Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Van het Oostelijk strijdtooneel. Fïnsche schepen door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Italië blijft voorloopig afzijdig 518 dooden bij den ondergang van de „Courageous". Zweedsch schip tot zinken gebracht. Britsch patrouillevaartuig op een mijn geloopen. Britsch schip verloren geacht. Britsch vrachtschip aangevallen en tot zinken gebracht. Groote operaties aan het Westfront te verwachten. Groot Japansch offensief bij Hankau ingezet. Vreemd vliegtuig boven Gelderland. Na de verdeeling van Polen. Sctgc—rBcwisscw iinn den elng Ontwikkeling en ontspanning van militairen. 77ste JAARGANG NUMMER 226 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1939 Ylissingsche Courant A-bonnemenisprijs17 ct. per week ol 2.220 pei kwartaaL Franco per post ƒ2.60. Afzonderlijke aummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertenfcieprjjsVan 15 regels 1.25, iedere regeJ meer 25 cent Bi) abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma b. VAN OE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, IeL 10 (2 lijnen), Giro No.66281 Eigen kantoren teiBreskens, Dorpsstraat Tel. 21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 VJ „DE VELDTOCHT IN POLEN IS GEËINDIGD." Het opperbevel van de weermacht maak te Zaterdag bekend De veldtocht in Po len in geëindigd. In een aaneengesloten reeks vernietigende slagen, waarvan de grootste en beslissendste de slag in de Weichselbocht was, is het Poolsche mil- lioenenleger verslagen, gevangen genomen of uiteen gedreven. Geen enkele der Pool sche actieve of reserve divisies, geen en kele der zelfstandige brokstukken van af zonderlijke corpsen konden zich door te vluchten naar de moerasgebieden van Oost Polen aan de onmiddellijke vernietiging onttrekken. Zij worden daar verslagen door de Sowjet-Russisehe troepen. Van de geheele Poolsche weermacht strijdt op het oogenblik nog slechts een minimaal res tant op een hopeloozen post in Warschau, in Mcdlin en op het schiereiland Hela. Dat dit nog mogelijk is, is te danken uitslui tend aan het opzettelijke ontzien door on ze troepen en het feit, dat wij rekening liouden met de Poolsche burgerbevolking. Lemberg heeft zich Zaterdag aan de reeds afmarcheerende Duitsche troepen overgegeven. Bij het zuiveren van de bosschen aan de Mazoeren is op 21 September de op perbevelhebber van het Poolsche leger in de Corridor, generaal Bcrtnowski met zijn geheelen staf in Duitsche gevangenschap geraakt. Na feilen strijd is het gelukt de zuide lijke oeverstraat aan de Weichsel tusschen Modlin en Warschau te overschrijden en hierdoor zijn beide steden van elkaar ge scheiden. Verscheidene duizenden krijgs gevangenen werden gemaakt. Bombardement van Warschau. De leiding van de verdedigingsraad van Warschau heeft op 23 September draad loos medegedeeld Zaterdag hebben de Duitschers de bin nenstad bijzonder heftig en hardnekkig gebombardeerd. Lieer dan duizend perso nen, behoorende tot de burgerbevolking, werden gedood. Het is de zware artillerie welke de hoofdstad bombardeert en tal van gebouwen vernietigt, waarbij brand ontstaat. Zaterdag werden vier kerken en drie ziekenhuizen vol gewonden verwoest. Zondag zijn talrijke projectielen in het centrum gevallen. De kerk van den Ver losser werd tijdens de mis getroffen. Vele geloovigen werden gedood of gewond, doch de priester bleef voortgaan met het op dragen van de mis. De technische hocge- school, de nationale schouwburg' en andere gebouwen staan in vlammen. Poolsche tegenstand op Hela. Het Poolsche legercommando heeft de laatste dagen in radio-telefonische verbin ding gestaan met de troepen, die sedert het uitbreken van den oorlog tegenstand bieden op het schiereiland Hela, waar de Duitsche aanvallen worden gesteund door moderne verdedigingswerken. De