Breskensche Courant EERSTE BLAD Dagblad voor Zeeland, waarin opgenomen de Engelsche vliegeraanval op Wilhelmshaven. Bommen op Deensche stad Esbjerg geworpen. Grieksch schip op Duitsche mijn geloopen DE ONDERGANG VAN DE „ATHENIA". Duitsche radiorede van Chamberlain. Wederom vreemde vliegtuigen boven ons land. Duitsch schip door Engelschen tot zinken gebracht. Zij die wel en niet neutraal blijven. Dagorder van den opperbevelhebber van land- en zeemacht. TELEX VJissingsche Courant 77ste JAARGANG NUMMER 209 DINSDAG h SEPTEMBER 1939 adonnementsprys17 ct. per weel? ot t 2.2U pei kwartaal. Franco per post ƒ2.50. Afzonderlijke nummers 5 ct. Voor het buitenland neme men een abonnement op het postkantoor zijner gemeente. Advertentieprijs: Van 15 regels 1.25» iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent (max. 10- regels). Derde plaatsing gratis. Vooruitbetaling Uitgave: Firma t. VAN DE VELDE Jr., Bureaus Walstr. 58-60, TeL 10 (2 lijnen), Giro No.66287. Eigen kantoren te: Breskens, Dorpsstraat,Tel.21; Oost- en West-Souburg, Kanaalstraat 45, TeL 85. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR P U B L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE N E D E R L A N D S C H E DAGBLADPERS' Aan beide zijden werden verliezen geleden. Bageïsche bombardementsvliegtuigen van de nieuwste constructie hebben Maandag avond tegen zes uur de steden Wilhelms haven en Cuxbaven aangevallen. De bom bardementen richtten, volgens het D.N.B., geen schade aan daar zij geschiedden tij dens krachtig afweervuur. Van het totaal aantal van twaalf Engelsche vliegtuigen werden vijf neergeschoten. De aanvallers trachtten zich in zuidwes telijke richting aan het vuur te onttrekken en zetten koers in de richting van Neder- landsch gebied. Een Engelsch communiqué. Het Britsche ministerie van voorlichting deelde mede Eenheden van de Royal Air Force hebben Maandagmiddag met succes een aanval gedaan op schepen vn de Duit- sche vloeit te Wilhelmshaven en Brunsbut- te' aan den ingang van het Kielerkanaal. Verscheidene voltreffers met zware bom men werden waargenomen op een Duitsch slagschip op de reede van Wilhelmshaven, waardoor groote schade werd aangericht. Te Brunsbuttel werd een aanval gedaan op een slagschip dat langs de kade lag, waar bij eveneens ernstige schade werd toege bracht. Tijdens den aanval, die werd uitge voerd in zeer ongunstige weersomstandig heden, werd een tegenaanval gedaan, ter wijl luchtafweergeschut in werking werd gesteld, waardoor wij eenige verliezen leden. Verkenningsvlucht over West- Duitschland. Het Britsche ministerie van voorlichting teelde verder mede, dat in den nacht van J op 4 September vliegtuigen van de Royal Air Force uitgebreide verkenningsvluchten hebben ondernomen boven Noord- en West- Duitschland. Him werd geen strijd geboden door vijandelijke vliegtuigen. Ruim 6.000.000 exemplaren van een waarschuwing- aan het Duitsche volk werden over een uitgestrekt gebied neergeworpen. Een vliegtuig heeft Maandag enkele bommen op de Deensche stad Esbjerg ge worpen. Een huis van drie verdiepingen werd verwoest. Volgens de „Aftonbladet" heeft men Zondag zeven Duitsche bombardements vliegtuigen waargenomen, die boven de Oeresund in noordelijke richting vlogen. Het telegraafagentschap Ritzau deelt bader mede, dat een onbekend vliegtuig 4 bommen op Esbjerg heeft geworpen, waar van twee ontploften. Volgens de eerste berichten zijn er twee öooden en drie gewonden. Een Duitsche verklaring. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde Maandag „Munch, de Deensche minister van buitenlandsche zaken, heeft vandaag den Duitschen gezant ontvangen en hem medegedeeld, dat tegen 17 uur een vlieg tuig twee bommen op de Deensche stad Esbjerg heeft laten vallen, waardoor een buis verwoest werd. De nationaliteit van bet vliegtuig kon niet worden vastgesteld. Re bomscherven zullen onderzocht worden. Re Duitsche gezant heeft onmiddellijk duidelijk verklaard, dat hier in geen geval sprake was van een Duitsch vliegtuig, om dat het Duitsche luchtwapen van den Eührer order heeft gekregen tot eiken prijs bet gebied der neutrale staten te* eerbiedi gen. Ondertusschen is geconstateerd, dat geen enkel Duitsch vliegtuig over Jutland heeft gevlogen. Rit feit is onmiddellijk ter kennis van de Reensche regeering gebrachb. Het werpen Van dezen bom moet ongetwijfeld be schouwd worden als een uitdagingspoging van Engeland en door het publiek gelaakt worden". OPVARENDEN GERED. Het eerste slachtoffer van de Duitsche riijnen ten Zuiden van de Sont is het riekseke schip „Josti". Het schip was op WeS van Leningrad naar Antwerpen. De geheele bemanning, bestaande uit 29 per- Sonen' gered. Zij werden aan boord ge- &°men door de Zweedsc-he loodsboot en net Finsch schip „Poseidon"* ALOM VERONTWAARDIGING. De Britsche admiraliteit verklaart, dat het tot zinken brengen van de „Athenia" opzettelijke veronachtzaming vormt van de verklaring, die vrijwillig door Duitschland is afgelegd ten tijde van zijn toetreding tot het Londensche vlootverdrag van 1930 en i"houdende, dat het uit eigen vrijen wil er afstand van deed, om gebruik te maken van den mbeperk ten duikbootoorlog bij iedere toekomstige campagne. Het ministerie van voorlichting deelde gisteravond mede, dat ongeveer 430 over levenden van de „Athenia" zich aan boord bevinden van den Noorschen stoomer „Knut Nelson" die op weg is naar Galway in den Ierschen vrijstaat, welks regeering voor bereidingen treft om hen te ontvangen. Er verluidt, dat 75 van de passagiers der „Athenia" vrouwen en kinderen waren. Ambtenaren der reederij verklaren, dat er 300 Amerikanen aan boord waren. Volgens een telegram uit Glasgow aan Press-Association bevonden zich 34 perso nen van Duitsche nationaliteit aan boord. De Amerikaansche marinecommissie deelt mede, dat zij bericht heeft ontvangen, dat acht overlevenden, van de „Athenia" door het Amerikaansche vrachtschip „City af Flint" aan boord zijn genomen. Allen zijn ernstig gewond. Het Britsche ministerie van voorlichting verklaart in verband met een Duitsch be richt, dat de „Athenia" waarschijnlijk op een mijn is jeloopen, dat de admiraliteit mededeelt, dat geen Britsche mijnen in dat gebied gelegd zijn. Elf uur in reddingbooten. De eerste groep overlevenden van den on dergang van de „Athenia"' is te Greenock, een voorhaven vanGlasgow aangekomen. Zij boden een pathetischen aanblik. Tal van vi'ouwen hadden de armen in een doek en zij waren blootshoofds. De meeste overlevenden waren van slechts weinig kleedingstukken voorzien. Verhalen van ooggetuigen. Een levendig verhaal over de torpedee ring van het schip, gaf een zeeman, die zed, dat de duikboot geen waarschuwing had gegeven en dat het eerste wat men be merkt had de ontploffing was. Na de eer ste ontploffing verscheen de duikboot aan het oppervlak op minder dan 100 meter afstand. Toevallig was een Noorsch schip in de buurt, dat te hulp kwam, doch de sloep van hefc schip heeft mijn reddingboot geraakt, waarin