en Breskensche Courant EERSTE BLAD JRG Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Verwoede gevechten aan het Oostelijk front Aanduiding der nationaliteit van onze vliegtuigen. Een oorlog van langen duur DE STRIJD AAN HET WESTELIJK FRONT Saarbriicken vrijwel omsingeld. Noord Brabantse SCHOENHANDEL H. BERGMANS Het vliegtuig-incident benoorden de Wadden-eilanden. IAMBI KERIJ JDERIKX, Janketbakkery, splein 29. ns met ons Brood, kjes Uit prima l vervaardigd, ring Bonbons en n diverse prijzen :RSEN iJN, iACHELS, ZEN en L.EN P. MEIJERS, raat 60 Tel. 86. me Smederij, ï-inrichting. IANDEL tohandel ITHOF AA1 67 Kolfilms in alle dkkelen en Af- malf ilmo p namen gen. Spec, adres lenigingen. ALONS )RISSE, Heerenkapper. L.STRAAT. Wave i 2.50 - 0.60 - 0.25 - 0.50 nippen - 0.20 AIDDELEN LA SOE ngscbestraat 63, >utste sorteering waren, Comesti- en. Suikerwerk, |iren (electr. koel- alle soorten oducten. DIO N DEL, ARATEN, e. •en. ^happen. ielyke Artikelen. UFKES, g Tel. 17, Souburg IHANDEL Schoenen. voor Souburg gestelde prijzen, arandeerd. iALJEU, EDRIJF RSEN Zeeuwsche RWEBROOD <jp bij de it- en Banket- *ery GRAAG, i>lein 10. iren, Wijnen, lleerd. Zwemclub. Sluiting p Zaterdag 16 Sep- ïstig weer voorloo- id tot zwemmen KACHELS, FOR- ngekend lage prij- rooster voor alle tof. J. VEKPLANKE ikelstraat 25-27. INGELEZEN COU- op 10 ct. per kilo. gsche Courant". ïoons wagen te Jj uffeur). Dag en g scbikbaar. .vanSabber 1ESTRAAT 25. tg en nacht). VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 219 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. per week ot 2.2U pei kwartaaL Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eer abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs; Van 15 regels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing erntis Vooruitbetaling Uitgave: Firma t. VAis VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen). Giro No.66287 Eigen kantoren te; Breskens. Dorpsstraat, Tel.21 Oost- en West-Sonburg, Kanaalstraat 45, TeL 35 V. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" De Polen geven zich niet gewonnen. Duitsche luchtbasis vernietigd. De Duitsche luchtmacht heeft Vrijdag Krzemieniec gebombardeerd. Een Duitsch vliegtuig liet een tiental bommen vallen op de markt, waar juist veel menschen bij een waren, aangezien het marktdag was en een Joodsche feestdag. Tot nu toe telt jnen twintig dooden en dertig gewonden, waaronder vrouwen en kinderen. Een tien tal huizen werd vernield. De diensten van de buitpnlandsche ambassades en legaties zijn niet getroffen. Na het bombardement bood de stad een verschrikkelijk aanzien. Het is een open stad, zonder garnizoen en zonder militaire beteekenis, aldus Havas. Blijkbaar is bet bombardement ondernomen om de Pool- sche ministeries en de diplomatieke verte genwoordigingen te treffen. Het bombardement heeft 'n zeer hevigen indruk gemaakt op de bevolking van de stad en haar omstreken. Vernomen wordt, dat officieel is vastgesteld, dat dertig per sonen zijn gedood en honderd gewond. Men bevestigt, dat Duitsche vliegers uit mitrailleurs- de markt hebben bestookt. Di plomatieke vertegenwoordigers te Krze mieniec, die het bombardement en de mi- traillade der burgerbevolking hebben bijge woond, waren tijdens den luchtaanval in een schuilplaats bijeen onder leiding van den Pauselijken nuntius Cortesi. Zij hebben besloten een beroep te doen op hun onderscheiden regeerin gen en te verzoeken te Berlijn zeer krachtig te protesteeren tegen de Duitsche oorlogsmethoden. Er dient op te worden gewezen, al dus Havas, dat de Duitsche regeering er door den Nederlandschen gezant, die de Duitsche belangen behartigt, officieel van werd in