te land en ter zee aangevallen. Poolsche troepen, die niet sterker dan een bataljon zijn, hebben tot dusverre alle aanvallen afge slagen. Zij beschikken nog over levens middelen en munitie. Tegenstand tegen de Russen. Naar de Krasnaja Swjesda meldt, is het bij de bezetting van de stad Grodno tot felle straatgevechten gekomen. Uit elkan der geslagen troepen van het Poolsche le ger hebben zich daar hardnekkig verzet en de binnenrukende Sowjet-troepen uit hinderlagen bescheten. De gevechten duur den ongeveer een dag. Het 3800 ton metende Finsche schip „Marti Ragnar" is buiten de zuidelijke kust van Noorwegen door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De beman ning kreeg opdracht in de booten te gaan, de „Marti Ragnal" werd tot vijf mijl uit de kust gesleept en tot zinken gebracht. De bemanning welke uit 24 personen be stond, heeft in twee booten den geheelen nacht geroeid en is Zaterdagochtend aan land gekomen. Havas meldt over deze aangelegenheid nog uit Bergen, dat het schip tot zinkén gebracht werd op zes mijl* van de kust, buiten Viksoey, nabij Bergen. Het was met een lading cellulose van Kemi in Finland °P weg naar Eplesmere in Engeland. De Finsche gezant in Berlijn heeft op dracht gekregen te protesteeren bij de Duitsche regeerrng tegen het tot zinken brengen van de „Marti Ragnar". Het Finsche stoomschip „Walma", me tende 1360 ton, is volgens Reuter Zaterdag ten westen van de Zweedsche kust door twee Duitsche duikbooten tot zinken ge bracht. De uit achttien koppen bestaande bemanning werd gered. EEN REDE VAN MUSSOLINI. Zaterdagochtend heeft de Duce in het Palazzo Venezzia een toespraak gehouden tot de fascistische leiders uit Bologna, waarin hij o.a. zei Onze politiek is vastgesteld in de Ver klaring van 1 September en er is geen reden die te wijzigen. Nu Polen geliquideerd is, is Europa in werkelijkheid niet in oorlog. De massa's van de legers zijn nog niet in contact ge weest. Het is zeker met de wijze bedoeling het conflict niet uit te breiden, dat ds regee ringen van Londen en Parijs nog niet heb ben gereageerd op het Russische voldongen feit, doch door zoo te handelen hebben zij hun moreele rechtvaardiging, welke ten doel had het Duitsche voldongen feit te herzien, gecompromitteerd. In een toestand als de huidige, vol van ontelbare onbekenden, is spontaan onder de massa van het Italiaansche volk een leus ontstaan zich militair voor te berei den voor iedere eventualiteit, zooveel mo gelijk de vredespogingen te steunen en waakzaam en zwijgend te arbeiden. Ziedaar de fascistische stijl, dit moet zijn en is ook de stijl van het Italiaansche volk. De Britsche admiraliteit publiceerde Za terdagavond de volledige lijst met de na men van de 518 officieren en manschap pen, die, naar men aanneemt, zijn omgeko men bij het zinken van het vliegtuigmoe derschip „Courageous", dat door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. De eer ste naam op de lijst is die van den com mandant, kapitein Makeio Jones, die als laatste op de brug bleef, de vlag saluee- rende. De Zweedsche vrachtboot „Gertrud Bratt" is ten zuiden van de Noorsche kust gezonken. De geheele bemanning is gered en behouden aan de Noorsche kust aange komen. Men gelooft, dat het schip tot zin ken is gebracht door een Duitsche duik boot, die door een vliegtuig geassisteerd werd. Het Britsche ministerie van marine deelt mede, dat het 500 ton metende Britsche patrouillevaartuig „Kittiwake" op 20 Sep tember in het Kanaal op een mijn is ge loopen. Vijf opvarenden worden vermist, waarschijnlijk zijn zij omgekomen. Twee anderen zijn in het hospitaal opgenomen. De „Kittiwake" is voor herstel naar de haven teruggekeerd. De Kittiwake was bewapend met een vierduimskanon en had een normale be manning van zestig koppen aan boord. Men vreest, dat de hoop moet worden op gegeven op de veiligheid van officieren en manschappen van het Britsche schip „Royal Sceptre", metende 4853 ton, dat in het be gin van September tot zinken is gebracht door een Duitsche duikboot, aldus meldt het Britsche ministerie voor de voorlich ting. Een S.O.S.