Breskensche Courant Sombere millioenennota a Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Ruim 60 millioen meer uitgaven verwacht Reëel tekort van 55y2 millioen. J Dezer dagen wordt weer 100 millioen voor defensie gevraagd. De rantsoeneering in Duitschland. De militaire situatie aan het Westelijk front. De Sovjet-Russische troepen ondervinden weinig tegenstand. Nog strijd in Polen. EERSTE BLAD van De ondergang van de „Courageous". -? Samenwerking van de Fransche en Britsche marine. VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 222 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1939 ^Donnemeutsprysh cl pex weeh oi Z.ZU pet Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van L5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma u. VAN- OF VELDE Jr., Bureaus IVaJstr. 58-60, Tel. 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, Xel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. TeL 85 AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" In de millioenennota stelt de regeering het reëeïe tekort op den gewonen dienst voor het volgend jaar op 55/2 millioen. Wijst dit cijfer, aldus de regeering, op den. ernst van den financieelen toestand, zooals die was voor het uitbreken van den oorlog, een kennisneming van de styging van de uitgaven, waarop voor het jaar 1941 moet worden gerekend, versombert dit beeld nog in aanzienlijke mate. In totaal wordt voor 1941 een vermeer dering van uitgaven verwacht van 60i/2 millioen, waaronder voor de versterking van de maritieme defensie in Indië een jaarlijksche meerdere uitgave van 15 mil lioen. Indien derhalve de overige uitgaven niet omlaag zonden gaan en de middelen- opbregnst dezelfde zou blyven, moet voor 3941 een tekort verwacht worden van 116 millioen. De regeering noemt het dan ook een eerste vereïschte, dat voor het komende jaar het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op den gewonen dienst wordt verkregen. Ten einde de vereïschte versterking der middelen te verkrijgen, zal een herziening van de inkomstenbelasting worden voor gesteld, welke met 1 Mei 1941 zal ingaan. Als voorloopige maatregel zullen dan tot dat tijdstip ten behoeve van het rijk 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden geheven, terwijl het aantal dezer opcenten voor het loopende belastingjaar zal worden gesteld op 15. Verder zal de thans bestaande dividend en tantièmebelasting worden vervangen door een winstbelasting. Uit beide maatregelen wordt een op brengst verwacht van 50 millioen. De overige 5 millioen van het tekort zullen gevonden moeten worden door een verdere besparing op de uitgaven. Voorts ligt het in het voornemen van de regeering evenals in 1914 ook thans over te gaan tot de instelling van een leenings- fonds, aangezien dekking van de mobilisa tie-uitgaven uit de gewone middelen van het jaar, waarin zij gedaan worden, uitge sloten is. De aflossingstermrjn zal op 15 jaar worden gesteld. In dit fonds zal worden ondergebracht het crediet van 100 millioen, dat in 1938 is gevoteerd voor het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienstplichtigen, en verder een nieuw bedrag van 100 mil lioen, dat dezer dagen zal worden aange vraagd, terwijl by aanhouding van den oorlogstoestand nog op verdere bedragen zal moeten worden gerekend. In haar nota zegt de regeering nog, dat, al mogen we spreken van een verzwakt weerstandsvermogen, dit stellig geen re den is om den moed te laten zakken, doch veeleer om te trachten om door verhoogd krachtsbetoon de ernstige moeilijkheden te overwinnen. Aan dat verhoogde krachtsbetoon zal het dan ook niet mogen ontbreken. Het zal o.a. meebrengen, dat wij ons dingen zullen weten te ontzeggen, waar aan wij gehecht zijn, en dat wij wenschen zullen weten prijs te geven, ook al k?.n de redelijkheid daarvan op zich zelf niet worden betwist. Het ia op dien grond, dat de regeering verplicht is, voorshands alle nieuwe uitga ven op den gewonen dienst, ook die waar van de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende, mate heeft opgedrongen, ach terwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaande dien sten voorzoover eenigszins mogelijk geelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts behooren te worden gemaakt voor de defensie en de werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden bevorderd maat regelen van training en scholing (of her scholing) van werklooze arbeiders, mede als onderdeel van het algemeene streven om de werkloozen, voor zoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voortgezette ter- handneming van productieve openbare werken. OOK DE DUTTSCHERS GAAN AAN EEN LANGEN OORLOG GELOOVEN. Havas meldt uit Bern De rantsoeneeringsmaatregelen van de Duitsche regeering worden steeds scher per. Ook meel is thans slechts op een bon te krijgen, hoewel men heeft gezegd, dat een voldoende voorraad voor minstens twee jaar aanwezig was. Zonder twijfel is deze maatregel genomen om te voorkomen dat particulieren meel hamsteren. Alleen de verkoop van eieren, cacao, groente en fruit is nog vrij het is niet uitgesloten, dat binnenkort de verkoop van aardappe len zal worden gerantsoeneerd. De hoeveelheid melk, welke verstrekt wordt is twee deciliter per dag voor vol- wanneer groente en fruit schaars en duur en voorts een pond vleesch per week. Dit schijnt zeer weinig, vooral in den winter, wanneer groente en fruit schaars en duuh is. Toch heeft de zucht om voorraden te maken onder de bevolking grooten omvang aangenomen. Men herinnert zich nog den vorigen oorlog. Wel merkt men op, dat Duitschland thans beschikt over Rusland, het bezette Polen, de Baltische landen en Scandinavië om van levensmiddelen te worden voorzien, doch de huismoeders vra gen zich af hoelang dit zal duren. Aange zien men weet, dat Engeland besloten heeft Duitschland door het economische wapen te overwinnen, begint men in een langen oorlog te gelooven. De officièele redenaars zeggen wel, dat de oorlog niet langer dan drie maanden zal duren,, aan gezien Engeland Duitschland niet kan aan vallen in verband met de versterkingen in het Wetsen en de neutraliteit van Italië, doch het is de vraag hoe lang dit zal duren. Havas seint uit Parijs Hoewel in Polen de Poolsche troepen on danks de geweldige superioriteit der Duit sche en Sovjet-Russische strijdkrachten voortgaan op verscheidene punten tegen stand te bieden, met name in de buurt van Lowicz, Warschau en Lwow, is men aan het Westelijk front volgens de vanochtend in gezaghebbende Fransche militaire krin gen gebezigde uitdrukking gekomen tot een periode van strategisch afwachten. De volkomen kalmte wordt zelfs niet meer verstoord door het schieten der we- derzijdsche artillerie, welke in de laatste dagen bijzonder actief is geweest. Deze kalmte heerscht aan het geheele front, be halve in den sector ten oosten van de rivier Blies, dje het tooneel blijft van aanvallen der Duitschers, welke gevolgd worden door eenige wederkeerige beschietingen. Een kleinen aanval der Duitschers had gisteren een kleinen post ten doel. Er werd daarvoor slechts een compagnie ingezet. De Duitschers drongen de Fransche linies binnen, doch een onmiddellijke tegenaanval verjoeg de aanvallers direct. Het geheel dezer absoluut plaatselijke operaties is definitief geëindigd zonder eenige wijziging in de wederzijdsche stel lingen. Men heeft den indruk, dat deze activiteit in dezen bijzonderen gevoeligen sector ten oosten van de centrale Duitsche stelling van Saarbrücken de onzekerheid van de bevelvoering over de latere Fran sche bedoelingen tot oorzaak had. Overigens doet men. ten aanien van ze kert informaties volgens welke Fransche troepen de tsad Zweibrücken, ten westen van Pirmasens op meer dan 10 KM. van de grens, zouden hebben bereikt, opmerken, dat deze stad midden in de Siegfriedlinie is gelegen. ZIJ RUKKEN STEEDS VERDER POLEN BINNEN. De bijzondere correspondent van Reuter aan de Poolsch-Roemeensche grens bericht uit Cernauti, dat volgens mededeelingen uit Polen de Sovjet-Russische troepen op vele plaatsen Polen zijn binnengerukt en geen tegenstand ondervinden. De Russen zenden gemotoriseerde afdeelingen vooruit om zoo snel mogelijk de plaatsen, welke f niet door de Duitschers zijn bezet, in te nemen. De infanterie, welke achterna komt, moet het gebied achter de gemoto riseerde afdeelingen bezetten. Russische tanks en pantserwagens heb ben Sniatyn bereikt, dat door Duitsche bommen is vernield. De Roemeensche grenstroepen zijn ver sterkt en men mag de grens niet naderen. Te Cernauti zelf heerscht een opgewon den