Breskensche Courant .4 TIES DE RUSSEN TREKKEN POLEN BINNEN. EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Wij moeten zuinig zijn met papier. Het vlootrapport gereed. Zal Polen Rusland den oorlog verklaren? Litauen wil onderhandelen. BOMMENREGEN OP POLEN. Vandaag Duitsch-Russlsche onderhandeling te Brest-Litowsk ScLewffSenUsew ULTIMATUM AAN WARSCHAU. De houding van Italië. -zijde van goud- ïangende voile iet al te strenge verzacht. Links freepte taf zij de ;n fuchsia met Onderaan een struis veertj es n rose en groen. OEDERS. ogers haar sue- ft met het leven e meeste dezer es in de succes- nderen gestalte der van Ginger, grooten triomf „Bachelor Mo- p om die van behartigen. Zij ictrice van de ïinger den eer- in-wedstrijd be- -ariété, het New en het sterdom tooneelloopbaan ers haar mana- |ouwe. En niet vas als een der Rogers zich Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 220 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939 Aöonnemeiitsprys: 17 ct. pel «reeK ol 2.2U pei Kwartaal Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor liet buitenland neme men een abonnement op bet postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, Iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma b. VAM UK VELDE-Jr., Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat TeL21 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 45. TeL 35 Toch zegt Rusland dat het „neutraal" blijft Polen verzet zich tegen de nieuwe aanvallers. In den nacht van Zaterdag op Zondag is den Poolschen ambassadeur in Moskou, Grzybowski, een n,ota der Sovjet-Russische regeering over handigd, waarin wordt medegedeeld, dat de Sovjet-regeering zich ge dwongen ziet, teneinde haar eigen belangen te waarborgen en ter be scherming der Wit-Russische en Oekrainsche minderheden in Oost- Polen, haar troepen het bevel te geven Zondagochtend om zes uur Mos- kouschen tijd (4 uur Middel-Europeeschen tyd) over de Sovjet-Pooïsche grens te trekken. De opmarsch van het Sovjet leger zou langs de geheele grens van Polozk in het noorden tot KamnezPodolsk in het zuiden gelijktydig geschieden. De opmarsch van hat Sovjet-leger in Oost-Polen geschiedt onder olledige handhaving der neutraliteit van Sovjet-Rusland in het huidige conflict. Daar de Poolsche staat op dit oogenblik niet meer als te bestaan te beschouwen is, komen, naar de opvatting der Sovjet-regeering, de met hem vroeger afgesloten verdragen te vervallen. De Sovjet-regeering wjjst erop, dat zzy er naar streeft de rust en orde in het Oostelijk deel van Polen te herstellen, welke op het oogen blik wegens het ineenstorten van den Poolschen staat en de vlucht der Poolsche regeering, niet meer kunnen worden verzekerd. POOLSCHE TROEPEN VERZET TEN ZICH TEGEN DE RUSSI SCHE AANVALLEN. Uife Zw-sedsche bron wordt gemeld, dat de Poolsche troepen overal tegen de Sovjet-troepen strijd leveren. De Poolsche ambassadeur te Moskou was Zaterdagavond door Molotov ontboden. De ambassadeur weigerde kennis te ne men van de Russische nota welke hem over handigd werd en waarin het oprukken der Sovjet-troepen op Poolsch gebied werd aangekondigd. De nota van de Sovjet-regeering is in een gelijkluidenden tekst aan alle buiten- landsche missies in Moskou overhandigd. WAT WIL RUSLAND Te Moskou verluidt, dat de Sovjet-regee ring voornemens is Silezië, Danzig en den Corridor aan Duitschland te laten, de Wes telijke Oekraine voor zich te behouden en een Poolschen bufferstaat te vormen. DE RUSSEN IN POLEN. De Sovjet-Russische troepen zijn, volgens berichten uit Riga, gisteren aangekomen te Postawy, Wilejka en Molodeczno, plaatsen, die ongeveer 100 Km. van Wilna liggen. Volgens een bericht uit Wilna werd de om geving van Postawy door Duitsche vlieg tuigen gebombardeerd, toen de