Breskensche Courant IN MOSKOU WORDT THANS WERELD POLITIEK GEMAAKT. WARSCHAU HEEFT ZICH OVERGEGEVEN Amerika en de oorlog in Europa. <B Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Von Ribbentrop, Seïter en Saradjogloe in de Russische hoofdstad. De communisten schijnen vergaande eischen te stellen Nieuwe kenteekenen voor Nederlandsche militaire vliegtuigen. Britsch smaldeel op de Noordzee door Duitsche vliegtuigen aangevallen. De spanning tussckn Rusland en Estland stijgt. Sovjet-Russisch schip getorpedeerd. litair besta in de door Duitschland bezette Poolsche gebieden ingesteld. De Zop-Vsr^ers moeten thuis blijven. Ylissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 229 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1939 •\Donnementsprys: l'i ct. per weeK ol 1 2.20 pei Kwartaal. Franco per post f 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor bet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Br) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis Vooruitbetaling Uitgave: Firma rV AN Ut V ELDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60. Tel. 10 (2 lijnen), Giro No. 66287 Eigen kantoren te:Breskens, Dorpsstraat rel.21; Oost- en West-Souburg. Kanaalstraat 45. Tel 85 A A N GES'L' O^TE-N^B I-J "HET'B U RE AU- V O O R PUBLIC IT EIT S W A AR DE. INGESTELD DOOR DE V ERE ENIG ING ,.D EN ED ERL A N D S C H E DAG B LA D P E R S De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop is gistermiddag voor besprekingen over Polen in Moskou aange komen. In zijn gevolg bevond zich Forster, hoofd van het burgerlijk bestuur van Dan zig. Von Ribbentrop. Gisteravond te 10 uur Moskousch© tijd heeft Von Ribbentrop zich vergezeld van den Duitschen ambassadeur te Moskou, naar het Kremlin begeven, voor het eer ste politieke onderhoud van zijn bezoek. Gissingen naar de beteekenis van deze reis. Het bezoek van Von Ribbentrop aan Moskou heeft de geheele wereld aan hst gissen gezet, aldus de diplomatieke mede werker van Reuter. Er is echter één belang rijk feit, dat niet betwist wordt. Het initia tief tot dit bezoek is van Moskou uitge gaan. Von Ribbentrop is naar Moskou ge gaan, niet om voorstellen te doen, maar om ze in ontvangst te nemen. Of deze voorstellen alleen betrekking hebben op Polen, dan wel of zij ook ds Baltische landen omvatten en zelfs den Balkan, kan slechts een zaak van gissingen zijn. Het feit, dat de Estlandsche minister van buitenlandsche zaken, Selter, en de Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, beiden te zelfder tijd in Moskou zijn als'Von Ribbentrop, spreekt stellig er voor, dat het terrein der internationale politiek kan worden besproken. Er is echter een duidelijk verschil in hou ding van Rusland jegens Turkije en jegens Letland. Er komt eeri toenemende dreiging in de taal der Russische pers en radiobs- richtgeving jegens de Baltische landen en het is mogelijk, dat Von Ribbentrop zich geplaatst zal zijn tegenover plannen, die niet al te aangenaam zullen zijn voor de positie van Duitschland in de Oostzee. Wat den Balkan betreft doen de aanwij zingen eerder denken, dat economische en politieke onderhandelingen worden gevoerd dan dat over gebiedskwesties wordt ge sproken. Hoe men er in Italië over denkt. De reis van Von Ribbentrop naar Mos kou wordt in Italië algemeen beschouwd als een nieuwe demonstratie van de nauwe samenwerking tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. De reis, aldus zegt men, valt zeker binnen het kader van het non-agres siepact, dat voorzag in een direct contact tusschen beide regeeringen, steeds wanneer zich vraagstukken zouden voordoen, waar bij beide landen belang zouden hebben. Men