SCHUILKELDERS Duitsche troepen zouden Warschau bezet hebben. Polen ontkent dit echter. De Nederlandsche neutraliteit NOOTJES De ondergang van de „Manaar". Engelsche vrachtboot getorpedeerd. Duikboot bij de Amerikaansche kust. Ook de „Breedijk" redt schipbreukelingen. Duitsch schip op een mijn geloopen. Engelsch schip vergaan Frankrijk meldt vorderingen. Luchtalarm te Berlijn? STADSNIEUWS Vlissingen Een schip vergaan GEEN HERHAALDE SCHENDINGEN. ER HEEFT ZICH SLECHTS ÉÉN GEVAL VOORGEDAAN. De Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale te Amsterdam verzoekt ons mede te deelen, dat in tegenstelling tot de bij som- migo trekkers bestaande meening, het meerendeel der Nederlandsche Jeugdher bergen. geopend is. De Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, Tulpstraat 46 te Amsterdam geeft hierover gaarne elke ge- wensjchte inlichting. De Basler Nachrichten verneemt uit Ber lijn, dat in Duitschland niets wórdt gepu bliceerd over de operaties aan het Weste lijk front. De ontruiming van het Rijnge bied wordt door de burgerbevolking voort gezet. z De Duitsche dag welke op 1 October op de internationale wereldtentoonstelling te San Francisco zou worden gehouden, gaat niet door, De Engelsche koning hseft gisteren een bezoek gebracht aan verschillende eenhe den van de Royal Air Force, waarbij hy, de officieren en manschappen, die hebben deel genomen aan de actie tegen de Duitsche vloot aan zich heeft laten voorstellen. 9 De Labourpositie heeft, hoewel zij haar volledige onafhanklijkheid in het Britsche parlement behoudt, teneinde haar rol by de voortzetting van den oorlog volkomen te spelen, vier vooraanstaande leden aange wezen als verbindingsofficieren tusschen haar en de regeering. De Britsche regeering heeft besloten toe stemming te verleenen tot weer openstel ling van schouwburgen, bioscopen, voetbal terreinen en andere vermaaksgelegenhe- den in z.g. neutrale en evacuatiegebieden tot 12 's nachts en met ingang van heden. Het Britsche ministerie van informatie deelt mede, dat volgens de laatste inlich tingen, waarover men beschikt, het aantal personen, dat uit de dichtste bevokings- centra van Engeland en Schotland geëvac- cueerd is, ongeveer 1.317.000 bedraagt. Duizend Fransche reservisten zijn gister avond uit Cairo naar Frankrijk vertrokken. z z De Spaansche autoriteiten hebben een strenge telegramcensuur ingesteld ten be hoeve van de Spaansche neutraliteit. De meerderheid der staten, leden van den Volkenbond, heeft zich uitgesproken voor uitstellen van de vergadering, welke 11 De cember zou worden gehouden. De verdaging is derhalve definitief. De diplomatieke vertegenwoordigers van Portugal, Zuid- Slavië, Roemenië en Colum bia bij het Vaticaan, hebben medegedeeld, dat hun regeeringen in het huidige conflict neutraal zullen blijven. Z Omstreeks 6000 Slowaaksche deserteurs zijn de grens naar Hongarije gepasseerd. Zij worden te Kassa vastgehouden. Met ingang van gisteren is de burger luchtvaart boven Nocrsch land- en zeege bied verboden. Volgens een officieele mededeeling zou vandaag het directe treinverkeer tusschen Rome en Weenen hervat worden met een sneltrein in beide richtingen. VOOR vrage men inlichtingen bij F. DESEIN Bouwmaterialen- en Betonfabriek Binnenhaven - Tel. 105 - Vlissingen EEN REGEN VAN GRANATEN KWAM OP HET SCHIP NEER. Een te Lissabon in het ziekenhuis lig gende onderofficier van het Britsche vrachtschip „Manaar" heeft aan den Reu- tercorrespondent een beschrijving gegeven yan den ondergang van het vaartuig. Hij herhaalde, hoe de kapitein bevel gaf het schip te verlaten toen de eerste tor pedo het vaartuig midscheeps getroffen had. Wij lieten vier reddingbooten neer aan bakboordzijde, aan den anderen kant van de duikboot, maar het schip draaide om en wij kwamen recht voor den onder zeeër te liggen, die een regen van" 'grana ten afvuurde, terwijl de eene torpedo na de andere de „Manaar" trof. Na eenige uren werden wij opgepikt door een Neder- landsch schip .