-signaal van de „Royal Sceptre die zich toen op ongeveer 300 mijl ten wes ten van Quessant bevond, meldde dat het schip onder vuur genomen werd door een Duitsche duikboot en voegde hier later aan toe, dat de bemanning bevel had gekregen het schip, dat in zinkende toestand ver keerde, te verlaten. Op 6 September werden telegrammen ontvangen, volgens het welk Deensche en Noorsche schepen de plaats des onheils afgezocht hadden, maar geen spoor hadden gevonden van de booten. Sinds drie weken is nu niets meer vernomen en men vreest, dat de officieren en manschappen verloren zijn, slachtoffers van den Duitschen duik boot oorlog. ELF OPVARENDEN WORDEN NOG VERMIST. Üit Dublin wordt gemeld dat het Brit sche vrachtschip „Hazelside" door een Duitsche duikboot aangevallen en tot zin ken werd gebracht. Drie-en-twintig leden der bemanning konden in twee reddingboo ten roeiende de kust bereiken. De kapitein en de marconist, die wonden hadden opge- loopen, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Elf opvarenden worden nog vermist. REEDS GROOTE ACTIVITEIT MERKBAAR. De correspondent van de Italiaansche „Messaggero" aan het Fransche front be richt, dat de Franschen in. het niemands land bij Saarbrücken zijn opgerukt om te beschikken over vooruitgeschoven stellin gen bij een eventueel offensief. Aangezien de Maginot-linie te dicht bij de grens ligt hadden zij niet voldoends terrein te>r be schikking voor het ontplooien van een actie. De correspondent voegt hieraan toe, dat in dit gebied iets belangrijks in voorberei ding is. Dit blijft vooral uit zware artille rievuur aan beide zijden en ae onvermoei bare bezigheid van de luchtmacht, welke steeds verkenningsvluchten uitvoert, waar bij herhaaldelijk luchtgevechten worden ge leverd. Artilleriegevechten. In de Fransche oorlogscommuniqué's van Zaterdag, Zondag en heden werd medege deeld dat er een plaatselijke bedrijvigheid heerscht van de artillerie en van de in contact zijnde elementen. Talrijke plaatse lijke vijandelijke aanvallen op de Fransche vooruitgeschoven stellingen in de sti'eek van de Saar en ten noorden van Bissen- bourg zijn Zaterdagnacht afgeslagen. Duitsche patrouilles waren sterker dan gewoonlijk en de Fransche stellingen wer den onderworpen aan uitzonderlijk zware bombardementen. Op een punt werd de aanval in plaats van door de gebruikelijke eene compagnie ingezet mét een geheel bataljon. Zondag viel een plaatselijke bedrijvig heid van de Fransche verkenningslucht- macht op verscheidene deelen van het front te melden. De reactie van de vijande lijke artillerie is buitengewoon levendig in de streek ten zuiden van Zweibrücken. Onze jagers hebben met succes verscheide ne luchtgevechten geleverd om den obser vatie-arbeid te beschermen, zoo meldt het avondcommuniqué van gisteren. Vanochtend werd bericht Wij hebben onze positie plaatselijk verbeterd. In de streek ten zuiden van Zweibrücken was de vijandelijke artillerie actief. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt dat in het westen slechts op enkele plaatsen zwakke artillerie-gevechten werden gele verd. Een Fransch vliegtuig werd bij Saar brücken door luchtdoelartillerie gedwongen te dalen, de bemannmg werd gevangen ge nomen. Een Duitsch vliegtuig werd in een luchtgevecht omlaag geschoten. Plaatselij ke aanvallen van den vijand werden afge slagen. De Japanners openden Zaterdag ten Zui den van Hankau een groot offensief op een front van meer* dan 250 K.M. breedte. De Chineesche strijdkrachten moesten zich in de richting van Tsjangtsja terugtrekken. De actieve