Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Duitsche schildering van den toestand aan het Oostfront. Eerste Duitsche luchtaanval op Londen afgeslagen. De Westerplatte van ochtend prijs gegeven. Krakau gevallen? Duitschland schijnt den oorlog te willen localiseeren. De bommen op Esbjerg Zuid-Afrika in oorlog met Duitschland. Prijsopdrijving zal met kracht 1 tegengegaan worden. 1 Voorloopig geen studie- of werkverlof. Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 211 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 Abonnementsprijs: 1? ct. per week ot 2.2U pei Kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. AdvertentieprijsVan 15 regels S 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels) Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma tV AN DE VELDE Jr„ Bureaux Walstr. 58-60, TeL 10 (2 Itfnen), Giro No.66287 Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat, TeL21 Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45. Tel- 85 aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers- „In een half uur tijd was het werk der vernietiging bij Graudenz verricht." Uit het hoofdkwartier van den Führer wordt dd. 7 September door het Duitsche Nieuwsbureau gemeld De Führer heeft zich Woensdag opnieuw naar de troepen aan het front in het gebied van den corridor begeven. Hij bezichtigde vooral de streek tusschen Tuchel en Grau denz, waar tot Dinsdag zware gevechten werden geleverd met de door Duitsche troepen ingesloten Poolsche legerafdeelin- gen, welke tenslotte hebben geleid tot de gevangenneming van voor zoover tot nu toe is te overzien meer dan 15.000 man en de verovering van meer dan honderd vuurmonden. De Polen hebben bij hun te rugtocht alle bruggen, die over de wateren ten oosten van Tuchel lagen, opgeblazen. Tot voorbij Graudenz is de marschweg van een vrijwel vernietigde Poolsche divisie bezaaid met karabijnen en pistolen, ran sels, gasmaskers, cavalleriezadels, jassen en uitrustingstukken. Tal van bagagewa gens met bespanning liggen langsdenweg en bij de halteplaatsen. Honderden wagens met munitie zijn omgevallen en de munitie ligt verspreid. Tal van batterijen temid den van een panische verwarring van haar tractie losgemaakt staan zonder ook maar tot een schot te zijn gekomen, op den weg en de aangrenzende velden. Geschut van de infanterie ligt wanordelijk op hoo- pen. Op een stoppelveld bevindt zich het uitgebrande geraamte van een omlaagge- schoten Poolsch vliegtuig. Daar tusschen liggen vernielde boerenwagens, waarmede ie Polen de munitie, verpleging en ook let geroofde goed meevoeren in groote aantallen. Inwoners uit deze buurt melden, dat de verrassende aanval van een Duit sche pantserafdeeling de Poolsche regimen ten in den kortst mogelijken tijd heeft vernietigd. De verklaringen der gevangenen beves tigen deze berichten. De Poolsche troepen marcheerden naar het oosten om zich bij Graudenz aan de omsingeling der Duit- schers te onttrekken. Op dezen marsch werden zij door de Duitsche pantserforma ties verrassend in de flank gegrepen. Toen de Duitsche kanonnen en machinegeweren over de akker- en heidevlakten begonnen te bulderen, maakte zich van de Polen zulk een verwarring meester, dat zij alles wegwierpen en in den steek lieten. In een halfuur tijd was het werk der vernietiging verricht. Een groot deel van deze Poolsche regimenten bevindt zich thans reeds in de Duitsche gevangenenkampen. De geweldi ge buit, welke zij hebben achtergelaten, wordt thans door de Duitsche troepen ge sorteerd en opgeborgen. Overal waar de Führer verscheen, werd het opruimings- werk eenigé minuten gestaakt. Jubelend drongen de soldaten rond den opperbevel hebber en bereidden hem midden op het slagveld, waar dze grootsche overwinning werd bevochten, ovaties. Bij Graudenz ont moette de Führer afdeelingen van de Duitsche formaties, die het gebied van de Poolsche troepen zuiverden. Nadat hij de langs den weg opgestelde troepen had ge passeerd, begaf Hitier zich naar Graudenz, waar hij door de Duitsche boeren uit het Weichselgebied werd begroet. Zij dankten heni thans weer Duitschers te mogen zijn. Pas tegen middernacht keerde Hitler in het hoofdkwartier terug. Aan het Oostelijk front zijn gisteren ten minste 18 Poolsche vliegtuigen, nl. 12 in luchtgevechten en 6 op den grond, ver geld. Het aantal op den beganen grond vernielde