Russen deze stad naderden. Een ander bericht uit Riga meldt dat de Sovjet-troepen Wilna hebben bereikt. HET EERSTE RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het officieele Russische legerberichfc over de operaties van het roode leger in Polen is door alle Sovjet-zenders uitgezonden. Het zegt, dat de Sovjet-troepen Zondag ochtend de Poolsche grens van de Dwina in het noorden tot de Dnjestr in het zuiden overschreden hebben. Nadat de zwakke tegenstand der Poolsche voorposten was gebroken, werden in het noorden de plaat sen Glebockie en Molodeczno en andere plaatsen bezet. In de richting van Bara- nowitsj werd de Njemen overschreden en de plaatsen Mir en Snow, alsmede het be langrijke spoorwegknooppunt Baranowitsj bezet. In de Westelijke Oekraine werden de steden Rowno, Doebno, Tarnapolen, Kolo- mea reeds bezet. Door het oprukken naar Kolomea is de grens tusschen Polen en Roemenië reeds voor het grootste gedeelte afgesneden. De Sovjet luchtmacht heeft zeven Poolsche jagers en drie bombardementsvliegtuigen neergeschoten. De troepen van het roode leger, aldus het legerbericht, werden door d-s plaatselijke Wit-Russische en Oekrain sche bevolking met gejuich begroet. Naar de meening van Poolsche kringen te Moskou is de Russische agressie te ka rakteristieker, omdat het oprukken der roode troepen den terugtocht der Pool sche strijdkrachtein, die zich nog bij Wilna bevinden en die naar Roemenië trachten terug- te trekken, wel moet afsnijden. Deze Poolsche troepen zullen dus gedwongen zyn den Russen slag te le veren om te probeeren zich een weg te banen. De Polen rekenden er daai ook op, dat hun regeering Fransche en En- gelsche hulp tegen de Russische agres sie zou vragen op grond van de be staande verdragen. Hoe het zij, de algemeene meening is, dat iedere Poolsche weerstand onmogelijk Wordt. In het diplomatieke corps heeft de opwinding haar hoogtepunt bereikt. De vertegenwoordigers der randstaten toonen zich meer en meer ongerust. Niemand twijfelt er aan, dat de Russische inval plaats grijpt krachtens een voorafgaand accoord met Duitschland en men vraagt zich af of dit accoord beperkt blijft tot de berooving van Polen. De Russen, die on getwijfeld verrast zijn door de snelheid van den Duitschen opmarsch, hebben zich ge haast de hun beloofde gebieden te bezet ten, voor het te laat was. In ieder geval is men van meening, dat Duitschland de districten in Oost-Galicië, waar zich de petroleumbronnen bevinden, voor zichzelf zal reserveeren, onverschillig of de bevolking Oekrainisch is of niet. DE INDRUK IN DE HOOFD STEDEN. In officieele kringen in Londen aldus de diplomatieke medewerker van Reuter is men van meening, dat de nieuwe toe stand, die het gevolg is van den Russisehen inval in Polen, zeer ernstig moet worden bestudeerd, alvorens de mogelijke conse quenties daarvan en de gevolgen voor de toekomst voorzien kunnen worden. Het feit, dat een Russische coup. in voor bereiding was, is in de paar laatste dagen voldoende duidelijk geweest. Het nieuws der Russische interventie in Polen werd gisteren behalve in Italiaan- sche regeerinskringen pas in het begin van den middag bekend door een commu niqué van Stefani uit Berlijn, dat door de Italiaansche radio werd verspreid. Het bericht heeft zichtbaar een zeer die pen indruk gemaakt op de openbare mee- nxng. Tot nog toe nemen officieele kringen een volkomen stilzwijgen in acht. Toch geeft men te verstaan, dat de gestie der Sovjets onvoorziene gevolgen zou kunnen hebben. In diplomatieke kringen te Parijs be schouwt men het als zeker dat de bezetting van een gedeelte van Polen door Rusland, door Duitschland was voorzien reeds van het oogenblik af, dat von Ribbentrop zich naar Moskou begaf. De Duitsche propaganda verspreidt sinds