(„HELDENGRAF") tweede blad Vlissingsche Courant Gemeentebestuur Vlissingen BINNENLAND Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. SCHEEPVAARTBERICHTEN dagblad voor Zeelandwaarin opgenomen de Breskensche Courant Zaterdag 9 September 1939. No. 213 aanvang lessen openbare scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter kennis van belangheb benden, dat de lessen aan de openbare scholen voor gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs op Maandag, 11 Septem» ber 1939 zullen aanvangen, yjissingen, 6 September 1939. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN De Secretaris, F. BISSCHOP inlevering rijksdistributie- kaarten en distributie-stam kaarten-in bepaalde gevallen Waarschuwing teger. misbruik. De Burgemeester vanViissingen vestigt de aandacht der bevolking op de verplich ting tot inlevering van genoemde kaarten Van a. overledenen, gelijktijdig hij de aan gifte van overlijden b. van hen, die naar een plaats buiten Nederland gelegen vertrekken, onverwijld c. een ieder, die in werkelijken militai- ni dienst verblijft (inbegrepen de vrijwil lig dienende militair), onverwijld hij zijn militairen commandant. Niet nakomen dezer verplichting, als mede misbruik van Rijksdistributiekaarten en Distributie-stamkaarten, worden streng gestraft. Vlissingen, 9 September 1939. De Burgemeester voornoemd, van woelderen. WETSONTWERP REGELEN MET BETREKKING TOT DEN INVOER VAN GOEDEREN EN TIJDEN VAN OORLOG ENZ. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp regelen met betrekking tot den invoer van goederen in tijden van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, waarmede de Tweede Ka mer zich eergisteren had vereenigd, zon der debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na het nog gistermiddag in de afdeelingen te hebben onderzocht. Bij den aanvang der vergadering werd het nieuwenoemde lid de heer mr. J. C. A. M. van de Mortel (r.k.) als zoodanig ge ïnstalleerd. militairen mogen automobilis ten niet vragen mee te rijden. De opperbevelhebber van land en zee macht doet een dringend beroep op het pu bliek, om aan verzoeken van militairen om met. een auto mede te rijden, geen gevolg te geven. noodtoestand in den visch handel. Nu nagenoeg de geheele vloot als gevolg van het oorlogsgevaar is komen stil te leggen is de vischhandel in groote moei lijkheden gekomen. De visehaanvoeren zijn vrijwel geheel stopgezet. Uitgezonderd de vangsten der kustvisschers, welks echter bij lange na niet in de behoefte aan visch kunnen voorzien, zijn in de komende weken geen aanvoeren te verwachten. Deze kleine aanvoeren der kustvisschers worden aan den vischafslag voor zeer hooge prijzen geveild waardoor de kleinhandel niet in staat is aan deze visch iets te verdienen. De vischprijzen zijn de laatste dagen met 100 procent gestegen en nog hooger prij zen worden verwacht. De vischhandel kwam heden bijeen om de huidige moeilijkheden te bespreken. KERK- EN SCHOOLNIEÜWS Dr. E. J. W. Posthumus Meyes. Dr. E. J. W. Posthumus Meyes, emeritus predikant van de Ned. Herv. gemeente van 's-Gravenhage (voorheen te Middelburg), die reeds geruimen tijd ongesteld is, waar door hij ter gelegenheid van zijn emeritaat, dat hem met ingang van 1 Juli jl. verleend werd, niet in de gelegenheid was persoon lijk afscheid te nemen van zijn gemeente, is momenteel leidende aan een ernstige hartaandoening, waarom hem voorloopig voor 6 weken volstrekte rust is voorge schreven. Wegens dienstplicht van het hoofd der Chr. school te Colijnsplaat is in deze functie tijdelijk benoemd de heer D. Mari- nussen te Sint Laurens. De heer P. Cijsouw, kweekeling met akte aan de Chr. school voor schippers kinderen te Wemeldinge, is benoemd aan de Chr. school te Zeist. Mej. J. van Puijvelde te Terneuzen is met ingang van 1 September jl. benoemd tot leerares aan de muziekschool aldaar, om les