steun van de Japansche lucht macht maakte, dat deze terugtocht hier en daar het karakter kreeg van een vlucht. De Japansche afdeelingen, die Zaterdag aan den Oostelijken oever van het Toeng- ting-meer waren geland, hadden Zondag middag een punt, vijftien küometer ten Zuidwesten van de landingsplaats bereikt. De linkervleugel van de Japansche troepen, die naar Sjangsja oprukken, heeft de hard nekkige Chineesche verdediging gebroken ën is tot 70 kilometer van de stad genaderd. Zondagmorgen is een nieuwe afdeeling Japansche mariniers geland aan den Noor delijken oever van het Toengting-meer. Volgens Japansche luchtverkenners vlucht ten de Chineesche troepen in wanorde. Foetsjau gebombardeerd. Het Chineesche telegraaf-agentschap meldt, dat Zaterdag tweemalen een lucht aanval is gedaan op Foetsjau. De toestellen stegen op van een vlieg tuigmoederschip, dat gelegen was aan de monding van de Min. Gisteren hebben Japansche bommenwer pers aanvallen gedaan op steden in Foe- kien, o.m. Koetien, Nanping en Sjasien. Hevige strjjd in Noord-Honan. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat Zaterdag aan het front in Noord- Honan, ten Zuiden van de rivier de Jangtse (Midden-China) tijdens een zeer hevige slag 3000 man Japansche troepen zijn gedood of gewond. De Regeeringspersdienst deelt mede Zondagmiddag is boven een deel van Gelderland een vreemd vliegtuig gesigna leerd, dat naar de aanwijzingen van Duit sche nationaliteit was. Nederlandsche jachtvliegtuigen zijn op gestegen. Het vreemde vliegtuig heeft in de rich ting Emmerik ons rechtsgebied verlaten. Voldoening in Rusland. Havas meldt uit Moskou, dat men in buitenlandsche kringen aldaar gelooft, dat de demarcatielijn tusschen de legers in Polen de definitieve lijn zal zijn volgens welke Polen zal worden verdeeld. Zonder strijd verwerft de Sovjet-Unie daarbij meer dan 0 helft van Polen met bijna 20 mil- lioen inwoners en rijke industriegebieden en petroleumgebieden in Oost-Galicië. De Russen vreezen nu althans geen oor log meer op hun eigen grondgebied en z\j hebben thans buitengewone mogelijkheden om revolutionaire propaganda te voeren in Midden-Europa. Reeds zijn kaarten in om loop, waarop de voormalige radenrepublie ken Hongarije en Beieren zjjn afgebeeld. De uitvaart van Calinescu. Plechtigheid volgens boerenzeden. Groote en hooge belangstelling. In tegenwoordigheid van koning Carol en kroonprins Michael, de koninklijke raad gevers, leden der regeering en het geheele diplomatieke korps werd Zondagochtend te Boekarest het stoffe.ijk overschot van Cali nescu van het atheneum overgebracht naar het Noordstation, vanwaar het naar Cutea de Arges, de geboorteplaats van Calinescu werd overgebracht. In de groote zaal van het atheneum heeft de patriarch van de orthodoxe kerk zelf de kerkelijke ceremoniën geleid. Overeenkomstig de laatste wilsbeschik king van Calinescu werd diens stoffelijk overschot voigens de boerenzeden ter aarde besteld in zijn geboorteplaats. De zware baar was met een extra-trein uit Boekarest vervoerd. Op een boeren wagen, bedekt met sparretakken en gedekt door de Roemeensche vlag, werd de kist vervoerd. Zes witte ossen trokken de kar. Vier oud-premiers begeleidden de baar. Kroonprins Michael, gekleed in de uniform van de jagers, liep direct achter de familie leden van den overledene. Hij vertegen woordigde den koning. Tal van hooge auto riteiten volgden do baar. Langs den gehee len weg stonden boerenjongens en boeren- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Grootere activiteit aan het Westelijk front. t(Pag. 1, le blad). De ondergang van de „Courageous" heeft 518 dooden geëischt. (Pag. 1, eerste blad)] Er hebben weer talrijke ernstige ver keersongevallen plaats gehad. (Gemengd nieuws)] De vermoorde Roemeensche minister president in zijn geboorteplaats