Breskensche Courant Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de fisglgl M:;£2§1© OORLOGSNIEUWS UIT POLEN. Het kanon buldert aan den Rijn. Het Duitsche vliegtuig boven Gelderland. De oorlog ter zee. Luchtgevechten in het Westen. De jongste Iegerberichten. Russische eischen aan Estland SebeuffSenissen van den ding Luchtaanvallen op de Zeppelinfabrieken. Zeegevecht voor de Noorsche kust DE VIERDE DEELING VAN POLEN. Communistische propaganda in Polen. ¥Iissf ngsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 227 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 ADonnementsprys: lï ct. pei ween 01 I ÏJiU pej Kwartaal. Franco per post t 2.50. Afzonderlijke nurmners 5 ot Voor het buitenland neme men eeD abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 1—5 regels 11-25, iedere -egel meer 25 cent Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 -egels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma toV AN DE VEEDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Bresbens, Dorpsstraat,TeL21j Oost- en West-Souhnrg, Kanaalstraat 45. Tel 35 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingeste Moscicki en Smigly Rydz geïnterneerd. De Poolsche president Moscicki en maar schalk Smigly Rydz zijn volgens Reuter beiden in Roemenië geïnterneerd, Moscicki te Bicaz bij Piatraneamtz op de oostelijke helling van de Karpathen en Smigly Rydz te Craiova. Het Poolsche telegraaf-agentschap spreekt een bericht, als zou Moscicki zijn afgetreden ten gunste van Paderewski, of ficieel tegen. Moscicki heeft zijn ontslag niet ingediend. De strijd om Warschau. In het communiqué van de verdedigers van Warschau wordt volgens Reuter ge zegd, dat Warschau nog steeds standhoudt en zijn verdedigingsstellingen handhaaft, den vrijwel voortdurenden Duitschen lucht bombardementen ten spijt. De aanvallen op de voorstad Praga en op het westelijk deel der stad zijn afgeslagen. Het moreel der bevolking is nog steeds voortreffelijk. Russisch legerbericht. In het Russische legerbericht van Maan dag wordt gezegd „Gedurende den 25sten September hebben de troepen van het roode leger bij den voortgezetten opmarsch naar de demarcatielijn de steden Soewalki en Goniondz bezet en de lijn Soewalki-Go- niondz-Soerazh-Janof (30 KM. ten N.W. van Brest-Litowsk)-Opalin-Doebenka (bei den aan den Boeg gelegen)-Komarof-La- vrikof-Podgaitsjiki-Oeniatigo-Rybnik (40 KM. ten Westen van Stryi)-Koziowa (50 KM. ten Z.W. van Stryi) bereikt. De actie tot zuivering van westelijk Wit-Rusland en de westelijke Oekraine van de overblijfse len der Poolsche troepen wordt voortge zet". Hitier aan het front. Hitier heeft zich gisterochtend naar het gebied ten oosten van de Bzoera begeven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabijheid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitier een bezoek gebracht aan de gevechtsterreinen tusschen Bzoera en Weichsel. De correspondent van Stefani aan het Oostelijk front schrijft, dat het totale aan tal door de Duitschers gemaakte Poolsche gevangenen tot 600.000 zal stijgen. De oor logsbuit is zoo aanzienlijk, dat voor een volledige berekening veertien dagen noo- dig zullen zijn. Aan de Pooiseh-Roemeensche grens. De eerste roode vlaggen met sikkel en hamer zijn verschenen op eenige officieele gebouwen in door de Russsische troepen bezette Poolsche dorpen, zoo op het stad huis van Zaleczyky aan de Roemeensche grens. De grens is volgens Havas nog steeds gesloten voor alle personenverkeer en goederenvervoer daar de Russische au toriteiten nog geen enkel initiatief tot on derhandelingen met de Roemeensche auto riteiten hebben genomen. Aan de Roe meensche zijde van de grens is het vol maakt rustig. HEVIGE ARTILLERIE-GEVECHTEN. Na een week van betrekkelijke werke loosheid hebben, naar Reuter meldt, de Franschen het initiatief weèr genomen aan het Westelijk front. De laatste opera ties hadden tot gevolg een versterking der posities en het bezetten van eenige goede observatiepunten, ondanks de levendige Duitsche reacties. De Duitschers Onthou den zich thans van verdere tegenaanvallen en bepalen zich tot artillerievuur in het gebied