mag niet vergeten, dat de demarcatie- len een voorloopig karakter moest hebben, daar de bezettingsgebieden later moesten worden vastgesteld. Bovendien gelooft men te Rome, dat het vraagstuk van de stich ting van een onarhankelijken Poolschen staat op de agenda te Moskou zou kun nen voorkomen. Intusschen geeft men toe, dat de besprekingen verder dan het Pool- sche vraagstuk zouden kunnen reiken en op onderwerpen van greote actualiteit be trekking zouden kunnen hebben- Het be zoek van Von Ribbentrop valt samen met de aanwezigheid van den Turkschen mi nister van buitenlandsche zaken te Mos kou. In Italiaansche kringen gelooft men, dat getracht zal worden invloed op de Turksche houding uit te oefenen. Ander zijds zullen de moe.lijkheöen tusschen de Sovjet-Unie en Estland besproken worden. De Italianen vragen zich af, of de Russi sche houding de goedkeuring van Berlijn wegdraagt of dat de Russen trachten meer te bereiken dan in de Duitsch-Russische overeenkomst van 23 Augustus voorzien is. Men volgt te Rome de Moskousche be sprekingen met groote aandacht, omdat men van meening is dat zij van beslissen- den invloed zullen zijn voor den gang der gebeurtenissen in Europa. Volgens Havas veronderstelt men te Boekarest, dat Von Ribbentrop o.m. zal spreken over Warschau. De Duitschers zouden vreezen, dat nu de verdedigers van de stad aan het eind van hun krachten zijn gekomen, zij de stad zouden openen voor de Sovjet-Russischs troepen, die op den rechteroever van de Weichsel liggen en zoo de Duitschers berooven van de overwinning. Besprekingen met Molotof. Molotof. De voorzitter van den raad van Russi sche volkscommissarissen, Molotof, heeft volgens Tass, met Von Ribbentrcp 'n bespre king over vraagstukken, w-elke met de ont wikkeling in Polen samenhangen, gehad. Het onderhoud, waarbij Stalin, de Duitsche ambassadeur en de Sovjet-ambassadeur te Berlijn aanwezig waren, duurde ruim twee uur. Selter te Moskou. De Estlandsche minister van buitenland sche zaken, Selter, is gistermiddag in een speciaal vliegtuig te Moskou aangekomen. Hij werd vergezeld van den voorzitter van het Estlandsche parlement professor Ulutz, het parlementslid Piip en den Estlandschen gezant te Moskou Rei. Het bezoek van Saradjogloe. Molotof heeft gisteren geluncht op de Turksche legatie op uitnoodiging van Sara djogloe. Ook Worosjilof zat mede aan. Men verzekert dat de diplomatieke be sprekingen in een zeer hartelijke atmos feer verloopen. Eergisteren hebben Molotof en Saradjogloe twee keer eenige uren met elkaar gesproken. OM NOODLOTTIGE VERGISSINGEN TE VOORKOMEN, De regeeringspersdienst meldt? Met ingang van 1 October 1939 zullen de militaire vliegtuigen van de Koninklijke marine en van de Koninklijke landmacht de volgende kenmerken voeren a. Op eiken vleugel (bij het bovendraag- Vlak op de bovenzijde, bij het beneden- di'aagvlak op de onderzijde en bij eendek kers op de boven- en onderzijde) alsmede op beide zijden van den romp van het vliegtuig een oranjekleurige gelijkzijdige driehoek met zwarten rand, deze laatste ter breedte van tien centimenterop de vleugels wijst de driehoek met een punt naar achteren, op den romp naar beneden. b. De verticale roeren geheel oranje, om lijst door een tien centimeter breeden zwar ten band. VOLGENS CHURCHILL WERD GEEN ENKEL SCHIP GETROFFEN. Van Duitsche zijde wordt bet tegendeel beweerd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van marine, Churchill, gisteren medegedeeld, dat hij geloofde, dat het Duitsche schip „Bremen" zich bevindt in een Noord-Russische haven. Churchill heeft verder medegedeeld, dat de Britsche vloot Dinsdag in het midden van de Noordzee is