Costumes en Complets KNIPPATRONEN Het najaar brengt in nieuwe ontwerpen Het uiterlijk der zakenvrouw de beste reclame Alles van stofresten Voor de jeugd Handversierde zakdoeken Noe steeds dragen we de bontbedrukte japonnen, waarvan we slechts noode kun nën scheiden, maar hoelang nog? De herfstmodellen staan reeds in het middel punt der belangstelling en zullen op koele dagen de dunnere kleedij vervangen. Lange mantels, voor de overgangsmaanden be- doel£, zijn practisch en worden voorloopig pog over de imprimé's gedragen. Het zijn meest weinig pretentieuse modellen, die in de taille aansluiten en gemaakt zijn van weefsels, die het midden houden tusschen sportieve blouses, waarvan de najaarscol lecties een keur van modellen omvatten. De nieuwste rokken vallen glad om de heu. pen en hebben een tamelijke onderwijdte, terwijl men zelfs klokrokken ziet met ge deeltelijk opgestikte plooien. De beide Amerikaansche ontwerpen, die men op bij gaande schets ziet, zijn bijzonder vlot en maken tevens een zeer gekleed en indruk. Mantel van het ensemble links van fles- schen-groen, glad geschoren fluweel, kraag, loos met knoopsluiting midden voor. Rug zomer- en winterweefsels. Naar gelang van de bestemming zullen ze meer sportief of gekleed zijn, terwijl aan het laatste genre modellen veelal de wijde blousemouwen opvallen en de smalle reepen bont, als gar. neering aangebracht langs hals en voor zijde. Bont ziet men zoowel in den vorm van halve mouwen als op de zakken, maar ook zonder deze garneering, die reeds zul ke wintersche gedachten opwekt, vindt men verschillende modellen met afklee- dende lijn. Mantels, die een uitgesproken sportief karakter dragen, worden van ge ruite en genopte stoffen gemaakt, o.a. in nieuwe, loshangende modellen, die veelal een opknoopbare capuchon hebben. De nazomer en de herfst leenen zich vooral voor het maken van flinke wande lingen en hiervoor zijn mantelcostumes en ensembles bijzonder geschikt. Deze laatste ziet men vrijwel steeds van tweeërlei stof uitgevoerd, waarbij rok of mante] resp. ge ruit of effen zijn en gedragen worden met doch deze vereischen, dat men zooveel mo- wendige aanzien van een winkel gelijk rust houdt. De hoeveelheid melk, die eischen. hooge ren motiefje is op ware grootte aangegeven en wordt door middel van carbonpapier op de stof overgebracht. Platte steek is voor blaadjes aangewend, steelsteek voor de steeltjes en de gaatjes worden gecordonneerd. Naar verkiezing kan men groepjes van drie gaatjes op ge lijke afstanden boven den zoom werken. Aan het tweede zakdoekje trekt men aan de vier kanten op y2 c.M. afstand van den rafelkant twee draden uit, maakt daarna een rolzoompje, dat omgehaakt wordt, 1 1. 1 v. en steekt in de lijn der open draden de haaknaald in. Als materiaal wordt glans- haakgaren no. 100 gebruikt. De kant wordt als volgt gehaakt: le toer 1 dubbel stokje in de le grond- steek. X 5 lossen. 1 dubb. st. in de 6e grondsteek. 1 1. 1 dubb. st. 2e grondst. X herhalen. 2e toer. 1 Vaste op dubb. st. voorg. toer. X 6 lossen 1 dubb. st. opdat der voorg. toer 1 losse, 1 dubb. st. op dat voorg. toer, 1 vaste op dubb. st. voorg. toer. X herhalen. 3e toer: 1 vaste. X 8 lossen, 1 dubb. st. 1 picot (4 1. 1 vaste in le 1.) 1 dubb. st. 8 1. 1 vaste. X herhalen. Aan de hoeken van de le toer zijn de dubb. st. door 1 1. gescheiden, daartusschen driemaal afwisselend, 2 1. 1 dubb. st. en nog 2 1. 3e toer. Op de dubb. st. der voorg. toer 1 dubb. st. gescheiden door picot, daartus schen afwisselend 3 1. 