nassau" van de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" gaan. Hun aankomst kon mor gen tusschen 2 en 3 uur n.m. te Vlissingen worden tegemoet gezien. De stoomvaart maatschappij „Neder land" deelt mede, dat blijkens uit Londen ontvangen bericht, de passagiers, die per m.s. „Tabian" uit Indië vertrokken zijn, morgen per maatsc ïappij „Zeeland" van Engeland naar Nederland overkomen. Gestolen rijwiel opgespoord. In den afgeloopen nacht om ca. 12 uur heeft de recherche in een café hier ter ste de een man aangehouden die even tevoren daar een rijwiel had verkocht, dat te Mid delburg was gestolen. De man is naar het bureau overgebracht en in bewaring ge steld. Kwajongenswerk. Gedurende de laatste weken gebeurde het nogal eens dat aan leveranciers hier ter stede des avonds vanuit openbare tele fooncellen bestellingen werden opgegeven die bij bezorging niet gedaan bleken. Ver moed werd dan ook dat kwaadwilligen deze telefoongesprekken voerden. De poli tie werd in den arm genomen en gister avond ca. 10 uur wist zij drie opgeschoten jongens van 18-jarigen leeftijd te snappen die dat spelletje ijverig beoefenden in de telefooncel op het Beursplein. De jongens Sel»ettrlc«iSsse«i van dien dag De houding van Engeland blijft on veranderd. (Pag. 1, eerste blad)J In het huis van bewaring te Haarlem zjjn 5 Duitschers ontvlucht na een bewaker te hebben neergeslagen. (Pag. 1, eerste blad) Opnieuwverschillende zeer ernstige verkeersongevallen. (Gemengd nieuws)' Mijnramp in Mexico eischt meer dan 70 slachtoffers. (Gemengd nieuws), ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN zijn aangehouden en naar het bureau over gebracht, waar zij hebben bekend ook voor heen deze ongewenschte grappen te hebben uitgehaald. Proces-verbaal wordt tegen hen opgemaakt. Poolsche visschers wilden niet naar Frankrijk. In Scheveningen en IJmuiden liggen ver schillende Poolsche visschersvaartuigen, die in verband met de oorlogsrisico's mo menteel niet uitvaren zoodat de bemanning aan den wal is. Verschillende hunner zijn dezer dagen naar Dordrecht gebracht om daar aan boord te gaan van een groot aan- ta (meerdere tientallen) Fransche rivier- sleepbooten deze schepen deden dienst op den Rijn, doch keeren thans via Vlissingen naar hun vaderland terug. De Poolsche vis schers werden als bemanning aangemon sterd. en arriveerden een paar dagen gele den met de sleepbooten in Vlissingen, van waar de booten heden naar Frankrijk ver trokken. Een aantal visschers scheen er echter weinig voor te voelen, in Frankrijk in het Poolsche legercorps te worden ingelijfd. Bij het vertrek uit Vlissingen bleken ver schillende visschers te ontbreken het is nog niet bekend waar deze Polen zich be vinden. De politie is van het gebeurde in kennis gesteld. Inbeslagneming in het groot. Nadat gisteren tusschen justitie en po litie een bespreking had plaats gevonden, heeft de Commissaris van Politie gister middag last gegeven tot inbeslagname van ruim vierhonderd paar schoenen in een schoenwinkel in de Walstraat, op grond van verdenking van overtreding der prijs- opdrijvingswet. Een inspecteur en twee rechercheurs zijn den geheelen middag voor inventarisatie in den winkel bezig geweest, waarna de in- beslaggenomen schoenen met een grooten postauto naar het bureau van politie zijn vervoerd. Het transport dat gisteravond ongeveer half zeven plaats vond, trok groote publieke belangstelling. Gevonden voorwerpen. De Commissaris van Politie te Vlissin gen, maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd 15 meter touw met lus zilveren oorbelgravure groot 50 x 40 cM. ring met sleutels huis sleutel bruin astracan kinderhandschoen tje met leder gevoerd grijze linker dames handschoen mes in schede blauwe heeren- hoed, en dat inlichtingen zijn te bekomen omtrent kinderlaarsje bij J. de Ridder, Hellebardierstraat 15 zilveren colliertje waaraan een paar klompjes zijn bevestigd, bij van Hoorn, Vrouwestraat 35 zwarte turnschoen en een wollen kinderhand- schoentje bij van den Driest, Hobeinstraat 44 bruine aktetasch, inhoudende een pak je vleesch bij Meulmeester, Lampsinsstr. 10 huissleutel bij P. Theune, Wijnbergsche kade 25; rechter nappa lederen handschoen bij 't Hart, van Dishoeckstraat 55 blauwe kinderportemonnaie bij van Rijswijk, Anje lierenlaan 88 bril in bruin étui bij P. de Bie, Duijvendrechtstraat 11 portemon- naie inhoudende een rozenkrans bij J. van Leeuwen, Slijkstraat 2 bruin regenkapje bij N. de Jonge, Geraniumlaan 11 reclame betreffende opleiding Middenstandsdiploma hij Daane, Kolvenierstraat 20 gele katoe nen dameshandschoen bij Marchand, Nieuw- straat 9 paar zijden dameskousen verpakt in papier bij van de Roode, Korenstraat 4; damesportemonnaie met inhoud bij L. Wolf, Schuitvaartgracht 61 knijptang bij van Hercules, Palingstraat 24 blauwe da meshoed bij van Zweeden, Vrouwestraat 12 2 x bellen sleuteltje van hangslot bij Th. Schroote, St. Jacobstraat 14 rijwielbelas- tmgmerk bij J. Jansen, Nieuwstraat 37 te Middelburg blauw wollen kindermutsje bij J. Mol, de Lanoijstraat 19 hondje (Fran sche buldog) en duifje (grijs) in het asyl grijze jongenspet bij Kentin, Slijkstraat 39; rozenkrans bij S. van Belzen, Beursstraat 11vultpotlood bij J. de Nooijer, Meidoorn laan 17 en lederen kinderbeursje met in houd bij Pluijmers, Gravenstraat 7boven,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1