te geven in de leervakken piano, theorie, muzieklezen en zingen voor de eerste leerjaren. MARINE EN-LEGER De ramp van de „Willem v. Ewijck" BEZOEKEN VAN ROUWBEKLAG. De minister van Defensie heeft naar aanleiding van de ramp, welke Hr. Ms. mijnenveger „Willem van Ewijck" heeft getroffen, verschillende bezoeken van rouwbeklag ontvangen, o.a. van den Bel gischen militairen attaché, luitenant-kolo- - 36e week 1889 Op 10 September ïs van de werf der Kon. Mij. „de Schelde" met goed gevolg te wa ter gelaten het voor rekening der Rotter- damsche Lloyd gebouwd wordende schroef - stoomschip „Merapi'', bestemd voor den maildienst tusschen Rotterdam en Java. Dit is het vierde stoomschip voor genoem de reederij op de fabriek „de Schelde" gebouwd. De afmetingen - van het schip zijn iets grooter dan die van zijn voorgangers. De lengte over alles is 332, breedte groot spant 36% en holte 27 Eng. voeten. Het afloopen had plaats op een cradle, volgens Engelsche wijze, waardoor het schip niet op de kiel, maar bij het afloopen op beide zijden steunt. De Prinses van Wied, die op de had plaats Domburg vertoefde, heeft de laatste beletselen weggenomen. Direct na hét afloopen van het schip werd op de leeggekomen helling de kiel gelegd var het stoomschip no. 69, zijnde het tweede der in aanbouw zijnde schepen van de Kon. Paketvaart Mij. te Amster dam. Bij Kon. besluit is aan den 2en luitenant der dd. schutterij te-Vlissingen, A. van Raalte, eervol ontslag verleend. Benoemd tot zeeloods hij het Ned. Loods wezen de loodskweekelingen le klasse J. Baljé en S.' Sorgedrager tot loodskwee- keling der le klasse de loodskweekelingen 2e klasse K. Zorgedrager en J. A. Loes- berg tot loodskweekeling 2e klasse de matrozen W. Vader en W. van Duin. Ds. J. Vermeer Az. te Zwolle heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Middelburg. Ds. S. W. A. de Veer te Middelburg heeft bedankt voor Hoogland (toez.) Ds. M. Keulemans te Middelburg heeft het beroep naar de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee aangenomen. Te Wissekerke heeft een oeverval plaats gehad aan den Vliete-polder. De val is on geveer 350 meter lang en 12 tot 16 diep. ergens in polen na den strijd. nel P. J. Diepenrykx, en van den oud-mi nister van Defensie, mr. dr. L. N. Deckers. Inzameling op de Amsterdamsche effectenbeurs. Tot verleening van hulp aan de nagela ten betrekkingen der mannen, die bij de ramp van Hr. Ms. „Willem van Ewijck" -het-leven lieten;"' lagen" hedenmorgen in de Amsterdamsche EffèeLenbeur3 tijdens de beursuren inzamelingslijsten ter tee kening gereed in de sociëteit en in dc vestibule van de vereeniging voor den effectenhandel. Nadere voorzieningen betreffende de grensbewaking. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet van 10 Januari 1920, houdende nadere voorzieningen betreffende de grensbewa king. De „Oranje" via de Kaap naar Indië. Bij de stoomvaart maatschappij „Neder land" is van het m.s. „Oranje" bericht bin nengekomen, dat het schip bij de Oanari- sche eilanden is gearriveerd. De „Oranje" zal de reis naar de Oost voortzetten via de Kaap. De ondergang van de „Athenia". Het Amerikaansche staatsdepartement publiceert het rapport van de ambassade te Londen over de „Athenia", waarin be vestigd wordt, dat het schip is getorpe deerd. Het rapport is opgesteld door de marine-attaché's na een officieel onderzoek en het verhoor van de bemanning, en het vermeldt, dat de torpedo het schip trof tus schen de machinekamer en de stockruimte. Vervolgens kwam de duikboot aan bak boord aan de oppervlakte, waarna een vlam uit den toren sloeg, die een signaal was of een granaat van klein kaliber. Een rapport van den gezant der Ver* eenigde Staten in Ierland, Cudahy, spreekt van twee ontploffingen. In een persconferentie weigerde Roose velt commentaar op beide rapporten te ge ven, omdat naar zijn meening