ten zuidoosten van Zweibreucken. Gisteren hebben zich de eerste ernstige operaties voorgedaan aan het front tus schen Straatsburg en Bazel en wel in den vorm van langdurige, hevige kanonnades over den Rijn. Het Britsche hoofdkwartier in Frankrijk. Een ooggetuige seint uit „ergens in Frankrijk" aan Reuter het volgende Het hoofdkwartier wordt bewaakt door luchtafweergeschut, dat in het landschap is verborgen rondom een oud Fransch kasteel. Tot dusverre is er nog geen alarm geweest, maar de kanonniers staan voort durend op wacht. De Britsche troepen zijn onopvallend ondergebracht in dorpjes, boerderijen en kasteelen. Zij zijn zoo goed verdeeld, dat geen ongebruikelijke concen tratie van soldaten opgemerkt kan wor den. Een Britsche generaal zei „Voor het oogenblik is liet volkomen rustig ran het Britsche front en wij moeten niet vooruitloopen op de toekomst". DE REGEERING DOET STAPPEN TE BERLIJN. De regeeringspersdienst meldt Naar aanleiding van het heden vermelde feit, dat Zondagmiddag een Duitsch vlieg- tui gboven een deel van Gelderland is ver schenen, heeft onze regeering aan Hr. Ms. gezant te Berlijn opgedragen, bij de Duit sche regeering ter zake de noodige stappen te. doen,- FRANSCH STOOMSCHIP ONDER DE ENGELSCHE KITST TOT ZINKEN GEBRACHT. Ooggetuigen op een punt van de Engel- scbe kust hebben gezien, zoo meldt Reu ter, hoe een Fransch stoomschip, de „Phyrne", metende 2660 ton, tot zinken werd gebracht door een duikboot. De uit 24 koppen bestaande bemanning, van wie twee leden gewond werden, werd aan boord genomen van een van de kust uit gevaren reddingboot. Twee Britsche tor- pedoboctjagers kwamen korten tijd later ter plaatse. De bemanning verklaarde, dat het schip geen waarschuwing had gekre gen, alvorens het tot zinken werd ge bracht. ZWEEDSCH SCHIP BIJ STAVANGER GETORPEDEERD. Maandagmiddag is het Zweedsche s.s. „Silesia" dat 2850 ton meet en met een lading hout op weg was van Gothenburg naar Huil, ter hoogte van Stavanger ge torpedeerd. De uit 19 koppen bestaande bemanning is door het Zweedsche stoom schip „Suecia" gered. De „Silesia" is het vierde neutrale slachtoffer der laatste paar dagen van Duitsche duikbooten. Het bericht van het tot zinken brengen van dit schip heeft, naar Reuter verneemt, in de Noorsche landen een diepen indruk gemaakt. Deensche bladen ruimen aan dit feit veel plaats in en oefenen veel critiek terwijl in Zweden speciale maatregelen worden nomen om de dreigingen der Duitsche duikbooten tegen te gaan. Teneinde de Oostzee te vermijden, zijn de exporteurs van pulp van plan, hun zendingen over land naar Noorsche havens te sturen, hetgeen extra kosten van meer dan 20 procent zou medebrengen. Het tot zinken brengen van neutrale schepen, welke ladingen pulp vervoeren, wordt beschouwd als een ernstige bedrei ging voor de industrie, welke meer dan 40 procent van den Zweedschen uitvoer uit maakt. POOLSCHE ONDERZEEËR IN ZWEDEN GEÏNTERNEERD. De Poolsche onderzeeër „Sbik" heeft een toevlucht gezocht in de Zweedsche wateren en is geïnterneerd. Het schip was door een torpedo getroffen, doch niet ern stig beschadigd. De bemanning bestaat uit vijftig kop pen, zoodat thans in totaal 170 Polen in Zweden zijn geïnterneerd. BOVEN DE DUITSCHE LINIES. Het Fransche communiqué over de operaties op Maandag maakte mel ding van luchtgevechten! op Zondag, waaromtrent het Duitsche oorlogs- communiqué onjuiste bijzonderheden geeft, aldus Havas, door te vermel den, dat acht Fransche toestellen in den loop van Zondag werden neerge schoten. In werkelijkheid omvatten de Fransche verliezen op dien dag twee machines. Bovendien kon een der twee piloten met een valscherm dalen en zich bij zgn troep voegen. De Fransche jachtpatrouilles hebben tweemaal den stryd aangebonden met vijandelijke luchtstrijdkrachten, die in grooter aantal waren. Verscheidene Duitsche jachttoeslellen werden neer gehaald, twee kwamen op Fransch gebied neer. De bestuurders werden gevangen genomen. Maandag heerschte er volgens een Fransch communiqué bedrijvigheid van vooruitgeschoven Fransche infanterie- elementen ten oosten van de Saar. Krachtig optreden der vijandelijke ar tillerie