MANTEL EN MU i S KNIPPATRONEN VOOR DE KLEINE BABIES NIEUWSTE HOEDENCREATIES Moderne jonge meisjes In kleine keukens een opklapbare tafel En thans iets voor de heeren zelfde moeilijkheden hebben doorgemaakt, volgen de lichamelijke en geestelijke veran deringen niet voldoende, welke zich bij hare dochters ontwikkelen. Waarom weer houdt valsche schaamte zoovele moeders om hare dochters met tact in te wijden in de groote mysteries van het leven, vraag stukken die met grooten ernst behandeld zullen moeten worden en waartoe zij als opvoedsters het meest aangewezen zijn. Honderd maal beter is het, dat wij onze kinderen reeds van de jeugdjaren af ant woorden op de vragen, die zij allen stellen, dan dat zij hare wijsheid bij anderen op doen. Moeders, die hare dochters op goede wijze voorlichten zullen zich niet behoeven te beklagen over vervreemding der kinde ren en zullen zij wellicht een kleine ver vreemding bemerken, dan is deze slechts tijdelijk, want de jonge meisjes keeren maar al te graag tot moeder terug. De moederliefde moet gelijken tred hou den met den groei van hare dochters en geen egoistisch verlangen mag gekoesterd worden om hen zoolang mogelijk voor zich zelf te houden. De jonge meisjes staan thans veel meer dan vroeger in het volle leven, worden werkende jonge vrouwen en voorzien in hun eigen levensonderhoud. Het vroegere jonge meisje bleef bij moeder thuis en wachtte tot de gelegenheid zich voordeed om te trouwen. We moeten ons dus weten in te denken in de veranderde levenshouding van het veel zelfstandiger hedendaagsche jonge meisje en zullen ons zelf nimmer wijs moeten maken, dat zij ons niet noodig hebben, integendeel, wij moeten ons blijven openstellen voor hen. Een gepaste mate van vrijheid zal er toe bijdragen, dat zij zich meer tot zelfstandige menschen kunnen ontplooien en moeder behoeft hiervoor geen angst te hebben, in dien zij de basis gevormd heeft voor een ernstige, eerlijke levensopvatting. Geeft Uwe dochter een zekere mate van vrijheid, moeders, laat de teugels iets vie ren indien gij bemerkt, dat zij dit wen- schen, maarhoudt ze in handen om de jonge dravertjes zoo noodig in toom te houden! Een andere houding der meisjes is ten deele te wijten aan het feit, dat moeders te veel over haar kant lieten gaan, te veel vrijheid gaven, veelal omdat zij zelf geen offers wilden brengen. Vaak is het ook om dat men gaarne vrede heeft in den huise- lijken kring en oogluikend dingen toestaat, waarmede de vader, indien hij hiervan wist, het niet eens zou zijn. Andere moe ders weer zijn te zeer ;ebonden aan hare kennissen, verzuimen niet gaarne hare bridge-avondjes, bioscoop-bezoeken, enz., die allen een te groote plaats in haar ge dachten innemen. De kinderen, nu ja, die zijn thuis, onder toezicht, dus in |oede han den! De opvoeding onzer kinderen vraagt ontegenzeggelijk offers, maar is deze ten volle waard, want wie kan meer hun waar achtig belang voorstaan dan hun moeder? Laten wij toch niet bij de pakken neerzit ten en klagen over de tegenwoordige jeugd, maar meeleven met hun idealen, hun vrienden en hun belangen. Slechts dan kunnen wij komen tot een harmonisch .- mengaan van moeders en dochters, ouders en kinderen. In kleine keukens, zooals men die in mo derne flats vrijwel steeds aantreft, moet gewoekerd worden met de ruimte. Menig maal is het bijna onmogelijk om tusschen aanrecht en keukentafel voldoende ruimte te vinden voor een strijkplank en de strijk, ster. Op onze schets is een zeer practische Reeds thans komen de Parijsche huizen uit met collecties, die be doeld zijn als trait- d'union tusschen zomer en wintermode. Even komt de gedachte in ons op aan iets droef geestigs en vragen we ons af, of al die