bons Breskensche Courant REST. NIEUWS VAN HET OOSTELIJK FRONT. NIEUWS VAN HET WESTELIJK FRONT EERSTE BLAD STADSNIEUWS emiën, naars. it in 63. oersett Idelburgsche rij v. Stoomvaart Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de De strijd ter zee. Belgische luchtafweer schiet op overvliegend vliegtuig. Fransche oorlogsberichten. Duitsche luchtaanval op Warschau. Aken gebombardeerd Valschermtroepen in actie. Engelschen strooien weer pamfletten boven Duitschland uit. Artillerie aan beide zijden in actie. Nachtelijk luchtalarm te Parijs en te Londen. Britsche vliegtuigen neergeschoten. Slachtoffers van Duitsch mijnenveld Diplömaten uitgewisseld. Vlisstmen Souburg g Vlissingen |j Vlissingen eikt, welke het als versnape- eebrengen en ingen, kan er uur aan „De >g zingen, zing dan rnber begint de rep. Zangv. „D.O.V." in straat 3. Zangers en J zijt zeer welkom, UR. patroonsvereeniging ouburg verzoekt de van het publiek in de huidige omstan- jestellingen zoo mo. van te voren op te tekort aan perso- rist te Den Haag riling met dpi. ge- cheren. Brieven let- reau „Vliss. Crt.". es! P. C. KAAN, Den Helder, Tel. ■huizingen gevraagd delder. Tevens dro- voor inboedels. op Nieuwendijk-* slang. Tegen beloo- sorgen op Konings- Ü01JER, Vrouwe- eelt zich beleefd aan ders- en Behangers- opt. v.Midd.l v.Rott. vm. uur 8 vm. uur 9 9 :f Rotterdam—Mid- :n omgekeerd. Ie klasse ƒ2.25; sse 3.50 Enkele 1.35 Retour 2e het vervoer van zeer billijk. 3Ü 9 i Rotterdam Erven ngvüet 89, Tel. 22727 118. brs. BUYTENHEK, relet. 3521. .ANDERS, Tel. 153. STERHOUT,Tel. 282 retourbiljetten >eperkt, Vlissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 21Q WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1939 Abonnementsprijs: 17 ct. pei week ot 2.20 pei kwartaal Franco per post 12.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men eeü abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10 regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling. Uitgave: Firma Jb. VAN DE VELDE Jr., Bureaux Walstr. 58-60, Tel 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te :Breskens, Dorpsstraat, TeL21; Oost- en West-Sooburg, Kanaalstraat 45, TeL 85 v AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLAND SC HE DAGBLADPERS" Conclusie uit de Duitsche en Poolsche legerberichten. conclusie uit de duitsche en poolsche legerberichten. De militaire correspondent van de „Ti des'' schrijft, dat de conclusie, welke ge trokken kan worden uit de Poolsche en Duitsche communiqué's is, dat de Poolsche corridor is afgesneden. Dit houdt evenwel geenszins in, dat de poolsche strijdkrachten meer noordwaarts zijn onderworpen en nog minder, dat de tegenstand ten oosten van den Weichsel ook maar in het minst zou verslappen. Een Duitsch communiqué verklaart, dat jet in den corridor opgesloten Poolsche leger wanhopige pogingen doet uit te bre ken. Dit is inderdaad het geval. De corres pondent vervolgt, dat een blik op de kaart doet zien, dat in dat gebied geen ander resultaat mogelijk was. De corridor was zoo smal, dat de draag wijdte van het krachtigste geschut de ge- heele breedte overspant. Open vlakten bie den geen natuurlijke verdedigingsstellingen en weinig dekking. Toch is, voor zoover voor het oogenblik te beoordeelen valt, het niet in hoofdzaak artillerie, welke den weg voor de Duitschers heeft gebaand, doch hun luchtmacht, welke meedoogenloos en doeltreffend schijnt te worden gebruikt. Het Poolsche opperbevel moet zich ten volle bewust zijn van de practische onmo gelijk den corridor voor eenigszins gerui- men tijd in bezit te houden en bereid zijn hem op te geven. Het vraagstuk zal voor de Duitschers niet gemakkelijker, doch veel moeilij- I her worden, daar hun verbindingen langer