aangevallen door 20 Duitsche vliegtuigen. Het Britsche smal deel bestond uit slagschepen, een vlieg tuig-moederschip, kruisers en torpedoja gers. Geen enkel Britsch schip en geen en kele matroos werd getroffen. Een Duitscb watervliegtuig is omlaag geschoten en een ander ernstig beschadigd. De commandant van de thuisvloot heeft dit draadloos ge meld. De minister legde deze verklaring af in antwoord op een vraag over een Duitsch legerbericht, waarin melding werd ge maakt van het vernielen van een vlieg tuig-moederschip en het ernstig beschadi gen van een slagschip. Hij voegde hier neg aan toe, dat een ander Duitsch vliegtuig in zee terecht is gekomen en de vier inzittenden gevan gen zijn genomen. Oorlogsbodems wel getroffen? Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft, dat de opperbevelhebber van de Duitsche luchtmrcht te dien aanzien mededeel, dat het Britsche vliegtuig-moederschip is ge troffen door een bom van 500 Kg., een slagschip werd door twee bommen van 250 Kg. getroffen midscheeps en aan het voorschip. Verder is naar het D.N.B. meldt geen der aanvallende vliegtuigen door de Engel- schen getroffen en zijn alle toestellen naar hun basis teruggekeerd. Naar aanleiding van deze Duitsche me- dedeeling verklaart het Britsche ministerie van voorlichting nader, dat de verklaring van Churchill volkomen juist was en dat van de Duitsche mededeeling geen letter waar is. Ussr eischt vlootbases op Estlandsche eilanden. Uit Kaunas meldt Reuter, dat de Rus sen vlootbases eischen op de aan Estland behoorende eilanden Dagoe en Oesel. Volgens door Stcckholms Tidninger uit Moskou ontvangen berichten zouden de Russische eischen aan Estland in feite een dreigend karakter dragen. Moskou ge bruikt de kwestie van de Poolsche duik boot „Orzel" als voorwendsel om het recht op te eischen tot daadwerkelijke bewaking van de Estlandsche kust en de instelling te eischen te zijnen gunste van commer cieel en militaire vlootbases. Radiorede van generaal Laidoner. Generaal Laidoner, de chef van den Est landschen generalen staf, heeft gisteren een radioredevoering uitgesproken, waarin hij verklaarde, dat geen enkele staat zijn onafhankelijkheid kon handhaven zonder zich op de verdediging voor te bereiden. Hij stelde echter de openbare meening ge rust, er op wijzende, dat de betrekkingen van Estland met Rusland en Duitschland geregeld zijn in nonagressiepacten en voorts dat formeele beloften zijn gegeven door Duitschland, de USSR, Frankrijk en Engeland ten aanzien van de eerbiediging van de Estlaidsche neutraliteit. „Wij ho pen dus buiten het conflict te blijven", zoo voegde Laidoner hier aan toe, „maar iedere agressie zou oorlog beteekerien. Estland zou zich verdedigen met den moed, dien het getoond heeft tijdens den onafhankelijkheidsoorlcg. Officieele kringen te Tallinn spreken categorisch de Sovjet-Russische bewerin gen tegen, volgens welke de Poolsche duik boot, die it Tallinn is ontsnapt, aldaar hersteld en van brandstof voorzien is. Sovjet-Russisch vliegtuig boven Estlandsch gebied. Volgens het semi-officieele Estlandsche nieuwsagentschap beefc een Sovjet-Rus sisch militair vliegtuig Dinsdag en Woens dag verscheidene malen de neutraliteit van het Estlandsche gebied geschonden. De Estlandsche regeering heeft daarte gen protest ingediend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen 9«b eur ensssen De toestand werd onhoudbaar. De stad ligt volkomen in puin. Het Duitsche Nieuwsbureau berichtte gisteravond, dat het operbevel van de Duitsche weermacht meedeelde, dat War schau zich onvoorwaardelijk had overgege ven. Het overgeven van de stad zal vermoede lijk Vrijdag a,s. geschieden. De