stemming. Boeren, handelaars. Duit schers en honderden gewapende Roemeen sche politiemannen slaan in de straten het binnenkomen van de ontelbare bemodderde voertuigen uit Polen gade. Naar vernomen wordt, zullen de Pool sche staatsambtenaren vermoedelijk in Roemenië geïnterneerd worden. Volgens een te Kaunas ontvangen In lichting trekken de Duitsche troepen zich terug uit Bialystok, dat door de Sovjet troepen zal worden bezet, die door de pro vincie Grodno zullen aankomen. Gemeld wordt, dat ook Brest Litowsk in Russische handen zal blyven. De onderhan delingen tusschen de Duitschers en de Russen over de vraag welke party Lwow zal bezetten, duren voort. Het Litausche itoode Kruis heeft hulp gezonden voor de Poolsche detachementen, die de Litausche grens zijn overgekomen. Wilna door Russische troepen bezet. De Sovjet-Russische troepen hebben gis terochtend de stad Wilna bezet. De Pool sche soldaten werden ontwapend ~n keer den naar hun haardsteden terug. In de voorsteden woeden verscheidene branden. Maandagavond en. Dinsdagochtend vroeg werd geschoten en geroofd. Poolsche gemotoriseerde detachementen en cavalerie ten getale van 10.000 man hebben de grens van Litauen overschre den en zijn geïnterneerd. De Sovjet-Russi sche troepen naderen de Litausche grens. De Poolsche grensplaats Koety is gis termiddag door de Russen bezet. Daar mede staan de Russen langs de geheele Poolsch-Roemeensche grens. De Russische actie beperkt tot Oekrainsche en Wit-Russische gebieden. Het semi-officieele blad „Lietuvos Ai- dais" bericht, dat in officieele Sovjet- Russische kringen wordt verklaard, dat de actie van Rusland beperkt zal blijven tot de Oekrainsche en Wit-Russische gebieden van Polen. Maandag werd te Kaunas ver nomen, dat von Ribbentrop den Litauschen gezant te Bei'lyn en Molotof den Litau schen gezant te Moskou had ontvangen. Het roode leger rukt op in dezelfde for matie als de Duitsche troepen vechtwa- gens en gemotoriseerde eenheden, gevolgd door infanterie en geholpen door de lucht macht. De Russische vliegtuigen hebben verscheidene plaatsen gebombardeerd, o.a. Buczacz ten zuiden van Tarnopol. Fransch-Britsch protest te Moskou? Belga meldt uit Londen, dat de ambas sadeurs van Engeland en Frankrijk te Moskou opdracht hebben gekregen te pro testeeren tegen de bezetting van Poolsch gebied door de Sovjet-troepen. Het legerbericht. De generale staf van het roode leger meldt over de operaties van gisteren Op 19 September hebben de troepen van het roode leger den druk voortgezet op de Poolsche troepen. Aan het einde van den dag hadden zij bezet in het noorden in het westelijk deel van Byelorusland de stad Wilna, welke na twee uur strijd werd be zet, de steden Velik en Berestovitsa (op 50 kilometer ten oosten van Byielostock), Prouzhany, Kobrin (op 40 km ten noord oosten van Brest Litowsk). In het zuiden in het westelijk deel der Oekraine de steden Vladimir Volynski en Sokal (aan de rivier Boeg), Brody, Bobrka, Rogatin en Dolina. Ruiterij en tank-eenheden zijn de noord oostelijke en zuidelijke voorsteden vai Lwow binnengekomen. DE REGEERING IN ROEMENIË. President Moscicik en zyn gezin, alsme de de overige leden van de Poolsche regee ring zyn te Cernauti (Roemenië) aangeko men, aar zy onderdak hebben gevonden in een particulier huis. Volgens uit Drohovysz afkomstige vluchtelingen wordt nog heftig gevochten bij Strij, waar de Duitschers flankaanval- len ondernemen. Poolsche vluchtelingen blijven in kleine groepen aankomen bij het grensstation Voloc. Zij worden naar Moën- kacz gezonden. Het door Duitsche troepen bezette pe- troleumdistrict Drohobycz (ten zuidwesten van Lemberg) is bijna zonder vernieling in Duitsche handen overgegaan De Poolsche troepen, ter sterkte van een regiment infanterie, een regiment cavale rie en een compagnie pantserwagens, wel ke het gebied bezet hielden, zijn naar Hon- gaarsch gebied gevlucht. Warschau blijft zich verdedigen. Het commando der verdedigers van Warschau heeft gisteren per radio mede gedeeld „In den nacht van 18 op 19 Sep tember heeft de vijand in den oostelijken sector eenige aanvallen ondernomen die werden afgeslagen met aanzienlijke ver liezen voor de aanvallers. De aanvallen van onze troepen ten zuiden van de buitenwijk Praga hebben het mogelijk gemaakt den vijand uit de