volgens boerenzeden ter aarde besteld. (Pag 1, eerste blad). Groot Japansch offensief ingezet. (Pag. 1, eerste blad), Tal van schepen, waaronder neutrale, zijn getorpedeerd. (Pag. 1, eerste blad)' ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN meisjes met ontstoken kaarsen en honder den bloemen opgesteld. De stoet maakte een diepen indruk. Bij den grafkelder van de familie Calisnescu stond een eerewacht op gesteld. Verschillende sprekers voerden hier het woord. Nadat Gafencu namens de regeering een laatste huldé had gebracht aan zijn vriend en chef, condoleerde kroonprins Michael mevrouw Calinescu. Onder het spelen van het volkslied door een militaire muziekkapel werd de baar in de gr-eve neergelaten, sen aan weerszijden verkenners en de artil lerie in actie. Bij luchtgevechten werden' acht Fransche vliegtuigen omlaag gescho ten. Een Duitsche duikboot neeft een En- gelschen torpedojager tot zinken gebracht.' Ook in den handelsoorleg werden weer goede successen behaald. CENTRALE RAAD VAN ADVIES GEÏNSTALLEERD. Vrijdagmiddag heeft de opperbevelheb ber van de land- en zeemacht den centra- len raad van advies inzake ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde militai ren geïnstalleerd. De raad, waarvan Z.K.H. Prins Bern- hard het eerevoorzitterschap heeft aan vaard en waartoe Z.K.H. ook het initiatief nam, is thans als volgt samengesteld Voorzitter, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van waterstaat, leden: G. W. F. van Hoeven, referendaris van het departement van sociale zaken, dr. H. BrugmanS, voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, mr. dr. J. Donner, oud-minister van justitie, lid van den Hoogen Raad, dr. J. Eykman, voorzit ter van de vereeniging Nederlands Volks kracht, prof. J. E. de Quay, hoogleeraai aan de R. K. hoogeschool te Tilburg en J. D. S. Paters, kapitein van den generalen staf, algemeen hoofdkwartier. De opperbevelhebber hield bij deze in stallatie een rede. De taak van den centralen raad van ad vies is, aan de hand van de algemeene richtlijnen voor de ontwikkeling en ont spanning, zorg te dragen, dat deze zooveel mogelijk gelijkmatig aan de gemobiliseer de militairen in den lande ten goede komen en bevorderd worden, zulks in overleg met de verschillende besturen en commissies, die daartoe reeds het initiatief namen. Zij worden uitgenoodigd zich tot nader over leg omtrent de voorbereiding en uitvoering hunner plannen tot den raad te wenden. Van tal van personen zijn brieven ont vangen, waarin zij zich welwillend beschik- schikbaar stellen, mede te werken aan het gemeenschappelijk doel. Deze bereidwillig heid wordt op hoogen prijs gesteld en voor zooverre zulks mogelijk en wenschelijk zal blijken, zal tezijnertijd gaarne van de aan geboden diensten gebruik worden ge maakt. Voorts zijn tal van aanbiedingen ontvangen van hen, die voor den raad werkzaamheden op verschillend gebied wenschen te verrichten. Ook met deze aan biedingen zal te gelegenertijd rekening worden gehouden. Men gelieve zich te richten tot het secre tariaat dat voorloopig gevestigd is te 's-Gravenhage, Lange Voorhout no. 7, postgirorekeing no. 35998, ten name van het bureau voor ontwikkeling en ontspan ning bij het algemeen hoofdkwartier. De raad is voornemens op nader te be palen tjjdstip een nationale inzameling te houden, waarvan nadere bijzonderheden tijdig zullen worden bekend gemaakt. Na de installatie, zittend v.l.n.r. prof. de Quay, reserve-kapitein van alge- meenen dienst mr. dr. J. Donner, oud-minister van justitie generaal I. H. Reijnders en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat. Achter, staand v.l.n.r. dr. J. Eykman, directeur der AJVI.V.J.; dr. H. Brugmans; kapitein J. D. S. Paters van de Generale Staf en de heer Van Hoeven,

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1