Stadsnieuws Vlissingen De overhandiging der oorlogsverklaring. NIEUWS VAN HET OORLOGSTOONEEL NOOTJEb Nu Duitschland in oorlog is. De houding van andere mogendheden. Koning Leopold aanvaardt het opperbevel. Doopplechtigheid van Prinses Irene uitgesteld. Een Fransch communiqué. Proclamatie van Hitier tot de N.S.D.A.P. Italië stelde 5-mogendheden- conferentie voor. Egypte verbreekt diplomatieke betrekkingen met Duitschland. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Beurswet 2914. 9 Op 3 September zal het 70 jaar geleden zijn dat de Hoogere Burgerschool te Zierik- zee geopend werd, toen als gemeentelijke instelling. Op 1 September 1907 ging zg aan het Rijk over. Het bureau van den Ned. Slagershond wijst het publiek erop, dat het zelf mede- helpt, de prijzen van het rundvet te ver- hoogen door extra-voorraden in te slaan. Wanneer men gesmolten reuzel in plaats van versch rundvet zou gebruiken, zou de schaarschte van het oogenblik verminde ren. Naar wij vernemen is met ingang van Za terdag de inbeslagname van het Concert gebouw te Amsterdam door de militaire autoriteiten opgeheven. Het Belgische staatsblad publiceerde een koninklijk besluit waarbij het tot op den dag waarop het leger weer op vredessterkte gebracht zal zijn, verboden is een vlag van een vreemden staat te hijschen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Bel gische regeering aan alle belanghebbende regeeringen meded eeling heeft gedaan van de neutraliteit van België. Het Britsche ministerie van volksgezond heid deelde mede, dat Vrijdag alleen uit Londen bijna tweehonderdduizend school kinderen werden geëvacueerd en in goeden welstand zijn aangekomen. Zaterdag wer den de overige kinderen uit Londen geëva cueerd. Het radiotelefoonverkeer met het Brit sche rijk en met via het Britsche rgk te bereiken bestemmingen is geschorst. De Deensche regeering heeft besloten ter vergemakkelijking van de controle op zee mijnvelden te leggen bij den ingang van Kongedybet, Hollaenderdybet en Drog- den. m Vaartuigen van het Zweedsche kustver- dedigings-eskader patrouilleeren van Za terdag af langs de Zweedsche kusten ter waarborging van de neutraliteit des lands. Vliegtuigen zullen aan de patrouille deelne men. *99 Officieel wordt medegedeeld, dat de Amerikaansche regeering de Engelsche belangen in Duitschland zal behartigen. De Duitsche belangen in Engeland zullen door het Zwitsersche gezantschap worden be hartigd. *99 President Roosevelt heeft goedgevonden, dat aan de landen, die vertegenwoordigd zijn op de tentoonstelling te New York ver zocht wordt hun deelneming ook te verlee- nen voor het jaar 1940. In welingelichte kringen te Tokio ver neemt men, dat de Japansche ambassadeur te Moskou opdracht heeft gekregen zich in verbinding met het Kreml te stellen om het incident van Nomonhan langs diplomatieken weg te regelen. a De Koninklijke familie van Albanië, die in kasteel Lamaye bij Versailles woonde is in allerijl van Versailles naar Labaule ver trokken. 