in hetzelfde gebied. DE STRIJD IN DE LUCHT. Havas seint uit Parijs De luchtgevechten welke Zondagmiddag werden geleverd boven de Duitsche linies aan het Westelijk front werden geken merkt door successen yan de Fransche luchtmacht. De hemel was helder, met eenige lichte wolkjes. Het najaarszcmnetje gaf het terrein relief. Verkenningsvlieg tuigen waren opgestegen. Zij vlogen boven de Duitsche linies, beschermd door jagers. Volgens welingelichte militaire kringen te Parijs hebben ook bommenwerpers aan deze operaties deelgenomen. Zoodra de aanwezigheid der Fransche vliegtuigen in de lucht werd gesignaleerd, stegen ook Duitsche jachtvliegtuigen op, waarbij het tot een treffen kwam. Boven de Duitsche linies werden eenige luchtgevechten gele verd. Deze gevechten hebben in staat ge steld de kwaliteiten van felheid en kracht te bewijzen niet alleen van de Fransche jagers, doch ook van de bommenwerpers, die de snelheid van de Duitsche jacht vliegtuigen wisten te bereiken. Ten aanzien van de verliezen aan beide zijden verklaarde men in welingelichte Fransche militaire kringen dat de Duit sche verliezen minstens gelijk zijn aan die van de Franschen. Men geeft slechts te kennen, dat men in tal van gevallen duidelijk vijandelijke toestellen heeft zien omlaag schieten en achter de heuvellinies zien verdwijnen. In zekere andere gevallen bestaan er meer dan vermoedens, dat de vliegtuigen ver nietigd zijn, met het oog op waarnemingen van Fransche vliegers. Men heeft brand waargenomen en ontploffingen van ben zinetanks gehoord. Doch ook voor die ge vallen geeft het Fransche opperbevel geen cijfers. DUIKBOOT DIE DE „HAZELSIDE" TOT ZINKEN BRACHT, VERNIELD? In een mededeeling van het Britsche ministerie voor de voorlichting wordt, na een beschrijving van de patrouilles der Engelsche vliegtuigen en hun pogingen om bij te staan in het reddingswerk toen de „Hazelside" tot zinken was gebracht, nog gezegd de Duitsche duikboot werd gezien. Eenige minuten later trachtte zij haastig te duiken, maar terwijl zij dit deed, vormde zij een goed doelwit voor bommen. Men bleef ter plaatse den toe stand eenigen tijd waarnemen, doch er werd niets meer gezien van den onder zeeër. DUITSCHLAND. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend In het Oosten werd de stelselmatige be weging naar de demarcatielijn voortgezet. Selchts ten Oosten van den benedenloop van de San is het nog tot korte gevech ten gekomen met uiteengeslagen deelen van vijandelijke strijdkrachten, waarbij door een pantserdivisie tweeduizend ge vangenen werden gemaakt. Nadat het, ondanks alle bemoeiingen, niet gelukt is den Poolschen commandant te overtuigen van de gruwelijkheid en nutteloosheid van een tegenstand te Warschau, werd giste ren begonnen met de gevechtshandelingen tegen de stad. Bij een plotselingen aanval werd het fort Mokotowski en vervolgens een gedeelte van de voorstad Mokotow genomen. "in het Westen artillerievuur en geringe activiteit der verkenningstroepen. Fran sche vliegtuigen hebben naar op on dubbelzinnige wijze werd vastgesteld - boven Belgisch gebied gevlogen. In lucht gevechten werden vijf Fransche vliegtui gen en twee kabelballons en door lucht doelartillerie werd een Fransch vliegtuig omlaaggeschoten. FRANKRIJK. Het legerbericht van den ochtend van den 26sten September luidt De vijandelijke artillerie zet ten zuid oosten van Saarbrücken haar activiteit hardnekkig voort. Gisteren hebben onze jachtvliegtuigen verscheidene gevechten geleverd met Duitsche jachtvliegtuigen. In Victory Kwafiteit Met cfe Peca Service Een Engels maatcostuum biedt degelijkheid en gemak als eertijds het ouderwetse maatwerk. Met de jeugdige snit van de Victory-coupe. KLEDINGMAGAZIJN Dit nummer bestaat uit 2 bladen Walstraat 32 zendt U de volledige stalencollectie gaarne zonder enige verplichting ter inzage. Prijzen van 32.75 af De Estlandsche minister van buitenland- sche zaken, Selter, die zich, officieel voor de verlenging van het handelsverdrag, te Moskou ophield, kreeg van Molotof de uitnoodiging naar het Kreml te bomen. Onmiddellijk na dit bezoek vertrok hij per vliegtuig naar Estland. Men gelooft, dat