B Breskensche Courant Hr.Ms. „Jan van Gelder" op een mijn geloopen Over enkele dagen verrijst een nieuwe STER aan den zakenhemel te Vlissingen. Vier Zeeuwen vielen mpIPMj Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Drie dooden, drie vermisten twee zwaargewonden. Moscicki als president van Polen afgetreden. DE VERDEELING V. POLEN ERS" Bij de nieuwe ramp die de Konink lijke Marine heeft getroffen, zijn vier Zeeuwen bij de uitoefening van hun plicht gevallen. Gedood werden korporaal-konsta bel Grootjans uit Oost- en West-Sou burg en matroos le klasse Bimmel uit Vlissingen. Vermist worden o.m. de majoor machinist Strous uit Vlissingen en de schipper Leenders uit Souburg. Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 232 MAANDAG 2 OCTOBER 1939 ADomiemeiitsprys: Li cL. pei weeh oi 2.20 pet Kwartaal. Franco per post f 52.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland néme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: VaD 1-5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van l5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma r VAN DE VELDE Jr„ Bureaus Walstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat, l'el.21; ^J)ost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel 35 Zondagmiddag omstreeks half drie heeft bij mijnenwerkzaam- heden nabij Terschelling door het springen van een mijn een treurig ongeluk plaats gehad. De Koninklijke Marine betreurt drie dooden, den korporaal-konstabel Grootjans, den korporaal- machinist J. A. Kruisland en den matroos eerste klasse Bimmel., Korporaal Kruisland werd zwaar gewond, doch is tijdens het over brengen naar Nieuwediep aan boord van Hr. Ms. „Abraham van der Hulst" overleden. Vermist worden de luitenant ter zee derde klasse der Koninklijke marine-reserve Donker, schipper Leenders en majoor-machinist Strous. Er zijn twee zwaar gewonden, nl. de kwartiermeester Van Eijk en de aspirant kwartiermeester Arends. Verder zijn vier marine schepelingen licht gewond. Het schip waarop de betrokkenen dienden, Hr. Ms. mijnenveger „Jan van Gelder", is beschadigd. De onmiddellijk na het bekend worden van de ramp in Den Helder gereed gehouden vliegtuigen met geneeskundig personeel behoefden niet op te stijgen, daar ter plaatse voldoende genees kundige hulp aanwezig was. Omtrent de oorzaak en juiste omstandigheden van het ongeluk tast men nog In het duister. Een nauwkeurig onderzoek wordt Ingesteld. Een mijnenveger van hetzelfde type als de Jan van Gelder" die op een mijn is geloopen Dooden en gewonden te Den Helder binnengebracht. Nog is de herinnering aan de ramp, welke op 9 September den mijnenveger „Willem van Ewijck" trof, in de gedachten van het Nederlandsche volk en vooral in de marine steden levendig, of een tweede, zij het gelukkig niet zoo groote ramp, treft de marine, die met een vijftal gezinnen in rouw gedompeld wordt om het verlies van twee dooden en drie vermisten. Omtrent de oorzaak en de toedracht van het ongeluk konden wy nog weinig bijzon derheden vernemen, doch wij hoorden, dat de „Jan van Gelder", een zusterschip van de „Van Ewyck van achteren door een mijn werd geraakt. Een explosie volgde, waarbij het schip ernstig beschadigd werd, doch dank zij het waterdichte schot drijven de bleef. Het feit, dat het schip niet mid scheeps getroffen werd, zooals by de „Wil lem van Ewyck" het geval was, is oorzaak, dat het ongeluk niet dien ontzettendcn om vang heeft aangenomen, als de ramp van de „van Ewijck". Het verschrikkelijke nieuws was al spoe dig in Den Helder bekend. Het publiek be gaf zich naar de buitenhaven, waar de genen, die daar reeds vroeg waren, enkele motorbootjes zagen vertrekken, die met materiaal en verplegend personeel de haven verlieten. Tegen vijf uur hadden zich vele honder den bij het havenhoofd verzameld. By ge brek aan positieve gegevens maakte men allerlei gissingen. Er gingen geruchten, dat een schip met man en muis was vergaan. Later sprak men van een tiental dooden. De marinemenschen waren