zomer- sche blijheid, die in on ze kleeding tot uitdruk, king komt, weer tot het verleden gaat behoo- ren. We behoeven onze zomergarderobe echter nóg niet ontrouw te worden, doch zullen verstandig doen tijdig maatregelen te nemen voor de veelal kille na- zomersche dagen. War mere omhulsels over de gezellige bedrukte japonnen blijken noo dig te zijn en vlotte overgangsmantels vol doen aan deze opdracht Heel begrijpelijk zullen de bloemenhoedjes, hoe coquet ze menigmaal ook zijn, op al te som bere dagen minder op hun plaats zijn dan een model van soepel vilt of antilope. De Haute Couture heeft dan ook thans een keur van nieuwe modellen ge bracht. De Amerikaan- sche modereporters noemden deze ontwer pen: „dashing" en „per. ky" en inderdaad zijn er weer vele, die ge waagd zijn en ietwat pretentieus lijken, doch aan uitersten op het ge bied der hoeden heb ben wij ons reeds lee- ren aanpassen. Hooge effecten blijven gehandhaafd en J deze. vindt men nu ~ens in een bol van meer dan normale afmetingen, dan weer in een opgaande gedrapeerde lijn aan vóór- of zijkant en dikwijls door garneeringen in den vorm van veeren. Een sterke tendenz valt waar te nemen om 4 struisveeren een groote plaats in het modebeeld te doen in nemen. Een elegant model a la Queen Ma ry met afhangende veeren zagen wij, dat ons buitengewoon geschikt voorkwam voor oudere dames. Voor den overgangstijd ko men in de eerste plaats de sportieve mo dellen in aanmerking, waaronder ook de Breton met sterk opgaande rand opzij. Een hoed, in het gekleedere genre met een opvallende garneering van lussen aan de achterzijde, herinnerde ons onwillekeu rig aan den tijd, dat de queue de Paris dernier cri was! Aan fluweelen barets, doch m volkomen andere stijl dan we tot dusver re zagen, wordt een groote kans van slagen voorspeld, te meer, daar zij in modellen uit gevoerd zijn, die zich niet alleen voor jon ge, doch ook voor oudere dames leenen. Nu eens ziet men ze sterk naar voren dragen, dan weer meer naar op zij, zoodat één kant van het hoofd gedeeltelijk onbedekt blijft en het kapsel te zien komt. Voiles handhaven zich en worden op alle mogelijke manieren gedragen, ook over ba rets, die zich een ideale basis toonen voor de wazige tulle. Enkele nieuwe ontwerpen van de beken de Parijsche modistes Le Groux Soeurs vindt men op deze schets en wel respectie velijk in vilt, tafzijden lint en veeren uit gevoerd. Bovenaan een postillon van zwaar vilt met garneering aan de voorzijde van goud- leeren appliqués. Lange afhangende voile met chenille moesjes, die het al te strenge karakter van dit model wat verzacht. Links een tulbandmodel van gestreepte taf zij de in zwart, goud, turquoise en fuchsia met groote touffe van strikken. Onderaan een avondhoed van wijnroode struis veertjes met grootere veeren op zij in rose en groen. HOLLYWOOD-MOEDERS. Aan wie Ginger Rogers haar sue. ces te danken heeft. Een ieder, die bekend is met het leven in Hollywood, weet, dat de meeste dezer moeders haar eigen ambities in de succes volle carrières van haar kinderen gestalte zagen aannemen. Mrs. Lela Rogers, de moeder van Ginger, de RKO-filmster, die nu een grooten triomf behaalt in de nieuwe film „Bachelor Mo ther", gaf haar carrière op om die van haar goudblonde dochter te behartigen. Zij was society- en kunst-redactrice van de Fort Worth Record toen Ginger den eer sten prijs in den Charleston-wedstrijd be haalde, die haar snel, via variété, het New Yorksch tooneel, tot de film en het sterdom bracht. Toen Ginger haar tooneelloopbaan aanving, was Moeder Rogers haar mana ger, chaperone en raadsvrouwe. En niet voordat Ginger gevestigd was als een der eerste sterren, wijdde Mrs. Rogers zich weer aan haar