Breskensche Courant Overhemden tfscnEin I I idelburgsche pi] v. Stoomvaart \r het vervoer van zeer bïHijk® Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de 1Ê 1 1 y IgSSBiH Iptf l 1 Jfl, 1 Spil^ Fransch offensief bij de Luxemburgsche grens Geruchten over vredes onderhandelingen. Poolsohe petroleumvelden bezet. De beteekenis van de Pers in oorlogstijd. Afdoende DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT Het incident met het Nederlandsche water vliegtuig. iramount film >1 vuur, maar ia. RR1MORE. ;ig man, wiens :schte ar Matinée. «1AB.T i NI iENKLE EDING ouw. A.s. Zaterdag tot 12 uur, Zondag tot 6 uur en Zon- 8 tot 12 uur BAL. vrije garderobe. Zeemen hebben wij Jer lage prijzen. Effl koopt U bij ons voor ;BE, Groenewoud. lept. v.Midd. vm. uur 8 v.Rott. vm. uur 8 lef Rotterdam—Mid* en omgekeerd. Ie klasse 2.25! isse 3.50 Enkel I 1.35 Retour 2e I! bö i Rotterdam ngvliet 89, TeL 22WI ptas. BUYTBNHEIL Telef. 3521. SANDERS, Tel- 153' PSTERHOUT.Tel.282 retourbiljetten ibeperkfc. Viissingsclie Courant VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1939 77ste JAARGANG NUMMER 218 ADomusmeiitoprus; i'i cl. pel ween ot I 2.2U pe: Kwartaal. Franco per post 2.50. Afzonderlijke nummers 5 cl Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente Advertentieprijs: Van 1—5 tegels ƒ1.25, iedere regel meer 25 cent Bfl abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma r. VAN uit VELDE Jr., Bureaux Walste. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en West-Soubnrg, Kanaalstraat 15. Tel 35 AANGESLOT EN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TE1TSW AARDE. INGESTELD DOO wmfii'i Gevechtswagens en artillerie In actie. Donderdagmiddag om vier uur heb ben de Franschen een offensief ingezet naby Perl aan den Moezel, tegenover bet Luxemburgsche plaatsje Schen- gen. Bij dit offensief werd gebruik ge maakt van gevechtswagens en artille rie. Men heeft een achttal dezer ge vechtswagens die een weg baanden, kunnen waarnemen. De Dnitsche voorposten moesten wy- ken, terwijl de Duitsche troepen de spoorrails in de lucht deden vliegen. Het gebulder van het kanonvuur kon tot in Luxemburg gehoord worden. De Luxemburgsche douaneposten en gendarmes zijn teruggetrokken en de bevolking is uit Schengen geëvacueerd. Het Fransche oorlogscommuniqué van gisteravond luidt als volgt Plaatselijke vorderingen, waarbij wij krijgsgevangenen maakten. Sedert Woensdag is aan het front te genover Saarbrücken en ter weerszijden van deze stad, daar waar de Franschen tot nu tos den meesten voortgang hebben ge maakt, het woord vooral aan heb kanon. Het Duitsche opperbevel van de Sieg- friedlinie heeft, naar het schijnt, zeer on gerust over de aanmerkelijke, door de Fran sche voorhoeden tot stand gebrachte ter reinwinsten, batterijen zware artillerie ge demaskeerd, die de verkeerswegen achter de Fransche linies bestoken en een sper vuur op uitgebreide schaal onderhouden, Mus Havas. 'Natuurlijk blijft de Fransche artillerie harerzijds niet werkeloos. De operaties in de lucht werden aan weerszijden gehinderd door den eersten na jaarsregen, welke na een lange periode van mooi weer Woensdag en in den loop van den nacht is gevallen. Toch zetten de Fransche troepen ondanks de omstandig heid, dat het terrein doorweekt is, hun ge leidelijken voortgang door de vooruitge schoven punten der Siegfriedlinie voort. Eergisteren in den loop van den dag heb ben zij met name de beboschte uitsprin gende zak verkleind, hetgeen uiterst pro fijtelijk zal zijn voor latere operaties. Het Fransche opperbevel neemt nog steeds een zeer groot stilzwijgen in acht met betrekking tot de bezette plaatsen teneinde den vijand geen enkele aanwij- ziging te geven. De vijand is door het slechte weer verhinderd verkenningsvluch ten te ondernemen en kan slechts met moeilijkheden de Fransche vorderingen door het beboschte en geaccidenteerde ter rein, waar de operaties geschieden, volgen. Italiaansche