(bet s.s. „Mars" van de K.N.S.M. Red.). Een dokter zei, dat de wonden, welke de mannen hebben opgeloopen blijkbaar door machinegeweerkogels zijn toegebracht. Verscheidene leden der bemanning van het Britsche vrachtschip „Manaari 'zouden Vermist worden tengevolge van de torpe- Üeering van dit schip, volgens verhalen van !de vier door een Portugeesch stoomschip p.an land gebracht overlevenden. De overlevenden verklaarden, dat „Ma- jiaar" zonder waarschuwing- was getorpe deerd. Andere leden der bemanning van de j,Manaar" benevens een doode en twee ge wonden zijn door het Nederlandsche stoom schip „Mars" ontscheept. Een der leden Van de bemanning, die in het ziekenhuis is Duitsche pantsertroepen hebben, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, op den weg TomaszowWarschau na een kort maar hevig gevecht den tegenstand van den vijand gebroken en trokken daarop in snelle marschen op naar de Poolsche hoofdstad. Nog in den voormiddag werd de plaats Mazczonow bereikt. De Poolsche radio-omroep meldde, dat gistermiddag twee langdurige luchtaan vallen op Warschau zijn gedaan. De brug gen, die de stad met de voorstad Praga verbinden, zijn gebombardeerd, doch heb ben geen schade opgeloopen. De inzitten den van twee Duitsche vliegtuigen, welke brandend neervielen, zijn midden in de stad gedaald. Het oppercommando der Duitsche weer macht deelde gistermiddag mede De Duitsche pantsertroepen zijn heden middag om 17.15 uur in Warschau binnen gedrongen. Warschau nog niet bezet. Op grond van uit Polen ontvangen inlichtingen heeft de Poolsche legatie te 's-Gravenhage gisteravond om hal tien tegengesproken, dat Duitsche pantsertroepen tot Warschau waren doorgedrongen. De legatie wees er overigens op, dat het radiostation van Warschau normaal zijn programma voortzet. Verder deelde deze legatie nog mede, dat een Duitscli9 zender op de golf lengte van den zender van Warschau nieuwsberichten uitzond. Niettemin bleef het feit bestaan} dat ook de zen der van Warschau gisteravond gewoon functioneerde. De burgemeester van Warschau, Star- zynski, heeft gisteravond, naar te Londen is opgevangen, een radiotoespraak gehou den voor den zender van Warschau, om 19 uur 15, waarin hij aldus Reuter den bewoners der hoofdstad verzocht loop graven aan te Leggen en zich voor te be reiden op de verdediging der stad. Voorts stelde hij de bewoners van Warschau er van in kennis, dat de regeering intusschen naar een veiliger centrum was overge bracht. De commandant van de verdedigings krachten, die belast zijn met de' verdedi ging van Warschau, generaal Czuma, heeft gisteravond te 22 uur, voor de Poolsche radio-omroep een legerorder voorgelezen, waarin hij opwekte Warschau te verdedigen tot den laatsten ademtocht. De bewoners van de hoofdstad moeten op dit oogenblik al hun energie geven om de taak van de troepen bij den strijd te ver gemakkelijken. De uitzending eindigde met het Poolsche volkslied, dat gevolgd werd door de eerste strophen van het oude Poolsche lied „Nog is Polen niet verlo ren". Gisteravond om 19 uur 55 werd door den zender Warschau het geloei der alarm sirenes, die luchtaanvallen aankondigen, vernomen en het vuren van mitrailleurs. De militaire commandant van Warschau las instructies voor aan het publiek, toen men de waarschuwingssirenes