het Ameri* kaansche publiek door de twee onpartij dige rapporten yoldoende op de hoogte was gesteld. Het stoomschip „Pukkastan". De reeders van het Britsche s.s. „Puk kastan", dat, naar gemeld is, in den Atlan- tischen Oceaan getorpedeerd is, hebben de volgende boodschap ontvangen van den kapitein„Gezonken, alles wel"* De be* manning bestaat uit 36 koppen. wendingen in hollywood. De standaardiseering van filmproductie- methoden in Hollywood heeft in den loop <ier jaren in heel veel gevallen geleid tot verstarring der resultaten resultaten, die, hoewel technisch zoo goed als volmaakt, artitiek niet hoog stonden. Voor een be langrijk deel was dit te wijten aan het werk en de opvatting der „casting offices" om het beschikbar© spelersmateriaal te re- gistreeren in typen. Had een filmprodu cent of een regisseur een „heavy" noodig, dan zocht men in de registers onder de ru briek „schurken" en wipte er het conter- feitsel uit van die persoon, die men het meest geschikt achtte. Daarbij kwam, dat referenties de keuze beïnvloedden. Was een bepaald type reeds m enkele belangrijke films opgetreden, dan bad de persoon in kwestie de voorkeur boven de gegadigden, die niet op de noo- dige filmroutine konden bogen. Geldelijke omstandigheden, die vanzelfsprekend nij pender waren bij degenen, die van werk in de studio's verstoken bleven, waren even eens oorzaak, dat de kansen van hen, die niet in staat waren hun garderobe op peil te houden, veed geringer waren. Het ge volg was een geschabloneerde rolbezetting. <be vrijwel iedere filmproductie van enkele jaren terug kenmerkte. Dat de ~l"dio's ten slotte uit deze im passe gei zijnj is niet in het minst te danken aan x initiatief van de filmster ren zélf, de, na jaren lang trouw te zijn ge leven aan een bepaald type rollen, waarin sy hun weg naar roem gespeeld hadden, et aandurfden hun talenten tot veelzijdi- ger uitbeeldingen te leenen. Een der oorzaken van deze wending in e carrières van yele vooraanstaande film spelers is het feit, dat tegenwoordig te weinig „ontdekkingen" rijp zijn om een fi guur te cr.eëeren, die niet reeds door een acteur of artrice van naam gespeeld zou kunnen worden. Uit de artistieke wen- schen der sterren nu is een wisselwerking ontstaan tusschen producer, schrijver en acteur. Een der opmerkelijkste voorbeelden hier van is het geval Ginger Rogers, die be trekkelijk kortgeleden, als danseres op het toppunt van haar roem gekomen, de dans schoentjes uitschopte en achtereenvolgens de opmerkelijkste manifestaties van dra matisch talent- gaf. de geschiedenis herhaalt zich. Ook Irene Dunne behoort tot haar, die erkenning verlangen voor haar veelzijdig heid. Vermaard als Broadway-zangeres, zei ze een groote carrière bij het to ones 1 vaar wel om een speelrol in een film. Tenslotte doen Claudette Colbert, Rstte Davis, Charles Laughton, Greta Garbo, Ca role Lombard, Kay Francis en vele ande ren, eveneens van zich sprsken door de nieuwe aspecten van hun talent in komen de producties. Er is in Hollywood een film gereed ge komen op esn tijdstip, dat de dramatische periode uit de wereldgeschiedenis, waarvan zij verhaalt, door de gebeurtenissen van de jongste dagen achterhaald is. Zoo v.ersch in het geheugen der menschen ligt de wereldoorlog van 1914, nochtans zoo ver van de verbeelding van het zich immer verjongende Hollywood staat deze af, dat men nauwelijks kan wennen aan het denk beeld, dat zij, die er eens bij betrokken waren, hun rollen opnieuw zullen spelen... spelen in den loop der dagelijksche gebeur- dens den grooten wereldbrand en samen gevat zijn in de film „Nurse Edith Cavell". Nauwelijks waren de eerste berichten bekend gegeven, dat men het leven en lij den van Edith Cavell, martelares uit de jaren 19141915, in een film zou vastleg gen, of de reactie op deze onderneming van de combinatie Herbert WilcoxRKO Radio