kennis gesteld, dat het diplomatieke korps te Krze mieniec verblijft. Warschau meldt vernietiging van Duitsche luchtbasis. De zender te Warschau heeft te half elf Vrijdagavond medegedeeld„De Pool- sche luchtmacht heeft een aanval gedaan op de Duitsche vlootbasis in Posnanië van waar de Duitsche vliegtuigen opstegen, die de laatste dagen Warschau bombar deerden. Deze basis is geheel door onze luchtmacht vernietigd, tengevolge waar van de Duitsche luchtactiviteit tegen War schau verzwakt is. De correspondent van Havas deelt me de, dat de verdediging aan het front bij Warschau steeds meer wordt georgani seerd. De militaire bevelhebber van de verdediging van Warschau, generaal Czu- ma, deelt mede, dat de Duitschers hier niet actief zijn. Tengevolge van de geleden verliezen is ook de Duitsche luchtmacht niet actief. Poolsche detachementen heb ben drie zware vechtwagens buitgemaakt en talrijke gevangenen gemaakt. Donderdag heeft de civiele commissaris van Warschau, burgemeester Starzynski, een oproep gericht tot de bevolking en vijf honderd vrijwilligers gevraagd om het eerste vrijwilligerscorps tot verdediging van de stad te vormen. Vijf minuten later verdrongen zich reeds enkele duizenden jongelieden om de eersten te zijn. Acht honderd andere vrijwilligers werden aan het werk gesteld voor het maken van ver dedigingswerken. Talrijke barricaden zijn in de straten opgeworpen. De geheele be volking treedt met alle middelen op tegen den vijand, zonder vrees voor de gevolgen. Lwow wordt iederen dag door vliegtui gen bezocht. Donderdag werden ook pam fletten uitgeworpen met de aansporing tot de bevolking zich over te geven. De Duitschers richten zich op de indus- trieele centra, de spoorwegknooppunten, garnizoen, depots en fabrieken. In Mid den Polen heeft Luck, de hoofdstad van Wolhynië, een reeks bombardementen on dergaan. Een deel der stad vloog in brand. Duitsche escadrilles hebben honderden slachtoffers gemaakt onder de burgerbe volking. Lublin, Kelm en Sielce zijn op ge lijke wijze bestookt. Officieel wordt medegedeeld, dat de ste den Siedlce, Lublin en Tsjestotsjowa nog slechts puinhoopen zijn. Het stadhuis en de groote schouwburg te Warschau zijn door brand vernield. Vele steden zijn vol komen verwoest. De lijken zijn zoo talrijk, dat men ze begraaft in parken en op het veld. De Duitsche luchtmacht richt de machinegeweren op de wegen, die vol vluchtende burgers zijn. De Duitsche auto riteiten kondigen officieel aan, dat open steden zonder erbarming gebombardeerd worden. Hitier weer langs het front. Vrijdag heeft Hitier volgens het D.N.B. wederom een uitgebreiden tocht ter be zichtiging van het front gemaakt, waarbij hij een bezoek bracht aan de ten noorden van Przemysl in Galicië opmarcheerende troepen. Bij een aanval van een Duitsch luchtes kader op de Poolsche haven Heisternest (op het schiereiland Hela) zijn een mijnen veger en twee kanonneerbooten tot zinken gebracht. Een vrij groot vaartuig explo deerde, terwijl twee schepen zwaar be schadigd werden. De Duitsche luchtactie. Het Duitsche luchtcommando deelt me de „Ondanks het ongunstige weer heb ben de Duitsche luchteskaders den terug tocht der Polen buitengewoon bemoeilijkt door het opnieuw onderbreken van spoor lijnen en zware beschadiging van ver scheidene stations. Ook afzonderlijk optre dende marsch- en transportkolonnes ten oosten van de Weichsel zijn met bommen en machinegeweervuur bestookt en vernie tigd, terwijl wegen en wegkruisingen zwaar beschadigd zijn. Op het vliegveld van Ence in de Oekraine zijn elf vliegtui gen op den grond en twee in de lucht ver nietigd. Boven Brody zijn na korten strijd acht Poolsche vliegtuigen brandend