1 d. st. 1 picot 1 d. st. en nog 3 1. de arts zal voorschrijven wordt over den geheelen dag verdeeld en van de constitu tie van de betrokkene hangt het af of even. tueel vruchten of anderszins bijgegeven zullen worden. Verschillende gezette vrou wen hebben door deze oogenschijnlijk lichte kuur een aantal kg. verloren», Enkele jaren geleden kwam een Jong blond meisje mij opzoeken ik kende haar reeds lang en vroeg mij, op de haar eigen aantrekkelijke manier, of zij mij eens een raad mocht vragen. Ik knikte toe. stemmend en toen vertelde zij me, ietwat opgewonden, dat zij sedert eenigen tijd verloofd was met een bakkersgezel. De ipaarpenningen van beide jonge menschen zouden voldoende zijn om een eigen zaak te beginnen. „Maar", zoo eindigde zij haar verhaal, „ik ben zoo heel bang, dat dit een te groot waagstuk zal blijken te zijn. We zouden niet gaarne onze spaarpenningen verliezen want we hebben er beiden hard voor gewerkt. Mijn verloofde is een goed vakman en zeer ijverig, geen moeite is hem te veel, maar, of ik goed genoeg ben om klanten te bedienen, dat weet ik niet".... De jonge vrouw zag me ietwat hulpeloo: aan, doch ik kon haar van ganscher harte de verzekering geven, dat ik voor dit 'laat ste niet de minste vrees had. „Je geheele persoonlijkheid" zoo vervolgde ik, „zal de beste reclame zijn, die je slechts wenschen kunt en over een jaar spreken wij el kander nader!" Korten tijd na dit gesprek trouwden de jonge menschen en openden een keurig verzorgden winkel, waarin de jonge vrouw, die steeds onberispelijk, doch eenvoudig gekleed voor den dag kwam en voor ieder een vriendelijk woord had, een uitstekend verkoopster bleek te zijn. In kleine zaken, waarin geen personeel aanwezig is, hangt buitengewoon veel van het welslagen af van de winkelierster, die de klanten zelf bedient en een levende re clame voor haar eigendom moet zijn. Menigmaal komt het voor, dat in Wanneer alle stofresten van japonnen enz. zorgvuldig bewaard worden, kan men verschillende gebruiksvoorwerpen maken. Niet alleen kussens en theemutsen, doch ook een bonte lappendeken voor kinder- ledikantjes, die practisch en apart is. met dicht langs de vouw opgestikte pan den, die op taillehoogte in een ingeperste stolpplooi eindigen. Deze en de beide ge ruite, opgestikte stofreepen, brengen weer even de pogingen in herinnering, om de queue de Paris mits van bescheiden af metingen, een kansje te geven. De schuin geknipte ruit in rood, groen en zwart heeft een gladde, klokkende voorbaan en vier gedeeltelijk opgestikte plooien aan den achterbaan. Rechts een geruite man tel, die langer over de heupen valt en een paarschblauwe ruit of naturel fond le zien geeft. Stolpplooi, die vanaf de taille inge perst wordt, waardoor dit model een eenigszins ruime rug krijgt boven dien lijn. Halsafwerking met omliggende kraag en hooge revers. Rok van dezelfde paarsac'n- tigblauwe kleur plum als de ruit met middenbaantjes aan vóór en achterzijde, die zich naar den zoom toe sterk verbree- den. Deze nieuwe rokmodellen zullen in de komende maanden zeer veel gedragen wor den, temeer, daar zij niet al te wijd, noch te kort zijn en jeugdig en vlot kleed en. Voor de slanke dames zagen wij bij de najaarscollecties nog zeer korte en loshan gende manteltjes, die aan een pas gewerkt waren. De meer gezette dames zullen bij voorkeur haar keus moeten bepalen op driekwartlange modellen met slechts even klokkende lijn en rechte rokken met enke gedeeltelijk opgestikte plooien. Opvallend is, dat de mode zeer veel gar neeringen zal brengen aan rugzijde in den vorm van plooien, zoowel aan lange als korte mantels. Rokken met gladde voorbanen hebben soms een gedeeltelijk opgestikt heupstuk met breede einden, die in een platten knoop gelegd worden en sterk aan een tournure herinneren. De hoeden zijn zeer verschillend van vorm, er zijn zeer veel draagbare modellen bij, doch een verhoogde bol, eenigszins af geplat, geven de meeste hunner toch te zien. Op het chapiter hoeden hopen we een volgende keer terug te komen. Voorloopig willen we vaststellen, dat de mode vele de. tails heeft ontleend aan de modellen van een veertig jaar en langer terug. Zelfs gar neeringen werken meermalen een ietsje ouderwetsch, doch de meesten zijn met overleg toegepast. Najaarsmode 1939, die met een zekere spanning tegemoet gezien wordt en onge twijfeld weer veel afwisseling van weef sels, kleuren en modellen zal brengen! G. C. M.S. Vlinders en vliegers. Men knipt een vierkant, dat 10 c.M. groot is (afb. 1) en hiervan