vorden. De Polen zelf zien deze beproevin- pn kalm onder de oogen en weigeren ah over te geven aan een wanhoops- jtemming. De Poolsche generale staf rneldt, dat in. de richting van Plonsk en Ciechanow hardnekkige gevechten worden voortgezet De Poolsche troepen bieden in het zuid westen hardnekkigen tegenstand aan de talrijker vijandelijke strijdkrachten. Veer tien Duitsche vliegtuigen zijn neergescho ten, terwijl aan Poolsche zijde zes werden verloren. De evacuatie buiten Warschau van de centrale regeering, gewonde solda ten en van het Poolsche telegraafagent- schap Pat is geëindigd. De bladen melden, dat de bevolking van het platteland, verontwaardigd over de barbaarsche aanvallen der Duitschers op steden en dorpen, spontaan achtervolgin gen organiseert van de Duitsche vliegers, die zich met behulp van hun valschermen hebben moeten redden. In een geval heb ben boeren vier Duitsche vliegerofficieren meegenomen en aan de politie uitgeleverd. De bevolking veroorlooft zich evenwel niet over te gaan tot willekeurige straf maatregelen tegenover de Duitschers van wie zij, aldus het bericht, een moorddadig optreden ziet tegenover mannen, vrouwen en kinderen. Duitsche berichten. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde heden o.m. mede De operaties van het leger in Polen zijn op 5 September volgens de opgestelde plannen voortgezet. De bergtroepen en de mobiele troepen hebben aan een uitgebreid front de noordelijke uitgangen van de Baskiden bezet en zijn thans in aanval tegen Neu Sandez. De van het zuiden en westen uit tegen Krakau optredende strijdkrachten hebben den vijand in de richting van die stad te ruggeworpen. Het industriegeied van Oost-Opper-Silezië is in Duitsche handen. Meer noordelijk werd in den vroegen na middag de linie ChecinyLepussni Piotrkow genomen De uit Oost-Pruisen via Mlawa optrekkende troepen hebben Cichanow in bezit genomen. De in het noorden strijdende troepen heb ben totnutoe tienduizenden krijgsgevange nen gemaakt en zestig stukken geschut zijn in hun handen gevallen. De stations Zdunska-Wola en Skarzys- ko, Tarnow en Wreschen staan in brand. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt De Duitsche troepen, welke tot den te genaanval tegen Polen zijn opgetrokken, zijn de eerste drie dagen tot honderd kilo meter in het vijandelijke land doorge drongen. Elf Poolsche vliegtuigen neergeschoten. Tijdens luchtgevechten van gistermor gen in het gebied WarschauLodz, wer den volgens het D.N.B. elf Poolsche vlieg tuigen neergeschoten. 9 Derde Poolsche duikboot vernield. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt ver der, dat de Duitsche zeestrijdkrachten voor de Danziger bocht een derde Poolschen on derzeeër hebben vernield. Adolf Hitler aan het iront. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht van het hoofdkwartier van den Führer aan het Oostfront, dat in een station achter het front de speciale trein van den Führer Dinsdagmiddag tegelijk met een trein met gewonden aankwam, welke op weg was naar het binnenland. De Führer liet zich onmidddellijk door den treincommandant rapport uitbrengen en onderhield zich eeni- gen tijd met de gewonden, die hij dankte voor hun dapperheid. De verliezen nog niet te overzien. Met het oog op het verrassende en snel le oprukken van onze troepen in Polen kon tot nu toe nog geen overzicht van de ver liezen worden verkregen en bekend ge maakte meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Thans kan echter wel worden medege deeld, dat de verliezen ook bij de legers, die hevige gevechten om versterkingswer- ken en versterkte stellingen achter zich hebben, betrekkelijk zeer gering zijn te achten. In den tijd van 1 tot en met 3 Sep tember bedroegen de verliezen aan