verdediging van Warschau had, vol gens Havas, Dinsdag medegedeeld (dit be richt is met vertraging ontvangen) Warschau en Modlin blijven zich held- heftig verdedigen tegen de sterke aanval len van de Duitschers. Op den linkeroever van de Weichsel heeft de stad zeer heftige Duitsche aanvallen weerstaan onder moei lijke omstandigheden. Gisteren (25. Septem ber) werden dertien Duitsche vliegtuigen in het gebied van Warschau neergescho ten. Op het oogenbük is de stad volko men in puin en ligt zij onder voort durend artillerievuur. Sedert eenige dagen zijn de reservoirs en waterfilters vernield en de bombardementen maken het zeer moeilijk de burgerbevolking te helpen. Negen ziekenhuizen vol zieken werden door granaten en bom men vernield, alle historische monu menten zijn vernield, de rook en stof in de stad beletten de ademhaling. In verband met den huidigen wanhopi- gen toestand van de burgerbevolking en de onmetelijke schade, het gebrek aan wa ter en het gevaar voor epidemieën, heeft de bevelvoering in Warschau het Duitsche opperbevel voorgesteld een wapenstilstand van 24 uur te sluiten. De toestand van de burgerbevolking en de stad heeft het commando genoopt spoe dig te handelen, teneinde te vermijden, dat de burgerbevolking verdere verliezen leed. Italiaansche bladen over de verdediging van Polen. De Italiaansche pers blijft, volgens Ha vas, uitvoerige artikelen over de heldhaf tige verdediging der Polen publiceeren. De bladen melden, dat officieren van bij Lwow gedecimeerde divisies een „legioen der dooden" vormden en besloten te ster ven met de wapenen in de hand. Allen kwamen om. „Het legioen der dooden is niet meer, aldus luidt een artikel doch de naamlooze helden zijn onsterfelijk geworden". Ook Modlin geeft zich over. In het legerbericht van het opperbevel van de Duitsche weermacht wordt heden o.m. medegedeeld Bij de gevechten op den zuidelijken vleu gel ten oosten van den San, waarover gis teren melding werd gemaakt, werden in het geheel 500 officieren en 6000 man ge vangen genomen. Behalve de reeds gemelde Poolsche 41ste divisie zijn een legerleider, de leider van een grensbewakingscorps, zoomede de commandanten van de 7e en 39ste divisie met hun staven in onze han den gevallen. Vanochtend heeft ook de commandant van Morlin de overgave van deze vesting aangeboden. De delegatie der Vereenigde Staten heeft op de Pan-Amerikaansche conferentie een voorstel ingediend, inhoudende, dat het duikbooten van oorlogvoerende staten ver boden zal worden zich in - anerikaansche havens of in de territoriale wateren te be geven op straffe van interneering voor den duur van den oorlog. Andere voorstellen der Vereenigde Staten hebben betrekking op de onderdrukking van daden, die de neutraliteit schenden en van revolutionnai- r© activiteit, verbod van het vliegen van vliegtuigen der oorlogvoerende staten over de Amerikaansche territoria en instelling van een neutraliteitszöne ter bescherming van de Inter-Amerikaansche scheepvaart wegen, met uitzondering van de territori ale wateren van Canada en die van de koloniën en bezittingen van Europeesche mogendheden. De delegatie van Uruquay heeft voorge steld, dat de conferentie het opnemen van artikelen, bestemd voor de burgerbevolking en van grondstoffen en machines voor de vreedzame nijverh -.id in de lijst van con trabande ontoelaatbaar zou verklaren. De delegaties van Argentinië en Chili deelden mede, dat zij dergelijke ontwerpen bij zich hebben. De president van het Amerikaansche Roode Kruis, Norman Davis, heeft mede gedeeld, dat begin October een delegatie van drie leden met de „Nieuw-Amsterdam" naar Europa zal vertrekken om de hulp verleening