eigen taak. MODERNE Moeders en groot moeders beijveren zich steeds gaarne om baby- kleeding te haken of te breien. Lichte, doch warme wol in wit, rose of lichtblauw is het aangewezen materiaal. Manteltje en mutsje worden gehaakt aan de hand van het knip- overzicht, dat men vol gens de cijfers van ste vig papier knipt. I en II zijn voor het man teltje, III is de muts. Gebroken lijnen zijn vouwen. Voor het stelletje heeft men noodig pl.m. 130 gr. wo], b.v. wit en 10 gr. lichtblauw. Men begint te haken aan onderrand fig. 1 en zet een aantal lossen op, daarna haakt men in de vierde 1. 1 st. en te vens op de beide vol gende st. X 2 L 1 vas te in de lose st., waarin het laatste st. is ge haakt. 3 st. in de vol gende drie lossen X herhalen. (Zie merk- proef). In alle volgende toeren grijpen de st. en de vasten om de lossen der voorgaande toer. Rug- en voorpanden worden in dit patroon tje gehaakt tot de dwarsstreep (8 c.M. van bovenkant af). Nadat men deze on derste helft gereed heeft, wordt het boven deel de pas in toeren vasten gehaakt. Schoudernaden ver binden en den hals omhaken met vasten toeren rose wol, ten slotte èèn toer 2 1. 1 st. waardoor men het van lossen gehaakte koord rijgt of eventueel een lint. Mouwen haken aan de hand van knippatroon II. Te beginnen aan onderkant en te werken in vasten en afwerken met toer rose vasten. Muts volgens knippatroon HL Haken in vasten op een breedte van 25 c.M. Zijnaden sluiten, daarna wordt de overslag gehaakt, die 25 c.M. bij 5 c.M. is. Sluiten met een wollen koord of lint. (I 5 1216 21 25 Men knipt een tusschenvoering van fla nel en hecht deze met kleine steekjes op de zijde. De randen worden omgevouwen en voor zoover het middendeel betreft, ge stikt zie bestaand model. De beide ein den worden nadat de rafel is afgewerkt, met kleine steekjes gedeeltelijk op elkan der gehecht. Met lauw ijzer strijken, opdat de zoomen en dubbele deelen niet zicht baar worden op den goeden kant. Een bijzonder aardige garneering zijn de kleine bloemetjes, die op mantel en muts gehecht worden en van rose of blauwe wol gehaakt worden met zachtgele hartjes. Men haakt een ring van 4 lossen, waarin men 12 stokjes haakt, waarop men in gekleurde wol schulpjes haakt als volgt: 1 vaste, 1 1. 3 st. 1 1., zie werkproef. De bloemetjes kan men in willekeurige kleuren haken, dit hangt af van persoonlijken aard, zeker is, dat ze een buitengewoon aardig effect verleenen aan dit stelletje. We maken menigmaal zooveel voor ons zelf en onze kinderen, dat er nooit eens een oogenblikje overschiet voor onze echt- genooten. Thans denken we eerst aan hen en willen hen eens verrassen met een mooie das. Men tornt eerst een oude das uit elkander en strijkt deze uit, zoodat men een model heeft om de nieuwste das na te knippen. Stevige zijde wordt uitgevouwen en daarop spelt men de das op de wijze, zooals onze teekening te zien geeft. Steeds in schuine richting om te bevorderen, dat de das zich goed laat strikken. Meermalen zijn wij in gezelschap en hoo- ren dan gesprekken om ons heen van moe ders over hare dochters, die ons tot naden ken brengen. De algemeene klacht is dan, dat de opgroeiende, soms haast volwassen meisjes „zoo gesloten" zijn en op belang stellende vragen antwoorden, dat moeder er toch niets van begrijpt! Vroeger, zoo meenen vele moeders, werd er slechts gehoorzaamd, thans volgen de dochters haar eigen wil, en moet men zich naar de kinderen schikken! Dergelijke ontvattingen zijn wel zeer ty peerend voor den tijd, waarin wij leven en worden gelukkig niet door alle moeders gedeeld. Meermalen hoort men spreken over „de veranderde jeugd" en wel in het bijzonder van het hedendaagsche meisje en wel op een wijze, die een