eenige dagen in België een prentbrief kaart, waarop de kaart van Polen voor komt. Hierop zijn de streken, welke naar Lithauen zullen terugkeeren, blauw ge kleurd en geel en donkergeel die, welke door Wit-Russen en Oekrainers worden bewoond. De stad Przemysl ligt in het gebied, dat volgens deze kaart aan de Russen zou ko men. De Duitsche troepen zouden deze stad echter gisteren hebben bezet. Het is dus waarschijnlijk, aldus Havas, dat indien het binnentrekken der Russi sche troepen te Berlijn was voorzien, deze niet minder het karakter draagt van een voorzorg tegen buitensporigen ijver van Duitschland. De Russische inval in Polen heeft in of ficieele Amerikaansche kringen beweging, doch geen verrassing gewekt. Men had een Russische poging tot het instellen van een Poolschen bufferstaat verwacht. Het binnenvallen der Russen in Polen heeft de ongerustheid, die sedert verschei dene dagen viel waar te nemen in Estland en Letland, doen toenemen. De aanval heeft in Zuid-Slavië conster natie gewekt. De Lithausche regeering heeft Zondag bij wijze van voorzorgsmaatregel de mili taire strijdkrachten versterkt door oproe ping van eenige lichtingen reservisten in zekere deelen van het land. U wilt ons wel helpen De gcondstoffenschaarschte heeft er de regeering toe genoopt het papier- gebruik in het dagbladbedrijf te rant' soeneecen. Juiste publieke voorlichting is zeker in dezen tijd van de grootste beteekenis en daarom heeft de regeering gemeendbezuiniging in het gebruik van papier te moeten voor schrijveri, opdat de dagbladen zoolang mogelijk hun noodzakelijk en nuttig werk kunnen verrichten. Er is veel nieuws. En eigenlijk zou den wij dus aan uitbreiding de voor keur geven boven bezuiniging. Maar wij mogen en willen ons niet onttrek ken aan de eischen die van regeerings- wege ten aanzien van het papierge- bruik worden gesteldOok ons dag blad zal duszoolang dit noodzakelijk blijkt te zijn, eenige beperking moeten toepassen op het aantal pagina's. Het spreekt vanzelf, dat dit niet ten koste van de berichtgeving zal ge schieden. Wij hebben besloten enkele ontspanningsrubrieken voorloopig op te heffen, andere tot een geringecen omvang terug te brengen, zoodat het werkelijke nieuws op dezelfde wijze als tot dusver kan worden gepubliceerd ook interne maatregelen van techni- schen aard zullen hier het hunne toe bijdragen. In verband hiermede doen wij een dringend beroep op autoriteiten, vaste en gelegenheids-medewerkers, schrijvers van ingezonden stuk1- 'n enz. Beperk het aantal officieele publicaties tot het strict noodigcWees in de bericht geving beknopt, maar volledig; hoedt U voor breedsprakigheid bij het schrij ven van ingezonden stukken. Indien wij op deze medewerking mo gen rekenen en daar twijfelen wij niet aan zullen wij er in slagen bij te dragen tot de van regeeringswege noodzakelijk geachte bezuiniging op het gebruik van papier, zonder dat dit ook maar eenige schade doet aan de berichtgeving van ons dagblad. Wij waren tot dusver „tot de laatste mi nuut bij", wij hopen dit ook in de toe komst te zijn en te blijven. DE DIRECTIE. Naar wij vernemen is het rapport van de commissie voor de versterking van de vloot in verband met de maritieme verdediging van Ned.