zich 52 vrouwen bevonden. De bodem van mijn boot werd eruit gesla gen. Van deze boot zijn slechts Zeven of acht opvarenden overgebleven De zeeman voegde hieraan toe, dat hij drie uur lang in een zwemgordel had rond gedobberd, aleer hij door het Zweedsche jacht „Southern Cross" werd opgepikt. Een andere zeeman vertéldeIk zag de duikboot op ongeveer een kwart mijl af stand, nadat zij de torpedo had afgevuurd. De „Athenia" maakte slagzij en ging ten slotte aan de achtersteven onder. Eenige overlevenden waren elf uur in de reddingboot aleer zij werden opgepikt. Een derde ooggetuige, een steward van de derde klas, die het diner serveerde in de salon, toen ds „Athenia" werd getorpe deerd, zeide„Ik heb tien personen van mijn tafel meegenomen naar de redding booten. Ik slaagde er in hen allen in de red dingboot te brengen, maar één boot met zeventig passagiers viel van de davit onge veer tien meter omlaag in het water. De meeste inzittenden waren vrouwen en kin deren die voor het meerendeel gewond wer den. Geen formeel Amerikaansch protest In officieele kringen verwacht men niet, dat de Vereenigde Staten een formeel pro test zullen indienen bij de Duitsche regee ring betreffende het torpedeeren van de „Athenia", alduL. meldt de correspondent van het agentschap Dowjones in Wash ington. Ambtenaren verklaarder, dat het twijfelachtig is of de Vereenigde Staten een motief hebben om te protesteeren, gezien het feit dat de „Athenia" onder Britsche vlag voer. De regeering van de Vereenigde Staten is voornemens de Amerikanen, die ontsnapt zijn aan het torpedeeren van de „Athenia" bij hun terugkeer in de Vereenigde Staten te ondervragen. Na het onderzoek zal een besluit worden genomen of een diploma tieke actie noodig is. De weerklank in Canada. Het torpedeeren van de „Athenia" heeft levendige verontwaardiging gewekt in Canada. Wel werd men-gerustgesteld door de mededeeling, dat de opvarenden waren gered, behalve zij, die door den torpedo wa ren gedood, doch de kalmte keerde hierdoor niet terug. De ochtendbladen maakten gisteren mel ding van het bericht met groote koppen, doch de tijd heeft ontbroken om commen taar te leveren. Een verklaring van kardinaal Verdier. Naar aanleiding van het torpedeeren van de „Athenia" heeft de Fransche kardi naal' Verdier verklaard, dat het torpedee ren van de „Athenia" alle menschen ter wereld treft, wier leven niet meer veilig is. Het toont eens te meer, dat de huidige strijd werkelijk de beschaving tot inzet heeft. Mist geeft vertraging. Een dichte mist heeft de aankomst op de Clyde vertraagd van twee schepen welke een aantal overlevenden vervoeren van de „Athenia". Ambulances staan gereed om de gewonden, zoodra de vaartuigen zijn aan gekomen, naar Glasgow te vervoeren. GERICHT TOT HET DUITSCHE VOLK. Chamberlain heeft zieh gisteren in een radiorede in de Duitsche taal tot het Duit sche volk gericht. Hij zei Chamberlain Uw land en het mijne zijn thans in oor log. Uw land had bommen geworpen op en was binnengevallen in het vrjje, onafhan kelijke Polen, dat dit land gebonden was om te verdedigen. Omdat uw troepen niet teruggetrokken zijn in antwoord op de Brit sche nota, is de oorlog gevolgd, Na feiten gegeven te hebben ten aanzien van Hitiers aanbod aan. Polen, vroeg Cham berlain Waarom achtten wij het noodzakelijk een oostelijke mogendheid te verdedigen, terwijl onze belangen in het westen liggen? Het antwoord, ik betreur het te zeggen, is, dat niemand in dit land vertrouwen heeft in het