toestellen kan niet nauwkeurig worden aangegeven, daar het waarnemen der resultaten van dergelijke aanvallen buitengewoon moeilijk is. De in de Duit sche mededeelingen genoemde getallen van °P den grond verniexde vliegtuigen moeten daarom als minimum-getallen beschouwd borden, aldus het D.N.B. Gistermiddag twee uur hebben de Duit sche troepen den straatweg LaskUnje- j°w in de richting Lodz overschreden. jppercommando van de Duitsche weermacht maakt nader bekend De terugtocht van het Poolsche leger meld cp 7 'September langs het geheele rcm aan. Krachtig gesteund door het vastbeuden gebruik van het luchtwapen, even ue troepen van het leger in het osten den wijkenden vijand scherp op de leien velgen en dwongen zij hem op ver killende Plaats tot den strijd. Zuidelijk Polen werd Neu-Sandez in- cnornen en aldaar en ten Noorden daar- u Werd getrokken over de Dunajes. a de inneming van Pielce rukken onze van de Lysa-Gora en naderen zij verder Noordelijk de steden Tomaszow en Lodz. In het Noorden is de Tucheler heide ten Noordwesten van Graudenz thans gezuiverd van de resten van het Poolsche corridor- leger. Het aantal der buitgemaakte stuk ken is gestegen tot negentig. De 9e en 27e Poolsche divisie, een pantser-bataljon, twee jager-bataljons en de cavalerie-brigade Pomorska zyn vernietigd. Slechts de resten hebben zich zonder wapenen en uitrusting weten te redden door den Weichsel over te zwemmen. Het nog in de bosschen ach tergelaten oorlogstuig kan pas over weken worden vastgesteld en opgeborgen. Ten Oosten van den Weichsel is de weg ThornStrasburg overschreden en is een brug over de Drewenz geslagen. De uit Oost-Pruisen optrekkende troe pen hebben de Narew aan beide zijden van Pultusk en nabij Rozan bereikt. Het luchtwapen heeft gisteren in een doortastenden verren aanval de wijkende vijandelijke colonnes aangevallen en ver strooid. De aanval op spoorwegemplacementen, spoorwegstations en bruggen werd voort gezet. Daarbij werd de brug over den Weichsel ten Zuiden van Warschau door bommen zwaar beschadigd. Het Wester-station van Warschau staat in brand. Dagorder aan de troepen aan het Oostelijk front. De Duitscne oppereveineobei van net leger, overste generaal Von Brauchitsch, heeft een dagorder aan de troepen van het Oostelijk front uitgevaardigd. Daarin wordt o.m. gezegd „Krakau, Bromberg en Graudenz zijn in onze handen. De corridor scheidt Oost- Pruisen en Danzig niet meer van het Duitsche moederland. De vijand is aan het geheele front teruggeworpen en op den terugtocht. Met de inneming van Krakau heeft het Duitsche leger ook het graf van den eer sten maarschalk van Polen, Pilsoedski, in zijn hoede genomen. Zijn doel was den vre de met Duitschland. De minachting voor zijn testament leidde tot den oorlog. Het Duitsche leger acht en eert dezen grooten soldaat. Op bevel van den Führer is giste ren bij zijn tombe op plechtige wijze een eerewacht betrokken. Poolsch legerbericht. Het communiqué van den Poolschen ge- neralen staf luidt „Luchtoperaties. De Duitsche luchtmacht blijft onze troepen en onze verbindingslij nen bombardeeren. Warschau is verschei dene malen gebombardeerd. Onze lucht macht heeft gepantserde colonnes van den vijand gebombardeerd. Tijdens luchtge vechten zijn Dinsdag 20 en Woensdag 15 vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Wij verloren zes toestellen. De actie te land Hardnekkige gevech- t worden geleverd in de streek van Lodz, Piotrkof, Tomaszof, Mazowiecki en 'ten westen van Tarnof. Noordelijk van de lijn TorunSierrcPlonsk heeft de vijand geen enkele vordering gemaakt. De troepen te Gdynia strijden tegen detachementen van de streek van Danzig", Duitsche nabestaanden van gesneu velden mogen geen rouw dragen. De Duitsche autoriteiten onthouden zich van publicatie der Duitsche verliezen, zoo meldt de Berlijnsche correspondent van de „Berlingske Tidende", die thans een be zoek brengt aan Saarbrücken, waar naar hij verder meldt alle verwanten van Duitsche gesneuvelden ingelicht zijn, doch tevens instructies hebben gekregen hiervan onder geen beding mededeeling te doen aan buitenstaanders of rouw te dra gen. De correspondent beschrijft Saarbrücken vervolgens als volkomen levenloos. Vrou wen en kinderen zijn geëvacueerd en de treinen in het Saargebied, die last hebben van opstoppingen, hebben zeven tot acht uur noodig voor