-Indië gereedgekomen. Dit rapport werd een dezer dagen aan den minister van defensie aangeboden. In Poolsche kringen te Londen over- heerscht de meening, dat Polen Rusland niet den oorlog zal verklaren. Men ver keert verder, naar het schijnt, in twijfel omtrent het verblijf der Poolsche regee ring. Indien deze naar Roemenië uitwijkt, is het duidelijk, dat zij niet als regeering kan blijven optreden, indien zij daar blijft in een neutraal land. De geheele toestand wordt duister geacht. OVER DE KWESTIE-WILNA. Hoewel het feit der Sovjet-invasie in Po len een nieuwen toestand in Oost-Europa heeft geschapen, verklaren gezaghebbende Litausche politieke kringen, dat geen Li- tausche stap tegenover Wilna te verwach ten is. Er wordt te Kaunas verklaard, dat Li tauen geen voordeel wenscht te trekken uit de tegenwoordige wanhopige situatie van Polen. Litauen is bereid de kwestie-Wilna langs den weg der onderhandelingen te regelen. (Wilna is in 1920 van Litauen aan Polen gekomen. Red.) Dit nummer bestaat uit 2 bladen DE POLEN ZETTEN DEN STRIJD OM HUN VADERLAND VOORT. De radiozender Warschau II heeft Zater dagavond te kwart voor negen bekend ge maakt, dat de stad den geheelen dag is gebombardeerd. Ongeveer 200 bommen zijn op Warschau neergekomen. Hefc aantal slachtoffers is zeer groot, de protestant- sche kerk en de legatie van Letland zijn' vernield, terwijl ook twee nachtasyls en verscheidene ziekenhuizen door de bommen werden getroffen. Achttien Duitsche vliegtuigen hebben Vrijdagmiddag tegen half vijf Wilna ge bombardeerd en op de binnenstad ongeveer 200 bommen hebben uitgeworpen, welke groote schade hebben aangericht. Het aan tal slachtoffers onder de burgerij, vrouwen en kinderen, is zoo groot, dat dit nog niet definitief kon worden vastgesteld. De Duitsche bombardeurs hebben ook een aanval ondernomen op Molodeczno boven welke plaats zij 18 bommen hebben uitgestrooid. Het Poolsche telegraafagentschap deelt mede, dat Zaterdag drie luchtaanvallen zijn gedaan op Wilna. Omstreeks 400 bommen werden door de Duitsche luchtmacht op de stad geworpen. Onder de burgerbevol king werden 20 personen gedood en 100 gewond. Het radiostation werd beschadigd. Volgens mededeelingen van vreemdelin gen, die te Cernauti uit Polen zijn aange komen, zetten de Poolsche troepen den strijd tegen de Duitschers voort. Zij bieden weerstand op de lijn Bielsock BreslitovskLublin, WarschauLwow Striy. Het Poolsche telegraafagentschap meldt vervolgens dat Duitsche vliegtuigen een kindersanatorium nabij Warschau hebben gebombardeerd, waarbij zestig kinderen ge dood werden. Denzelfden dag bombardeer den zij het krankzinnigengesticht te Twor- ki, hetgeen tot verschrikkelijke tooneelen aanleiding gaf. Een groot aantal krankzin nigen wist te ontsnappen. Andere werden door een paniek bevangen, sprongen de ra men uit en werden in den tuin door de Duitsche machinegeweren beschoten. Den löden September zoo meldt het agentschap P.A.T. verder zijn een Duitsch regiment gemotoriseerde infanterie en een geblindeerde colonne volkomen ver nietigd. Radio-Moskou bericht, dat de wegen van Polen overvuld zijn met tallooze vluchtelin gen, die pogen Roemenië te bereiken. Het lijden van deze vluchtelingen is onbeschrij felijk. Vooral op de wegen, waarlangs de Poolsche legers zijn teruggetrokken, ziet met niets dan rookende puinhoopen. Duitsch legerbericht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt o.m. mede, dat de zuivering van Oost-Galicië op 16 September is voort- egzet. Lemberg is van drie kanten omvat, den Poolschen strijdkrachten tusschen Lemberg en Przemysl is de terugtocht naar het zuidoosten belet. Ten noorden van de monding van de San dringen Duit sche troepen verder op in de richting van Lublin. Deblin is genomen. Kutno is uit het westen genomen, de Bzura ig naar het noorden overschreden. Warschau-is nauw omsingeld. Bij ongunstig w-eer ontnam het luchtwa- pen ten oosten van de Weichsel door her haalde aanvallen op troepenconcentraties en marschcolonnes den terugtroomenden tegenstanders de mogelijkheid zijn organi saties te ordenen. De radiozenders van Wilan en Baranowïcze zijn door luchtaan vallen verwoest. De citadel van Brest Li- towsk werd genomen. Hiermede bevindt de vesting Brest Litowsk zich in Duitsche handen. Er werden 600 krijgsgevangenen