hoorde en de omroeper aankondigde, dat een lucht aanval op Warschau werd verwacht. Duitsche troepen heden in Warschau. Te 1.15 uur G.M.T. werd de uitzending van den Duitscbsn kortegolfzender onder broken voor het verspreiden van een spe ciale boodschap aan de bevolking van Warschau, die als volgt luidde opgenomen, vertelde Reuter, dat de kapi tein, nadat de eerste torpedo het schip in de flank getroffen had, bevel had gegeven het schip te verlaten. Wij brachten vier booten aan bakboord in zee maar het schip maakte een slag om, zoodat wy recht tegenover den onderzeeër kwamen te lig gen en een hagel van kartetsen op ons zagen neerkomen, Tezelfder tijd sloeg tor pedo na torpedo in de „Manaar" in. Onze boot zette koers naar Lissabon, maar na enkele uren. werden wij door het Holland- sche schip opgepikt. Het Italiaansche s.s. „Castello Blanco" heeft een der reddingbooten gevonden van de „Manaar", die nog vermist werden en heeft 23 man aan boord genomen. Pag 2 eerste blad BELGISCH SCHIP REDT 42 OPVARENDEN. Door Radio Marine Corporation is een telegram opgevangen van het Belgische schip „Jean Jadot waarin gemeld werd, dat dit 42 man had opgenomen, opvarenden van het Engelsche vrachtschip „Regent Ti ger", dat getorpedeerd is door een duikboot. De bemanning van het Amerikaansche lichtschip „Pollckrip" dat bij den Westely- ken toegang tot de zee-engte van Nantucket ligt heeft een duikboot van onbekende na tionaliteit gezien, die zich in Zuidelijke rich- „De Duitsche troepen hebben de stad Warschau van drie zijden ingesloten. Zij zullen in den vroegen ochtend binnentrek ken. De bevolking wordt gevraagd kalm te blijven. Winkels mogen morgen niet open zijn". Uit het boschrijke gebied ten zuidoosten van de Pilica hebben Duitsche troepen af- deelingen van een vernietigde Poolsche di visie gevangen genomen. Drie volledige batterijen met bespanning vielen in Duit sche handen. Het Duitsche Nieuwsbureau vernam ver der van het hoofdkwartier van het Duit sche leger, dat snelle troepen de Weichsel hadden bereikt bij Sandomierz in het zui den van Polen bij Gorakalwari ten zuid oosten van Warschau. De krijgsverrichtingen in Polen. De kem der Poolsche troepen wordt vol gens Havas geher-groepeerd op het zgn. vijf rivierenfront ten noorden en ten zui den van Warschau, teneinde het hoofd te bieden aan de Duitsche colonnes. De Pool sche beweging wordt voltrokken onder be scherming van een hardnekkige verdedi ging der troepen, die het terrein voet voor voet verdedigen in felle gevechten in de streek van Lodz op 80 Km. ten zuidwes ten van ds hoofdstad en op een front, dat zich uitstrekt ten noorden van de Weichsel van Torun aan den rechteroever van de rivier „Drweca" tot Razon aan de Narew. De gevechten, die thans geleverd wor den, hebben tegelijkertijd ten doel, de reeds in den strijd geworpen troepen te her- groepeeren en de zeer talrijke eenheden, die door het opperbevel in reserve gehou den zijn, in positie te brengen. De neutrale militaire waarnemers in Po len wijzen er op, dat de Polen niet in staat zijn slag te leveren met een grootelijks sterkeren vijand, langs een front van 1600 mijl en dat zij daarom wel overwogen, dit front inkorten. Maarschalk Smigly Rydz echter, zal spoedig bevel geven om halt te houden en aankondigen, dat het oogenblik voor de Polen is gekomen, om zich in te graven. De berichten uit Polen en uit Berlijn maken het duidelijk, dat de Poolsche troe pen terugtrekken zonder verwarring of verlies van moreel. Een Duitsche officieele uitspraak brengt hulde aan hun dapper heid. Men gelooft, dat de kern van het Pool sche leger nog niet in het veld is gebracht en men