zwijgzaam, doch het duurde niet lang of men vernam, dat er slechts enkele dooden waren en dat het schip niet gezonken was. Tegen het vallen van den avond werd het terrein van den aanlegsteiger door politie, geassisteerd door de gewapende marine macht, ontruimd en werd de weg naar het marine-hospitaal vrijgemaakt. Een torpedo bootje van De Mok bracht officieren en dokters, die snel per taxi wegreden. Twee ziekenauto's van het hospitaal en een per sonenauto met een Roode Kruisvlag reden tot by den aanlegsteiger, terwijl twee groote grijze marine-autobussen hier eveneens ar riveerden. Verplegers in witte jassen stonden in af wachting. De slachtoffers worden aan land gebracht Het was te kwart over zeven, dat de lichten van den mijnenveger „Abraham van der Hulst" voor den haveningang zicht baar werden. Langzaam stoomde het schip de haven binnen. Geen vlag woei half- stoks, want het was reeds na zonsonder gang de vlaggen waren binnengehaald. Het schip draaide om zijn anker en kwam met bakboord voor den steiger te liggen. Het was inmiddels donker geworden en de vele lichten op het dek en achter de patrijs poorten maakten een fantastisch effect. In het schijnsel van de sterke lampen aan boord zag men hoe de brancards met de zwaar gewonden en de overledenen in de ziekenauto's werden geschoven. Langzaam reden de wagens naar het hospitaal, waar alles in gereedheid was gebracht om de zwaargewonden onmiddellijk te helpen. In de twee groote bussen werden de licht gewonden en de andere opvarenden van den mijnenveger weggebracht. Het werd hierop stil aan boord van de „Abraham van der Hulst". Het talrijke publiek, dat in den kouden westerstorm het droeve schouwspel had gadegeslagen, ging zwijgzaam stadwaarts. Wat de Terscheïlingers hebben waargenomen. De bewoners van het eiland Terschelling werden gistermiddag omstreeks half drie door het geluid der ontploffing opgeschrikt. Van de kust kon worden waargenomen, dat zich twee oorlogsschepen in eikaars nabij heid bevonden. Toen bekend werd, dat een ongeluk was gebeurd, werd de haven on middellijk door marinemanschappen afge zet. Tevens voeren de reddingboot „Bran- daris", een loodsboot en de sleepboot „Texel", van de reederij Doeksen ter as sistentie uit. Het hospitaal op Terschelling werd dadelijk in gereedheid gebracht en de verplegers stonden met volledig mate riaal klaar om naar de haven uit te rukken. Aangenomen werd, dat de „Jan van Gel der" zijn werkzaamheden in samenwerking met een anderen mijnenveger verrichtte. Later bleek, dat dit de „Abraham van der Hulst" was. Hulp zal dus spoedig geboden kunnen zijn. Van de diensten der „Brandaris" heeft men geen gebruik behoeven te maken. De reddingboot is na enkele uren in de haven teruggekeerd. In den loop van den middag werd bericht ontvangen, dat de „Jan van Gelder" door de sleepboot „Texel" op sleeptouw was ge nomen. Aanvankelijk schijnt het de bedoe ling te zijn geweest den beschadigden oor logsbodem naar West-Terschelling te slee pen, doch laat in den avond, toen het schip nog niet was gearriveerd, werd vernomen, dat het schip ten noordwesten van het eiland bij den zgn. Spathosk voor anker was gegaan om brj het aanbreken van den dag naar Den Helder tc worden gebracht. De Jan van Gelder". De mijnenveger „Jan van Gelder" behoor de, evenals de „Willem van Ewijck" tot de serie van acht mijnenve gers, welke in de afgeloopen. twee ja"' -zijn gebouwd -en waarvan er vier in Nederlandsch-Indië zijn gestationneerd. De namen van deze sche pen zijn ontleend aan scheepscommandan- ten uit de zeventiende eeuw, die hoewel zij minder bekend zijn, een rol van betee- kenis hebben vervuld in onze maritieme ge schiedenis. De „Jan van Gelder" is gebouwd bij de werf Gusto te Schiedam en op 13 Septem ber 1937 in dienst gesteld. Het schip is bewapend met een kanon en heeft een machinevermogen van zestienhonderd P.K. De commandant van. de „Jan van Gelder" is de luitenant ter zee der eerste klasse G. Y. C. Fraser. De Koningin betuigt haar