waardeering voor Fransche strijdkrachten. De Lavoro Fascista, die Donderdag een lang schrijven van zijn correspondent te Parijs afdrukt, schreef o.m. „Hoewel de Fransche troepen niet in den strijd gehard zijn, vechten zij goed en zijn zij bezield door een voortreffelijk moreel". Na verklaard fce hebben, dat de opera ties, die zich thans afspelen aan het Wes telijk front, ten uitvoer worden gelegd on der het teeken „zuinigheid met menschen en materiaal" meent het orgaan echter op bijzondere wijze melding te moeten maken van ds gevechten, die de laatste dagen geleverd zijn ten oosten van de Saar, die beschouwd kunnen worden als een be langwekkend plaatselijk succes. Inderdaad beeft het Fransche offensief zich ds laat- Een geheel nieuwe voorraad staat voor U gereed. De nieuwste dessins en kleuren in de beste kwaliteiten. Uitgevoerd met stijve, Trubenys of slappe boorden met patent sluiting. In maat 13 y2 t/m 17%. Nieuwe streepdessins in bedrukt© poplin, styve boorden 2.75 Effen zijden poplin Hemden, 2 Tru- oenys boorden 3.95 Kerco doublé front Shirts, pracht zjjden poplin, afneembare manchet- k*4.75 ste dagen, ondanks den krachtigen wil van den Duitschen generalen staf om geen ter rein af te staan op het westelijk front, ont wikkeld over een front van ruim twintig kilometer en over een opmerkelijke diepte, waarbij zij bewijs geven, dat de samen werking tusschen de infanterie en de wa pens, die tot taak hebben haar te steunen, tot voldoening van den staf functionneert. Het blad wijst er vervolgens op, dat nog Woensdag in denzelfden sector de Fransche troepen na een hevige artillerievoorberei ding er in zijn geslaagd op te rukken over een diepte van bijna twee kilometer, waar na het orgaan duidelijk te verstaan geeft, dat de door de Fransche troepen verwezen lijkte opmarsch een ernstige bedreiging vormt voor Saarbrücken, dat de Duit- schers zich gehaast zouden hebben om te evacueeren. Voorts en dat is de eerste maal meldt het Italiaansche blad, dat in dezelf de zóne van het westelijk front tijdens luchtgevechten „talrijke Duitsche vlieg tuigen zijn neergehaald". Verder meldt het blad, dat de Duitsche generale staf niet geheel gerust zou zijn en dat wanneer men zekere inlichtingen mag gelooven, het niet uitgesloten zou zijn, dat Trier, -Aken, evenals de streek rondom deze plaatsen, snel zouden worden ontruimd door de burgerbevolking. D© ont scheping van een deel van het Britsche leger in Frankrijk trekt eveneens de aan dacht van de Lavoro Fascista, die wijst op de groote moreele beteekenis van de aankomst in Frankrijk van Engelsche troe pen en wijst op de doeltreffende samen werking der legers van de geallieerden, v/elke „van bijzonder belang is op den dag, volgende op de bijeenkomst van den opper sten -oorlogsraad der geallieerden". Brug bij Schengen opgeblazen. Vanochtend te kwart over negen is de brug over de Moezel bij Schengen, in de lucht gevlogen. In de omgeving van de brug is geen enkel soldaat gezien. De brokstukken zijn neergekomen op de daken der huizen van Schengen, dat gister avond werd ontruimd. D.e diplomatieke redacteur van de „News Cronicle" maakt melding van ge ruchten, volgens welke Mussolini te ge legener tijd president Roosevelfc zou vra gen een vredes-conferentie bijeen te roe pen. Ten aanzien hiervan schrijft de di plomatieke redacteur, dat indien Hitler in de nabije toekomst onderhandelingen wil aanbieden, het geenszins zeker is, dat de door Goering gedane voorstellen herhaald zullen worden. Er bestaat aanleiding om te veronder stellen, dat Mussolini aan president Roo sevelt een yraag zal voorleggen, welke zoogenaamd afkomstig is van de neutrale staten, om onmiddellijk een vredesconferen tie te beleggen. Zonder twijfel moet deze mogelijkheid met de grootste reserve wor den beschouwd, doch er wordt in invloed rijke Britsche kringen over gesproken. Een dergelijke manoeuvre zou den presi dent, di-s omringd is door isolationisten en wiens land, evenals