neer gestort en drie toestellen op den grond DOOR DE MIJNENVELDEN. Nu de Duitsche kust door een dichten mynengordel ontoegankelijk is gemaakt, kunnen de schepen der neutrale mogendheden slechts met hulp van loodsen de Duitsche havens bhmenloopen. Drie vaartuigen worden door een mijnenveld geloodst. vernield. Zeven Poolsche vliegtuigen zijn onbeschadigd in onze handen gevallen. Zoo heeft de vijand gisteren in totaal 31 vlieg tuigen, in hoofdzaak jagers, verloren. De toch reeds geringe vijandelijke jagersactie is daardoor opnieuw aanzienlijk ver zwakt". In zijn dagoverzicht meldt het Poolsche Telegraafagentschap,. dat de Duitsche luchtmachtvooral actief is geweest in Noord-Polen, waar Wilna, Baranowicze en eenige andere steden gebombardeerd wer den. Te Wilna zijn er veel slachtoffers on der de burgerbevolking gevallen. De Pool sche luchtmacht heeft mét succes Duitsche militaire objecten gebombardeerd. Vijande lijke aanvallen in het noorden en oosten werden tot staan gebracht. De Duitsche actie in de richting van Bialystok en Brzesc stuit op krachtigen tegenstand der Poolsche detachementen. De Poolsche troepen te Gdynia en op het schiereiland Hela blijven verwoeden tegenstand bieden. Bij Lowicz en Skier- niewice wordt verwoed gevochten. De Poolsche troepen brengen den vijand hier zware verliezen toe. VOORTAAN EEN ANDERE KLEUR In verband met het gebeurde met het Nederlandsche vliegtuig R. 5, is, naar het Vad.} in overweging genomen, de kleuren van de aanduiding der nationaliteit van de Nedérlandsche leger- en marinsvliegtui- gen te wijzigen. Zijn wij wel ingelicht, dan overweegt men om de hoofdkleur oranje te doen' zijn. Volgens een mededeeling van het Brit- sche ministerie van voorlichting bereidt Groot-Brittannië zich voor op een groote inspanning te land, gebaseerd op de ver onderstelling van het kabinet, dat de oor log drie jaar zal kunnen duren. Sprekende over de overbrenging van Britsche strijdkrachten naar Frankrijk, wordt in de verklaring gezegd De veron derstelling, dat de oorlog drie jaren zal du ren, beteekent, dat een leger niet alleen moet worden gevormd, doch ook op de been gehouden. Dit is het verschil tusschen de Duitsche en de Britsche voorbereidingen. De Duitsche voorbereidingen zijn geba seerd op de hoop een bliksemoorlog te kunnen voeren. De onze zijn dat niet en kunnen dat niet zijn. Volgens den Berlijnschen correspondent van „Politiken" is men er zich thans in Duitschland van bewust, dat er geen hoop meer is op een spoedigën vrede. De Duit schers spannen zich tot het uiterste in om zoo spoedig mogelijk den strijd tegen Polen te kunnen beëindigen, teneinde alle strijd krachten aan het Westelijk front te kun nen samentrekken, waar, naar wordt toe gegeven, een moeilijke taak ligt. Er wordt toegegeven, dat de winter voor de Duitsche burgers een tijd van beproe ving zal blijken, doch men is van meening dat de Duitsche troepen in de Siegfried- linie dan in staat zullen zijn de Engelsch- Fransche strijdkrachten in bedwang te houden en dat de werkelijke strijd niet voor heb voorjaar zal beginnen. Uit een bestudeering van het Fransche legercommuniqué meent men te kunnen opmaken, dat de Fransche troepen aan beide zijden van Saarbriicken naar voren zijn geschoven, waardoor deze stad vrijwel omsingeld zou zyn. De Fransche zware ar tillerie is naar voren verplaatst, nadat tanks en infanterie Duitsch gebied waren binnengetrokken. Te Berlijn wordt officieel bevestigd dat verscheidene steden bij den Westwal zijn ontruimd als tijdelijke maatregel. Ontkend wordt evenwel, dat Keulen en de andere steden van het Rijnland ontruimd zijn. Gedurende de laatste 24 uur werd de strijd aan het Westelijk