dooden 0.04 pet., aan gewonden 0.25 pet. van de geheele sterkte der aan het Oostelijk front strijdende troepen. Op de 2000 man zijn dus gemiddeld vier dooden en 25 gewonden voorgekomen. Het Britsche ministerie verklaart, dat verscheidene Britsche koopvaardijschepen door Duitsche onderzeeërs zijn aangevallen of tot zinken gebracht. Drie Duitsche schepen, die van bewapening voorzien zou den kunnen worden, zijn in den Atlanti- schen oceaan vernietigd nadjat de beman- in veiligheid was gebracht. duitsche en engelsche schepen tot zinken gebracht. Opvarenden gered. Te Londen is bericht ontvangen, dat be halve de „Olinda" van de HamburgZuid- Amerika Stoomvaart Mij. ook de „Carl Fritzen" van de reederij Fritzen en Zonen tot zinken is gebracht. De bemanningen van beide schepen zijn in veiligheid. Britsche olietanker „San Gerardo" s gisteren te Montevideo aangekomen met Personen aan boord, die overgenomen ZlJn van de „Olinda". De Britsche vrachtboot „Bosnia" van de unard Maatschappij is, naar gemeld on°Jrït, gisteren tot zinken gebracht. Alle zijn gered door den Noorschen »Eidenger". Een stoker is gedood. tankt Het Belgische ministerie van nationale verdedigig deelt mede Onze luchtafweer heeft in de omgeving van Leuven heden nacht het vuur geopend op een onbekend vliegtuig, dat oogenblikkelijk de vlucht Het vierde oorlogscommuniqué, gedateerd op 5 September, luidt „Onze troepen zijn overal in contact aan de uitmonding van onze grens tusschen den Rijn en de Moezel. Er moet aan herinnerd worden, dat aan den Rijn aan beide kanten permanente versterkingswerken den oever omzoomen".. Legerbericht nummer vijf van zes Sep tember des morgens luidtGisteravond en vannacht zijn eenige plaatselijke vorde ringen gemaakt, het afweergeschut zou zeven toestellen hebben neergehaald. Om zes uur vanochtend hebben Duitsche vliegtuigen een aanval op Warschau onder nomen. De ontploffing van eenige bommen werd gehoord. Het alarm was slechts van korten duur. In een officieel communiqué van Pool sche zijde wordt nog omtrent den aanval van Dinsdag medegedeeld In den namid dag van 4 September heeft de vijand een luchtaanval gedaan op Warschau, waaraan ongeveer zeventig bommenwerpers hebben deelgenomen, die brisant- en brandbommen hebben geworpen, welke een reeks branden veroorzaakten. De aanval trof in het bij zonder de buitenwijken van Warschau, die bewoond worden door de armste bevolking. Circa 50 personen werden gedood en talrij ken gewond. Een projectiel viel in ren groep kinderen. Het luchtafweergeschut haalde zeven Duitsche vliegtuigen neer. Een achtste Duitsch toestel viel op eenigen afstand neer en werd later gevonden. De omgeving van Aken zou Dinsdagmor gen, volgens een correspondent van de Bel gische Soir, gebombardeerd zijn. Het geloei van sirenes en het geluid van ontploffingen zijn gehoord in Raeren, Eupen en andere punten aan de Belgische grens. De Eupensche correspondent van de In- dependance Beige meldt, dat de luchtaan val vooral de industriecentra Eschweller .en Stolberg getroffen heeft. Het Duitsche Nieuwsbureau schrijft ten aanzien van het gebruik van valschermtroe pen, dat van Poolsche zijde is gemeld, dat valschermtroepen beschouwd zullen worden als spionnen en dienovereenkomstig zullen worden behandeld. Het nieuwsbureau stelt hiertegenover, dat de valschermtroepen een essentieel bestanddeel zijn van de Duitsche luchtmacht, dat nooit verheimelijkt is. De manschappen van deze afdeeling hebben steeds deelgenomen aan de parade's, waarbij ook de buitenlandsche militaire attaché's tegenwoordig waren. De Duitsche val schermjagers nemen aan militaire operaties deel gekleed in uniform en gewapend en zij kunnen derhalve, overeenkomstig de be palingen van artikel 29 van de Haagsche overeenkomst van 18 October 1907, geens zins worden beschouwd als spionnen. Spion nen zijn slechts zij, die zich op heimelijke wijze in het vijandelijk gebied hebben be- ge- n om berichten te verzamelen. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht ver der, dat tot nu toe nog geen Duitsche val schermtroepen achter de Poolsche linies omlaag zijn gesprongen. Indien dus van Poolsche zijde wordt gemeld, dat Duitsche valschermjagers zijn gefusileerd, dan zou hier alleen sprake kunnen zijn van de be manning van beschadigde vliegtuigen, die zich met behulp van hun parachute poog den te redden. Optreden van parachutespringers. Het Poolsche Telegraafagentschap maak te gisteren meldingen van nieuwe pogingen door Duitschers om door middel van para chutes Poolsch grondgebied te bereiken. Aangezien de autoriteiten en de bevolking er spoedig in waren geslaagd deze Duit schers te arresteren, wordt thans een nieuw middel toegepast Op vier September zijn verscheidene in Poolsche militair uniform gekleede mannen neergedaald. Dit is overigens niet het eerste geval van flagrante schending van het oor logsrecht van de zijde der Duitschers, aldus P.A.T. Officieel werd uit Londen gemeld, dat in den nacht van 4 op 5 September wederom uitgebreide verkenningsvluchten ten uit voer zijn gelegd door de Britsche lucht strijdkrachten, waarbij ruim drie millioen exemplaren der waarschuwing aan Let Duitsche volk werden neergeworpen. De vliegtuigen werden niet aangevallen door vijandelijke toestellen. Bij deze evenals de vorige gelegenheid keerden allo vliegtuigen veilig terug. Terwijl Berlijn blijft volhouden dat de vijandelijkheden nog niet begonnen zijn, melden de dagbladcorrespondenten aan. het westelijk front, in Luxemburg en Bazel, dat een zeer zwaar w-ederzijdsch artillerie vuur gaande is tusschen de Maginot- en de Siegfriedlinie. Naar gezegd wordt, was het vuren zeer hevig in het gebied van de Moezel en heeft het den geheelen nacht geduurd. Vannacht om 1.40 uur werden de Parij- zenaars opgeschrikt door het geloei van de sirenes, welke aankondigden, dat vijande lijke vliegtuigen naderden en misschien over de hoofdstad en haar omstreken zouden ko men. In de meest volmaakte kalmte begaven zij zich met hun gasmaskers naar de schuü- plaatsen, waar zij tot 4.10 uur bleven. Op dat oogenblik maakten de sirenes bekend, dat alle gevaar voorbij was. Te Londen werd om 6-54 uur vanochtend luchtalarm gemaakt. Om negen uur loeiden de sirenes weer ten teeken dat het luchtge- vaar geweken v/as. Het eerste alarm midden op den dag. Kort voor elf uur vanochtend hoorden de Parijzenaars plotseling zware ontplof fingen. Terstond richtten aller blikken zich naar de lucht. Te zelfder tijd g-af het alarmsein bevel de schuilplaatsen op te zoeken. Zonder overhaasting, in de groot ste orde, ging men' naar de schuilplaatsen en wachtte het oogenblik af om terug te keeren naar zijn winkel of kantoor, of zijn weg te vervolgen. Overal werden de orders der chefs van de schuilplaatsen stipt na gekomen. Veertig minuten later was .dit eerste luchtalarm midden op den dag af- geloopen. Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat boven Hamburg vier Britsche verkennings vliegtuigen zijn gezien en aangevallen door de Duitsche luchtstrijdkrachten. Twee Brit sche toestellen werden neergeschoten. Het Duitsche nieuwsbureau bericht ver der, dat Maandag een Duitsch zeevliegtuig boven Doggersbank een Britsch bombarde mentsvliegtuig omlaag heeft geschoten. Nadat het toestel omlaag geschoten was, daalde het Duitsche vliegtuig op zee en redde de bemanning van het zinkende Brit sche toestel. De aanval op Wilhelmshaf en en Cuxha- ven werd volgens het D.N.B. uitgevoerd door twintig tot vijfentwintig vijandelijke