reeft nog niets gehoord van de kleine Poolsche tanks, waarvan het Pool sche leger naar verluidt verscheidene dui zenden stuks bezit. Poolsch Iegerbericht. Het achtste Poolsche Iegerbericht luidt als volgt LuchtmachtDe vijandelijke luchtmacht heeft het bombardement van onze troepen, onze verbindingslijnen en van de bruggen over de Weichsel voortgezet. Een aantal plaatsen en het centrum van de hoofdstad werden gebombardeerd. Bommen zijn ge vallen op het theaterplein, in de Malewki- straat en de Dlugastraat. De vijandelijke luchtmacht leed verliezen door ons lucht afweergeschut en onze vliegtuigen. Onze luchtmacht bombardeerde detache menten pantserwagens van den vijand en bestreed met resultaat vijandelijke lucht aanvallen. LandmachtOnder druk van gemotori seerde strijdkrachten trokken onze troepen terug in de omgeving van Lodz, Potrkow, Tomaszow, Rozany en Pultusk. Naar wij vernemen, heeft het stoom schip „Breedijk" van de HollandAmerika Lijn hedennacht de gehele bemanning van het getorpedeerde Engelsche tankstoom schip „Kennebek" opgepikt. Alles is wel aan boord. De bemanning bestond uit 32 man. Het Duitsche s.s. „Helfrid Bismarck" is gisterochtend niet ver van het Deensche eiland Moen, op een Duitsche myn geloo pen. 7 van de 14 opvarenden gered, ting bewoog. „STATENDAM" HEEFT BEMANNING OVERGENOMEN, Het' Nederlandsche mailschip „Staten dam" heeft draadloos medegedeeld, dat het de geheele bemanning van het 5000 ton metende Britsche schip „Winkleigh" aan boord heeft genomen. De „Statendam deel de niet mede, wat er met de „Winkleigh" gebeurd was. Het Engelsche schip was op weg van Londen naar Jamaica. In enkele Duitsche bladen wordt het voorgesteld, als zou onze neutraliteit bij herhaling geschonden zijn door vluchten van Britsche militaire vliegtuigen over Nederlandsch grondgebied, waartegen Ne derland zich onvoldoende zou hebben ge weerd. Tegenover deze niet op feiten steu nende bewering kan op grond van inlich tingen van gezaghebbende zijde gesteld worden, dat slechts één dergelijke neutra- liteitsschending is komen vast te staan, en dat, naar aanleiding daarvan, zooals van regeeringswege onmiddellijk is bekend ge maakte aanstonds een stap bij de Britsche regeering is gedaan, terwijl vervolgens zoodra bewijsmateriaal beschikbaar was, overlegging daarvan heeft plaats gehad. Het betrof een of meer Britsche vliegtui gen welke op den terugweg van Duitsch land, waarheen zij zich begeven hadden met het doel er pamfletten uit te werpen, over onze grens zijn gekomen. Zij vlogen bij bewolkten hemel, weshalve er niet op kon worden gevuurd. Antwoord der Britsche regeering. De regeeringspersdienst deelt mede, dat van de Britsche regeering antwoord is bin nengekomen op de nota der Nederlandsche regeering met betrekking tot het zich be wegen van Britsche legervliegtuigen boven Nederlandsch grondgebied in den nacht van 3 op 4 September jl. In dit antwoord deelt de Britsche regeering mede, dat de ze aangelegenheid, welke zij beschouwt als een kwestie van het grootste belang, onmiddellijk en grondig is onderzocht door de Britsche luchtvaartautoriteiten. Als resultaat van dit onderzoek is de Britsche regeering tot de overtuiging ge komen, dat op den heenweg niet één Britsch vliegtuig over het grondgebied van Nederland vloog. Geen enkel Britsch vlieg tuig is op den heenweg over de zuidelijke route gevlogen en de Britsche luchtvaart autoriteiten zijn derhalve tot de overtui ging gekomen dat vliegtuigbewegingen bo ven Limburg in de richting van Duitsch land alleen betrekking kunnen hebben op de luchtmacht van een andere mogendheid. Als resultaat van een grondig en nauw keurig