deelneming. H. M. de Koningin heeft den opperbevel hebber van land- en zeemacht opgedragen aan de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp van Hr. Ms. „Jan van Gelder" omgekomenen haar deelneming te betui gen en tevens te informeeren naar den toe stand van de gewonde slachtoffers van die ramp. Een nieuwe Poolsche regeering. De Poolsche ambassade te Parijs deelt officieel mede, dat de president van de re publiek Polen, Ladislas Raczkiewicz de re- geering van generaal Slawoj Skladkofski, die in de onmogelijkheid verkeert haar taak te vervullen, 'leeft ontslagen. De president heeft vervolgens benoemd tot minister-president generaal Ladislas Sikorski, opperbevelhebber van het Pool sche leger in Frankrijk. Genraal Sikorski zal ook de functie van minister van mili taire zaken op zich nemen. Op voorstel van den minister-president heeft de president der republiek verder benoemd tot vice-mi nister-president en minister zonder porte feuille professor Stanislas Stronski, tot mi nister van buitenlandsche zaken,' August Zaleski, tot minister van financiën, kolonel Adam Koe. Drie andere leden van de re geering, welke de socialisten, de boeren- volkspartij en de nationale arbeiderspartij zullen vertegenwoordigen, zullen nog wor den benoemd. Zondagochtend heeft de nieuwe president der Poolsche republiek de leden der regee ring ontvangen die den eed aflegden. De president deelde mede, dat hij een te legram heeft gezonden aan oud-preisident Moscicki en brieven aan Paderewski en kardinaal Hlond, Op voorstel van generaal Sikorski werd besloten, dat men den steun van Paderewski zou vragen. Oud-president Moscicki op weg naar Frankrijk. De oud-president der Poolsche republiek, Moscicki, is Zaterdag de Joegoslavische grens bij Subotika overschreden, om zich van Boekarest naar Frankrijk te begeven. Aan de journalisten verklaarde hij Ik ben er zeker, van, dat noch Frankrijk noch Engeland den vrede, welke hun wordt aan geboden, zullen aanvaarden, zoolang Polen niet in al zijn rechten hersteld is. Aan de buitenhaven daalde een zwarte avond, een avond van rouw. De kaart geeft de vastgestelde grens weer tussehen Duitschland en Sovjet-Rusland in den. tot nu toe bestaand hebbenden Poolsehen Staat. f? cfcewfffew 'sscn «fcew glog. OPGEVOLGD DOOR RACZKIEWICZ. Hr. Ms. „Jan van Gelder" op een myn geloopen, 3 dooden, 3 vermisten, 2 zwaar egwonden. (Pag. 1, eerste blad) Moscicki als president van Polen afge treden. Pag. 1, eerste blad) Na een ruwen voetbalwedstrijd is te VrijhoeveCapelle een jongeman doodge stoken. (Gemengd nieuws) Warschau staat nog in brand. (Pag. 2, eerste blad) Italiaansch-Duitsche bespreking te Berlijn. (Buitenland) Deensch schip door Duitsche duikboot getorpedeerd. (Pag. 2, le blad) LAATSTE BERICHTEN ZIE VERDEK EVENTUEEJ De Poolsche amoassade te Parijs deelt officieel mede, dat de president van de Poolsche republiek, professor Ignatius Mos cicki, op 30 September 1939 is afgetreden. Overeenkomstig de grondwet van de Pool sche republiek van 23 April 1935 is de vroegere president van den Senaat, Ladis las Raczkiewicz, aangewezen als eventueel opvolger. Bij decreet van den president van 17 September 1939, te Kuty in Polen uit-, gevaardigd en gepubliceerd in de Poolsche Staatscourant, verschenen te Parijs 29 September 1939. Raczkiewicz heeft thans zijn functie aan vaard. Overeenkomstig artikel 19 van de Pool sche grondwet heeft Ladislas Raczkiewicz den eed op de grondwet afgelegd in tegen woordigheid van den Poolsehen ambassa deur te Parijs, Jules Lukasiewicz, den op perbevelhebber van het Poolsche leger in Frankrijk, generaal Wladislas Sikorski, onderstaatssecretaris van financiën Adam Koe, den chef van de militaire Poolsche missie bij het Fransche hoofdkwartier, ge neraal Bukacki en den chef van de civiele kanselerij van den president der republiek, Stanislas Lepkowski. Deze plechtigheid is Zaterdag geschied op de Poolsche ambassade te Parijs. (3996)

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1