alle neutralen, hard door den oorlog zal worden getroffen, in moeilijkheden kunnen brengen. Indien hij zou weigeren, dan zouden zijn positie in de Vereenigde Staten, alsook do democrati sche denkbeelden, welke hij vertegenwoor digt, verzwakt kunnen worden. In de hui dige omstandigheden zou een dergelijk voorstel door Frankrijk en Engeland ver worpen worden, zelfs wanneer de Sovjet- Russen zich bij Duitschland zouden voe gen om opnieuw Polen te ontleden. De redacteur verklaart verder, dat de reizen, welke de ambassadeurs van Italië te Berlijn en van Duitschland te Rome hebben gemaakt, een soort authenticiteit geven aan deze geruchten over een vre- des-offensief. Tengevolge van den snellen opmarsch in Galicië zijn de Poolsche olievelden in de districten Jaslo, Drohobycz en Borislaw volgens het D.N.B. in Duitsche handen ge vallen. In verband met de groot rol van het motorvoertuig in den oorlog is dit voor Polen een even groot verlies als een winst voor Duitschland. In de beide laatste jaren heeft Polen ongeveer 500.000 ton ruwe olie gewonnen. De velden van Drohobycz en Borislaw zijn de rijkste. Het moreel der natie Is zeer. belangrijk. In het Hoogerhuis heeft lord Snell Don derdag o.m. gezegdHet beginsel, dat door het ministerie voor de voorlichting moest worden aangenomen, was, dat al het nieuws gegeven moet worden, dat vei lig gegeven kan worden, en wel zoo vLug als dat maar mogelijk is. Het moreel der natie is een zeer belangrijke factor in oor logstijd. Ons wordt verteld, dat de soldaten de kracht tot strijden in hun maag vinden. Het is echter evenzeer waar, dat naties de kracht tot strijden vinden in den geest en die geest moet gehandhaafd worden. Niets zou gevaarlijker zyn dan dat men ons zou laten piekeren in onwetendheid en het slachtoffer zou laten worden van ge ruchten en onofficieele kletspraat. In een democratie als de onze zullen zelfs de g'evechtsdiensten open oogen moe- te krijgen voor de publiciteit, in dien zin, dat er aan gedacht wordt, dat er even goed als een oorlogsfront, een binnenlandsch front bestaat en dat de handhaving van den geest en het moreel van ons volk van bijna even groote waarde is in haar bijdra ge tot d© overwinning, als het moreel van de gevechtstroepen. tegen gure najaarsbuien bieden de zoo juist ontvan gen „VICTORY" GABAR DINE JASSEN. »an «Ie— dog soepel en sterk, waterdicht, prettige pasvorm, voor elk figuur en voor elke beurs. Prijzen ƒ19.75 22.50 - 25.75 27.50 en hooger. Heerenmodehuis Walstraat 32. De Duitsche luchtmacht blijft actief. Er wordt hardnekkig gevochten. Het radiostation te \Vilna heeft gister avond een beschrijving van Poolsche zijde over het afslaan van den Duitschen aan val op Lwow gegeven. Duitsche gemotori seerde eenheden, gesteund door zwaar ge schut, deden een aanval op de stad, doch werden afgeslagen. De Poolsche troepen, maakten tien tanks, elf motorrijwielen en een gepantserde auto buit. Toen een twintigtal Duitsche vliegtui gen zich in den strijd mengde, werden aan Poolsche zijde luchtdoelgeschut en machi negeweren in werking gesteld. Verscheide ne bombardementsvliegtuigen werden neer gehaald. In deze beschrijving werd verder gezegd, dat het leger de hulp die het bij de verde diging van Lwow van de burgerbevolking ontving, zeer op prijs stelt. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De enkele dagen geleden door de Duit sche troepen stormenderhand genomen Poolsche versterkingsw.srken aan de Na- rew waren op tal van plaatsen bijzonder sterk opgebouwd. Zoo bevonden zich alleen bij de vesting Nowgorod 15 werken met de modernste pantserkoepels. Door den aanval van Oost-Pruisische troepen werden in den sector Nowgorod verdedigende Poolsche di visies bijna geheel vernietigd. Poolsch legerbericht. Het 14e legerbericht van den Poolschen generalen staf, dat gisteravond te 23 uur door den zender Warschau is verspreid, zei „De vijandelijke luchtmacht blijft zeer actief. Zij heeft o.m. Doebno, Wlozimij en Radziwillow gebombardeerd. In het gebied van Rawarossca, Debica en Krolewska heeft onze luchtmacht met succes een vij andelijke gepantserde colonne gebombar deerd. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn neergehaald. Bij Soewalki hebben de Duit- schers de Poolsch-Duitsche grens over schreden. De vijandelijke afdeelingen, die in de streek van de Narew en Diebrza wa ren binnengedrongen, zijn waargenomen bij Bialystok en Bielsk. Onze afdeelingen hou den de westelijke zóne van het woud bij Balowieza bezet. Op de lijn Kaloeszyn Lowkow duurt de hardnekkige strijd voort. Een gepantserde colonne en een infanterie- regiment werden vernietigd. Nog steeds wordt hardnekkig gevochten op de lijn SkiemiewiceLowicz. Onze troepen be strijden den vijand, die bij Opole over de Weichsel is getrokken. In het zuiden heeft een vijandelijke gepantserde colonne Zo- mosc bereikt. Een aanval van een gepantserde colonne in. de richting van Lwow in den middag van 13 September werd afgeslagen. Het commando der verdediging van War schau deelt mede, dat in de omgeving der stad over het,algemeen schermutselingen tusschen patrouilles hebben plaats gehad, Grootere aanvallen op de buitenwijk van Wola zijn op grooten afstand tot staan gebracht door heb optreden van infanterie en machinegeweren. Een tank werd in brand gestoken, verscheidene gepantserde auto's en een anti-tankkanon werden buit gemaakt. De vijand heeft aanzienlijke ver liezen aan dooden én gewonden geleden. In den afgeloopen nacht is in verscheidene arbeiderswoningen te Praga brand ont staan tengevolge van een luchtbombarde ment. Het ziekenhuis te Praga werd op nieuw gebombardeerd en is ernstig be schadigd. Een bom is terecht gekomen op het paleis van den apostolischen internun tius. Vandaag heeft de Duitsche lucht macht zich beperkt tot verkenningsvluch ten. Duitschers in Poolsche krijgs gevangens chap. Het Poolsche tslegraafagentschap P.A.T. deelt het volgende mede Volgens tot 12 September opgestelde be rekeningen bedroeg het aantal niet-gewon- de Duitsche krijgsgevangenen 13.000 onder wie 350 officieren, die voor het meerendeel tot de luchtmacht behooren en tot gepant serde wapens. Acht en veertig stukken geschut, 15 mi trailleurs, 170 tanks en ruim 1000 auto's zijn op den vijand buitgemaakt. 280 Duit sche vliegtuigen werden neergehaald. Nu de Polen mededeelen, dat hevig wordt gestreden bij Kaluzzyn, 24 K.M. ten Oosten van Warschau, blijkt, meldt Reuter, dat de Duitsche strategie een veel vergaander doel heeft dan het innemen van de hoofdstad. Een sterke macht dringt uit Oost-Pruisen op in de richting van Brest-Litowsk. In het Zuiden rukken de Duitschers op in de richting- van Lwow, alsook naar de pe troleumvelden van Tomasow »,n Rawaruska tusschen Lwow en Lublin. Zij willen blijk baar de driehoek tusschen de rivieren Boeg San en Weichsel insluiten en zoo de hoofd macht van het Poolsche leger omsingelen. Het slagen van dit plan hangt grootendeels af van de snelle concentratie van zeer be weeglijke troepen op strategische punten en brengt groote gevaren mede door lange en kwetsbare verbindingslijnen. Een voorbeeld hiervoor is de herovering van Lodz door de Pojen, waar de Duitschers verzuimden zich in den rug te dekken. Sommige waarnemers voorspellen, dat een deel van het Poolsche leger uit den driehoek zal weten te ontkomen, teneinde de Duit schers van twee zijden aan te vallen wan neer zij pogen de omsingeling te sluiten. De Polen hebben thans krachtige verster king gezonden om Lwow en de onmisbare verbinding met Roemenië te verdedigen. De Duitschers doen wanhopige pogingen de olievelden te bereiken, doch de Polen heb ben alle maatregelen genomen om ze zoo noodig te vernielen. De druk, welke de Franschen en Engel- schen op het Westen uitoefenen, schijnt genoopt te hebben tot het terugtrekken van Duitsche vliegtuigen uit Polen. De Fransche en Britsche vliegtuigen hebben waardevolle foto's gemaakt van