gemaakt. Poolsche telegraafagentschap meldt overwinning. Volgens het Poolsche telegraafagent schap werd een belangrijke groep Duitsche gemechaniseerde strijdkrachten vandaag in de buurt van Grodekjagiellonsky, op 24 Km. ten westen van Lwow, volkomen ver nietigd. Honderd pantserwagens en vijftig kanon nen zijn buitgemaakt. Er zijn eenige dui zenden krijgsgevangenen gemaakt. Volgens de „Politiken" zouden de Duit sche en Russische militaire en politieke lei ders elkaar Maandag te Brest Litowsk ont moeten. Zij zouden bespreken op welke wij ze zij Polen zullen verdeelen en waar de nieuwe Russisch-Duitsche grens zal worden •vastgesteld, van Jen Jog De Russen trekken Polen binnen. (Pag. 1, eerste blad)] 17 menschen vinden den dood bij scheepsramp nabij de Nederlandsche wateren de schipbreukelingen te Vlis- singèn aan wal gebracht. (Pag. 2, eerste blad)] Er zyn weer verschillende schepen tot zinken gebracht. (Pag. 3, eerste blad)] Fransche mijnenlegger in de lucht ge-s vlogentalrijke slachtoffers. (Pag. 1, eerste blad)] Britsche kruiser getorpedeerd. (Pag. 3, eerste blad)] Haagsche vrouw pleegt aanslag op haar man. (Gemengd nieuws)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN OM ZICH OVER TE GEVEN. Duitsch onderhandelaar echter niet ontvangen. Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat Warschau sedert enkele dagen geheel door. de Duitsche troepen is omsingeld, zij staan voor de poorten der stad en op sommige plaatsen in de voorsteden. Teneinde niet noodeloos de stad te ver nielen heeft de Duitsche weermacht de stad zelf nog niet onder vuur genomen, aldus meldt het Duitsche nieuwsbureau. De Duitscbe legerleiding heeft Zaterdag ochtend acht uur een Duitsch officier als parlementair naar Warschau gezonden, om de stad zonder strijd op te eischen en hierdoor eindeloos bloedvergieten te voor komen. De Duitsche onderhandelaar kwam te half negen bij den staf van een Poolsch regiment infanterie aan en verlangde naar den commandant van Warschau te worden geleid. Na anderhalf uur wachten kreeg de Duitsche parlementair het antwoord, dat de bevelhebber van Warschau weigerde hem te ontvangen. De Duitsche officier vroeg toen, de schriftelijke boodschap op eenige andere wjjze aan den bevelhebber te doen toeko men, doch ook dit werd van de hand ge wezen. Zaterdag werden daarop door eenige escadrilles van de Duitsche luchtmacht milliioenen vlugschriften boven Warschau uitgeworpen, waarin werd medegedeeld dat de Duitsche regeering den autoriteiten van Warschau een ultimatum gesteld had, waarbij overgave der stad binnen twaalf uur geëischt werd. Het ultimatum zou Warschau met een onbeperkt bombarde ment bedreigen. Toch onderhandelingen over overgave? Het Duitsche nieuwsbureau meldde Zon dag Nadat de commandant van Warschau nog gisteren had geweigerd een naar de stad gezonden Duitschen onderhandelaar te ontvangen, heeft hij vandaag door de radio het opperbevel van het Duitsche leger ver zocht een Poolschen onderhandelaar te wil len ontvangen. Van Duitsche zijde werd daarop den commandant van Warschau de bereidwilligheid medegedeeld een Poolschen onderhandelaar te ontvangen. Een „belangrijke Italiaansche persoon lijkheid" is Zaterdag te Toulouse uit Rome aangekomen. Hij verklaarde aan de pers '3 „Italië neemt op het oogenblik een af wachtende houding aan. Italië heeft nooit deelgenomen aan de vroegere Poolsche deelingen. Dit verklaart de mededeeling, dat Italië niet verantwoordelijk wil zijn voor eenig militair initiatief. Men kan evenwel niet voorspellen of deze houding van afwachten gewijzigd zal worden, wanneer de vijandelijkheden zich uitstrekken tot het andere front en wan neer Hitler de Italianen om hulp zal vra gen".

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1