9 De algemeene mobilisatie is in geheel Marokko ten uitvoer gelegd. De reactie te Berlijn. Volgens Havas meldde gisteren de „Neue Züricher Zeitung" uit Berlijn, dat de reactie op den huidigen staat van oorlog zeer merkaardig was, men leefde nog steeds in de verbeelding dat de oorlogstoestand be perkt zou zijn tot Duitschland en Polen, en velen zouden niet weten dat deze zich heeft uitgebreid tot Frankrijk en Engeland. Naar het uiterlijk toont het stadsbeeld van Ber lijn weinig verandering, alleen houden zich duizenden in de omgeving van de rijkskan selarij op. Het programma van de theaters in Ber lijn en de overige steden van Duitschland bleef Zaterdag ongewijzigd. In de theaters waren overal maatregelen genomen tegen aanvallen uit de lucht. De Führer heeft de leden van de weer macht, die zijn veroordeeld tot vrijheids straffen van niet langer dan zes maanden, gratie verleend. Van de gratie uitgezon derd zijn msidadigers, deserteurs, mui ters e.d. De leider van den arbeidsdienst, Hierl, heeft een oproep gepubliceerd tot uitbrei ding van den arbeidsdienst voor de vrou welijke jeugd. Alle meisjes van 17 tot 25 jaar, die niet reeds een bijzondere taak te vervullen hebben, moeten in den arbeids dienst eeredienst verrichten. Het Duitsche nieuwsbureau meldtDe Führer heeft Zaterdag de orde van het ijzeren kruis weer ingesteld. De orde zal in vier klassen, nl. tweede klasse, eerste klas se, ridderkruis en Grootkruis verleend wor den, en wel uitsluitend voor dapperheid tegenover den vijand, resp. voor bijzondere prestaties» DIPLOMATEN VERLATEN HUN POSTEN. De staat van oorlog waarin Groot-Brit- tannië zich met Duitschland bevindt, is effectief geworden Zondagochtend te 11.15 uur, toen Dunbar, de chef van de afdeeling verdragen van het Foreign Office den Duitschen zaakgelastigde dr. Kordt mede deelde, dat van 11 uur Engelschen zomer tijd af de staat van oorlog tusschen Enge land en Duitschland bestond. Overeenkomstig het diplomatiek gebruik werden dr. Kordt alle faciliteiten verleend opdat hij zoowel als zijn medewerkers En geland kunnen verlaten. Zij zullen zoo spoedig mogelijk vertrekken. Dr. Kordt gaf de verzekering, dat aan sir Neville Henderson en diens medewer kers te Berlijn door de Duitsche regeering dezelfde faciliteiten verleend zullen wor den. Na de démarche, die hij Zondagmiddag te half een bij Von Ribbentrop heeft ge daan, heeft de Fransche ambassadeur, Coulondre, door een secretaris in "de Wil- helmstrasse zfn paspoort laten vragen. Te Parijs hebben de leden der Duitsche ambassade op de Quai d'Orsay hun pas poorten gevraagd. De Fransche diplomaten in Duitschland en de Duitsche in Frankrijk zullen over België naar hun landen terugkeeren. De behartiging der Fransche belangen in Duitschland wordt toevertrouwd aan de ambassade der Vereenigde Staten. Nitsji Nitsji Sjmboen schrijft, dat Japan in geval van een Europeesch conflict strikt neutraal zal blijven. Het blad voegt hier aan toe, dat evenwel geen neutraliteits- verklaring zal worden afgelegd. Zondagmiddag had Franco nog geen po sitie gekozen in het Europeesche conflict. Volgens Havas gelooft men te Burgos, dat hij zal wachten hoe de oorlog zich ontwik kelt alvorens zich uit te spreken. Bij het ontbreken van een officieel standpunt heeft de pers opdracht ontvangen zich te ont houden van commentaren over den inter nationalen toestand en de strengst moge lijke objectiviteit in de berichtgeving in acht te nemen. De waarnemende minister-president van Nieuw-Zeeland Fraser heeft in een radio rede tot de natie verklaard, dat Nieuw- Zeeland ten volle met Engeland zal samen werken. Ingeval Engeland in oorlog zou komen om te pogen weerstand te bieden aan agressie, zal de regeering van Canada van het parlement volmacht vragen doeltreffend met Engeland samen te werken. Ondertus- schen worden maatregelen genomen, Cana da te verdedigen. Minister-president Noeri Said heeft in een radiorede verklaard, dat Irak zich niet in een oorlog zal laten verwikkelen. Wel zal men