den Westwal. De Fran schen honden 500 vierkante mijl Duitscli ge bied bezet. Het gerucht gaat, dat aanzien lijke Duitsche versterking naar het Westen komt. Fransch offensief bij de Luxemburgsche grens ingezet. ,(Pa-g. 1, eerste blad)J Hardnekkige en hevige stryd in Polem \(Pag. 1, eerste blad)j De dienstplichtigen die 16 October zou den worden ontslagen, blijven beschik baar. (Pag. 2, eerste blad» De vestigingswet wordt veranderd. L(Pag. 2, eerste Hevige ontploffing te Liverpool ver wondt ruim 30 menschen. L(Gemengd nieuws» Dronken studenten veroorzaken auto» botsing verschillende gewonden. (Gemengd nieuws» ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN EEN DUITSCHE LEZING. Naar aanleiding van het bericht van den Regeeringspersdienst inzake het incident; op de Waddeneilanden, waarbij het Neder» landsche marinevliegtuig R. 5 na door een Duitsch militair vliegtuig te zijn aangeval-* lec en tot daling te zijn gedwongen, is ver» gaan, meldt het Duitsche nieuwsbureau uit Berlijn Ter hoogte van Ameland buiten de Ne» derlandsche territoriale wateren werd Woensdagmiddag om 2 uur 21 een Neder» landsch watervliegtuig, een Fokker, dat op, een Duitschen verkenner afkwam, door dit vliegtuig omlaag geschoten. Het Neder» landsche vliegtuig sloeg bij de daling over den kop. De Duitsche machine, welke pas na de daling de Nederlandsche nationali teit van het andere vliegtuig vaststelde, is ondanks de woelige zee gedaald en heeft de vier man van de equipage aan boord genomen. De Nederlanders werden naar Noixlemey gebracht. Bij allen werden slechts lichte wonden vastgesteld. (Kneu zingen, ontvellingen. Eén man had een schot door een teen). De Nederlanders hebben verklaard, dat hun manoeuvre in de richting van het Duitsche vliegtuig ver keerd is geweest, te meer daar zij zelf nog uit de zon kwamen, zoodat het onmogelijk v/as hun nationaliteit te herkennen. Het verhoor is nog gaande. Een tweede tot hulpverleening gezonden Duitsch water vliegtuig is op de plaats van het ongeluk slecht neergekomen en kon nog slechts het Nederlandsche eiland Ameland bereiken. Het Duitsche nieuwsbureau voegt aan dit bericht nog toe Nederland is natuur lijk vastbesloten zijn neutraliteit tegen iederen overval te verdedigen. Des te meer is dit ongelukkige toeval te betreuren* aan een Nederlandsch vliegtuig is ten offer gevallen en waardoor Nederlandsche vlie gers ernstig in gevaar werden gebracht. Anderzijds kan de bemanning van het Dnitsche verkenningsvliegtuig geen verwijt worden gemaakt. Het betreft hier een sa menloop van ongelukkige omstandigheden, welke in tijden van oorlog niet te vermij den zijn. De Regeeringspersdienst meldt nog de volgende bijzonderheden over het vergaan van een Nederlandsch marinevliegtuig. De bemanning van het marinevliegtuig R. 5, hetwelk door een Duitsch militair vliegtuig was aangevallen, en na tot da ling te zijn gedwongen, was vergaan, is gisteravond te Delfzijl aangekomen. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat het incident zich buiten onze territo riale wateren, op ongeveer 5 mijl benoor den het licht Hollum, heeft afgespeeld. Het Duitsche vliegtuig bleek het Neder landsche met mitrailleurvuur te hebben aan gevallen. Het instrumentenbord werd ver splinterd en de voorkant bakboord-drijver weggeschoten. Als gevolg hiervan ging het toestel bij landing over den kop. De be manning werd opgepikt door het Duitsche vliegtuig', meegevoerd naar Nordemey en daar in het hospitaal opgenomen. Het bleek, dat luitenant ter zee 3e klasse der marinereserve van Rijn een schampschot aan den rechterschouder en 2 schampscho ten achter het linker oor had en sergeant- vlieger F. Buynink 2 schoten door den lin ker grooten teen. De korporaals Gouds waard en van Wingerden bleven onge deerd. Allen bevinden zich naar omstan digheden in goeden welstand. Het vliegtuig is het laatst gezien met de dryvers boven water. I

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1