vliegtuigen. Met zekerheid kan worden ge meld, dat alleen in het ressort van den bevelhebber van de kustwacht Oost-Fries land tien vijandelijke toestellen omlaag zijn geschoten. Hiervan heeft een vaartuig der oorlogsmarine vier vliegtuigen neergescho ten. Volgens het blad Arbete zou weer een stoomschip, waarvan de nationaliteit onbe kend is, gezonken zijn na te zijn geloopen op een Duitschen mijn in het zuidelijk deel van de Oeresund. Maar aangezien nog geen wrakstukken gevonden zijn na de gehoorde ontplof fig, blijft het mogelijk, dat de ontploffing vaD de mijn is veroorzaakt is door een andere oorzaak dan een aanvaring door een schip. Voorts moet gemeld worden, dat mer geen berichten heeft van het Letlandsche s.s. Imanta, dat 10.500 ton meet en dat om 18 uur 30 uit Traelleborg was vertrok ken. Het schip is niet in Limhamn bij Mal- moe, waarheen het onderweg was, aange komen, Dit nummer bestaat uit 2 bladen §ellCUff8cMI$»CM Don de— dqg Aken zou gebombardeerd zyn. (Pag. 1, eerste blad)! Duitsche luchtaanval op Warschau, (Pag. 1, eerste blad)] Polen beweert 30 vliegtuigen boven Berlijn te hebben laten vliegen j Duitschland ontkent dit echter, (Pag. 1, eerste blad)] De nieuwe gemeenteraden geïnstal leerd benoeming van wethouders. (Uit den omtrek, pag. 2, 2e Duitschland zou in Polen valscherm-» troepen laten optreden. (Pag. 1, eerste blad)] De Zuid-Afrikaansche regeering is af getreden. (Buitenland)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN Zooals gemeld is, hebben de Poolsche autoriteiten twee leden van den staf van de Duitsche ambassade te Warschau op het laatste oogenblik vastgehouden. Van Duit sche zijde zijn hierop twee leden van de vertrekkende Poolsche ambassade ce Ber lijn op hun reis naar Denemarken vastge houden. Docr bemiddeling van een neutrale mo gendheid zijn thans de beide leden der Duitsche ambassade vrijgelaten, waarop ook de beide Polen toestemming hebben gekregen hun reis naar. Denemarken voort te zetten. de nieuwe wethouders. Verdeeling der werkzaamheden. Naar wij vernemen zal de heer W. P« Edelman zich in het nieuwe college weder om belasten met de onderwijszaken en de heer A. Rorije met die van financiën en sociale zaken. De heer H. B. J. Knoop, die thans de plaats van den heer Anker in het cokege van B. en W. inneemt, zal gemeente werken en de bedrijven voor zijn rekening nemen. Tijdens zijn afwezigheid door mobi lisatie, zal de heer Edelman ook deze zaken behartigen. Laatstgenoemde heer is, even als in het vorige college, aangewezen om brj ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den burgemeester, als loco-burgemees ter op te treden. Mocht ook de heer Edel man hiertoe niet in staat zijn, dan wordt hij vervangen door den heer Rorije, en zoo ook deze verhinderd is, door den heer Knoop. Burgemeester van Woelderen heeft zich belast met behartiging van de aangelegen heden betreffende de badexploitatie en plantsoenen. De 50.000ste bader (baadster)] verwacht. Naar verwacht werd zou hedenmiddag de 50.000ste bader (baadster) zich bij het ge meentelijk badbedrijf aanmelden* Het staken van den „Zeeland"-dienst. Zooals in ons vorig nummer nog in het kort werd gemeld, zal de Mij. „Zeeland" tot nadere aankondiging den dienst op En geland niet onderhouden. De verschillende, maatregelen voor het aandoen van de En gelsche haven Tübury Docks zijn voor el- xaar, doch thans moet gewacht worden op m beslissing van de Nederlandsche regee ring in verband met het molest-risico. Wan neer dit geregeld zal zijn, is niet bekend. ""isschiei zal het reeds mogelijk zijn, mor genochtend af te varen, doch het kan even goed nog geruimen tijd duren voordat de dienst hervat kan worden.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1