woord van uw leider. Hij gaf zijn woord, dat hij het verdrag van. Locarno zou eerbiedigen en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij noch verlangen had, noch het voornemen om Ootenrijk te annexee- ren en hij brak het. Hy verklaarde, dat hij de Tsjechen niet zou inlyven in het Duit sche rijk, en hij deed het toch. Hij gaf zijn woord na München, dat hij geen verdere territoriale eischen en plannen had in Europa, en hij brak het. Hij gaf zijn woord, dat hij geen Poolsche provincies wilde en hij brak het. Hij heeft gedurende jaren gezworen dat hij de doodsvijand was van het bolsjewisme en hij is thans zijn bondgenoot. Kan het U verbazen, dat zijn woord voor ons het papier niet waard is, waarop het is geschreven? Het Duitsch Russische pact was een cynische omme keer, die ten doel had het vredesfront te gen de agressie in puin te slaan. Dit gok spel is mislukt. Uw ^eider offert U, het Duitsche volk, thans op aan het nog mon- teraehtiger gokspel van een oorlog om zichzelf los te maken uit een onmogelijke positie waarin hij zichzelf en U geleid heeft. In dezen oorlog strijden wij niet tegen U, het Duitsche volk, jegens hetwelk wij geen bittere gevcelens hebben, maar tegen het tyrannieke en meineedige regie- me, dat niet alleen zijn eigen volk heeft verraden, maar de geheele westersehe be schaving en alles, wat U en ons dierbaar is. Chamberlain besloot zijn toespraak met de woorden „Moge God de rechtvaardigen verdedigen," NABIJ AMSTERDAM ONDER VUUR GENOMEN. De regeeringspersdienst meldtMaan dagavond kort na 7 uur zijn in het uiterste noorden des lands twee buitenlandsche mi litaire vliegtuigen gesignaleerd, die zich binnen ons rechtsgebied in westelijke rich ting bewogen. De in verschillende plaatsen verkregen gegevens worden verzameld en vergeleken, teneinde te kunnen vaststellen tot welke nationaliteit de vliegtuigen behoorden en de betreffende regeering voor deze schen ding van onze neutraliteit aansprakelijk te stellen» Op enkele blijkbaar verdwaalde vliegtui gen, die ongeveer vier uur hedenochtend boven ons land, en met name in de omge ving van Amsterdam verschenen, kon. het vuur worden geopend. Een Duitsche verklaring. In verband met de door den Nederland- schen regeeringspersdienst gemelde schen ding der neutraliteit door Britsche vlieg tuigen, wordt thans in Berlijn officieel vastgesteld, dat op den door den Neder- landschen regeeringspersdienst aangegeven tijd in het bewuste gebied in het geheel geen Duitsche vliegtuigen in de lucht wa ren. Volgens het Duitsche gezantschap te 's-Grav-snhage zouden de vliegtuigen die Maandagavond de Nederlandsche grens hebben overschreden Engelsche lange af- stands bombardementsvliegtuigen zijn ge weest, die zich na hun yergeefschen aanval op Wilhelmshaven hebben runnen redden door over Nederlandseh gebied te vliegen. Meer dan de helft der aan dezen bommen- aanval op Wilhelmshaven en Cuxhaven deelnemende Engelsche vliegtuigen is, naar ons van dezelfde zijde wordt gemeld, door Duitsche jagers en luchtafweergeschut vernield. De Britsche kruiser „Ajax" heeft giste ren het Duitsche vrachtschip „Olinda" voor de monding van de Rio Grande tot zinken gebracht. De bemanning is gevan gen genomen en naar Montevideo gebracht aan boord van het Britsche vrachtschip „Saint Gerald". Het Duitsche vrachtschip „Chr. Door- num" is bij Botwood (New Foundland) aangehouden en opgebracht. De beman ning is gevankelijk overgebracht naar St. John op New Foundland. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het optreden der vloot voortgezet wordt op alle zeeën, maar dat tot dusverre nog geen groote operaties te melden vallen. Dover is gesloten voor de koopvaardij. Franco heeft een decreet onderteekend, waarbij de „strikte neutraliteit" van Spanje wordt afgekondigd. De regeering van Nepal heeft de Brit sche regeering meegedeeld bereid te zijn om 8000 man troepen te zenden voor den dienst bij de Britsche troepen in Indië tij dens de huidige crisis. De Britsche regee ring heeft het aanbod met groote waardee ring aanvaard. De Emir van Transjordanië heeft via den hoogen commissaris voor Palestina den Britschen minister van koloniën zijn „van ganscher harte gegeven trouw en die van zijn volk" doen weten. Het parlement te Kaapstad heeft een door generaal Smuts ingediende motie, waarin werd voorgesteld de betrekking-en met Duitschland te verbreken aangenomen met 80 tegen 67 stemmen. De Zuid-Slavische regeering verklaart in een communiqué, dat dit land neutraal zal blijven. De Roemeensche ministerraad is vastbe sloten zijn vreedzame houding en goede verstandhouding met al zijn buren te hand haven. Bulgarije volgt de gebeurtenissen, zonder hartstocht noch haat, doch met een on buigzame wil tot vrede, en met een vast beslotenheid om koelbloedig aan alle ge beurtenissen het hoofd te bieden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen van den «tan Opnieuw vreemde vliegtuigen boven ons land. By Amsterdam is er op ge*- schoten. (Pag. 1, eerste blad} Bommen geworpen op een Deensche stad. (Pag. 1, eerste blad} Duitsch schip door Engelschen tot zin ken gebracht. (Pag. 1, eerste blad} Grieksch schip op Duitsche mijn geloo pen. (Pag. 1, eerste blad} Dr. Staverman gehuldigd als leider van het Ziekenfonds Walcheren. (Stadsnieuws Vlissingen} De Indië-dienst van de K.L.M. is her vat. (Pag. 1, eerste blad)] ZIE VERDER EVENTUEEL LAATSTE BERICHTEN GENERAAL I. H. REIJNDERS. Hedenmorgen is voor den troep de vol gende dagorder van 5 September van den opperbevelhebber van land- en zeemacht voorgelezen „Het is mij een behoefte mijn groote waardeering uit te spreken voor hetgeen door de onder mijne bevelen staande, tot land- en zeemacht behoorende officieren, onderofficieren, korporaals en manschap pen en het bij de onderdeelen van land- en zeemacht dienstdoende burgerpersoneel -in de achter ons liggende dagen is verricht, Zoowel uit eigen aanschouwing als uit rapporten van uwe commandanten is mij gebleken, dat groote inspanning van u is gevorderd en dat gij met opgewektheid en kalme vastberadenheid aan de gestelde eischen hebt voldaan. In het bijzonder wil ik mijn erkentelijk heid uitspreken jegens het personeel van de grens- en kustbeveiliging en van de luchtverdediging, welk personeel reeds sedert geruimen tijd onder veelal moeilijke omstandigheden zijn taak op uitnemende wijze heeft vervuld. Ik ben door dit alles gesterkt in mijn overtuiging, dat ons volk wat betreft uwe energie en toewijding met het volste ver trouwen de toekomst kan tegemoet zien, wetende dat, mochten onverhoopt de grootste offers van u worden gevraagd, gij bereid zult zijn deze te brengen uit liefde voor uw land en in trouwe aanhan kelijkheid aan onze geëerbiedigde Vorstin. Lieve de Koningin 1" ontvangen wij alle nieuwsbe richten van Nederlandsche en Buitenlandsche Persbureaux. De Vlissingsche Courant" waarin opgenomen de „Bres kensche Courant", is „bij" tot de laatste minuut.

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 1