Engeland als bondgenoot de trans portmiddelen van Irak ter beschikking stellen. In een buitengewone zitting heeft de Noorsche ministerraad de neutraliteit van Noorwegen afgekondigd. President Vargas heeft Zondag de wet inzake de neutraliteit van Brazilië onder teekend. In Argentijnsche kringen streeft men er naar, de Spaansch-Amerikaansche Staten buiten het internationaal conflict te houden. Ook Portugal blijft neutraal. Vannacht om tien minuten voor drie uur werden Londen, gedeelten van de Mid lands en van de Noordoostelijke graaf schappen opgeschrikt door het geloei van sirenes, welke de bevolking uitnoodigden de schuilplaatsen op te zoeken, daar ge vaar voor een luchtaanval bestond. Rustig hebben de Londenaars de gegeven instruc ties gehoorzaamd en de schuilplaatsen be reikt. Na 35 minuten meldden de sirenes, dat het gevaar was geweken en in dezelf de orde en kalmte ontruimde de bevolking de schuilplaatsen. Het ministerie van voorlichting heeft vanochtend om 7.20 uur Britsche zomer tijd verklaard, dat het luchtalarm vanoch tend gegeven werd omdat boven de Oos telijke graafschappen en de Midlands niet geïdentificeerde vliegtuigen zgn ge passeerd. Een aantal gevechtsvliegtuigen werd de lucht ingezonden en zoodra op bevredigende wijze was vastgesteld, welke vliegtuigen het betrof, werd het signaal gegeven, dat alles weer veilig was. De Belgische koning heeft de volgende dagorder tot het leger gericht ,Ik neem vandaag het opperbevel over het leger over. Ik heb de zekerheid, dat het onder alle omstandigheden door zijn dap perheid en zijn zelfverloochening zich waar dig zal weten te betoonen van het vertrou wen, dat de geheele natie in hem stelt. Gedaan ten paleize van Brussel, den vier den September 1939. vr.g. LEOPOLD," J Men meldt ons van officieele zijde, dat de voorgenomen doopplechtigheid van Prinses Irene op 14 September a.s. in de Nieuwe Kerk te Amster dam voorloopig is uitgesteld. O L30HS DE OPERATIES ZIJN BEGONNEN. Het Fransch communiqué nummer 1 van den vierden September des morgens meldt: De krijgsverrichtingen zijn begonnen wat betreft het geheel der strijdkrachten te land, ter zee, en in de lucht. DE „JOODSCH-DEMOCRATISCHE WERELDVIJAND" HEEFT HET GEDAAN De Führer heeft gisteren de volgende proclamatie gericht tot de Nationaal-Soci- alistisch Duitsche Arbeiderspartij Nationaal-socialisten en nationaal-soci- alistische vrouwen. Onze Joodsch-democra- tische wereldvijand heeft het klaar ge speeld het Engelsche volk tegen Duitsch land op te hitsen tot een staat van oorlog. De motieven daarvoor zijn zoo leugenach tig en weinig steekhoudend als de motie ven in 1914 waren. Daarin is niets gewij zigd, doch veranderd zijn de kracht en de wil van het rijk ditmaal den ons opge drongen strijd met die vastbeslotenheid te voeren, welke noodig is om de nieuw be raamde misdaad aan de menschheid te niet te doen. 1918 zal niet terugkeeren. De Duitsche weermacht zal in het Oosten in enkele weken tijds den door de Engelschen gelegden omsingelingsring. doen springen. Zij zal in het Westen in de grootste ves- tingswerken van alle tijden het Duitsceh grondgebied beschermen. Het Duitsche volk zal ieder offer brengen in het be wustzijn, dat het dit geschil niet te vree zen heeft. Wie handelt in strijd met de eischen voor de gemeenschap of wie meent deze zelfs te kunnen saboteeren, zal dezen keer onbarmhartig worden vernietigd. De brave soldaat aan het front moet weten dat zijn leven voor ons nog altijd hooger staat dan dat van