onderzoek is echter gebleken, dat één Britsche piloot, die verder dan de an deren in Duitschland was doorgedrongen, in strijd met zijn opdracht, over Nederland (ongeveer in de richting van Amsterdam) terugkeerde, als gevolg van tekort aan benzine. De Britsche regeering heeft in verband daarmede jegens de Nederland sche regeering uiting gegeven aan haar diep leedwezen over deze schending der neutraliteit van ons land. De Britsche re geering is vastbesloten alles te doen, wat in haar vermogen ligt om herhaling van een dergelijke gebeurtenis te voorl:^ Met dit doel zijn en zullen aan de E e piloten de strengste voorschriften v „n gegeven. Het tiende Fransche leger-communiqué van gisteravond luidt „Voortzetting Van onze plaatselijke vor deringen. Op de punten, waar de vijand terugwijkt, past hij vernietiging van con structies toe en wij ontmoeten mijnenvel den. Activiteit van onze luchtverkenning. Ter zee toonen onze patrouille-strijdkrach ten een zeer groote activiteit. Een nauwe samenwerking met de Britsche strijd krachten ter verdediging van de zeever bindingen is verzekerd." Het vanochtend uitgegeven Fransch communique vermeldt In den afgeloopen nacht hebben de voor ste posten onzer grondstrijdkrachten een groote activiteit ontplooid. Het groote bosch van Warndt, ten westen van Forbach is grootendeels in onze handen. Er waren veel vernielingen en valkuilen van allerlei soort. De activiteit onzer vliegers is in overeen stemming met de acties der grondstrijd krachten. Volgens den Berlynschen correspondent van „Berlingske Tidende" was er vannacht tusschen kwart voor drie en half vier lucht alarm te Berlijn. De waarschuwing was volgens den cor respondent gegeven, nadat boven Kassei vliegtuigen waren gehoord, die in de rich ting van Berlijn vlogen. VERANTWOORDING. Wie doet mee aan een groet voor de gewonden van de „Van Ewijck" Gisteravond toog ik rond door uw ge meente en Souburg, ook de Pater deed zijn plicht in verschillende gezinnen, op vele plaatsen in ons land moest een droeve mare worden bevestigdDe Koninklijke Marine bracht haar eerste offer, bij de uitoefening van haar hooge taak voor UW veiligheid. Intusschen bereikte mij uw blijk van medeleven met onze weermacht. Denkt U erom, mannen en vrouwen van Vlissingen dat het zeer ernstige werk van de ontwik! keling en ontspanning onder onze mannen één van de belangrijkste antwoorden vormt, dat gij kunt geven op dit gebeu» ren. Het gaat erom verpoozing te geven aan mannen, die ieder oogenblik geroepen kunnen worden, te land of ter zee.. geen oogenblik te twijfelen Mijn oproep aan U gaat zóóver, dat i!j U vraag, niet te doen ophouden uw be- langstelling in deze, integendeel. Thans echter roep ik U ook op, mij ïu de gelegenheid te stellen naar het hospitaal te Nieuwediep een groet te brengen aan de gewonden, van de inwoners van Vlissiu» gen. Velen der gewonden komen hier van» daan, velen der gewonden kent gy. Gij wilt belangstelling toonen, maar weet niet pre» cies hoe. Ik kan ervoor zorgen, dat een ge- zamenijke groet in den vorm van bloemen of vruchten zoo spoedig mogelijk de ge» wonden bereikt. Wanneer gij dus naast uw gave voor het U bekende doel, een extra gift voor dit doel insluit, geeft U dat wel goed aan. Naast het enthousiaste werk der jeugd kreeg ik weer vele boeken en tijdschriften. Van N.N. per giro 10, van N.N. per giro 1, in mijn bus van N.N. j; 1, en eea heel mooie sjoelbak. Voor de gewonden de eerste 'f 2.50. Ook ZONDAG moogt ge even langs mijn huis loopen om uw gaven te geven, J. VAN DER GIESEN, Steenenbeer 6, Vlissingen, giro 29113< Met ontroering en medelijden namen wij onlangs kennis van