hij in kennis gesteld was van Russische eischen ten aanzien der Estlandsche neu traliteit. Selter is reeds gisterochtend weer ver trokken om terug te keeren naar Tallin. De besprekingen zullen waarschijnlijk op een later tijdstip worden hervat. De plotselinge terugkeer te Tallinn van den Estlandschen minister van buitenland- sche zaken Selter uit Moskou is volgens „Dagens Nyheter" te verklaren uit de noodzakelijkheid overleg te plegen over twee Russische eischen, die het karakter dragen van een ultimatum. Rusland, aldus het blad zou een vloot- basis eischen zoomede een contr61e op den geheelen buitenlandschen handel van Est land. Te Tallinn zou groote zenuwachtig heid heerschen. De Zeppelinfab rieken te FriedrichS- hafen zijn uit de lucht gebombardeerd. (Pag. 1, eerste blad), Hevige artilleriegevechten aan den Rijn. (Pag. 1, eerste blad), Voor onze kust zijn verschillende drij- vende mijnen waargenomen. (Scheepvaartrubriek)] Weer een Belgische spoorbrug In de lucht gevlogen. (Buitenland) Rusland schijnt Estland bepaalde eischen te hebben gesteld. (Pag. 1, eerste blad)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Van particuliere zijde verneemt Havas uit Bern dat Zondagavond na negen uur drie vliegtuigaanvallen zijn gedaan op de Zeppelinfabrieken te Friedrichshafen. Te Schafhausen heeft men het geronk ge hoord van de vliegtuigen, die op groote hoogte vlogen en in het Zwitsersche dorp Arbcm, dat tegenover Friedrichshafen ligt, kon men de aanvallen nauwkeurig volgen, hoewel nog geen inlichtingen over de aan gerichte schade kon worden verkregen. Men hoorde wel het ontploffen van de bommen en de schoten van de luchtdoel- artillerie. Ook heeft men lichtsignalen ge- zaen. Later op den avond tusschen negen uur en middernacht werd van verschillende Zwitsersche grensplaatsen gemeld, dat men het geronk van vliegtuigen hoorde. Een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan, of Zwitsersch gebied door vreem de vliegtuigen is geschonden. Naar Reuter vernam is voor de Noor sche kust kanonvuur gehoord. Verscheidene oorlogsschepen waren gezien, doch verder waren geen bijzonderheden bekend. Verder wordt gemeld, dat ook op de eilanden ten westen van Bergen zwaar kanonvuur was gehoord sedert Maandagochtend vroeg* blijkbaar afkomstig van schepen ver buiten de Noorsche kust. Het vuur was zoo hevig* dat de huizen schudden. De Britsche admiraliteit heeft, naar het ministerie van voorlichting meldt, geen rapport gekregen over een zeegevecht bij de Noorsche kust. Zij zou, indien een ge vecht gevoerd was, in kennis zijn gesteld. De troepenverschuivingen naar en van de grensscheidingslijn duren voort. Het kaartje geeft voor Rusland en Duitschland een soort van balans van 1914 tot en met 1939. Beide rijken moesten door de stichting van den nieuwen Poolschen staat in 1918 belangrijke gebiedsdeelen aan Polen af staan. Nu de demarcatielijn, na de ineenstor ting van het Poolsche rijk, door Duitsch land en de Sovjet-Unie is vastgesteld, heeft men meer overzicht wat ieder van deze landen zich toeëigent. Rusland heeft ontegenzeggelijk het leeu wendeel vergelijkt men de verloren op pervlakte van 1914 met die, welke het thans wil inlijven, dan. is hierin een gering verschilhetgeen Rusland zou „verliezen" door West-Polen prijs te geven, ontvangt dat land weder door bijvoeging van Oost- Galicië. De Duitschers winnen den corridor, waarom de strijd ontbrand is, West-Po len, een gedeelte van Opper- Silezië en West-Galicië. Het tweede kaartje geeft de demarca tielijn weer in Galicië, waarvan het eigen aardige is, dat Duitschland toch nog (al is deze niet al te breed) een gemeenscb- jp- pelijke grens met Hongarije zou krijgen. Het rijke petroleumgebied van Droho- byez is aan Russische zijde gekomen. Naar vernomen wordt brengen de Sovjet- Russische troepen, die Polen bezetten, niet alleen communistische propaganda littera tuur mede, doch ook korte en lange propa ganda films. In de bezette steden worden op de pleinen luidsprekers opgesteld, zoo dat de bevolking verplicht is te luisteren naar de Russische programma's.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1