landverraders. Hij moet evenwel ook weten dat in dezen strijd voor den eersten keer in de geschiedenis niet door den een wordt verdiend, terwijl de an deren moeten bloeden. Wie daar om meent zich in deze onheilspellende maanden of jaren te kunnen verrijken verwerft zich geen vermogen doch haalt zich slechts den dood op den hals. Ik stel alle nationaal- socialistische functionarissen er voor ver antwoordelijk, dat zij ook in hun persoon lijke leven op voorbeeldige wijze de offers dragen, welke de gemeenschap moet dra gen. Wat wij op het oogenblik bezitten is volkomen zonder belang. Van beteekenis is slechts één ding dat Duitschland over wint. De weg, welke wij thans betreden, is niet moeilijker dan de weg van Versail les tot 1939. Wij hebben niets te verliezen, wij heb ben alles te winnen. De Britsche ambassadeur in Berlijn is, naar Lord Halifax Zaterdag in het Hooger- huis vei'klaarde, Vrijdagavond half tien ont vangen door Von Ribbentrop, wien hij de waarschuwende boodschap overhandigde, welke Vrijdag in het Engelsche Hoogerhuis is voorgelezen. Von Ribbentrop antwoordde de mededeeling aan Hitier te moeten voor leggen. De ambassadeur verklaarde zich bereid het antwoord van den rijkskanselier in ont vangst te nemen, maar hij heeft geen ant woord ontvangen. Aanvankelijk heeft men het uitstel nog geweten aan een voorstel, dat inmiddels naar voren was gebracht door de Italiaansche regeering, inhoudende dat de vijandelijkheden zouden gestaakt worden en dat daarna onmiddellijk een con ferentie zou belegd worden tusschen de vijf mogendheden Engeland, Frankrijk, Polen, Duitschland en Italië. Hoewel de Britsche regeering de pogin gen van de Italiaansche regeering waar deerde, zou zij, volgens Halifax harerzijds tocl niet hebben kunnen deelnemen aan een conferentie, zoolang Polen het slachtoffer is van een invasie, zoolang zijn steden ge bombardeerd worden en zoolang over Dan zig eenzijdig met geweld is beschikt. Chamberlain heeft in dit verband Zater dag o.m. gezegd „Ik zou overtuigd moeten zijn van de goede trouw van de andere partij in elke actie welke zij onderneemt, alvorens ik dit voorstel zou kunnen be schouwen als zoodanig dat het eenige rede lijke kans op een succesvollen afloop biedt." De minister-president van Egypte, Maher Pacha, heeft heden medegedeeld, dat over eenkomstig het Engelsch-Egyptisch verdrag Egypte de diplomatieke betrekkingen met Duitschland verbreekt. Naar vernomen wordt, zijn tal van Duit- schers te Cairo gearresteerd. Het Poolsche „Lourdes" staat In brand. De Poolsche troepen ontruimen Silezië. De Poolsche ambassade meldt 3 De stad Czestochowa, het Poolsche „Lourdes" staat in brand. Het beroemde klooster uit de zestiende eeuw, waarin zich het miraculeuze beeld van ,,de zwarte Madonna" bevindt, een pelgrimsoord voor geheel Polen en voor vele katholieken uit Midden-Europa, is op 1 en 2 September verscheidene malen door de Duitsche lucht macht gebombardeerd. Czestochowa bevat geen enkel militair opject. Na een hardnekkigen strijd werd de heilige stad door de Polen prijsgegeven wegens de overmacht der Duitsche strijd krachten met name der gemotoriseerde eenheden. De Duitsche zware artillerie had tevoren de stad hevig gebombardeerd, waarna tanks en pantserauto's de stad volledig be zetten. De Polen hebben Orlowokazk bij Danzig heroverd. Zij zijn nog steeds in het bezit van de Westerplatte. Op hun akkers werkende boeren beschoten. Zondag hebben 27 vliegtuigen boven Bydgoszec gevlogen en uit machinegeweren