reizen, die in normale om standigheden maar één uur duren. De Duitsche bombardementen op Polen. In antwoord op een vraag van het La- bourlid Henderson heeft Butler in het En- gelsche Lagerhuis geantvroord, dat de door Halifax ontvangen inlichtingen ten aan zien van het bombardeeren van burgers en open steden door de Duitschers niet over tuigend waren. Zij hebben de strekking aan te toonen, zoo zei hij, dat de Duitsche vliegtuigen in het algemeen doelden op militaire ojectieven en niet zonder het maken van onderscheid op de burgerbevol king als zoodanig, hoewel onder haar veel slachtoffers gemaakt zijn. Butler ver klaarde eveneens, dat Halifax geen offici eel rapport had ontvangen, waarin het ge bruik werd bevestigd van mosterdgas door de Duitschers, zooals in de pers was ge meld. De eerste poging van Duitsche vliegers om een raid op Engeland uit te voeren, is Woensdagmorgen mislukt. De bombarde mentsvliegtuigen werden afgeslagen, voor dat zij hun bommen hadden kunnen laten vallen. Het luchtafweergeschut opende het vuur en verscheidene Britsche vliegtuigen stegen op. Wel werd het geknetter der mi trailleurs gehoord, maar de Duitsche vlieg tuigen bevonden zich op te groote hoogte om door toeschouwers te worden waarge nomen. Een man verklaarde, dat hij zes vliegtuigen in formaties van drie bij drie vliegende had gezien, doch zij werden door het luchtafweervuur verjaagd, waarop zij terugkeerden om opnieuw verjaagd te worden. In Londen werd het alarmsignaal gegeven en de bevolking hield zich iets meer dan twee uur schuil. De menschen bleven koelbloedig en vol komen rustig, hoewel velen het gedonder van het geschut konden hooren. Om tien uur had de stad haar gebruikelijk aanzien herkregen. troepen snel op door het Westelijke deel Het Duitsche Noordzeehavengebied, hetwelk ernstig gevaar loopt voor lucht bombardementen en reeds tot tweemaal toe een bezoek van Engelsche vliegtuigen gehad heeft. Dat het Noordenvan Nederland hierby ook veel te duchten kan hebben, leert een enkele blik op het kaartje. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt 5 De bezetting van de Westerplatte bij Danzig, die tot nu toe dapper had stand gehouden, heeft zich vanochtend om 11 uur op grond van den algemeenen militai ren toestand van Polen overgegeven. WARSCHAU SPREEKT HET TEGEN. Het Duitsche hoofdkwartier deelde Woensdag mede, dat de Duitsche troepen in den middag zonder strijd de stad Krakau zijn binnengerukt. De commandeerende generaal, alsmede de divisie-commandant hebben de militaire eer bewezen aan het graf van maarschalk Pil soedski. Bij het graf is een eerewacht ge- plaaast. De bruggen over de Weichsel zijn niet vernield. De inneming van Krakau door de Duit schers is gisteravond door de radio van Warschau tegengesproken. De omroeper verklaarde, dat Duitsche vliegtuigen gis teren een raid op Krakau hebben onder nomen. Vijftien dezer Duitsche toestellen wer den neergehaald. Volgens de laatste te Bazel ontvangen berichten uit Berlijn toont men in compe tente kringen te Berlijn, nog niet de wer kelijke positie van den huidigen oorlog te hebben begrepen en gaat men, volgens Havas, door met twijfel uit te spreken over den wil van Engeland en Frankrijk om Polen meteen maximum energie te hulp te komen. Dit heeft klaarblijkelijk ten doel de binnenlandsche meening gerust te stellen en de neutrale landen te imponeeren. De correspondent van de Basler Nacht- richten te Berlijn deelt mede, dat in com petente Duitsche kringen aan de buiten- landsche pers is verklaard, dat het eerste offensief aan het Westfront niet van het Duitsche leger zal uitgaan en zelfs ten aanzien van Engeland zal Duitschland zich beperken, tot nader order, met het beant woorden van iederen slag. De hardnekkig heid van Duitschland om de localiseering van den oorlog als mogelijk voor te stellen, toont hoezeer Duitschland er op gesteld is deze isoleering tot stand te brengen, welke noodig is om Polen te veroveren en de ont goocheling van het Duitsche volk zal groot zijn, wanneer het voor het volk duidelijk zal worden, dat de militaire operaties alge meen zullen warden. BRITSCHE REGEERING BIEDT VERONTSCHULDIGINGEN AAN. In verband met het bombardement van Esbjerg heeft de Britsche regeering tegen over de Deensche regeering uitdrukking gegeven aan diepe spijt. Gezien het feit, dat de Deensche regeering verklaart, dat