zekere gedruktheid ver raadt. Natuurlijk zal iedere moeder van op groeiende zoons en dochters wel eens groo. tere of kleinere botsingen met hen hebben, doch zij zal steeds begrijpend en waardig tegenover hen moeten staan. Het gaat niet aan, om alle gevoel van verantwoordelijkheid van ons af te willen schuiven en de schuld te geven aan de „veranderde jeugd". Wij, moeders hebben evenzeer onze plichten en moeten onze dochters niet alleen leiding en steun geven in haar vroegste jeugd, doch ook wel licht zelfs meer nog naarmate zij ouder worden. Om leiding te geven op een wijze, die niet als drukkend gevoeld wordt, moet een moeder over een helderen blik en een liefdevolle, doch krachtige hand beschik ken. Een zwakke steun kan de jonge boom niet stutten, doch zal hem in den storm doen vallen! Onze eerste plicht is niet op een afstand van onze opgroeiende meisjes te leven, doch naast haar en te trachten, het vertrouwen der kinderjaren te behou den. Alles wat onze kinderen in hun jeugd, maar meer nog in haar jonge meisjesjaren ons vertellen, moeten wij met den noodi- gen ernst aanhooren. De jaren van lichame. lijken groei zijn vaak heel moeilijk en de jonge meisjes hebben vaak veel voor zich zelf te verwerken. Vaak heeft er een groo te ommekeer in hen plaats en allerlei ro mantische en fantastische denkbeelden woelen in hun hoofd. Zouden wij hen met een spottend lachje aanhooren of zeggen, dat. zij aanstellerig en dwaas doen, dan grieven wij hen tot in hét diepst van hun ziel. Als gevolg hiervan worden zij eenzel vig, zijn bang dat zij iets geks doen of zeg gen en hullen zich in een diep zwijgen, om dat zij meenen niet begrepen te worden. Zij hebben moeders begrijpende liefde zoo hard noodig al zijn zij „schijnbaar" afwij zend tegenover teere gevoelens. Wat wij ondoordacht vernietigen, door een schouderophalend lachje of medelij denden blik, is niet gemakkelijk te herwin nen. Het jonge meisje, dat zoo'n behoefte heeft aan steun van moeder al zal zij dit niet bekennen zal zich niet tweemaal blootstellen aan 't „slaan van een figuur" tegenover een volwassene. Zij zal zich tot hare vriendinnen wenden, die in eenzelfde positie verkeeren, doch niet de aangegeven raadgeefsters zijn. Hierdoor kan tevens een kiem ontstaan tot vervreemding en ont vluchting van moeders huis, alhoewel in den grond haars harten de moeder noch de dochter zulks verlangen. Vele moeders, die toch in hare jeugd de- ONDERJURKEN. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Ben. stof pl.m. 2.5 m. van 1 m. Patronen in alle ma ten van 4054. Zonder goed passen de onderjurk is het niet opklapbare keukentafel aangegeven, die men, na gebruik kan opklappen. Men heeft vier plankjes no~dig van 55 c.M. bij 20 c.M. breedte, die men aan den onderkant ver bindt met dwarslatten, zoodat het opklap bare bovenblad (3) 55 bij 80 c.M. groot is. mogelijk, dat een pon onberispelijk Naarmate een dessous zich meer aansluit om het lichaam, zal coupe ook mooier Wij hebben op schets een model gege ven van een onderjurk met apart bustestuk, die aan de rugzijde recht is, doch om bij avondjaponnen gedra gen te worden in schui- ja- zit. de zijn. deze ne richting uitgesneden wordt. Besteladres: Het Prac- Fig. 1 geeft te zien, hoe het tegen den muur is opgeklapt, terwijl fig. 2 de beide driehoe ken te zien geeft, die eveneens omgeklapt wordt indien de tafel buiten gebruik is. De ze zijn 1712 c.M. groot en worden even als het tafelblad met scharnieren tegen den muur bevestigd. cisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. By bestelling net verschuldigde be drag in postzegels bij sluiten of opzenden per postwissel of per giro.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 10