geschoten op boeren, die van het veld huis waarts keerden. Er zijn twee dooden, drie ernstig en twaalf licht gewonden. Bij Piotrkow zijn twee reizigerstreinen gebombardeerd. Communiqué van het Duitsche opperbevel. Het opperbevel van de weermacht maak te Zondag o.m. bekend In den namiddag van den tweeden Sep tember en in den morgen van den derden September drongen de troepen van het Duitsche leger op alle fronten met succes verder diep door op Poolsch gebied. Tschen- stochau werd genomen. Ten oosten van Wielun werd de Warthe overschreden. Be- rent is in Duitsche handen. Na het beslis sende effect van het inzetten van het Duitsche luchtwapen op den tweeden Sep tember beheerschen de divisies der beide tegen Polen in den strijd geworpen lucht vloten onbeperkt de Poolsche luchtruimte. Duitsche troepen zijn onder strijd over den Weichsel getrokken en hebben Pool sche versterkingen ten zuiden van Nikolai genomen. Poolsche legerberichten. Zondagochtend te tien uur heeft de Pool sche luchtmacht een gevecht geleverd tegen een groote concentratie van Duitsche ge motoriseerde en gepantserde eenheden in de buurt van Czestotsjowa. Twee gemotori seerde colonnes werden geheel verstrooid. Ook een vijandelijke concentratie, die zich in haar stellingen bevond, werd gebombar deerd. De vijand leed zware verliezen. Een colonne gevechtswagens werd in alle rich tingen verspreid. De Polen verloren vier vliegtuigen. Zaterdag hebben Poolsche cavallerie- afdeslingen een offensief ingezet in de richting van Leszno. Zij dreven den vijand terug. De vijand trok tot over de grens terug. Bevestigd wordt, dat Zaterdag 33 Duit sche vliegtuigen, waarvan 20 bommenwer pers, omlaag zijn geschoten. Verder zijn 16 tanks buiten gevecht gesteld, terwijl de Poolsche troepen 500 Duitschers krijgsge vangen hebben gemaakt. Het derde communiqué van het Poolsche hoofdkwartier meldde gisteren o.m. Luchtactie De Duitsche luchtaanvallen op Poolsch gebied duren voort en maken talrijke slachtoffers onder de burgerbevol king. Vandaag zijn Warschau, Deblin, Ra- domsko, Torun, Posnan, Krakau, Plock en een aantal andere steden gebombardeerd. Er zijn ook bommen geworpen op dorpen en zelfs op herders, die vee lieten grazen. De actie óp den beganen grond: Het zeer krachtige offensief van den vijand in Sile zië en de westelijke Subkarpathen duurt voort. De vijand heeft sterke strijdmachten in het vuur gebracht. Met het oog op de groote overnacht van dein vijand, die wordt gesteund door tal rijke gepantserde afdeelingen, door zware artillerie en geschut, zijn onze troepen ge. dwongen uit Sileuzië terug te trekken. Langs de rivier de Osa ten Noordoosten van Groedziadz valt de vijandelijke infan terie, gesteund door vechtwagens, heftig aan. Trein met vrouwen en kinderen gebombardeerd. Een trein waarmede vrouwen en kinde ren werden weggevoerd, is Zaterdag door Duitsche militaire vliegtuigen gebombar deerd nabij Kutno, honderd kilometer ten westen van Warschau. Talrijke vrouwen en kinderen werden gedood en vele anderen gewond. Ook zijn talrijke slachtoffers ge vallen onder vrouwen en kinderen ingevolge het bombardeeren van steden, waarvan de meeste geen militaire beteekenis hebben. Warschau voor de zesde maal gebombardeerd. De stad Warschau is Zaterdag voor de zesde maal gebombardeerd. De bombarde- menten van Vrijdag hebben in Warschau tien dooden en 21 gewonden veroorzaakt. De open stad Lublin heeft Zaterdag ver scheidene aanvallen van Duitsche bommen werpers te verduren