de bommen van Engelsche makelij waren, heeft de Britsche regeering deze interpre tatie als juist aanvaard. De Britsche gezant in Kopenhagen heeft instructie gekregen de diepe spijt van de Britsche regeering tegenover de Deensche regeering tot uitdrukking te brengen, we gens hét hoogst ongelukkige incident, waarbij schade is toegebracht aan Deen sche levens en eigendommen door een bom of bommen, die boven Esbjerg kunnen zijn neergeworpen door een Britsch bombarde mentsvliegtuig. Een uiterst gestreng on derzoek is ingesteld door het ministerie voor luchtvaart, dat heeft vastgesteld, dat geen der vliegtuigen, die teruggekeerd zijn voor een raid op Duitsche oorlogs schepen verantwoordelijk was voor het gebeurde. Alle vliegtuigen, die bij den aan val betrokken waren, hadden strenge en gedetailleerde instructies om de Deensche neutraliteit te eerbiedigen en stappen wa ren genomen om het zeker te maken, dat alleen Duitsche oorlogsschepen zouden worden aangevallen. De aanval werd ten uitvoer gelegd tijdens zeer slecht weer en daarna raakte de luchtmacht verwikkeld in een gevecht boven de wolken. Gelijk reeds gemeld werden bij de operatieeenige verliezen geleden en het is mogelijk, dat een toestel onklaar zou kunnen zijn ge raakt, uit den koers gevlogen en bommen ontladen heeft boven Deensch gebied in de meening, dat het boven zee was. Dit nummer bestaat uit 2 bladen van «len dag Eerste Duitsche luchtaanval op Enge land afgeslagen. (Pag. 1, eerste blad)j Krakau zou door de Duitschers zyn ingenomen. (Pag. 1, eerste blad)J De bommen op Esbjerg kwamen uifc een Engelsche machine. (Pag. 1, eerste blad)J Nog 125 opvarenden van de „Athenian worden vermist. (Scheepvaart)] Prijsopdrijving zal in ons land krachtig worden tegengegaan. (Pag. 1, éerste blad)J ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BEKIGHTEN Het Britsche ministerie van voorlichting heeft gisteravond medegedeeld, dat Zuid- Afrika in oorlog is rnet Duitschland. Er is een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de de betrekkingen van Zuid-Afrika met Duitschland verbroken worden, De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hem ernstige berichten bereiken inzake verhoogingen van prijzen niettegenstaande het feit, dat zoowel in de pers als door middel van de radio tegen prijsverhoogingen in het algemeen met na druk werd gewaarschuwd. De Minister vestigt naar aanleiding hier-* van er de aandacht op, dat iedere verhoo ging van prijzen boven het peil, dat voor; de betreffende artikelen gold in de maand Augustus 1939, tenzij deze door een aan toonbare verhooging van den kostprijs ge motiveerd is, wordt beschouwd als prijs opdrijving in den zin van de wet van 24 Juli 1939 en derhalve is verboden. By over treding van dit verbod zal de politie proces verbaal opmaken, terwijl de betreffende goederen in beslag zullen worden genomen^ Hen, die reeds te hooge offertes hebben gedaan, wordt in hun eigen belang den dringenden raad gegeven deze offertes als nog te herzien. Afnemers worden verzocht prijsverhoo gingen hunner leveranciers terstond schrif telijk kenbaar te maken aan het Ministerie; van Economische Zaken, Bezuidenhout 30| Den Haag. ALLEEN IN ZEER BIJZONDERE GEVALLEN. Ondanks het dienaangaande reeds gepu bliceerde en per radio reeds omgeroepene, blijven tallooze gemobiliseerden zich, het zij per telegram, brief of request, hetzij persoonlijk, hetzij door middel van familie leden, wenden tot het departement van defensie met verzoeken tot het bekomen van verlof om hun studie in de burger maatschappij voort te zetten, of wel om zich te kunnen of blijven voorbereiden voor examens, of wel om weer terug te keeren naar de fabriek, onderneming of eigen zaak, waarin zij werkzaam waren en waarin zij niet of slechts moeilijk kunnen worden gemist, enz. enz. Er wordt daarom met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat dergelijke verzoe ken niet in behandeling genomen kunnen worden en zonder meer terzijde worden gelegd, terwijl dringend verzocht wordt het zenden van telegrammen, brieven of requesten alsmede het brengen van bezoe ken tot het verkrijgen van zoodanige ver loven, achterwege te laten, aangezien zulks geen zin heeft en het departement van defensie reeds mot werk overbelast is. Uitsluitend in zeer bijzondere gevallen

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1