wordt een vlinder gemaakt. Op de voorzijde worden de rech te lijnen gevouwen, aan achterzijde de stippellijnen en daarna kan men het pa pier vouwen, zie fig. 2. De beide punten van den eenen driehoek vouwt men om als in afb. 3 is aangegeven a. b. De open kan ten van den driehoek komen in de middel lijn samen en daarna vouwt men deze nog tweemaal, zoodat degesloten kant in het midden komt fig. 4. Vouwt den groo- ten driehoek iets samen en de vlinder is klaar, wacht slechts op een kleurige teeke ning, zooals fig. 5 te zien geeft. Hoe meer afwisseling de resten bieden, hoe fleuriger zoo'n stuk als geheel zal wer ken. Aan te bevelen is om voor kussens een apart overtrek te maken, terwijl men zelfs de kleinste resten aan elkander kan stik ken. Eventueele naden worden onzichtbaar gemaakt door een rij kruis- of flanelsteken, terwijl men er ook heel geschikt een zig zagbandje over kan werken, door de pun tjes met kleine dwarssteekjes met gekleurd katoen op de stof te bevestigen. Gehaakte kantjes, open randen en sober versierde hoeken aan zakdoekjes vormen steeds een fijn geheel. Zoowel voor eigen gebruik als om cadeau te geven vallen der. gelijke doekjes steeds zeer in den geest der bezitsters. Voor het bovenste doekje heeft men noodig een lapje batist van 35 c.M. in het vierkant, dat afgewerkt wordt met een open zoom van 1 c.M. breedte. Men haalt pl.m. 3 m.M. breedte draden uit en bun delt deze aan beide kanten. Het te bordu- Een vlieger, die pijlsnel de lucht door klieft, geeft meisjes zoowel als jongens steeds veel plezier. Men knipt een vierkant van 16 c.M. en vouwt dit van 14. Vervol gens wordt een breede reep geknipt van iy219 c.M., die men in de grootste drie hoek schuift, waarna de punt ter hoogte van de stippellijn fig. 6 omgevouwen wordt. De vlieger ziet men weergegeven aan fig. 7. DE SLANKE LIJN. Men heeft gezette dames, die het euvel van al te ronde vormen van tweeërlei standpunt uit beschouwen. De eene groep vindt het uit onaesthetisch oogpunt on aangenaam, terwijl de andere inderdaad te klagen heeft over physieke bezwaren. Het innemen van preparaten, die niet door den medicus zijn voorgeschreven is bepaald verkeerd te noemen. Streng doorgezette hongerkuren zijn al evenzeer af te keuren. Sommige medici schrijven melkkuren voor, Naar gelang van het genre zaak, dat ge dreven wordt, zal de kleeding van de be dienende eigenaresse en haar eventueel personeel zich wijzigen. In een modezaak of hieraan verwante branche, heeft het geen zin, dat men schorten draagt, hetgeen evenwel noodzakelijk zal zijn in winkels, waar levensmiddelen verkocht worden. Pijnlijk zindelijk zullen de witte jas- schorten moeten zijn en onberispelijk het kapsel, dat niet den indruk mag wekken, alsof wegwarrelende haren op plaatsen ko men, waar ze niet hooren. Donkere jas- schorten eigenen zich meer voor groenten- zaken e.d. waar wit te onpractisch zou blij ken te zijn. Coquet kleeden de kleine schortjes en de geborduurde mutsjes, die de diensters in lunchrooms, soms ook in banketbakkerswinkels dragen. Een punt van zeer groot belang is de ver zorging der handen en nagels, iets waar aan niet genoeg aandacht besteed kan wor den, niet alleen uit aesthetisch doch ook uit hygiënisch oogpunt. INVLOED VAN HET KINDERAANTAL OP DE ONTWIKKELING. Aanleg en* karaktereigenschappen van een mensch zijn geen toeval, doch een kwestie van erfelijkheid. In sommige families heeft men van ge slacht op geslacht b.v. predikanten, dokto ren, chemici, staatslieden, philosofen enz. Bijzonder opvallend is de erfelijkheid van de begaafdheid in de familie Bach, die in vijf generaties niet minder dan veertien vooraanstaande musici telde. Niet-tegenstaande de groote vooruitgang op verschillend gebied en de mannen van beteekenis, kan men toch niet ontkennen, dat men in onzen tijd slechts weinig uitge sproken genieën aantreft. Wellicht is de oorzaak ook te vinden in het feit, dat het aantal kinderen van geestelijk uitblinken de ouders, dikwijls veel kleiner is dan in vroeger