front gekenmerkt door vrijwel onafgebroken artillerievuur van beide zijden, nu en dan afgewisseld door een kort optreden der infanterie, voorafgegaan door gevechtswagens. De activiteit der Fransche luchtmacht wordt nog steeds bemoeilijkt door zwaren regen. Volgens militaire kringen hadden de Fran- schen den val van Saarbriicken ongetwij feld reeds kunnen aankondigen, doch zy wachten, tot hun omsingelingsbeweging zoo volledig is, dat geen mislukking mo gelijk is. Het schijnt, dat het nog steeds het alge- meene plan is, dat de vele uitspringende punten der bochtige grens weggewerkt worden, met Saarbriicken als onmiddellijk doel. Ondanks het slechte weer, dat definitief is ingezet, en ondanks het voortgaande spervuur der Duitsche artillerie, hebben de Fransche troepen alle voorwaartsche be wegingen voortgezet. Bij de reacties der Duitsche artillerie komen thans nog korte tegenaanvallen der verdedigers van de vooruitgeschoven posten der Siegfried-linie. Deze Duitsche reacties hebben nochtans niet verhinderd, dat in den loop van gister nacht een plaatselijke verbetering kon wor den bereikt van de veroverde stellingen, Duitsche tegenaanval afgeslagen. De voornaamste dezer operaties, welke in den loop van de laatste drie dagen tot een goed einde zijn gebracht en waarover het Fransche opperbevel tot nu toe de grootste geheimhouding heeft betracht, betreft het uiterste westelijke deel van het front, d.w.z. den sector van Sierck, aan den zoom van den Moezel. Deze streek,, welke op eenige tientallen meters langs den Moe zel is gelegen, is het tooneel geweest van een Duitsche aanval, welke uitging van de omstreken van het Duitsche dorpje Perl in de richting van de Fransche verstol king Sierck. De aanval werd door de Fransche voorposten tot staan gebracht, nadat de tegenstander slechts honderd meter ter reinwinst bad behaald. In de thans achter ons liggende dagen, werd dit incident defi nitief afgesloten. De Fransche infanterie, gesteund door strijdwagens, heeft niet al leen den tegenstander over deze posities teruggedrongen, doch teneinde latere reac ties te voorkomen, heeft zij deze stellingen harerzijds bezet, en aldus den algemeenen toestand der Fransche linies in dezen sec tor verbeterd. De vijand heeft op zijn te rugtocht over de grootst mogelijke lengte den spoorweg langs den Moezel vernield. Bataljons infanterie, gesteund door strijdwagens, zijn meester van belang rijke stellingen, met name van twee dorpen en waarnemingsposten, van waar men uitzicht heeft op het ge heele gebied. Perl door de Franschen bezet. Belga meldt dat de strijd aan de Luxem- burgsche grens nog voortduurt. Donderdagavond hadden de Franschen de Duitschers voorbij het dorp Perl terugge drongen. In den loop van den nacht trek ken de Franschen zich terug op hun vroe gere stellingen, hetgeen den Duitschers heeft veroorloofd gisterochtend de brug bij Schengen in de lucht te laten vliegen. Gis termiddag heeft de Fransche artillerie, on dersteund door de luchtmacht, opnieuw de Duitsche stellingen bij Perl, Selmdorf en Borg gebombardeerd. De Duitsche artille rie antwoordt van veel verder op. Volgens de laatste berichten hebben de Fransche troepen Perl volledig bezet. Het Fransche oorlogscommuniqaé van Vrijdagavond. Het Fransche communiqué van Vrijdag avond. luidtWij hebben de stellingen ge consolideerd, die wij in den loop der vo rige dagen, hebben veroverd en wij hebben een tegenaanval afgeslagen, .waarbij den vijand verliezen werden toegebracht. Krachtige reactie der vijandelijke artil lerie en van de vijandelijke luchtmacht op een deel van het front. Onze jachtvliegtui gen hebben vijandelijke toestellen terugge slagen, die een aanval inzetten op geringe hoogte boven onze voorste linies. 