gehad, die eenige tien tallen bommen op verschillende stadswijken uitwierpen. Er zijn 43 dooden en 62 gewon den, waaronder vijf kinderen. Bommen op een marktplein, Laag vliegende Duitsche toestellen heb ben geschoten op een menigte, die bijeen was op het marktplein van het plaatsje Warka, nabij Warschau. Hierbij vielen 12 dooden en 50 gewonden. De bombardementen op de burgerbevol king zijn Zondag voortgezet. De Poolsche radio deelde Zondag mede, dat Zbaszyn, een grensstation, heroverd is. Officieel wordt gemeld, dat de Duit schers in de buurt van Skarzysko met ont plofbare stoffen gevulde ballonnetjes had den opgelaten, welke tal van slachtoffers hebben gemaakt onder kinderen, die dezs onwetend hadden opgeraapt. Poznan en Bydgoszsz gebombardeerd, Vandaag werd vernomen, dat by het luchtbombardement van Poznan en Byd goszcz, ongeveer 300 personen werden ge dood en 500 gewond. Duitschland meldt zijn „successen". Het opperbevel van de Duitscbe weer macht maakte heden bekend Er is geconstateerd, dat tal van treinen zijn ontspoord, in brand geraakt en ont ploft. Het station van Hoben Salza ligt in puin. Te Okecie, bij Warschau, werd de vlisgtuigenfabriek ernstig beschadigd. De daar door de polen in gereedheid gebrachte reservevliegtuigen werden vernietigd. Bij een luchtgevecht boven Warschau werden zeven Poolsche vliegtuigen en een Poolsche ballon zonder verliezen aan Duitsche kant omlaag geschoten. Ook de zeestrijdkrachten waren gisteren met succes werkzaam. Torpedojagers heb ben de in de oorlogshaven van Hela lig gende vijandelijks schepen onder een doel treffend vuur genomen. Voor de Danziger bocht werd een Pool sche duikboot tot zinken gebracht. Lucht aanvallen op Gdynia en Hela werden her haald en hebben tot resultaat gehad, dat de Poolsche torpedojager „Wicher" tot zinken werd gebracht. De mijnenlegger „Gryf" werd ernstig beschadigd. In het Westen is totnutoe nog geen strijd gevoerd. AANLEG VAN SCHÜILLOOPGRAVEN. Naar wij vernemen heeft de regeering Zaterdag gunstig beschikt op een verzoek van. het gemeentebestuur om in werkver schaffing 3000 Meter schuilloopgraaf aan te leggen. Deze loopgraven zullen over de heele lengte van den Singel komen, op het oude tramterrein achter Britannia en op het open terrein in de Hendrikstraat. Voorts zullen nü met spoed de schuilplaat- ser worden ingericht in het oude kazerne- gedeelte onder de doortrekking van den bou levard bg den Gevangentoren en in een der kazematten bij het Roeiershoofd wij schre ven hier reeds eerder over. Verder vernemen wij, dat thans ook toe stemming is verleend om de benoodigde standpijpen aan te schaffen, die het moge lijk zullen maken de baby-motorspuiten die voor luchtbeschermmgs-doelemden aanwe zig zijn, ook te kunnen gebruiken op de waterleidingtot dusver kunnen zg alleen op open water worden aangesloten. Geen vreemde vliegtuigen boven Vlissingen. Naar een elders verschijnend blad be richt, zouden in den afgeloopen nacht ook boven Vlissingen vreemde vliegtuigen zijn opgemerkt. Uit de meest bevoegde bron vernamen wij echter dat vannacht boven onze ge meente geen vreemd vliegtuig gesig naleerd is. Hulpprediker Ger. Kerk te Vlissingen. Vanavond zal candidaat H. J. Swierts, beroepen hulpprediker bij de Geref. kerk te Vlissingen, in den kerkeraad geïnstalleerd worden. Een vergadering met de gemeente zal niet plaats hebben, doch Zondag 10 September zal de heer Swierts voor de ge meente optreden en daarna door ds. G. Smeenk toegesproken worden. Badhuis aan