omstreken der stad te ver drijven. In den noordelijken sector hebben de Poolsche troepen na een verwoeden aanval belangrijke vorderingen gemaakt en nieuwe stellingen bezet. Aan hst eigenlijke front duurt de strijd voört". De zender Warschau II heeft medege deeld, dat Zondag éen der schoonste ker ken van Midden-Europa, de kathedraal van Sint Jan te Warschau, is gebombardeerd, terwijl het gebouw vol kerkgangers was. Het dak begon te branden en de brandende balken vielen op de menschen, die de mis bijwoonden. De paniek ten spijt bleef de priester, die de mis opdroeg, tot aan het einde voor het altaar. Het koninklijke slot te Warschau dat vele kunstschatten bevat, is geheel verwoest evenals het parlements gebouw. De conservator van liet museum in het koninklijk slot is omgekomen. In den sector Warschau was het Dinsdag wat kalmer. De luchtbombardementen hadden iets van hun hevigheid verloren, hetgeen naar men denkt, een gevolg is van het overbrengen van vijandelijke strijd krachten naar elders en de moeilijkheden bij de benzinevoorziening. De winkels wa ren gisteren open. De burgemeester van Warschau spreekt Duitsche berichten, als zou de stad Zondag parlementairs naar het Duitsche legercom- mando hebben gezonden, met beslistheid tegen. De verdedigers en het volk van Warschau hebben nooit een parlementair gezonden en denken er niet aan zich over te geven. Verder wordt vernomen, dat nog drie Poolsche legers strijden tegen de Duit schers het eerste in het noorden in het stroomgebied van de Boeg, het tweede bij Warschau en het derde bij Lwow. Het is evenwel niet mogelijk nauwkeurige mede deelingen te ontvangen over de ontwikke ling van den strijd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen en l«3 Een pessimistische millioenennota, (Pag. 1, eerste blad); Duitsche aanval op het Westelijk front afgeslagen. (Bag. 2, eerste blad), Het voeren van vreemde vlaggen ia hier te lande, behoudens enkele uitzon* delingen, voorloopig verboden, (Pag. 2, eerste blad)] De Russen rukken Polen verder bin* nenWilna is in hun handen, (Pag. 1, eerste blad)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Het Britsche ministerie van marine heeft een vijfde lijst met namen van overleven den van de „Courageous" gepubliceerd, eit met leedwezen verklaard, dat deze lijst alg de laatste moet worden beschouwd. In het geheel bevatten de lijsten van overlevenden de namen van 72 officieren en 610 minde* ren. De admiraliteit verklaart, dat het lot van 579 opvarenden onbekend is. De overlevenden van de „Courageous" hebben bij hun thuiskomst verhaald met welken moed, koelbloedigheid en kalmte de bemanning zich heeft gedragen toen het schip Zondagavond om acht uur zonk. Alle overlevenden verklaren, dat er geen paniek ontstond. De mannen ontdeden zich van hun zware kleeding. Alvorens over boord te springen, telden zij hun geld, wier pen het kopergeld weg .en bewaarden het zilver en papier in hun reddingsgordelsj Sommigen zwommen wanhopig toen zij in de zuiging van het zinkende schip kwa men, anderen zwomen drie uur door de olie welke op het water dreef. Allen zijn vol lof over het kranige werk van de schepen, die hebben medegewerkt aan de redding. Een 16-jarige jongen vertelde dat de mannen al zwemmende den onderzeeër bo ven het water uit zagen vliegen. Men ge looft niet, dat een der opvarenden van deiï onderzeeër is gered, de torpedojagers wier pen dieptebommen en het schip sprong bo ven het water uit en verdween. De meeste eenheden van de Fransche vloot, bewapend met kanonnen en diepte* bommen, werken thans nauw samen met de Britsche vloot in den strijd tegen de Duitsche duikbooten. In het officieele communiqué werd Maandagavond mede gedeeld, dat een vijandelijke duikboot was aangevallen, en in officieele Fransche kringen gelooft men, dat deze is gezon ken. Zonder veel optimisme kan men aan* nemen, aldus Reuter, dat alleen reeds door de Fransche vloot vier of vijf onderzeeërs tot zinken zijn gebracht. Enkele overlevenden van de „Ronda", het verongelukte Noorsclie scliip, waarover wij Maandag uitvoerig schreven. Aan het hoofd van de tafel de Noorsche consul uit Middelburg, de heer E. A, Alberts er rechts de w aarnemend consul te Vlissingen, de heer J, E. Boonstra.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1