de nieuwsberichten toen kort na elkaar drie vreemde duikbooteu verongelukten en velen hierbij het leven lieten. Maar ach, het jachtende leven van allen dag liet ons geen tijd om hierover veel na te denken, al zal de marineman en zij die nauw by de vloot betrokken zijn, er even langer by stil gestaan hebben. Eerst thans kunnen wij echter ten volle het namelooze leed van de achterblijvenden begrijpen, nu ook onze marine door een zwaren slag getroffen is, waarbij verschil lende mannen uit onze marinestad en het nabijgelegen Souburg den dood vonden. Zij waren naar zee gegaan om daar hun plicht te vervullen. Vol goeden moed, want wie weet, hoe spoedig ze misschien weer thuis zouden zyn. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Dertig trouwe echtgenooten, liefhebbende vaders of veelbelovende zonen keeren niet weer...... De verslagenheid in de stad is groot. Vooral bij hen die de slachtoffers en hun familie van meer nabij kennen. Gistermiddag kwart over vijf kwam het ontstellend bericht dat als een loopend vuurtje de ronde deed. Drommen menschen verdrongen zich rond de bulletins voor ons bureau en op andere plaatsen in de stad. Het oorlogsnieuwswas in één slag op den achtergrond gedrongen, Op de vraag, welk schip verongelukt was, gaf het eerste bericht evenwel nog geen antwoord. Het was een mijnenveger, maar welke? Er waren immers meerdere van dergelijke marineschepen de Vlissing- sche haven uitgevaren. Huilende vrouwen en kinderen snelden naar het Wachtschip, kwamen de bulletins lezen of belden ons bureau op. Helaas moesten wij het ant woord vooralsnog schuldig blijven. Ang stige uren verstreken, totdat te ruim half zeven de tijding kwam dat de „Willem van Ewijck" door de ramp getroffen was. Voor velen was nu de ondragelijke spanning ge weken, doch voor anderen deed dit bericht het laatste sprankje hoop vervliegen. Zwaar moet de taak geweest zijn van hen die de familieleden het vreeselijke be richt van dood of vermissing moesten mee- deelen. Het gebeurde werd hèt onderwerp van het gesprek. Overalstonden gisteravond groepjes menschen in de stad, die met deernis de ramp bespraken. Ook heeft het nieuws niet nagelaten grooten indruk op vele marinemannen te maken. Het ongeluk dat een aantal hunner kameraden heeft getroffen, heeft hen weer eens gewezen op den ernst van de taak die op hun schouders is gelegd. Het tragische gebeuren van gisteren zal in onze omgeving niet licht worden ver geten. „De Broederband" opent nieuw winkelpand. In een nieuw stadsgedeelte, op den hoek BloemenlaanAnjelierenlaan, is een win kelpand voor de Coöperatie „De Broeder band" U.A. verrezen, dat er wezen mag* Hedenmiddag om 3 uur zou de winkel wor den. geopend. Zoowel het interieur als het exterieur ziet er keurig uit. In den mimen winkel zelf zijn vier eikenhouten stofvrije etalagekasten aangebracht. Ook de verdere winkelinrichting als toonbanken, rekken, enz. zyn alle in eikenhout uitgevoerd. De verschillende afdeelingen men zal zich hier gaan toeleggen op den verkoop van kruidenierswaren, huishoudelijke artikelen, en manufacturen zijn zooveel mogelijk gescheiden gehouden, zoodat het geheel overzichtelijk blijft. Vanzelfsprekend is alles in frissche kleuren geschilderd, terwijl ook voor een moderne en mooie verlichting is gezorgd. De winkel geeft by het binnen treden een prettigen en rustigen indruk en mag zeer zeker een aanwinst voor nieuw- Vlissingen genoemd worden. VUssingsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: Nederlandsche rti.S> „Fiat" en „Iris" van Londen. V ertrokken) Alko" binnendoor naar Delfzijl.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2