deed den Engelschen productieleider en regisseur niet weinig verrast staan. De telefoon rinkelde, brieven kwamen bin nen... menschen meldden zich aan, die het drama, dat zich 24 jaar geleden te Brussel afspeelde, van nabij hadden meegemaakt. Het verleden herleefde. Daar is eerst Gui Ignon. Brussel was in 1915 een gevaarlijke stad voor dezen jon gen Franschman. Hij viel onder verden king, werd in hechtenis genomen en in de St. Gillies opgesloten. In een cel naast de zijne bevond zich Edith Cavell, dis gear resteerd was omdat zij soldaten van de geallieerden uit België hielp vluchten. Zij werden vrienden. Ignon zag Miss Cavell den 12en October 1915 bij het ochtendglo ren naar buiten gaan om gefusilleerd te worden. Hijzelf wist later te ontsnappen 'door tusschenkomst van zijn vriend, den Spaanschen ambassadeur, Marquis de Vil- lalobar. Ignon, die nooit voor de film gewerkt had, vertoefde in California, toen Wilcox' aandacht op hem gevestigd werd. Deze verzocht hem als technisch adviseur bij de productie van „Nurse Edith Cavell" op te treden en bovendien, om zichzelf uit te beelden in die noodlottige cel. Ignon stem de hierin toe. Zoo overmanden hem zijn herinneringen toen Anna Neagle in ver pleegstersuniform zich naar buiten begaf voor de voltrekking van het vonnis, dat hij zijn zelfbeheersching verloor en diep bewogen was. Hij vreesde, dat hij de scène in de war gestuurd had. Wilcox gaf Ignon integendeel de verzekering, dat de scène hierdoor aan waarde gewonnen had. Haast van even nabij beleefde Fernand Visele de vermelde tragische gebeurtenis sen. In 1915 was Visele butler van Brand Whitlock, den Amerikaanschen ambassa deur in België, die tevergeefs zijn invloed lijkheden, maar ook spelen in een recon structie van feiten, die plaats vonden tij- aanwendde ten gunste van Miss Cavell. Ook hij was nooit hij de film geweest en bevond zich in Hollywood als butler .van Albert van Dalsum, de groote Nederlandsche tooneelspeler, debuteert als filmacteur met de rol van den Pastoor" in „Boefje". Joseph Schenk. Tijdens een bezoek aan Schenk's buitenverblijf te Palm Springs, maakte Wilcox kennis met Visele, vernam zijn geschiedenis en wist hem te bewegen zijn eigen rol in de film te spelen. William Yetta, gewezen sergeant van d© Uhlanen van den ex-keizer, die in 1914 Brussel binnenrukten en daar hieven om de orde te herstellen, speelt esn soortge lijke rol in de filmische reproductie van de tragische episoden in 1915. Hij drilde 200 figuranten als Duitsche soldaten en zal in de film aan het hoofd van dezen troep te zien zijn. "Ook Hugh Gibson treedt in de film op, maar alleen in naam. Gibson, thans gepen- sionneerd, was secretaris van de Ameri kaansche legatie in Brussel onder Whit lock, die deel nam aan de diplomatieke po gingen ter wille van Miss Cavell. Ambas sadeur Whitlock was in dien tijd bedlege rig en Gibson zette de actieve voorspraak voort. Hijzelf treedt niet op in de film, maar gaf Wilcox een geschreven machti- ging om H. B. Warner onder zijn naam te laten optreden. Bovendien gaf hij den pro ductieleider-regisseur officieele verslagen van zijn gesprekken met de Duitsche auto riteiten. Deze zijn woordelijk in de film verwerkt. Ex-president Hoover droeg eveneens tot de authenticiteit van de film bij. In België als bemiddelaar voor de krijgsgevangenen, was Hoover zoo ontroerd door de executie van Edith Cavell, dat hij waardevolle kranten en documenten met betrekking tot die gebeurtenis verzamelde en die als esn schat bewaart in zijn Stanford bibliotheek. Hij stond hiervan eenige in bruikleen af aan Wilcox, waaronder twee vergeelde exemplaren van het Brusselsch© blad „Le Soir", gedateerd 5 en 18 Augustus 1914, waarin de invasie van Duitschland in het neutrale België vermeld wordt. Deze kran ten spelen een rol in de film.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 5