aan de slachtoffers van den oorlog te bestudeeren. DGSn ten «0 Warschau heeft zich overgegeven. De stad ligt geheel in puin. (Pag. 1, eerste blad)': In Moskou wordt thans wereldpolitiek gemaakt. (Pag. 1, eerste blad); Duitsche vliegtuigen vallen de Britsche Noordzee-vloot aan. (Pag. 1, eerste blad); Toenemende spanning tusschen Rus land en Estland. (Pag. 1, eerste blad) De Nederlandsche militaire vliegtuigen krjjgen nieuwe kenteekens. (Pag. 1, eerste blad); Bij Sloten is een auto met koolzuur- cylinders in brand gevlogentalrijke ontploffingen het gevolg. (Gemengd nieuws); ZIE VERDEK EVENTUEEL LAATSTE BERIC HTEN Woensdag te zes uur m den avond is, volgens het Russische agentschap Tass, het Sovjet-Russische schip „Metallist" door een onbekende duikboot getorpe deerd en tot zinken gebracht in de nabij heid van de Narva-baai. Het schip mat 4000 ten, de bemanning bestond uit 24 man. Sovjet-patrcuillesche- pen hebben negentien opvarenden opge pikt, de vijf overigen worden vermist. In buitenlandsche kringen te Moskou acht men het waarschijnlijk, volgens Reu ter, dat het bericht over liet tot zinken brengen van het Russische stoomschip „Metallist" gevolgd zal worden door een krachtige Russische actie jegens Estland. Hitier heeft bevel gegeven tot instelling van een militair bestuur in de bezette Poolsche gebieden. Aan het hoofd van dit militair bestuur heeft hij overste generaal von Rundstedt aangewezen. Rijksminister dr. Frank is tot opperste bestuurschef voor het geheele civiele bestuur benoemd. Communistische propaganda. Te Wilna en Lwow zijn de eerste com munistische kranten verschenen. In de ste den worden de communistische eigen domsbegrippen toegepast, op het land heerscht een chaos, de boeren hebben op eigen gelegenheid de bezittingen van de grootgrondbezitters verdeeld en de fabrie ken en banken worden door arbeidersraden geleid. Men maakt geen onderscheid tus schen Polen, Joden en Oekradners. Sovjet-troepen aan Hongaarsche grens. De Sovjet-trcepen zijn eindelijk in con tact gekomen met de Hongaarsche grens wacht. De eerste Russische troepen arri veerden gistermorgen op den bergpas Verecke en den pas Tatar. Toen het con tact tot stand kwam vroegen de officie ren aanwijzing van de juiste grenslijn, „teneinde iedere mogelijke wrijving te ver mijden." Het Russische legerbericht. Het communiqué van het roode leger luidt„Op 27 September hebben de troe pen van het roede leger bij den voortge- zetten opmarsch naar de demarcatielijn Grabovo (15 K.M. ten westen van Augoes- tovo), Mazowetsk, Drogitsjin, Krasnostan, Zavada (10 K.M. ten westen van Zamo- seie), Krakowiets, Mosciska en het sta tion Sianki in het brengebied van de San bezet. De operaties tot zuivering van de westelijke Oekraïne en westelijk Wit-Rus- land van de resten der Poolsche troepen duren voort." VERBOD VOOR HET VERBRUIKEN VAN BENZINE OP ZONDAG. De minister van Economische Zaken heeft de volgende beschikking uitgevaar digd. Het is verboden op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen na des voormiddags vijf uur benzine of benzol te verbruiken tot het doen rijden van mo torrijtuigen. Deze beschikking verstaat onder alge meen erkende Christelijke feestdagen den Nieuwjaarsdag, den tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pink sterdag, alsmede den eersten en tweeden Kerstdag. Op dit verbod worden enkele uitzonde ringen gemaakt, o.m. voor militaire rijtui gen, geestelijken en doktoren, autobussen en taxi's. Volledige, bijzonderheden hier omtrent vindt men elders in ons blad. Deze beschikking treedt met ingang van morgen, 29 September, in werking.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1