tijden en de mogelijkheid om groo te talenten op hen over te brengen, ver mindert. De vader van Johann Sebastian Bach had acht kinderen, waarvan Johann de jongste was en niet minder dan 19 kinderen had. av,. «co een. Mozart was de zevende, en Wagner de ne- oorspronkelijk goed loopenden winkel, de gende, Handel de tiende zoon en de Balla- klanten om een onbekende reden wegblij ven en naar een concurrent gaan. Het ver liezen van een klant, is in iedere zaak iets, dat buitengewoon onaangenaam treft, om dat de vaste klanten steeds een min of meer zekere bron van inkomsten vormen en nieuwe klanten niet binnenstroomen Concurreerende zaken overtreffen is niet makkelijk, vooral omdat de meeste winke liers niet of over weinig bedrijfskapitaal beschikken, zoodat verloren klanten vrij wel steeds afgeboekt moeten worden. In vele gevallen zullen de oorzaken van het wegblijven der klanten verschillend zijn, doch waar men van een bona fide win kelier mag verwachten, dat hij slechts su perieure waren verkoopt, moet men verlies van klanten in een andere richting zoeken en deze wordt menigmaal gevonden in het uiterlijk aanzien van den winkel en de be diening. Nemen wij aan, dat de eigenaresse van een kapsalon er zelf niet verzorgd uitziet, dan kan men dit niet als een reclame voor haar zaak beschouwen. Is zij vriendelijk en voorkomend tegenover haar clientèle en is haar coiffure een afspiegeling van hetgeen vakkennis vermag, echter zonder dat zij er overigens opvallend gekleed uit zal mogen zien, dan zal men gaarne als klant bij haar komen en blijven. In dorpen en zeer kleine steden, waar de concurrentie betrekkelijk gering is, zal men anders tegenover dit vraagstuk staan, doch reeds in middelmatig groote steden stellen de verwende klanten aan het in den-componist Loewe het twaalfde kind, terwijl Frans Schubert als dertiende het le- venslicht zag. Men beweert wel eens dat het vierde kind meestal het meest begaafde is in een gezin, doch dit kan geenszins aan de hand van theorieën of wetten bevestigd worden. Wel is het opvallend, dat in gezinnen, die cultureel en sociaal op eenzelfde peil staan, de kinderen dooreengenomen verstandiger en tevens van opgewekter humeur zijn dan in gezinnen met één of twee kinderen, waar zij meest droomerig zijn, zichzelf niet kun nen concentreeren en veel minder gemak- kelijk in den omgang zijn. Deze laatsten zijn vaak lastig, ontevreden, kenmerken zich door een bijzondere onrust, vervallen van het eene uiterste in het andere en zijn onevenwichtig. Kinderen uit groote gezin nen voeden elkander op, wijzen elkander soms hard op fouten en gebreken en leg- gen meer lust tot werken aan den dag, om dat het voorbeeld stimuleerend werkt. Samenvattend komen wij aldus tot de conclusie, dat kinderen uit zeer kleine ge zinnen vaak minder lust tot werken aan den dag leggen en zich dikwijls tot minder krachtige persoonlijkheden ontwikkelen, omdat er veel aandacht aan hen wordt be steed door overbezorgde ouders. Bij groo- tere gezinnen daarentegen bestaat grootere mogelijkheid, dat de kinderen zich tot krachtige persoonlijkheden ontwikkelen, die in de toekomst iets zullen beteekenen, zoowel door de gaven van geest als van gemoed. DEUX PIECES. Twee in één patroon 3292. Prijs 30 cent plus 5 ct. voor porto en omz.bel. Bovendeel in aanslui tend model, dat op ge plooide rok gedragen wordt. Men kan de plooien b.v. tot over de heupen opstikken, het geen een goede lijn be vordert. Afwerking met gladde band. De blouse rechts geeft een omliggende kraag te zien en heeft aan voor. en rugzijde plooi tjes op taillehoogte. Ook kraagloos doch met be scheiden V-vormige halsafwerking is dit model zeer geschikt om door meer gezette dames gedragen te worden. Ben. stof 3 M. van 1.30 M. Patronen in grootte 4446 en 48. Besteladres: Het Prac- cisch Modeblad, postbus 36, Den Haag, giro 203203. By bestelling het verschuldigde be drag in postzegels by- ?luiten of opzenden per postwissel of per giro.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 10