3h dit verband meldt Havas nog, dat voor de eerste maal de Fransche troepen aangevallen werden door de vijandelijke luchtmacht, die optrad ais „stormlucht- macht", evenals aan het einde van den vorigen oorlog en in het bijzonder tijdens het offensief in Vlaanderen. De vliegtuigen vielen laag vliegende, ondanks het bewolk te weer, de Fransche voorste linie aan. Deze Duitsche poging wekte onmiddellijk reactie van de Fransche jachttoestellen, die den strijd aanbonden met de Duitsche vliegtuigen en hen dwongen los te laten. Het feit, dat de Duitschers steeds talrij ker en gevarieerder afleidingsmanoeuvres in het werk stellen, zooals dagelijkscbe tegenaanvallen, spervuur van zware artil lerie, luchtaanvallen van geringe hoogte, schijnt er op te wijzen, aldus Havas, dat de Fransche druk langs de werken der Siegfriedlinie steeds gevaarlijker en be zwaarlijker wordt, voor de verdedigers. Dit nummer bestaat uit 3 bladen en een kindercourant. cur enisscn «ten gltag Saarbriicken wordt omsingeld. (Pag. 1, eerste .bla&X De vijandelijkheden tusschen Japan en Rusland zijn gestaakt. .(Pag. 2, eerste blad), Eerste Kamerlid vraagt tijdige publi catie van bepaalde gebeurtenissen. (Pag. 1, eerste blad)] Bezwaren tegen de belastingvoorstel len. (Binnenland); Belgisch schip door Duitsche duikboot tot zinken gebracht. (Pag. 2, eerste blad)' Verwoede gevechten aan het Oostelijk front. (Pag. 1, eerste blad) Ernstig verkeersongeluk onder Wasse naar eischt 2 dooden. (Gemengd nieuws); ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Prima DONGÉNIA Chroom Heren Bottines, met en zonder steunzool, zijn voor de gevoeligste voeten een ware uitkomst. In elk heel en half nummer voorradig. DONGÉNIA Zwart Kalfs Zes-tenen- Schoenen, ook met of zonder steun zool, voor de breedste voeten. Kwaliteit en pasvorm zijn af. Nog een pracht partij MEISJES SCHOENEN. Doet hiermede Uw voordeel. Alleen-verkoop der DONGÉNIA- SCHOENEN NIEUWENDIJK 21 - Telefoon 247. Vroegtijdiger publicatie verzocht. Het Eerste Kamerlid Wiardi Beekman heeft den Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken a.i., en aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Defensies de volgende vragen gesteld Is het den Minister bekend, dat in den ochtend van 14 September reeds een uit voerige Duitsche lezing over het vliegtuig- incident benoorden de Wadden-eilanden be kend was, die o.a. in een enkel Neder* landsch ochtendblad en in de ochtenduitzen ding van nieuwsberichten over een Bel gischen en over een Engelschen zender werd gepubliceerd Zyn de ministers voorts op de hoogte van de omstandigheid, dat deze publi catie van Duitsche zyde aanmer kelijk uitvoeriger dan de sobere mede deeling van den Nederlandschen regee- ringspersdienst en wat betreft de fei ten afwijkende van de berichten van den regeeringspersdienst aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van allerhande geruchten, die bij een tijdi- ger en vollediger voorlichting hadden kunnen zyn voorkomen Zijn de ministers bereid te bevorderen, dat in gevallen van dezen aard en ter zake van gebeurtenissen of maatregelen, die op andere wijze met de mobilisatie of met de internationale positie van ons land verband houden voor zoover althans de publicatie er van aanbeveling verdient en niet met 's lands belang strijding moet worden ge acht zoo volledig en bovenal zoo spoe* dig mogelijk opening van zaken wordt ge daan, opdat het Nederlandsche publiek en het buitenland intijds worden ingelicht en de verbreiding van onjuiste en somtijds niet onbedenkelijke geruchten kan worden tegengegaan

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1