de Bonedijkestraat. Gedurende de week van 28 Augustus tot 2 September werden in het badhuis 652 baden genomen en wel door 545 door hee- ren, 78 door dames en 29 door kinderen. Vlissiiigsch scheepvaartnieuws. Aangekomen: „Prinses Juliana" van Harwich (verwacht) Nederlandsche m.s. „Gejo" van Dover„Monica" van Antwerpen „Cormoran", „Glory", „Cate- li", „Deni" en „Mercurius", alle van Lon den „Majori" van Londen naar Utrecht „Kunabori" van Havre„Fredanja" van Nantes„Dr. Colijn" van Ostende„Ma ry" van Londen„Velocitas" en „Insp. Mellema" van Antwerpen. Om te bunkerent Noorsch s.s. „Hansi" van zee; Grieksch s.s. „Salaminia" van Stettin, Vertrokken: „Mecklenburg" naar Harwich „Salaminia" naar Split„Ma ry" naar Gent. Naar veilig® De reizigers die Ze 5,Westernland" van lijn, van hier naar de ken, zijn wel op bijzoij tocht aangevangen, abnormalen toestand! konden de passagiers trein naar Antwerpen ju te schepen. Zij zijn zierboot „Prinses Juli naar Vlissingen gekon De ca. 150 personer de dekken gemakkelijk gramofooninstallatie deed hooren. Omstreel Prinses Juliana" in d| te zijn, moest nog g^ worden, daar de „West Antwerpen, nog niet komen. Het was reeds toen het in een ze oceaanschip naderbij s de haven de ankers lij verliet de „Prinses Ji ging langszij van de het overgeven van pj Een en ander nam gei zoodat de zeestoomei later de reis kon ven gagiers, die bij het aa twijfeld een zucht van zullen hebben, nu zij 1 kunnen verlaten. DE MAILBOOT IS UITGEVl Harwich voor burgers] Terwijl andere sche- gten op Engeland heb' de mij. „Zeeland" haal twee nieuwe mailsch^ ma" en „Prinses Beat: Zondag resp. vervang lenburg" en de „Prins] als bekend, bij het in de nieuwe schepen wa| Vanzelfsprekend den oorlogstoestand oj] heden. De formaliteiten diej vuld moeten worden, meer tijd dan anders zijn, zoodat bijv. de ren met enkele ure] moest aanvaarden en van om half zes volgej eerst tegen tien uur nenkwam. Vandaag zou de „Mj van 13.50 uur, om 12 rich vertrekken. Daai ven thans echter voo: fcheepvaart verboden worden vandaag geen middels is men in oncj stemming te verkrii Docks, recht tegenova Theems te mogen varJ gingen slagen, dan ho tend om 8 uur van hi Ter herkenning vocj mogendheden is op de mailschepen een grd vlag geschilderd, terv land van herkomstB geven. (Zie verde\ Intreden van da. 3V3 Doopsgezindt Na een vacature maanden kreeg ZondE gezinde gemeente alh dikante, daar da. M. men van Stavoren, zi de gemeente van Vlis kerkgebouw was voor^ legenheid stemmig me De dienst werd o.m.j gevaardigden van de T Luth. gemeente, de Israël, gemeente, terv stuur vertegenwoordig meente-secretaris, den De godsdienstoefenii meenschappelijk gezar en 2 (uit Ps. 65), w Boer eenige gedeelten voorging in gebed. Na het zingen van 27) koos de pr.edikar 12 36 (le ged.) „Z gelijk, die op den Hee Da. Den Boer bego: aandacht gevolgde pr gen, dat het wel eer Zondag is, dien de gf elkaar beleven. Wij s! in de spanning en doj waar wij ons niet loaj Goddank, dat het lee« meente niet onbewógs Spreekster heeft vej waarop zij zich aan de singen zou verbinden, i hijeen om naar mensclj naar een woord dat td wereld. Spr. stelde dl meente in de werekj wachten op den Heea taak en in Jezus Chril de woord tot de geme^ zich aan Hem te gev In de bangheid ook j hot woord van Christ] len om op Hem te v leven moet getuige: Heer. De tegenstelling tus; het Godsrijk dat wij 1 dit kan tot ontmoedig gelooven dat de Heerl gesteld om iö JSjja dij

Vlissingse Courant | 1939 | | pagina 2